EIÜVriDEfl-flIEUWS Gaandeweg is de storm in Oostflakkees' raad gaan liggen; begroting '91 ongewijzigd vastgesteld Recorddrukte op het water De Wacht aan de lijn VERKOPING Emgo 'spaarpot' nog niet aangesproken Ton de Jongh lijsttrekker RPF-Zuid Holland 2e Hands Boekenbeurs te Sommelsdijk Jan Knape Mzn. 3e Blad DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 No. 5953 Wat zelfs de meest politiek onbewuste dorpeling - maar wie kan zich dat nog permitteren in Oostflakkee? - had kunnen vermoeden is j.l. donderdag, toen de gemeenteraad de begroting 1991 behandelde, waar geworden; de poli tieke 'aardverschuiving', de voor CDA en PvdA weinig welgevallige raads verkiezingsuitslag die aan de coalitie van beide partijen een abrupt einde maakte, is door alle frakties uitvoerig beredeneerd. Over 'teleurstelling' werd door het CDA gesproken, de SGP fraktie bezag het 'wisselend toneel' als iets dat niet voor mogelijk leek te kunnen worden gehouden, maar de WD die tevoren in de oppositie zat bleek het wel te kunnen billijken: „...de burgers waren 't gevoerde beleid meer dan zat!" was de WD conclusie. De veroorzaker van dat politiek tumult, lijst 5 die met drie zetels de raad bin nenstormde zei er zelf maar niet teveel van, als 'nieuwelingen' in de raad vra gen zij nog wat clementie. Alhoewel..., zo zei lijst 5 in z'n beschou wing, „dat we als fraktie onze inbreng in grote en kleine zaken al hebben laten gelden", maar op dat punt heeft lijst 5 de van de wethouderszetel verdreven PvdA de bek opengebroken. De soc. fraktie vindt de nieuwe wethouder de Vries (lijst 5) best een integer mens, maar geen goed woord over zijn funktioneren als wet houder, zelfs 'simpele vragen' moet de wethouder onbeantwoord laten, zo klinkt uit de soc. fraktie het verwijt en 't is zeer de vraag of van die zijde het beroep op clementie door lijst 5 ooit zal worden gehonoreerd. Daar is het lijst 5 om te doen te willen luisteren naar alle groepen uit de Oostflakkeese bevolking en al doende de rust in de gemeente te bevorderen: „...als die rust er is zullen de burgers de impopulaire maatregelen die ongetwijfeld genomen zullen moeten worden ook beter aanvaarden", zo luidt de filosofie van lijst 5. De PvdA heeft in zijn beschouwing meerdere malen stevig uitgehaald naar het College, dat kennelijk nog teert op de visie en het beleid van het vorige College terwijl het nieuwe College zelf niet eens een beleidsprogramma heeft gepresen teerd. De CDA fraktie was het op dit punt helemaal met de PvdA eens: „...wij kun nen ons niet aan de gedachte onttrekken dat u het oude College-programma zó goed vindt dat u er nog steeds mee werkt!" liet het CDA fijntjes weten, benieuwd als deze fraktie is naar de ver werkelijking van het program van lijst 5, 'absolute hervormingen' in Oostflakkee te bewerkstelligen en van Achthuizen een levendiger woonkern te maken, met de bouw van méér woningen. „Is het College hier al mee bezig"?, was dan ook de vraag. Er waren meer 'pillen' bij. bij de gelezen beschouwingen, maar als 't aan de WD ligt zal het in de komende begrotings vergaderingen met dat lezen gedaan zijn. Ze kunnen dan. bij het College ingediend, gelijk ter vergadering worden beantwoord en dat zou een zee van kost bare tijd schelen. Dik tien A-4'tjes met vragen en opmerkingen heeft dhr. Bax te berde gebracht, maar door de PvdA fraktie werd hij in elk geval in lengte overtroffen. In een sluitende begroting met een post Onvoorzien van 197.700,- ziet de WD geen aanleiding de Onroerend Goed belasting te verhogen, zoals voorgesteld, maar oog heeft de WD ook voor de kleine man die blij is met een gehuurd volkstuintje maar daarvan het huurbe drag ziet stijgen. Graag wil de WD frak tie de huren matigen zodat ook voor de gewone man een volkstuintje bereik baar blijft. Een streekarchivariaat - te vestigen in het oude gemeentehuis te Ooltgensplaat? - de WD zou het graag verwezenlijkt zien en 't zou mooi zijn als de eilandelijke gemeenten tot de oprich ting van één regionale monumenten commissie zouden kunnen komen, maar Middelharnis en Goedereede blijken daar niet voor te voelen. Als gezegd, de PvdA fraktie heeft zich gram opgesteld tegenover het College dat zich bij z'n aantreden in Mei had voorgenomen het roer om te gooien door te bezuinigen, maar de soc. fraktie constateerde dat de uitgaven gelijk zijn gebleven, terwijl over 4 jaar de investe ringen met 3 miljoen zullen worden ver minderd en de reservepositie met 1,7 miljoen af zal nemen. Bij alle begro tingshoofdstukken had de PvdA z'n kri tische bemerkingen, de burger moet meer serieus worden genomen, zorg bestaat er over de havens op het onder houd waarvan bespaard gaat worden, ernstige zorgen in de PvdA fraktie over het 'ernstig verval' van de handhaving van de verkeersregels en natuurlijk was er bij dat alles ook de blik op het onder wijs. De PvdA fraktie houdt het hart vast bij het aanhoren van 'desastreuze ideeën' als die van de schaalvergroting van het basisonderwijs. „Als ze persé het platteland kapot willen maken is dit een goede methode", zo verwerpt de soc. fraktie die gedachte, waarbij ze duidelijk maakte er beslist geen voorstander van te zijn scholen van diverse identiteit te dwingen geza menlijk tot een soort eenheidsworst te verworden... „De kleur en de rijkdom aan eigenheid die het Streekplan graag gehandhaafd zou zien schijnen aan de basis van onze plattelandssamenleving niet zo belangrijk meer te zijn", zo stelde de fraktie mopperend vast. De beschouwing van de SGP fraktie bevatte overwegend levensbeschouwe lijke kenmerken, vooral toen werd stil gestaan bij de wonderlijke omwenteling in de Oostbloklanden, waarvan geen mens had durven dromen! „Maar het voltrekt zich voor onze ogen omdat het God is Die de wereldgeschiedenis schrijft en Die het hele wereldgebeuren stuurt naar één doel, de grootmaking van Zijn Naam en deugden", zo stelde de SGP fraktie vast. Ook in deze fraktie vragen naar de uitleg van de sociale vernieu wing waarvan de gemeenten de spil zul len worden. Het zou een nieuw elan voor de gemeentepolitiek in kunnen luiden en dat acht de SGP fraktie zéker ge wenst. Beducht is de fraktie tegen som mige plannen in de recreatieve sektor. die aan een verstrooing en ontheiliging van de rustdag bij zullen dragen en een regionale organisatie voor de kinderop vang wordt evenzeer van de hand gewe zen, een kwalijk uitvloeisel als het is van het emancipatiebeleid. Ook de CDA fraktie verwijlde bij de internationale gebeurtenissen en de ont spanning tussen Oost en West en ervaart dat, met grote dankbaarheid, als een wonder van God. Nu de spanningen in het Midden-Oosten angstaanjagend toe nemen wordt ook in deze door de CDA fraktie tot gebed opgeroepen. In het gemeentebestuurlijk beleid worden door het CDA grote veranderingen verwacht, een grotere vrijheid van handelen hoe het eigen beleid in te richten. Het CDA wil ernaar streven goede rentmeesters- en een schild voor de zwakkeren in de samenleving te zijn omdat alleen dan God kan worden gediend. Een betere afstemming van de zorg is ook een har telijke wens van de CDA fraktie, zodat een evenredige verdeling van alle zorg t.a.v. de ouderen zal worden bereikt. Met belangstelling ziet de fraktie uit naar uit breiding en verwezenlijking van het toeristisch-recreatief beleid omdat dat voor de economische ontwikkeling van de gemeente van groot belang is en zal bijdragen aan de leefbaarheid van de streek en voorts werd aangedrongen op een zo goed mogelijke verstandhouding tussen de gemeente en de agrarische sektor voor wie, zo vreest het CDA 'zeer zware tijden' voor de deur staan. 'Zeer nadrukkelijk' verklaarde de fraktie zich tegen belastingverhogingen. Daarin mag zeker op de medewerking van lijst 5 gerekend worden, al wordt door lijst 5 gevreesd dat op het agrarisch beleid weinig invloed zal kunnen wor den uitgeoefend. Waar mogelijk wil lijst 5 z'n volledige medewerking geven aan alternatieven die evt. mogelijk zijn op het gebied van glasteelt en fruitteelt. Belastingvoorstellen Twee belastingvoorstellen had het Col lege voor de raad in petto, een tariefsver hoging reinigingsrechten, voor een persoonshuishoudens een verhoging van 128,- naar 152,-; voor meerper- soonshuishoudens van ƒ185,- naar 220,- en voor bouw- en sloopafval van 10,50 naar 12,60 per m'. Ook werd de raad een aanpassing van de Onroerend Goed belasting voorge steld. Het College stond aanvankelijk een meerdere opbrengst van 100.000,- te bereiken maar de Commissie Finan ciën en Alg. Zaken hebben anders geadviseerd zodat die ton uit de saldi reserve zal worden geput. Om het tarief voor gebruikers en eigenaren in de door de Overheid verplichte verhouding te brengen wordt door het College een overgangsregeling voorgesteld waar door de gebruiker wat meer-, en de eige naar wat minder gaat betalen. Een wat bedrukte stemming De stemming was wat bedrukt, niet écht ontspannen in elk geval, toen na het lezen van de beschouwingen, de begro tingsbehandeling werd voortgezet, werd begonnen eigenlijk, want de beschou wingen hadden slechts als voorspel gediend. Het echte werk zou een avond vullend programma bieden totdat de klok elf aanwees en de strijdende par tijen uit elkaar gingen. We overdrijven wat. want naarmate de avond vorderde was er wat versoepeling in de standpun ten ingetreden. De PvdA fraktie had laten weten weth. de Vries niet persoon lijk te hebben willen treffen en de soc. heren moeten bijna hebben gebloosd toen weth. de Vries hen N.B. bedankte voor het feit dat ze hem tenminste inte ger willen noemen. De heren Bax (WD) en Breeman (SGP) bleken zich trou wens knap te hebben gestoten aan die aanval uit de PvdA fraktie richting wet houder de Vries: „laaghartig!" vond dhr. Bax het en volgens dhr. Breeman mag zoiets zich nooit meer herhalen, zo'n 'persoonlijke veeg uit de pan'. De PvdA fraktie werd ook wat soepeler waar het ging om de afwezigheid van een Collegeprogram. Zeker in de aan biedingsbrief had de Soc. fraktie een beleidsvoornemen willen lezen („de eer ste van een nieuw College aan een raad met verstoorde evenwichten" legde dhr. Maliepaard uit), maar het gemopper werd allengs minder toen de voorz. namens het College duidelijk maakte dat het College heeft gemeend geen beleid te moeten presenteren, „mede ge zien de wijze van totstandkoming van het College". B en W willen zich in de komende periode door de visie van de gemeenteraad laten leiden. Trouwens vond de voorz. de kwaliteit van de aan biedingsbrief niet onderdoen voor die van vorig jaar, „toen de PvdA in de samenstelling daarvan nog z'n inbreng had", bedoelde de voorz. natuurlijk, 't Was hem duidelijk dat de raad nog wat moet wennen aan de nieuwe verhoudin gen, veroorzaakt door de komst van lijst 5. ..Misschien is 't wel goed dat we regel matig wakker worden geschud om niet het gevaar te lopen dat we alles al zo goed weten". Wél vond de voorz. in de gehoorde beschouwingen aanleiding uit te gaan van ieders goede wil, het verle den te vergeten en naar de toekomst te kijken, vooral ook naar elkaar te luiste ren! Drs. de Vos begreep het best: „het kost tijd aan elkaar te wennen en nog meer tijd kost het over frustraties heen te groeien, vóór alles maakte de voorz. de raad duidelijk een kollektieve verant woordelijkheid te dragen en dat hield zeker een oproep tot loyale en konstruk- tieve samenwerking in, waarvoor min stens een basis van vertrouwen nodig is. „We moeten voort, er is geen tijd te ver liezen!" maande de voorzitter. En het tij is wat geklaard in de loop van de lange vergaderavond. Er mocht dan weliswaar geen geschreven College- beleid gebleken zijn, dhr. Maliepaard (PvdA) kreeg het zelfs over de lippen dat de beantwoording, zoals door weth. v. d. Ree (WD) gegeven zelfs van beleids voornemens 'bol' bleek te staan, „daar hebben we niet zoveel meer aan toe te voegen", zei dhr. Poortvliet, redelijk te vreden. Olie op de aanvankelijk wat ont- stuimige golven werd vooral gegooid met de mededeling van weth. v. d. Ree dat de rekening over '88 dermate positief is dat de saldi-reserve met 'een bedrag met 5 nullen' kon worden aangevuld. Het bleek een bedrag van vijfhonderd duizend gulden te zijn, reden voor de PvdA fraktie een aanvankelijk belas tingvoorstel in de sfeer van de OGB belasting in te slikken. De fraktie had die belasting in één keer, en niet - zoals B en W voorstelden - in vier keer op de gewenste hoogte en in de gewenste ver houding gebruiker-eigenaar willen bren gen. De PvdA had verondersteld, nog onwe tend van het 'laatste nieuws', de posi tieve afsluiting van de rekening '88, dat een verhoging van de belastinginkom sten nodig zou zijn, ook al mag dan een bedrag van 5,5 miljoen ten gevolge van de Emgo fusie tegemoet worden gezien. Die wetenschap heeft bij het College overigens wel degelijk een rol gespeeld om zoveel mogelijk van belastingverho ging af te zien. Heel bewust heeft het College die Emgo-pot niet in de begro ting willen laten gelden: „...de beer kan pas van z'n huid worden ontdaan als'ie is neergelegd", zo vergeleek weth. v. d. Ree. Een amandement van de SGP fraktie verkreeg geen enkele steun. De fraktie had een bedrag van ruim 170.000.- dat nu ten goede komt aan verenigingen die GOUDA Drs. Ton de Jongh (45) uit Leerdam is deze week met unanieme stemmen gekozen tot lijsttrekker van de RPF voor de Provinciale Statenverkie zingen in Zuid-Holland op woensdag 6 maart 1991. De Provinciale Kontakt- raad van de RPF in Zuid-Holland - de afgevaardigden van de kiesverenigingen in deze provincie - stelde in Gouda de kandidatenlijst vast. Drs. de Jongh is momenteel al Statenlid voor de RPF. in de gecombineerde frak tie van RPF en GPV, in Zuid-Holland. Sinds dit jaar is hij ook wethouder in zijn woonplaats Leerdam. Binnen de RPF is De Jongh verder aktief als coör dinator en docent van de Stichting Kader en Vorming. De Tweede kandidaat op de RPF-lijst is Mr. Dick Karssen (39) uit Zoetermeer. Karssen was tot voor kort hoofd beleids medewerker van de Tweede Kamerfrak- tie van de RPF. Derde RPF-er is Kees Spenneker (36) uit Waddinxveen. De Provinciale Kontaktraad stelde tij dens deze vergadering ook het provin ciaal verkiezingsprogramma van de RPF in Zuid-Holland voor de jaren 1991-1995 vast. zondagsport bedrijven ten goede willen laten komen aan verenigingen die geen zondagsport bedrijven. Het amande ment werd door weth. v. d. Ree sterk ont raden omdat uitvoering daarvan tot een grote rechtsongelijkheid zou leiden. De SGP fraktie nam dan ook genoegen met een aantekening tegen subsidieverle ning aan zondagsportverenigingen te zijn. Bij de veelheid van antwoorden, die op evenzovele vragen werden gegeven was dat van de voorz. interessant waar het ging om de komende reorganisatie van de politie. Goeree-Overflakkee is met Voorne en Putten, Rozenburg en IJssel- monde ingedeeld bij de regio Rijnmond. Als zgn. 'korpsbeheerder' is de Rotter damse burgemeester Peper aangewezen en een korpschef zal nog worden be noemd. Er zullen een aantal distrikten worden aangewezen en zelfs de stad Rotterdam zal in distrikten worden ver deeld. In het distrikt Rijnmond waartoe ook Goeree-Overflakkee zal behoren zullen 4500 politiemensen funktione ren, waarvan er zo'n drieduizend in de stad Rotterdam zullen worden geplaatst. In de huidige politie-organisatie is de inbreng van de gemeentebesturen vrij wel nihil, maar in de gereorganiseerde situatie zal een gemeentebestuur zijn burgemeester met een boodschap naar het distrikt kunnen sturen. Het lijkt aannemelijk dat Oostflakkee, dat qua brandweerorganisatie op de brandweerregio Zuid-Holland Zuid te Dordt is gericht van Provinciewege zal worden gevraagd zich bij de brandweer regio Noordelijke Delta aan te sluiten. Het zelfstandig voortbestaan van de openbare MAVO te Oude Tonge lijkt illusoir te zijn. Er zal met andere onder wijsinstituten in de regio moeten wor den samengewerkt teneinde een zo breed mogelijke en van een voldoende leerlingental voorziene scholengemeen schap te bereiken. Het openbare karak ter van de school lijkt daarom niet absoluut te kunnen worden gegaran deerd. Zat werk aan de winkel, voor Oostflak kees' gemeentebestuur aan wie het niet is ontgaan dat er - zoals ook Min. Kok waarschuwde - 'zwaar weer' op til lijkt te zijn. De draagkracht van de burger ont wikkelt zich niet zoals verwacht en dat zal het gemeentebestuur wellicht nopen te temporiseren om geen gat in de begro ting te laten vallen. Alle hens aan dek, derhalve, zo luidt het motto voor '91 en vervolgens. De recreatievaart in ons land was deze zomer drukker dan ooit. Het aantal pas sages in de zomermaanden mei t/m sep tember was in 1990 gemiddeld 2% hoger dan in de zomer van 1989. De toename van de recreatievaart heeft zich het sterkste voorgedaan in het IJsselmeer- gebied. Er zijn van 17 relevante telpunten, ver spreid over Nederland, telgegevens ver zameld. Bij 10 telpunten was in 1990 ten opzichte van 1989 sprake van een toe name van het aantal passages. De groot ste toenames hebben zich voorgedaan bij de Houtribsluizen (-1-20%) en bij de Krabbersgatsluis (-1-7%), beide gelegen in de dijk Enkhuizen-Lelystad. Ook de Prinses Margnetsluis bij Lemmer in Friesland vertoonde in 1990 een forse toename (-1-12%). Onder invloed van de manifestatie 'SAIL 1990' kregen de Oranjesluizen bij Amsterdam enige dui zenden extra jachten te verwerken (+5%). Bij 7 telpunten was het in 1990 even druk of minder druk dan in 1989. De afnames zijn over het algemeen beperkt. Het drukste punt voor de recreatievaart in ons land is de Krabbersgatsluis (57.615 passages in de periode mei t/m september 1990). op afstand gevolgd door de Grevelingensluis te Bruinisse, tussen Grevelingen en Oosterschelde (49.678). Andere drukke punten voor de recreatievaart zijn de Oranjesluizen (45.637), de Volkeraksluizen (44.956) en de Johan Frisosluis te Staveren (43.806). De groei van de recreatievaart doet zich op dit moment vooral voor op 'groot water': in het gebied van de Waddenzee, IJsselmeer/Markermeer en in het Delta gebied. Ook op een aantal doorgaande routes is sprake van een toename. Aan het verzamelen van deze gegevens werd door een groot aantal diensten, ook buiten Rijkswaterstaat, meegewerkt. De gegevens zijn bewerkt door de dienst Verkeerskunde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Op D.V. zaterdag 24 november a.s. wordt erin het Herv. verenigingsgebouw 'Vita Nova', van Aersenstraat te Som melsdijk een grote 2e hands boeken beurs georganiseerd van 10.00 tot 16.30 uur. Er is een enorme sortering theologie, kerk- en vaderlandse geschiedenis, Chr. romans en verhalen, kinderboeken, populair wetenschappelijke boeken, bladmuziek etc. aanwezig. Voor een billijke prijs zijn op deze beurs goede boeken te koop. De entree bedraagt 1,- p.p., kinderen t/ m 12 jaar zijn gratis. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij tel. (01100) 1 55 81 en (01182) 29 62. SOMMELSDIJK De Ned. Herv. Vrouwenvereniging 'Lief de vindt werk' te Sommelsdijk, hoopt op D.V. woensdag 21 november haar jaar lijkse verkoopdag te houden in 'Vita Nova'. De openingstijden zijn van 's morgens 10.00 uur tot 's avonds 19.00 uur. Er is weer van alles te koop: mooi hand werken, droogbloemen, oliebollen enz. En niet te vergeten de overbekende krüükplaetjes. Men kan een kopje koffie of thee drin ken met iets erbij, en voor de kinderen is er limonade. U bent allen hartelijk welkom. Mogen we op veel belangstelling rekenen? VERVOLGVERHAAL .- 32 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Nee. hij zal geen brief gaan schrijven aan zijn vrouw, want 't is nog maar drie dagen geleden, dat-ie haar laatste epistel beantwoordde, 't kan nog wel een paar dagen wachten, dat grijze haar heeft geen haast. Hij gaat in een stoel zitten, haalt zijn portefeuille uit zijn zak en zoekt naar het familieportret, dat ze zeven maanden geleden hebben laten maken. Zijn mond mompelt veel vloeken, want hij moet aan Marie denken. Vervloekte krieg. wanneer zal dat alles een keer voorbij zijn! Hij kijkt naar het lachende gezicht van zijn vrouw, naar het vrolijke snuitje van Frieda, en naar de olijke ogen van de driejarige Wilhelm, die hem van het prentje ondeugend tegenblikken, zijn mondje staat een beetje open alsof-ie zó tegen hem zal gaan babbe len... Er komt een glimlach op het gezicht van de herr Ortskommandant. Dan plotseling verstrakt zijn gezicht, hij is ineens weer de grimmige sol daat, die hier neergezet is om de oorlog voor zijn Vaderland tot een goed einde te helpen brengen. Hij slaat de portefeuille dicht, mompelt nog een keer: „vervloekte krieg" en komt met een ruk uit zijn stoel. Hij zal wat gaan werken, dan is deze slapeloze nacht nuttig besteed. Ook stelt hij zich voor, dat hij morgen Marie d'r congé zal geven, het lachende gezicht van zijn vrouw wil niet uit zijn gedachten, en Frieda en Wilhelm... Vandaag gaat Fritz met verlof naar Duitsland, zijn ouders wonen in Kassei, waar het licht is weet-ie niet eens... Bah, hij zal morgen die brutala hoeren meid de deur uitgooien, op d'r vuile bakkes zal-ie ze slaan... Zijn voeten sloffen door de holle gang. Hij hoort het en hij bestraft zich om deze onkrijgshaftige tred, is dat een soldaat!?... Een, twee... een, twee... Hij inspekteert de wacht buiten de deur, de schildwacht schuilt in het wachthuisje, bah... wat een weer... ook een slecht baantje... Maar de sol daten aan het front hebben het nog erger... En de lui op de toren... Hij gaat zijn kantoor binnen en draait aan het telefoontoestel... even de torenwacht controleren. Het duurt een paar tellen, dan hoort-ie een slape rige stem... In orde, de torenwacht van Oosthoek is present. Hij maakt een praatje, wat de man aan de andere kant van de draad wel een weinig zal verwonderen, want deze Ortskommandant is geen praatjesmaker, het is omdat het nog lang duurt voordat het zes uur is... Afbellen. Hij mor relt aan het schakelbord, zo... de torenwacht van Westplaat... Ringgg... „Hallo"... Geen antwoord... Ringgg... De kamer davert van het driftige bellen van de telefoon. „Hallo". ...Ringgg... „Hallo"... Nu davert de kamer van de Duitse vloeken... Hij roept de wacht in het geweer. De kamer davert nog eens als de wacht niet vlug genoeg voor de dag komt. Eindelijk verschijnen drie bevende soldaten. Ik heb een Duitse soldaat nooit anders dan bevend voor zijn meerderen zien verschijnen. De Duit sers zijn een bevend „herrnvolk!" De herr Orts kommandant blaft als twee nijdige honden. Saboteurs hebben de telefoonlijn tussen West plaat en Oosthoek vernield! Er moet subiet een onderzoek worden ingesteld! De saboteurs moe ten zo mogelijk worden gevat! Hakkengeklap. de soldaten verdwijnen in de storm... Een uur later reeds komt het rapport binnen: de telefoonlijn tussen Westplaat en Oosthoek is op drie plaatsen doorgeknipt... de daders zijn in het donker niet te vinden... De herr Ortskommandant vindt dat volstrekt niet erg, dan zullen de bewo ners van Westplaat en Oosthoek gezamenlijk voor het gepleegde misdrijf moeten boeten! De heer Holtzappel wordt op de Ortskommandantur bescheiden om in de ze zaak zijn medewerking te verlenen. Ik heb de heer Holtzappel geruime tijd uit het oog verloren. Hij komt nu weer voor het voetlicht en hij zal vermoedelijk zó lang op de planken blij ven totdat dit verhaal van onderdrukking en tyrannic ten einde is. Hi moet nog een heel belangrijke rol spelen. De herr Ortskommandant vertelt van de sabotage en de heer Holzappel knikt. Er zal een wacht wor den ingesteld, die 's nachts de telefoonlijn moet bewaken, dat wil zeggen van 's avonds acht uur tot de andere mogen zes uur. De bewaking zal moe ten geschieden door personen, welke door de Ortskommandantur worden aangewezen. Het is duidelijk, dat de heer Holtzappel in deze aangele genheid van advies moet dienen. Hij zal wel vol doende ingeburgerd zijn om voor deze taak berekend te wezen en hij kan natuurlijk te rade gaan met enkele vooraanstaande leden van de NSB. Waar dient de NSB anders voor dan om zulke akkefietjes op te knappen! In de allereerste plaats komen voor het wachtlopen in aanmerking de Joden, en in de tweede plaats iedereen, die vóór of na de bezetting blijk gegeven heeft een tegen stander te zijn van de nieuwe orde. De heer Orts kommandant maakt de konditie. dat de lijst van namen hem vóór vijf uur vanavond moet worden verstrekt, dan kan de bewaking nog deze dag beginnen. De heer Holtzappel grijnst, dat het in orde komt. Het verheugt hem, dat de Voorzienig heid het alzo besteld heeft, dat hij het Duitse Vaderland mag dienen op deze grenspost, hij zal zijn uiterste best doen om deze zaak tot een goed einde te brengen. De herr Ortskommandant kan gerust zijn. Ze nemen afscheid met een hartelijke handdruk... „Heil Hitler!"... En zo kan het gebeuren, dat de grootste boeven uit Oosthoek en Westplaat die morgen zich vereni gen in één van de kantoorlokalen van het Drink- waterleidingbedrijf Sinds de oorlog doet de heer Holtzappel alsof hij heer en meester is over alle dienstgebouwen. Hij geeft kort en goed last aan de Boekhouder om het lokaal aan de straatzijde te ontruimen voor de vergadering. De Boekhouder sputtert tegen en de heer Holtzappel vraagt drei gend of het soms nodig is om de Burgemeester in de zaak te mengen. De Boekhouder geeft dadelijk de nodige orders aan zijn personeel, want hij weet. dat een beroep van de heer Holtzappel op de Burgemeester nooit vergeefs wordt gedaan. Hij kleedt zijn bevel in een sarcastische vorm om ten minste het genoegen te hebben van een plagerij tje, hij zegt tegen zijn personeel: „Op last van mijnheer Holtzappel hier moeten jullie evacue ren, dit lokaal wordt ten behoeve van de Duitse Weermacht gevorderd!" Het personeel grijnst, de evacuatie gaat uiterst langzaam, mijnheer Holtz appel moet de behulpzame hand bieden bij het verhuizen. Hij moedigt aan: „De heren staan te wachten!" (wordt vervolgd) if,if,;^if,j^jf,^j^jf,if.jf.if.if.)^jf,if,jf,if,:f.,f,j^if,if.lf.^j^,f,^if.^if.:^i^i^j^,^,f.if.if.if.,^,^^^i^j^,^i^i^:^i(.j^i^^if.i^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9