EIÜVIIDEfl-flIEmi/S Koor- en orgelagenda 1990 jeugd- h o e k j e (Somlko Luther slaat zijn 95 stellingen aan Veiligheid voorop dat is zeker Kampeerboeren blijven kiezen voor Sticiiting Vrije Recreatie en verliogen hun tarieven niet Jeugdbond Geref. Gemeente Distril(t Flakkee No. 5948 1991 van Oom Ko Extra november-opdracht (Hervormingsdag) Extra november-raadsel A Tot slot A De Plaatse Langeweg, woensdagmiddag, eind oktober. Om twee uur sturen we de derde Noordboutweg in, het fietspad richting Rotterdam. Bij het informatiebord van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders parkeren we ons autootje. Precies als twee jaar geleden met de neus tussen de draagbal- ken van dit opgericht teken des tijds. Toen zijn we langs de Hellegats- platen weggewandeld. Poot voor poot Ritselend ruisen Zwaaiend zwoegen - Kema - Zit het wel goed met de koelkast die u net gekocht heeft. En met die elek trische deken waar u uw bed mee deelt. Kunt u daar wel veilig mee onder de wol kruipen? hypotheek [JJ op maat... nvm Makelaar Tamboer 3e Blad VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 Vrijdag, 2 november: Lutheravond Aula Chr. S.G. 'Prins Maurits' - Middelharnis. Jongerenkoor 'Psallite Deo' te Middel harnis o.l.v. Paul Kieviet. Organist: Bart-Jaap de Bakker. Pianist: Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 3 november: Ned. Hen. Kerk - Dirksland. 'Magnificat' uit Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage. Organisten: Abram Bezuyen en Wim Diepenhorst. Sopraan: Marijke Nieuwenweg. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 10 november: Ned. Hen. Kerk - Sommelsdijk. Jubileumconcert. Mannenkoor 'Ons Koor' o.l.v. Wil lem Meyboom m.m.v. het Oeral Kozakkenkoor (Den Haag) o.l.v. Marcel Verhoeff. Pianist: Wim Soeters. Zaterdag 17 november: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Ned. Herv. Exoduskerk - Sommelsdijk. Amsterdam Loeki Stardust Quartet. Aanvang; 20.00 uur. Zaterdag 15 december: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Ned. Herv. Kerk - Middelharnis. Kerstconcert, Chr. Oratorium Ver. 'Middelharnis' o.l.v. Rinus Verhage, Weihnachtsoratorium, J. S. Bach. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag, 21 december Ned. Herv. Kerk - Nieuwe Tonge Chr. Jongerenkoor 'Laudate Deum', Ridderkerk; Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing', Nieuwe tonge; Chr. Gemengd Koor 'Advendo', Nieuwe Tonge; organisten: Marcelle van Brussel, Janco Belder en Martin Mans. Aanvang 19.45 uur. Zaterdag 22 december: Ned. Herv. Kerk - Dirksland. Kerstconcert. Chr. Gem. Koor 'Sursum Corda' o.l.v. Jaap de Geus en Jeugdkoor 'Cantate Domino' o.l.v. Peet Wessels. Paul Kieviet, orgel. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 december: M.F.G. Dorpstienden te Ouddorp Kerstzangavond Chr. Gem. Zangver. 'Hart en Stem'; Chr. Jeugdkoor'Van Knop tot Bloem'; Chr. Kinderkoor 'Jong begonnen'. Clavecimbel/piano: Abram Bezuijen. Hobo: Annelies Breen. Viool: Elly Kopmels. Cello: Rita van Uythoven. Dirigent: Jan Bezuijen. Aanvang 19.30 uur. Maandag 24 december: Hervormde Kerk - Middelharnis. Hervormde Zangvereniging 'Jedu- thun' en 'Prins Mauritskoor' o.l.v. Mar van der Veer. Orgel: L. Barendrecht. Trompet: Hans Kom. Viool: Katalin Agoston. Dwarsfluit: Karin de Bruyne. Aanvang: half acht. Maandag 24 december: Hervonnde kerk - Oude Tonge. Kerstuitvoering. Chr. Gem. Zangver. 'Com nu met Sangh' te Oude Tonge o.l.v. Arie van 't Geloof Aanvang 20.00 uur. Zaterdag, 1 juni: Hervormde Kerk - Sommelsdijk Hervormde Zangvereniging 'Jedu- thun' te Middelharnis en het school- koor 'Prins Maurits' te Middelharnis, beide o.l.v. Mar v. d. Veer. Orgel: Luud Barendrecht. Sopraan: Willy Teytel-Bout Aanvang 19.30 uur. Deze rubriek beoogt een spreiding van de concertavonden op Goeree en Over flakkee te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande gegevens richten. Dat lukt als iedereen zijn gegevens tij dig toestuurt en niet enkele weken voordat het concert plaats vindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrij dag van iedere maand te plaatsen. Inzendingen tot en met oktober 1991 worden opgenomen. Waar blijven de gegevens voor 1991? Aanmeldingsformuliere voor deze ru briek kunnen worden aangevraagd via (01870) 25 60. Komplete woninginrichting Ooitgensplaat Tj 01873-1437 Beste jongens, meisjes... en ieder die dit leest Deze week hebben we stilgestaan bij Hervormingsdag. Jullie hebben op school vast wel gesproken of gewerkt over Luther. Vorig jaar hebben we in de week waarin Hervormingsdag viel een puz zel geplaatst. Voor de jongere puzzelaars was dat moeilijk. Daarom doen we het nu anders. Kijk maar naar de 'extra-no- vember-opdracht'. Je kunt uit drie dingen kiezen: 1. Kleur de kleurplaat zo mooi mogelijk. 2. Maak een zo lang mogelijke lijst van 'kernwoorden' uit de tijd van de her vorming, b.v.Luther - 95 stellingen - Wittenberg - rijksdag - enz. 3. Maak een gedicht over de hervor ming. Misschien kun je daar 'kern- Voor dit extra raadsel hebben we er één genomen van iemand die al heel wat raadsels maakte: Edith Voogd. Nog een paar inzendsters uit haar klas sturen bijna iedere keer wat leuks mee. Houden zo! (Ook al wordt iets eens niet zo gauw geplaatst, of helemaal niet geplaatst). De extra 15 punten zijn deze keer dus voor Edith. Probeer in elke zin een meisjesnaam te ontdekken: 1. Jan niet aankomen hoor. 2. Hij wil maar niet naar bed. 3. Ik schenk je deze dia namens hem. 4. Ze gaan elf keer per jaar. 5. Trek Jij je pyamajas al aan? 6. Parkeer je zo'n kar in de garage? 7. Schrijf dit tien maal over. 8. Op de banjo ken ik dat vers wel. 9. Je zit er naast. 10. In Amsterdam is zoiets gewoon. Edith Voogd woorden' voor gebruiken, die je bij 2 opgeschreven hebt. Je mag natuurlijk ook meer dan één opdracht uitkiezen. Wilma Hoek. Bedankt voor je uitge breide uiteenzetting over de Makka- beeën. Hopelijk is je moeder weer wat opgeknapt. Doe ze maar de hartelijke groeten. We hopen na de wisseling, waar je naar vroeg, inderdaad door te gaan voorlopig (bij gezondheid). Sterkte op school, ook bij het maken van de werkstukken. En... blijf ons maar op de hoogte houden van 't belangrijkste (school)nieuws. Elma Buscop. Nog gefeliciteerd met de 40-jarige bruiloft van je opa en oma. Is het een uitgebreid etentje geworden? September-raadsel 4 klopte inderdaad niet helemaal, zie maar de krant van vorige week. Jij had de goede oplossing in ieder geval... Aagje de Boer. Zo, dus die Germanen waren zo aan het dobbelen. Wees maar blij dat jij niet zo verdobbeld kan wor den door je vader, bijvoorbeeld aan oom Ko. Dan had oom Ko gelijk een afwas- hulpje! Sjoukje de Boer. De baby groeit inder daad flink en wordt flink beweeglijk. Bedant voor het levendige verslag van de verkoop van de vrouwenvereniging. Hopelijk heb je het 'dwarsfluiten' snel onder de knie! Verder beterschap toege wenst met je enkelbanden. En... van harte gefeliciteerd met je verjaardag. Jaco de Boer. Ook jij nog van harte gefe liciteerd. Jij en Sjoukje ook (bovenal) Gods Zegen toegewenst, 't Is bij jullie in oktober druk met de verjaardagen! Is het horloge ook geschikt voor gebruik onder water? Anita Goedegebuure. Jullie zitten - als je dit leest - waarschijnlijk midden in de 'verhuisrommel'? Ga je zelf je kamer inrichten? Wens ook je ouders veel sterkte toe bij alle (verhuis)drukte! Heb ben jullie in de schooltuin tulpen ge poot, of andere bloemen? Daan en Marieke Ras. Bedankt voor het verslag van 'de leuke dag'. Van harte gefeliciteerd met de 45-jarige bruiloft van opa en oma. Marieke, bedankt voor je foto, je staat er leuk op. Als je zo vroeg begint op school, ben je zeker vroeg uit? Of ben je dan zó moe, dat je geen 'pap' meer zeggen kunt? En 't huiswerk, gaat daar nog veel tijd in zitten? Wij hebben voor deze hoek ook weer genoeg ruimte in beslag genomen. Bij leven-en-welzijn tot volgende keer. Waar het riet met pluimen pronkt Nu kuieren we hooguit een paar hon derd meter en vleien ons dan in lijd zaamheid op de brede groene rug van dit machtige dijklichaam. Recht voor ons het door de natuur en mens gete kende portret van het Kleine Gat in het Oudeland van Ooitgensplaat. Dit hoort natuurlijk bij het geheel van het Grote Gat waarvan u linksboven op de plaat nog net een waterpartijtje ziet. Aldaar hebben we januari 1984 met en voor u, hopende nog steeds, enige sporen in woord en beeld getrokken. Nu dan het rechterdeel, voor deze gelegenheid even tot Gat(je) verheven. Half drie hebben we ons uitgebreid tus sen de mollegaten geïnstalleerd. De tas met etenswaren staat tussenin. Dat is dus volop picknicken de dato 24 okto ber. Een stijve oostenwind blaast pal in het gezicht. Toch is het niet koud. De zon staat aan een wolkenloze hemel de atmosfeer tot boven de vijftien graden te verwarmen. Ook recht in het gelaat. Moeten dus nu noodgedwongen de zon in het water van het Gat zien schijnen. Ook de weerkaatsing van het rimpelend nat in de brede vaart erachter, flikkert twinkelend op het netvlies. Onze groene gratis tribune draait achter ons langs de Platen naar Ooitgensplaat. Links gaat de lagere binnendijk ook der waarts langs de Adriaanpolder. Daarin stappen nu als jagers uitgedoste mensen rond met een gebroken geweer onder de arm. Uit één der bosjes aan de slaperdijk komt het gekoer van een houtduif Van links nadert er op een paar meter hoogte een reiger op holle vleugels. Echt op z'n elfendertigst. We hebben eigen lijk nog nooit een blauwe Jaap zich zien haasten. En ze komen er toch ook. Steeds talrijker, ook in onze polders. Nu landt de vogel bij een hoogspannings mast op de aardkluiten langs de sloot kant. Kijkt vorsend naar beneden en neemt dan de lage waterstand op. Zijn linkerpoot gaat nu de blik achterop en tast het talud af Net zo lang tot er hou vast is gevonden. Dan komt de rechter- poot erbij om een steuntje te zoeken. Het is voor de eerste kjeer dat we een reiger, voetje voor pootje, het steile talud van een slootkant hebben zien afstappen. Ze kunnen en doen veel meer dan er tot nu toe is beschreven. Moeten er wel bijzeg gen, dat deze watergang, naar het „oor deel" van de vogel althans, te smal is om vliegend te landen. Vier eendvogels uit de richting van het Bommelse gors landen op de grote Plas. Na een getrokken waterspoor schikken ze het verenpak en bestendigen de vriendschappelijke betrekkingen met de hier wonende en verblijvende waterkip- pen. Deze twee soorten hebben we nog nooit lelijk tegen elkaar zien doen. Nu dalen we de dijk af om naar het riet te gaan luisteren. 'Want, echt waar, er zit muziek in. Altijd. De volumeknop wordt bediend door de wind. Moet je nu eens kijken. Al die lange taaie stengels schu ren en wrijven als zelfzingende strijk stokken tegen en over elkaar. De wui vende pluimen, duizenden bij duizen den, delen links en rechts steeds weer lieflijke aaien uit. Betasten buigend elkaar. Veren terug om dan in een andere beweging weer lucht te verplaat sen. En dan het milieu van één enkele halm uit dat grote deinende woud van het kleine Gat. Een wonder op zichzelf met een eigen melodie. Even op de hur ken tussen P. australis. Dan is er een rit selend ruisen dat zacht golvend voort- kabbeld. Maken nu met ons voertuigje een om trekkende beweging door de polder. Ste ken een hand op aan de andere kant van de liniaalrechte watergang, midden boven op de prent. En lopen nu recht op u af Worden daarbij geflankeerd door een aarden wal met veel distels en hoef- blad. Geen mensenhand heeft deze planten gezaaid of gepoot. Ineens een heftig gefladder. Twee fazan ten spuiten weg. Wat kunnen die snel en stijl het luchtruim kiezen. Ja, voor langs komende traktoren gaan ze niet op de vlerken. Daarvan hebben ze niets te vre zen. Maare.... nou vooruit. Kijk, hier heeft een haas aan een stuk biet zitten knabbelen. Er ligt nog een afgekloven stuik. Daar spelen meerkoeten in een kleine baai. Als onze aanwezigheid hun zintuigen bereikt spetteren ze watertrap- pend een zijwatertje in. Langs de rand van het bietenveld moet je uitkijken waar je loopt. Vogels zitten hier massaal op één poot met de sneb tussen de veren. Ze laten nogal wat achter. Er wordt hier ook door de mens gevist. Die laat weer wat anders slingeren. Zo laten alle levensvormen hun sporen na. Het is nu vijf uur. Het oostenwindje, moe van het zweven, heeft zich nu toch schuil begeven (schoolversje). En het golvend gouden halmenkleed, dat zwaait en zwoegt niet meer. Nu pronkt het riet met iedere pluim. J. v. P. De Stichting Vrije Recreatie heeft tij dens een achttal regionale bijeenkom sten met kampeerboeren besloten de tarieven voor het kamperen bij de boer in 1991 niet te verhogen. Aanleiding voor deze vergaderingen was onder meer een terugblik op het suksesvolle vakantieseizoen 1990, waar in de gezamenlijke SVR-kampeerboe- ren meer dan 700.000 overnachtingen op het boerenerf konden noteren. Alweer een nieuw record! Ondanks de nog steeds toenemende belangstelling voor het kamperen bij de boer, hetgeen in menig (niet-SVR) oog prijsverhoging zou rechtvaardigen, werd besloten de zeer billijke tarieven ook in 1991 te handhaven. Aangaande de pogingen van andere organisaties en personen om de SVR- suksesformule te imiteren, spraken de aanwezige kampeerboeren hun afkeer uit tegen deze aktiviteiten, die voor de recreant louter ongewenste gevolgen zal hebben, zowel voor wat betreft duide lijkheid als tarieven. Algemeen was men van oordeel, dat de formule waarop de SVR reeds meer dan twintig jaar het kamperen bij de boer bevordert de enige juiste formule is, zowel in het belang van de recreant als van de recreatie-verstrekkende. Na constatering dat alle aanwezigen blijven kiezen voor de Stichting Vrije Recreatie, werden enthousiaste plannen gemaakt voor de vier SVR-vakantie- beurzen die begin 1991 in Beverwijk, Maassluis, Zwolle en Venlo worden georganiseerd. Wie meer wil weten over het kamperen bij de boer: (01837)27 41. Stichting Vrije Recreatie Broekseweg 75 4231 VD Meerkerk Met een beetje handigheid kun je van een ouderwetse buizenradio een sigaren- aansteker maken. Maar als uw koelkast van een onbekend merkof uit een onbe kend land, of uw elektrische deken spontaan in brand vliegt, dan is er iets mis. Hoe kan je er zeker van zijn dat dit niet gebeurt? Het is duidelijk: door vooraf op veiligheid te keuren, zeker elektrotech nische materialen en toestellen. Maar: hoe betrouwbaar is zo'n keuring dan wel? Welke zekerheid heb je? Omdat iedereen die zekerheid graag heeft, hebben jaren geleden de elektrici teitsbedrijven het initiatief genomen tot de oprichting van een organisatie die elektrotechnische materialen keurt, toen de N.V. tot Keuring van Electrotechni- sche Materialen, nu kortweg KEMA. De KEMA in Arnhem geeft na een gedegen doorlichting van elektrische toestellen en materialen een officiële verklaring af dat het gekeurde veilig en doelmatig is (en als de KEMA het afkeurt, nou dan géén KEMA-KEUR). Die keuring wordt volgens bepaalde voorschriften en re gels verricht. Nu kan men zich afvragen of de KEMA zijn werk wel goed doet. Ook daarover is zekerheid te krijgen. De KEMA is namelijk erkend door de Raad voor de Certificatie, het officiële orgaan op dit gebied in Nederland en de keurmeester van de keurders in ons land. Er zijn in ons land zo'n twintig door de Raad voor de Certificatie erkende in- Op D.V. vrijdag 9 november wordt in het verenigingsgebouw van de Ger. Ge meenten te Middelharnis een —16 dis- triktsavond gehouden. De heer R. de Blois, zendingsvertaal- kundige, zal dan een dia-presentatie verzorgen over de Izi-zending in Nige ria. Hij hoopt over enkele weken zijn werk daar voort te zetten. De kollekte is bestemd voor het ver taalwerk. Iedereen die belangstelling heeft voor het zendingswerk is hartelijk welkom. De aanwezigheid van de ouders wordt bijzonder op prijs gesteld. Aanvang half acht. kritisch selekteren MAKELAAR I Tel. 01870-3477 stanties die certificaten zoals het KEMA- KEUR mogen uitreiken. Naast KEMA zijn dat bijvoorbeeld de VPGI (grafi sche ondernemingen), de Nederiandse Vereniging van Huisvrouwen (consu- mentenprodukten) en KIWA (materia len en produkten voor Water, Bouw en Milieu). Helaas zijn er in Nederiand nog veel te weinig bedrijven, produkten en diensten met zo'n officieel certificaat. Zo lang dat het geval is, hebt u geen vol ledige zekerheid over de kwaliteit van uw leverancier en de produkten en dien sten die u koopt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9