EIIIVnDEI1-rilEUW5 Focus op verantwoord vitaminegebruik Reünie 10 jaar schoolkoor Prins l\/laurits' Politieberichten (zaterdag 2 februari 1991) Abonneert U op Eilanden-Nleuws Postduiven en prijzenfestival tijdens de duivententoonstelling in Ooitgensplaat Niet op te brengen premieregeling glastuinbouw! hypotheek Jfl Uitslagen Damvereniging „Denk En Zet" Dam- en Scliaaicver. 'Diri(sland' Steeds meer mensen slikken dagelijks vitaminen In augustus 1980 werd door de muziekleraar en leer lingen van de Chr. Scholengemeenschap 'Prins Mau- rits' te Middelharnis een schoolkoor opgericht. In de jaren die daarop volgden offerden vele leerlingen hun 'tussenuur' op, om samen met deze leraar, Mar v. d. Veer te repeteren. -=.7:L>: Luisteren naar vroege signalen Stress, nervositeit en vitaminegebruik Middelharnis Vernielingen Schoorsteenbrand Overlast in bejaardenflat Veelheid aan vitaminen Wanneer zijn vitaminen zinvol? Meer weten over vitaminen en gezond eten? Burgemeester van Tholen: Met de gemeentelijke vestigingssub sidie geven voor bijvoorbeeld de glastuinbouwprojekten buiten de industrieterreinen of eventueel niet? Zeven leden van de Thoolse gemeen teraad, namelijk de frakties van CDA, WD en SGP, vonden maan dagavond van wel. De rest van de raad ging mee met de meerderheid van het College van burgemeester en wethouders, die in een reaktie op de Landbouwnota 2000 stelde om daar aan niet te willen beginnen. Eenduidigheid op maat... nvm Makelaar Tamboer Maandag 26 november 1990 Of KAT VeRKLSURT! dSTtR KSRSTKONIJN Wl€ IS WILLY? WAAROM PSPSRNOnN? Uitslagen maandag 26-11-1990 WAAROM GLIMLACHT DS MAAN? ARMSLUrS KAST 3e Blad VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 No. 5956 Eén van de foto's uit de al wat oudere Misschien ben jij of ken jij een van de zangers of zangeres sen van o.a.: 'Tear thou not', 'Geef ons Uw hand', 'De lof en de heerlijkheid'. 'Het Flakkeese volkslied', 'The sound of music', of een ander nummer uit het schoolkoor-reper- toire. Graag zouden wij (Mar v. d. Veer, mevr. van Wijck, Anette Troost-Klepper, Mariska Koek-Moerkerk. Diny Jelier en Els van Splunder) die hele groep weer bij elkaar zien. Vandaar: een reünie!!! Om de fijne schoolkoorsfeer te creëeren staat er het een en ander op programma. 's Middags hopen we omstreeks 13.00 uur bij elkaar te komen in de aula van de school. Naast het gezellig 'bijkletsen' en ophalen van allerlei herinneringen, willen we als school koor, Primavera of solisten repeteren en een opname maken voor de S.L.O.F. 's Avonds gaan we naar de 'Grutterswei' in Oude Tonge waar we na een uitgebreide koffietafel een concert verzorgen. Noteer zaterdag 2 februari 1991 in je agenda. In verband met de organisatie van de reünie, het concert en de opname, hopen we van jullie kant op een snelle reaktie (vóór 15 december 1990 a.s.). Opgeven kun je door middel van het overmaken van 12,50 (incl. muziekmap -I- koffietafel) op nr. 43.22.28.586 o.v.v. Reünie Schoolkoor van de Amrobank te Ouddorp. (Giro- rek.nr. van de Amrobank te Ouddorp: 1068635). Tot ziens P.S. Foto's helpen herinneringen op te halen. Voor het inrichten van een 'foto-tentoonstelling' hebben we ook jouw foto's nodig. Daarom vragen we je, je 'schoolkoor- foto's zo snel mogelijk op te sturen naar: Diny Jelier, Zevenster 1, 3243 AX Stad aan 't Haringvliet Zet achterop wel even je naam en adres, zodat je ze aan het eind van de dag weer mee kunt nemen. '^■/"■r^- -::^T-,.<'.°;.-\'!*,7!.« Gezondheid speelt een grote rol in het leven van de Nederlanders. Niet alleen topsporters of harde werkers besteden veel aandacht aan hun konditie. Ook druk bezette managers, studenten en ouderen letten vaker op hun geestelijk en lichamelijk welzijn. Dat is niet zo verwonderlijk want een goede gezond heid gaat tenslotte boven alles. In kranten en tijdschriften wordt regel matig aandacht besteed aan een ge zonde leefwijze. Met smakelijke en voedzame recepten, reportages over de trimsport of tips voor een verant woorde zelfmedicatie. Dankzij deze informatie staat ook het gebruik van voedingssupplementen en vitaminen weer in het middelpunt van de belangstelling. Zo gebruikt bijna 25% van alle Nederlanders wel eens een vitaminepreparaat. Veel mensen komen ondanks een ge zonde leefwijze (w.o. niet roken, matig drinken, verantwoord eten en regelma tig sporten/trimmen) op het spreekuur bij hun huisarts, omdat ze zich niet hele maal gezond voelen. Vaak met klachten als slapeloosheid, prikkelbaarheid, lusteloosheid, hoofd pijn, rugpijn, zuurbranden, weinig eet lust en/of een verminderde weerstand, waardoor men bijvoorbeeld snel ver kouden is. Deze klachten worden tegen woordig vaak in verband gebracht met 'stressvolle' momenten in iemands le ven: bijv. relatie-problemen, exame nangst, ruzie met de afdelingschef of zelfs een dreigend ontslag. Maar ook sluipende ergernissen als langdurig met de auto filerijden zijn duidelijk stress- faktoren. Het is zaak om deze vroege symptomen serieus te nemen, zodat snel de oorzaak kan worden opgespoord. Bij nervositeit en stress is het onderken nen van de problemen uiteraard de basis van het herstel. Naast een gezonde leefwijze is regelmatig voor de nerveuze patiënt van groot belang: op vaste tijden eten. gaan slapen en opstaan bijvoor beeld. En en een steuntje in de rug is natuurlijk altijd welkom. Omdat in een stressvolle situatie vaak ook de eetlust verminderd is, kan een uitgebalanceerde vitaminesuppletie bij dragen aan het snel weer op de been hel pen van de patiënt. Zo is bij apotheker en drogist o.a. het preparaat Municaps (R) verkrijgbaar. Municaps (R) bevat zowel de noodzakelijke vitaminen als de celregeneratie bevorderende stoffen. In de afgelopen week werd aangifte gedaan van vernieling. Het betrof nu de gebouwen van wijkgroep 'de Zwaluw' aan de Sperwer in Sommelsdijk, 'de Bosseschool' aan de Sportlaan te Mid delharnis en een muur van een woning aan de Pluvier in Sommelsdijk. Rond om werden leuzen, spreuken en 'versier selen' op ramen, rolluiken en gevels gespoten. Zaterdagmorgen, 24 november, ont dekte de bewoners van een woning aan de Waterweg, dat een spiegel in zijn tuin was vernield. Vandalen hadden deze stuk gegooid met een trottoirtegel. Te vens was er een ei tegen een ruit van de woning stuk gegooid. In de nacht van zaterdag op zondag wer den vijf vuilnisbakken op het Boven- Zandpad vernield. De daders trapten tegen bijna alles wat los en vast zat en veroorzaakten hierdoor flinke ergernis bij bewoners. Een tweetal bakken werd naar beneden gegooid. Dit veroorzaakte weer ergernis bij bestuurders. De daders stapten in een taxi en deze werd klem gezet door boze automobilisten. Ande ren zorgden ervoor dat de daders niet meer uit konden stappen. De gealar meerde politie kon zodoende de drie daders aanhouden. Na verhoor beken den zij. Proces-verbaal wordt opge maakt. Vrijdagmiddag, 23 november, brak er brand uit in een woning aan de Nieuw straat in Herkingen. Nadat de bewoner zijn allesbrander had aangemaakt, ont dekte zijn buurman even later de schouw- brand. De brandweer rukte uit en kon door het verwijderen van de pijp op het dak, alsmede door het slopen van een deel van de schoorsteen de brand be strijden. Door bewoners van de bejaardenflat werd gebeld over het feit dat men in de flat honden uitlaat. Een onderzoek leerde dat dit inderdaad het geval is. Onbegrijpelijk maar waar. Bezitters van honden die betrapt worden kunnen onvoorwaardelijk een bekeuring tege moet zien, alsmede een reinigings opdracht. Er zijn in totaal 13 vitaminen. Naast het zgn. vitamine B-complex: thiamine (BI), riboflavine (B2), niacine (B3), pan- totheenzuur (B5), pyridoxine (B6), bio- tine (B7), foliumzuur (Bil) en cyanoco- balamine (B12) zijn er de vitaminen A, C, D, E. en K. met name de vitamine B- groep speelt een belangrijke rol bij de aanmaak van rode bloedcellen en de opbouw van ons zenuwstelsel. Het extra gebruik van deze vitaminen is veilig; alleen de in vet oplosbare vitaminen A en D kunnen bij overdosering een nade lige invloed op de gezondheid hebben. Onze voeding bevat in het algemeen vol doende vitaminen voor een gezond funktioneren van ons lichaam. Toch komen er regelmatig situaties voor waar een extra vitaminekuur 'wonderen' doet. Als je door een jachtig leven niet vol doende èn niet gevarieerd eet bijvoor beeld. Of bij intensieve zakenreizen, hoge werkdruk en een belangrijk exa men. Ook als de vitaminebehoefte van het lichaam door zwangerschap, ziekte of stress tijdelijk verhoogd is. kunnen extra vitaminen zinvol zijn. Vooral als men gericht vitaminen gebruikt. Zo speelt vitamine C een belangrijke rol bij het opbouwen van ons weerstands vermogen tegen infekties en bevordert het vitaliserende vitaminepreparaat (Municaps R) het herstel van som mige zenuwstelselaandoeningen. Met name mensen met nervositeit en stress kunnen hier baat bij hebben. Voor meer informatie over vitaminege bruik kunt u natuurlijk altijd bij uw huisarts, apotheker of drogist terecht. Of bij het Nederlands Vitaminen Informa tiebureau in Mijdrecht. Zij hebben een speciaal boekje vol wetenswaardigheden onder de titel '99x waarheid en onwaarheid over vitami nen' voor u klaar liggen. De postduivenvereniging 'de Zwaluw' te Ooitgensplaat, organiseert ook in 1990 weer een grote duivententoonstelling, en wel op vrijdag 7 december en zaterdag 8 december 1990. Deze tentoonstelling wordt gehouden in het verenigingsge bouw 't Centrum, van Weelstraat te Ooitgensplaat. Ook dit jaar hebben wij weer de steun ontvangen van enkele sponsors wat het weer mogelijk maakt om weer mooie prijzen beschikbaar te stellen voor de eerste drie prijswinnaars in elke klasse van de gezette duiven. Op deze beide dagen zal het rad van avontuur weer aanwezig zijn, waarop weer grandioze prijzen zijn te winnen, zoals Kalkoenen, Vleesschotels, Kip pen, Rollades, Grote levensmiddelen manden en tassen. Taarten, Kerstkran sen en nog andere prijzen, zodat een bezoek aan dit evenement zeker aan te bevelen is. Alle te winnen prijzen zijn van zeer goede kwaliteit, waarvoor wij borg staan. De openingstijden van onze tentoon stelling zijn vrijdagavond 7 december van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdagmiddag 8 december van 14.00 tot 16.30 uur en zaterdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. Wij hebben op deze dagen bij vol doende belangstelling extra vleespak- ketten t.w.v. ƒ250,- die worden ver draaid op het rad van avontuur, dit kan alleen als het op zowel vrijdagavond als zaterdagavond goed druk is, en men de loten kan verkopen. Wij rekenen op u. Ook op zaterdagavond om ongeveer 22.30 uur zal de trekking plaatsvinden van onze grote verloting met als Hoofd prijs een luxe verrassingsprijs t.w.v. ƒ350,-; 2e prijs 200,- aan Vleeswaren en 3e prijs 100,- aan vleeswaren, en nog andere prijzen. We hebben nog enkele loten voor deze grote verloting, aanwezig bij de voor zitter. Het inzetten der duiven vindt plaats op donderdag 6 december van 18.00 tot 19.30 uur. Waarna voor de liefhebbers en belangstellenden de heer C. Donker uit Bergen op Zoom weer aanwezig zal zijn om zijn gemaakte duivenfilms over het seizoen 1990 te vertonen, zoals de lossing op 10 juni van de CCZH vlucht Etampes in plaats van Vierzon. 5 juni nat St. Vincent, 6 juli Barcelona en nog vele andere lossingen en repor tages. U ziet, dat wij niets nagelaten hebben om het u zo gezellig mogelijk te maken, maar om deze dagen te lagen slagen hangt van u af. Om de zaken niet al te vast te leggen, ver langden de medestanders van wethou der J. Versluijs uit de kern Scherpenisse geen stemming, ook al omdat de reaktie in zijn geheel door de gehele raad gedra gen werd. De ruime meerderheid van SGP en PvdA maakte duidelijk dat een premie regeling zoals die geldt voor bedrijven op de industrieterreinen, nooit kan gel den voor glastuinbouwconcentraties, die ze overigens in niet grootschalige mate wel acceptabel vinden in het Thoolse landschap. Beide partijen spra ken al eerder hun twijfel uit over de oneindigheid van de bedrijvenpremie- regeling. „Als de economie zichzelf begint te stimuleren, moet je daarmee ophouden", vond het PvdA-raadslid M. van der Linde. Voor glastuinbouw, zo redeneerde de meerderheid, heeft Tholen al genoeg economische voordelen te bieden. Daar behoeft niet nog een premieregeling bij. Volgens burgemeester H. A. van der Munnik zou die ook nooit door de gemeente op te brengen zijn. Met een duidelijkheid bereikte de raad over een principebesluit om bij de sane ring van wegen alle wegen buiten de bebouwde kom over te dragen aan het Waterschap. Alken PvdA-raadslid I. C. Moerland was echter van mening dat de gemeente die taak beter aan zichzelf zou kunnen houden. Hij kon dan ook niet accepte ren dat de gemeente alle invloed zou verliezen op het onderhoud en op de financiering van zulke belangrijke open bare voorzieningen. „Straks blijkt het huidige peil van het onderhoud erg duur en we kunnen er dan ook niets meer aan doen als het afgewenteld wordt op de burgers", zo betoogde de heer Moer land. De rest werd het helemaal eens over het plan om samen met de vier Zuidbeve- landse gemeenten een gemeenschappe lijke regeling aan te gaan waarin de uitvoering van de basismilieutaken vorm gaat krijgen. Een funktionaris zal dan in dienst komen van de regeling om de aanzet te geven voor een milieube leid. De gemeenteraad bleek zich pijn lijk bewust van het gegeven dat de regio in de uitvoering van de basistaken ach terloopt en dat de gemeente Tholen ook bij de Zuidbevelandse gemeenten nog een achterstand heeft. Daar moet veran dering in komen, vond de raad, en niet alleen door de gemeenschappelijke re geling: Tholen moet ook zelf meer per soneel in dienst nemen, dat speciaal is belast met een inhaaloperatie op het gebied van milieuvergunningen. Het College van burgemeester en wet houders zegde voorstellen daarover op niet al te lange termijn toe! kritisch selekteren Tel. 01870-3477 MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Afdeling I A. V. d. Veer - J. van Hoorn2 - O J. A. Dekker - C. Zoon2 - O C. Polder - P. Leroy1 - 1 C. Spee - I. Mackloet2 - O Afdeling II I. Koese - A. van Heumen1 - 1 A. Knape - F. Noordijk1 - 1 J. Verbiest - J. A. van Hoorn1 - 1 J. Lodder - A. Krijgsman1 - 1 Afdeling III A. V. d. Sluijs - J. Kamp1 - 1 L. van Erkel - C. v. d. Groef1 - 1 J. Holleman - G. M. Koese1 - 1 H. Schellevis - J. v. d. KooijO - 2 Afdeling IV R. Jacobs - J. Groenendijk2 - O D. Peeman - P. van Groningen....2 - O J. A. Gebuis - J. K. de RooijO - 2 En daarom hopen wij dat u onze ten- toonstellingsdagen massaal zult bezoe ken en rekenen wij erop dat velen van u door ons begroet kunnen worden op 6,7 en 8 december in het mooie verenigings gebouw te Ooitgensplaat. U bent van harte welkom. De Tentoonstellingscommissie van P. V. De Zwaluw Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Hoe kan een zwarte kat na de niesziekte rood worden? Antwoord: Als gevolg van de penicilli- nekuur tijdens die niesziekte. De haren krijgen dan een rode gloed die vanzelf verdwijnt als de penicillinie uit het lichaam is verdwenen. Wordt het haar uitsluitend rond de hals rood, dan kan het komen van zo'n vlooienbandje. Vorig jaar kwam het kerstkonijn lang niet zo lekker op tafel als vroeger bij moeder thuis. Hebt u daar een beter recept voor? Antwoord: Het ligt niet alléén aan het recept. Informeer eerst eens, waar u de beste poelier kunt vinden. Omdat het daar vast erg druk loopt, moet u er tijdig een flink hollandertje bestellen. Hij zal het vel er wel voor u afhalen. Vertrouw geen venters met goedkope aanbiedin gen langs de deur, want die brengen wel eens (ondeskundig) gestroopt wild aan de man en daar zijn tegen Kerstmis ook verwilderde boskatten en dakhazen bij! Een tam konijn is trouwens beter door voed en daardoor smakelijker dan een wild. Om konijn goed mals op tafel te brengen, moet u het na ontvangst eerst 'wellen'. Zet een flinke pan water op, breng die aan de kook, doof dan het vuur en doe het hollandertje in gedeel ten in het hete water. Na 20 min. wellen laat u het vlees in een vergiet uitlekken. Daarna pas mag u het inwrijven met zout en peper. Dat laat u een half uur intrekken en dan kunt u het braden. Als het mooi bruin is, schuift u de braad- pan(nen) op een vlamverdeler boven uw laagste pit(ten), of beter nog: volgens dat recept van uw moeder op zo'n ouderwets petroleumstel, om het vlees zachtjes te laten sudderen tot het helemaal dóór en dóór gaar is. Dat laatste vergt zeker 2 uur, maar het loont de moeite! Dat wel len en sudderen vergat u vorig jaar. Mijn vraag is: Wie is Willy? Die naam staat namelijk op een schilderij dat boven de trap hangt. En elke keer als ik naar boven loop, zie ik deze naam op dat schilderij staan. Dan denk ik weer: wie zou dat toch geweest zijn? Weet u misschien het antwoord? Antwoord: Wij willen uw vraag wel aan een kunstkenner voorleggen, maar om de maker thuis te brengen, is het beshst noodzakelijk, dat onze kunsthistoricus het schilderij ziet en niet alleen de naam Willy, maar ook het genre, de stijl van werken, het perspectief, licht en scha duwwerking en de kleuren kan beoorde len. Begint u eens met duidelijke foto's te (laten) maken, waarop het kunstwerk zo groot mogelijk uitgebeeld staat, en liefst buiten, zodat evt. terugkaatsend flits licht wordt vermeden. Stuur dan een uit voeriger brief mee en teken de signatuur en evt. veilingnummers of andere op schriften en symbolen aan onder- of achterzijde zo nauwkeurig mogelijk na. Schrijf ook de maten van het werkstuk erbij, hoe lang het reeds in familiebezit is, en wat voor lijst er gebruikt is. Als u de achternaam niet kunt ontcijferen, kan onze kunsthistoricus dat misschien wel. Een onzichtbaar werkstuk kan hij ech ter niet beoordelen. Waar komt toch die gewoonte vandaan om pepemoten te strooien? Heeft dat te maken met het strooien van rijst bij huwelijken? Antwoord: Veel van die oude gebruiken stammen nog uit heidense tijden. Onze pakjesavond toont enige verwantschap met een Romeins feest dat in begin december plaatsvond en waarbij de sla ven hun meesters voor de gek mochten houden, o.a. met namaak-geschenken. Omdat de slaven niet over geld beschik ten, grepen zij vaak naar de stukjes grijs- grauwe vulkanische steen die rondom Rome en verder in zuid-Italië voor het oprapen lag. Die steensoort werd in het latijn 'peperino' genoemd (met de klem toon op de i), hetgeen hier vertaald is met 'pepersteen'. Daarvan werden stuk jes als surprises rondgedeeld. De bak kers gingen er algauw eetbare kruid- koekjes maken, die op dgl. grauwe steen tjes leken en ook licht van gewicht waren. Vandaar de vorm van onze pepernoten, die wij dus danken aan de komst van de Romeinen naar ons land. Zoals vele heidense gebruiken in onze streken gehandhaafd bleven, inclusief het paard van de germaanse god Wodan Dammen, afdeling 1: J. Stolk - H. Koppelman2 - O H. Grootenboer - KI. de JongO - 2 Afdeling 2: H. de Munck - A. de MunckO - 2 A. van Rossum - J. VijfhuizenO - 2 W. Nieuwland - P. v. d. GroefO - 2 Beker: K. de Munck - C. van WelieO - 2 C. v. d. Kroon - J. KnöpsO - 2 Schaken, beker: W. Stolk - A. P. NobelO - 1 J. van 't Geloof - W. KnöpsO - 1 J. C. de Jong - H. P. Loggen1 - O die over de daken reed, bleven de bak kers tegen begin december van die harde kruidkoekjes bakken. Het strooi en kwam vooral in de Franse tijd in zwang, toen onze voorouders door Napoleons blokkade van Engeland wei nig rijst meer aangevoerd kregen en er bij bruiloften iets anders moest worden gestrooid. Toen greep men naar die lichte kruidkoekjes. De rijst had overi gens het uitwerpen van muntstukjes door de rijken na de Gouden Eeuw al vervangen. Met die rijstkorrels wordt het jonge paar voorspoed, welvaart en vrucht baarheid toegewenst. Op een avond met volle maan rees de vraag, hoe het toch komt dat de maan als 't ware een neus, ogen en een mond heeft en je bijna altijd met een glimlach tegemoet ziet. Antwoord: Dat de maan meestal vrien delijk glimlacht, komt waarschijnlijk doordat zoveel lieve en verliefde, ro mantisch ingestelde en in de zevende hemel vertoevende mensen naar haar opkijken en zo graag in de maneschijn en rozengeur vertoeven. Wij hebben de maan ook nooit boos gezien. Nu kan dat ook moeilijk, want de bergen die wij voor ogen, neus en mond aanzien, kun nen nooit van plaats veranderen. Leent u maar eens een verrekijker van iemand, dan kunt u zien hoe bergachtig die (altijd naar ons toegekeerde) voorzijde van de maan in werkelijkheid is. En wij zien die bergen zo duidelijk, omdat de maan geen dampkring met wolken bezit. Wat is de antieke kast op deze foto nu onge veer waard? Antwoord: Dat is een namaak Oudhol lands kastje van ca. 1860, ook wel 'arme- lui's kastje' genoemd omdat het van gewoon grenen gemaakt is, maar 'ge- hout' werd zodat het op harmonie lijkt. Het kan nu circa 500,- opbrengen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9