ter Kuile - Pres. Rotterdamse Rechtbank - opende 'voorbeeldig' deurwaarderskantoor te S'dijk Record zal niet worden verbroken, maar dit jaar tóch al 72.5 miljoen omzet op Vismijn Goedereede AmeryVlis Promotie L. J. Dorsman tot doctor in de letteren DRINGENDE OPROEP! Leden voor 'Advendo' Veel complimenten voor pioniersrol van Kampenhout Groen Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 4 DECEMBER 1990 UTREC HT-OOLTG ENSPLAAT Heden dinsdag 4 december 1990 is Leen Dorsman, oud-inwoner van Ooltgens- plaat, aan de Rijksuniversiteit Utrecht bij prof. dr. H. W. von der Dunk gepro moveerd tot doctor in de Letteren met een proefschrift getiteld "G. W. Kern- kamp (1864-1943). Historicus en Demo craat". Het proefschrift over deze Utrecht se hoogleraar in de geschiedenis (van 1901-1903 weliswaar aan de Universiteit van Amsterdam, maar van 1903-1935 in Utrecht) behandelt een veelzijdig en produktief historicus. Kernkamp was een voorbeeld van het type historicus dat er van overtuigd is dat de geschiede nis geen dode stof is, maar een rol moet spelen in het heden. Hij bracht dat prin cipe zelf in de praktijk door naast zijn professoraat bijzonder aktief te zijn in de journalistiek. Hij is bijvoorbeeld van 1920-1929 tevens hoofdredacteur ge weest van het vrijzinnig-liberale week blad De Groene Amsterdammer. Zowel in zijn puur historische als in zijn meer journalistieke werk heeft Kern- kamp zich ingezet voor een tolerante en democratische samenleving. Zo heeft hij zich in de jaren 1890 ingezet voor de uitbreiding van het kiesrecht en in de jaren twintig van deze eeuw waar schuwde hij voor een verval van politiek fatsoen en van democratische waarden. Dat had voor hem ook de konsekwentie dat hij al in een vroeg stadium inzag wat de ontwikkelingen in Duitsland konden betekenen. Aktief keerde hij zich dan ook tegen de jodenvervolgingen en de dictatuur in Hitler-Duitsland. Kernkamps betekenis als vakhistoricus is daarnaast van niet minder betekenis geweest. Hij was één der eersten in ons land die inzag dat geschiedenis niet alleen politieke geschiedenis is, maar dat ook de sociale en economische geschiedenis bestudeerd diende worden wilde men het verleden goed kunnen begrijpen. Zijn eigen voorkeur ging met name uit naar de Republiek der Neder landen in de zeventiende eeuw. Dat was voor hem de eeuw waarin Nederland een vooraanstaande positie in de wereld innam. Van de juistheid van de term Gouden Eeuw voor dit tijdvak was hij niet overtuigd. Naast de enorme rijk dom, verdiend met de koophandel, kon- stateerde hij een grote armoede onder een groot deel van de bevolking. Het proefschrift, door uitgeverij Wolters Noordhoff in Groningen als handelse ditie uitgegeven, is verschenen in de reeks 'Historische Studies' van het Insti tuut voor Geschiedenis van de Utrechtse Universiteit, aan welk instituut de auteur sinds 1984 bij de afdeling Cul tuurgeschiedenis docent is in de histo riografie en de wijsbegeerte van de geschiedenis. Levensloop Leendert Jan Dorsman L.C.zn. is op 11 april 1955 geboren te Ooltgensplaat. Van 1967-1974 doorliep hij het Atheneum aan de Rijks Scholengemeenschap Goe- ree-Overflakkee. In 1974 ging hij naar Utrecht voor een studie aan de School voor de Journalistiek. Die opleiding rondde hij af in 1977, waarna hij geschiedenis is gaan studeren aan de Rijks Universiteit Utrecht. Hij behaalde in 1984 zijn doctoraalexamen. Vervol gens is hij werkzaam geweest bij de vak groep geschiedenis van de Utrechtse universiteit, aanvankelijk als toege voegd docent, sinds 1989 als universi tair docent. Een enkele week kon u in het Eilanden- Nieuws een verslag lezen van de zang avond t.b.v. 'De Vluchtheuvel'. Nu stond er onder aan het verslageen oproep of er misschien nog mannen zijn die van zin gen houden. Maar in deze regels willen we een soort rectificatie plaatsen. Niet dat het voor de vrouwen discriminerend overkwam, mwaar wel dat erop het Chr. Gem. Koor 'Advendo' in Nieuwe Tonge te weinig vrouwen (hoe bestaat het, hè?) lid zijn. Dus vandaar nogmaals een dringende oproep om alle zanglustige vrouwen en meisjes (15 jaar en ouder) op te wekken om op donderdag 6 december naar het Herv. Centrum 'Elim' te komen om daar onder leiding van Martin Mans van 20.00-22.00 uur te repeteren voor de kerstzangavond op D.V. 21 december a.s. Er kunnen ruim 300 mensen in de grote zaal, dus schroom niet, maar kom in grote getale om u te oefenen in de zangkunst. Echt. u zult er beslist geen spijt van hebben. Het is gezellig, u leert er zingen en u ontmoet er weer nieuwe bekenden. Vrouwen, u laat 'Advendo' toch niet in de figuurlijke kou staan?? Dhr. H. L. van Kampenhout, deurwaarder van hoofdberoep, maar alsof hij daar tijd voor zou hebben ook dijkgraaf en voorzitter van de^s' en die vereni ging, heeft j.l. vrijdagmiddag nogal wat aandacht op zich geladen. Zelfs een Edelachtbaar heer als Mr. L. F. D. ter Kuile, President van de Arrondise- mentsrechtbank te Rotterdam had niet geaarzeld naar Sommelsdijk te komen om daar het nieuwe onderkomen van 'Van Kampenhout Groen Deurwaarderskantoren Brielle en Sommelsdijk' te openen, een unicum dat kantoor en die aanwezigheid die liet zien dat er met dat kantoor iets heel bij zonders aan de hand moest zijn; mr. ter Kuile legde dat ook uit, kompleet met zijn bewondering voor de man die het in 1955 begonnen was. Nauwelijks leek daar enig perspektief in te zitten, maar aan de Sommelsdijkse St. Joris Doelstraat staat nu een modern kantoor dat gonst van alle mogelijke bedrijvigheid. Nü een prachtig geoutilleerd kantoor, met de heren van Nimwegen en van Noort als toegetreden partners en 19 medewerk(st)ers, in 1955 begonnen in de voorkamer van mevr. Vis op de Voor straat een allerschamelst voorzien kan toor, met een kasboek, een schrijf machine en een geldkistje en niet eens een telefoon; die werd gebruikt in de naastgelegen drukkerij Kranse waar de luidruchtige pers werd stilgezet als zich telefonisch verkeer ontspon. Deurwaarder Groen haalde met veel smaak die herinneringen op en hij kon het weten omdat hij van de 35 jaar waarin dhr. van Kampenhout al prakti seert er 31 jaar bij betrokken is ge weest. Ook mr. ter Kuile had zich van dat moeizame begin op de hoogte gesteld en met een glimlach verhaalde hij hoe de deurwaarder vroeger eens beslag had moeten leggen omdat een paar klompen of een inmiddels geconsumeerde halve kip niet zouden zijn betaald, edoch. Het deurwaarderskantoor heeft zich 'zicht baar voor iedereen" vergroot en voldoet nu zelfs aan de hoogste eisen. Die getoonde inventiviteit wist dhr. ter Kuile zeer te bewonderen, waarom hij er stel lig in durfde geloven dat het nieuwe deurwaarderskantoor een goede toe komst tegemoet zal gaan. Op de ruit staan de bezigheden ge noemd: incasso, huur en pachtzaken, arbeidskonflikten, aanrijdingszaken, let selschade, smartegeld etc. Dhr. van Kampenhout en de zijnen draaien daar kennelijk de hand niet meer voor om, maar zo erkende hij, „het is wél sjouwen geweest!" Nu is het kantoor zó geoutil leerd dat binnen één minuut het rele vante dossier beschikbaar is waarom mr. ter Kuile het dan ook vaststelde: „Het deurwaarderskantoor Sommels dijk loopt zeker niet achter". Zelf bleek dhr. van Kampenhout ook dik tevreden, met z'n kantoor, maar zeker ook met z'n medewerkers en hij kon verzekeren dat het op Goeree- Overflakkee goed wonen en met de Flakkeeërs goed werken is, daar had'ie trouwens altijd al in geloofd, zelfs al toen op de pont, op weg naar Flakkee z'n vinger tussen de autodeur raakte en hij, in Sommelsdijk, z'n entree maakte op de dag dat zich op de Voorstraat en het Marktveld een levendige koeiemarkt afspeelde. 'Roemruchte' procedures wa ren nadien gevolgd en hij werd volledig in beslag genomen door plattelands- konfiikten als de hoogte en de betaling van het dekgeld van varkens. Meer dan een begrip is het geworden, het kantoor van Kampenhout en Groen, maar ook de heren die dat kantoor gezicht hebben gegeven. Dhr. Flande- rijn. voorzitter van de Kon. Ned. Ver. De onthulling van de naam op de gevel van het nieuwe t^anloor. van Gerechtsdeurwaarders schroomde niet te zeggen dat het kantoor van deze voortrekkers zelfs een voorbeeldfunktie vervult, „het blijkt mogelijk zelfs van een kantoor op een wat achteruitgescho- ven positie een góéd kantoor te maken", zo stelde dhr. Flanderijn waarderend vast, wetend dat 'van Kampenhout Groen' zelfs een landelijke reputatie geniet. Ook dat dhr. van Kampenhout zich heeft gemanifesteerd in het maat schappelijk leven werd door dhr. Flan derijn bewonderd, beschouwend hoe veel deurwaarders zich in hun ambt terugtrekken als bevinden ze zich in een fort. Bewondering en verwondering om het feit dat het kantoor zo is uitgebouwd en recentelijk opnieuw zo op de helling werd gezet, groter, mooier en beter dan de vorige kantoren die nu in één pand zijn ondergebracht. Over het maatschappelijk bezig zijn door dhr. van Kampenhout maakte z'n collega Groen ook een waarderende aantekening. Dhr. van Kampenhout heeft meegewerkt aan een verbetering van het imago van de deurwaarder als zou dat een nors figuur zijn die niet anders doet dan mensen op straat zet ten, al heeft dhr. van Kampenhout daar niet aan kunnen ontkomen, met soms bedreigingen tot gevolg, maar daar heeft hij zich nimmer door laten intimideren. Het is nu dan ook de dankbaarheid die de boventoon voert, zo wist dhr. Groen, de man die - dhr. van Kampenhout zei het zelf - „Hendrik van Kampenhout" altijd verdragen heeft, hem ook altijd heeft geruggesteund, maar hem nu waarschuwde voor het kennelijk feit dat de wereld aan vlijt ten ondergaat, ander zijds citeerde dhr. Groen de wijze Predi ker waar die zegt: Alles wat uw hand vindt om naar uw vermogen te doen, doe dat. Nog een wijsheid poneerde dhr. Groen ter illustrafie van het welslagen van het deurwaarderskantoor: „men wordt zich Toen j.l. vrijdagmorgen vissers, vis- kopers en gemeentebestuurders el kaar in de restaurage bij de gem. Visafslag troffen was dat om samen even stil te staan bij het bereiken van 72,5 miljoen omzet, de dag tevoren bereikt door de verkoop van een par tij schol, aangevoerd door de GO 59 van schipper Jan Tanis. Dhr. Tanis maakte een zgn. 'overweekse reis' van 's maandags t/m de donderdag van de volgende week, maar dat leverde hem wel een besomming van 200.000,- op, de hoogste die ooit in Goerees' vismijn werd genoteerd. Zo'n overweekse reis ontstaat doordat naar ver gelegen visgronden moet wor den gevaren, 25 a 30 uur 'stomen' is dan geboden om de noordelijke Noordzee te bereiken waar nauwelijks (inmiddels verboden) tong-, maar wel veel schol gevangen wordt. Duizenden kisten voer de de GO 59 dan ook aan, goed voor de genoemde tóp-besomming. Uiteraard door de vissers, maar zeker ook door burg. van Velzen die vrijdag morgen de mijlpaal van 72.5 miljoen feestelijk markeerde, wordt het bijzon der betreurd dat de visserij op tong voor dit jaar gesloten is, daarom vooral omdat die maatregel vooral die Goe- reese vissers treft die nog quotum be schikbaar hadden en nu de dupe wor den van 'dat soort handelingen' die zich elders hebben voorgedaan. Dhr. van Velzen gaat er overigens wel van uit dat die vissers voor volgend jaar een com pensatie zullen ontvangen. Dhr. van Velzen kon verklaren - en hij deed dat namens het gemeentebestuur - dat Goerees" visafslag de legale weg zal blijven bewandelen en dat het Goede reede niet zal gebeuren wat Urk wel gebeurde, een kapitale geldboete waar voor Goedereede niet hoeft te vrezen: „wij leven hier niet onder druk of angst!", liet hij weten. Twee vorstelijke slagroomtaarten had hij meegebracht, een voor aanvoerder Tanis die er met z'n bemanning gelijk maar "t mes in wilde zetten, en een voor de kopers, dhr. en mevr. v. d. Velden uit Den Bommel. De van der Veldens. Jan en Nel zijn binnenkort 40 jaar getrouwd en ze doen per die datum ook 40 jaar zaken, goede zaken inmiddels. Door burg. van Velzen werden ze dan ook opgewekt een goede prijs voor de vis te blijven betalen. ..dan komen we dit jaar hier nog een keer terug"", beloofde de burgemeester. 40 jaar getrouwd, 40 jaar in zaken Een stel apart. Jan en Nel v. d. Velden- Schippers. Hij (61) afkomstig uit Zuid- Beijerland. zij (58) uit Numansdorp. hij visserszoon en zij boerendochter die vroeger paarden mende en met een tweespan karrevrachten bieten naar de haven reed. Voor een kleintje is ze nooit vervaard geweest en nóg staat ze d"r mannetje waarom dhr. v. d. Velden graag erkent dat'ie zonder Nel nooit zover gekomen was als'ie nu gekomen is. Dat zeevisgroothandel Jan v. d. Velden ver gekomen is moge zijn gezegd. Z'n jaarlijkse omzet schiet door de 25 mil joen, de firmanten, onder wie z'n beide zoons, zijn bekende kopers in Stellen- dam, Zeebrugge en Oostende en voor het vervoer staan hen drie trekkers, 4 opleggers en een bakwagen ter be schikking. En dan te bedenken dat er een tijd is geweest dat dhr. v. d. Velden niet eens een bakfiets kopen kon. Een sympathieke twee-eenheid, de van der Veldens, 't zit hen allerminst nog hoog in de bol, integendeel, bescheiden zijn ze, zo als ze werden grootgebracht. Jan hielp vanaf z'n 13e z'n vader; met de ZB 1, een origineel Moerdijks zalm- schouwtje, was vader v. d. Velden paling visser op het Haringvliet. Ogenschijnlijk een hard-, maar voor alles eerlijk mens, zo denkt dhr. v. d. Vel den aan z'n vader terug en hij herinnert zich nog dat er nachten waren waarin hij als dertienjarige, van pijn z'n tranen liet gaan, zó bloedend verwond waren z'n handen door die harde, kouwe, natte touwen. Als'ie klaagde kreeg'ie van vadereen sok naarde kop gesmeten met de boodschap die dan maar om z'n han den te wikkelen, maar trekken moest'ie, en trekken deed'ie, de jonge Jan, die zich toen al heeft voorgenomen nooit onder een baas te zullen werken, nooit...! Toen hij uit militaire dienst kwam, het huwelijk met de boerendochter Nel Schippers, een struise meid, met flinke knuisten, pientere ogen en gouden hart, was toen net gesloten, toen vestigden ze zich in Den Bommel waar vader v. d. Velden een huis voor hen had ontdekt. vaak pas bewust van z"n geluk door de afgunst die men opwekt". Van afgunst was vrijdagmiddag in ieder geval geen sprake bij de vele tientallen die aan de Open-huis uitnodiging gevolg hebben gegeven. Een van de gelukwensers was dhr. B. Bom uit Ouddorp namens de Stichting Nederland-Amerika. Daar begonnen ze hun nering, de ver koop van vis die dhr. v. d. Velden zelf in Stellendam ging kopen, heel in 't klein trouwens want dikwijls had'ie nauwe lijks een gulden op zak. Jazeker, vader v. d. Velden had ze wél, zorgzaam bij elkaar gevist, maar z'n gezin telde 11 kinderen, van wie Jan de middelste was en dat betekende dat'ie zichzelf maar moest zien te redden. De bakfiets die Sr. voor honderd daalders te koop had ging dus niet grafis voor niks naar Jan. Die kon 'm niet betalen en dus werd het eerst een fiets, later een bak fiets, vervolgens een Tempo driewielig autootje waarover z'n oom Arie spotte dat Jan een vierde wiel zeker niet kon betalen, vervolgens werd het een Opeltje Blitz, maar 't ging wel steeds excelsior. Een lelijke Eend heeft'ie ook nog gere den, een inruilertje van een naaimachi nehandelaar die op elk van de auto- flanken een keurig naaimachine had laten schilderen en die hebben er nog lang opgestaan...! ..En nou.... zegt dhr. V. d. Velden, nou mag je me miljonair noemen, maar 'k heb nóg geen cent op zak!" Dinsdag 18 december hopen ze t.g.v. hun 40-jarige jubileums in 'Bommel stee' een receptie te houden en als de voortekenen niet bedriegen wordt 't daar vreselijk druk, want ze genieten veler sympathie, de van der Veldens die uit Goerees' vismijn niet meer weg te denken zijn. Gelukkig maar dat Doris Dop, een vis- serman uit Willemstad, ongelijk heeft gekregen toen hij meende dat de kleine Jan. die 't als kind zo moeilijk had aan boord van "t Moerdijkse schouwtje 'd"r an zou gaan', maar vader v. d. Velden wist wel wat voor vlees hij met Jantje in de kuip had. Een volhoudertje zou hij blijken te zijn en dat heeft vader v. d. Vel den al aan dat jong' gezien. Natuurlijk ziet Jan met veel verwachting de receptie tegemoet, en hij bevestigt het voluit als vrouw Nel het mogen beleven van zo'n langdurig jubileum en van zo"n innige kameraadschap als een zegen aanwijst. Daarom zal hij er zich best aan onderwerpen en met stijgend ple zier zal hij die dag allerlei knuisten schudden. Van huis uit is hij het zoveel soberder gewend: „ik ben helemaal geen feestnummer"" laat"ie wat bedremmeld weten.... maar daar houden z"n gasten wel rekening mee. "t Zal hem lief zijn wanneer hij de daarop volgende dagen weer gewoon aan "t werk zal kunnen gaan. Samen kruipen ze dan "s ochtends weer bijtijds van onder "t warme beddegoed. om op weg te gaan naar een tochfige vismijn, want alleen daar vinden ze hun nering. En voor dhr. v. d. Velden is er dan ook nog de boekhouding die hij zorgvuldig bij moet houden, want het is met een miljoenenomzet natuurlijk wat anders geworden dan dat"ie in Stellendam. in de toenmalige ijsfabriek maar wat stuk ken ijs bij elkaar zocht omdat een hele staaf a één gulden voor hem een te grote uitgave was... Ze staat daar vorstelijk voor het raam in deze sombere dagen, 'keet AmeryUis is haar naam die ze met eer mag dragen. Vier rode kelken vormt haar kroon met kracht omhoog geheven Wat kan haar wondere bloemenschoon ons een bekoring geven. Zie naar de lelies zeg ik zacht Nu hoor ik weer Zijn stem Hij geeft ons deze bloemenpracht Ze straah tot eer van Hem. O Schepper, Gij die wonderen doet ook in het mensenleven. Doorstraal ons met Uw liefdegloed Om U ter eer te leven. LANERTA Burg. van Velzen overhandigt een van de taarten aan schipper Jan Tanis van de GO 59. Jan en Ulcii. tvii gelukkig stel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2