God regeert NIEUWS Schaken De Zwarte Pion uit de Kerken Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers Oktober extra-raadsel D Oktober-raadsel 4 s u s s verkopen... Makelaar Tamboer Uitslagen Damvereniging 'Denk en Zet' Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. OS GAPSR In ons dorp heeft de apotheker nog een ouderwets moriaanshoofd met wijd open mond boven zijn winkeldeur. Weet u, wat zo'n 'gaper' te beduiden heeft, en waarom dit het symbool van deze neringdoenden werd? Antwoord: Reeds in de 15de en 16de eeuw prijkte er, tussen vele andere uit- hangtekens, vaak een gaper aan de gevel van de apotheker of diens voorlopers; de toenmalige alchemist en de crudeman of crudener. Zijn winkel was namelijk eerst, zoals het latijnse woord 'apotheca' zegt; een voorraadkamer vol uitheemse produkten. Hij bereidde daar poeders en zalfjes, maar verkocht ook suiker en 'koloniale waren' als koffie, thee en de pas uit Amerika geïmporteerde tabak, en hij brouwde heilzame drankjes uit allerlei kruiden. Gezien de vele uit heemse produkten kozen de apothekers veelal exotische uithangtekens, -borden of-beelden. Men zag in of bij hun win kels wel eens vreemde planten of dieren uitgebeeld. Het hoofd van een Arabier, Turk of Moriaan paste precies in deze sfeer, maar er zijn ook Europese gapers in klederdracht of in uniform. Opval lend is de wijd open mond, soms met ver uitgestoken tong. Over de betekenis van deze gapers zijn de historici nog altijd niet uitgepraat. Werd er werkelijk ge gaapt en sloeg dat op de verkrijgbaar heid van een slaapdrankje? Stak een Zwarte Piet spottend zijn tong uit, of moest het een patiënt voorstellen die de dokter of chirurgijn z'n tong laat zien? Zegt hij Aaaa, of zou het een roepende figuur voorstellen? Bij enkele gapers lagen pillen op de tong, dan kon het een patiënt zijn. Anderen hielden een zwa velstokje tussen de kaken, mogelijk als middel tegen de pest. Zeker weten doen wij het niet, maar de relatie apotheker en patiënt ligt het meest voor de hand. Wilt u een grote verzameling van die uit hangtekens bijéén te zien, ga dan eens kijken in het Zuiderzeemuseum, Wier- dijk 18, 1601 LA Enkhuizen. Voor in formatie over de toegangstijden kunt u bellen: (02280) 1 01 12. tGSLtlULP Er kruipt 's avonds wel eens een egel door de tuin die er soms lang blijft zitten. Wat kun je zo'n dier voor (extra) voer geven? Antwoord: Gezonde egels op doortocht kunt u rustig laten gaan, maar als dit diertje een zwakke of zieke indruk maakt, mag u het bijvoeren met bijv. een bruine boterham met pindakaas of kat- tevoer uit blik en vers drinkwater, alles van een plat blad of heel lage schaal. Melk kunnen ze niet verdragen. Is het dier ziek, raadpleeg dan een dierenarts of egelasiel. (De dierenbescherming kent de adressen en telefoonnummers). OF BOCKVeHSItANDtMe In 'Het kijkvenster' las ik over een recente boekverbranding. Met uw opmerkingen over de ouderlijke verantwoordelijkheid kan ik volledig instemmen, maar wat mij zeer verbaast is, dat de dader tot een boete veroordeeld werd. Natuurlijk moet hij het gehuurde boek wegens opzettelijke vernieti ging vergoeden, maar welke elementaire rechten heeft hij geschonden? Wacht mij ook een door u aan te spannen proces als ik met het Eilandennieuws de kachel aan maak? Antwoord: Als we alle gezinnen moes ten vervoolgen die het Eilandennieuws (dankbaar) gebruiken voor het aanma ken van open haard, of het verpakken van gevangen vis, dan zouden de rech ters geen tijd meer hebben voor gewich tiger rechtszaken. Er is echter een duidelijk verschil tussen het abonne ment op een krant, dat u het recht ver leent om dat blad al dan niet gelezen aan de eerder genoemde en nog andere handelingen op te offeren omdat het papier uw eigendom is geworden, en het lidmaatschap van een bibliotheek dat u wel tijdelijk het recht verleent een aantal boeken mee naar huis te nemen om die aldaar gedeeltelijk of geheel (dan wel in 't geheel niet) te lezen, want dat lidmaat schap verplicht u om die voor een bepaalde termijn geleende boeken tijdig en vooral ook ongeschonden aan de eigenaar terug te bezorgen. De vader uit het bedoelde geding had evenwel moed willig het vuur opgestookt en het boek Scrupules, dat zijn dochter zonder scru pules had zitten lezen, aan de vlammen prijsgegeven. U meent, dat vergoeding van dat boek aan de bibliotheek vol doende zou zijn geweest. Dat zou klop pen als het boek per ongeluk in het vuur was gevallen, of op een andere manier zwaar beschadigd, of gewoon wegge raakt was. Maar onze wet voorziet in een bestraffing van de dader indien iemand 'opzettelijk andermans eigendom be schadigt of vernietigt'. Dat wreef de bibliotheek hem aan en dat deed de rechter ambtshalve besluiten deze vader een boete van 300,- op te leggen, waar van (wegens begrip voor de verzach tende omstandigheden) ƒ200,- voor waardelijk (dus niet te betalen als pa zich voortaan van dergelijk eigen rech ter spelen onthoudt) maar natuurlijk met vergoeding van de geleden schade ad 23,- aan de bibliotheek. In het von nis stond bovendien vermeld, dat deze pappa zich schuldig gemaakt had aan schending van elementaire rechten als onze grondwettelijke vrijheid van me ningsuiting en het recht op informatie van zijn dochter. Blijkbaar wilde het Gerecht duidelijk maken, dat wij na 80 jaren strijd tegen de Spaanse inquisitie, zo'n 20 jaren Franse overheersing en vijf jaar onderdrukking door de nazi's geen censuur meer kunnen dulden. Maar vol gens de rechter waren de ouders zèlf ver antwoordelijk voor de opvoeding van hun minderjarige kinderen en konden zij die verantwoordelijkheid niet op de bibliotheek afwentelen. Wij hebben hier ook geen lijst meer met 'verboden boe ken', zoals die door de R.K. kerk werd opgesteld. We kunnen er lang en breed over discussiëren maar het eigen rechter spelen en moedwillig verbranden van andermans eigendom is en blijft straf baar... GEVLEKT STAAL Ik heb mijn stalen bureau geboend, maar nu zijn er vlekken in gekomen. Hoe krijg ik die rare plekken eruit? Antwoord: U mag voor dit metaal geen boenwas gebruiken. Probeer het opper vlak af te wassen met water en zeep plus zo'n schuurmiddel dat niet kan krassen. Dan afspoelen en ook goed afdrogen. Is het kurkdroog, dan kunt u de resterende vlekjes zonodig verwijderen met terpe- tine. HAAIEVINLOZe SOEP Omdat het zoveel tijd vergt om de echte haaievinnesoep klaar te maken, wilde ik graag weten of het ook zónder die vinnen kan. Antwoord: Ja, dat wordt vaak gedaan. Kook poulet van één soepkip met 300 grap ham, een fijn gesneden ui en een paar versnipperde stukjes gember, 25 gram aardappelmeel en een glas sherry in ca. 1 liter water tot na ongeveer IVi uur de kip en de ham geheel gaar zijn. Snijd het vlees klein, zeefde bouillon en kook ze samen nog eens tien minuten door. Naar smaak ca. 1 theelepel soja, zout en evt. peper en knoflook toevoegen. KnUIS MET DUIVEN Tijdens de verbouwing van de aula op de begraafplaats te Sommelsdijk is op de top gevel een kruis geplaatst met gedrapeerde das of sjaal en daar onder twee vogels. Wat is de betekenis hiervan? Antwoord: Deze fraaie uitbeelding op de top van de aula is niet ontleend aan een uitspraak of andere passage in de Bijbel. Wij hebben hier te maken met enkele gecombineerde symbolen. Het kruis is voorzien van 'het kleed' (ook wel de mantel genoemd) van Christus, zoals een en ander ook op een aantal schilde rijen uit de 15de eeuw voorkomen. In die vorm doelt de kunstenaar op de dood. het gebrachte offer en de opstanding van Christus. De duif is in een aantal Bijbelboeken gebruikt als symbool van de hoop, maar ook van de menselijke ziel. Hier, bij een begraafplaats, symbo liseren de duiven de zielen van de over ledenen, die beide (uit tegengestelde richtingen) naar het kruis komen vlie gen en zo op het geloof in Christus dui den, want het kruis betekent immers hoop op vergeving van de zonden en hoop op een leven in het hiernamaals. puzzelskiefkaahten Wat krijgt een instelling voor de briejkaar- ten met de oplossing van een puzzel van de PTT als er géén extra postzegels hoeven te worden hijgeplakt? Ze komen toch met honderden of duizenden binnen. Hoeveel geld levert dat nog op? Of is dat larie koek? Antwoord: Wij hebben uw vraag voor gelegd aan de PTT en het precies laten uitleggen. Zoals u reeds wist, bestaan er akties voor een goed doel waarbij de oplossingen moeten worden ingezon den per briefkaart, waarop dan een bedrag aan extra postzegels moet wor den bijgeplakt naast het normale porto, of waarmee men de organisatie mach tigt tot afschrijving van een bepaald bedrag van bank- of girorekening. De organisatie die de akfie op touw zette, kan dan volgens de met de PTT afgeslo ten overeenkomst het totaal bedrag per teveel geplakte postzegels of op andere wijze overgemaakte schenkingen na aftrek van de administratiekosten en dgl. van de PTT in ontvangst nemen. Hoe er een aktie voor een goed doel kan plaatsvinden als er géén sprake is van extra gefrankeerde briefkaarten of dgl. is de direktie van de PTT onduidelijk, aan gezien er in dat laatste geval geen sprake is van een batig financieel saldo. De gebruikte briefkaarten leveren de orga nisatie werkelijk geen stuiver op. GUINESE $IG Waarom wordt een cavia zo vaak 'guinees biggetjegenoemd? Antwoord: Big omdat het diertje een knorrend geluid maakt en guinees ver moedelijk doordat het afkomstig is uit Guyana in Zuid-Amerika. INWEMDtGE KLOH Hoe verklaart u het. dat in onze kindertijd de dagen zo lang duurden en dat de maan den en jaren, nu we ouder zijn, voorbij vliegen? Antwoord: Dat gevoel kennen alle oude ren. Het heeft te maken met ons inwen dige klokje, dat ons (ook zonder op ons horloge te kijken) herinnert aan vaste tijden van opstaan en slapen gaan, onze dagelijkse verplichtingen en aan het uur van een belangrijke afspraak. Dat tijd mechanisme werkt dank zij één van de vele DNA-partikeltjes die wij 'genen' noemen en deel uitmaken van bepaalde lichaamscellen. Dat 'tijd-gen' wordt vol gens prof dr. W. J. Rietveld geboren in een soort eiwit dat o.m. voorkomt in het steunweefsel dat onze lichaamscellen aan elkaar doet plakken. Een schild- klierextract kan de genen sneller doen werken, maar kinine kan ons inwendige klokje vertragen. Dat verklaart het ver schil tussen jonge en oude mensen: in onze jeugd werken de scheikundige omzettingen in ons lichaam sneller en naarmate wij ouder worden verloopt dat proces langzamer. Daarom duurden onze kinderjaren voor ons gevoel zo lang en lijkt het er nu wel eens op, dat de uren, dagen, maanden en jaren 'voor bij vliegen'. CARAVAN KOELKAST In mijn stacaravan heb ik onlangs een koelkast gezet. Kan die 's winters op mini mum blijven staan, of moet ik hem uit schakelen? Antwoord: Zolang u de caravan niet gebruikt kunt u beter de koelkast leeg maken, de stekker uit de kontaktdoos halen en de deur open zetten, zodat de kast kan luchten. NIET ZURE e Ik kan geen zuur verdragen dooreen maag zweer. Wat moet ik dan met die zure (extra) vitaminen C aan? Bestaan er soms zoete? Antwoord: Vitamine C is niet alleen in Huish. comp. uitslagen 15-10-90 Afdeling 1: Verolme - du Preeafg. (—/-!-+) Lesuis - Peeman1/2 - 1/2 Boeter - CJ Smit1/2 - 1/2 van Prooijen - HollanderO - 1 Afdeling 2: van Doorn - v. d. Waal1 - O Ant. Visser - HK Smit1 - O Taaie - Lugtenburg1/2 - 1/2 Noordijk - Wolters1 - O van Schaardenburgh - V. d. DoesO - 1 Rgl Groenendijk - Dane1 - O Maliepaard - AlbrechtsO - 1 Bakelaar - Kastelein1 - O Toen Verolme torens verdubbelde greep du Pre 'stuk of 2 pionnen'. Lesuis had kunnen winnen als... ie zelfs niet zo blij met remise was geweest...?!?! C. Smit en Boeter hadden misschien gelijk in re mise. Hollander offerde stuk voor f2 +e4 pion Rokade wit weg. Van Prooijen offerde toen ook kwal. Tenslotte nog een kwal.offer en de partij was tevens uit. Beste jongens, meisjes... en ieder die dit leest Om te beginnen valt er wat 'recht te zet ten'. September-raadsel 4 heeft niet als uitkomst 777, maar 797. Zelf zag ik het pas, toen enkele puzzelaars me er op we zen. Je ziet het maar: de puzzelaars van jeugdboek maak je niets wijs... Van enkele puzzelaars hebben we nog zelfgemaakte puzzels liggen. Zowel het Bijbelse als het extra-raadsel is deze keer afkomstig van Jolanda v. d. Wende uit Ouddorp. Ze krijgt daarvoor de extra punten. Tot slot Volgende keer hopen we weer wat brie ven te beantwoorden, 't Is geen lange 'hoek' geworden, maar hopelijk is het ook weer niet zo kort, dat jullie er 'over heen lezen'. En jullie hebben vast nog meer te doen. 1. Getal 2. Jongensnaam 3. Meisjesnaam (ook naam eerste vrouw) 4. Vogel die veel voorkomt 3. Vervoermiddel 6. Lichaamsdeel (je hebt er twee van) 7. Kledingstuk (lekker warm...) Misschien ben je er in de vakantie wel geweest. Allen de hartelijke groeten en bij-leven- en-welzijn tot volgende keer. Jesaja Mirjam Jozef Damascus Ruth Mattheus Naomi Samaria Filippus Anna Eva Antwoorden zelf opzoeken en doorstrepen. Moab Orpa Sem Potifar Ruth Hanna Jeremia Micha Saul Lea Ezau Absalom Maria Izaak Martha Edom Job Israël Sara Achab Ruben Rachel Adam Dan Elisa Titus Simon Eli Asaf Ezra J E R E M I A A A H C I M F E Z O J Z R B A N N A H I S E M A U S A A R Z E L M O A B A B A S I M O N I E A J K E L A L A E L P D S A N O F E Z A U P O T I F A R M A D A M A U M I L A D A M A S C U R T E H B C N A O M I A E U H A T A H A J O B P V T T N R H E D S A R A R A H U N A C L E A R S I O A I R A M A S U E H T A M Boven de woelingen van de tijd die ons vaak benauwen zie ik Gods voorzienigheid dat geeft rust. vertrouwen. Hij ziet hier de zware strijd van de wereldmachten die in deze bange tijd alle recht verkrachten. Heel de wereld is in nood, mensen sidderen, beven Maar God is oneindig groot Hij beheerst het leven. Hoe de wereld zich ontwricht Hij kent de verbanden. Daarom 't oog op Hem gericht met gevouwen handen. LANERTA de vorm' van ascorbinezuur, maar ook als niet-zuurvormend natriumascor- baat of calciumascorbaat te koop en dat is even effektief als de zure tabletjes die u tot nog toe nam. met optimaal resultaat een huis NED. HERV. KERK Beroepen te Linschoten P. Molenaar te Zalk en Veecaten; te Westerhaar J. Quist te Hen drik Ido Ambacht; te Kockengen dr. P. Vermeer te Kesteren. Aangenomen naar Wilsum H. J. Donken te IJzen- doorn. Bedankt voor Rijnsburg P. L. de Jong te Nuns- peet. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Luttelgeest en Kuinre drs. J. J. T. Salakay te Den Burg (Texel); naar Oost zaan (herv. geref Federatie) drs. N. A. Kok, kand. te Koudekerk aan den Rijn; naar Reeuwijk (herv. geref) J. P. Koning te Rotterdam-Zuid (Katendrecht). Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosduinen mw. drs. N. A. Kok, kand. te Koudekerk aan den Rijn. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Rijnsburg (tweede pred.plaats) C. Bijl te Zwolle-Centrum; te Heerde i.c.m. Wapenveld A Boersma te Mussel; te Meppel, te Hoogvliet-Spijkenisse, te Winsum-Obergum en te Bunschoten- Spakenburg J. J. Schreuder, 1.1. zend. pred. te Curasao, verbonden aan de kerk van Rijnsburg, wonende te Bunschoten- Spakenburg; te Nieuwleusen Jt. Janssen te Almelo. Aangenomen naar Enschede-Oost dr. P. H. R. van Houwelingen te Ommen. Bedankt voor Assen-Zuid B. Luiten te Dronten; voor Noordbergum en voor Vlaardin- gen K. de Vries te IJsselmuiden-Graf- horst. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Harderwijk: T. M. Hofman te Ouder kerk aan den Amstel en J. Westerink te Bunschoten; te Arnhem: J. Bosch te Sur- huisterveen en M. W. Vrijhof te Wilder- vank-Veendam. Beroepen te Zwolle H. C. Mijnders te Zwijndrecht; te Apeldoorn-Zuid en te Woerden B. Oosterbroek, 1.1. pred. te Brazilië, wo nende te Baambrugge. Bedankt voor Barendrecht M. "Vlietstra te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Spijkenisse D. Rietdijk te Moer- kapelle. Bedankt voor Middelharnis A. Bac te Bodegra ven; voor Rotterdam-Centrum en voor Utrecht G. J. van Aalst te Benthuizen; voor Aagtekerke J. Karels te Rijssen; voorAalburgJ. Mijnders te Veenendaal; voor Apeldoorn A. Moerkerken te Gou da; voor 's-Gravenhage-Zuid J. J. van Eckeveld te Zeist; voor Leerdam N. W. Schreuder te Goes; voor Rotterdam- IJsselmonde L. Blok te Nunspeet; voor Rhenen M. Mondria te Waardenburg. De Stichting Vluchtelingenwerk Mid delharnis zoekt vrijwilligers, die zich willen inzetten voor de opvang en begeleiding van asielzoekers. In 521 gemeenten in Nederland worden asielzoekers opgenomen. 447 daarvan hebben binnen hun grenzen vrijwilli gers aan het werk, die geheel belange loos hun vrije tijd hiervoor beschik baar stellen. Momenteel verblijven er asielzoekers uit Roemenië en uit Eritrea in Middel harnis, maar dit wisselt vaak. Meestal zijn de asielzoekers die in Mid delharnis aankomen, al in één van de asielzoekcentra in ons land opgevan gen. Daar wordt hen al het een en ander over Nederland verteld. Maar om in een vreemd land te kunnen leven, moet er veel geregeld en geleerd worden. Daar zijn van oudsher vrijwilligers bij behulpzaam. Zij zorgen voor eventuele rechtsbescherming en juridische bij stand. Zij gaan mee naar allerlei instan ties om behulpzaam te zijn bij de papieren-rompslomp. Zij gaan, indien nodig, mee naar de dokter of tandarts. Maar ook gaan zij in het begin mee met boodschappen doen. De asielzoekers zullen, om zich te leren redden, ook onze taal moeten leren waarvoor Vluchtelingenwerk de moge lijkheid biedt. Veel vluchtelingen hebben nare ervarin gen gehad (martelingen en bedreigin gen) waardoor zij psychische en sociale problemen krijgen. Soms is het nodig professionele hulp in te schakelen. Wie zich wil aanmelden als vrijwilliger, minimaal 2 dagdelen per week beschik baar heeft, in de gemeente Middelharnis woonachtig is en denkt de asielzoekers op alle fronten te kunnen steunen, kan kontakt opnemen met: Eline Gerris, tel, (01870) 26 25 of Nelly van Eek, tel. (01871) 12 43. Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen 15 oktober 1990 Dammen; afdeling 1: KI. de Jong - W. van 't Geloof2 - O H. Grootenboer - Joh. Koppelman1 - 1 K. de Munck - C. van WelieO - 2 H. Stolk - B. RoetmanO - 2 Afdeling 2: H. de Munck - C. v. d. Kroon2 - O A van Rossum - W. Nieuwland...l - 1 P. V. d. Groef- L Vijfhuizen2 - O A de Munck - J. KnopsO - 2 Schaken: W. Stolk - J. de JongO - 1 D. Wolfert - A. P. NobelVi - Vi H. Loggen - W. KnöpsO - 1 MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Maandag 15 oktober 1990 Afdeling I A. Verolme - I. MackloetO - 2 Afdeling 11 A. Knape - M. Klink1 - 1 A. Krijgsman - A. van Heumen ...O - 2 Afdeling 111 H. Noordijk - G. M. Koese1 - 1 C. v. d. Groef - G. Zaaijer1 - 1 J. Holleman - A. v. d. Sluijs1 - 1 Afdeling IV P. van Groningen-J.AGebuis2 - O J. Groenendijk - R. JacobsO - 2 D. Peeman - J. K. de RooijO - 2 D.E.Z. I - 's-Gravenpolder IV10 - 6 1. J. Dekker - M. v. d. Plasse1 - 1 2. J. van Hoorn - D. de RooijO - 2 3. H. Koese - M. de Jager1 - 1 4. A. V. d. Veer - J. v. d. Horst2 - O 5. C. Polder - M. Nijsse2 - O 6. I. Koese - D. Haissoon1 - 1 7. W. Vroegindeweij - R. Nijsse ...2 - O 8. K. Vis - A ten Hove1 - 1 Commentaar: ,V^V^<^T<^1V^1<<^v^^l^^<^>.^V^1<^^Wl5l1<^^<^TC^K^it^ll^,t^^(^«^V^X^V^V^V^W^V.^,^ Tel. 01870-3477

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 8