Maaskant Shipyards neemt in Steilendam derde 6ok in gebruilc VERKOPING Predil(beurten KAPSTER ÜEPRESSIVITEIT TE GEK Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! J]^ Tel. (01870) 29 96 Reformatieherdenking te Middelharnis Hernesseroord spreidt vestigingen zwaiczinnigenzorg GROEPSLEERKRACHT m/v INVALLERS Kruiswerk in Ouddorp Studenten opgelet Maj. Bosschardt bij Open Jeugdwerk Stad geschokt door plotseling overlijden Raad Middelharnis miste twee getrouwen 'ANNEKE' - OUDDORP Tot eind volgende week voor maar f 5.- Prima pasfoto's voor je OV-studentenkaart Foto Hameeteman Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 In de binnenhaven van Steilendam, waar de droogdokken zich aaneen lijken te rijen, heeft Maaskant Shi pyards woensdagmorgen zijn derde - en grootste - dok in gebruik geno men. Het gevaarte, aangekocht van de RDM, had oorspronkelijk een lengte van 146 meter die tot 81 meter is teruggebracht; zelfs dan biedt het alle ruimte voor de grootste klussen die Maaskant Shipyards zou kunnen verwachten. De eerste 'klant', de 55 meter lange loodsboot 'Fomalhout', werd woensdag morgen met enig ceremonieel in het dok drooggezet. Mr. D. J. v. d. Heiden, direc teur van het Loodswezen Nederland b.v., drukte daartoe op de knop waarmee een van de gigantische pompen aan 't werk werd gezet en het dok zienderogen omhoog bracht. Door Maaskant werd de technische installatie van het dok zodanig gemo derniseerd en geëlectrificeerd dat zak ken en liften nu door één man kan worden geregeld terwijl dat voorheen de bediening van meerdere pompen, door meerdere mensen vergde. De diesel- electrisch aangedreven 'Fomalhaut' zal worden voorzien van drie nieuwe Deutz motoren en aan de scheepshuid zal onderhoud worden gepleegd. Maastkant Shipyards heeft minstens een half miljoen gespendeerd aan de toepassing van milieubeschermende voorzieningen. In de dokvloer zijn vuilwater-bezinktanks aangebracht waar in verontreinigd water wordt opgevan gen en gefilterd, waarna het bezinksel kan worden geborgen. Om het dok een voldoende diepe lig plaats te bieden werd zoveel slib wegge- baggerd dat schepen tot 6,5 meter diep gang het dok kunnen binnenvaren. De schepen worden niet meer door balken gestut maar worden d.m.v. gespannen kettingen aan weerszijden in een vaste greep gehouden. „Een snelle en zfeker de meest economische manier", verzekert dhr. A. Timmerman, de alg. direkteur van Maaskant, mede omdat door de afwezigheid van die balken de hele scheepshuid bereikbaar is. (vervolg van voorpagina) Het heilgeheim van de uitYerkiezing Toen Maarten Luther leerde roemen in de genade Gods, ging ook de belijdenis van Gods genadige verkiezing weer schitteren en stralen en werd de lof bezongen op de vrije gunst die eeuwig God bewoog, aldus vervol gens ds. Ruijgrok. Hij sprak over Luther en de wijze waarop deze de uitverkiezing beleed, namelijk als de geheel enige bron van zaligheid en leven. Ds. wees erop dat met name op dit belangrijke punt er een felle strijd geweest is tussen Erasmus, de bekende humanist, en Luther. De eerst genoemde hield vast aan de zoge naamde vrije wil ten goede, die de mens zou bezitten. Elk mens is zelfstandig in staat en vrij te kiezen tussen het goede en kwade, zo meende hij. Maarten Luther daarentegen, zelf over weldigd door de overmacht van Gods eenzijdige en geheel soevereine genade, heeft tegen deze stellingen scherp en bewogen geprotesteerd. Hij ontmas kerde ze als te kort doend aan de God heid van God. Op deze wijze immers zou God afhankelijk zijn van de goede keus van de mens. Voor de uitvoering van Zijn raadsplan zou God moeten afwachten wat de daden van de mens zullen zijn. De leer van Erasmus - impliciet van de moderne, autonome mens - vergoddelijkt de mens en ver menselijkt God. Getrouw aan de Heilige Schrift leerde Luther daarentegen dat de mens geheel verdorven is. Aan zichzelf overgelaten keert de vrije wil van de mens zich slechts van God af Hij is een hartelijk onderdaan van het rijk der duisternis. Als er dan geen goed van de mens te ver wachten is - vanwaar moet dan redding en hulp komen?, zo vroeg ds. zijn gehoor. Het komt geheel aan op wat God doet! In de theologie en de prediking van de reformatie staat dan ook de mens niet centraal, wat Hij doet en wil. Maar de HEERE en wat Hij werkt. Hij is de Eer ste en de Laatste, die alle dingen doet naar de raad van Zijn wil. Waar nu een msn bevrijd wordt van de boeien van de boze en van de zonde overtuigd, waar Hij God gaat zoeken en tot Christus gaat vluchten, waar Hij Hem aangrijpt in een hartelijk geloof- daar is zulks geheel te danken aan de genadige verkiezing des Heeren. Door Hem alleen om 't eeuwig welbehagen. Dat welbehagen gaat door de hand van Christus gelukkiglijk voort. Daar kan de boze niet bij. En alle listen van zijn rijk doen er niets vanaf Christus' werk gaat voort - krachtig en onwederstandelijk. Dit is de ware troost. De HEERE kent degenen die de Zijnen zijn - nu en tot in eeuwigheid. Aan het slot van zijn toespraak trok ds. nog enkele pastorale lijnen vanuit dit thema, en wel naar aanleiding van Luthers verhandeling over de 5e Psalm. Het was goed woensdagavond in de kerk van Middelharnis te zijn. Op een even fundamentele als evenwichtige en bewo gen wijze werd de bijbelse boodschap van de reformatie aan de harten van de vele hoorders gelegd. O Deze avond diende mede tot steun van het werk van de Stichting In de Rechte Straat. Eventuele bijdragen blijven mo gelijk door overschrijving op de bankre kening 34.20.58.533 t.n.v. 'In de Rechte Straat' bij de Rabobank te Middelhar nis. Giro van deze bank is 346124. Hartelijk dank! MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK A.S. zaterdagavond 3 november hebben we een heel speciale gast in ons midden, nl. majoor Bosschardt van het Leger des Heils uit Amsterdam. Ze hoopt ons het een en ander te komen vertellen over haar werk. Ondanks haar hoge leeftijd en nog steeds volle agenda was zij bereid een avond onze gast te zijn. We hopen op vele bezoekers, zowel jongeren als oude ren. Deze avond is een unieke kans deze vrouw op haar eigen gedreven wijze over het werk van het Leger des Heils te horen vertellen. Tijdens de avond wordt een koUekte gehouden, uiteraard met als doel het Leger des Heils. Tevens is er een mooie boekentafel van genoemde Stich ting aanwezig. De avond zal worden omlijst met samen zang. Kom allemaal naar deze avond, ook wanneer je je al wat te oud vindt voor open jeugdwerk. Aanvang 20.00 uur in gebouw 'de Hoek steen', Ring, Middelharnis. Team Open Jeugdwerk SOMMELSDIJK In de Remonstrantse kerk is op woens dag 14 november een verkoping. Op deze gezellige traditionele najaarsmarkt vindt u o.a. handwerken, kerstkadootjes, gebak, kruukplaetjes enz. Veel koopjes in de rommelhoek. Wij wachten u op de koffie. De kerk is geopend van 9.30 tot 15.00 uur. Zondag 4 november 1990 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westen brugge en 17.00 uur ds. P. Rozeboom Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. R. Yetsegna en 18.30 uur ds. T. Rijken (Dorpstienden). GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. G. van Wilhgen, Barendrecht en 18.30 uur ds. F. Hoek. STELLEND AM Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Born, Stavenisse en 18.00 uur kand. R. W. de Koeyer Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. J. van Dalen, Zuidland en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra kol- lekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. G. Kuyt Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur Prof. K. Reu genbrink, Leiderdorp Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. 1 het Lam, bev. ambtsdrager en 18.00 uur ds. A. Kastelein; extra kol- lekte diakonie Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Boer, Sirjansland en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, H.C. zondag 30; extra kollekte quotum Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. G. Kuyt. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange, kollekte diakonie Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen en 15.30 uur Samenzangdienst Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Duinker. Rotterdam. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 18.00 uur ds. K. ten Klooster; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. G. Kuyt Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur dhr. K. Baas Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zit plaatsen. Dinsdag 6 november: 19.30 uur Bijbellezing ds. A. Belder Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. J. van den Herik, Strijen en 18.00 uur ds. A. Vos; extra kollekte kerk Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte kerk en extra maan delijkse kollekte Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. B. Koekoek. Rotterdam. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur kand. R. de Koeijer en 18.00 uur ds. W. H. van Kooten; extra kollekte Hulp Oost-Europa Ger. Kerk 10.00 uur drs. D. R. V. Schuddebeurs, Dordrecht en 17.00 uur drs. G. H. v. d. Linden, Klundert. In 1988 werd door Hernesseroord, het centrum voor verstandelijk gehandi capten te Middelharnis, in samen spraak met de gemeenten Spijkenisse, Oud-Beijerland, Hellevoetsluis, Oost- flakkee en de Provincie Zuid-Holland een aanvraag tot herstructurering en spreiding van de intramurale zwak zinnigenzorg in het gebied Rijnmond- Zuid ingediend. Na een periode van voorbereidingen en overleg met de landelijke overheid, werd door de overheid thans de ver klaring van geen bezwaar tot het uit voeren van die plannen afgegeven. Als gevolg van deze goedkeuring zal Hernesseroord in samenwerking met de onderscheiden gemeenten en de Provincie gaan starten met de bouw van huizen, waarin zeer flexibele zorgvormen passend bij de vraag van de gebruikers kan worden aangebo den, ten behoeve van de verzorging en begeleiding van verstandelijk gehan dicapten in de volgende plaatsen. Spijkenisse149 plaatsen Hellevoetsluis90 plaatsen Oud-Beijeriand90 plaatsen Oude Tonge18 plaatsen Met het realiseren van deze initiatie ven zal een bedrag gemoeid zijn van 55,9 miljoen gulden. De verwachfing is dat de bouw van de vestiging Oude Tonge nog in 1991 zal kunnen aanvangen, Spijkenisse wel licht in 1993 en Oud-Beijerland en Hellevoetsluis in 1994. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. van Meijeren, Wierden en 18.00 uur ds. C. 1 W. Verboom; extra kollekte kerk Ger. Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. J. de Pater Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. W. Venema. H.A. en dankzegg. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 en 14.30 uur ds. C. J. W. Verboom, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Groenendijk, Som- melsdijk, bediening Heilige Doop en 18.00 uur eerw. heer C. Gielen, Cil- laarshoek Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur ds. A. F. Honkoop, Zwijn- drecht; Oogstkollekte Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. De woensdagavond in de verga derruimte van de school gehou den gezamenlijke vergadering van het schoolbestuur, de ouder raad en de medezeggenschaps raad van de Albert Schweitzer- school voor chr. basisonderwijs, heeft een schokkend eind ge kregen. Terwijl dhr. F. Diepenhorst, als voorz. van de medezeggen schapsraad de in goede sfeer ver lopen vergadering met dankge bed sloot, is de 41-jarige voorzit ter van het Schoolbestuur, dhr. Koos Boender onwel geworden waarbij de dood is ingetreden. Toegepaste beademing en reani matie door mede-bestuurders en de bijzonder snel aanwezige dokter Maas, alsook de pogingen die werden aangewend in de ambulance hebben niet meer mogen baten. Het plotseling heengaan van de ieder sympathieke mede-burger heeft in de Stadse gemeenschap diepe verslagenheid teweeg ge bracht. De overledene laat een gezin met 3 kinderen na. Twee oude getrouwen, de leden van de SGP/RPF fraktie KI. v. d. Ketterij en Chr. Brooshoofd heb ben gisteravond op de raadsver gadering ontbroken. Beiden hebben eerder in de week een ingrijpende operatie onder gaan. Burg. mevr. Sleurink die van hun afwezigheid melding maakte noemde de toestand van beiden 'naar omstandigheden redelijk'. Aan de operatie vooraf heeft de burgemeester dhr. v. d. Ketterij in het Ussellandziekenhuis een be zoek gebracht en dezer dagen hoopt ze dhr. Brooshoofd in het ziekenhuis te Dirksland te be zoeken. De raad vond het een prima gedachte aan de heren een atten tie te sturen, vergezeld van alle handtekeningen, om hen te laten blijken dat door de raadscol- lega's met hen wordt meege leefd. GEVRAAGD: ervaren voor 2 dagen i/d week Dames- en Herenkapsalon Tel. (01878) 18 93 tussen 8.30 en 17.30 uur Nieuwe Tonge Het bestuur van de Vereniging voor Prot. Chr. Basisonderwijs op Ger. Grondslag te Nieuwe Tonge vraagt m.l.v. heden een voor anderhalve dag in de week Groep: 1/2 óf 7/8 Dagen in overleg Tevens gevraagd Kandidaten dienen de Reformatorische beginselen van harte te onderschrijven en uit te dragen in leer en leven. Inlichtingen worden graag verstrekt door dhr. E. S. P. van Kranenburg (dir.), tel. (01875) 22 33 (school) of 23 36 (privé). Sollicitatiebrieven graag binnen 10 dagen na plaatsingsdatum van deze advertentie zenden aan de secretaris van het schoolbestuur dhr. W. van Moort, Weistraat 25, 3244 AW Nieuwe Tonge. organiseert een voorlichtingsavond over Woensdag: 7 november a.s. Aanvang: 20.00 uur Plaats: Groene Kruisgebouw Adres: Dirkdoensweg 33, Ouddorp Toegang: Gratis Spreker: Dhr. J. S. Kamp, Psychiater in het Refaja Ziekenhuis te Dordrecht. Studio DANKBETUIGING Voor de vele blijken van medeleven ons betoond na het overlijden van onze onvergetelijke moeder, behuwdmoeder, groot- en overgrootmoeder, zus ter, behuwdzuster. tante en nicht CORNELIA SMIT-KOOTE betuigen wij u hiermede onze hartelijke dank. Inzonderheid danken wij direktie en personeel van 'de Goede Ree' voor de zorg haar bewezen, vooral het laatste jaar door het ziekenboeg personeel. De heer Van Wageningen danken wij voor de keu rige wijze waarop hij de teraardebestelling heeft verzorgd. familie Smit Leiden-Hellendoorn, november 1990 Begrafenisonderneming VOOfZOrQ P. Vroegindeweij Met respekt voor ieders levensovertuiging regelen en verzorgen wij op stijlvolle wijze de uitvaart geheel naar uw wens. Emmalaan 18-20,3241 GH Middelharnis Dag en nacht bereikbaar Overal te ontbieden Eigen rouwvervoer en taxi Kontakt-adres voor Achthuizen en Oude Tonge: A. V. d. Klundert, (01873) 15 13 Zó makkelijk is de bediening geworden: dhr. V. d. Heiden, dir. Loodswezen verricht de officiële handeling. rechts Maaskantdir. dhr. Timmerman. De Fomalhaut. de eerste bezoekster van het 3e Maaskantdok ORANJE NASSAUSCHOOL Polaroid Weststraat 35/Molenweg 4. Ouddorp Tel. (018781 16 12 er) 21 20 Filiaal Renesse: Prinishop - Hogezoom 172 Telefoon 101116) 24 00 Dat Zljn pasfOtO'S Filiaal Sommelsdijk: Westkrakeelstraat 8. Sommelsdijk. tel (01870) 68 41 Geldig i/m 10 november

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2