EHAiiDEfi-niEmi/s Voortgezet onderwijs Tholen en Bergen op Zoom bekijken samenwerking Verbluffende prestaties Wist u dat... Massey Ferguson bewijst nut elektronica VERKOPING Damvereniging Bijeenkomst over borstvoeding Sabotage van de Irakese kernmacht Nederlands Bond van Plattelandsvrouwen 60 jaar jong Bezoek mevr. de Klerk kreeg 'politieke lading' Jaarverslag 'de Nederlandse Gideons' Operatie spitwerk: Ophalen oud papier Accouintantskantoor iJYS, C/. iVl. IS. IStrftter No. 5948 SINT ANN ALAND - De PvdA- fraktie in de Thoolse gemeenteraad vindt dat het bezoek van mevrouw M. de Klerk-Willemse, echtgenote van de Zuidafrikaanse president De Klerk, vorige week dinsdag niet had mogen plaatsvinden. Tijdens de behandeling uitte PvdA-raadslid J. Moerland scherpe kritiek op deze uitnodiging van mevrouw De Klerk- Willemse door het College van bur gemeester en wethouders. Samenwerking scholen de juiste [Q tdxatie... NVM Makelaar Tamboer Zaterdag 27 oktober werd een grote demonstratie gehouden van Massey Ferguson traktoren en Niemeyer grondbewerkingswerktuigen, waar bij veel nieuws te zien was. Vele bezoekers overtuigden zich van de kwaliteit en mogelijkheden van de diverse machines. De Organisatie... Maa tscliappelijlie betrokkenlieid. De N.B.v.P. is de grootste vrouwenorga nisatie van Nederland en zet zich in brede zin in voor de belangen van de vrouw. Voor wie... Aktiviteiten... De vrouw en haar leefomgeving... 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant Eigen teelt Zoethout Kattedoorn Kalmoes Bitterzoet Voor nadere informatie kunt a terecht bij: Registeraccountant Voorstraat 31, 3247 CD Dirksland, telefoon (01877) 25 66 21 76 4e Blad VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 „Weliswaar zijn diverse veranderingen in Zuid-Afrika in gang gezet maar een kritische houding blijft noodzakelijk. Waar De Klerk zelf niet heeft gevraagd om stopzetten van sankties deed zijn echtgenote in Tholen dat wel. Daarmee kreeg haar bezoek een politieke lading", vond de heer Moerland. Het College van burgemeester en wet houders was echter van oordeel dat de raad ruim op tijd over het bezoek was ingelicht. Volgens burgemeester H. A. van der Munnik had de PvdA-fraktie de raad bijeen kunnen roepen als ze zo'n moeite had met dit bezoek. De heer Moerland kaatste terug dat het hoge bezoek een voldongen feit was toen de brief met de kennisgeving aan de raad werd verstuurd. Uit de andere frakties kreeg het raadslid Moerland maandag te horen dat hij niet moest zeuren: de regering en dus ook daarin de PvdA- voormannen in Den Haag waren ak koord gegaan, de gemeente Tholen kon dat dus ook rustig doen. Moerland echter voelde zich niet ver antwoordelijk voor wat zijn partijgeno ten in Den Haag allemaal uitdokteren. „Wij zijn lokale bestuurders en voor het lokale beleid nemen wij graag de verant woordelijkheid. We behoren er wel in betrokken te worden". De Thools€ Scholengemeenschap heeft voorzichtige kontakten gehad met de Rijks Scholengemeenschap Bergen op Zoom over een eventueel samenwer kingsverband. Als de onheilstijdingen uit Den Haag voor norm-aantallen al te grimmig worden, zal het eilandelijke voortgezet onderwijs met de buurge- meentelijke scholengemeenschap om de tafel gaan zitten. Dat bleek maandagavond (29 oktober) tijdens de behandeling van de Thoolse gemeentebegroting over het dienstjaar 1991 uit woorden van wethouder J. Ver- sluijs uit de kern Scherpenisse. Hij beklemtoonde dat het onderwerp tij dens de normale regelmatige kontakten met de Rijks Scholengemeenschap Ber gen op Zoom ter sprake is gekomen, maar dat nog nooit zoiets als een fusie bespreking heeft plaatsgehad. De begrotingsvergaderingen in Tholen hebben roeriger tijden gekend. Nu ieder dubbeltje niet meer behoeft te worden omgedraaid, vervalt de behandeling veelal in een herhaling van diverse standpunten en meningsverschillen in de marge. Verschillende frakties be klaagden zich dan ook over een zekere vlakte in de discussie. Alternatieve pro cedures konden echter niet ter tafel wor den gebracht, zodat volgend jaar de zelfde weg zal worden bewandeld: schriftelijke algemene beschouwingen na de beantwoording van technische vragen in de commissie. Vervolgens schriftelijke beantwoording door het College van burgemeester en wethou ders waarna de gehele procedure nog eens herhaald zal worden in de re- en duplieken, gevolgd door een derde termijn. Dat er toch nog gestemd moest worden aan het einde van de vergadering was te danken aan de PvdA-fraktie, die duide lijkheid wenste in de diverse standpun ten van de rest van de gemeenteraad. Hoewel de sociaal-democraten in de discussie de handen van CDA en SGP niet op elkaar wisten te verkrijgen voor een proef met alternatief openbaar ver voer, brachten ze toch een voorstel in stemming. Busvervoer De PvdA-fraktie had de dienstregeling van het busbedrijf erop nageslagen en had daarbij in die dienstregeling ont dekt dat reizen op de zondag of in de avonduren vrijwel onmogelijk is. „Als het autoverkeer ook op het platteland moet worden teruggedrongen duperen we onze burgers wel heel erg", vond PvdA-woordvoerder J. Moerland. Een proef met een buurtbus of een ander toe- gankelijk openbaar vervoermiddel zou de milieumaatregelen van het Rijk voor de Tholenaren kunnen opvangen. Wethouder J. van der Jagt (SGP) zag daartoe de noodzaak niet in. Hij vindt, met het College van burgemeester en wethouders het openbaar vervoer op Tholen prima geregeld en hij wil dan ook eventuele voorgenomen proeven met andere vervoersmiddelen overlaten aan de desbetreffende busonderneming. De fraktie van de WD daarentegen ging met de PvdA mee en stemde voor de behandeling van de zaak in de commis sie ruimtelijke ordening. Het voorstel haalde het echter niet. Over het openbaar vervoer wordt ko mend jaar (1991) in de Thoolse politiek dan ook niet gesproken! in het doolhof van prijskaartjes Tel, 01870-3477 SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 30 okto ber 1990 Bintjes gewone fQM - ƒ0,18. Bintjes bonken ƒ0,24 - ƒ0,25. Furore gewone ƒ0,19. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: 29 ton. De nieuwste ontwikkeling bij ploegen is de traploos verstelbare werkbreedte. Bij Niemeyer is gekozen voor een zeer een voudig systeem met heel weinig bewe gende delen, wat de slijtage voorkomt. Om de steeds zwaarder wordende ploe gen goed te kunnen heffen en te vervoe ren door de trekker is het zwaartepunt van de ploeg heel dicht achter de trekker gebracht door het revolutionaire „wig- vormige" frame. De ploegen worden gebouwd volgens een module-concept zodat de klant zelf een ploeg kan samen stellen naar zijn eigen keuze voor z'n eigen trekker. Tijdens de demonstratie werd bewezen dat deze ploegen de grond uitstekend keren en gewasresten probleemloos onderploegen. Door deze ontwikkelingen is Niemeyer een van de meest vooraanstaande ploegen op de Nederlandse markt geworden. Een andere nieuwe ontwikkeling die te zien was, is de pennenfrees die bedoeld is om stoppelgewassen en groenbemes- ters in te werekn in de bovenlaag. Het unieke is dat de pennen snel en eenvou dig vervangen kunnen worden. Het 42-ste jaarverslag 1989-1990 van de Bijbelvereniging v/h De Nederlandse Gideons, Sportlaan 976 te 's-Graven- hage. Postbank girorekeningnummer 53.98.98, is verschenen. De vereniging heeft tot doel de verspreiding van de bij bel in hotels, in ziekenhuizen, op sche pen en in gevangenissen. Thans zijn in bijna 2.500 hotels/motels/pensions, bun galowparken, ziekenhuizen, gevange nissen en op schepen 114.000 bijbels of bijbelgedeelten aanwezig. Aan de con trole van de bijbels wordt veel aan dacht besteed. Beschikbaar zijn de bijbel (Nieuwe Tes tament en de Psalmen) in het Neder lands, het Nieuwe Testament in het Duits, Engels, Frans en Nederlands, en een Engelse uitgave van de gehele bijbel. Een opmerkelijk gegeven is het grote aantal bijbels dat wordt meegenomen of moet worden afgekeurd, gemiddeld ca. 9.000 per jaar. Dit betekent dat de voor raad bijbels sneller vermindert, dat dus eerder een nieuwe bestelling nodig is. Maar als gevolg van de laatste bestel ling, in 1988, bestaat nu nog een tekort van ca. 125.000,- terwijl het hoog tijd is een reserve te vormen om opnieuw bij bels te kunnen aanschaffen. Het bestuur streeft er met kracht naar éérst dit tekort van 125.000,- weg te werken. Tegen de achtergrond van de Irakese invasie van Koeweit belicht Het Beste in november een van de meest zorgwek kende en bedreigende ontwikkelingen in het Midden-Oosten: Saddam Hoes- seins programma om zijn strijdmacht uit te rusten met kernwapens. Martin Hill, verslaggever voor het Cali- fornische tijdschrift San Diego Maga zine, ontrafelt voor Reader's Digest een aktie van de Amerikaanse inlichtingen dienst om het Ba'ath-regime essentiële nucleaire technologie te onthouden. Hill volgt het spoor terug tot september 1988. De Irakese autoriteiten bestellen via een Londense handelsmaatschappij sterkstroomcondensatoren bij CSl Tech nologies, een electronicabedrijf aan de Amerikaanse westkust. De directie van het bedrijf heeft onmid dellijk argwaan en schakelt de autoritei ten in - de Iraakse specificaties wijzen zonneklaar uit dat de condensatoren bedoeld zijn om gebruikt te worden in het ontstekingsmechanisme van kern wapens. De bestelling is de eerste con crete aanwijzing dat Bagdad nucleaire ambities heeft. Na een gecompliceerde, langdurige ope ratie lukt het de Amerikanen in Londen zes Iraakse betrokkenen te laten arreste ren. Ze worden verdacht van overtre ding van de Britse exportwetgeving, en minstens drie van hen zullen zich komend voorjaar voor de Londense rechter moeten verantwoorden. In het novembernummer van Het Beste wijzen deskundigen erop dat Saddam Hoessein in twee tot drie jaar tijd over kernwapens kan beschikken - tenzij de export van hoogwaardige westerse tech nologie naar Irak tot staan wordt ge bracht. Ook de beste ploeg moet getrokken wor den. Door de moeilijke veldomstandig- heden werd dit bemoeilijkt. Ronduit verbluffend waren de prestaties van de nieuwe generatie Massey Ferguson trak toren. De nieuwe Perking motoren Qua- dramn 1006, ontwikkeld voorde nieuw ste milieu-eisen, bleken echte doordou wers. Na een proefrit waren vele land bouwers hiervan onder de indruk. Door de toepassing van elektronisch geregelde hefinrichtingen blijkt het in de praktijk mogelijk om het motorver mogen efficiënter om te zetten in presta ties. Wielslip, wat schade aan de vrucht bare boden toebrengt, kan tot een mini mum beperkt worden. Revolutionair is de Datatronic boordcomputer, waarmee de bestuurder zelf een maximum per centage wielslip kan instellen. Tijdens de demonstratie kon men zien dat deze elektronica ervoor zorgde dat de combi natie van trekker en ploeg probleemloos presteerden, ondanks de zware klei- grond die door de regen zeer moeilijk begaanbaar was geworden. DIRKSLAND Op woensdag 7 november D.V. houdt de Ned. Herv. Handwerkclub haar jaar lijkse verkoping in 'Onder de Wiek". O.a. vele handwerken, planten en bloe men, advokaat en slaatjes en zelfgebak- ken knmkplaetjes en oliebollen. Warm aanbevolen. Natuurlijk ook de overheerlijke koffie met cake en limonade. Ook aan de kin deren is gedacht. Iedereen is hartelijk welkom vanaf 2 uur tot 's avonds 9 uur in 'Onder de Wiek'. Tot ziens. N.a.v. het 60-jarige bestaan van de bond dit jaar is het goed stil te staan bij wie en wat de bond eigenlijk is. De bond is een moderne organisatie met veelsoortige aktiviteiten voor de vrouw van vandaag. Een stukje geschiedenis... De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen heeft een rijke historie. Opge richt in 1930 met thans als doelstelling om door vorming en ontwikkeling de vrouw, voornamelijk in plattelandsge bieden, beter voor te bereiden op een aktieve deelname aan de samenleving. We schrijven nu de jaren negentig. Er is veel ten goede veranderd. Vrouwen, over het algemeen beter opgeleid, zijn veel bewuster hun plaats in de maatschappij gaan innemen. De N.B.v.P. is meegegroeid in die jaren. Houdt zich bezig met vandaag en mor gen. Biedt mogelijkheden voor vorming, ontwikkeld maatschappelijke en sociale aktiviteiten, organiseert cursussen. De onderlinge kontakten nemen een be langrijke plaats in. 60 Jaar jong: dat is de N.B.v.P. De N.B.v.P. is een landelijke organisatie en werkt met provinciaal en plaatse lijke afdelingen. Zo zijn erin Nederland 715 plaatselijke afdelingen met in totaal plm. 76.500 leden. Nationaal en internationaal is de N.B.v.P. diverse samenwerkingsverban den aangegaan. De ervaring leert dat de meeste vrouwen lid van de Bond worden om kontakten met andere vrouwen te leggen. Naast de kontaktzoekers zijn er ook vrouwen die op speciale aktiviteiten afkomen, zoals handwerkcursussen, bondsreizen, lees kringen. Een derde groep zijn de leergierigen, die van alles willen leren en weten. De bond heeft alle vrouwen iets te bie den, er is plek voor jong en oud, er is voor 'elck wat wils'. De afdelingen kennen een maande lijkse afdelingsbijeenkomst en organi seren daarnaast cursussen, excursies en gespreksgroepen. Enkele voorbeelden van thema's die aan de orde komen zijn: gezondheidszorg, betrokkenheid bij de derde wereld maar ook ontspanning en andere onderwer pen die uit de afdeling naar voren komen. Dat is het thema dat door de N.B.v.P. gekozen is om zowel landelijk, provin ciaal als plaatselijk niveau het centrale aandachtspunt te worden in de jaren 1991-1995. Een afgeleid deelthema voor 1991 en 1992 is het 'platteland'. In de plattelandse leeftomgeving vinden in snel tempo ingrijpende veranderin gen plaats. Het daarover meedenken en praten is een zaak die alle vrouwen aangaat. Ook op ons eiland zijn de Plattelands vrouwen aktief Wilt u meer weten dan kunt u kontakt opnemen met de volgende dames; Voor Goedereede, Ouddorp en Stellendam: mevr. P. A. Lokker-Brinkman, telefoon (01878)28 99 Voor midden-Flakkee: mevr. N. Lokker-Meijer, telefoon (01876)95 51 Voor Oostflakkee: mevr. H. M. A. de Haan, telefoon (01874) 23 20. Uitslagen van maandag 29-10-1990 Ie afdeling: J. Doorn - C. VisbeenO - 2 H. van Heukelen - H. VisbeenO - 2 B. Visbeen - J. Looij1 - I 2e afdeling: S. W. Keijzer - B. GrootenboerO - 2 J. Non - P. v. d. Sluis2 - O B. v. d. Spaan - J. Roozemond2 - O T.Goedegebuur-A.W. Rijbroek ...2 - O B. van Engen - M. Wiegel2 - O Zoethout Als vader vroeger zijn hof ging spitten, vroegen wij thuis ietwat ongeduldig, „is er al zoethout, vader?" Eigenlijk was de vraag overbodig, want wanneer de dikke wortels van de zoet- houtplant uit de grond kwamen, dan werden ze in het water van de greppel schoongewassen en mee naar huis gebracht. Daar werden de dikke, maar ook dunnere wortels met leidingwater opnieuw afgespoeld en onder de haard te drogen gelegd. Daar lag het zoethout overigens niet al te lang. Telkens werd er door moeder een deel van de lange wortelstokken afge sneden en uitgedeeld. Zoethout was en is nog in bepaalde win kels te koop, maar de in de handel zijnde stukken zoethout zijn tamelijk hard. De stokjes zijn goed ingedroogd om schimmelaantasting te voorkomen. Zoethout dat zelf geteeld werd, was niet zo sterk ingedroogd, dus wij konden op de niet al te harde wortels naar hartelust kauwen. Eerst was de smaak erg zoet, maar al kauwende verminderde de zoete smaak. Tenslotte bleef er een dradige pruim over waar geen smaak meer aan was, Zoethout is een vlinderbloemige plant en komt oorspronkelijk uit zuid-oost Europa. De plant wordt hier en daar in volkstuintjes nog wel geteeld (ik teel ze zelf nog in beperkte mate). Zoethout wordt ook voor de handel geteeld. De wortels worden namelijk gebruikt voor de bereiding van drop. Zoethout groeit hoog op, soms wel tot twee meter. Pas laat in het voorjaar lopen de ogen op de dikke wortels uit. De blaadjes groeien aan een spil. in de zomer bloeit zoethout in lange trossen van paars met witte bloemen. Aan de bouw van de bloem is ook heel duidelijk te zien dat men met een vlinderbloemige plant te maken heeft. Er is nog een tweede soort van zoethout dat wordt gekweekt. Deze is eveneens afkomstig uit zuid-Europa en voor-Azië en bloeit met bleekblauwe bloemen in kogelronde hoofdjes. Deze heb ik echter niet in de volkstuintjes waargenomen. De wortels van Kattedoorn werden door ons in de kinderjaren ook wel uitge kauwd. Deze wortels waren lang zo groot niet en de smaak was veel minder zoet, ze werden aanmerkelijk minder gekauwd dan die van zoethout. Kattedoorn is ook een vlinderbloemige plant die tot voor kort erg talrijk voor kwam op onze dijken. Deze plant is gewoonweg gedecimeerd! Ze bloeiden opvallend in rode of rood-met-witte bloemen aan opgerichte stengels. Die stengels waren bezet met spitse dorens en dat maakte de plant niet erg geliefd voor bijvoorbeeld een ruiker veldbloe- De borstvoedingsorganisatie La Leche League organiseert op woensdagavond 7 november 1990 in Sommelsdijk haar maandelijkse bijeenkomst. We behandelen over: ,,Het voorkomen en oplossen van problemen Moeders, aanstaande moeders en be langstellende vrouwen zijn van harte welkom. Breng gerust je baby mee. Bel voor informatie en/of hulp bij borst- voedine naar: Joke Kamp, telefoon (01873) 27 63. Z.Of;U}oUL. VROEGIIMDEWEIJ men. Kattedoorn is een inheemse plant dus hoort hier thuis. Een geheel andere plant is Kalmoes. Deze plant is afkomstig uit oost-Azië, maar ze is hier wel ingevoerd en wordt langs (zoet) waerkanten aangetroffen. Kalmoes is een lid van de kleine Arons kelkfamilie. Tijdens de bloei staan de bloempjes in een kolf net als bij de Aronskelk, wat u ongetwijfeld wel eens heeft gezien. Kalmoes heeft een dikke wortelstok die nogal vertakt is en de wortel smaakt bit ter. Ik heb eens een kennis gehad die heel veel kauwde op de wortels van Kal moes. Hij kocht dit bij de drogist. Met welke reden hij Kalmoes kauwde? Het wortelextract werd veel toegepast als mondspoelmiddel bij tandvleesontste kingen of bij bloedend tandvlees en kiespijn. Kalmoes is dan ook een zoge naamd Artsenijgewas. Dan is er nog Bitterzoet, een plant die behoort tot de Nachtschadefamilie. De plant lijkt veel op de witbloeiende Zwarte Nachtschade, een algemeen onkruid op de Flakkeese akkers. De paarse bloempjes van Bitterzoet zijn eigenlijk wat mooier gekleurd, alhoewel smaken verschillen. De smaak van Bitterzoet verandert als men op een stukje stengel kauwt. Het smaakt inderdaad eerst bitter, daarna zoet, vandaar de naam. Voor Bitterzoet moet u naar de duinen. Toch wel interessant, al dat kauwen of „bijten op een houtje". Dat kauwen op stukjes van wortels stond echter in geen verhouding tot het veel algemenere gebruik van een pruimpje tabak om maar niet te spreken over het tegenwoor dige gebruik van kauwgom, het alterna tieve kauwsel?? P.S. In verband met de vele werkzaam heden die verbonden zijn aan de samen stelling van een boek over de Tweede Wereldoorlog op Goeree-Overflakkee, zal ondergetekende minder stukjes in Eilanden-Nieuws kunnen schrijven. Hoogachtend D. Hoogzand SOMMELSDIJK Zaterdag 3 november a.s. komen leden van 'Ons Koor' weer vanaf 9 uur bij u langs. Graag gebundeld op de stoep. Bij voorbaat dank. u als ondernemer in 1990 subsidie over uw investeringen kunt krijgen? De beruchte WIR-premie is dan wel afgeschaft, de investeringsaftrek is er voor in de plaats gekomen. Ondernemers kunnen een percentage van de investeringen in 1990 aftrekken van de winst. Bij de WIR-premie-regeling had de ondernemer tot 1 januari 1990 recht op een bepaald percentage van het totale investeringsbedrag per jaar. Bij de huidige investeringsaftrekregeling moet een percentage van het totale investeringsbedrag per jaar afgetrokken worden van de fiscale winst van dat jaar. Over deze lagere winst moet dan belasting worden betaald. Het voordeel is dus geringer dan in de oude regeling. De regeling is bedoeld voor de kleinere ondernemingen en daarom wordt het percentage lager naarmate de investeringen in een jaar hoger zijn. Bij investeringen tussen de ƒ3.000,- en ƒ50.000,- bedraagt de investe ringsaftrek 18%!! Indien minder dan ƒ3.000,- wordt geïnvesteerd krijgt u geen in vesteringsaftrek!! De schaal loopt tot ƒ448.000,-. Het kan dus verstandig zijn om grote investeringen te splitsen in twee kleinere investeringen in verschillende kalenderjaren die dan beiden wel onder de regeling vallen. Er zijn een aantal investeringen uitgesloten van de investeringsaftrek: - personenauto's - woningen - bedrijfsmiddelen met een investeringsbedrag beneden de 1.000,- - effekten - bedrijfsmiddelen die aan derden ter beschikking worden gesteld - dieren - schepen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 13