Predikbeurten 'Zilveren' Icerlcorganist Luud Barendrecht kreeg prachtige jubileumavond Eerste exemplaren fotoboekje oud-Nieuwe Tonge naar twee markante inwoners 3%b B C Jubileum- ontmoetingsavond IZB Lezing Slikken van Flakkee Fancy-fair Prinses Ireneschool Voorlichtingsavond over Cara flomi^jenuut Kollekte Diabetes Sint Nicolaasmiddag Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Woensdag 14 november 1990 (Dankdag) Is Luud Barendrecht vrijdagavond in die bijeenkomst in het Geref. kerkgebouw te Middelharnis niet - zoals het daar werd genoemd - „wat opgehemeld?" 'n Tikkeltje wél misschien, maar na 25 jaar mocht dat ook wel'es, vond dhr. A. Wagner als voorz. van de Orgelcommissie, over de 'zilveren' organist die met z'n 57 levensjaren al 43 jaar - waar van 25 in Geref. Middelharnis - met zóveel liefde en betrokkenheid de ge meentezang begeleidt dat dat best' es gezegd en gewaardeerd mocht worden. Méér dan in enig mens werd geroemd, werd deze avond Gode dank gebracht voor de 'broeder Barendrecht' gegeven talenten die hij al zo lang tot Gods eer heeft aan gewend. De bede was dan ook dat 't zo nog lang zal mogen voortbe staan... Geschenk Aan twee 'markante' Nieuwe Tongenaren zou boek handelaar Leen Vroegindeweij uit Middelharnis j.l. vrijdagmiddag het vers verschenen fotoboekje 'Nieuwe Tonge in de jaren 50' presenteren en natuurlijk waren die twee Jan Huijsen en Cor Melissant. Zelfs burge meester mevr. Sleurink kwam er aan te pas en zij, op haar beurt, vond het een 'bijzondere eer' beide heren elk met een exemplaar te mogen verrassen, „want", zei ze: „bij uitstek zij kunnen nagaan of het waar is wat er over het verleden van Nieuwe Tonge geschreven staat..." Dankdagdiensten Melissant Verzilvering RBS en schilders 1950 1990 '^•Ti*'l*' DINSDAG 13 NOVEMBER 1990 No. 5951 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 12.00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 19.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. M. Mondria, Waardenburg Ger. Kerk 18.45 uur drs. J. C. van Westenbrugge Doops gezinde Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. J. Smink. STELLEND AM Herv. Gem. 14.00 en 19.00 uur ds. J. Codée; dankdag- kol lekte MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur ds. A Vlietstra sr.. Voorburg en 19.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; dankdagkol- lekte Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. W. Hage, Kruiningen. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein en 19.00 uur ds. J. het Lam; Oogstkollekte Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 19.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. E. van Spanje en 19.00 uur ds. E. F. Vergunst, Zoetermeer Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. Bac, Bodegraven. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. de Lange; koliek ten: 1. diakonie en 2. kerkvoogdij Lukaskapel HDG 19.00 uur ds. J. Willemsen. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 14.30 uur ds. K. ten Klooster en 19.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 19.00 uur ds. J. W. Ver- weij, Amersfoort. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 14.30 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 19.30 uur ds. A. Belder; Ie koUekte kerkvoogdij en 2e kollekte dankdag- kollekte Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur student C. de Jongste, Gouda. OUDE TONGE Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. W. van Gorsel, Schoon hoven; dankdagkollekte Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. Ka rens, Opheusden. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 19.00 uur ds. Joh. de Rijke; kol lekte kerk Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. J. Gunst, Tholen. DEN BOMMEL Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Vos; extra dankstondkol- lekte Ger. Kerk 18.30 uur drs. W. Venema. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. C. J. W. Ver boom; dankdagkollekte Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. D. Rietdijk, Moerkapelle Ger. Kerk 20.00 uur drs. W. Venema. Op zaterdag 8 december a.s. is er in het kerkelijk centrum 'De Brug' te Amers foort een ontmoetingsdag ter gelegen heid van het 55-jarig bestaan van de IZB. Het karakter van deze dag is veel zijdig: bemoediging, informatie, ont moeting, dank en voorbede, veroot moediging en lofprijzing in zang en muziek, toerusting. De IZB hoopt dat het zo een dag wordt die van betekenis is voor mensen die zich geroepen weten om een getuige van Jezus Christus te zijn. Aan het programma werken o.a. mee prof. dr. C. Graafland, die zal spreken over 'Als één die dient...' (n.a.v. Fil. 2). Er zijn diverse keuzeprogramma's, waar aan de IZB-evangelisten Anne van Laar, Jaap Beukema en Nico Grijzen- hout meewerken, alsmede Tineke Tak ken (diakonale afdeling), Gert van den Bos ('de Windroos') en Herman Takken ('Evangelie en Moslims'). Muzikale medewerking verlenen Fran- ny Vink en Peter van Essen en het jonge renkoor 'Kurios' uit Barneveld. De dag wordt besloten met een meditatief mo ment, waaraan naast medewerkers van de IZB ook enkele gemeenteleden een bijdrage zullen geven. Zij die ooit op de platte boerenkarren met beheerder van de Slikken. Henk de Kok hebben meegereden, weten hoe boeiend en tegelijk zeer deskundig hij kan praten over zijn gebied. Deskundig, zeker, maar zonder dikdoenerij, zonder al die Latijnse namen, maar heel begrij pelijk en spannend! Over die enorme heckrunderen, afstam meling van het oerrund, met die enorme horens. En die fraaie fjordepaardjes in het voorjaar vergezeld door hun veu lens. Vertederend! Om nog maar te zwij gen van al die vogels die er broeden of in het najaar foerageren en die zeldzame planten als orchidee, bitterling en par- nassia. Alleen jammer dat al dat schoons zo seizoengebonden is, als er kalfjes geboren worden vind je er geen parnas- sia en als de parnassia bloeit is de orchi dee weer al uitgebloeid! Maar op 20 november leven deze pro blemen niet. Dan kunt u aan de hand van schitterende dia's van al dat schoons genieten. De heer de Kok houdt dan voor de K.M.T.P. (Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde) een lezing. De avond wordt gehouden in Vereni gingsgebouw 'Oostdam', Jongkoen- straat, Goedereede en begint om 19.30 uur. De toegang voor leden is gratis, niet- leden betalen 2,50. Voor kinderen tot ca. 10 jaar zijn er aparte programma's in een school, die in de omgeving staat. De toegang tot de dag is vrij. In verband met de te verwachten belangstelling is het nu al mogelijk om uw aanmelding door te geven aan het bureau van de IZB. Joh. van Oldenbarneveltlaan 10, 3818 HB Amersfoort, tel. (033)61 19 49. Kort voor de bijeenkomst ontvangt u verdere gegevens en een routebeschrij ving. 'De Brug" is vanaf het station gemakkelijk per bus te bereiken. Toen de gemeente was gezeten - „voor een avonddienst trekt Barendrecht aar dig wat volk" had dhr. Wagner al tevre den vastgesteld - en dhr. en mevr. Barendrecht werden binnengeleid, werd het orgel beroerd, zó fijnzinnig en gedre ven datje't dhr. Barendrecht zich afzag vragen wie toch de maestro mocht zijn die zijn lievelingsmelodie 'Wie schön leucht uns der Morgenstern' zo schoon ten gehore bracht. Geëmotioneerd zijn ze elkaar daarna in de armen gevallen, dhr. Barendrecht en z'n 73-jarige leer meester en vriend Dirk Jansz. Zwart, die 'thuis' op alle grote orgels het electro- nisch Heiligers-orgel in de Geref. Kerk niet schuwde om de jubileumavond van z'n vriend in de kerkmuziek een extra dimensie te geven; en óf dat lukte...! Niet alleen toegespeeld-, toegesproken werd'ie ook, dhr. Barendrecht, na het welkomstwoord door dhr. F. D. van Wijk als voorz. van de kerkeraad, door dhr. Wagner-, die hem waardeerde om z'n storeloze beschikbaarheid, om z'n liefde die hem tot 'ragfijne" muziek inspireert, óók als de gemeente het qua kerkbezoek wel eens lelijk aflaat weten en mét dhr. Barendrecht z'n dankbaar heid uitsprak jegens de Koning van de kerk voor de stabiele gezondheid die de organist nooit noopt om te verzuimen en voor de talenten die hem zo rijkelijk Een hartelijke gelukwens en een CD van dhi geschonken zijn. „Adembenemend mooi", zo noemde dhr. Wagner de muziek, mede getuigend onderdeel van de zondagse eredienst en het was dan ook de hartelijke wens van dhr. Wagner dat dhr. Barendrecht de schoonheid en de boodschap van de muziek nog heel lang tot dichtbij de harten zal mogen brengen. Als voorrecht ervoer dhr. Zwart het voor zijn oud-leerling te mogen concerteren. Hij wist nog van diens enthousiasme en dhr. Zwart hoefde het t.o.v. dhr. Baren drecht nauwelijks te getuigen dat het kerkorganistschap als een geweldige opdracht dient te worden ervaren, als het laten opklinken van de lofprijzing, wetend dat God en Zijn heilige engelen toe zullen luisteren. „Dat is het essen tiële"', verkondigde dhr. Zwart; „'t is niet zomaar ter verpozing, ontspanning of opluistering", aldus dhr. Zwart: „de heerlijkheid van de Heer' is groot en waard om bezongen te worden", waar- Zwart Vüor de jubilerende Barendrecht. om hij z'n vriend Barendrecht toewenste „deze schone arbeid' nog lang te mogen bestendigen. Een uniek geschenk zou dhr. Baren drecht vervolgens ten deel vallen; Jan Wagner had zich voor de vervaardiging ervan ingespannen, 't Was hem gelukt een zilversmid een reverspeld te laten vervaardigen van 5 zilveren prestantpij- pen met gouden labia, een prachtig en absoluut uniek geschenk waarmee dhr. Barendrecht zich heel bijzonder inge nomen toonde. Ook kreeg hij een aantal CD's met befaamde orgelwerken en een geldbedrag als aanzet voor een reis naar het door hem geliefde Israël. Bloemen waren er voor mevr. Baren drecht die haar echtgenoot al zoveel keer aan 'het orgel' af heeft moeten staan. De prachtige avond werd door ds. W. J. V. d. Hoek en het samen zingen van het 'Dankt, dankt nu allen God' besloten. De toast op het boekje werd ook een toast op Nieuwe Tonge: links dhr. Huijsen. midden de burgemeester en rechts dhr. Melissant Misschien zou mede-uitgever Vroegindeweij, samen met Uitgeverij Deboektant te Klaaswaal brengt hij deze flak- keese boekjes uit, het tóch wel hebben gezegd, maar 't klonk heel geloofwaardig toen hij het 5e in de serie, dat van Nieuwe Tonge het mooiste noemde. Helemaal prachtig vond'ie het zo'n boekje cadeau te doen aan twee mensen die 'op en top beroemd' zijn en hun strepen in Nieuwe Tonge hebben ver diend. In dat Nieuwe Tonge waarover de auteur Miny Vroegindeweij-Takman uit Dirksland met een reeks foto's en bijgevoegde tekst verhaalt, een rustig dorpje dat altijd rusdg is gebleven, behalve in die vreselijke rampperiode van 1953 toen de ramp er vreselijk tekeer ging en zoveel dorpelingen het leven lieten. En dan de ravage waarvan door de foto's een beeld wordt gegeven, maar gelukkig is Nieuwe Tonge weer opgestaan, er werd heel wat nieuwbouw gerealiseerd. Nieuwe Tonge, het heeft alles wat een dorp en een bevolking tot een gemeenschap maakt en ze zijn er dan ook, de foto's van een bloeiend verenigingsleven, van de muziek en de zang, van Oranjefeesten en klassefoto's waarop je naar bekenden speurt. Natuurlijk ontbreekt ook wijlen scheeps bouwer Cor Verolme niet in het beeld dat van 1945 tot 1960 wordt geschetst, want Nieuwe Tonge was heel trots op hem en wederkerig mocht Nieuwe Tonge op zijn beroemd gewor den oud-dorpsgenoot rekenen. „Uniek", en dat zal stellig zo zijn, wordt de foto genoemd waarop burgemeester van Hof- wegen een vermanende vinger opsteekt naart Basje van Schouwen, een van de eerste kinderen die na de ramp weer in hun geboortedorp terug kwamen, en eigenlijk had de fam. daar geen toestemming voor. Een mooi fotoboekje, dat zeker, met bijschriften waarop in onderlinge kontakten op avondjes best nog wat aan kan wor den toegevoegd. Bij boekhandel Vroegindeweij te Middel harnis is het te koop a ƒ34,90 en het moet een pracht geschenk zijn voor ieder die zijn of haar 'wortels" in Nieuwe Tonge heeft, voor alle blauwkousen dus... OUDE TONGE De plaatselijke commissie welzijnswerk te Oude Tonge organiseert op woensdag 28 november 1990 a.s. een Sint Nicolaas middag. Deze middag wordt gehouden in het Dienstencentrum, Bernhardstraat 27 te Oude Tonge. Aanvang 14.00 uur. De middag is gratis. Het wordt een leuke middag met mis schien voor iedereen een presentje. Natuurlijk is er die middag koffie en thee met versnapering. Of Sint Nicolaas komt weten we niet. misschien wel een andere verrassing. Zij die beslist vervoer nodig hebben kunnen dit telefonisch doorgeven op nummer (01874) 13 44 tijdens de kan tooruren. Voor een goede organisatie moet u zich in laten schrijven, dit kan tot en met 21 november 1990 a.s.. eveneens op tele foonnummer (01874) 13 44. De middag is toegankelijk voor perso nen vanuit Oude Tonge, die de leeftijd hebben vanaf 55 jaar en zij die in de WAO zitten. Wij wensen u allen een prettige middag toe. Plaatselijke Commissie te Oude Tortge Welzijnswerk voor Ouderen GER. GEM. IN NED. 10.00 en 19.00 uur ds. W. Verhoeks, Arnemuiden. GEREF. KERK 19.00 uur ds. P. Rozeboom. MELISSANT Op vrijdag 16 november is er gelegen heid tot het verzilveren van RBS en schilders bij: J. du Pree, Bernhardstraat 31, Melissant van 6.30 tot 7.00 uur. TGer gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Prinses Ireneschool, Hob- bemastraat 4 te Middelharnis. zal op D.V. zaterdag 17 november een bazar gehouden worden. ledereen is tussen 10.00 en 16.00 uur van harte welkom. De koffie staat klaar! Een greep uit de aktiviteiten: rommel markt, sjoelen, busgooien, grabbelen, etc. Ook worden er door de leerlingen ver vaardigde snuisterijen, gebakswaren en erwtensoep te koop aangeboden. Kortom: kom ook en maak het mee. Tot ziens. Personeel Prinses Ireneschool Het Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden organiseert op donderdag 15 november een voorlichtingsavond over Astma, Bronchitus, CARA en medicijngebruik bij kinderen en volwassenen. Er zal in de inleiding gesproken worden over wat CARA is en welke faktoren een aanpassing van de leef- en woonsituatie noodzakelijk maken om benauwd- heidsklachten te voorkomen. Centraal zal staan de soorten medicij nen welke vaak voorgeschreven worden en de daarbij gebruikte hulpmiddelen om ze in te kunnen nemen. Er is voldoende gelegenheid de diverse soorten hulpmiddelen te bekijken en te proberen. Plaats: Kruisgebouw Ouddorp, Dirk- doensweg 33, Ouddorp. Kosten: 2,50 voor koffie en brochure. Tijdstip: 15 november 1990 van 19.45 tot 22.00 uur. Inlichtingen/aanmelding: (01878) 13 21 tussen 13.00 en 14.00 uur; (01870) 59 00 tussen 9.00 en 12.00 uur. FOTO - FILM - nEPOnTAQE - VIDEO - C3 1^ (ingezonden) De jaarlijkse kollekte voor het Diabetes Fonds Nederland (DFN) zal deze week gehouden worden. Nu is er(terecht) onrust ontstaan over de besteding van het kollektegeld door het DFN. Het DFN financiert namelijk een on derzoek naar jeugddiabetes waarbij gebruik wordt gemaakt van geabor teerde foetussen uit de Bloemenhove- kliniek. Het onderzoek waarvoor het DFN ruim vier ton beschikbaar stelt en dat in januari 1990 is begonnen en twee jaar zal duren, is dus duur u en mij betaald. Inmiddels hebben in tenminste twee plaatsen (Sliedrecht en Ermelo) kollek- teleiders besloten dit jaar geen kollekte voor het DFN te houden. Op Goeree-Overflakkee zal de kollekte wel worden gehouden, ik heb althans geen berichten gelezen dat dit niet het geval zal zijn. Bij dezen wil ikj een ieder oproepen geen geld beschikbaar te stel len aan een organisatie die foetusonder- zoek doet dat betaald wordt uit kol- lektegelden. Ik sta achter de doelstellingen van het Diabetesfonds om geld in te zamelen voor onderzoek naar de behandeling van suikerziekte; financiering van dit onderzoek is echter niet te verantwoor den aan de Schepper van alle leven en aan het onbeschermde, ongeboren leven. Hopelijk zal het DFN het onderzoek stopzetten waardoor we volgend jaar weer mee kunnen doen een goed doel te steunen, en zal ons geld op een verant woorde wijze gebruikt worden. E. Top Secr. Rooystraat la Melissant

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1