EIÜVI1DEfl-IHEUW5 Ook raad Dirksland akkoord met fusie Emgo-RED ^^^len?U vindt w^ar geld bij.i Landbouwkoers zweeft De Wacht aan de lijn Emgo zou wel snel vooreen lichtje bij 't station mogen zorgen VISITEKAARTJES f Gebr. De Waal Bij de SRV-man is liet Prettig Winicelen Jan Knape Mzn. 3e Blad DINSDAG 27 NOVEMBER 1990 No. 5955 Wie op een pas voorbije donkere avond bij de nieuwe bushalte, in z'n kop lampen, het PvdA raadslid B. van der Vlugt heeft rond zien scharrelen hoeft daar niks onoorbaars achter te zoeken, welnee. Dhr. van der Vlugt ervoer op dat moment slechts z'n verantwoordelijkheid en niet anders dan uit eigen waarneming wilde hij weten of de openbare verlichting er inderdaad verstek laat gaan. En wat rapporteerde hij donderdagavond in de raadsvergadering, op z'n verjaardag nog wel? „'t is er aardeleerdonker!" En dat was nog maar 't begin van z'n klachtenlijstje. Dat ter hoogte van de voetgangersover steekplaats het trottoir te hoog ligt („je zult maar 85 of 86 jaar zijn", mopperde dhr. van der Vlugt) was een volgende klacht, gevolgd door z'n verbazing dat hij pas wel een montagebusje met lan taarnpaal op het dak had gezien met een bemanning die een soort schuttersputje groef, maar van plaatsing was het ken nelijk niet gekomen, althans, er brandt nog niks. „De passagiers moeten met een vlammetje bijlichten om te zien wanneer er een bus komt", verbaasde zich dhr. van der Vlugt. Een volgende klacht kwam van dhr. P. Dijkgraaf (SGP). Hem was het ter ore gekomen, misschien had'ie het wel zelf ervaren, datje als automobilist, komend vanaf de Boezemweg richting Tramweg, zo maar pardoes het station oprijdt omdat er een duidelijke markering ontbreekt. Het kan allemaal best verholpen wor den, liet weth. Eshuis weten en zó was'ie van de plaatselijke omstandigheden op de hoogte dat hij wist te vertellen dat de eerstvolgende lantaarnpaal die wél had kunnen branden óók al kapot was geweest. Alleen over het verlagen van het trottoir deed dhr. Eshuis nog een tikkeltje moei lijk. Het leek hem niet zo nodig omdat rolstoelers toch (nóg) niet met de bus mee kunnen, maar ook voor ouderen leekhet dhr van der Vlugt gewenst: „een beetje meer service aan de oudere graag", vroeg hij dan ook. Dat hoge trottoir, de hoge opstap, de moeilijkheid werd ook door dhr. J. H. Kalle bevestigd, moeilijk als het is met kinderwagens en 'koffers op wieletjes'. Er komt echter nog een slijtlaag op de weg waardoor het hoogteverschil wat terug gebracht zal worden. De raad let er op dat het er in orde komt. Met tevredenheid kon de voorz., loco burgemeester A. J. Schouten erop wijzen dat de busroute inmiddels is verlegd, buiten de Stationsweg en Winterstraat om. B en W hebben dat als een hoge prioriteit ervaren en gerealiseerd zo gauw de omlegging mogelijk was. In een volgend raadsbesluit verklaarde de raad het hele terrein van de aange legde bushalte verboden voor alle ver keer, uitgezonderd de lijndiensten en uiteraard de voetgangers. Aan de Sta tionsweg zal een voetgangersoversteek plaats worden gerealiseerd. Verkoop bouwgrond Aan het Bouwfonds Ned. Gemeenten werd in het best.plan Dirksland-Zuid bouwgrond verkocht voor de bouw van 18 woningen. De totale grondkoopprijs bedraagt ƒ467.055,22 exc. BTW. Enerzijds was dhr. H. H. Grootenboer (CDA) blij dat het met de verkoop van bouwgrond in 'Zuid' lekker loopt, ander zijds deed hij er wat bezorgd over dat straks alle grond uitgegeven zal zijn waarom hij hoopt dat met het aanwijzen van een nieuwe bouwlokatie haast zal worden gemaakt. In Melissant is nog wél ruim voldoende grond beschikbaar, waarom dhr. Groo tenboer maar hoopt dat het Bouwfonds mischien ook daar een complex wonin gen zal kunnen realiseren. Overigens zullen niet meer dan 32 woningen per jaar kunnen worden gerealiseerd, een groter contingent is de gemeente Dirks land niet toegewezen. Subsidie woningverbetering De eigenaar die zijn woning verbetert, als die (de woning) tenminste in een daarvoor in aanmerking komende cate gorie valt, mag op een gemeentelijke subsidie rekenen, maar in het bijna voorbije jaar 1990 is daar maar weinig gebruik van gemaakt. Van de 160.000,- die er voor gereser veerd was is nog een bedrag van ƒ127.869,40 over, zóveel zelfs. De raad had er dan ook geen moeite mee, maar voorstel van het College, een bedrag van ƒ13.714,24 beschikbaar te stellen als 'verhuis- en herinrichtingskosten' voor een 17-tal bewoners van verbeterde bejaardenwoningen aan de Margriet laan te Dirksland, met een post 'verhuis- en herinrichtingskosten" had eigenlijk eerder rekening moeten worden gehou den, van welke nalatigheid, zo vonden College en raad, eerder bedoelde bewo ners niet de dupe zullen worden. Het bedrag dat alsnog overblijft zal wor den aangewend als dekkingsmiddel voor de aankoop van het bedrijfspand van de fa. Biesheuvel aan de Nieuw straat. De opstallen zullen daar worden verwijderd en er zal op hun plaats par keerruimte worden aangelegd. De raad had weinig vrede met de idee dat er kennelijk te weinig van de subsi- diemogelijkheid gebruik wordt gemaakt, al begreep de raad best dat het hoge ren tetarief daar mede de oorzaak van is. Vanuit de SGP fraktie werd - door dhr. de Vogel - de garantie gevraagd dat het College voor volgend jaar de regeling zodanig aanpast en herziet dat die er voor de burger gunstiger uit komt te zien, maar weth. Eshuis meende die garantie niet te kunnen geven. Wél gaf hij de toezegging de regeling zoals die nu geldt kritisch 'tegen het Hcht' te hou den. O.a. werd gesuggereerd de maxi male afmeting te verruimen zodat ook eigenaren van wat grotere huizen voor subsidie in aanmerking kunnen komen. In Commissievergadering zal over dit onderwerp verder worden gepraat, zo zei weth. Eshuis toe op een constatering van dhr. Koningswoud (SGP) dat de meerderheid van de raad (WD, SGP en CDA) een versoepeling van de huidige regels wil. De SGP fraktie verklaarde zich bij het uitblijven van de gevraagde garantie tegen het gedane voorstel. Emgo fusie, 4.5 miljoen Bij de fusie van de Emgo met het RED te Dordt - de raad stemde er unaniem mee in - zal de gemeente Dirksland een bedrag van 4.5 miljoen ontvangen uit de overdracht van de aandelen, maar geen van de raadsleden heeft daar echt enthousiast over gedaan. „We zullen het met z'n allen wel fluks uitgeven", was de kennelijke vrees van dhr. van Nieuwen- huijzen. Hij verklaarde voor de fusie niet echt 'warm of koud' te lopen, alleen vond'ie het jammer dat van de Emgo- reserves niet meer nuttige dingen zijn gedaan, zoals het aansluiten van super onrendabele gebieden en aansluitingen. Voor dhr. van Prooyen (Gem.belang) had de fusie evenmin gehoeven, maar nu die door het 'plotselinge bod' van de PZEM, en de 'expansiedrift' van die maatschappij aktueel is geworden, nu maakte dhr. van Prooijen duidelijk zich er zeker niet tegen te verzetten. Hij zager wel voordeel in, o.a. dat dat het leggen van leidingen nu eens gecoördineerd gaat worden zodat niet de een na de ander de straten wéér opbreekt. Overi gens komplimenteerde dhr. van Prooi- jen het Emgo-bestuur nuchter te zijn gebleven en zich de kop niet gek te heb ben laten maken, „want", begreep dhr. van Prooijen, „het is de PZEM (nu DNB) er natuurlijk om te doen geweest Goeree-Overflakkee alsnog bij Zeeland in te lijven en hij vond het maargoed dat dat is mislukt. Zijn vreugde over de 'lek kere overnamensom' werd slechts ge temperd door de vrees dat het misschien niet helemaal goed zit met de rechtspo sitie van het personeel, maar daarover kon de voorz. hem helemaal gerust stellen. Dhr. Robijn, Dirkslands vertegenwoor diger in het Emgo-bestuur viel de voor- zitter daar geheel in bij: „het is allemaal uitputtend behandeld en afgewogen", verzekerde hij, verzekerend dat ook de Ondernemingsraad daar steeds bij be trokken is geweest en z'n instemming heeft gegeven. Dat gaf ook de SGP fraktie vrijmoedig heid met de fusie 'volledig' in te stem men, alsook door de toezegging dat de flakkeese Emgo-vestiging in stand zal blijven. Bovendien, zo signaleerde dhr. de Vogel, zijn bij de RED de tarieven iets vriendelijker dan bij de andere poten tiële fusiepartner, de DNB. Hoe het met de drinkwatervoorziening zal gaan lijkt de raad van later zorg te zijn. Het kontrakt met de WMZ geldt nog tot het jaar 2000, maar van het waterleidingbedrijf ZHZ te Dordt is de toezegging ontvangen dat Goeree-Over flakkee op haar mag rekenen. De brief van dir. Stoter van de WMZ waarin deze trachtte Goeree-Overflak kee aan de (inmiddels gefuseerde) WMZ te binden, werd dan ook niet hele maal serieus genomen. „Zij hebben ons niks af te sluiten, als ze niet oppassen sluiten wij hén af', gramde dhr. van Prooijen. De raad stemde met de fusie met het RED in. Rioolrechten De raad werd voorgesteld om, 'ter bevor dering van de overzichtelijkheid' een geheel nieuwe Verordening rioolrechten vast te stellen ter vervanging van die die in augustus 1988 was vastgesteld. Ged. Staten hadden aanmerkingen gemaakt op enkele artikelen daarin en dat had weer te maken met een aantal tehuizen, o.a. het ziekenhuis, van welke geen rioolrecht meer zou kunnen worden geheven dan het standaard tarief Inge voerd werd nu een gebruikersheffmg waarbij de mate van het gebruik van de riolering bepalend is voor de hoogte van de aanslag. De hoeveelheid waterver bruik zal worden verkregen van de Watermaatschappij Zuid-West Neder land; totale kosten daarvan 670,- per jaar. De kleinverbruikers, o.a. de parti culiere huishoudens, worden in de rege ling ontzien. De raad heeft wel even met de ogen moe ten knipperen, want „kan dat zomaar", vroeg iemand als dhr. Koningswoud (SGP) zich af Hij wist hoeveel al aan een heffing is onderworpen, maar, vroeg hij zich af, is het nou ook al mogelijk ergens iemands watergebruik na te gaan? Bedenkingen waren er ook van dhr. van der Vlugt; hij bespeurde nogal wat voe tangels en klemmen in de verordening en hij adviseerde dan ook de werking ervan volgend jaar te evalueren. Ook dhr. van Houwelingen (Gem.be lang) signaleerde in de Verordening nogal wat punten die hem voor meerder lei uitleg vatbaar leken waarom hij dan ook nogal wat wijzigingen voorstelde die even krachtig door de voorz. werden ontraden. De Verordening is naar model van de door de VNG (Ver. Ned. Ge meenten) gekonstrueerde verordening die door juristen juist is bevonden en getoetst is aan de jurisprudentie van de Hoge Raad. Bovendien dringt voor Dirksland de tijd omdat bij het uitblij ven van een Verordening geen rioolrecht kan worden geheven en een inkomst van 7.800,- achterwege zal blijven. Voor het aanleggen van een grens van 500 m^ waterverbruik - waaronder geen- en waarboven wél een aanslag wordt opgelegd - is bewust gekozen; de sprong naar een verbruik van 1000 m' zou een veel te grote zijn. Overigens krijgt ieder die wordt aangeslagen de gelegenheid aan te tonen dat een groot deel van het verbruikte water niet door het riool is weggespoeld. Voor de afvoer van hemel water wordt niemand aangeslagen om dat dat wordt verondersteld niet ver ontreinigd te zijn. De frakties van de SGP en van Gemeen tebelangen waren niet echt overtuigd, maarterwille van de te betrachten spoed stemden ze toch met de Verordening in, overigens wél alle prijs stellend op een evaluatie volgend jaar. Dhr. Koningswoud vond de enig recht matige wijze van heffing alle bedrijven De koers voor de landbouw is voor de komende jaren uitgezet. De Overheid kijkt met enige trots naar de indrukwekkende reeks van be leidsvoornemens, die het laatste jaar is gepresenteerd. Boeren ervaren de nota-lawine als een pijnlijke domper die weinig vertrouwen wekt en eigen lijk niet uitvoerbaar is in de bedrijfs- praktijk van alledag. IJver en drift kun je het Ministerie van Landbouw niet ontzeggen. Nadat de regering verleden jaar het beroemde Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) presenteerde, rolde vanuit het land- bouwdepartement een indrukwekkende serie van voornemens, plannen en stra tegieën naar de boeren. In een regelma tig opgevoerd tempo werden boeren 'verblijd' met nieuw overheidsbeleid. De veelkleurige reeks van overheidsnota's bevat o.m. de Struktuurnota Landbouw, het Natuurbeleidsplan, de Derde Nota Waterhuishouding, de Vierde Nota Ruim telijke Ordening, het plan voor de Tweede Fase Mestbeleid, het Plan van Aanpak Ammoniakemissie, het Meerja renplan Gewasbescherming. Deze reeks is dan nog gegarneerd met tal van sek- torvisies, struktuurschema's en andere realisatieplannen. Alle plannen of no ta's zitten goed in elkaar, het zijn door timmerde plannen met aanduiding van streef- of einddoelen, met eigen normen en met eigen randvoorwaarden. De nota's streven allemaal naar een duur zame, veilige en concurrerende land bouw. Wat dat betreft hebben overheid en boeren geen verschil van mening. Ook boeren beseffen dat een landbouw niet kan zonder een schoon milieu en omgekeerd evenmin. Boeren zijn ervan overtuigd dat ze in hun bestaan afhan kelijk zijn van een goed milieu, van een goede bodem-, water- en luchtkwaliteit. Botsend Over de doelstellingen die in alle ge noemde nota's zijn aangegeven is over eenstemming tussen boer en beleids maker. De wegen scheiden als de crite ria, de tijdsschema's en andere voor waarden aan de orde zijn. Boeren kon- stateren dat de nota's niet op elkaar zijn afgestemd en soms zelfs met elkaar bot sen, eisen die in de ene nota zijn ver meld, veidragen zich niet of nauwelijks met voorwaarden die in andere nota's zijn genoemd. Vaak worden er eisen genoemd die gewoon niet zijn uit te voe ren omdat de techniek te kort schiet. Met verbazing ontdekken veehouders dat de uitworp van ammoniak (verzuring!) gereduceerd moet worden met 70 a 90%, terwijl de stand van techniek niet verder Bestel Uw bij Drukkerij Langeweg 13, SOMMELSDIJK een aangiftebiljet te sturen en op dat bil jet te laten weten dat de gemeente, ter verificatie van de juistheid van de opgave bij de Watermaatschappij kan aankloppen. Zo zal het vooralsnog niet gaan; de hef fing wordt opgelegd op grond van de opgaven van de Watermij, óók aan het zwembad, zo werd door het College ver zekerd op de suggestie van dhr. van Houwelingen dat niet te doen. Bijdrage eeuwfeest De agenda werd vervolgens snel afge werkt. Ook het voorstel een financiële bijdrage van ƒ6.500,- te verlenen aan het volgend jaar eind juni te vieren eeuwfeest van de bijz. basisschool te Dirksland werd zonder enig commen taar overgenomen. komt dan een reduktie van 50%. Veehou ders worden vervolgens achterdochtig en konkluderen dat de overheid langs slinkse wegen uit is op een gedikteerde vermindering van de veestapel. De zgn. Valbijlkonstruktie is de boeren een doorn in het oog en draagt zeker niet bij aan vertrouwen of draagvlak in en voor beleid. Boeren konstateren dat de nota-lawine van de overheid rammelt en geen samen hang vertoont. Het zou de moeite waard zijn om alle plannen op elkaar te leggen, integraal te bekijken en vervolgens nagaan wat de gevolgen zijn voor de landbouw. Een dergelijke studie zou kunnen uit monden in een landbouweffektrappor- tage van overheidsbeleid. De systema tiek is niet vreemd in ons land, want men heeft al enige jaren ervaring met een milieu-effektrapportage. Haalbaar spoor De land- en tuinbouw wil in de ko mende tijd energie steken in de opstel- hng van een deugdelijke landbouw- effektrapportage. Elementen die daarin onontbeerlijk zijn vormen beschrijvin gen van de huidige agrarische situatie, van de gewenste situatie (duurzame landbouw) en - het meest interessant - het spoor naar deze gewenste eindfase. Als dit plan of deze rapportage goed doortimmerd is, kunnen overheid en boeren gezamenlijk werken naar een duurzame landbouw. Het spoor dat moet leiden naar het eindstation - genoemd in nagenoeg alle overheids nota's - zal gefaseerd zijn. Vooral de haalbaarheid en de betaalbaarheid zul len bepalen of de boeren vertrouwen hebben in het overheidsbeleid. Pas als dat laatste het geval is, mag de over- heidspolitiek rekenen op een breed draagvlak. En zo'n draagvlak is toch de garantie voor goed beleid, ook in de land- en tuinbouw. B. Schouwing Samen Rationeel Verkopen. Dat is de formule van SRV. De consumenten zijn daar blij mee, zoveel is onlangs duide lijk geworden. Uit onderzoek door Trend box Marktonderzoek blijkt dat van alle winkels de SRV het hoogste scoort in de categorie Prettig Winkelen. Een bijzondere prestatie als men weet dat de SRV in die categorie Albert Heijn en Torro voorgaat. De winkels werden onderzocht op de netheid van de winkel (winkelwagen bij de SRV), vriendelijk heid, vakbekwaamheid, de schappen en gezelligheid. Op al deze punten scoort de SRV hoog. Niet verwonderlijk als u zich bedenkt dat de SRV-man met alle dagelijkse boodschappen gewoon de straat in komt rijden. Elke dag opnieuw. Steeds meer consumenten worden gevoeliger voor de argumenten van de SRV-man. Zo is winkelen bij de SRV-man veel persoon lijker. De kwaliteit is prima. En men heeft ondertussen genoeg van overvolle supermarkten, het gesjouw met zware kratten en het langdurig zoeken naar een parkeerplekje. Daar komt dan nog de bekwaamheid van de SRV-man bij. Hij is zélf de baas in z'n wagen en staat derhalve voor eigen rekening te werken. De bereidheid om iets extra's voor de klanten te doen, is dan ook sterk aan wezig. De SRV-manier van boodschappen doen heeft een goede toekomst. Omdat het een moderne plezierige manier van winkelen is die steeds meer mensen aan spreekt. Want bijna iedereen krijgt meer vrije tijd en deze tijd wordt liever besteed aan de leuke dingen van het leven. Het sjouwen met zware kratten hoort daar niet bij. En met een SRV-man die gewoon de straat inrijdt is de keus snel gemaakt. VERVOLGVERHAAL - 34 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape „Wat verboden is, dat is toch verboden en moet toch nagelaten worden!" Waar uit men zien kan, dat de Hollanderen de Duitser zulk een geheel verschillend karakter hebben. Een Hollander doet zoiets nu eenmaal omdat het verboden is! Of het niet raadzaam is om op dit gebied iets van onze vijanden te gaan leren is een vraag, die ik na de oorlog in alle ernst ter sprake zal brengen. Voorlopig moet ieder het nog als verstandig loven, dat onze Regeerders door de eeuwen heen zich zo weinig naar het Oos ten hebben georiënteerd. Zegt men het voor 't ogenblik anders dan loopt men kans voorNSB-er te worden uitgekreten en dat wil geen enkel fat soenlijk mens. Ze gaan verder, de dorpen worden schoon afge- vist. Het loopt bijna nog op een ruzie uit, want Machiel Uit den Boogaart wil Bert van Es op de lijst geplaatst hebben. Machiel Uit den Boogaart is de enige, die in dit gezelschap voor fatsoenlijk kan doorgaan. Hij heeft altijd hard gewerkt om zijn grote gezin eerlijk door de tijd te helpen. Dat is hem wonderwel gelukt, zij het dan met grote moeite en opoffering van alles wat naar weelde zweemt. Vroeger was hij een overtuigd aanhanger van de leer van de klassenstrijd. Van die overtui ging is hij bekeerd dooreen brochure van de NSB. Daarin werd met afkeuring gesproken over het feit, dat de arbeiders in Australië de immigratie in hun land hebben tegengegaan om zelf hoger lonen te kunnen bedingen. Die zelfde avond nog is hij volbloed NSB-er geworden en sindsdien werkt hij voor de partij met een ijver, die hij vroe ger ontwikkelde als er tegen de Vlootwet of iets dergelijks moest worden geagiteerd. Sinds de oor log is zijn ster hoog gerezen, want hij knapt ver schillende baantjes op, dan voor de partij en dan weer voor de Weermacht. Dooreen genomen ver dient hij zeker vijfmaal zoveel als vroeger bij een boer. Ik vertel er bij, dat hij de vooruitgang op stoffelijk gebied niet direkt heeft gezocht, het is hem als het ware aangewaaid en hij heeft het geaccepteerd, omdat het nu eenmaal zo op z'n weg kwam. De heer Holtzappel is bijzonder met hem ingenomen, hij getuigt van hem, dat hij de snuggerste kameraad van de groep is. Waaruit men kan afleiden wat een stel de groep Oosthoek en Omstreken der NSB eigenlijk wel is! Machiel Uit den Boogaart is gewend om schreeuwerig te praten. Dat heeft hij zich aangeleerd toen hij vroeger op de Kaai en 's winters bij het stempello kaal en 's zomers in het land onder het werk het hoogste woord voerde te midden van zijn kornui ten. Daarbij heeft hij het ongeluk, dat hij begint te stotteren als hij kwaad wordt. En dat overkomt hem tien keer op een dag. Hij schreeuwt tegen de vergadering: „Bert van Es moet aan de lijn". Hij geeft een klap op de tafel. Het geeft verbaasde gezichten. „Bert van Es!"... „Natuurlijk, laat die maar eens een rheumatiek- ziekte opdoen!"... De anderen huichelen nog al meer verbazing en onwetendheid, want ze zijn wel kameraden maar ze gunnen nochtans elkan der het zoete der wraak niet. Machiel moet alles haarfijn vertellen, dat gaat niet zo heel vlot, want hij maakt zich al dadelijk boos zodat hij van belang begint te hakkelen. Bovendien valt het niet mee om zo in je eigen verleden te moeten graven. De heer Holtzappel zit ongeduldig op zijn pot lood te bijten, hij is echter zo verstandig om het verhaal zijn langzame gang te laten gaan, want op deze manier moet men nu eenmaal met dorpse toestanden op de hoogte komen. Bert van Es is een rustend landbouwer, hij is raadslid en deelde vroeger de lakens uit in de Commissie voor de werklozensteun. Als je een vriend van hem was dan kon je er zeker van zijn, dat er wel eens een extraatje voor je was. Maar als je geen vriend van hem was dan moest je goed uitje ogen kijken om te krijgen wat je volgens de regeling toekwam. En zó is het geweest: Machiel Uit den Boogaart is acht jaar geleden een keer door Bert van Es bena deeld. Hij heeft toen 's winters geen B-steun gehad! Nu Machiel deze benadeling weer op nieuw doorleeft wordt zijn bloed onstuimig, hij slaat met de vuist op tafel: „E...en ik h...had er r...recht op, w...wat ik je zeg, ...d...de vuile smeer lap... Lope moet-ie, l...loope"... Maar Bert van Es zal niet lopen, want mensen als Bert van Es weten altijd de dans te ontspringen. Het is waar, hij heeft vroeger met de steuncenten gezwendeld totdat er een handige ambtenaar een einde aan maakte. Hij was vóór dezen de vriend van de arbeiders en voorzitter van het Oranjeco- mité Maar hij heeft zijn positie reeds lang veilig gesteld, want al dadelijk na de bezetting is hij met de NSB gaan sympathiseren, daarvan heeft hij blijk gegeven door zich als zodanig te laten inschrijven met een maandelijkse bijdrage van vijf gulden. Voor het Oranje-comité kon het vroe ger niet meer lijden dan vijf gulden per jaar. Ook heeft Bert van Es verzocht om te zijner tijd als lid tot de NSB te worden toegelaten. Het verzoek is van de hand gewezen, omdat de sollicitant werd geacht onbetrouwbaar te zijn, maar het neemt niet weg, dat hij nog altijd zeer sympathiek elke maand zijn vijf gulden stort. Dat is de reden waarom de heer Holtzappel pertinent weigert om hem op de lijst te zetten. En Machiel Uit den Boogaart houdt even pertinent voet bij stuk: „D...de vuile sm...smeerlap zal L.loope, of i...ik ga w...weg"... Hij stoot zijn buurman Jeroen Verspille driftig tegen zijn elleboog zodat die verschrikt opkijkt: „Z...zeg jij o...ook nou es w...wat! J...jij heb nog Z...ZOO weinig g...gezegd!" Jeroen knikt gewillig. Het is waar; hij maakt het zich vanmorgen niet zo druk. Hij heeft maar één vijand in het dorp en dat is de Burgemeester van Oosthoek, die hem in de oorlogsdagen in het cachot heeft laten smijten. Hij zal hem straks voordragen voor de lijst. Voorts beschouwt hij als zijn persoonlijke vijanden alle Engelsen, de Ame rikanen inbegrepen omdat ze van hetzelfde slag zijn, want dat zijn de vijanden van de Neder landse stam! Maar Engelsen en Amerikanen blij ven voor deze vergadering natuurlijk buiten beschouwing. Wel zou hij in plaats van de Joden liever de Roomsen aan de lijn laten lopen. Hij zat juist te overwegen of hij een daartoe strekkend voorstel ter tafel zal brengen toen kameraad Uit den Boogaart hem zo nijdig aanstootte. Hij knikt maar aldoor, want hij weet niet eens precies waar het over gaat. Jaap Lamperts vraagt grinnikend: „Heb je zitte slape, vader?"... Jeroen Verspille is één van de weinige principiële NSB-ers van de groep Oosthoek en Omstreken. Hij was er al vroeg van overtuigd, dat het met de werklozenzorg misliep! En dat het met de demo cratie misliep! (wordt vervolgd) Weststraat 34 NieuwerkerkIZl Tel 01114-1373 ledere middag geopend. Zaterdags de gehele dag Vrijdagavond koopavond. Maandag gesloten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9