Dinsdag 27 november begrotingsbehandeling Middeiliamis Brand in garagebedrijf 'de Witte Stee' Cesar van Prooijen wint Snelschaakkampioenschap G.O. 1990 Namens 'Woord en Daad' dank voor zó veel hulp Géén publiek bij lesmarathon Politieberichten i'ZtbS.C flomi^iemaH School met de Bijbel te Dirksland volgend jaar 100 Vrijdagavond verkeersquiz in Nieuwe Tonge Middelharnis Langdurig sirene-geloei BOWLEN, de aktieve sport voor Iedereen...?? Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten 63e Jaargang DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Volgende week dinsdagmiddag- en avond hoopt de gemeenteraad van Mid delhamis de gemeentebegroting 1991 te behandelen en vast te stellen. De begroting sluit met een post Onvoorziene van 126.700,- en er wordt ruim een half miljoen gereserveerd ten behoeve van overige toekomstige lasten. Dat heeft overigens geen betrekking op de 'Emgo gelden', een bedrag van 9 miljoen dat Middelharnis waarschijnlijk al volgend jaar zal ontvangen wan neer ten gevolge van de fusie van de Ëmgo het gemeentelijk aandelenkapi taal vrij zal komen en zal worden uitgekeerd. In de jaren 1991 en 1992 wordt de 9,6 miljoen rentedragend uitgezet, zodat per 1 januari 1993 een bedrag van 10.884.300,- beschikbaar zal zijn, zo is in de meer- jarenbegroting te lezen. Er zal voor 4 miljoen aan worden onttrokken zodat er een kapitaal van 6.884.300,- over zal blijven, goed voor een jaarlijkse rente- opbrengst van 585.200,-. Het gaat, in 1993 over investeringen die gerust ingrij pend mogen worden genoemd, zoals de rekonstruktie van de Langeweg die nodig zal zijn als de riolering daar dient te worden vervangen door een stam- riool in het midden van de weg. Ook zal de wegkonstruktie moeten worden ver beterd i.v.m. de toekomstige ontsluiting van 'de Westplaat' en het dan te verwachten meerdere verkeersaanbod. Er dient met een totaalinvestering van 2 miljoen rekening te worden gehouden, voor rekonstruktie en Westplaatontslui- ting. Ook voor het dempen van de Sommelsdijkse haven zal uit de Emgo-pot in 1993 twee miljoen worden aangewend. De totale kosten worden op 4 miljoen begroot. De raad zal voor volgend jaar met een aantal belastingvoorstellen worden gekonfronteerd. Nog niet a.s. dinsdag, maar wel 'binnenkort' zal de raad een voorstel worden gedaan tot vaststelling van een nieuw tarief Onroerend Goed belasting, op basis van de nieuw getaxeerde waarden. De rioolretributie dient te worden verhoogd met 5%, de begrafenisrechten met 15%, de afvalstoffenheffing met 25% (en in 1992 nog eens met 16%). Uit de aankondiging - in ons blad van j.l. vrijdag - over de lesmarathon die HAVO 5 van de Chr. Scholengemeen schap Prins Maurits in de nacht van donderdag op vrijdag houdt, zou gele zen kunnen zijn dat de school open-, en het publiek welkom zou zijn. Die veronderstelling is echter onjuist; het gaat om een gewone les die niet ver stoord mag worden. Géén toegang dus en aldaar ook geen bus voor evt. giften; die kunnen bij wijze van sponsoring worden overgemaakt op rek. 34.20.08.145 op de Rabobank. DEN BOMMEL Oud-dorpsgenote Hoofdinspecteur Voortgezet Onderwijs Onze vroegere dorpsgenote, mw. drs. L. Jongeling, is per 1 januari 1991 bij kb. benoemd tot hoofdinspekteur voor het voortgezet onderwijs aan het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Zij is thans Rector van het Maerlant Lyceum in Den Haag. De verkeersquiz die de afd. Nieuwe Tonge van Veilig Verkeer Nederland jaarlijks organiseert, wordt a.s. vrijdag avond gehouden, aanvang 8 uur in 'Ons Dorpshuis'. Aan de quiz zullen een acht-tal vereni gingen deelnemen, elk van hen vaardigt twee deelnemers af die de vragen zullen dienen te beantwoorden. Ook zullen een aantal Bingo-rondes worden gespeeld. Het jeugdkoor 'Jong Apollo' hoopt zich te laten horen en het belooft opnieuw een gezellige avond te worden. Ieder, en zeker niet alleen Nieuwe Ton genaren zijn er welkom; de entree is gratis. Burg. mevr. Sleurink zal na afloop aan de winnende ploeg de wisselbeker uit reiken. In de zaterdagmiddagpauze, legen één uur, is de blusploeg van Oude Tonge, in een uitruktijd van 4 minuten toegesneld op een brand die via het 06-11 nummer was gemeld in het garagebedrijf van 'de Witte Stee', onder aan de Magdalena- dijk. De eigenaar daarvan, garagehouder J. P. van Nieuwenhuyzen was bezig met laswerkzaamheden waardoor de brand moet zijn ontstaan. Zelf probeerde dhr. van Nieuwenhuyzen de uitslaande brand nog in de kiem te smoren, maar die poging moest worden opgegeven, mede door de enorme rookontwikkeling. Ook voor de brandweer was dat een handicap, maar persluchtdragers wisten toch de garage afdeling te benaderen en de meegebrachte 1500 liter water met twee hogedrukstralen te bestrijden. De brandweer van Den Bommel werd te hulp geroepen om - in aanjaagverband, zelfs van 560 mtr. afstand - voor water- aanvoer te zorgen. Er konden toen 3 stralen worden ingezet, waarna ook de bluswagen van Oude Tonge bij open water positie kon kiezen en de brand snel was geblust. Het garagepand liep schade op, ook aan het plafond dat door het vuur werd bereikt. Aanhouding sneikraker N.a.v. een snelkraak enkele weken gele den bij een sportzaak op d'n Diek in Middelharnis, is de afgelopen week nog een verdachte aangehouden in zijn woonplaats Rotterdam en overgebracht naar Middelharnis. Het onderzoek in die zaak is bijna rond, er moet nu nog één verdachte aangehouden te worden. Bekladden school Vorige week werd er enkele malen aan gifte gedaan van vernielingen aan en rond de J. C. van Gentschool, tevens werd met verf graffity op muren gespo ten. Enkele dagen geleden zijn een vier tal jeugdige personen via hun ouders op het bureau ontboden. Zij bekenden allen hun aandeel en zullen opdraaien voor de kosten die het herstellen en schoonmaken met zich meebrengt. Diefstal rij-kentekenbewijs Te Stad aan 't Haringvliet werden vanuit een personenauto de afgelopen week twee rijbewijzen, een kentekenbewijs en een groene kaart gestolen. Vermoedelijk is de auto niet afgesloten geweest. Auto in brand Op het Korteweegje te Dirksland raakte een personenauto in brand. De brand weer, die snel ter plaatse was, trof een al in lichter laaie staande auto aan. De auto zal na technisch onderzoek op de sloop terechtkomen. De eigenaar had die auto pas de vorige dag gekocht. Diefstal van gemeente-eigendommen Door een werknemer van de gemeente Middelharnis werd de afgelopen week aangifte gedaan van diefstal van een tweetal palen waaraan verkeersborden bevestigd waren, tevens werden acht kegels en verkeersborden die bij wegaf zettingen/omleidingen gebruikt worden ontvreemd. OOLTGENSPLAAT Langslapers in Ooltgensplaat zijn van morgen rond acht uur gewekt door het alarm van de BB-sirene die geplaatst is op het dak van sporthal d'n Boagerd aan het Weespad. Pas tegen 9 uur werd de sirene het zwijgen opgelegd, juist toen de politie daartoe de sleutel in de meter kast stak. Er is wellicht sprake geweest van een storing die door de vele regenval is veroorzaakt. Normaliter wordt de sirene bediend door de regionale Alarmcentrale Zuide lijk Zuid Holland te Dordrecht. se geval, in handen van de regionale Alarmcentrale Zuidelijk Zuid Holland te Dordrecht. Er zijn veel mensen die weleens van bowlen gehoord hebben. Het misschien zelfs weleens gedaan hebben. Vaak gebeurt zoiets als men er eens uit wil, bijv. met de personeelsvereniging of kinderfeestje. Maar... heeft u toen ook met bowlen als sport kennis gemaakt? Een sport die, in principe, door iedereen beoefend kan worden, van jong tot oud. Als u er eens meer van wil weten of onder leiding een balletje wil rollen moet u naar het rekreatie-centrum 'de Staver' komen. De volgende datum is daarvoor uiter mate geschikt:.... GRATIS!! Woensdag 28 november van 20.00 tot 22.00 uur. Dan zullen leden van de Bowling- vereniging Middelharnis u graag ont moeten en u wegwijs maken, ook kun nen zij u alle gewenste inlichtingen geven over verenigingsavonden, regio-, kompetitie, kontributie e.d. Gewoon eens doen! Tot ziens, namens bestuur Bowling-Vereniging Middel harnis 'de Staver'. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Moerkapelle. DIRKSLAND dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). HERKINGEN donderdagavond 7.30 uur ds. A F. Honkoop, Zwijndrecht. STAD aan 't HARINGVLIET woens dagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. OOLTGENSPLAAT woensdag avond 7.30 uur dhr. C. de Jongste, Gouda. Jongstleden zaterdag werd in de schitterende entou rage van restaurant 'De Zeemeeuw' (boven de visafslag te Steilendam) het 2e snelschaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee verspeeld. Dit tournooi, dat gesponsord werd door Jotun Protective Coatings te Spijkenisse, trok 24 spelers van de diverse schaakver enigingen op Goeree. Vooraf werden De Glopper (regerend kampioen), Bakelaar en Douw als favorieten beschouwd voor de titel; echter geen van deze konden hun reputatie waarmaken. De Glopper (net ontslagen uit het ziekenhuis) bleef in de race tot in de 4e ronde toen hij tegen de verrassend spelende Visser een nederlaag opliep. Bakelaar verloor al snel twee partijtjes tegen outsiders als van Hooff en van Rhee. Douw kon zichzelf al snel afschrijven na twee startnederlagen. Wie dan wel?? Uiteindelijk kwamen van Hooff en van Prooijen als beste (en meest gelukkige) snelschakers boven drijven. Van Hooff leek het tournooi met zijn ogen dicht te gaan winnen, na een start van 6 uit 6. In de laatste ronde had hij slechts een halfje nodig om De Glopper te onttronen. Maar uitgerekend de laatste ronde tegen dezelfde De Glop per werd de druk blijkbaar te groot, en moest van Hooff opgeven. Dit gaf van Prooijen de kans om langszij te komen. Door een benauwde overwinning op Visser wist hij een bar rage tegen van Hooff af te dwingen. Ondergrote belangstelling van alle spelers wist van Prooijen met wit van Hooff te verslaan... op tijd! Daarmee werd van Prooijen Kampioen snelschaken 1990 van Goeree-Over flakkee Voor van Hooff resteerde er slechts de tweede plaats, maar om de voorzitter van SV Steilendam te citeren 'Drama hoort bij sport, dat maakt sport zo aantrekkelijk. Maar jij, Ruud komt er wel'. De Glopper nam afstand van zijn titel met een derde plaats. Namens de spelers bedankte de nieuw bakken kampioen de wedstrijdleiding die in goede handen was van de heren Zonneveld en van Rossum. Volgend jaar zal dit tournooi plaatsvinden te Ouddorp, alwaar SV Ont spanning hiermee haar 40-jarig jubileum luister bijzet. Tot volgend jaar!!! Eindstand Snelschaakkampioenschap GO 1990: w.p. 1. Cesar v. Prooijen, Middelharnis ....6 uit 7 (na barrage) 2. Ruud van Hooff, Oude Tonge6 uit 7 (na barrage) 3. Bart de Glopper, Middelharnis ...5'/2 uit 7 4. Jaap Hollander, Middelharnis5 uit 7 5. Anton Visser, Middelharnis4V2 uit 7 28,5 6. Johan du Pree, Middelharnis4'/2 uit 7 23,5 7. Paul van Rhee, Steilendam4 uit 7 28,0 8. J. van Huizen, Ouddorp4 uit 7 25,0 9. Michal van der Waal. Oude Tonge ....4 uit 7 24,0 10. Willem-Jan Tanis, Ouddorp4 uh 7 20,0 11. C. Bakelaar, Middelharnis31/2 uit 7 24,0 12. B. Mourik, Middelharnis3'/2 uit 7 23,5 13. A Douw, Oude Tonge31/2 uit 7 23.0 14. J. van Dam, Steilendam3'/2 uh 7 20,0 15. J. Santifort, Ouddorp3 uh 7 27,0 16. M. L. V d. Waal, Middelharnis3 uh 7 25,5 17. A Baas, Ouddorp3 uit 7 23,5 18. K. Wijnands, Oude Tonge21/2 uit 7 25.5 19. W. Peeman, Middelharnis2V2 mt 7 25,0 20. K. v. d. Nieuwendijk, Steilendam ....21/2 uit 7 18,5 21. R. van Dongen, Steilendam2 uit 7 29,5 22. A. Bolleman, Steilendam2 uh 7 22,5 23. W. van Geelen. Ouddorp1 uh 7 22,5 24. B. J. Bruggeman, Oude Tonge1 uit 7 17,5 Uw schakende verslaggever, Gert-Jan Zonneveld Zaterdagmorgen om half tien begon in alle dorpen van ons eiland de jaar lijkse oliebollenaktie van Woord Daad. Overal zwermden de kinde ren uit om huis aan huis de oliebol len 'aan de man' te brengen. Het doel was, om via geld voor medische zorg, enige verlichting te kunnen bren gen in het lot van mensen, jong en oud, die onder de meest erbarmelijke om standigheden hun leven moeten door brengen in de krottenwijken van Haïti. Dankbaar zijn we, dat net als vorig jaar ruim ƒ6.000.- door de penningmeester van het comité Goeree Overflakkee voor dit doel kan worden overgemaakt. Een druppel op een gloeiende plaat, zegt u? Als Christenen mogen we niet berusten in de ellende, waarin zovelen in deze wereld verkeren. Elk kind, elk gezin, elk projekt telt mee! Duizenden en duizenden mensen zijn, vanwege de armoede, van het platteland naar de stad getrokken. Daar zijn immers de bedrijven, de sociale, medi sche en culturele voorzieningen. Maar in plaats van werk vonden ze hongber. ondervoeding en prostitutie. Ze werden in krottenwijken onderge bracht. Van kartonnen dozen, van vod den, in het gunstigste geval van golf platen bouwden ze hun huizen. Er was geen werk, dus ook geen inkomen. Het gevolg was ondervoeding en ziekte en een ontstellend hoog percentage aan kindersterfte. De ontstellende armoede verwoest er het gezin en gemeenschapsleven. Kinderen worden al vroeg in het sexuele leven betrokken, om geld in het laatje te brengen. Het gevolg is: immoraliteit, prostitutie, alfabetisme, enz. Rioleringen kent men daar niet. De wegen zijn uitermate slecht. Het onderwijs en de medische zorg blijven ver achter. Woord Daad probeert daarin enige verlichting te brengen. Onder het motto: 'Geef een mens een vis en je geeft hem een dag eten; leer hem vissen en je hebt hem voor zijn leven geholpen', worden kleinschalige projek- ten opgezet. Daarnaast probeert men deze mensen op eenvoudige wijze met het Evangelie te bereiken. Dat werk hebben velen daadwerkelijk willen steunen. Omdat het - gelet op de vele medewer kers - onmogelijk is allen persoonlijk te bedanken, willen we dat langs deze weg doen. We hebben het over - de vrijwilligers, die in groepen vanaf vrijdagmiddag 12 uur tot diep in de nacht duizenden oliebollen hebben staan bakken; - de bakker, die voor een zeer schappe lijke prijs, bereid was te helpen, ondanks het feit, dat hij nog dezelfde dag zijn nieuwe bedrijfin gebmik zou nemen; - de chauffeurs, die de kinderen met hun auto's hebben bijgestaan in de verkoop van oliebollen; - de kinderen, die probeerden zoveel mogelijk oliebollen aan de man te brengen; - de mensen, die de organisatie op zich namen, in plaatsen waar comitéleden wegens ziekte of andere omstandighe den verhinderd waren hun bijdrage in de distributie te leveren; en - de mensen, die de oliebollen afna men, soms bij zakken tegelijk. Iedereen, die op welke wijze dan ook de In de a.s. donderdagavond te houden raadsvergadering zal de gemeenteraad van Dirksland worden voorgesteld een financiële bijdrage van 6.500,- beschik baar te stellen in de kosten van het eeuw feest dat de School met de Bijbel te Dirksland volgend jaar 29 juni hoopt te vieren. Er staat voor de datum een herdenkings dienst, een receptie en een reünie op het programma. Ook zal er een jubileum boekje worden uitgegeven en zullen er voor de schooljeugd aktiviteiten worden georganiseerd. De school telt ruim drie honderd leerlingen. helpende hand heeft uitgestoken: heel, heel hartelijk dank! We troffen onder de medewerkers weer heel wat mensen aan, op wie je nooit tevergeefs een beroep doet! Dank ook voor de vele komplimenten, die we kregen over de kwaliteit van de oliebollen. Een enkele keer hoorden we, dat er wel eens een wat klein exemplaar tussendoor liep. Maar dat nemen we, gelet op het doel, graag op de koop toe! ZOu er ook maar een schakel in dit geheel van vrijwillige helpers hebben ontbroken, de aktie zou mislukt zijn. Mogen we ook in de toekomst weer op u rekenen? Wat is er mooier dan mensen op deze wijze met WOORD en DAAD te hel pen? En wie meent nog een steentje te moeten bijdragen, die kan terech top banknum mer 3613.13.772 of gironummer 5620184 ten name van Woord Daad Goeree- Overflakkee te Middelharnis. Alleen... de oliebollen zijn op! FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMI fW.'.'|i1l.'aii«' C3 ■n-neg J - Oudaorp - Teieloan aiS7e-'6'2 en SI20 rsnop - Mogeloon^ 172- Teleloon O!U6-2^00 Wei:irskeomrsai 8 - Somme/sOij* Teleloan Bia?0-6i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1