Uit de Historie Sommelsdijk Rabobank Dirksland Rabobank S Schaken in Stellendam Assistent Werf baas Stelle is SCOM maar net de baas Medewerker beheerstechnische zaken (m/v) I Zendingskrans 'Dorkas' KadO'idee voor de kinderen Sinterklaas komt in 'de Plaat' Winterse maaltijden voor alleenwonenden Opbrengst kollekte Ned. Brandwonden Stichting Verkoping Zendingskrans 'Dorkas' S.O.F, geeft Numansdorp klappen Winst Intermezzo-Dames Flakkeese koffie-ochtend in 't Westerlicht Bik Sloopwerken en Houthandel BV Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 (XII) Helaas blijkt dat binnen een volstrekt orthodoxe kerk, twisten over de leer niet uitgesloten zijn. Zonder dat iemand werkelijk afweek van Schrift en belijdenis bestreed men elkander, m.i. omdat de een 'n waarheid anders benaderde, weergaf en accen tueerde dan de ander. Dhr. J. K. beschreef deze twisten in de 18e eeuw te Sommelsdijk in E.N. in 1987, in 2 artikelen, zeer goed. 't Waren geen specifiek Sommelsdijkse twisten. In de Nadere Reformatie, die géén echte dwalingen kende, en de rechtzinnige leer ook niet verder bracht, (uitgezonderd dat ze meer met Israël bezig was), kwamen dit soort twisten op meerdere plaatsen voor. Zo'n twist is moeilijker dan een strijd om de Waarheid tegen de dwaling. In Sommelsdijk heeft de strijd om de Uitverkiezing, die in de 17de eeuw gestreden werd, zo ver ik weet in Som melsdijk niet gewoed. Het orgel Tijdens ds. Molentiels bediening kreeg de kerk het orgel, dat 8 december 1775 in gebruik genomen werd. E.N. schrijft: „De Heer Hoobius de Kryger, in leven Bailluw, Dykgraaf en Rentmeester de zer plaats, geboren te Brouwershaven, den 10 Octob. 1696, en hier overleden den 26 Sept. 1772, by deszelfs uiterste wille, buiten andere importante Lega ten, ook gemaakt hebbende aan de Kerk dezer plaats, vyftien duizend guldens Hollands; specialyk omme te dienen tot het maken, stellen en onderhouden van een Orgel in deze ruime en cierlyke Kerk welk Legaat (zo als 't legt), door den Hoog Ed. Welgeb. Ambagts Heer en Magiestraat dezer plaats, ten behoeve van de Kerk geaccepteert zynde, is ver volgens (na de uitgedrukte begeerte van dien gunsstigen maaker) met communi catie, overleg en goedkeuring van den Heer W. G. Aitema, wonende te Zierik- zee, als Executeur van voorzeide uiterste Stichting Welzijnswerk voor ouderen 'Oostjlakkee' organiseert Bent u alleenwonend, dan organiseert Stg. W.v.O. voor u een gezamenlijke warme maaltijd. De eerste keer zal dit gebeuren in Oude Tonge in het Dienstencentrum op 27 november a.s. om 12.00 uur en deze zal bestaan uit Zuurkoolstamppot met worst. Een stampot is een maaltijd voor meer personen zodat een alleenwonende dat niet vaak zal klaarmaken. Het gezamenlijk eten van de stamppot verhoogt de gezelligheid. Het is de bedoeling hiermee te starten in Oude Tonge. Bij voldoende belangstel ling zullen de andere dorpen van Oost- flakkee volgen. De kosten voor deze maaltijd zijn 5,- per persoon, inclusief een toetje. Mocht u hiervoor belangstelling hebben dan kunt u zich opgeven bij het Dien stencentrum, Bernhardstraat 27 te Oude Tonge, tel. (01874) 13 44, tot en met vrij dag 23 november a.s. EET SMAKELIJK wille, het gedagte Orgel, (bestaande in een groot Manuaal, Rug Positief en Pedaal; en daar in saamen 25, zo heele als havel Registers) besteet en als minst- verlaaters te maaken aangenomen, te weeten, het Orgelwerk bij Jacobus Rob bers, gerenomeert Orgelmaaker te Rot terdam, en 't Timmerwerk by Jan Kabos, Timmermans-Baas te Sommelsdijk. „Stigtende Redevoering" Dees hun werk hoffelyk hebbende vol- bragt, en het Orgel cierlyk geschilderd zynde, door Jan Roodius, Schilder te Zierikzee, is op den 7 December 1775 geëxamineert, en aan den bestekke vol doende gevonden, door de voornaame Muziek-kenneren P. A. van Hagen, Organist in de groote Kerk te Rotter dam, J. M. Heinricks, Organist in de groote Kerk te Goes, en Jan Robbers, Organist in de Fransche Kerk te Rotter dam, en den naastvolgende dag, tot gebruik bij den publieken Godsdienst ingewyd, door onze geliefden Leeraar, D(s) Joannes Molentiel, met een treffe- lyke en stigtende Redevoering, over het vrolyke van den waaren Godsdienst, ter wederlegging van de Dweeperse denk beelden van ongeloof en bijgeloof, toon- ende dat den Dienst Gods zo aan genaam is, dat ze na vereisch van waar digheid en vTolykheid, niet genoeg door keel en stem van zelfs Engelen en alle levendige en levenloze schepselen te hulp, dat nog niet af kunnen, daarom ook gepast gebruik moest maken, van de door God den mensch geleerde en begunstigde konst, in 't vervaardigen en gebruiken van zelfs Engelen en alle levendige en waardige des Heeren en alle levendige en waardige des Heeren en vrolyke van zynen Dienst, meer hel pen vertoonen, na den CSLVIII en CL Psalm, daar zyn Wel Eerw. zich byzon- der bepaalde by het loven van God, met het Orgel; wordende door onzen orga nist P. J. de Zager, geduurende het van alle zyden samenvloeijen van een groote meenigte hoorderen, op 't Orgel ge speeld, ook vervolgens 't Voorzang Ps. XCVIII: Ia, 2b, 3, 4e tusschen beide het Gebed voor de Predicatie, en tot Na- gezang Ps. CL wordende na 't eindigen van den Statelyken Godsdienst, het gehoor gestreeld door een keurlyk Mu ziek, geëxecuteert door den genoemden Organist Robbers". Ds. Molentiel die zulk een „treffelyke en stigtende Redevoering" had gehouden, nam reeds in augustus 1776 een beroep aan naar Arnemuiden. Hij had, na een korte ambtsperiode te Goedereede, 23 jaar te Sommelsdijk gestaan. De ge meente bleek aan hem gehecht te zijn; bij gelegenheid van zijn vertrek ver klaarde men, dat ds. Molentiel „tot onze smerten" de gemeente verliet. Tot 1793 diende ds. Molentiel de gemeente van Arnemuiden. Toen stierf hij, betreurd door vele ouderen uit Sommelsdijk. (schrijver?) ds. Petrus Haeck Op 6 december 1778, des namiddags, herdacht hij met een openbare leerrede het 200-jarig jubileum van de „opentlijk aangenomen hervorming en overgang van deze gemeente tot den waaren en openbaren hervormden godsdienst" met als tekst Ex. 15:13. 's Avonds vierde de burgerij feest op de Voorstraat vóór het raadhuis. De magistraat onthaalde de kerkeraad op een maaltijd en voorde armlastigen werd ƒ50,- gekollekteerd. De jubileumdatum had ds. Haeck ont leend aan de door hem opgestelde predi- kantenlijst, zoals die nu nog in de consistorie hangt, doch daar hierop de eerste predikant niet vermeld was, klop te de datum niet precies, wat de feest vreugde niet deerde. Op voordracht van Prins Willem V werd hij te Breda predikant; op 16 juni 1782 hield hij te Sommelsdijk zijn afscheids- predikatie met als tekst Hand. 20:32. (J. L. Braber, E.N.) J. L. Struijk Afgelopen zaterdag vond in het afgela den zwemkomplex "t Zuiderdiep' te Stellendam de laatste zwemwedstrijd plaats uit de driekamp tussen WVH (Hellevoetsluis), SCOM (Hoogvliet) en de Stelle (Stellendam). Uit de voorgaande wedstrijden had de Stelle al zo'n voorsprong overgehouden, dat ze nauwelijks meer in te halen waren. Toch bleek m.n. SCOM zich niet zomaar neer te willen leggen bij deze feiten. De eerste twee programmanummers gingen naar de Stelle, want hier waren Linda van Duivenbode en Bjom de Leeuw de snelsten. Het derde nummer ging weer naar SCOM. Daarna zorgden Cornells 't Mannetje en Saskia Jansen dat de Stelle weer het maximale aantal punten binnen kon halen. Na 6 pro grammanummers stond de Stelle dan ook 6 punten voor op zowel WVH als SCOM. Normaal breiden de oudere leden van de Stelle zo'n voorsprong nog verder uit, maar deze keer moesten alle zeilen bij gezet worden om de opgebouwde voor sprong niet te doen slinken. Door winst van Carolien Jansen, Eric v. d. Nieuwen- dijk en Reinier Kieviet werden er even veel punten gescoord als SCOM. Dit resulteerde in de volgende tussenstand halverwege de wedstrijd: de Stelle 31 pnt., SCOM 25 pnt. en WVH 16 pnt. In het tweede gedeelte lieten de jongere Stellendammers zich weer niet onbe tuigd en zorgden er via overwinningen van Linda van Duivenbode, Björn de Leeuw, Saskia Jansen en Wessel Schip pers voor, dat de Stelle verder uit liep. Maar opnieuw hadden de oudere leden de grootste moeite met SCOM. Nu waren het alleen Johan 't Mannetje, Geke Blokland en Eric v. d. Nieuwen- dijk die de concurrentie achter zich kon den houden. Dankzij het zeer goede zwemmen van de jongere leden kon de Stelle ook de laatste wedstrijd winnend afsluiten: 1. de Stelle61 punten 2. SCOM48 punten 3. WVH34 punten Omdat de Stellendammers ook de voor gaande twee wedstrijden had gewonnen, werden ze ook eerste in het eindklasse ment van deze driekamp: 1. de Stelle193 punten 2. SCOM130 punten 3. WVH106 punten Voor de Stelle zit het zwemseizoen er voor 1990 weer bijna op. Er is nog een wedstrijd te gaan op 8 december a.s. Hierin vindt de beslissing plaats wie er met de ereprijzen gaan strijken in de conditiecup. De verdeling zal beslist worden door de 200 mtr. vrijeslag en 200 mtr. wisselslag. Een week ervoor zal Sinterklaas de Stelle met een bezoek vereren. Op 30 november a.s komt hij in het clubhuis van de Stellendammers voor vele leden een cadeau brengen! verleent op persoonlijke wijze uiteenlopende bankdiensten aan particulieren, bedrijven en instellingen. Wij maken, als zelfstandige bank, deel uit van de landelijke Rabobankorganisatie met ruim 3.000 vestigingen. Wij zoeken een die, onder verantwoordelijkheid van het hoofd van de betreffende afdeling, o.a. de volgende taken gaat uitoefenen: - het controleren van computeroutput; - het bijhouden van tussenrekeningen; - het verzorgen van de financiële verzekeringsadministratie; - inputwerkzaamheden. De eisen voor deze funktie zijn: - MEAO-opleiding, administratieve richting; - bereidheid tot het volgen van vaktechnische studies; - zelfstandig en accuraat kunnen werken; - affiniteit met automatisering; - leeftijd 20 jaar. Inlichtingen bij: de heer J. J. de Beer, hoofd afdeling Beheerstechnische Zaken. De Rabobank biedt een goede honorering en uitstekende secundaire voorwaarden, waaronder een dertiende maandsalaris, en interessante studiefaciliteiten. Uw schriftelijke sollicitatie wordt met belangstelling binnen 14 dagen verwacht door de directeur van de bank, postbus 11, 3247 ZG Dirksland. MIDDELHARNIS De kollekte van de Nederlandse Brand wonden Stichting, die in de week van 5 tot en met 10 november in Middel- harnis/Sommelsdijk is gehouden, heeft 4.354,60 opgebracht. Het resultaat stemt zowel de Stichting als de kollektanten tot tevredenheid. De opbrengst van de kollekte is vooral bestemd voor het voorlichtings- en onderzoekswerk van de Nederlandse Brandwonden Stichting. De Nederlandse Brandwonden Stich ting zegt alle kollektanten en gulle gevers hartelijk dank. OUDDORP De zendingskrans hoopt D.V. donder dag 22 november haar verkoping te hou den t.b.v. de 'M-Bumazending. U bent van harte welkom in het vereni gingsgebouw 'Eben-Haëzer' van 's mor gens 9.30 uur tot 's middags 5 uur. Wij hopen dat we u deze dag mogen ontmoeten. Het bestuur De wedstrijdleider schijnt eindelijk een goede stap gezet te hebben door de jeugd een plaats te geven in het R.S.B. team. Eerst werd Hellevoetsluis overtuigend verpletterd met 8-2 en nu moest Numans dorp er dan aan gaan geloven. Het eerste halfje werd binnengebracht door BJ Bruggeman. heel voorzichtig nam hij een remisevoorstel aan in een toch wel betere stelling. Eigenlijk had hij beter door kunnen spelen, maar de vorige verliespartij drukte nog zwaar op z'n schouders en dan ben je al blij met een halfje. Haast op hetzelfde moment won Jaap de Jonge zijn partij. Jaap is net een olifant, slurf vooruit en gaan. Alles van de tegen stander werd volledig platgewalst. Michel van der Waal deed ook weer prachtig werk en pakte zijn tegenstan der op fraaie wijze. Komt later op de avond ook Wijnands geheel onverwacht met een vol punt aan. Stuk ruilen tegen een paar pionnen leek me niet geweldig, maar ook z'n tegen stander ging het spelletje lekker meespe len en toen wist die dekselse Wijnands nog te winnen ook. Leen Holleman dronk eens wat, biljarte tussendoor, ging eens naar het toilet, keek net zo dom als altijd en verloor z'n partij. Ruud van Hooff weer net als altijd heel beheerst en heel subtiel naar de winst. Wedstrijdleider Douw vond die olifant van Jaap wel aardig en deed het dus ook op z'n olifants. Dus de olifant staat mid den in de stelling en waait heel Douw z'n stelling in elkaar. Geef die Douw snel een nul. Dan was daar nog die moordknul van een Dogterom, eindelijk schaakt die weer eens een partij mee en dan doet die het nog zo goed dat hij ook met een vol punt naar huis kan. Grote klasse na het eten van een bord spruit jes. Zo won S.O.F, de uitwedstrijd met IVi - 5Vi en staat S.O.F, waarschijnlijk aan kop na twee ronden in de R.S.B. 3e klasse. Helaas moeten ze nog een aantal ronden, dus er wordt nergens op ge hoopt. Wij verkopen de olifant pas als hij geschoten is. Tot een volgende keer. BJB De zendingskrans hoopt D.V. donderdag 22 november haar verkoping te houden t.b.v. de 'M-Bumazending. U bent van harte welkom in het verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer' van 's morgens 9.30 uur tot 's middags 5 uur. Wij hopen dat we u deze dag mogen ontmoeten. Het bestuur Badstof kinderdusters29.95 in diverse kleuren Kindermaillots11.95 in diverse kleuren en maten Let op de aktie-advertentie in deze krant! Winterstraat 5, DIRKSLAND, Tel. (01877) 13 66 De competitieronde van dinsdag 13 november bracht een aantal span nende partijen, die echter lang niet allemaal van fouten verstoken wa ren. Opvallend was dat in deze ronde bij een flink aantal partijen de 'pen ning' een belangrijke rol speelde. Allereerst de partij tussen Roon en Breeuwer, twee heren die elkaar voort durend bestoken met subtiele steken onder water. In een onregelmatig damepionspel ver kreeg Breeuwer met zwart al snel de heerschappij over het centrum. In een poging om tegenkansen op de dame vleugel te creëeren liet Roon pardoes een paard in een penning zetten, dat niet meer gedekt kon worden. Hoewel Roon het nog lang volhield, speelde Breeuwer de partij geconcentreerd naar winst. De partij tussen Zonneveld en Van Ros- sum had een extra dimensie gekregen door een uitdaging van Zonneveld, in deze kolommen. Van Rossum speelde jarenlang met zwart de Aljechin-ver- dediging, die door Zonneveld als du bieus beschouwd wordt. Dit seizoen speelt Van Rossum echter regelmatig de Pirc, maar zijn resultaten met deze ope ning zijn nog niet opzienbarend. Zonneveld had hem daarom aangera den om de Aljechin toch maar weer van stal te halen. In de onderlinge partij speelde Van Rossum echter toch de Pirc (bluf of zelfvertrouwen?), en dit pakte goed uit. Ook Zonneveld verloor een stuk door een penning, en gaf direkt op. Botma tegen Van Oostenbrugge was de strijd om de voorlopige koppositie in de competitie. In een variant van het Frans kreeg Botma met wit snel een overwicht. Van Oostenbrugge liet inslaan op b7 omdat hij dacht voldoende compensatie te hebben. Dit bleek een falikante misrekening, en hij moest alle zeilen bijzetten om zich wit van het lijf te houden. Botma ver overde een 2e pion en leek op rozen te zitten, totdat hij een onbegrijpelijke misser beging. De eerste aanvallende zet van zwart (het aanvallen van een paard dat al gepend stond) maakte Botma zo van streek dat hij het paard pardoes weggaf. Van Oostenbrugge won de partij daarna vlot en heeft nu de leiderspositie vrij stevig in handen. Koese en D. Hameeteman speelden remise vanuit een orthodox Damegam biet Geen van beiden wist het even wicht te doorbreken. Hameeteman doet zo langzaamaan een aardige gooi naar de titel 'remisekoning'. Van den Nieuwendijk en K. Hameete man braken af in een moeilijk in te schatten stelling. Op een nog tamelijk vol bord zijn beide koningen al geheel in hun hemd gezet, en heeft Van den Nieuwendijk licht mateneel voordeel (een stuk voor 2 pionnen). Over de eind uitslag valt echter nog weinig zinnigs te zeggen. Een spannende partij was ook die tus sen Tanis en Gottschall. Beiden lijken in de vorm van hun leven te verkeren, en zijn dan ook boven in de ranglijst terug te vinden. Vanuit een Italiaanse opening zocht Gottschall met zwart direkt de aanval. Hij rocheerde lang en stuurde zijn stukken zonder omwegen richting witte koning. Tanis won een pion maar moest uiterst geconcentreerd verdedi gen. Toen Gottschall echter verzuimde om een paard te offeren op g2, waren zijn beste kansen verkeken. Tanis won dan ook uiteindelijk. Tot slot speelden Bolleman en Van Dam hun partij uit de Ie ronde van de beker competitie. Ongetwijfeld geïnspireerd door Karpov kwam de Zaitsjev-variant van het Spaans op het bord. Lang bleef het evenwicht bewaard, tot dat Bolleman besloot om zijn pionnen op de koningsvleugel naar voren te stu ren. Hij verkreeg druk op de zwarte koningsstelling, en met een mooi offer maakte hij het af. Een puntgave partij van Bolleman, die zich hiermee plaatst voor de 2e ronde. Uitslagen huishoudelijke competitie Roon - BreeuwerO - 1 Zonneveld - Van RossumO - 1 Botma - Van OostenbruggeO - 1 Koese - D. Hameeteman1/2 - 1/2 V. d. Nieuwendijk - K, Hameetemanafg. Tanis - Gottschall1 - O Bekercompetitie Bolleman - Van Dam1 - O HVO Afgelopen donderdagavond moesten zowel Heren 1 als Dames 1 tegen de eer ste teams van Alcazar. De wedstrijd van het eerste herenteam begon om 7 uur, de dames 5 kwartier later. Spelen op een doordeweekse dat is niet optimaal. Zeker niet als er gespeeld wordt in een grote zaal met veel lawaai, waar het moeilijk is de concentratie vast te hou den. Dames 1 deed het beter dan de heren. Alcazar 1 werd met 3-1 verslagen via de setstanden 15-4, 13-15, 16-14 en 15-1. Heren 1 speelde onzorgvuldig. Veel onnodige fouten en te weinig aanvals- kracht resulteerde in een 3-1 nederlaag. Overige uitslagen: Kangoeroes 1 -jongens BI1 - 3 Volley/Assvob 1 - meisjes Cl3 - O Spivo 1 - meisjes BIO - 3 DVO 2 - jongens Al3 - O Spivo 1 - jongens D23 - 1 Petr./Top 1 - meisjes Al1 - 3 Alcazar 1 - Heren 13 - 1 Alcazar 1 - Dames 11 - 3 Spivo 2 - Heren 23 - 1 Volley/Assvob 2 - Heren 31 - 3 Spivo 3 - Dames 23 - 1 Volley/Assvob 2 - Dames 30 - 3 Zaterdag 24 november speelt Inter mezzo thuis in 'de Staver'. Programma: 10.00 uur: mix El - Ibis 1 meisjes D2 - Kangoeroes 1 11.00 uur: jongens Dl - Vovero 1 meisjes Dl - DVO 2 meisjes BI - DDL 1 jongens Cl - DDL 1 12.30 uur: meisjes Cl - DVO 1 meisjes Al - SVM 1 jongens BI - DDL 1 Heren 3 - DDL 2 14.00 uur: jongens Al-Schovocomca 3 Dames 2 - Spivo 2 Heren 2 - DDL 1 16.00 uur: Dames 3 - DDL 1 Dames 1 - VCO 1 Heren 1 - Schovocomca 2 OOLTGENSPLAAT - Een jaar gaat snel voorbij. Zaterdag 24 november is het al weer zover, dat Sint Nicolaas vaste voet op Ooltgensplaats grondgebied zet. Dat gebeurt 's middags 2 uur aan de Kaai. Uiteraard zijn alle Ooltgens- plaatse kinderen en hun ouders weer welkom om de intocht mee te maken. Burgemeester C. M. de Vos zal op het bordes van het gemeentehuis Sint Nico laas en zijn gevolg begroeten. Hierna volgt een rondgang door het dorp, waarbij Muziekvereniging U.D.I. medewerking zal verlenen. Door de Ondernemersvereniging zal op 5 december een kindermiddag worden verzorgd in de zaal van Café-Restaurant 'De Hobbelpaarden'. De bijzonderhe den hierover vindt u op de raambiljetten bij de ondernemers in Ooltgensplaat. Op woensdag 28 november a.s. wordt in 't Westeriicht aan de Oranjestraat 35 in Den Bommel een koffie-ochtend ge organiseerd. Aanvang 10.00 uur. De bedoeling van deze ochtend is ook die mensen te bereiken die tot op heden geen gebruik maakten van aktiviteiten voor ouderen. Er zal tijdens deze ochtend niet gekaart of gehandwerkt worden, maar voor de gezelligheid bij elkaar gekomen wor den. Om een echte Flakkeese koffie-ochtend kompleet te maken doen wij dit met kruukplaetjes en advocaat. Echter alleen op deze morgen!! U bent van harte welkom. vraagt voor haar vestiging te Middelharnis Zijn taak zal bestaan uit het schoonmaken, sorteren en verkopen van alle van de sloop afkomstige materialen. Gevraagd wordt: - enige kennis van hout- en bouwmaterialen. - commerciële instelling. - inzet voor het bedrijf. - leeftijd 20 tot 30 jaar. Sollicitaties te richten aan: Bik Sloopwerken en Houthandel BV Postbus 2567, 2940 AB Lekkerkerk, tel. (01805) 30 60

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2