'Meester Snijder' onverbrekelijk verbonden met regionaal visserij-onderwijs 32 U e> Politiek aktief - net wat voor jou Ganzenexpositie in Bezoekerscentrum De Grevelingen Kinderen op zaterdagen, zon- en feestdagen gratis met de bus Waterschap heeft gelijk gekregen! Kerstbinden K.M.T.P. Schade op Mosselpercelen door eidereenden Sint Nikolaas ook dit jaar weer in Goedereede Amalgaam tandartsen niet langer in riool Verkoop woonhuis ingezet op 10.000,- Leerlingen Muziekschool in concert 63e Jaargang POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 In het Bezoekerscentrum De Grevelin gen, gelegen op de Punt van Goeree (bij de Brouwersdam) is vanaf zaterdag 15 december a.s. t/m vrijdag 15 februari 1991 een tentoonstelling te zien over Ganzen in de winter. Aan de hand van echte opgezette gan zen, videobeelden, ringen, waame- mingsrapporten, overzichtskaarten, di verse vogel- en kinderboeken en alle mogelijke informatie, is het mogelijk iets meer te weten te komen over deze bijzondere trekvogels en wintergasten, die jaarlijks in ons land verblijven. Aan de aanwezigheid van ganzen zitten veel verschillende kanten: hoe kijkt een boer tegen ze aan en wat doet een natuurbeschermer allemaal en hoe zit het met de jagers? Maar natuurlijk ook, wat moet zo'n gans nu allemaal doen om te kunnen overleven? Dit zijn allemaal aspekten, waar we nor maal misschien niet zo bij stil staan. Hoogstens staren we eens verwonderd naar de lucht, als hoog boven ons zo'n V-formatie van ganzen overvliegt. In het Bezoekerscentrum is het de komende maanden mogelijk om eens oog in oog te staan en wat nader kennis te maken met de normaal zo schuwe wilde ganzen, waar Nederland er geluk kig nog heel wat van telt. Kunst- en foto-expositie In het Bezoekerscentrum is in de boven genoemde periode tevens een foto-expo sitie ingericht over ganzen. Henk Zweers uit Spijkenisse en Henk Walraven uit Zierikzee gunnen de bezoeker een kijkje door hun fotolens. Permanente expositie over het Grevelingenmeer Naast de ganzenexpositie en de foto expositie is in het Bezoekerscentrum een permanente expositie te zien over het verleden, heden en de toekomst van het Grevelingenmeer. De openingstijden zijn: dagelijks van 10.00-17.00 uur en de toegang is gratis. Dinsdagavond 18 december wordt de traditionele Kerstbindavond van de K.M.T.P. (Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde) gehouden o.l.v. Claire Raukema. Deze avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het Multifunktionele gebouw 'Dorp- stienden' in Ouddorp. De kosten bedragen voor leden ƒ20,- niet-leden betalen ƒ27,50. Voor alle materiaal wordt gezorgd. U mag uiter aard ook zelf groen, materiaal etc. mee brengen. Wel dient u een scherp mes, snoeischaar en draadtangetje mee te brengen. Uw opgave graag vóór 1 december bij het sekretariaat (01878) 18 92. Duizenden, sommigen spreken van tienduizenden eidereenden, gekomen uit het hoge Noorden fourageren mo menteel op de Waddenzee en ze brengen enorme schade toe aan het toch al schaarse mosselzaad en op de con- sumptiemosselen, die mosselkwekers wilden laten overstaan voor het seizoen 1991/1992, omdat door het ontbreken van zaadval, de mosselhandel niet op normale wijze over consumptiemosse- len zal kunnen beschikken. De Vereniging Zevibel (Zeeuwse Visse- rijbelangen) heeft het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gevraagd maatregelen te nemen om het aantal eidereenden te beperken. De laat ste vijfjaar kwamen er ieder jaar meer, maar 1990 slaat alle records. De mosselkwekers varen met hun sche pen als mobiele vogelverschrikkers rond en ze hebben ook de hulp van sportvissersboten ingeroepen, om mee te helpen de schadelijke vogels te ver jagen. Maar om dat doeltreffend te kunnen doen zou men konstant 24 uur per dag, zeven dagen in de week, zijn mossel- voorraden moeten bewaken. De voorzitter van de Mosselkwekersver- eniging van Yerseke, Jan Louwerse, spreekt van een regelrechte ramp voor de mosselcultuur. Zevibel overweegt schadeclaims in te dienen, maar de vraag is, bij wie. De eidereend is een beschermde vogel, die twee keer per jaar 15 eieren legt. Zij zorgt op die manier voor een grote schare nazaten. Onverwacht kwam hij vorig jaar aan in Goedereede, niemand had het toen ver wacht, omdat hij al een aantal jaren niet was verschenen! Het is de goedheilig man zo goed bevallen dat hij ook dit jaar weer een persoonlijk bezoek wilde bren gen aan het monumenten-stadje in de Delta! Hoe hij precies komt, weten we niet... vorig jaar was 't in een piepklein bootje en naar verluidt heeft hij dit jaar weer een ander voertuig op het oog. Hij heeft laten weten dat hij om 1 uur 's mid dags op de Markt aanwezig zal zijn met een grote schare Pieten! Tegen half twee houdt hij audiëntie in de Gouden Leeuw voor kinderen uit Goe dereede en Havenhoofd, waarna hij doorreist naar het verenigingsgebouw Oostdam. Vanaf ongeveer half vier treedt daar de groep Pandora op, waar iedereen die daar belangstelHng voor heeft naar kan komen kijken en luisteren. Volgens zeg gen is die groep zeer de moeite waard... dus 1 december: op naar Goedereede om liedjes te zingen voor de Sint en te genieten van Pandora. In december kunnen kinderen van 4 t/m 11 jaar op zaterdagen, zon- en feestdagen gratis met de bus mee. Voorwaarde ^lat de kinderen wor den begeleid,;j;-,(;)r een volwassene met een geldig plaatsbewijs. Per betalende volwassene nogen maximaal twee kinderen gratis meereizen. Het kaartje is een hele dag geldig op alle lokale en interlokale lijnen van het streekver voer en bij het Gemeente Vervoerbe drijf in Arnhem. Het nieuwe kaartje heet Bus-Tripper. Het gratis kaartje wordt door de chauffeur afgegeven. Minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer geschreven paal en perk te willen stellen aan het lozen van amalgaam door tandartsen. Jaarlijks wordt in Nederland ongeveer 12 ton amalgaam gebruikt voor vulHn- gen. Daaruit komt 2,3 ton kwik in het riool terecht. In afwachting van een Algemene Maatregel van Bestuur die de tandartsen zal voorschrijven amal- gaamafscheiders in hun praktijk te gebruiken, is nu een convenant gesloten om hetzelfde eerder te kunnen bereiken. Door de lozing van kwik op deze wijze al bij de bron aan te pakken, namelijk in de behandelkamer van de tandartsen, is het mogelijk de afscheiding van amal gaamresten met 95 procent te ver minderen. Het convenant daarvoor wordt nog dit jaargesloten tussen de ministervan Ver keer en Waterstaat, de organisaties van tandartsen, gemeenten, waterschappen en provincies. Vooruitlopend op de algemene regelge ving kan op deze wijze op basis van vrij willigheid al vanaf 1 januari volgend jaar worden begonnen met het terug dringen van de kwiklozingen. In het convenant is als streefdatum voor het installeren van de amalgaamafschei- ders bij alle tandartsen 1 januari 1992 vastgesteld. OOLTGENSPLAAT Door notaris M. A. Korbijn te Oude Tonge werd maandagavond 26 novem ber 1990 bij inzet verkocht het Woon huis met onder- en bijgelegen grond aan de Zuid-Achterweg, no. 3 te Ooltgens- plaat, groot 61 centiare (eigen grond). De verkoop had plaats krachtens art. B.W., ten verzoeke van de eerste hypotheek houdster. Het pand werd ingezet op 10.000,- door de heer M. D. Minnaard te 's-Gravenpolder. De verkoop bij afslag zal plaatsvinden maandag 3 december 1990 des avonds half acht, eveneens in Café-Restaurant 'De Hobbelpaarden', Kaai 1 te Oolt- gensplaat. De School voor de Zeevisvaart te Stellendam heeft een eigen naam gekregen nu deze visserijschool een nieuwe ontwikkeling tegemoet gaat in een breder onderwijsverband. Aan de verplichte fusie in het middelbaar beroepsonderwijs zijn de nodige besprekingen vooraf gegaan, maar voor de naam van het visserij-onder wijs in de regio vond men vanzelf sprekend: 'Scheepvaart en Trans port College Meester Snijder'. Tijdens een officiële bijeenkomst in de School voor de Zeevisvaart afgelopen vrijdag 23 november werd de naamge ving een feit. Het voltallig College van Burgemeester en Wethouders van Goedereede, de gemeentesecretaris, officials uit de we reld van het middelbaar beroepsonder wijs, vertegenwoordigers van de visserij en havens, en andere genodigden woon den de naamgeving bij. Speciale gasten waren de zoons en schoondochters van Meester Snijder, de in 1971 overleden pionier van het Goe- reese visserij-onderwijs. Aan Meester Snijder, een waar begrip voor de Goereese vissers, werd met veel warmte en waardering teruggedacht. De naamgeving van de school was dan ook heel wat méér dan de geslaagde symbo- Hek van de onthullling van het naam bord. Naambord Het was Meester Snijders jongste zoon, de heer Piet Snijder, die het naambord aan de gevel van de school onthulde door met een fileermes een dik touw door te snijden dat op een tafel met vis netten en zeebanket lag, tegen de achter grond van de originele schoolvlag uit 1966. Dankzij een vindingrijke konstruktie van de leraren en de leerlingen werd snel en zonder mankeren de nieuwe naam van de school zichtbaar, een nieuwe naam met een oude vertrouwde eindklank: 'Scheepvaart en Transport College Meester Snijder'. Uit handen van de heer L. F. J. Jansen, voorzitter van de stichting Scheepvaart en Transportonderwijs ontving de fami lie Snijder feestelijke bloemen en - hoe kan het anders - een pakket Goereese vis. De vis die zo centraal stond in de oude schoolvlag is met de nodige fantasie in het huidige vignet terug te vinden, merkte de heer Jansen op. School wordt College Rond vier uur was de School voor de Zeevisvaart aan de Deltahaven vol gestroomd met zo'n honderdvijftig be langstellenden uit alle sektoren van vis serij en onderwijs. Aan de naamgeving gingen drie toespra ken vooraf, die stuk voor stuk kort en bondig waren en uitmuntten in duide lijkheid. De heer W. Melles, lid van de centrale direktie van het Scheepvaart en Trans port College, heette namens bestuur en direktie de aanwezigen hartelijk wel kom. De heer Melles haalde aan dat in het kader van de door het Rijk voorgeschre ven fusering in het middelbaar beroeps onderwijs drie stichtingen tot één geheel moesten worden samengesmolten. „Voor de drie stichtingen is 1990 een roe rig jaar geweest" konstateerde de heer Melles. Men stond bij de fusie op het standpunt dat alle betrokken scholen qua naam erg veel op elkaar moesten lijken om te benadrukken dat alle betrokken onder- wijslokaties één instituut vormen. Voor al de betreffende scholen geldt zo doende de naam 'College'; voor de loka- tie Stellendam werd daaraan zonder enige discussie de naam 'Meester Snij der' verbonden toen dat in het bestuur door de heer Noorthoek werd voorge steld", aldus de heer Melles. Na deze inleiding gaf hij het woord aan Burgemeester G. van Velzen van Goede reede, die het een goede zaak vond dat deze naam voor de school was gekozen, omdat de naam 'Meester Snijder' onlos makelijk verbonden is met de geschie denis van de zeevisvaart van Goede reede. „Steeds weer komt de naam van Meester Snijder naar voren, een man die kennelijk een verziende blik heeft ge had", zei de Burgemeester. School behouden „Meester Snijder was in de eerste plaats een man van het onderwijs, die begreep dat de Deltawerken een verandering van de kustvisserij met zich mee zouden brengen", vertelde de heer Van Velzen. Scholing van de vissers was nodig en zo ging Meester Snijder les geven aan de ouderen en aan de jongeren om hen voor te bereiden op de Noordzeevisserij. „Uit dat initiatief is deze school gebo ren" vervolgde de Burgemeester en hij sprak zijn voldoening uit over het feit dat de plaats van de school in de gemeente behouden kon blijven. Want als de visserij van Goedereede zijn plaats wil behouden dan moet er onder wijs gegeven worden. Een kijkje in de stuurhutten van de vissersschepen zal een ieder ervan overtuigen, volgens de Burgemeester: „Kennis is onontbeer lijk". Hij noemde de school buitengewoon belangrijk voor de gemeente omdat ken nis de basis van goed ondernemerschap is. „Gelukkig dat bij alle schaalvergro ting deze school als erkende nevenvesti ging behouden is gebleven; voor de gemeente gelukkig, maar ook voor de regio". De Burgemeester besloot met dank aan allen die de school hebben weten te behouden en sprak de hoop uit dat de legendarische naam van Meester Snijder tot in lengte van dagen daaraan verbonden zal zijn. S33M§) Van de kantonrechter Jhr. Mr. H. P. van Beresteijn heeft dijkgraaf H. L. van Kampenhout van het Waterschap Goe- ree-Overflakkee gelijk gekregen toen hij zich tijdens de laatstgehouden zitting beriep op de Waterstaatswet 1900 krach tens welke het Waterschap onveranderd onderhoud pleegt aan de waterkering langs Volkerak en Krammergebied dat als Natuurgebied is aangewezen. Het Waterschap zou werkzaamheden hebben verricht die in strijd zijn met de Natuurbeschermingswet. Tegen de dijkgraaf werd door het O.M. een geldboete van 100,- geëist, maar in zijn vonnis heeft de Kantonrechter geoordeeld dat in dezen de Natuurbe schermingswet niet de Waterstaatswet 1900 overheerst, waarom hij het Water schap ontsloeg van rechtsvervolging. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten MIDDELHARNIS woensdag 7.30 uur ds. T. M. van Dijk, Veen. Zaterdagmiddag 1 december aan staande, aanvang 15.00 uur, zullen fluit- en pianoleerlingen van de Muziekschool Goeree-Overflakkee een uitvoering geven in de grote zaal van het Diekhuus, Beneden Zand pad 7, Middelharnis. De toegang is vrij. Acht fluitleerlingen van mevrouw Ceci lia McColl en twaalf pianoleerlingen van de heer Piet Westhoeve zullen hun instrumenten in een grote veelkleurig heid laten horen. Uitgevoerd worden werken van klas sieke componisten als Marcello, Mo zart, Mendelssohn en Schubert. Natuurlijk wordt ook het eigentijdse niet geschuwd. Zo zal er ook jazz op de piano te beluisteren zijn, terwijl de flui tisten gezamenlijk een zevenstemmige 'Community Swinging' in Bossa Nova stijl ten gehore zullen brengen. Een aardige bijzonderheid is nog dat de jongste musicus pas jarig is geweest. Hij is al vijfjaar geworden en doet het op de piano nog goed ook. De oudste musici die voor u op zullen treden zijn hoogstwaarschijnlijk de docenten zelf Zij zijn te beluisteren in een Romanze van Schumann. Naast ouders en supporters van de uit voerenden is uiteraard een ieder van harte welkom! M.... Uniek instituut De heer Jansen haakte in op de woorden van Burgemeester Van Velzen. Hij vond het geen geringe verantwoordelijkheid: „Dit unieke instituut behouden tot in lengte van jaren". Hij zei blij te zijn met dit specialisme in de brede nautische onderwijstak en sprak van een unieke school: „Voor deze omgeving, maar ook belangrijk voor de zeevisvaart in heel Nederland". Gelet op de kennis die de school in huis heeft sloot de heer Jansen zelfs mogelijkhe den voor internationale ontwikkelingen niet uit. Hij zegde alle zorg en aandacht voor de Stellendamse vestiging toe. „Voor het Scheepvaart en Transport College is dit onderwijsinstituut net zo belangrijk als alle andere" verzekerde de heer Jansen. Hij bestempelde de Stellendamse school als één van de parels aan de kroon van het Scheepvaart en Transport College, waarna hij de familie Snijder en andere aanwezigen uitnodigde mee naar buiten te gaan om de naam van Goeree- Overflakkee's eigen parel aan de onder- wijskroon te onthullen. Nog meer dan de doop van een schip De manier waarop de heer Jansen bui ten de school de onthulling van het nieuwe naambord inleidde was leuk en 'to the point'. Hij vertelde de heer Piet Snijder welke handelingen er van hem verwacht werden en wat de bedoeling was. „Het is nog meer dan bij de doop van een schip" konkludeerde de heer Jan sen. Daarmee raakte hij de kern van de zaak: de visserijschool op weg naar een nieu we toekomst. Adekwaat visserij-onder wijs is de basis voor de bedrijfstak, geeft de kennis waarmee de visserij nieuwe ontwikkelingen kan hanteren en is onmisbaar, ook voor later. Weer binnen in de warmte van de school praatte men gezellig na onder het genot van een drankje en een hapje. In de opgewekte sfeer proefde men vooral opluchting dat de school als zelf standige nevenvestiging in Stellendam kon worden behouden. „Fantastisch" was de mening van de heer J. W. Troost, die vanaf het begin in 1966 direkteur van de School voor de Zeevisvaart was en bij zijn afscheid in 1988 werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn verdiensten voor het visserij-onderwijs. „Er is door ons allemaal gestreden om de school hier te houden" zei hij. Zijn opvolger de heer P. Fopma was ook blij dat het uiteindelijk zo gelopen is dat de regionale visserij voor een goede opleiding dicht bij huis kan blijven. De heer Jansen beklemtoonde ook informeel nog eens dat het nieuwe col lege echt een school van hier is, al zit het centrale bestuur in Rotterdam; de school wordt vanuit Rotterdam bestuurd maar in Stellendam gerund. Voor het 'oude' schoolbestuur, het be stuur van de Visserijvereniging 'Ons Belang', is de taan van Bedrijfstak commissie weggelegd, vertelde de voor zitter van 'Ons Belang', de heer C. Noorthoek. Het 'nieuwe' bestuur, dat momenteel uit 18 leden bestaat en waarin de heer Noorthoek voor de bedrijfstak de Stel lendamse school vertegenwoordigt, wordt door de Bedrijfstak-commissie geadviseerd. Deze commissie van deskundigen advi seert gevraagd of ongevraagd over alles wat belangrijk is voor de visserij en dus ook, direct of indirect, voor de school. Nu spreekt men hier nog van 'de schoole'. Het zal best even wennen zijn aan de naam 'college'. De gedachten van de heer J. 't Mannetje, secretaris van 'Ons Belang', gingen terug naar vroeger. „Als je eens wist hoe Meester Snijder ons in zijn vrije tijd les gaf' zei hij en andere vissers knikten instem mend. Of het inderdaad wat voor jou is zal Martij n van Meppelen-Schepping (stu dent politiekologie) op 30 november voor je uit de doeken doen. Of je nu poli tiek wel of niet geïnteresseerd bent, wordt je niet in de eerste plaats ge vraagd. We zouden het wel fijn vinden als je wat belangstelling toont en eens even komt luisteren of er ook voor jou wat te doen is in de christelijke politiek. Misschien moet je nog politiek akfief gemaakt worden? Nu daar wil Martijn best wel wat aan doen en je kunt ook je eigen mening eens laten horen n.a.v. wat hij te zeg gen heeft. Het doel van deze avond is om te komen tot oprichfing van een jongerenafdeling van de RPF, de zgn. RPJO. Iedereen van het eiland die daarvoor belangstelling heeft en tussen de 16 en 25 jaar is, is dus van harte welkom op 30 november in het Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27 te Middelharnis. Aanvang 20.00 uur. De gezamenlijke RPF besturen van Middelhamis en Goedereede FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO COMPUTER c=] C3 c=j CD cDmmmmmmMSAkü C3 CZI C3 o 1=3 Piet Snijder snijdi ::i-ji cjn fileermes het touw kapot en de wandplaat met de naam wordt zichtbaar. Voor de fam. Snijder was het een historische gebeurtenis en voor de school gingen ze dan ook op de foto; v.l.n.r. Kommer Snijder en mevr Snijder-Dekker, mevr Snijder-Kardux. mevr. Snijder-Jellema. weduwe van Jaap Snijder en geheel rechts Piet Snijder

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1