Uit de Historie Sommelsdijk Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen mm w E.G.A. Ned. Pasfoto's Onderlinge Voltige wedstrijd Hisschemöller buitendeuren Restantenhal 't Hoad flakkee expresse bv Uitslag viswedstrijd 09 Kampioenschappen P.V. de Postduif 1990 een huis verkopen- Makelaar Tamboer Bladz. 2 (VII) Buten durp De Boomvliet Aantekening Zoekt u voor een koopje? Kijk bij: Oosthavendijk 52 Middelharnis Tel. (01870) 24 16 Vitesse Midfond Fond Alge jemeen Oud Jonge Duiven Navlucliten Generaal 'eilig Verkeer Nederland „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 Heel aardig vertelt daarvan J. Craandijk in "Wandelingen over Goeree en Over- flakkee in grootvaders tijd, 1878, pag. 33- 36. Wat hier verteld wordt, gold van alle kleipolders van 't eiland. De landstreek, die wij doorrijden, is, gelijk zich laat verwachten, vlak en zon der veel afwisseling. De zware dijken, soms met iepen beplant, maar meestal zonder houtgewas, de minder hooge en breede kaden, die de velden doorkruisen en begrenzen, verhalen, hoe eertijds het water langs hun' voet heeft gegolfd en hoe de stroom allengs werd terugge drongen. De groote dijk, thans midden in het land in verheven rust, heeft trouw zijn dienst gedaan, als de vloed hoog ging en de stormwind gierde; de lagere dammen beschermden bij gewonen waterstand het aangewassen voorland, totdat een volgend geslacht ook de bekade polders met de aangeslibde pla ten en gorzen weer met een' sterken muur omringde, die op zijn beurt moest pal staan in den strijd, en aan wiens voet weer nieuwe gronden zich vormden, tot dat ook zijn tijd der ruste was gekomen. Veel woningen zien wij aan den weg of in de velden niet. Niet weinig boeren wonen in de dorpen, dikwijls op groeten afstand van hun land, en daar tot een goede boerderij van 100 tot 150 gemeten lands behooren, zijn de boerenhofste- den betrekkelijk dun gezaaid. Die wij voorbijkomen geven in den regel den indruk van welvaart. Al is er hier en daar een oud en min of meer vervallen en verveloos huis, met ruig begroeid rie ten dak, de meesten zijn goed onderhou den, en vinden wij er van zeer ver schillenden vorm en inrichting, als de meest voorkomende type kunnen wij aannemen: een hoog steenen voorhuis met schuin oploopenden puntgevel. Aan beide zijden van den hoofdingang zijn twee groote ramen. Hier is de woon kamer; de „haerd", met „leijen" - tegels - bevloerd. en „gekalkte" muren, en de groote „schouwe", terwijl een rij kleine vensters daar boven, met luiken geslo ten, en een luik in de punt van den gevel blijkbaar tot de zolders behooren. Het dak is met pannen gedekt. Achter het huis en daaraan verbonden ligt de groote schuur, „de lusze", meestal van hout, met rieten dak. Op de „hil" of de „wurft" staat afzonderlijk de „keete" met de „snuver" - een kookhuis met stook- plaats, waarbij de „niepzak" blaas balg) hangt. Op het erf, door hek en sloot van den weg gescheiden, wandelen de kippen met haar „tieten" en waggelen de eenden met haar „pielen" jonge eend jes), en naast de hofstede ligt de groote weide, waar de runderen grazen met den vollen „elder" (=uier), waar een goed getal sterke paarden, zoo noodig voor den zwaren kleigrond, van den arbeid uitrusten, waar de vlugge „kleppers" vro lijk ronddraven en de hooggebeende „kachels" veulens) elkander op hun ne avontuurlijke luchtsprongen vergas ten, 't Is een mooi „gedoente", dat er met zijn' bloem- en moestuin, met zijn' boomgaard en het hooge hout om het huis „keir uitziet. Trouwens „ont" mag de boer en zijn huis en gezin niet zijn, al moogt gij 't hem en den zijnen aanzien, dat zij niet ledig loopen en zijn boerderij geen buitenplaats is, voor weelde ge houden. Hard moet er gewerkt worden, maar de arbeid loont ook zijn' meester en vult „spinne" en „sta", (etenskast en vlees- kuip) en als nu „de welle" en de „tras" hem in den droogen zomer of in den strengen winter niet verlegen laten, dan heeft hij het noodige, en dan leeft hij als een koning op zijn land. Dan verlaat hij ook niet ligt zijn gebied, althans niet om „uutlandig" - buiten het eiland - te gaan, al versmaadt hij ook het „winter neven" bij vriend en gebuur, bij „snaere" schoonzuster) en „naam" oom) en „meutje" evenmin, als een' gang naar de „mart" of een' „kaapdag" in de naburige dorpen; en is hij eens „bang" of „on gans", spoedig is hij weer „kittig", zelden „onnoozel" of „onklaer". Langs de dijken en de groote wegen gra zen hier en daar koeien en schapen, en waar weiden zijn, brengt het vee wat levendigheid aan, maar daar 't op Over- flakkee meest bouwland is, heersch alom op de velden een indrukwekkende rust. In stilte rijpt daar de tarwe, de haver, de boonen tot voedsel voor mensch en dier; in stilte wast daar het kostbaar vlas voor de kleeding. al kun nen wij niet meer met het Vaderlandsch A. B. boek uit den rijken tijd der Repu bliek verklaren: „Linnen draagt de rijkste Heer En ook de armste man Kalm en ernstig liggen daar ook de meekrap-akkers met hun stijve, op rijen geschaarde planten. Maar er liggen er vrij wat minder dan vroeger. De mee krapbouw schijnt zijn' tijd vooreerst te hebben gehad, sints een veel goed- kooper verfstof 't uit den krapwortel bereide rood kwam vervangen en ver dringen, 't Was groote schade voor den boer, die er een zeer voordeelig verbouw door miste en, in 't vooruitzigt op goede prijzen, zijn' grond zoolang voor dit driejarig gewas had moeten gebruiken, 't Was grooter schade voor hen, die met duizenden kilo's in hunne stoven en pakhuizen zitten bleven; want wordt de gedroogde wortel langer dan een jaar bewaard, dan verliest hij aanmerkelijk in gewigt en in waarde, 't Was de grootste schade voor den arbeider, die met kan ten, pooten, verplanten, wieden, delven en vervoeren overvloedig werk en brood vond, terwijl ook de stoof vrij wat han den bezig hield. Enkele velden met mee krap zien wij nog, maar de meeste akkers zijn toch met andere vruchten beteeld. Beetwortels voor de suikerfa brieken beginnen hoe langer hoe meer de meekrap te vervangen, en in het najaar is 't aan de wegen wel te bemer ken, wat druk vervoer hen voor een' tijd bederft. Wij hebben ook al reeds een paar stee nen gebouwen gezien, die hier eigenaar dig zijn; een vrij hoog middengebouw, met schuin dak, een laag huisje met schoorsteen, tegen den eenen zijmuur leunende, een tamelijk lange schuur met hoogen schoorsteen, aan den anderen zijwand zich aansluitend. Dat is een meestoof Het vóórgebouwtje is de eest, waar de wortel gedroogd wordt, in de schuur staat de molen, door stoom kracht bewogen. Maar thans stijgt geen rook meer omhoog en dreunt de ma chine niet meer tusschen de muren. De stoven wachten een' beteren tijd. of zij verbeiden den dag, waarop zij voor afbraak verkocht of tot arbeiderswonin gen ingerigt zullen worden. De groote weg van Middelharnis naar Goeree loopt over Dirksland. Dat is hemelsbreed geenszins de naaste weg, en bovendien ontbreken er bogten en krommingen niet. 't Gaat regts en links, „haar en hittik", en een vreemdeling zou ligt een' verkeerden weg inslaan, om te verdwalen met den kerktoren voor oogen, die den vermoeiden wandelaar tergt, door altijd ter zijde of achterwaarts te wijken op het ogenblik dat hij meent zijn doel zoo aanstonds te zullen berei ken. Niettemin, al is het langs omwegen, wij komen toch in Dirksland. Omdat de Boomvliet op Sommelsdijkse grond staat, nog dit van pag. 37, uit dit boekje: Hielden wij in Dirksland eenigen tijd op, dan zou zeker een wandeling door het schoone dorp de moeite wel loonen, en dan zouden wij nog even kunnen terugkeeren op onzen weg, om wat nader de wapens op het hek eener boe- renplaats, die wij zooeven voorbij reden, in oogenschouw te nemen. Het eene scheen ons dat der van der Dussens, het andere konden wij niet zoo spoedig onderscheiden; wel lazen wij op de palen den naam Boomvliet. Het schijnt een heerenhuis te zijn geweest, waarom trent wij geen nadere berigten vonden. Maar wij herinneren ons, dat de Boom vliet ook de naam was van een thans ver- lande watering, die eertijds den Dirks- landschen polder van het oude land van Sommelsdijk scheidde en in het Haring vliet uitliep. Dit stuk is vooral interessant door de beschrijving van de oude boerestee, en van de meekrapteelt en de weergave van het dialect, waarin oude vaktermen. Voor verstandig afslanken met gezonde voeding. Voor meer informatie mevr. Wilmsen tel. 01879-1431 Voor uw Drog. Reform. Foto Quelle MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2441 De schrijver gaf in voetnoten het Hol landse woord voor 't Flakkeese weer; ik voegde soms het Nederlandse tussen de tekst, soms ook als de Schrijver geen noot geeft. Nog dit over 't dialect: 1. „Tieten" kuikens. Die ie wordt hier kort uitgesproken als in tiedje tijdje. Pietje meisjesnaam. Het langer uitgesproken tieten is de naam voor vrouwenborsten. Die lan ge uitspraak heeft ook Pietje jongensnaam. 2. Kachels veulens. Meestal kachel tjes. Dit woord is van 't Spaanse Chacal. In Helvoeta riep men ons soms na; „Kiek, kiek een kacheltje op den diek". De Hollandse 'stadsmens' wou daar mee zeggen dat ze ons als Flakkeeë- naars herkenden. 3. 'Uutlandig'. Ik hoorde dat woord slechts op de catechisatie, waar werd geleerd dat ellendig betekent: uitlandig. Wij spraken van „van 't eiland of'. Ook: „naer de overkante". 4. Eest geeft Van Dale's Woordenboek, 1872, weer als oven om te drogen, droogplaats. 5. „Rechts en links, haar en hittik". Van Dale zegt: haar: links (gewestelijk) Dr. H. C. Landheer ook. Eveneens 't Woordenboek der Zeeuw se dialecten. Dr. Leenheer schrijft: Hit naar rechts! Roep van de voerman tot zijn paar den. Ook hit-op en hittekop. 6. Bij de woorden 'hil' of de 'wurft' tekent de auteur aan: „De werf - Het eerste is Overflak- keesch, het tweede Goereesch". Ook hier treft ons een omwisseling als bij „haar en hittik". Hil is Goerees en de wurft is Overflak- kees. Het Woordenboek der Zeeuw se dialekten heeft bij h!l(le) hofstee, in 't bz. erf v. d. hofstee. G. (Odp). (Overigens niets dan lof voor dit boekje). Over de landbouw merk ik op: Dr. J. Craandijk schreef dit boek vóór 1880, het jaar van de grote landbouw crisis. Toen hij reisde over 't eiland was er inderdaad nog een zekere welvaart. De meekrapteelt h eeft zich niet meer hersteld. Hier en daar herinneren woorden als: achter stove, stoofweg nog aan de mee stoof. Denkelijk is de achternaam Dro ger ontleend aan het werk van de droger bij de stove. -.(wordt vervolgd) J. L. Struijk Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 fi Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Ig Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 Vrijdag 12 oktober was de uitreiking van de bekers aan de winnaars hiervan in het Dorpshuis te Nieuwe Tonge. Het geheel was omlijst met een gezellige avond. Eerst was er gezamenlijk gourmetten wat zeer goed was georganiseerd door het personeel van het Dorpshuis, hul de hiervoor. Na het eten was er even rust om hiervan te bekomen. Waarna de avond werd vervolgd met bingo's en een grote tombola. Hiertus sen door werden de bekers uitgereikt. De winnaars: De jeugdbeker werd gewonnen door Arno Kromdijk met 460 punten. De grootste witvis: Jos Knuist met een karper van 58 cm. De grootste zoutwatervis: T. v. d. Poel en A. Bruinsma elk met een bot van 45 cm. De zoutwaterwedstrijden: 1. A. Bruinsma574 pnt. 2. C. v. d. Jagt542 pnt. 3. T. V. d. Poel512 pnt. Witviswedstrijden 1. W. van Welie577 pnt. 2. T. v. d. Poel546 pnt. 3. A. van Dijk451 pnt. Het algemeen kampioenschap: 1. T. V. d. Poel1058 pnt. 2. A. Bruinsma987 pnt. 3. C. V. d. Jagt969 pnt. 4. W. van Welie964 pnt. 5. J. 't Mannetje864 pnt. De dag erna was er weer een witvis- wedstrijd. De uitslag: 1. P. Belder500 cm. 2. W. van Welie332 cm. 3. C. V. d. Jagt308 cm. 4. T. V. d. Poel257 cm. 5. P. van Heest235 cm. Zaterdag 27 oktober is er weer een zout- waterwedstrijd. Inschrijven Café Van Ouds 't Raedthuijs te Rockanje van 10.30 tot 11.00 uur. Vissen van 12.00 tot 15.00 uur. Voor eventuele vragen en reakties hier voor en over: W. van Welie, telefoon (078) 12 75 73 Gerarddoustraat 15,3331 VC Zwijndrecht Op vrijdag 19 oktober j.l. werd er in Achthuizen bij de L.R./P.C. Flakkee een onderiinge Voltige-wedstrijd gehouden. Voltigeren is oefeningen doen op een paard waarbij de oefeningen in-, op- en met de bewegingen van het paard wor den uitgevoerd, zodanig dat het paard niet in zijn bewegingen en ritme wordt gehinderd en ontspannen kan blijven lopen. Aangezien het voltigeren bij Voltigeclub Flakkee nog in een begin stadium is werden de oefeningen in stap uitgevoerd en konden de deelnemers het A-, B- of C-diploma halen. Het A diploma werd gehaald door: 1. Bianca Bogerman67 punten 2. Irene v. d. Wagt66 punten 3. Carola Bogerman65 punten 4. Linda Vervloet64 punten met optimaal resultaat Tel. 01870-3477 INVM, 5. Lydia Rosenbrand63 punten 6. Yvonne Hage62 punten Het B diploma: 1. Joyce de Jonge63,5 punten 2. Marieke Bogerman63 punten 3. Davinia Zweers60 punten 4. Friso Slottje59 punten Het C diploma: 1. Sabina de Graaff58 punten 2. Robby Leroy52 punten 3. Meivin Vervloet49 punten Heeft u ook belangstelling voor Voltige ren kom dan gerust eens kijken tijdens een van de lessen. Of neem kontakt op met Jeanet Leroy, tel. (01871) 23 84. Knmn\at„ lA/nninninrirhtinil OottaenSOlaat -----01873-1437 Komplete woninginrichting Oottgensplaat Onaangewezen Aangewezen 1. C. Polder876 pnt. 1. C. Polder1619 pnt. 2. M. de Blok870 pnt. 2. Mevr. Dubbeld1618 pnt. 3. Mevr. Dubbeld864 pnt. 3. M. de Blok.-.1506 pnt. 4. D. Melissant755 pnt. 4. J. Jongejan1224 pnt. 5. J. Jongejan718 pnt. 5. C. v. d. Bos1156 pnt. Onaangewezen 1. C. Polder835 pnt. 2. M. de Blok;823 pnt. 3. Mevr. Dubbeld818 pnt. 4. D. Melissant697 pnt. 5. A. Sarelse645 pnt. Onaangewezen 1. Mevr. Dubbeld501 pnt. 2. M. de Blok461 pnt. 3. J. Jongejan439 pnt. 4. C. Polder419 pnt. 5. A. Sarelse359 pnt. Aangewezen M. de Blok1439 pnt. Mevr. Dubbeld1363 pnt. C. Polder1360 pm. A. Sarelse861 D. Melissant pnt. 823 pnt. Aangewezen 1. Mevr. Dubbeld830 pnt. 2. C. Polder668 pnt. 3. J. Jongejan638 pnt. 4. J. C. Polder623 pnt. 5. M. de Blok586 pnt. Onaangewezen Aangewezen 1. Mevr. Dubbeld2292 pnt. 1. Mevr. Dubbeld3962 pnt. 2. C. Polder2280 pnt. 2. C. Polder3839 pnt. 3. M. de Blok2279 pnt. 3. M. de Blok3718 pnt. 4. J. Jongejan1870 pnt. 4. J. Jongejan2595 pnt. 5. A. Sarelse1797 pnt. 5. C. v. d. Bos2586 pnt. Onaangewezen Aangewezen 1. Mevr. Dubbeld1215 pnt. 1. B. v. d. Doel1576 pnt. 2. D. Melissant1213 pnt. 2. Mevr. Dubbeld1557 pnt. 3. D. Vroegindewey Zn1187 pnt. 3. D. Melissant1493 pnt. 4. A. Sarelse1147 pnt. 4. C. Polder1286 pnt. 5. C. v. d. Bos1121 pnt. 5. J. Jongejan1225 pnt. Aangewezen pnt. 1. M. de Blok1249 pnt. pnt. 2. Gebr. van Driel1152 pnt. pnt. 3. J. Jongejan1104 pnt. pnt. 4. D. Melissant1054 pnt. pnt. 5. C. V. d. Bos1047 pnt. Aangewezen 1. Mevr. Dubbeld6304 pnt. 2. M. de Blok5741 pnt. 3. C. Polder5736 pnt. 4. J. Jongejan4924 pnt. 5. C. V. d. Bos4796 pnt. 6. D. Melissant4682 pnt. 7. A. Sarelse3860 pnt. B. V. d. Doel3218 pnt. Wim de Vos2151 pnt. Gebr. van Driel2074 pnt. Mevr. Dubbeld 2772 pnt. Mevr. Dubbeld 10482 pnt. Onaangewezen 1. M. de Blok733 2. J. Jongejan697 3. Mevr. Dubbeld671 4. Gebr. van Driel666 5. D. Melissant665 Onaangewezen 1. Mevr. Dubbeld4178 2. M. de Blok4044 3. C. Polder3876 4. D. MeHssant3618 5. J. Jongejan3615 6. C. V. d. Bos3314 7. A. Sarelse3301 8. Wim de Vos2291 9. B. V. d. Doel2183 10. Gebr. V. d. Sluys1852 Keizerkampioene Jonge duiven... Keizerkampioene Generaal pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. pnt. 9. 10. WOLVEN IN NEDERLAND? In vroeger tijden werden grote gebieden van Noord-Amerika, Europa en Azië bewoond door grijze wolven. Zij leefden daar in groepen van een paar dozijn en ze jaagden vooral op grotere dieren, zoals herten, die ze razendsnel tot op het bot verslonden. Wolven zijn in onze tijd bijna uitgestorven. Ze komen slechts nog in geringe getale voor in het uiterste noorden van de Verenigde Staten, In delen van Oost-Europa en in Azië. Deze wolf trekt zijn neus op voor automobilisten, die naar zijn smaak te langzaam rijden. Men ziet vaak zijn tanden opflikkeren, wanneer mensen te langzaam naar zijn zin een kruispunt oversteken en bij het eerste het beste verkeerslicht waar voor hij moet stoppen, krijgt dit beest een onheilspellende rode gloed in de ogen. Wat deze wolf zich niet realiseert. Toch kunt u ook in Nederland af en toe nog een wolf zien. Vreemd genoeg draagt hij meestal een on berispelijk tweedelig pak, een over hemd en een stropdas. Vaak heeft hij bovendien een zonnebril op. We spreken hier niet over het dier, dat Roodkapje op zo'n treurige manier voor de gek hield, maar over de soort, die men vaak tegenkomt in personenauto's. is dat er in Nederland miljoenen mensen zijn die zich met angst en onzekerheid door het verkeer bege ven. Veel van deze mensen bij voorbeeld ouderen en gehandicap ten hebben wat meer tijd nodig om afstanden en snelheden goed te schatten of rijden wat langza mer, bijvoorbeeld omdat ze weten dat hun reactievermogen niet meer is wat het geweest is. Ais iedere weggebruiker rustig zou blijven en verdraagzaamheid zou tonen voor anderen in het verkeer, kortom als geen mens zich meer ais een wolf in het verkeer zou gedragen, dan kan dat veel angst en onzekerheid, maar vooral veel menselijk leed voorkomen. Verkeer is en blijft nnensenwerk!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6