Gem.raad Dirksland dient in 't l(omend begrotingsjaar goed op de winkel te passen Predikbeurten Landbouw tegen overname door ganzen VERKOPING Reeks belastingverhogingen onontkoombaar Beantwoording door het College Gemeenten garant voor Rien Poortviletmuseum Hoorzitting streekplan Bladz. 2 .EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 't Zal je maar gebeuren-, en 't is de 'kersvers' genoemde nieuwe wethouders van de gemeente Dirksland gebeurd dat uit hun midden het 'financiële brein', in casu de burgemeester vertrok juist toen ze gedrieën aan 't sleutelen waren aan de begrotingscijfers 1991. Gelukkig is 't met de samenstelling van de begroting keurig op tijd in orde gekomen en de raad was daar best tevre den over, anders werd echter gereageerd op de teneur ervan, maar dat kon niet op het conto van de vlijtige wethouders worden gescheven. Dat nogal wat belastingverhogingen moeten worden toegepast om tot een bescheiden postje Onvoorziene van een kleine ton te komen moest als een teken des tijds worden uitgelegd. Gisteren, donderdag, had de raad het over de begroting, een ochtend-, en een middagvergadering lang. Zelfs iemand als WD vertegenwoordi ger van Nieuwenhuijzen, altijd een aan stekelijk optimist moest met zorg vast stellen dat de financiële positie van de gemeente er niet rooskleurig uitziet, met als gevolg een gekrompen en magere ruimte voor nieuw beleid. Vanuit de PvdA fraktie rees ook al zo'n gekerm op, hun stemming werd er door de lasten verzwaring voor de burger niet vrolijker op, maar wacht'es..., komt er niet een aardig kapitaaltje, voor Dirksland 4,5 miljoen, vrij wanneer de Emgo zal fuse ren? „Daar kan jaarlijks een rente van vrijkomen die de gemeentebegroting zodanig lucht geeft dat lastenverzwarin gen daardoor tot een minimum beperkt zullen kunnen blijven!" zo klonk het hoopvol op vanuit de soc.fraktie. Ook dhr. van Nieuwenhuijzen was wélge- stemd over de komst van dat 'aanzien lijke bedrag' met de baten waarvan hij 't liefst nu al rekening had gehouden. Ook andere frakties zien op dat voordeeltje vooruit. De SGP fraktie, de enige oppositiepartij in de raad deed dientengevolge het meest gram over de begrotingscijfers, voorstanders als ze zich hebben ge toond van trendmatige verhogingen schuwden ze de verhogingen die nu zou den worden voorgesteld, in hoogte varië rend van 3 tot 10%. De 'eerste begroting zonder SGP invloed' werd door de SGP fraktie dan ook stevig onderhanden genomen en daar kwam ook een enkel voorstel uit voort. De fraktie vindt het onjuist 20.000,- op het schoolzwem- men te beknibbelen. Zo'n bedrag zou ook kunnen worden bereikt door van recreatieve zwembadgebruikers een kwartje per bad méér te vragen. Zwem onderwijs wordt door de SGP fraktie dermate waardevol geacht dat dat de jeugd niet zomaar kan worden afgepakt. De SGP vraag was dan ook bij het Zwembadbestuur op zo'n simpele ver hoging aan te dringen. Ook de PvdA fraktie gaf er blijk van de stijging van het exploitatietekort - dit jaar al 41.878,- méér dan was voorzien - van het zwembad verontrustend te vin den en 't is ook de zorg van de SGP wan neer die konstateert dat het voor 1990 aangenomen tekort van 300.000,- op de exploitatie van zwembad en Sporthal mi al met ruim 45.000,- overschreden is: „...en we missen de dekking!", zo klaagt de SGP fraktie. 'Aanleiding tot oplettendheid', ziet ook de WD fraktie, maar dhr. van Nieuwen huijzen doet niet dramatisch over de vermindering van het schoolzwemmen; 'de hoogste klassen van de basisscholen zouden misschien wel eens een keertje kunnen overslaan', vindt hij. Voor het CDA zijn met de thans te incasseren tekorten de grenzen van het mogelijke bereikt; 'verdere tekorten zijn voor de CDA fraktie onverteerbaar', zo wordt in de beschouwing duidelijk gemaakt. Vanuit de fraktie Gemeentebelangen evenmin veel optimisme: 'de inflatie vreet verder en de diverse kosten blijven stijgen', zo werd van die zijde gemokt, maar nog kwalijker; 'diep tragisch' zelfs werd het geacht dat een Godvrezende, in vrede levende gemeenschap als die van Dirksland het niet op schijnt te kunnen brengen iets meer dan het absolute minimale te doen voor de tot haar geko men vluchtelingen, die in hun vader land naar het leven gestaan-, of ander zins tot wanhoop gedreven worden. 'Ook gemeentebelangen kan op dit moment niet meer doen dan node kon- sta teren dat verdraagzaamheid en hulp vaardigheid frequenter gepredikt-, dan gepraktiseerd worden', zo werd vast gesteld. Het waren overigens niet alleen morali serende tikken die door Gemeentebe langen werden uitgedeeld. In hun be schouwing ging het zeker ook om die zaken als voorgenomen belastingverho gingwaarop menig burger nogal knorrig heeft gereageerd. De 'stevige bestedings drift' van de gemeenteraad werd door Gemeentebelangen dan ook kritisch bekeken: 'twee ton voor de nieuwe bus halte, drie ton voor een woning aan de Boezemweg, vier ton voor het uitkopen van een aannemingsbedrijf, een miljoen voor het aanleggen van een pompkel- der...', zo somde Gemeentebelangen maar op. Ook het milieu heeft aller aandacht gekregen, temeer omdat door het Col lege een verhoging van 7% van de reini gingsrechten werd voorgesteld. Dat de aangeboden hoeveelheid afval omlaag zal moeten was ieders overtuiging, maar ook het gescheiden ophalen - 'twee belangrijke aandachtsvelden voor het College', beval Gemeentebelangen aan - leeft in alle frakties. De SGP fraktie verlangt dat aan bedrij ven de berekening voor verwerking van chemisch afval een zodanige aanpas sing verdient dat de voorgestelde tariefs verhoging voor de burger van 7% tot 6% beperkt kan blijven en de huishoudens niet hoeven mee te betalen aan een bedrijfsmatige afvallozing. De kosten van afvalverwerking zijn voor de CDA fraktie een 'zorgelijke zaak" over de ernst waarvoor de burgers meer en meer zullen moeten worden ge ïnformeerd. Verontrusting ook bij de PvdA over de 'gigantische" kostenstijging van verwer king van het afval, waarop het enig ant woord lijkt te zijn de afvalstroom te verminderen. Eilandelijk zou een af spraak moeten worden gemaakt over het gescheiden ophalen van huisvuil. Nogal wat zorg derhalve, maar zo groot kon die niet zijn of de SGP fraktie pleitte voor een gemeentelijke tege moetkoming van 25.000,- aan de Ned. Herv. Kerk te Dirksland in de gemaakte kosten aan de nieuw aangebrachte pleis- terlaag; de fraktie meent dat met zo'n bijdrage waardering voor de instand houdingvan zo'n monument tot uitdruk king wordt gebracht. Het lijkt de SGP fraktie dat dat bedrag o.a. aan de reserve t.b.v. de vervanging van 'Ons Huis' in mindering zou kunnen wor den gebracht. Belastingverhogingen Als gezegd, er dienden nogal wat belas tingmaatregelen te worden genomen, 7% verhoging van de afvalstoffenheffing/ reinigingsrechten om een dekkingsper centage van 70,84% te bereiken, voorts 7% verhoging van de rioolrechten en een trendmatige verhoging met 3% van een reeks andere belastingen, als de Onroe rend Goed belasting, de hondenbelas ting, de marktgelden, watertoeristen belasting, toeristenbelasting, woonfo- rensenbelasting, begraafrechten en legeskosten. Nog in de ochtendvergadering vond door het College de beantwoording plaats van de in de beschouwingen opgeworpen vragen. Uit de veelheid ervan kunnen we slechts de meest mar kante daaruit weergeven, waaronder zéker die van wnd. burg. A. J. Schouten dient te worden genoemd waar de SGP fraktie pleit voor een tegemoetkoming a ƒ25.000,- aan de Herv. Gem. te Dirks land in de restauratie van de pleisterlaag in het kerkgebouw. 'Een verlaat Samen-op-Weg-proces', noemde dhr. Schouten die geste. Wetend dat het de SGP fraktie was die nog in 1986 pleitte voor opschuiving van het toen al nodige karwei stelde hij vast dat het nog immer 'kan verkeren'. Het werk wordt voor 80% door het Rijk en voor 10% door de Provincie gesubsidieerd Bij 'alles' wat in het werk wordt gesteld om in het voormalig gemeentehuis van Middelhamis het Rien Poortviletmu seum te vestigen hoort ook het door de Stichting Rien Poortviletmuseum aan de vier flakkeese gemeenten gerichte verzoek elk voor een deel garant te wil len staan voor een door de Stichting aan te gane geldlening van 530.000,-. Het museum zal stellig bijdragen aan een grotere naamsbekendheid van Goe- ree-Overflakkee en het zal op het gebied van de toeristisch-recreatieve mogelijk heden een prima al-weer voorziening blijken te zijn. In zijn gisteren gehouden vergadering heeft de raad van Dirksland zijn garantie-portie voor 92.000,- geaccep teerd. Gerees' gemeenteraad deed dat voor de gevraagde 131.000,-. Door het Goereese PvdA raadslid T. Bakelaar werd het betreurd dat het Museum niet zondags geopend zal zijn, waartegen over de heren C. Noorthoek (CDA) en J. van Gurp (RPF) juist hun waardering jegens Rien Poortvliet uitspraken omdat hij juist geen zondagsopening wenst. Aan Middelhamis wordt een garantstel ling van 190.000,- en aan Oostflakkee ter grootte van 117.000,- gevraagd. waaruit - althans volgens het College - moge blijken dat er voldoende gemeen schapsgeld aan besteed is. Het College kreeg geen echt lastige zaken te behandelen; dhr. Schouten noemde de commentaren dan ook over het algemeen positief en gezond kri tisch. Zélf deed hij gezond kritisch over wat hij 'het geldschip Emgo" noemde en hij waarschuwde ertegen de huid al te verkopen nog vóór de beer geschoten is. Een nadrukkelijk pleit dan ook van "s voorzitters zijde de belastingvoorstellen te accepteren. Is de Emgo buit volgend jaar wél ontvangen dan kan over de besteding ervan worden overlegd. Wat het College betreft wordt het zeker géén besteding ineens van de te ontvangen miljoenen. „Misschien wel een deeltje ervan voor een gebouw waarover we nu al vier begrotingsvergadering lang heb ben gesproken", zo zei hij, kennelijk over een nieuw 'Ons Huis" te Herkingen. Nadat ook weth. Eshuis de aan hem gestelde portie vragen had beantwoord kreeg de raad gelegenheid tot fraktiebe- raad waarna de vergadering "s middags om 2 uur met repliek van "s raads zijde werd voortgezet. Repliek De middagvergadering werd begonnen met, voor de raad, gelegenheid tot repliek, waarvan door alle frakties ge bruik werd gemaakt om, dan wel in stemming of ontstemming kenbaar te maken. Ontstemming -een redelijk milde overi gens - was er van de zijde van de SGP fraktie omdat het College weigert mee te denken met het voorstel de toegangsprij zen voor het zwembad met slechts één kwartje te verhogen. Dhr. Koningswoud konstateerde dat het huidige PvdA/ CDA College een minder unaniem beleid weet te voeren dan het SGP/CDA College dat heeft gedaan. Géén tarief verhoging terwijl de éne coalitiepartner het nadelig exploitatiesaldo 'onaan vaardbaar' en de ander het 'onverteer baar" noemt; dhr. Koningswoud kon het moeilijk rijmen. In meerdere - zo niet alle - replieken kwam het stijgende exploitatietekort van het zwembad nog eens aan de orde waaruit de voorz. tenslotte als voorne men formuleerde dat het het Stichtings bestuur duidelijk zal worden gemaakt dat de kosten metterdaad beheerst die nen te worden. Het binnenkort te ont vangen Accountantsrapport zal daartoe wellicht handvaten bieden. Het Stich tingsbestuur zal ervan doordrongen worden dat de grens van het exploitatie tekort thans bereikt is. Of de in de begro ting opgenomen korting van 20.000,- ook metterdaad op rekening van het schoolzwemmen wordt gebracht werd door raadsvoorz. Schouten niet al te stellig meer verdedigd. Misschien is die bezuiniging ook op andere onderdelen van de zwembadexploitatie te bereiken, zo hield de voorz. voor mogelijk. Overigens bleef de SGP fraktie tegen de voorgenomen bezuiniging. De SGP suggestie een bijdrage te verle nen aan de restauratiekosten van de pleisterlaag in Dirkslands Ned. Herv. Kerk werd niet echt serieus genomen, hoezeer ook dhr. Koningswoud verze kerde dat het niks met 'kerkje spelen' te maken heeft maar dat het zijn fraktie in dezen gewoon om Monumentenbehoud gaat. De Emgo-beer, goed voor 4.5 miljoen is nog niet geschoten en, na uitleg door het College, was het ook dhr. van Nieuwen huijzen duidelijk dat met het nog niet ontvangen bedrag in de begroting '91 nog geen rekening kon worden gehou den. Hij overwon dan ook zijn aanvan kelijke aarzeling en stemde met de voorgestelde belastingverhogingen in. Die gelden uiteraard voor het hele jaar 1991 en kunnen tussentijds niet worden teruggedraaid, zoals dhr. van Nieuwen huijzen had gesuggereerd. Dhr. Robijn (PvdA) voorspelde voor volgend jaar, dankzij de rente van het te verkrijgen Emgobedrag, een rekening overschot van zo'n 6 ton. Ook hij begreep dat daar niet op vooruit kan worden gerekend maar wél stelde hij met nadruk dat de PvdA instemming met de trendmatige belastingverhoging een éénmalige is; volgend jaar lijkt die - ondanks de afspraak dat t/m 1994 trend matig zal worden verhoogd - achter wege te kunnen blijven. Een directe busverbinding Herkingen- Nieuwe Tonge, "s morgens om 8 uur, ter- wille van de schooljeugd richting Oude Tonge/Rotterdam, het zal door het Col lege bij de ZWN worden bepleit. Vanuit de SGP fraktie kreeg het College wat relevante informatie die het verzoek zou kunnen ondersteunen. Rond 4 uur 's middags kon de begroting, met belastingvoorstellen en ingecalcu leerde bezuinigingen, ongewijzigd wor den vastgesteld, sluitend en met een post Onvoorziene van 96.575,-. Zondag 28 oktober 1990 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. J. W. Verboom en 18.30 uur ds. J. Codée. Woensdag 31 oktober: 19.30 uur ds. D. Heemskerk, herdenkings dienst Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. Z. C. Versluis en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstien- den) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. J. Boer, Benthuizen en 18.30 uur ds. J. Koppelaar, Kinder dijk. STELLEND AM Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée en 18.00 uur ds. W. Meijer, Canada; Najaarszendings- kollekte GZB Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 17.00 uur ds. Z. C. Versluis, Maassluis. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. K. ten Klooster; extra maandelijkse kol- lekte kerkvoogdij Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur student C. Hogchem Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein en 18.00 uur ds. J. het Lam; extra kollekte onderhoud kerk Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur iGcscÜGnst. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, Held. Cat, zondag 29; extra kollekte bouw fonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur Iccsciicnst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. de Lange en 14.30 uur ds. K. Groenendijk (afscheid); extra kol lekte Hulp Oost Europa Lukaska- pel HDG 10.15 uur ds. W, H. van Kooten; extra kollekte pastoriefonds Rem. Ger. Gem. 10,00 uur ds. R. H. J. Boeijinga-Alders. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 uur lees dienst en 14.30 uur ds. A. v. d. Weerd Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur stu dent C. Hogchem, Kootwij kerb roek Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. W. V. d. Hoek Ger. Kerk ("Vrijge maakt) 9.30 en 16.45 uur leesdienst. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur eerw. hr. L. van der Sluijs; Ie kollekte diakonie en 2e kol lekte extra kerkvoogdij Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. Joh. de Rijke en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra kollekte onder- houdsfonds pastorie Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARING"VLIET Herv. Gem. 10.00 uur kand. A J. v. d. Herik en 18.00 uur ds. J. Willemsen; kol lekte kerk en interieur Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur mevr. drs. E. Lingen- van Veen, Willemstad en 18.00 uur drs. W. Venema. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos; herdenking reformatie Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. A. Moolenaar, Ulven- hout. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte Shaare Zedek Ziekenhuis Ger. Gem. 9.30 (H..A) en 18.00 uur ds. J. Koster, Dirksland Ger. Kerk 9.30 uur drs. W. Venema (voorber. H.A.) en 18.00 uur ds. P. Rozeboom. LANGSTRAAT Her\'. Gem. 10.00 uur kand. W. P. Emaus, Tholen; extra kollekte verwarming. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst Woensdag 31 oktober: 19.30 uur ds. Allan, Heerlen. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. van Dijk, Tholen en 18.00 uur kand. J. P. J. Voets, Hazers- woude Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten DIRKSLAND dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). OOLTGENSPLAAT woensdag avond 19.30 uur ds. J. de Pater, Krabbendijke. MELISSANT De Ned. Herv. Vrouwenvereniging 'Ta- bitha' hoopt op D.V. dinsdag 30 oktober a.s. haar jaarlijkse verkoopdag te hou den in het Verenigingsgebouw 'de Poort', Voorstraat 14. De openingstijden zijn "s middags van 2.30-5.00 uur en 's avonds van 7.00-8.30 uur. Naast de verkoop van prachtige hand werken enz. verkopen wij zelfgemaakte advokaat, kruukplaetjes, slaatjes, war me gebakken vis enz. Ook is er een boekentafel aanwezig en zijn er tweede handsboeken alsmede speelgoed voor de kinderen. U kunt nog gezellig een kopje koffie of thee gebruiken. Dit alles ten bate van het kerkewerk. Mogen wij op een goede verkoopdag hopen? U komt toch ook? Tot ziens! Veel gemeenten, organisaties en particulieren hebben afgelopen woens dag gebruik gemaakt van de moge lijkheid bezwaren tegen het ont- werp-streekplan toe te lichten bij de Statencommissie Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting. In reaktie op de Nota van Beantwoording van Gedeputeerde Staten werden pro blemen van bezwaarden nader be licht ten overstaan van een aan dachtig gehoor. De druk bezochte hoorzitting in Zuid- Beijerland werd geleid door Gedepu teerde Ted Jansen, die verantwoordelijk is voor het streekplan Zuid-Holland Zuid: „Om de 8 jaar wordt het streek plan herzien; daarbij willen we de grootst mogelijke zorgvuldigheid be trachten. Deze inspraak is daar onder deel van. U hebt al schriftelijk de bezwaren ingediend, uw bezwaren zijn bij de commissie bekend. Vanavond is er de gelegenheid een extra accent aan te brengen"'. Akkerbouw bedreigd door ganzen Een extra accent aan zijn bezwaar tegen de veelheid van ganzen in binnendijkse gebieden op de streekplankaart gaf ongetwijfeld de heer C. Stehouwer, akkerbouwer te Dirksland. In een vlammend en boeiend betoog schetste hij het ganzenprobleem voor de boeren. „Er komen er steeds meer en ze vreten altijd. De schade die ze aan de gewassen toebrengen is enorm". De heer Stehouwer had dan ook bezwaar tegen het loskoppelen van de wildschaderege ling in het streekplan: „Denk er aan, voorzitter, 't is onze boterham. Ik zou wel eens willen zien wat u zou doen als ze op deze manier aan uw loonzakje zouden komen". De duidelijke formulering van het gan zenprobleem kreeg een waarderend applaus van de ruim tweehonderd aan wezigen. Als man van de praktijk kon de heer Ste houwer niet begrijpen hoe de provincie tot de conclusie in de Nota van Beant woording was gekomen dat de ganzen niet altijd eten en dat het aanbod van bepaald voedsel een oplossing zou zijn. „Die conclusie is niet juist en druist lijn recht tegen de landbouw in", legde hij uit, „volgens mij is de schrijver van de nota weinig buiten geweest. Zoals het wordt voorgesteld in de Nota van Beantwoording, zo werkt het in de praktijk niet. Als het waar was dat de ganzen alleen onze oogstresten op zou den eten, dan waren we er. Maar zo gaat het niet. Ze vreten ook in februari als we het graszaad in de grond hebben en als de eerste jonge steeltjes boven de grond komen. Ze vreten het hele jaar. Je wordt bang als je ze ziet komen", betoogde de heer Stehouwer. „Donkere wolken van ganzen bedreigen onze gebieden" was zijn conclusie. De aanduiding tot fourageergebieden voor ganzen moest op zijn minst gekop peld worden aan een goede wildschade regeling en niet via het jachtfonds. Met nadruk werd door de heer Stehou wer gesteld dat hij wil meewerken aan de vogelstand en aan een goede regeling: „Maar als het niet gaat... alle boeren in die gebieden hebben een jachtakte en daar houdt u geen gans over!" Landbouworganisaties Veel steun van de diverse landbouwor ganisaties voor het standpunt van de boeren inzake de binnendijkse foura geergebieden voor ganzen. Het Landbouwschap constateerde te leurgesteld te zijn in de beantwoording van de bewaren door Gedeputeerde Sta ten. Het Landbouwschap vindt dat landbouw en fourageergebieden beleids matig niet te combineren zijn. Ook het loskoppelen van de wildscha deregeling kon in de ogen van het Land bouwschap geen genade vinden. „De landbouw wordt in haar ontwikke ling beperkt" aldus de vertegenwoordig ster van het Landbouwschap. Verder werd uitgelegd waarom het Land bouwschap de aanwijzing van bodem- beschermingsgebieden prematuur vindt, waarbij de onduidelijkheid over schade vergoeding werd genoemd. Ook was het schap niet te spreken over de vermeerdering van natuurontwikke lingsgebieden in plaats van de geargu menteerde wens om vermindering van natuurontwikkelingsgebieden. Het Landbouwschap was voorts van mening dat op de kop van Goeree de basis voor de landbouw te drastisch gewijzigd wordt. Vanwege de drie Flakkeese landbouw organisaties werd het woord gevoerd door de heer J. van Nieuwenhuijzen die zich omwille van de tijd beperkte tot de bezwaren tegen de aanwijzing van fou rageergebieden voor ganzen in binnen dijkse gebieden. „Ons gebied is daarvoor veel te klein" pleitte de heer Van Nieuwenhuijzen. Hij beklemtoonde de schade die de ganzen aanrichten en vond de loskoppeling van de wildschaderegeling onaanvaardbaar. De Flakkeese landbouworganisaties vinden dat aan de landbouw geen beperkingen meer mogen worden opge legd zoals de gedoogplicht, d.w.z. dat men de ganzen niet mag verjagen. Tenslotte wees hij op de bevuiling van de landbouwgronden door de ganzen, een milieufaktor die zeker niet over het hoofd mag worden gezien. De ganzen kunnen immers gemakkelijk ziektes e.d. verspreiden door wat er bijvoorbeeld aan hun poten zit, was het standpunt van de landbouworganisaties. Eenzelfde betoog werd gehouden door de landbouworganisaties van de Hoekse Waard, waarbij gevraagd werd om een beter beheer van de buitendijkse gebie den. Wanneer de ganzen in de buiten dijkse gebieden goed voedsel zou wor den geboden gaan ze vanzelf daarheen. Glastuinbouw In verhouding tot de problemen rond de glastuinbouw in de Hoekse Waard lijkt dit punt op Goeree-Overflakkee van ondergeschikt belang. Voor de belang hebbende is de verruiming van de moge lijkheden voor glastuinbouw echter een kardinaal punt. In het algemeen is bezwaar gemaakt tegen het standpunt van Gedeputeerde Staten dat op Goeree-Overflakkee géén gespreide of geconcentreerde glascul- tuur moet komen, behalve dan de moge lijkheid van 10 a 12 ha bij Oude Tonge. Tijdens de hoorzitting sprak de heer E. Grinwis namens de Grondwaterbe langenvereniging 'Kleistee' te Ouddorp. De heer Grinwis pleitte voor ruimte voor kleinschalige glastuinbouw in het schurvelingengebied om de bloemen teelt voor de toekomst te kunnen behou den, voor de aanleg van de Blanken burgertunnel en wees waterwinning in het gebied van de Kleistee af „Het verheugt ons dat er naar alternatie ven voor waterwinning wordt gezocht" zei de heer Grinwis. In het streekplan worden over de waterwinning nog geen uitspraken gedaan omdat er nog onder zoeken gaande zijn (red.). Agrarische Begeleidings commissie Ouddorp West Het grote economische belang van de landbouw en met name de zaadteelt die zo specifiek is voor Ouddorp. werd naar voren gebracht door de Agrarische Begeleidingscommissie Ouddorp West. Een derde deel tot de helft van het gebied aanwijzen voor natuur, dat werd beslist afgewezen, omdat er dan niet genoeg grond over blijft voor de basis landinrichting. In het pleidooi voor de toekomst van de zaadteelt werd onder meer naar voren gebracht dat de zaadteelt het milieu zeer weinig belast. Gemeenten Goedereede, Middelhamis en Oostflakkee Wethouder Klepper van Goedereede sprak om te beginnen zijn erkentelijk heid uit voor het feit dat twee zaken gere geld konden worden, te weten de jacht haven bij Stellendam en de verhouding natuur/landbouw in de strandpolders van Ouddorp. Toch bleven er ook nog bezwaren: 5 ha bedrijfsterrein bij Stellendam is te klein om te exploiteren, al had de wethouder inmiddels begrepen dat die 5 ha 'netto" is. De gemeente Goedereede is van mening dat te weinig rekening is gehouden met de negatieve effekten voor de agrariërs bij de aanwijzing van ganzengebieden. Gevraagd werd om aanpassing van de plankaart inzake het stiltegebied bij de buitenhaven van Stellendam, die op de kaart midden over de buitenhaven (waaraan de Visafslag is gelegen) heen loopt. Wethouder mevrouw Van Eek van Mid delhamis zei weinig opmerkingen te hebben: „Want de gemeente Middelhar- nis is tevreden". Wel vroeg mevrouw Van Eek aandacht voor het industrieterreintje bij Nieuwe Tonge dat momenteel in samenwerking met ondernemers wordt verbeterd en om mogelijkheden voor een behoorlijke bedrijfsvestiging in de gemeente Mid delhamis om het vertrek van de beroeps bevolking tegen te gaan en omwille van een evenwichtige bevolkingsopbouw. Mevrouw Van Eek vroeg de statencom missie aandacht te hebben voor de belangen van de agrariërs en bij de aan wijzing van fourageergebieden de be langen van de mensen niet onderge schikt te maken aan die van de dieren. Van de zijde van de gemeente Oostflak kee werd naar voren gebracht dat men in het streekplan een visie op de land bouw node mist, terwijl de landbouw van oudsher de basis van de economie in dit gebied is, ook nu nog 21% van de arbeidsplaatsen in de landbouwsektor ligt, en de landbouw met grote proble men wordt gekonfronteerd. „Tegenover de teruglopende werkgele genheid in onder meer de landbouw is de recreatie de enige, of zo u wilt, één van de weinige mogelijkheden om nog een economische impuls te geven"'. (vervolg op pagina hiernaast) He

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2