EHIVI1DEn-l1IEmi/5 Mendelssohn-concert te Dirksland Kerstverkoop van Unicef van start De Wacht aan de lijn TIJDREDE Eervolle bekroning voor Foto Blankers uit Middelharnis Snelle zege Intermezzo Alle triathlontoppers komen naar Dirksland Ontmoetings/bazardagen in Exodus Gemeente Radioteam 'Er is hoop' Jan Knape Mzn. Het Mendelssohnprogramma dat het koor 'Magnificat' onder leiding van dirigent Rinus Verhage - met medewerldng van de organisten Abram Bezuijen (orgel-solo) en Wim Diepenhorst (koorbegelei ding) en de sopraan Marijke Nieu wenweg - op zaterdag 3 november aanstaande brengt in de fraai histo rische ruimte van de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, is ondanks het feit dat het werk van slechts één componist betreft, zeer gevarieerd te noemen. Nieuwe bestuursleden Veel nieuws De Unicef-verkooppunten op Goeree-Overflakkee zijn weer bevoorraad en staan weer klaar voor de najaarsverkoop. Het assortiment is in vergelijking met het vorig jaar enorm uitge breid. Naast de kollektie kerstkaarten in diverse formaten, is er nu ook een serie vergulde kerstornamenten. Het corresponden tiemateriaal, de gekleurde enveloppen, de puzzelstukjes en de verpakkingen zijn gemaakt van kringlooppapier. Wat doet Unicef? 40.000 kinderen stenen per dag Verkoopexpositie te Ouddorp Doopsgezinde Gemeente Ouddorp VERVOLGVERHAAL - 26 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 30 OKTOBER 1990 No. 5947 Voor het koor is het een uitdaging zich nu eens op een wijze te presenteren anders dan met de veelal barokke kerk muziek, het romantisch repertoire waar we deze avond mee te maken hebben is zeker voor een relatief klein koor een hele uitdaging vooral om de grote dyna- miekverschillen en intensies die de muziek meestal letterlijk voorschrijft over te brengen aan het publiek. Het is dan ook een bewuste keuze deze compo nist eens te presenteren met zijn om vangrijke programma van kerkmuziek. Mendelssohn is vooral bekend van zijn meesterwerk de overture 'Sommer- nachtstraum' welke tot stand kwam toen hij 17 jaar was, daarnaast zijn ook zeer bekend zijn pianowerken o.a. 'Lieder ohne Worte' en diverse orkest symfo nieën. Zijn geestelijke koorwerken daar entegen - een enkel oratoriumstuk daargelaten o.a. Paulus en Elias - worden zelden uitgevoerd wat voor een deel te verklaren is door de technische moei lijkheidsgraad hiervan voor zowel solis ten als koorleden aan de andere kant wellicht omdat hij toch enigszins be kend staat om een componist van ele gante en lichte muziek, wat dit laatste betreft hoeft u alleen maar het concert te bezoeken en de uit te voeren werken hierop te laten antwoorden. In dit verband willen we ook wijzen op de band die er was tussen de muziek van Bach en Mendelssohn; in de 18e eeuw was de protestantse kerkmuziek grondig verwaarloosd, in de vroege 19e eeuw ont stond er op dit punt een waar reveil - mede dankzij de opbloei van amateur- koren! - waaraan ook Mendelssohn zijn deel aan bijdroeg door op 20-jarige leef tijd een integrale uitvoering van Joh. Seb. Bachs Mattheuspassion te pro grammeren (precies na honderd jaar weer uitgevoerd - 11 maart 1829) welke zo'n succes had dat de uitvoering twee maal moest worden herhaald. Deze toen zeer vermetele daad van Mendelssohn Bartholdy heeft blijvende invloed gehad Het eerste herenteam heeft tegen MVC 1 een duidelijke overwinning gehaald. De tegenstander uit Maassluis kon alleen in de eerste set enige tegenstand bieden. Door beide teams werd aanvallend gescoord. Bij de stand 11-11 hadden enkele wissels aan Intermezzo-zijde succes. Vier punten op rij leverde set- winst op met 15-11. In de volgende sets kregen de bezoekers slechts 13 punten. Door een goede opslag hield Intermezzo de tegenstan der onder druk. Via 15-7 en 15-6 won Heren 1 binnen een uur met 3-0. Het tweede herenteam speelde tegen Rowido 3 een uitstekende partij volley bal. Via de setstanden 13-15, 15-10 en 7-15 begon Intermezzo de laatste set met een 2-1 achterstand. De voorsprong van 7-1 die Heren 2 kreeg, was onoverbrugbaar voor het uit spelende team. Aangemoedigd door het publiek won Intermezzo 2 de set met 15-10. op: ten eerste de ontwikkeling van de amateuristische (koorjmuziekbeoefening in Duitsland en landen die op dit punt onder Duitse invloed stonden waaron der Nederland, ten tweede de ontwikke ling van de herwaardering van de muziek van Johann Sebastian Bach, ten derde de ontwikkeling van de protes tantse kerkmuziek. Vandaaruit gedacht een reden van het koor 'Magnificat' om op haar beurt het werk van Mendelssohn opnieuw onder de aandacht te brengen. De werken van Felix (Jakob) (Ludwig) Mendelssohn Bartholdy (Hamburg 3 februari 1809-Leipzig 4 april 1847)-de toevoeging Bartholdy is door de vader van Felix aan de familienaam toege voegd nadat deze van burgemeester Bar tholdy van Neu-Cölln een stuk land had gekocht? - die geprogrammeerd zijn: - Drie gestliche Lieder; voor solo. koor en orgel LaB, o Herr, mich Hilfe finden Choral: Deines Kinds Gebet erhöre, Vater, schau auf mich herab Herr, wil trau'n auf deine Güte - Preludium und fuga in G-dur opus 37, voor orgel - Morgenlied; sopraansolo Pilgerspruch, sopraansolo - Wer nur den lieben Gott laBt walten; voor koor. sopraan en orgel - Entsagung, sopraansolo geistliches Lied, sopraansolo - Sonate II, opus 65 daaruit de delen: grave, adagio, allegro maestoso e vivace, voor orgel - Hymne 'Hor" mein Bitten, Herr', voor sopraansolo, koor en orgel Op zich allen juweeltjes van toonkunst en het bereiken van een zeer grote diep gang in de tekstuitbeelding, de laatste Hymne willen we graag nog toelichten, deze is geschreven voor Agnlikaanse dienst en is een voorbeeld van religieuze sfeer bestaande uit: de kerk, de voorzan ger en de gemeente uitgebeeld door het orgel, sopraansolo en koor. Het is een stil verinnerlijkt stuk muziek met sobere en plechtige orgelbegeleiding die de oor spronkelijk voor jongerensopraan voor geschreven stem voorziet van een kwets bare en eenzamea ondersteuning even als die van het koor, die het uiterst sub tiele muzikale web van uitbreiding ver breding voorziet en waardoor een enorme climax wordt bereikt. Voorwaar een statige/diepgaande afsluiting van deze avond. De aanvang van het concert in Dirks land is 20.00 uur; de toegang is GRATIS, inklusief tekstboekje. Bij de uitgang zal een financiële bij drage van u worden gevraagd. BRUINISSE D.V. donderdag 1 november hoopt ds. A. van Heteren uit Werkendam een tijd- rede uit te spreken in het kerkgebouw van de Ger. Gem. in Ned., Schoolstraat 13. Aanvang 19.30 uur. Ieder is harte lijk welkom. Overige uitslagen: Jongens Dl - Jongens D23 - O Meisjes D2 - Vovero 22 - 2 Meisjes Dl - Kangoeroes 13 - O Jongens Cl - Kangoeroes 11 - 3 Mix El-Mix E21 - 3 Jongens BI - MVC 13 - O Meisjes Cl - MVC 23 - O Meisjes Al - Spirit 13 - O Heren 3 - Rowido 53 - O Dames 1 -MVC 13 - 1 Dames - Rowido 23 - O Dames 3 - Rowido 32 - 2 Dames 4 - Rowido 41 - 3 Op de internationale Fotobeurs in Keu len, de Photokina, welke in oktober werd gehouden, werden de eervolle ver meldingen bekend gemaakt van meer dere portretfotografen. Voor velen kwam dit als een volslagen verrassing. Zo ook voor Foto Blankers uit Middelharnis. Colour Art Photo is een internationale vereniging van portretfotografen, waar van alléén zij lid kunnen zijn die bewe zen hebben over de nodige kreativiteit en vakmanschap te beschikken. Bovendien moeten zij allen in het bezit zijn van een studio, die aan diverse eisen moet voldoen. In de geweldige grote stad van Colour Art Photo hingen ze daar; de bekroonde Nederlandse platen temidden van zo veel anderen uit tal van landen. Verbeeldden we het ons of kreeg de gelukkige fotograaf toch een beetje kleur. In ieder geval zou dit geen wonder zijn als je werk zó geprezen wordt. Foto Blankers, Proficiat!! (Colour Art Photo Nederland) Op zaterdag 27 oktober heeft de Stich ting Triathlon Goeree-Overflakkee een vrijwilligersavond gehouden in Sport- komplex De Gooye te Dirksland. Zo'n 70 vrijwilligers hebben gehoor gegeven aan de uitnodiging. De avond was vooral bedoeld om te evalueren en om samen met de vrijwilligers te zoeken naar verbeteringen in de organisatie. Vooral de inbreng van de Motor Toer Club Goeree-Overflakkee was groot. Naast de vele individuele vrijwilligers waren ook vertegenwoordigd: de EHBO- afdeling Dirksland, de Rijkspolitie- groep Dirksland en de duikersgroep. Op grootse wijze is afscheid genomen van een drietal bestuursleden. Erik Pee- man, een man van het eerste uur, pen ningmeester en logistiek medewerker deed zijn portefeuille over aan Aad Nobel. Thom Jacobs, de leider van het looppar- cours, werd opgevolgd door Pieter Bax. Kees Tieleman, de man die alle spon sors binnenbracht en de PR-afdeling leidde, moest vanwege zijn funtie als lid van het hoofdbestuur van de Neder landse Triathlonbond, zijn bestuurs- plaats afstaan. De PR-afdeling zal voor lopig geleid worden door Loes van Sliedregt. Aan het bestuur werd toegevoegd Hans Struik, die de logistiek volledig voor zijn rekening zal gaan nemen. Verder ziet het stichtingsbestuur er als volgt uit: Leen Schipper, voorzitter; Peter Keuker, secretaris; Jaap Velgers- dijk, wedstrijdleider zwemmen en Koos Grabijn. wedstrijdleider fietsen. Peter Keuker deelde mee. dat de in schrijving voor de triathlon van 13 juli 1991 reeds start op donderdag 1 novem ber. Men kan inschrijven door een inschrijfformulier te vragen aan de desk van sportkomplex De Gooye ofte bellen naar Joop en Hilda Haasnoot. (01877) 14 63. Kees Tieleman deelde namens het bonds- bestuur mee. dat Dirksland een qualifier is voor de Europese Kampioenschap pen. Hierdoor moeten alle toppers wel naar Dirksland komen om zich daar voor te plaatsen. Voorts liet hij weten, dat de televisiecovering door de AVRO en RTL-Veronique zo goed als rond is. De Stichting is ook bijna rond met een auto-importeur voor een grote hoofd prijs. De agenda heeft dit jaar als thema: ..Kinderen en kunst". Veel bedrijven op Goeree-Overflakkee zijn benaderd om de kerst- en nieuwjaarswensen aan hun relaties op Unicefkaarten te verzenden onder het motto: Kaart voor kaart voor een goede zaak! Ook weten steeds meer mensen dat Unicefkaarten voor meerdere doeleinden te gebruiken zijn. B.V. als geboortekaartjes of als adreswijzigingen, deze worden dan plano (ongevouwen) geleverd zodat de drukker er geen problemen mee heeft. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Nafies, werd in 1946 opge richt door de Algemene Vergadering van de V.N. De belangrijkste doel stelling was: hulp aan de armste kinderen in de armste streken van de armste landen. Ongeveer de helft van alle kinderen in de ontwikke lingslanden heeft niet de beschikking over de meest eenvoudige basisvoorzie ningen. Een groot deel van het werk van Unicef bestaat uit hulp bij het opzetten en ontwikkelen van noodzakelijke voor zieningen op het gebied van gezond heidszorg, zuiver water, voedsel en onderwijs. Unicef verschaft de materia len en de geldmiddelen die nodig zijn vooropleidingen. De plaatselijke bevol king leert hoe zij de voorzieningen in hun eigen gemeenschap kunnen laten voortbestaan. Een belangrijke voor waarde voor hulp van Unicef is, dat alle kinderen, ongeacht ras, geslacht, geloof of politieke overtuiging van de ouders, hiervan kunnen profiteren. Eind september vond in New York de 'Topkonferentie voor kinderen' plaats. Het grootste aantal presidenten dat ooit op een konferentie bij elkaar was, heeft een veelomvattend plan aanvaard om elk kind een betere toekomst te geven. De kindersterfte, nu sterven nog steeds 40.000 kinderen per dag, moet in de komende 10 jaar tenminste eenderde worden verminderd. Door het plaatsen van hun handtekening onder het zgn. aktieplan voor overleving, bescherming en ontwikkeling van kinderen hebben Op vrijdag 2 en zaterdag 3 november houdt de Herv. Exodus Gemeente een tweetal ontmoetings/bazardagen, vrij dag van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur in de kerk aan de Dorpsweg 97 te Sommelsdijk. De opbrengst komt dit keer geheel ten goede voor de noodzakelijke herinde ling en verbouwing van onze jeugd- ruimten en voor 'rente en aflossing' van ons kerkgebouw. Zoals bekend, bevatten deze ontmoe tingsdagen in de vorm van een bazar, een variatie van akriviteiten. Een be langrijk onderdeel, zijn de beide trek kingen op zaterdag 16.00 uur van de grote verloting met als hoofdprijs: Weekend of midweek op één van de recreatieparken van Nederland of elders via Reisbureau Buijsse en de grafis ver loting met als hoofdprijs een Turbo- wash. Bij de stand van de D.D.R. wordt u zo'n gratis lot aangeboden, zolang de voor raad strekt. Zaterdagmiddag vindt dan onder de aanwezigen de trekking plaats voor beide verlotingen. Voor de gratis verlo ting moet u aanwezig zijn. want valt de prijs op uw naam en u bent niet aanwe zig, dan wordt opnieuw getrokken. Voor 72 regeringsleiders hun voorrang in hun beleid bepaald. Voor de eerste keer hebben die rege ringsleiders er gezamenlijk mee inge stemd dat hun beloften steeds aan de praktijk worden getoetst. In 1995 moet de tussenbalans worden opgemaakt van de bereikte vooruitgang! Op vrijdag 2 november a.s. van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag 3 november van 9.00 tot 12.00 uur is er in het Museum (voormalig raadhuis) te Oud dorp een expositie van het Unicef- assortiment te bezichtigen. Uiteraard zijn de uitgestalde artikelen ook te koop. Onder het genot van een kopje koffie kan alles rustig bekeken worden. Ook zijn er vrijwilligers van Unicef aanwezig om informafie over het werk of de pro- jekten van Unicef te geven. De opbrengst van de artikelen gaat naar de Unicef-projekten in ontwikkelings landen. Niet alleen doet u uw familie en vrienden een plezier met een Unicef kaart, tegelijkertijd helpt u het lot verbe teren van moeders en kinderen waar ook ter wereld. De Unicefverkooppunten op Goeree- Overflakkee zijn: J. V. d. Doel, Langeweg 82, 3241 KA Middelharnis, (01870) 35 23 Uitslag verloting t.b.v. het bouwfonds Ie prijslotnr. 3083 2e prijslotnr. 2752 3e prijslotnr. 1003 4e prijslotnr. 2935 5e prijslotnr. 1703 6e prijslotnr. 3407 7e prijslotnr. 3434 8e prijslotnr. 2187 9e prijslotnr. 3430 Prijs?? Neem dan kontakt op met R. Hameeteman, tel. (01878) 14 14. Drogisterij Hisschemöller, Zandpad 18, 3241 GX Middelharnis, (01870) 24 41 M. van Es, A van Weelstraat 6, 3258 AA Den Bommel, (01871) 18 38 M. Goekoop. Zuidzijde Haven 4, 3252 BZ Goedereede, (01879) 13 61 M. W. Goense, G. A. Theodorapolder 3, 3257 LG Ooltgensplaat, (01873) 12 15 W. ter Horst, Mariniersweg 42, 3255 VG Oude Tonge, (01874) 26 58 M. Jongeling, Oudelandseweg 32. 3253 LP Ouddorp, (01878) 14 27 J. Kastelein, Kaai 37, 3245 LE Sommelsdijk, (01870) 65 95 C. M. van Loon, Oostmoersescheidweg 1, 3243 LD Stad aan 't Haringvliet, (01871) 1241 M. van Oorschot, Heintjesweg 3, 3256 AD Achthuizen. (01873) 15 46 A van Rijswijk. Mr. I. Caustraat 1. 3251 AP Stellendam, (01879) 12 07 W. Schrier. Voorstraat 35. 3245 BG Sommelsdijk. (01870) 43 17 S. Tanis. Staakweg 10. 3247 BV Dirksland. (01877) 31 77 W. Westra, Kerkring 24. 3255 AH Oude Tonge J. van Zanten. Beneden Oostdijk 72. 3258 AB Den Bommel. (01871) 13 53 de andere verloting, komen de nummers in de weekbladen. Andere akfiviteiten zijn o.a.: een enve- loppenstand met altijd prijs en verder kraampjes waar allerlei aktiviteiten plaatsvinden of waar u zelf geaktiveerd wordt, zoals: wat is de waarde van een levensmiddelenmand en hoeveel weegt een boterletter. Verder is er een handwerkstand, een rommelafdeling. een boekenstand, olie bollen, rad van avontuur en vele aktivi teiten voor de jeugd. Ook is er een stand van droogbloemen, gemaakt door de DDR-leden. Tenslotte: Mogen wij u op onze ontmoe- üngsdagen/bazardagen ontmoeten? U bent allen van harte welkom. Elke dinsdagmiddag van 13.00 tot 14.00 uur wordt het informatieve programma Come Together via radio Superstar, te ontvangen via de kabel op 100.4 mHz en via de ether op 107.3 mHz. uitgezonden. De bedoeling van het programma Come Together is onder meer het informeren van de luisteraars over allerlei aktivitei ten op kerkelijk en evangelisch gebied in de regio. Door middel van dit bericht willen wij u attent maken op de mogelijkheid om bekendheid te geven aan uw aktiviteiten via het programma Come Together. Nieuwberichten en aankondigingen van kerkelijke/evangelische aktiviteiten/con- certen/films/verenigingsaktiviteiten. kunt u. 14 dagen van te voren, opsturen naar: radio-team "Er is hoop'. Postbus 156. 3240 AD Middelharnis of afgeven bij bijbelhuis de Korf, Westdijk 31 te Middelharnis. De Korf is elke middag (behalve maan dagmiddag) vanaf 13.30 tot 17.30 uur, elke vrijdagavond vanaf 19.00 tot 21.00 uur en zaterdags vanaf 9.30 tot 17.00 uur geopend. Voor nadere inlichtingen kunt u ons altijd schrijven. Radio-team 'Er is hoop' Postbus 156 3240 AD Middelharnis ^^^^^♦♦*^^J^A^J^+♦♦J^*J^#.^^*^^J^#.♦*^^♦*♦♦♦♦+*♦♦♦♦*♦♦*»***♦#**♦♦♦**♦**♦***♦♦♦♦♦♦♦♦♦**♦*♦♦♦♦*♦♦♦»♦♦*♦♦♦*♦♦♦»**♦♦*****♦♦»♦♦♦*♦♦^ weg, weg, het moet, het kan niet anders... Binnen acht dagen, of geen vergoe ding!... dan breekt er een paniek los onder de inwoners van Zuidhaven. Het lijkt wel of iedereen zo spoedig mogelijk dit noodlottige dorpje wil verlaten. De mensen willen dadelijk weg, als het kan nog vóór de nacht. Huisraad wordt naar buiten gesleept, beddegoed... de kinderen staan er omheen, opgetogen om al die vreemde drukte. Wagens worden opgeladen, handkarren... Op schieten, er is haast bij... Want het is voor ieder duidelijk, dat de talmers straks geen vervoergele- genheid zullen krijgen voor hun meubelen, en dat ze de beste kwartieren bezet zullen vinden. De Ortskommandant komt in eigen persoon zich overtuigen van het vlotte verloop der zaak. Hij kan tevreden zijn: Holland werkt in alle opzich ten mee; zijn auto moet herhaaldelijk sfilhouden om hoogopgeladen boerenwagens te laten passe ren. „Vóór het weer zondag is zal het gehucht Zuidhaven geheel verlaten zijn", zegt de Feldwe- bel, die met hem meerijdt. Maar de Feldwebel vergist zich. De dominee en de schoolmeester zijn de laatsten, die vertrekken. De schoolmeester is al een oude man en hij vraagt aan de dominee: „Wat heeft de Heere toch met ons voor, dominee, dat Hij ons zo zwaar be zoekt?" Hij schudt vertwijfeld het grijze hoofd, zijn gelaat is doorploegd van veel rimpels. De dominee weet het ook niet. Hij maakt een zwijgend gebaar met zijn handen alsof hij al die lege huizen met een enkele greep wil omvatten en zegt langzaam: „Er was geen vertrouwen, meester, en geen geloof.. Hadden ze dan die ene zondag niet kunnen afwachten om in ons eigen kerkje... ze hadden dan nog twee dagen de tijd gehad om te verhuizen! ...Maar nee, de een moest de ander voor zijn... Geen geloof, meester, geen geloof... De evacuatie van Zuidhaven brengt vooral voor Oosthoek veel bezwaren. Er worden aan de gemeente vijf-en-veertig gezinnen toegewezen. Waar breng je die zo gauw onderdak als het dorp reeds overstroomd is met vreemde arbeiders. De Ie ambtenaar ter secretarie krijgt van de Bur gemeester volledige volmacht om deze zaak tot een goed einde te brengen. Hij wil tegen sputteren, maar de Burgemeester snoert hem de mond met een salarisverhoging van vijfhonderd gulden. De nieuwe orde is toch niet in alle opzichten verwer pelijk, want vroeger ging een salarisverhoging met vijf-en-twintig gulden tegelijk en dan werd er in de Gemeenteraad een uur lang over beraads laagd. Het is wel opmerkelijk hoe sommige men sen zich snel aan de nieuwe toestand weten aan te passen, want deze ambtenaar heugt nog zeer goed hoe zuinig de Burgemeester soms wezen kon. Over een verzoek om jaarwedde-verhoging fron ste hij altijd bedenkelijk de wenkbrauwen, de behandeling ervan werd altijd uitgesteld totdat de begroting behandeld werd, tijd gewonnen veel gewonnen. En de vrager kreeg gewoonlijk van hem te horen dat het zo'n slechte tijd was! Nu smijt deze Burgemeester met de centen, voor de Duitse Weermacht. om de ambtenaren zoet te houden, voor alles en nog wat geeft hij handen vol geld uit. Kan dat nu zo maar ineens? Is de tijd soms plotseling bijzonder florissant geworden. Mevrouw valt er bijna van achterover als ze het hoort, ze zegt dankbaar: „Fijn, man!"... Haar gezicht glimlacht zonnig. Maar hij is zo blij niet: „Dat hadden ze tien jaar geleden moeten geven toen er nog wat voor te kopen viel... toen lieten ze je met een klein loontje verrekken"... Ze bestraft hem om dat lelijke woord: „Foei, foei"... Ze laat haar blijdschap niet weggrommen. Ze praten nu wel, dat het geld niets waard is, maar je kunt er toch altijd nog mee vooruit... en tien gulden is tot nu toe meer dan vijf.. Jantje en Pietje krijgen voortaan elke maand tien gulden op een spaar bankboekje, die arme schapen... Ze babbelt net zo lang tot hij ook een goede zin krijgt, zowaar, hij begint een beetje te lachen om haar opgetogen heid. Dat geeft haar vrijmoedigheid om te zeggen: „Da's waar ook, man, weet je van wie dat zakje meel was, dat onlangs in de serre stond?... Dat was nou van Jas in het Veld, weet je wel?"... Zijn voorhoofd trekt zich in dreigende plooien nu hij aan het zakje meel herinnert wordt. „Die op de Kaai woont?"... want er zijn twee personen van die naam in het dorp. „Ja, schat", zegt ze, „die is het". Hij is al jaren geen schat geweest, hij schrijft die herstelling in een vroegere rang toe aan de salarisverhoging. „Van die zuurmuil!... Hoe ben je dat te weten gekomen?"... Ze knippert nerveus met haar ogen nu het exa men zo lang duurt. Haar handen zoeken een bezigheid, ze verschrikt een kleedje op tafel, veegt een pluisje weg van het tafelkleedEr zat een briefje onder in de zak"... Hij wil het briefje zien, maar het is er niet meer, want ze heeft het verbrand! Hij maakt zich boos: „was dat briefje voor jou of voor mij?!"... „Er stond alleen maar een naam op!"... „Dat doet er niet toe!"... Hij gaat het meel op staande voet terug brengen. Dat kan natuurlijk niet meer, het meel is opgegeten! Hij zegt veel lelijke woorden zodat Jantje en Pietje gaan huilen. „Waar denkt hij, dat de koeken vandaan gekomen zijn, die hij in de laatste tijd 's middags na het eten op zijn bord kreeg?! En 's zondags dat eigen gebakken brood je?!"... Ze voelt haar zenuwachtigheid verdwijnen, ze is niet alleen schuldig. Dat wordt hij ook gewaar, hij zegt nog, dat hij het meer dan erg vindt en dat hij er voorts het zwijgen toe zal doen... Het onderbrengen van de geëvacueerden brengt nog meer problemen dan het inkwartieren van het vreemde werkvolk. Er moeten huizen worden leeggemaakt, oude alleenwonende mannen en vrouwen worden anar het Gasthuis gestuurd of bij getrouwde kinderen gebracht. Grote heren huizen en boerenwoningen moeten een paar kamers missen, de keuken moet in gemeenschap pelijk overleg worden gebruikt, het zal veel ruzie geven. De ambtenaar stuurt tot drie keer toe een zakje tarwemeel van de deur. Mevrouw staat er bij om tegen de milde gevers vriendelijk te knipogen zonder dat d'r man het ziet. Daarmee wil ze te kennen geven, dat hen een andere ontvangst te beurt zal vallen als ze terug willen komen wan neer deze bullebak op kantoor zit. Maar de men sen begrijpen het niet, en daarmee gaan veel kostelijke koeken en veel eigen gebakken brood jes voor het gezin verloren. Een paar eitjes en een paar flessen melk is de enige winst, die de evacua tie van Zuidhaven voor haar oplevert. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5