Of begrotingsvergadering raad M'harnis nou wel die toegewenste waardigheid had... jeugd' hoekje t '"yy pww p Fi u (Somlko VAN AEDMENHUtö Oppositie spuit nog al wat kritiek richting College llllinuill d lil bJ Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 30 NOVEMBER 1990 „Ik ben voor alles politica", zoiets hebben we in Middelharnis' raadsverga dering het vrouwelijke PvdA raadslid mevr. Vernooij wel'es horen zeggen en ze mocht trots zijn op haar ambitie en gedrevenheid, maar was dat dinsdag avond laat óók nog zo? Toen ze er na vele uren begrotingsvergaderen welis waar ongebroken-, maar toch wat frêle bijzat tussen al die manskerels die ze - om met Hoogzand te spreken - weer eens een veeg had moeten verkopen? „Jullie moeten niet bezig blijven", had ze de mannen voor de voeten-, dan wel tegen de warse koppen geslingerd. „Niet op een goedkope manier oppo sitie bedrijven maar konstruktief meedoen!" zo had ze hen opgeroepen en daarmee vervulde Fidel Vernooij, wier wat onbekende voornaam haastzij die vrede sticht", betekenen moet, een glansrol in deze lange vergadering waarin weth. Koppelaar ver na tienen nog met opposant Hoogzand over de plaats van een openbaar toilet moest stoeien... Een openbaar toilet komt er trouwens, in het winkelcentrum van Middelhar nis. In samenspraak met de Midden stand is het College dat overeenge komen en over enkele maanden zal het er staan, waarschijnlijk niet in het VW kantoor of in het Diekhuus, zoals de fraktie Hoogzand dat voorstelde, maar op een plaats die nog even uitgevogeld moet worden. Reklametegels zijn al aan de Middenstand verkocht, want het kost best nog wat, zo'n openbare gelegen heid, over de noodzaak waarvan, heel onverwacht, raadslid W. Villerius, een boekje open deed. „Hoge nood kan een kwelling zijn", liet hij weten, nadat hij vanuit z'n Zierikzeese kantoorraam een aantal door dees' nood bezette dames achter de struiken had zien duiken om er vervolgens met verfomfaaide kleren vandoor te gaan, heel opgelucht na tuurlijk. Dhr. Villerius, samen met weth. Koppe laar was hij de enige aanwezige van de 5 leden tellende fraktie waarvan de heren v. d. Ketterij, Brooshoofd en Quist door ziekte ontbraken, zou er bijna zelf ook last van gekregen hebben want zo lang al had hij naar 'die enorm saaie be doening" van het voorlezen van de alge mene beschouwingen moeten luisteren en zijn prangende vraag was dan ook of dat voortaan niet anders kon, „twee uur moet je luisteren naar wat er opge- dreund wordt" zo blies dhr. Villerius z'n van Oom Ko Beste jongens, meisjes... en ieder die dit leest Dit is de laatste 'hoek' van november. Je weet wat dat betekent hè? Haal postpa pier en postzegels maar weer tevoor schijn. En... als je eens iemand over kan halen om ook 'jeugdhoeker of jeugd- hoekster' te worden... graag! Momenteel telt jeugdboek 18 trouwe inzenders en inzendsters. Leuke ideeën voor jeugd boek blijven natuurlijk ook welkom! November-raadsel 3 Dit raadsel wer door één van jullie inge zonden enige tijd geleden. Maar, door wie? Dat horen we graag nog voor de extra punten. We kunnen er natuurlijk niet 'de volle extra punten' voor geven, omdat het er niet zelf-gemaakt uit ziet. stoom af en pas later op de avond kon de voorz. burg. mevr. Sleurink daarop rea geren, positief trouwens, want van haar mag 't kennelijk ook anders zoals uit meerdere frakties kenbaar is gemaakt. Suggesties worden graag ontvangen. Van het Goereese voorbeeld, waar zowel de vraagstelling als de beantwoording schriftelijk plaatsvindt, is men op de hoogte. „Dat spaart een zee van tijd!", zo werd erkend. Dat gekrakeel, waarop mevr. Vernooijs zich zo had opgewonden, we mogen 't niet zomaar voorbijgaan, vooral omdat dhr. Hoogzand zo ver was gegaan dat hij het huidig College van B en W het zwak ste College van na de herindeling noem de en daar maakte wethouder Koppe laar zich nogal boos om. Niet omdat hij één van de gewraakte Ws is, maar rond uit minderwaardig noemde hij het dat dhr. Hoogzand ook de B van burge meester daarin betrok. Dhr. Hoogzand mocht verwijten wat'ie wou, van dat soort kritiek op de burgemeester wenste dhr. Koppelaar niet te horen. „Of een door u gewenst College hetzelfde ver trouwen in-, en eenzelfde samenwerking met de raad na zou streven, kortom dezelfde sterkte zou hebben, waag ik te betwijfelen", liet weth. Koppelaar dhr. Hoogzand weten, hem voorleggend dat een ketting-, maar ook een College niet sterker is dan de zwakste schakel, en zo'n zwakke schakel zou, in een door dhr. Hoogzand gewenst College, wel eens het gemis aan vertrouwen en samenwerking kunnen zijn. Later ter vergadering zou ook burg. Sleurink daar nog wat van zeggen. Zo de indruk zou zijn gevestigd dat het Col lege onvoldoende aandacht besteedt aan de oppositiepartijen, zó die schijn ge wekt zou zijn, wenste de voorzitter te verzekeren dat ze dat heel vervelend vindt en dat dat zéker niet zo is bedoeld. „We zullen als College zeker proberen die gedachte door de praktijk te logen straffen!" nam ze zich voor en zegde ze de oppositie toe. En dhr. Rijvers, ook behorend tot het oppositieblok zegde op zijn beurt toe de oproep van mevr. Ver nooij ter harte te zullen nemen. Dat zal ook mevr. weth. van Eek deugd doen; „in 't verleden hebben we in de raad ook de degens wel eens gekruist maar altijd hebben we met een hand druk afscheid kunnen nemen", zei ze. Een handdruk ja..., noch zij nóch haar collega weth. Koppelaar wordt door dhr. Hoogzand nog een handdruk waardig gekeurd. Zelf beklaagde dhr. Hoogzand zich, in z'n beschouwing, ook over de disharmonie. Alsof er ook geen belangrijker zaken aan de orde waren, neem maar het sport- en recreatiecomplex 'de Staver', „een blok aan ons been", had dhr. Ville rius erover gezegd bij het zien van de begrotingspost die laat zien dat de gemeente volgend jaar maar liefst ƒ928.200,- aan dat complex kwijt zal zijn, bijna een miljoen...!! Weliswaar is het exploitatieverlies a ƒ35.000,- niet extreem, over enkele jaren moet zelfs de nul-lijn zijn gehaald, maar het zijn andere faktoren als een mindere in komst uit het onderwijs als gevolg van een korting op de LONDO norm en BTW, kapitaals-, en andere zakelijke lasten die het tekort tot grote hoogte opstuwen. Per inwoner kost het de gemeente al ƒ65,- en dat is een last die bijna niet meer op te brengen is, zo oor deelde dhr. Villerius over deze last die een grote aanslag pleegt op de financiële middelen van de gemeente. De PvdA fraktie deed er minder zorge lijk over, maar dan was er weer de fraktie Hoogzand die vaststelde dat zich boven het Sport- en Recreatiecomplex 'don kere wolken' samenpakken. „De Staver is te groot van opzet in relatie tot het inwonertal en het objekt heeft een ver lammende werking op tal van beleids terreinen waarvoor thans bezuinigingen moeten worden toegepast", zo gramde dhr. Hoogzand die het met 'de Staver' overigens nooit heeft zien zitten. Vanuit het CDA kwam ook al een zorge lijk geluid over 'de Staver', al stak deze fraktie een deel van het kwaad welis waar op verandering van de Londo nor men waardoor de financiële positgie van 'de Staver' wordt verzwakt. Ook de fraktie VDB '78 deed niet drama tisch over het Staver-tekort. „Met meer dan een half miljoen bezoekers per jaar, die er uitstekende faciliteiten vinden, is het ons wel een flinke financiële bij drage waard", gaf de VDB fraktie te ken nen, maar toch vond ook de VDB fraktie de huidige financiële ontwikkeling wel wat ongewenst; men lijkt niet in staat de uitgaven en baten in de hand te hou den", klonk het toch wat zorgelijk. Van uit de gemeente is de kostenbewaking in elk geval 'volstrekt onvoldoende' en dhr. Rijvers drong er dan ook op aan voor taan een maandelijkse verantwoording te ontvangen zodat ongewenste ontwik kelingen tijdig kunnen worden omgebo gen. Het daartoe strekkende voorstel zou overigens later in de vergadering verworpen worden. Te worden verworpen, met meestal een stemmenverhouding van 8-6 was deze avond de gang van menig voorstel. Soms blameerde een fraktie zich daarmee want het is natuurlijk weinig eervol als de raadsmeerderheid er niet in blijkt te geloven. Zo verging het een drietal moties van de VVD fraktie die zomaar spontaan leken te zijn opgeweld, maar door het College ontraden werden. Zo wilde WD vertegenwoordiger L. Vroeg- indeweij de raad gelijk maar laten besluiten de garageboxen aan het Ach terdorp af te breken waardoor meer par keerruimte verkregen zou worden. „Nee", besloot de raad, ditmaal onder aanvoe ring van weth. A. Tiggelman die er gelijk wat over mopperde dat het winkelend publiek dat zo klaagt over 't gebrek aan parkeerruimte in Middelharnis' cen trum maar 't liefst op de stoep van het winkelgebeuren zou willen parkeren, alsof't niet zó is datje b.v. in de stad ook flinke afstanden te voet af moet leggen. In het centrum lijkt geen ruimte voor meerdere parkeergelegenheid te zijn, en 't leek weth. Tiggelman dat eerst de ont wikkeling van de Westplaat dient te wor den afgewacht. Een volgende motie die van dhr. L. Vroegindeweij in stemming werd ge bracht had als strekking dat de raad zich voor zou nemen niet pas in 1995-, maar al in 1992 Battenoord van riolering te voorzien. „Absoluut onmogelijk!" kaat ste weth. Koppelaar terug. Hij vond het trouwens 'onverantwoord' zo'n besluit via een motie te nemen. Alleen al een persleiding wordt op 5 miljoen geschat en het gehele rioleringsprojekt van Bat tenoord zal zeker zo'n 8 a 9 miljoen moeten kosten", voorzag weth. Koppe laar. Ook op die motie werd door de raadsmeerderheid dan ook 'nee' gezegd, precies zoals het de motie verging, die kreeg zelfs geen enkele steun, waarin dhr. Vroegindeweij de raad opriep een extra bedrag van 20.000,- te voteren voor het promoten van Middelharnis en het vergroten van de naamsbekendheid. Wel werd de motie van dhr. Vroeginde weij aangenomen waarin de raad het als zijn wens uitspreekt (met 8-7) dat t.b.v. de informatie van de burgers de raads- agenda en de commissie agenda's op de kabelkrant verschijnen. De lokale om roep zou, och arme, in voorkomende gevallen, raadsvergaderingen recht streeks uit kunnen en mogen zenden. De begrotingsvergadering duurde trou wens van 's middags 2 tot 's avonds tegen twaalven. Door de vier eilandelijke Colleges wordt overlegd om gezamenlijk een of meer dere pagina's van de kabelkrant af te huren; het is in bespreking. Een aangelegen punt was deze vergade ring ook de demping van de haven van Sommelsdijk en, min of meer in samen hang daarmee, de ontsluiting van de Westplaat. Over de Westplaat en de woningbouw ontwikkeling aldaar moet niet te kleinschalig worden gedacht. *t* «t* «t» «tt et* .4» <t* «t* «t* «t* #tt A Extra november-raadsel C Rianne de Winter maakte dit raadsel. Gefeliciteerd met de extra punten! Geheimschrift Elke letter gaat 2 sprongen vooruit dus de k=m en z=b; het zijn spreek woorden. 1. kcl kye cel ecipcecl nyypb Igcr gjbc zei iwicl 2. tglecp gjbcnijn fmsbcl 3. byr qryyr yjq cclnyyjzmtcluyrcp 4. bc iyr sgrbc zmmk iwicl Bovendien... we mogen niet zomaar din gen uit andere bladen of tijdschriften overnemen! Afijn... als 't raadsel uit een ander tijdschrift komt en er komt een boze reaktie, dan zal oom Ko de strafre gels wel schrijven. Goed? ÜL 10^^M9C s Vul de Juiste woorden in bij de plaatjes en gebruik de cijfertjes om onderstaande boodschap te "ontcijferen" 9 3 'Z 5 'H 8 7 5 a 3 IJ 3 /f 3 7 3 li> i, v5 y Wilma Hoek. Fijn dat je boekenbon goed besteed is. Bedankt voor je tweede mededeling. Gelukkig zijn we als je dit leest weer 'aan de slag gegaan'. Wat je vraag onder punt 3 betreft: Dat adres is: oom Ko p/a Eilanden-Nieuws Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Wat betreft de tekening: die punten krijg je ook, al komt de tekening later. Elize Boeder. Ben je nog wat wijzer geworden op 'Wegwijs'? Jullie hebben, zo te lezen, een zeer gezellige dag gehad. En dan nog patat met appelmoes tot besluit... Gefeliciteerd met het behalen van je B-diploma voor zwemmen. Ga je nog verder, of stop je? Tot slot Wij stoppen in ieder geval weer voor deze keer. Alhoewel... we hebben nog een paar tekeningen liggen. Als de redaktie nog ruimte over heeft zie je de tekening van Jaco de Boer geplaatst over Goliath. Bij leven-en-welzijn tot schrijvens. RESTAURANT A Voorstraat 31-33, 3245 BG Sommelsdijk Opening medio december Reserveringen: 01870-7776 „want", zei weth. van Eek: „we willen daar voor tientallen jaren gaan bouwen, de meesten van ons zullen niet eens meemaken dat het volgebouwd is", zei ze er berustend achter. Dhr. Villerius vreesde al de 'gigantische lasten' van de ontsluiting en helemaal afwijzend tegenover een ontsluiting via Holland Zeeland toonde zich de fraktie van de PvdA. Mevr. Vernooij vond dat het College ten dezent niet uitblinkt in daadkracht. Vorig jaar nam de raad een principe-besluit de ontsluiting via de Kaai van Sommelsdijk plaats te doen vinden, maar nu, een jaar later is nog geen enkele verdere stap gezet en wor den weer zijwegen bewandeld waarin de fraktie het College niet zal volgen. Ont sluiting via de Oostkrakeelstraat vindt de PvdA fraktie nog steeds de juiste weg. De fraktie Hoogzand over de Westplaat? „Ik zou die W bijna veranderen in een p", liet dhr. Hoogzand weten. De ont sluitingsproblemen vind hij overigens geheel gefingeerd, alsof de verkeerssi tuatie aan de haven van Middelharnis geen groter probleem zou zijn. Lijst Hoogzand staat dan ook ontsluiting via de Kaai van Sommelsdijk voor en géén afbraak van panden in het hart van het dorp. Vanuit de VDB fraktie werd nog eens duidelijk gemaakt dat van die zijde wei nig of helemaal niets wordt gevoeld voor uitbreiding naar de Westplaat, noch voor demping van de Sommelsdijkse haven, een halsstarrige opstelling van het College vindt VDB dat trouwens, al werpt het College tegen niet anders dan aan een eerder genomen raadsbesluit uitvoering te willen geven. VDB wil lie ver, terwille van een spoedige voortgang van de woningbouw nog een plan plak ken aan de Molenweg te Middelharnis, maar de fraktie vindt daarvoor weinig gehoor, zeker niet in het College. Ook niet bij de PvdA fraktie die wel bebou wing van de Westplaat voorstaat boven decentraal bouwen aan de Molenweg; „van daaruit zouden de mensen richting centrum toch weer de auto pakken en dan wordt het daar nog drukker met par keren", beoordeelde dhr. van Heemst. Het gaat trouwens een probleem wor den, de demping van de Sommelsdijkse haven. Er is daar sprake van wat weth. Koppelaar'een ondoorzichtige modder- barrière' noemde. Zowel in de haven van Middelharnis als die van Sommels dijk is sprake van een zó ernstige veront reiniging dat het slib niet zomaar elders kan worden gestort maar naar speciale lokaties moet worden afgevoerd. Voor alsnog lijkt daar geen vergunning voor te zullen worden ontvangen. Ook bij demping van de Sommelsdijkse haven zal het verontreinigde slib dienen te worden afgevoerd, een verplichting die de gemeente miljoenen lijkt te zullen gaan kosten. Praat de fraktie Hoogzand eigenlijk niet over de havens, de 'verhabbezakte' van Sommelsdijk, die van Middelharnis die hard aan een beurt toe is en de toekom stige jachthaven van Stad aan 't Haring vliet die het landschap aldaar volkomen zal mismaken, maar daar was dhr. v. d. Boogert van het CDA en Stadtenaar het helemaal niet mee eens. De Kroon heeft het beroep van de toekomstige exploi tant dhr. Bakker gehonoreerd en aange nomen mag/moet worden dat dhr. Bak ker spoedig met de aanleg zal kunnen beginnen. Stadtenaar v. d. Boogert vindt dat prima: „Er staan nu allemaal brandnetels en distels, zelfs de ganzen willen er niet eens komen, die gaan naar de andere kant. Een jachthaven kan een pijler zijn voor de plaatselijke economie", vond dhr. v. d. Boogert. De Emgo-gelden, ook die kwamen veel vuldig in de beschouwingen en de daarop gevolgde bespreking naar voren. Terwijl de 9 komma zoveel miljoen nog niet eens ontvangen zijn signaleerde dhr. Villerius al een oneigenlijk gebruik van een deeltje ervan, tachtigduizend gulden, waarmee een gat in de begroting 1991 wordt gedempt. „Het tekent de financiële positie van onze gemeente", mopperde dhr. Villerius te moeten kon- stateren dat de kip met de gouden eieren al wordt geslacht voor ze in handen is gesteld. „Als de Emgo niet zou fuseren zou de komende jaren het schip van Middel harnis financieel volkomen aan de grond lopen", was zijn overtuiging. Dat de financiële middelen, ondanks de Emgo-gelden aan de krappe kant zullen blijven en dat vele malen gewikt en gewogen zal moeten worden voor dat geld voor nieuw beleid beschikbaar zal komen, was ook de overtuiging van de PvdA fraktie. Er zou over deze raadsmarathon nog veel meer kunnen zijn geschreven, maar 't lijkt ons voldoende zo. Of u zou nog interesse moeten hebben in de vraag van fraktie Hoogzand hoeveel honden er 'zwart' zijn in de gemeente op welke vraag door de voorz. het slimme ant woord werd gegeven dat de 'zwarte' hon den, indien bekend, op slag 'wit' zouden zijn. Het voorstel van fraktie Hoogzand om de hondenbelasting af te schaffen vond geen gehoor. Dhr. Hoogzand vreest n.l. dat hondenbezitters aan het feit dat ze belasting betalen de vrijheid ontlenen de straat te bevuilen. Het voor stel de hondenbelasting daarom maar af te schaffen was onderdeel van de 25658 letters tellende alg. beschouwing van de fraktie Hoogzand. Oh ironie..., in Hoo- gezand, zo wist de voorzitter, heeft het gemeentebestuur de aanvankelijk afge schafte hondenbelasting snel weer her ingevoerd. 't Ja... vrouwen bij de brandweer, het werd aangezwengeld door mevr. Ver nooij, van wie we aan 't begin van deze globale weergave, schreven dat ze d'r tenslotte wat frêle (ogenschijnlijk wat kwetsbaar) bij zat. Van haar de vraag wat er al terecht gekomen is van intrede van vrouwen in de brandweerploegen. De mannen domineren ook al zo in de bouwwereld en 't zou mevr. Vernooij plezieren als eens een VAC, een Vrou wen Advies Commissie zou worden opgericht. Daar is trouwens geen enkel beletsel tegen, maar gekonstateerd moet worden dat die VAC er nog steeds niet is, nog steeds heeft het aan initiatief ont broken. En vrouwen bij de brandweer? Van de burgemeester mag het. „Wanneer vanuit de bluseenheden initiatieven, c.q. voorstellen komen vrouwen aan te stel len bij de bluseenheid zal dat geen bezwaar zijn" vermoedde de voorzitter. Het van boven af opleggen vrouwen aan te stellen bij de bluseenheden leek haar niet verantwoord. De gemeenschapsbibliotheek, die gaat per 1 januari ook zaterdags open. Ge hoopt wordt dat dat extra lezers zal trek ken, gevreesd wordt dat het alleen maar een spreiding van de abonnees ten gevolge zal hebben. Toch nog een succesje voor de PvdA fraktie die had voorgesteld t.b.v. het gecoördineerd ouderenwerk ƒ20.000,- extra te voteren uit het fonds 'bevorde ring werkgelegenheid'. Met acceptatie van het voorstel door College en raad wordt het bezwaarschrift van de Stich ting Bejaardenwerk Middelharnis geho noreerd. Het Stichtingsbestuur had zich daarin verzet tegen het gemeentelijk Welzijnsplan. Al het overige wat werd besproken, we hebben 't niet over 't hoofd gezien, maar het veroorzaakte geen schokken in gemeentebestuuriijke kring. „Ik maak me geen illusie, maar ik blijf optimist", had mevr. Vernooij al laten weten, en zelfs dhr. Hoogzand, die wel zuurkool leek te hebben gegeten liet weten 'geens zins te zullen wanhopen', nou dan, dan moet het weer kunnen, samen het nieuwe begrotingsjaar in al is er dan maar van een kleine post Onvoorziene sprake. Er loopt nog die kip met de gou den eieren rond... Ten besluite zij gezegd dat SGP/RPF raadslid dhr. v. d. Ketterij, j.l. zaterdag middag opnieuw in het Ziekenhuis op genomen, een brief had geschreven waarin hij de raad bedankte voor de ont vangen beterschapswensen. Hij had er graag bij willen zijn, dhr. v. d. Ketterij, maar zijn gezondheid liet dat (nog) niet toe. Hij wenste de raad een waardige begrotingsbehandeling en de zegen des Heeren toe. Zo deed ook, in de vergadering, zijn 'alleen overgebleven' fraktiegenoot dhr. Villerius, die het de raad aan de hand van de volgende psalmregels liet weten: Vergeefs op bouwen toegelegd; Vergeefs, om 't huis voltooid te zien, Gezwoegd, gezweet, o arbeidsliên, Zo God Zijn hulp aan 't werk ontzegt. '2 Q, IZ. IS 1 2 II 12. I& 10 3 3 3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 10