EiuvriDEn-niEuws Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Overdenking De Wacht aan de lijn uit de Heilige Schrift Damvereniging 'FORT&ni PRINS FREDERIK' een receptie, koffiemaaltijd of koud buffet in een eeuwenoud fort Homburg Hardi Tour door Nederland HETl KIJKVENSTER Op z^n Ouddurps .N^^ENT/?^ 'V Gebaande wegen Jan Knape Mzn. No. 5944 - Werkweigeraars - Wanbeleid - Onverdachte geluiden Britcentrum Keuvelaar heeft een schitterende koliektie speelse, vlotte, leuke, gekke, oersterke, maffe, modieuze, flitsende, fleu rige, kleurige kinderbrillen. Kom kijken bij Keuvelaar. Zandpad 56 Middelharnis Tei. 01870-3437 AKTIE ZUINIG STOKEN 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te Melissant rekreatiecentrum Samen met regionale dealers: We weten het allemaal: voor het jaar 2000 moet het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen met 50% gere- diceerd worden. Een geweldige op gave voor de landbouwer, chemische industrie, maar ook de fabrikant van spuitmachines. Vandaar de 'Hardi Tour Door Nederland', want met een goede, juist afgestelde spuitma- chine, kan er al fors bespaard wor den. Neem de Hardi Twin met 30% reduktie op spuitmiddelen. Dertig procent reduktie VERVOLGVERHAAL - 23 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 blik op kerk en samenleving Dat was laatst een hele consternatie! Werklozen in Stadskanaal en omgeving kregen te horen dat ze maar enkele weken bollen moesten gaan pellen in de kop van Noord-Holland. Natuurlijk stond binnen de kortste keren heel pro gressief Nederland op z"n kop! Wat dachten ze wel? Dat alles in dit land zó maar kon...? Enfin, het feest ging niet door. Laat de bollenpellers maar uit Polen komen, wij Groningers zijn daar te fijn voor gebouwd. Onno Ruding, destijds minister van Financiën poetste zijn gewraakte uit spraak uit 1983 nogeens op: „men blijft veel liever bij Tante Truus". En gelijk had hij... Steeds luider klinken de stemmen van hen die zeggen dat de regering de uitke ringen maar eens flink moet besnoeien, of desnoods stopzetten, dan zullen de werkschuwen te zijner tijd wel eieren voor hun geld kiezen. Het is immers een algemeen bekend feit dat werklozen heel gemakkelijk aangeboden werk wei geren, en dat dat zonder meer wordt geaccepteerd. Het is alsof de regering bang is de maatregelen tegen zulke lie den wat aan te scherpen. Tot nog toe hebben deze stemmen echter bij de regering weinig gehoor gevonden. Met Wim Kok als minister van finan ciën valt dat ook niet te verwachten. Hij kan kwalijk zijn socialistische achter ban voor het hoofd stoten. Maar nu komt de kritiek op dat beleid uit zijn eigen kring. Twee socialistische economen hebben hem openlijk be schuldigd van wanbeleid: Prof Dr. Eduard Bomhoff, hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, en Prof Dr. F. de Kam, hoogleraar in Groningen. Het reformatorisch opinieblad KOERS van 12 oktober j.l. deed er een boekje over open. Prof. Bomhoff, aldus KOERS, „verwijt het kabinet intellektuele en bestuurlijke lafheid, terwijl hij de miljoenennota typeert als een stuk voor struisvogels. Bomhoff geeft een paar voorbeelden, symptomen, die moeten bewijzen hoe scheef het zit in onze maatschappij. Bijvoorbeeld het feit dat Amsterdam 72.000 werklozen telt, en er slechts tien het afgelopen jaar een straf korting hebben gekregen omdat zij werk weigerden. En dat terwijl er in en rond Amsterdam werk zat is. Waarom mag een werkloze die werk weigert gewoon zijn uitkering hou den, is de strekking van de vraag van Bomhoff Het volgende dat Bomhoff hekelt, is het feit dat Amsterdam werkwilligen uit Friesland moet halen. Tegelijker tijd krijgen een paar duizend Am sterdamse jongeren een uitkering voor een halfjaar zonder dat van hen wordt verwacht dat zij laten zien aktief op zoek te zijn naar werk". Van Prof De Kam wordt de volgende uitspraak geciteerd: „Zet de uitkeringen maar stop, dan komen ze wel! We zijn er veel te lang van uitgegaan dat sociaal gunstige regelingen het goede in de mens zul len oproepen. En de mens is blijk baar slecht". Met KOERS verheugen we ons erover dat het nu ook eens van die kant wordt gezegd. Misschien dat er dan eindelijk eens geluisterd wordt... i Waarnemer 't Was dienk 'k in 't jaer 1924 of 1925. In 't was in de wintere. De kivietsplój- te in de koeiepitn in de middeldune waere toe-e'vrore zieje. In die pitten waere nogal een aêrig endje weig. 'k Was zelf te jonk nog om te riejene. mar 't was van dat stille weer, in dan horende je dat gekras over 't ies. Ak er an dienke, hoarek 't nog. Afijn, 't wier al een klein be'ie duuster; in mistig, dat was 't ergste. Moe in ikke liepe al us een kêêr né 't hekie, mar je zag netuur- lijk niks. Ze zeit, „wêêr bluve die kinders noe tog, strak verdwaele ze nog". In noe hè 'k vlij jaere pas éhoord hoe dat toe offeloape is, van m'n zuster zelf. Ze zeit, ja we moste nê huus, in wielle an 't lópene. Ze zeit wêêr dienk joe da m'n terechte kwamme. Ik zégge, ja dat week ók niejt, messchien wel onger dunen often kwaên hoek. Nêê zeit ze, we kwamme wêêr bie de kie- vitsplójte terechte. Toe hê m'n der zó om u lache. Mar ze zeit 't durende lange, voor mun thuus waere. Je liejp mar, in je liejp mar, 't was valle in opstó mit al die hógten. Dan za ie wêêr mit êên schoeuwe in een molshoop, in dan lei je haest wêêr languut op je neuze. In dan doch ie da je der was, in dan za ie weer levers in de buurte van de fluppies. In eindelijk hó mé de schurvelienk (hógte) vonge, in dêêr mar langs bleuve lope, toe naun 't' hekie te pakkene hó. Je begriept da moe blieë was, da mun der waere, in wiele niejt minder. Dank voor de plaatsing. Een hartelijke groet van M. Padmos-Rockanje De tabel voor de week van: 8 oktober t.e.m. 14 oktober 1990 Normaal jaar- Weekslreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 m" 5 m= 5 m= 600 m' 7 m" 7 m' 700 m" 8 m' 8 m' 800 m= 9 m' 9 m' 900 m' 10 m' 10 m' 1000 m' 11 m' 11 m' 1100 m= 12 m' 12 m' 1200 m= 13 m' 13 m= 1300 m= 14 m' 14 m" 1400 m' 15 m' 15 m= 1500 m= 16 m' 16 m" 1600 m= 17 m" 17 m^ 1700 m' 18 m=' 18 m" 1800 m= 18 m= 18 m" 1900 m^" 19 m= 19 m= 2000 m' 20 m' 20 m' 2200 m' 22 m' 22 m3 2400 m'' 24 m= 24 m' 2600 m' 26 m' 26 rn' 2800 m' 28 m' 28 m» 3000 m' 30 m= 30 m= 3500 m' 35 m' 35 m' 4000 m= 40 m" 40 m' 4500 m= 45 m" 45 m' 5000 m' 49 m" 49 m' 5500 m= 54 m= 54 m= 6000 m' 59 m= 59 m^ Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur ruinn boven normaal, de windsnelheid lag op het normale niveau. „Welgelukzalig is de mens, wiens sterkte in U is, in welker hart de gebaande wegen zijn (Psalm 84:6) De ware pelgrim zoekt zijn sterkte in God. Die sterkte wordt hier nadrukkelijk in verband gebracht met de moeilijkheden aan de reis naar Jeruzalem verbonden. Naar Jeruzalem gaan was in die tijd een hele onderneming. Het was geen zorgeloze pleziertocht in een comfortabele touringcar langs geas falteerde wegen. De weg naar de heilige stad was af wisselend. Er waren lieflijke hoogten met heer lijke vergezichten. Maar er waren ook diepe dalen die afschrikten. De pelgrims moesten op hun tocht ook door het barre 'Bakadal'... het 'tranen dal'. Het was een dal vol verschrikking. Het was er snikheet en water was er niet. Het betekende een grote beproeving. En wat de wegen in Palestina betreft, die waren uitgesproken slecht. Ze waren smal, hobbelachtig, vol kuilen en stenen en niet onderhouden. Alleen tegen de tijd van de grote feesten werd er wat aan gedaan. Dan werden ze 'gebaand'. Hindernissen en belemmeringen wer den opgeruimd, opdat de feestgangers sneller voort konden. Nu zegt de dichter: „die mens is welge lukzalig, welke deze gebaande wegen in zijn hart heeft". Niet in zijn hoofd alleen, want dan zit het een voet te hoog, maar in zijn hart. Wil dat zeggen dat men altijd in de kerk moet zitten? Neen, want dan verwaarloost men zijn roeping in de wereld. Wat dan wél? Dit... men moet er mee bezig zijn. Ons leven moet er door beheerst wor den. We moeten het hart op de wegen naar Sion zetten. Altijd met God zijn... zijn in de dingen van God... met heel zijn hart uitgaan naar de dienst des Heeren. Luther heeft er van gezegd: „Het bete kent, van harte wandelen in de Wet en de inzettingen van God". Calvijn verklaarde: „Langs die weg zul len zij zich met heel hun hart voortspoe den. Dat is meer en beter dan alleen maar over de weg naar Sion praten". Het gaat ten diepste om de beoefening van de ware godsvrucht. Willen we welgelukzalig zijn, dan moet ons hart bereid zijn, opdat de Koning der ere inga. Het hoge moet vlak, het kromme moet recht worden. „Mijn hart o, hemelmajesteit. Is tot Uw dienst en lof bereid". Het hart van de mens is door de zonde als een wildernis geworden. Een dode en dorre woestijn. Lees maar na, wat de Heere Jezus over het hart zegt. (o.a. Markus 7:21-23). David leerde de boosheid van zijn hart kennen en bad: „Schep mij een rein hart, o God!" Ons hart moet vernieuwd worden door de Heilige Geest. Het moet er door in orde worden gebracht. Hoe nodig is het te bidden: „Doorgrond m' en ken mijn hart o. Heer, Is 't geen ik denk niet tot Uw eer. Beproef men zie, of mijn gemoed Iets kwaads, iets onbehoorlijks voedt, En doe mij toch met vaste schreden. De weg der zaligheid betreden Psalm 84 is wel genoemd: 'Sions' pel grimslied'. We mogen in deze psalm een tekening zien van de weg, die de gelovigen gaan door deze wereld naar het hemelse Jeruzalem. In zijn beroemde boek: 'Pelgrimsreis naar de eeuwigheid', heeft Bunyan het zelfde in allegorische vorm gedaan. Deze weg is een weg vol moeilijkheden en bezwaren. Het 'Bakadal' is er niet onbekend. Door de zonde is teleurstelling, druk en rouw hun deel. Welgelukzalig evenwel, wiens sterkte de Heere is, de trouwe Verbondsgod. In wiens hart de gebaande wegen zijn. De wegen, door God in oneindig erbar men ontsloten in de Heere Jezus Christus. Gebaand, om verloren zondaars in Zijn gemeenschap op te nemen. De wegen, waarlangs Hij in goedertie renheid en ontferming zijn kinderen leidt tot de zaligheid. Hoe moeilijk de weg door dit aardse tra nendal ook is... er momenten waren waarop zij dreigden te bezwijken... het reisdoel wordt bereikt! Ja, zij gaan van kracht tot kracht. „Of, zeggen de kanttekeningen op de Statenvertaling: „van sterkte tot sterkte, dat is, om het zeerst en hoe meer zij gaan, hoe lustiger zij worden, totdat zij eindelijk aan het huis van God aan komen". Hoe verder zij vorderen, hoe meer hun krachten schijnen toe te nemen. Zij zul len Sion bereiken. „Een iegelijk van hen zal verschijnen voor God in Sion". Een iegelijk van hen. De groten en de kleinen. Eikeboom en gekrookt riet. Zij treden de poorten van het hemels Jeruzalem binnen. Er blijft niemand achter, maar allen zingen in jubelzang: „Onze voeten zijn staande in Jeruzalem". Zo staat vast en moge dat ook voor u die dit leest, persoonlijk vast staan... Welzalig hij, die op U bouwt En zich geheel aan U vertrouwt". B. H.H. Uitslagen van maandag 15 oktober Ie afdeling: J. Doorn - H. van Heukelen2 - O J. Looy - C. Visbeen1 - 1 A. Visbeen - A. het JonkO - 2 2e afdeling: M. Wiegel - J. Non1 - 1 B. van Engen - S. W. KeyzerO - 2 Bekerronde: P. V. d. Sluis - B. v. d. SpaanO - 2 B.Grootenboer-A.W. Rijbroek2 - O Bedlijven en paitikulieren komen meer en meer naai het dorpje Ooltgensplaat aan het Volkerak op Goeree Overflakkee om er een aantal onvergetelijke uurtjes door te brengen met heerlijke hapjes en drankjes. Wat denkt U bij voorbeeld van een koud buffet, uitgebreide koffiemaaltijd, speenvarken aan het spit, mosselmaaltijd of barbecuen? En dat alles m een oergezellige herberg met een sfeer uit vervlogen tijden waar groepen tot 200 personen zich ongedwongen kunnen verpozen tegen zeer redelijke prijzen. Denk aan het oude fort met z'n prachtige gewelven als U iets te vieren hebt, want U bent er van harte welkom Ons adres is: Havendijk 16, Postbus 32, 3257 LH Ooltgensplaat, Telefoon 01873-1625 De 'Hardi Tour Door Nederland' houdt in dat Homburg Machinehandel te Stiens, leverancier van de Hardi spuit- machine, samen met zijn dealers regio nale spuitmachine demonstraties gaat organiseren. Tussen half oktober en half november op 28 lokaties in Nederland een zevental diverse typen spuitmachi nes. Bovendien wordt er door deskundi gen voorgelicht over ondermeer com putergestuurd spuiten, terwijl er tevens gebruik gemaakt wordt van videofilms en een spuitsimulator. Iedereen is wel kom 's middags van 13.30 tot 16.30 uur. In de regio Flakkee zal de Hardi-Tour samen met M.B. Gebr. van Dijk B.V. worden georganiseerd op maandag 22 oktober 1990 bij M. v. d. Baan, Kraaye- nissedijk 2 te Melissant. ledere belangstellende is welkom. Paradepaardje van de Hardi Tour is de unieke Hardi Twin (tweeling) spuitma chine. Een machine waarmee zowel conventioneel als met luchtondersteu- ning gespoten kan worden. Voordelen hiervan zijn: een winddriftre- duktie van 90%, dus geen overwaaien naar naastgelegen percelen, een veel betere indringing in het gewas, spuiten met minder vloeistof en - last but not least - een reduktie van spuitmiddelen tot wel 30%. Akkerbouwer Nooteboom te Lauwerzijl - die inmiddels 1,5 jaar ervaring heeft met de Twin - bespaarde in eenjaar ruim 500 kg werkzame stof op zijn bedrijf van 100 ha. Nooteboom: „Per jaar verspuiten we voor ca. 35.000,- aan middelen. Door de Hardi Twin kon den wij vorig jaar 30% zuiniger: 9.000,-. Daarvan bekostigen wij de Twin ruim schoots". De overige te demonstreren Hardi spuit machines zijn een 24 meter getrokken spuitmachine en een 24 meter gedragen spuitmachine voor de akkerbouw, een Maxi-SPV nevelspuit voor de fruit- en boomteelt, een 15 meter spuit voor de veehouder en vollegronds groenteteelt en diverse hand- en rugspuiten voor bedrijf en particulier. Tevens toont men Homburg drainreinigers voor akker bouwer en loonwerker. Kortom: voor elke gebruiker een spuit machine op maat. Het leveringsprogramma van Hardi bevat honderden spuitmachines voor de boom- en fruitteelt, voor de land- en tuinbouw en de vollegronds groente teelt. ^^.^^.^^^f^f^^*^^^^.^^^f♦♦♦*Jf♦♦*♦*♦♦♦*♦*♦♦^^*♦¥*»*♦♦♦♦»»***♦♦♦♦♦»¥♦*♦♦*♦♦♦»♦»♦♦♦♦♦»»**»*♦*#•♦¥*♦**♦»♦*♦♦ dan gelukt het aan Gabel om zijn gum- mistok te grijpen en ver uit te halen voor een slag. Van der Linde ziet het ongeluk aankomen, de klap zal hem boven op het hoofd treffen, dan is-ie er geweest, zo'n klap overleeft niemand... De gum- mistok komt op zijn schouder neer, hij wankelt en moet de Marechaussee losla ten. Een tweede klap treft hem in de hals, hij zinkt op de stenen vloer, blijft op zijn knieën liggen. Gabel zal hem nu gaan afmaken, hij vloekt als een waanzinnige. De Wachtmeester houdt hem met moeite tegen, want die heeft nog besef genoeg overgehouden om te weten, dat zo'n verhoor toch liefst niet met de dood van de verhoorde moet ein digen. Ze beginnen hem met vuisten te bewerken. Van der Linde verdedigt zich zo goed als hij kan, maar hij kan niet voorkomen, dat hij herhaalde lijk getroffen wordt. Hij scheldt: „laffe beulen,... ontuig"... Hij wordt met zijn hoofd tegen de muur gebeukt zodat het door zijn gemartelde lichaam dreunt... Dan wordt hij stil. Zijn beulen hebben er nu genoeg van, ze gaan weg met vele bedreigin gen. Als de deur zwaar achter hen dichtslaat laat Van der Linde zijn hoofd langzaam op de koude vloer zakken. De koude van de stenen aan zijn kloppend hoofd verheldert voor een ogenblik zijn bewustzijn en geeft hem een levendig besef van zijn ellendige toestand. Zijn lippen prevelen: „God, God, wat een wereld... wat een mensen... Heere, help me"... Dan wijken de muren van de cel voor hem weg, het wordt duister voor zijn ogen, er valt een diepe nacht over hem... De Heere heeft zijn gebed verhoord... Met deze geschiedenis is het verzet tegen de inkwartieringen voorlopig gebroken. Ze brengen Gerrit van der Linde zwaar geboeid tussen twee dienders naar het station. Hij heeft een verband om zijn hoofd en een pleister op zijn neus. De Burgemeester zegt: „Dat komt er van als men zich tegen de openbare orde keert en verzet pleegt tegen de politie!" De mensen van Oosthoek den ken er het hunne van, er wordt veel gefluisterd: „Die Gabel kan zijn handen niet thuis houden!"... En ieder neemt zich voor om te zorgen, dat-ie uit zijn handen blijft... Zo heeft de Burgemeester volstrekt geen moeite meer om zijn landlopers en scharenslijpers onder dak te brengen. De Ie ambtenaar ter secretarie zegt voldaan: „Het gaat nu gemakkelijk, niks geen moeite"... En hij zucht, want hij weet, dat dit voor deel duur betaald is. „Maar ja, wat kan hij er aan doen!" Hij haat heel dit bedrijf, tegen zijn vrouw klaagt hij honderd keer: „Ik wou, dat ik in Enge land zat!... Ik kan die mensen toch niet aan hun lot over laten al zijn het dan al landlopers en leur ders. Die mensen hadden ook liever in hun gewone doen gebleven! 't Zijn toch ook Hol landers!"... Zijn vrouw bekijkt de zaak van haar eigen kant en is van mening: „Ze zouden je spoedig genoeg in Vught brengen als je durfde te weigeren... En als ze dat niet deden zouden ze je toch zeker aan de dijk zetten!"... Hij maakt zich kwaad om haar egoïsme en valt uit: „Dat baantje mag me gestolen worden!"... De Burgemeester getuigt voor de zoveelste keer van Gabel, dat-ie een uitnemend politieman is, die een hechte steun is voor het gezag. Maar zulke mensen konden onder de vroegere omstandighe den hun gaven en talenten niet ontplooien, toen was het 'handen thuis!' En de ambtenaar ruzie- zoekt de andere dag tegen zijn vrouw: „Hoe kun je nu toch zo wezen, mens! Je begrijpt toch wel, dat ze dat zakje meel niet bij me brengen, omdat ze zoveel van me houden!" Ze pruilt: „D'r was zeker tien kilo meel!" Hij raast: „'t Kan me niks bommen al was d'r hon derd kilo geweest! Het komt m'n deur niet in!" En zij: „Je geeft niet meer om me". Ze begint te huilen, want als een vrouw zover gekoen is drin gen de tranen vanzelf naar buiten. „En om de kinderen"... Ja, de kinderen! Hij zegt een lelijk woord. Tien kilo tarwemeel... De Duitsers hebben heel wat in hun hoofd. Ze gaan de zeekust versterken! Daarvoor zijn al die vreemde arbeiders nodig! De duinen van Var kenswaard worden onbegaanbaar gemaakt met prikkeldraadversperringen. Ook worden er bun kers gebouwd en mitrailleurnesten. Er worden kanonnen in stelling gebracht en huizen afgebro ken. Als het ruchtbaar wordt slaat de mensen de schrik om het hart: waar moet dat een einde nemen! En Varkenswaard was zo aardig op weg om een klein badplaatsje te worden! In de zomer werd er aardig wat geld verdiend door de nering doende burgerij. Veel arbeiders en middenstan ders verhuurden in het seizoen een gedeelte van hun huis, het gaf zoveel winst, dat ze de rest van het jaar voor niets woonden. En al die voordelen zijn nu zo maar ineens foetsie... Die mooie dui nen, dat kostelijke strand!... Je moet er niet gering over denken. Mensen, waar moet het heen, waar zal dat een einde nemen?... Inderdaad: waar zal dat een einde nemen?! Er komt nog veel meer werkvolk om ingekwartierd te worden. De ambtenaar wijst opnieuw een paar zakjes meel de deur, maar als hij een keer niet thuis is kan zijn vrouw de verzoeking niet weer staan om tien kilogram hagelwitte tarwebloem te aksepteren. Ze bakt er koeken van die ze 's mid dags met een hoogrode kleur op d'r kaken ser veert. Ze liegt er zich aardig uit: „'t zakje stond in de serre en ik weet niet van wie 't komt". Hij wil niet van de koeken eten, hij maakt zich boos: „'t zakje gaat naar de serre terug en daar blijft het staan, totdat ze het terug komen halen!" Jantje en Pietje willen ook niet van de koeken eten omdat vader ze niet lust. Pietje zegt: „Bah, vies"... De moeder bestraft: „Foei, pa erg stout... Kom nou, man, wees toch niet zo dwars"... „Als je me belooft, dat je 't nooit weer doen zult". Ze belooft het grif en daarmee is de vrede gete kend. Pietje vindt de koeken niet langer vies. En onder 't smullen zegt de stoute pa: „Als ik nou maar wist van wie dat meel afkomstig is! Veron derstel, dat ik een landloper naar die vent toe stuur voor inkwartiering, dan heb je de poppen aan het dansen!"... Ze peinst: „Ja, als ik dat maar wist!" En ze verzint hoe ze het moet aanleggen om hem op de hoogte te brengen zonder dat ze er moeite mee krijgt. Er komen rimpels in haar voorhoofd van het den ken. Ze vindt een oplossing. Voordat de week veel ouder is zal hij weten wie de milde gever geweest is. (wordt venolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5