EIIIVt1DEI1-t1IEUW5 Eerste paal voor Betho HIFi-systemen voor de persoonlijke smaak 2^ Milieu-bericht Rijl(spoiitie Het Haventje jetteraine, Mode op Niveau "^7 .-^; j^ft^^"' Modieuze truien Politiebericliten Jeugdwerk 'Elim' Zinvol nieuws? Eilanden Nieuws! Schaken De Zwarte Pion HET KIJKVENSTER Oostflakkee Voorlichtingsavond over depressiviteit Speciale voorlichtingsavond over weekendopvang van kinderen met een handicap Schelpdieren hangcultuur op Noord Grevelingen Verkoping t.b.Y. adoptiekinderen No. 5946 - De Combi-Synode - Het beheer Vorig week-end vond weer een mi- lieuvlucht plaats met een toestel van de Dienst Luchtvaart. Als waarne mers vlogen twee in deze regio goed bekende wachtmeesters mee. Bij deze vlucht werd ondermeer gecon troleerd op de naleving van de bepa lingen van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren, de Afvalstof fenwet, de Hinderwet en de Mest- regelgeving. MEST volop 1 voorraad prijsklassen uw MODEHUIS Vernieling C.A.I kast Inbraak in woning Inbraak in loods Dam- en Schaal(ver. 'Diricsland' Uitslagen maandag 22-10-1990 Subsidie Oliebollenaktie Muziekvereniging 'Amicitia' Uitslagen Damvereniging 'Denk en Zet' Maandag 22 oktober 1990 AKTIE ZUINIG STOKEN 3e Blad VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 blik op kerk en samenleving In de tweede helft van deze week komt de Combi-Synode weer bijeen: de ge combineerde vergadering van de Her vormde en de Gereformeerde Synode. De prognoses zijn heel verschillend. Dat er stagnatie is opgetreden in het Samen-op-Weg-proces is langzamer hand geen geheim meer. De eerste liefde tussen Hervormden en Gereformeerden is sterk bekoeld. De Hervormden verwij ten de Gereformeerden dat ze dramme rig zijn en dat zij de grootste vinger in de kerkelijke pap willen hebben. Omge keerd vinden de Gereformeerden dat de Hervormden een nostalgisch 'kerkge- voel' hebben en te veel vasthouden aan het romantische idee van 'de vader landse kerk". Waar het nu in de komende synode vergadering over gaat, is voornamelijk de kwestie van de kerkorde. Wil er een heid komen tussen de twee grote protes tantse kerken, dan zal dat ook een kerkordelijke eenheid moeten zijn. En het is een heel probleem de beide kerken onder één kerkordelijke noemer te bren gen! Daarbij spelen twee visies een rol. Op plaatsen waar Samen-op-Weg al in een verder gevorderd stadium is zijn allerlei regels ontworpen om met elkaar gemeente te kunnen zijn. De Gerefor meerden nu willen deze regels verder uitbouwen en zó komen tot een nieuwe kerkorde voor beide kerken. Maar de Hervormden zeggen: we hébben toch al een kerkorde, en een goede óók! Laat de Hervormde Kerkorde de grondstruk- tuur zijn voor het nieuwe ontwerp. Deze twee standpunten werden ingeno men op de synode-vergadering in dit voorjaar. En nu is het de grote vraag wie deze week aan het langste eindje zal trekken. Eén ding is wel zeker, dat er straks drie kerkorden zijn. Want dan zullen Samen- op-Weg-gemeenten een nieuwe kerk orde hebben, terwijl Hervormde Ge meenten en Gereformeerde Kerken, die niet willen fuseren, gewoon onder de oude kerkorde blijven. En zo zal de ver warring in beide kerken ten top wor den gevoerd... Een 'andere kwestie, die meer de Her vormde Kerk raakt, maar toch niet los staat van het Samen-op-Weg-gebeuren, is die van het beheer. De Gereformeerde Kerken hebben voor de zogenaamde 'stoffelijke belangen' een commissie van beheer die echter onder de kerkeraad staat. De Hervormde Kerk kent het insti tuut van de kerkvoogdij, aan wie de zorg voor de gebouwen, de salarissen, enz. is toevertrouwd. Nu zijn er diverse moge lijkheden. Globaal gesproken heeft twee derde van de Hervormde Gemeenten een 'aangepaste' kerkvoogdij, dat wil zeggen dat de kerkvoogden ook ouder ling zijn en dus zitting hebben in de ker keraad. Maar één-derde heeft nog 'vrij' of'oud' beheer, waarbij de kerkvoogden niet in het ambt staan en dus veel meer zelfstandig opereren. De Synode wil nu één vorm van beheer, dat betekent dat binnen een jaar of vijf alle kerkvoog dijen moeten worden 'aangepast'. Daar tegen is nogal wat verzet, met name uit de kringen van de Gereformeerde Bond. Principieel is er niet zoveel tegenin te brengen, maar men vreest dat men met deze éne beheersvorm 'Samen-op-Weg' wil bevorderen. Juist vorige week zaterdag is er een ver gadering geweest van de kerkvoogden die bezwaren hebben tegen de nieuwe voorstellen, en daarbij bleek wel hoe groot de tegenstand is... Het is in ieder geval wel duidelijk dat er op de weg waar op beide kerken willen samengaan, nog tal van voetangels en klemmen liggen... Waarnemer Op een stuk onbeteeld bouwland bleek mest uitgereden te zijn en niet onderge- werkt en bij een boerderij liep de gier/ mestsilo gewoon over. Bij een ander bedrijf was sprake van een vermoedelijk onjuiste slib-opslag. Ook werd bij een bedrijf een stookplaats voor afval ontdekt, terwijl elders een opslag van vermoedelijk lekkende olie vaten werd gezien. Bij een landbouwbedrijf bleek sprake van een grote puinstorting op een dreef; verder stonden op een stuk land, nabij de openbare weg, een aantal vaten onbe heerd, gevuld met een grondontsmet- tingsmiddel, danwei de restanten daar van. Op het water van de binnenhaven te Goedereede dreef een groot oliespoor, vermoedelijk afkomstig van lekkage bij het bunkeren van schepen. Van alle gevallen werden luchtfoto's gemaakt. Elke zaak zal afzonderlijk worden onderzocht door de plaatselijke politie, veelal in samenwerking met andere instanties als gemeenten, A.I.D., GOEDEREEDE D.V. zaterdagavond om half acht gaan de sluisdeuren van Het Haventje weer open. Deze avond gaat het over het milieu. Op een aantal dia's gaan we bekijken hoeveel je daar elke dag mee te maken hebt. Hoe ga jij eigenlijk met Gods schepping om? Tot ziens in De Ark De Havenmeesters etc, waarop toepassing van bestuurs recht, danwei het opmaken van proces verbaal volgt. Het blijkt dat sommigen van mening zijn, dat voor vaste mest de onderwerk- verplichting niet geldt, na het brengen op onbeteeld land. Dit is niet juist. Met mest wordt bedoeld, dierlijke meststof fen van varkens, rundvee, kippen en kal koenen, waarbij het niet uitmaakt of deze vast danwei vloeibaar is. Voor alle genoemde dierlijke mest geldt, dat deze uiterlijk de dag na de dag van gebruik (het opbrengen) moet worden onderge- werkt, dus bedekt moet worden met grond. Met ingang van 1 januari a.s. wordt de onderwerkverplichting overigens gewij zigd in die zin, dat het dan verplicht wordt om dierlijke mest op bouw- en maisland direkt of in twee dire kt opeen volgende werkgangen uit te rijden en in/ onder te werken. Voor klachten of nadere informatie aan gaande milieu-onderwerpen kunt u bel len naar het Regionale Milieu Coördi natie Punt van de Rijkspolitie, telefoon (01874) 12 44, t.a.v. A. W. Poldervaart of J. Kievit, danwei bezoeken: Voorstraat 13 te Oude Tonge. :%>:v%¥:ïW:W:WftW:ïï^- ^^^^^'"'iSt in verschillende 1 Winterstraat 5 ij:; DIRKSLAND Tel. (01877) 13 66 iS In de periode september/oktober werd in Ooltgensplaat een kast van de C.A.I. zodanig vernield dat de kast geheel onbruikbaar was geworden en vervan gen moest worden. De totale schade bedroeg ongeveer ƒ1.500,-. Door de rijkspolitie van Oostflakkee konden inmiddels een aantal van de daders ach terhaald en verhoord worden e:i nog een aantal daders zullen hierover nog ge hoord worden. De daders zijn allen afkomstig uit Ooltgensplaat en in de leeftijd van 15 of 16 jaar. J.l. woensdag werd er ingebroken in een woning aan de Molendijk te Den Bom mel waarbij o.a. foto-apparatuur, video apparatuur en sieraden werden ont vreemd. Het ontvreemde vertegenwoor digde een totale waarde van ongeveer 5 a 10 duizend gulden. Een onderzoek wordt ingesteld. In de nacht van donderdag op vrijdag werd er ingebroken in een loods aan de Tramweg te Oude Tonge. Een grote hoe- veelhleid materialen, waaronder ket tingzagen, bosmaaiers en een hoge drukspuit werden op een eveneens in de loods aanwezige vrachtauto geladen en zo ontvreemd. Het kenteken van de vrachtauto is VG-96-PS. De totale scha de bedraagt zeker 65.000,-. Een onder zoek wordt ingesteld. Dammen; afdeling 1: J. Stolk - B. Roetmanafg. H. Stolk - M. van 't Geloof1 - 1 C. van Welie - KI. de JongO - 2 Afdeling 2: A. van Rossum - P. v. d. Groef1 - 1 J. Knops - W. NieuwlandO - 2 H. P. Loggen - W. StolkO - 1 W. Knöps - D. WolfertO - 1 J. C. de Jong - J. van 't GeloofO - 1 G. Vlaspoel - H. P. Loggen SINT ANNALAND Wethouder P. van Schetsen uit de kern Sint Annaland (sociale zaken) van de gemeente Tholen heeft een dezer dagen de eerste paal geslagen voor de nieuw bouw van de sociale werkplaats De Betho. De Slabbecoornpolder, waar dit plaats vond, was door de hevige regen val veranderd in een ware inodder- poel. Wethouder Van Schetsen vertelde dat De Betho sinds het jaar 1970 niets anders gedaan heeft dan uitbreiden en aanpassen. Drie januari van het jaar 1966 begon De Betho in het stadje Tho len in een dependance met twaalf mede werkers. De huisvesting was ronduit armzalig. In het jaar 1969 werd de eerste paal geslagen voor de huidige vestiging aan de Wattweg in Tholen. De laatste uitbreiding aan de Wattweg dateert uit het jaar 1986. Projektontwikkelaar Hevo uit het Brabantse Veghel heeft het kar wei uitbesteed aan het Aannemersbe drijf Stevink uit Vlissingen. De kosten van de nieuwe vestiging zijn geraamd op bijna drie en een half miljoen gulden. Volgens directeur A. N. Leenhouts speel den hierbij twee zaken een belangrijke rol bij het genomen besluit om over te gaan tot nieuwbouw. Het voornaamste punt was de mogelijkheid om gebruik te maken van een extra subsidie van het ministerie van sociale zaken, de zoge naamde 'huisvestingstoelage', die ver strekt zal worden in de periode van de jaren 1990 tot 1994. Voor de toekenning van deze toegezegde subsidie is de datum van oplevering bepalend. Van daar dat snel gehandeld diende te worden. Een tweede punt waren de onderhoud- kosten van het oude gebouw en de ach teruitgang van de doelmatigheid van deze vestiging. Van het beschikbare ter rein in de Slabbecoornpolder (zesdui zend vierkante meter) wordt momenteel vier en twintig honderd vierkante meter bebouwd. Het gebouw zelf is aan de bui tenkant een exacte kopie van de sociale werkplaats Klein Frankrijk lil in Goes, uitgevoerd in de kleuren rood en wit. Op dit ogenblik heeft de Betho Tholen vijf-en-zeventig mensen in dienst. In de Slabbecoornpolder kunnen volgend jaar negentig werknemers aan de slag, in de produktie-toeleverings- en hove- niersbedrijf Het is de bedoeling dat de nieuwbouw in de derde week van mei 1991 opgeleverd zal worden. De heer Leenhouts vertelde dat het fiat gegeven was vooreen uitbreiding van de sociale werkplaats in Goes. „Als de nieuwbouw in Tholen en de uitbreiding in Goes gerealiseerd zullen zijn, vieren we feest. Dan is het tevens vijf-en-twintig jaar geleden dat we op Tholen startten. Dus wordt het daar dubbel feest", aldus direkteur Leenhouts. Het Kruiswerk in Ouddorp organiseert een voorlichtingsavond over depressivi teit. Hoe kun je een depressie herken nen, wat zijn de oorzaken en wat kan er aan gedaan worden is het thema van deze avond. Dhr. J. S. Kamp. psychiater in het Refaja ziekenhuis te Dordrecht, zal dit onder werp toelichten aan de hand van een dia-serie. Voor het stellen van vragen zal ruim schoots gelegenheid zijn. Iedereen die hierover meer wil weten is van harte welkom op woensdagavond 7 november 1990. Aanvang 20.00 uur in het Groene Kruisgebouw, Dirkdoens- weg 33, Ouddorp. Toegang gratis. NIEUWE TONGE op D.V. zaterdag 27 oktober worden de deuren van 'Elim' opnieuw geopend. Deze keer houden we nogmaals een vrije avond. Een ieder vanaf 15 jaar is ooknu weerom half 8 van harte welkom in ons gebouw. De groetjes van ons zes sen en tot ziens!! jiirr^ Het J.W.C. LET OPÜ Op D.V. zaterdag 10 november zal er geen jeugdwerk gehouden worden. De Centrale voor Pleegzorg is in maart van dit jaar een speciale voorlichtings campagne gestart om mensen te interes seren voor een nieuwe, bijzondere vorm van pleegzorg: weekendopvang van kin deren met een handicap. Deze aktie heeft succes, want in de afge lopen maanden hebben zich een tiental nieuwe weekendouders aangemeld. Aan de andere kant is de behoefte aan week endopvang echter ook toegenomen. Mede door de positieve ervaring doen steeds meer ouders met een gehandicapt kind een beroep op de weekendop vang. Het gaat voornamelijk om kinderen met een geestelijke handicap. Deze kinderen vragen door hun handicap veel zorg en aandacht van hun ouders, waardoor de behoefte van de ouders om af en toe even 'op te laden' duidelijk aanwezig is. De Centrale voor Pleegzorg zoekt men sen die er iets voorvoelen regelmatig (1 a 2 keer per maand) een gehandicapt kind op te vangen. Om meer bekendheid te geven aan deze vorm van pleegzorg organiseert de Cen trale voor Pleegzorg in samenwerking met de Sociaal Pedagogische Diensten in Zuid-Holland een speciale voorlich tingsavond. Deze avond wordt gehouden op woens dag 7 november om 20.00 uur in het kan toor van de Centrale voor Pleegzorg, Diergaardesingel 73b te Rotterdam. Voor meer informatie kunt u bellen naar de Centrale voor Pleegzorg in Rotter dam: (010) 4 12 01 50 (tijdens kantoor uren). DIRKSLAND Op vrijdag 26 oktober a.s. houdt muziekvereniging 'Amicitia' uit Dirksland weer een oliebollenaktie ten bate van het instrumenten- en uniformenfonds. De leden van majoretten, drumband en fanfare komen 's middags en 's avonds bij u langs met verse oliebollen. Wij hopen dat wij weer op uw steun kun nen rekenen. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Afdeling I P. Leroy - C. Zoon1 - 1 A. Verolme - C. Polder2 - O I. Mac kloet - A v. d. Veer2 - O C. Spee - H. Koeseafg. Afdeling II H. Verolme - C. v. d. BosO - 2 M. Klink - W. Vroegindeweij1 - 1 J. A. van Hoorn - A. Knape1 - I F. Noordijk - J. Lodder1 - 1 A. Krijgsman - I. Koese1 - 1 A. van Heumen - J. Verbiest2 - O Afdeling III G. M. Koese - A. v. d. Sluijs1 - 1 J. Kamp - L. van Erkel1 - 1 J. V. d. Kooij - C. v. d. Groef1 - 1 H. Noordijk - G. ZaaijerI - 1 Afdeling IV J. K. de Rooij - J. A. GebuisO - 2 D. Peeman - J. Groenendijk2 - O Bekerronde H. Schellevis - J. VerbiestO - 2 R. Jacobs - J. Holleman1 - 1 De echte HiFi-liefhebber koopt niet zomaar een installatie maar stelt deze zorg vuldig samen uit losse componenten. Philips introduceert een tweetal series van HiFi-componenten die precies op elkaar zijn aan te passen, met alle ruimte voor de persoonlijke geluidssmaak. In de 8-serie van Philips is er keuze uit twee tuners, waarbij één met Radio Data System, drie versterkers waarvan één met afstandsbediening en één met digitale ingangen. Er zijn twee bijpassende cassettedecks, een enkeldeck met drie kop pen en een dubbeldeck. Twee typen CD-spelers waarvan één met 1 -bit Bitstream convertor. De combinatiemogelijkheden zijn eindeloos en perfekt. In de 6-serie kunnen twee tuners, drie versterkers, waarvan één met afstandsbediening, drie dubbel-cassettedecks, vijf CD-spelers en één platenspelers en één equalizer tot een ideala HiFi-combinatie worden gecomponeerd. Bij alle series zijn bijpas sende Philips geluidsboxen. Nu staat bij de Philips-dealer Huibrechtse een kompleet assortiment Philips HiFi-apparatuur speciaal voor u klaar. Huish. comp., afdeling 1: Boeter - Verolme1 - O Hollander - du Pree1/2 - 1/2 de Glopper - Peeman1 - O de Jager - Lesuis1 - O van Prooijen - Mourik1/2 - 1/2 Afdeling 2: Markwat - Ant. Visser1/2 - 1/2 V. d. Waal - Taaie1 - O de Bruin - NoordijkO - 1 V. d. Does - Groenendijk....O - 1 HK Smit - Lugtenburg1 - O van Schaardenburgh - DaneO - 1 Wolters - Maliepaard1 - O Boeter speelde de belangrijke partij tegen Pionier remise zodat de totaaluit slag wordt 4-4 in RSB 2e klasse. Commentaar: De Glopper gaf druk op geïsoleerde pion en won weer in eigen tijdnood. Ook Boeter had iets dergelijks maar hier ver loor Verolme eerst stuk om kwal. terug te winnen. Du Pree was blij er met remise te zijn afgekomen vanwege wits pionof- fer met allerlei aanvalskansen. De Jager won heel veel materiaal maar Lesuis is taai. Mourik wist ditmaal geen door stoot te creëeren. De zaak was exact gelijk bij remise aanbod. Het gaat slecht met de palingvisserij in het Grevelingenmeer. Begonnen als een riante broodwinning moest van jaar tot jaar worden gekonstateerd, dat de vang sten minder werden. En 1990 spant in die achteruitgang tot dusver wel de kroon. Voor enige jaren was de oestervis serij waarvan de pachters van het Gre- velingenwater na een harde strijd met de zich opdringende oester-exporteurs, die zich opwierpen als oesterkwekers, toen bekend werd dat op de bodem van het Grevelingenmeer, miljoenen Zeeuwse oesters voorkwamen, een graantje moch ten meepikken, een meevaller. Maar nadat door diezelfde 'oesterkwe kers', naar beweerd wordt, door onacht zaamheid, de oesterziekte Bonnamia Ostrea uit de Oosterschelde ook in het Grevelingenmeer was overgebracht, ging ook deze bedrijfszekerheid ver loren. De firma H. Schot en Zonen is bezig een bedrijf op te bouwen als 'palingkweker', daarnaast wordt door de gezamenlijke palingvissers geprobeerd een nieuwe manier van schelpdierenkweek van de grond te krijgen, althans nieuw voor de Deltavisserij, in hangcultuur. Een methode, die in Frankrijk en Spanje gebruikelijk is. Mosselen en andere schelpdieren cultuur aan tou wen, waaraan zich mosselzaad hecht, dat opgroeit tot consumptiemosselen. Deze consumptiemosselen worden dan als druiven van de touwen geplukt. Dit gebeurt in de werkhaven die ge bruikt is bij de aanleg van de Philips- dam, achter het Grevelingen-restaurant aan de zijde van de Grevelingendam waar het water nog op en neer gaat (eb en vloed). De tabel voor de week van: 8 oktober t.e.m. 14 oktober 1990 Normaal jaar- Weekslreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m' 5 m» 10 m» 600 m' 6 m' 13 m' 700 m=' 7 m' 15 m' 800 m' 8 m' 17 m' 900 m= 9 m' 19 m= 1000 m= 10 m' 21 m= 1100 m' 11 m= 23 m' 1200 m'' 12 m' 25 m' 1300 m= 12 m= 26 m" 1400 m= 13 m= 28 m' 1500 m= 14 m= 30 m= 1600 m= 15 m' 32 m= 1700 m' 16 m' 34 m' 1800 m' 17 m^ 35 m' 1900 m' 18 m' 37 m= 2000 m' 19 m= 39 m' 2200 m' 20 m= 42 m3 2400 m= 22 m= 46 m> 2600 m= 24 m= 50 m^ 2800 m' 26 m= 54 m' 3000 m= 27 m= 57 m= 3500 m= 32 m= 67 m' 4000 m= 36 m= 76 m= 4500 m' 40 m' 85 m= 5000 m' 45 m= 94 m= 5500 m' 49 m' 103 m' 6000 m' 53 m' 112 m' Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruim boven normaal, de windsnelheid lag iets beneden het normale niveau. De Prins Johan Frisoschool organiseert op zaterdag 27 oktober a.s. (MORGEN DUS) een verkoping t.b.v. haar 2 adop tiekinderen van Woord en Daad uit India. Iedereen is hartelijk welkom van 10.00 uur 's morgens tot 4 uur 's middags op Deltastraat 13 in Herkingen. Bij mooi weer houden we de verkoping op het schoolplein; bij regen in de school. Op onze 'rommelmarkt' treft u van alles aan; - oude schoolboekjes van lezen, rekenen e.d. - letterdozen, oude schoolspullen, bloempotten en nog véééél meer. - spelletjes (met prijzen). - poffertjes, slaatjes, enz. - koffie en limonade met cake. We rekenen op uw komst!!! Ook alle kinderen zijn welkom!!! Ook een der jonge firmanten van de meer dan honderd jaar oude firma Hoogerheide-Elenbaas gaat daar expe rimenteren. Want ook in de mosselkwe kerij is het verkrijgen van grond om nieuwe percelen aan te leggen een drin gende noodzaak. Onder leiding van mevrouw Witkamp-Okkels uit Zout kamp die strijd voert voor de belangen van de garnalenvissers en de mannen van het Rijksinstituut voor Natuurstu die die rapporteren produceren, waarin mosselkwekerij milieu-onvriendelijk wordt afgeschilderd, zit er weinig per- spektief in het krijgen van nieuwe kweekgrond. Ook voor de mosselkwe kers zit er misschien toekomst in de hangcultuur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9