M 6 Bij het tweede lustrum Amnesty International ife Plaatwerk Ze zwaaiden eervol af, dokter en mevr. Dogterom uit Sommelsdijk Dirksland wil een CDA burgemeester die graag door 't dorp fietst... Garage Knöps B.V. hutbreiMse Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee alle merken tiomeetemoH .s^Bmcoi^;^ CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Dirksland, 01877 - 1357 Bejaardenmiddag 'EIthato' Ielectronica v^ vakzaak 25 Jaar FOTO BLANKERS RENAULT-dealer voor Voor alle TAXATIES, Agrarische bemidcjeling Beleggingen Autobedrijf A. J. van Rumpt Middelhamis Telefoon 01870-2222 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Peugeot/Talbot dealer J'^'" De profielschets Extra kerkdienst Ger. Gemeenten 63e Jaargang No. 5944 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Vorige week bestond het CDA tien jaar. Het is kenmerkend voor de partij dat de verjaar dag zelf door de politieke leiders 'gevierd' werd op de laatste dag van de Algemene Beschouwingen. Gewoon doorwerken dus. Je kunt op een slechter manier de aandacht vestigen op het feit datje er al tien jaar bent. Van donderdag tot en met zaterdag werd ook een driedaags symposium gehouden over christen-democratische politiek. Leven en leer werden dus aaneengesmeed. Wat als een federatie uit nood geboren is. ontpopte zich niet als de smeltkroes van richtingen, maar werd door de vaste hand van - toen - partijvoorzitter Bukman omge smeed tot een politiek blok in het maat schappelijke krachtenveld waar we niet omheen kunnen. De afkalving van de christelijke politiek in Nederland werd een halt toegeroepen. Ondanks de verwereldlij king die na de Tweede Wereldoorlog tome loos doorzette bleek er plaats voor de christen-democraten, zelfs zo'n plaats dat zij nu al weer jaren lang in het centrum van de macht opereren. Ontegenzeggelijk heeft dat gevolgen voor de inrichting van onze maatschappij, ook nu de overheid inlevert aan bevoegdheden. Ook op het terrein van de - wat wij wel eens noemen - de lagere overheden is het CDA een faktor waarmee rekening dient gehouden te worden. Op zich is dat mede een gevolg van een erfe nis uit het verleden, de kadervorming bin nen de christelijke politiek, met name binnen de ARP. is voorbeeldig geweest. Wat dat betreft zijn de jongelingsverenigingen binnen de gereformeerde en hervormde ker kelijke gemeenten broedplaatsen geweest. Daar werd niet alleen geleerd te vergaderen, maar werd ook de belangstelling voor de inrichting van de maatschappij en dus voor de politiek veelal gebakerd. Binnen de KVP lag dat wat anders, maar het is opmerkelijk dat deze partij toch altijd weer een beroep kon doen op personen die in staat waren en zijn een stempel op hun werkveld te druk ken. De twee ministers-president van CDA- huize. Van Agt en Lubbers, zijn daarvan het bewijs. Zij zijn tevens de illustratie dat zelfs de moderne, individueel ingesteld westerse mens niet zonder leiderschap kan. Hun per soonlijk optreden is medebepalend geweest voor het succes. Dat succes wordt de partij ook wel verweten. Maar het verwijt van machtsuitoefening is wat halfslachtig. Welke partij zou niet dominant willen zijn in het centrum van de macht? Hoe de samenleving zich zou hebben ont wikkeld zonder dit politieke blok, laat zich raden. Waarschijnlijk zou het maatschap pelijk middenveld er dan nu heel anders uitgezien hebben. Niet voor niets richtte oppositieleider Bolkenstein daar zijn pijlen op. De soevereiniteit in eigen kring heeft daar een modem, democratisch, jasje gekregen, maar hetfunktioneert wel. Onge twijfeld zullen de pijlen nog wel eens beter gericht worden. De hele wereld is de laatste maanden in de ban van de Golf-crisis. Niet zo gek natuurlijk. Ander nieuws krijgt hierdoor minder aandacht. Zo ook de schendin gen van mensenrechten. Gelukkig houdt A.I. dat wél in de gaten. A.l. moet tot zijn grote spijt een speciale aktie voeren tegen het land Sri Lanka. Het is daar volledig uit de hand ge lopen. Sri Lanka, het vroegere Ceylon, wordt door verschillende etnische groepen bewoond, o.a. door de Tamils. Zij wen sen zelfbestuur. En hebben daarvoor de wapens opgepakt. Gevolg een vorm van burgeroorlog. India stuurde een vredes- korps. Onder de Tamil-Tijgers, rege ringstroepen en het vredes-korps vielen doden. Wraakakties volgden over en weer. Alle partijen maken zich daar schuldig aan. En op grote schaal. Hon derden mensen worden vermoord, ver dwijnen. Ook in het Zuiden van Sri Lanka is het allang niet rustig meer. Een Volksbevrij dingsfront treedt gewapend tegen de regering op. Burgers, die niet achter de doelstellingen van dit Front staan, wor den als waarschuwing voor anderen dood geschoten. Veiligheidstroepen van de regering treden hier weer tegen op in de vorm van doods-eskaders. De regering van Sri Lanka schijnt niet bij machte te zijn de verantwoording op Erkennen van het succes van de ander wil overigens niet zeggen dat men het met hem eens is. Wie pretendeert het Evangelie als uitgangspunt te hebben mag daar op aan gesproken worden. En daar zit voor ons de moeilijkheid. Dan is kritiek gerechtvaar digd. Als het maar kritiek is die uit mededo gen met land en volk geuit wordt. Minister president Lubbers heeft zaterdag op het symposium gezegd dat zelfs het christen dom als gesloten systeem en kerken die de waarheid in pacht hebben, gemotiveerd moeten worden afgewezen. Natuurlijk, dat is een citaat uit een lang verhaal, maar het is wel tekenend, want daar zet onze kritiek nu juist in. Voorop gesteld zij dat het niet best is als er ook van de kritici gezegd moet worden dat zij zich presenteren alsof zij de waarheid in pacht hebben. Dat betekent dat zij niet in staat zijn duidelijk te maken dat het niet om de waarheid, maar om de Waarheid gaat. En dat is geen spel met kleine- en hoofdletters. Dus de criticaster heeft eerst zichzelf te onderzoeken. De apo.stel Petrus zegt in zijn tweede brief ..Wij hebben het profetisch Woord, dat zeer vast is". Dat moet voor de christelijke poli tiek, bewust staat er nu niet de christen in de politiek, leidinggevend zijn. Dan kan het niet zijn dat gezegd wordt dat een partij zich laat leiden door de waarden en normen die aangereikt zijn vanuit de christelijke en de humanistische beschavingsgeschiedenis. Dan wordt er geen keus gemaakt. Wel logisch is dat in het verlengde daanan gezegd kan worden dat de mens sinds de zondenval steeds bezig is het kwaad te over winnen en de gebrokenheid weer heel te maken. Geloof, hoop en liefde kunnen dan inderdaad opgevoerd worden als de bezie lende trits van de democratie. Ze zijn, aldus Lubbers, „tot ons gekomen in en door het verhaal van de Levende. Mensen vormen de woorden van Gods verhaal". En in dat ver haal is dan geen plaats voor -ismen, die denken de waarheid in pacht te hebben. Ten diepste botsen in woord en kritiek mensbeschouwingen. Daarom doet het zeer kritiek te moeten geven. Het gaat in de poli tiek niet om mensen als woorden van Gods verhaal. Het gaui in de politiek niet om de mens onderweg, als de grote puinruimer. Ook christelijke politiek dient te weten wat zonde en genade is. Daarvoor is erkenning van de radikale gebrokenheid van deze wereld nodig. Daarvoor is eveneens de wetenschap vereist dat een overheid er is bij de gratie van God. die soeverein Heer is over het leven. Niet mensen maken en breken de samenleving, maar zij hebben zich te voe gen naar Gods wet. Evangelie zonder wet is als een lamgeslagen vogel. Andersom trou wens ook. Niet de mens onderweg is het een en al Petrus verwoordt dat alsvolgt: Wij hebben het profetisch Woord dat zeer vast is en gij doet wel dat gij daarop acht hebt als op een licht schijnende in een duistere plaats, tot dat de dag aanlicht en de morgenster opga in uw harten. Vanouds is die morgenster verklaard als een symbool voor Christus. Premier Lubbers heeft ook gezegd: het gaat om de Levende. Dan kun je in de politiek alleen maar radikaal zijn en oveituigd van het pand datje werd toebetrouwd. Wat zijn we daar allemaal ver van weg. Met de wetenschap dat felicitaties hun waarde pas krijgen door de achterliggende wens, feliciteren we het CDA. Het zich eigen maken van de woorden van de apostel Petrus, het beste wat we kunnen wensen. OOLTGENSPLAAT D.V. woensdag 24 oktober a.s. des nam. 2.30 uur zal in 'EIthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst gehouden wor den. De heer J. van den Boogerd uit Som melsdijk (voorheen Zuidzijde) zal dia's vertonen van Flakkee. De heer Van den Boogerd heeft een prachtige kollektie en het is beslist de moeite waard om deze te zien. Daarom allen hartelijk welkom. Voor rijden: de heer P. Mans, tel. 13 36. zich te nemen, om aan al dit geweld een einde te maken. A.I. dringt er bij deTarnil-Tijgersop aan. te stoppen met het geweld. A.l. verzoekt de Regering stappen te ondernemen om, via gerechtelijke pro cedures, het geweld een halt toe te roepen. De A.I.-groep Goeree-Overflakkee doet ook aan deze aktie mee. De aktie houdt in: - brieven schrijven naar Sri Lanka. - petitielijsten aan ambassadeur aanbieden. - voorlichting geven aan een ieder, die er meer van wil weten. Voor informatie: Trix Koppenaal, W. de Jagerstraat 42, Stellendam, Tel. (01879)24 69 Elly van de Schans, Tuinstraat 29, Dirksland, Tel. (01877) 32 51 ADVIES van een erkende Let bij de aanschaf van een camcorder niet' op het beeld dat direct op een monitor wordt weergegeven, al is dit nog zo mooi! Het belangrijk ste is, hoe een camcorder het beeld op het bandje zet. Daarom laten wij u zelf de opnamen maken met verschillende camcorders, waarna wij U het resultaat op een monitor laten zien. vooraBe zdterheuf VINGERLING 3-MIDDELHABNIS-TEL 01870-2518 PORTRETFOTOGRAFIE PASFOTO'S - REPORTAGES Lijnbaanpromenade Middetharnis Telefoon 01870-2461 i Verkoop -t- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 »♦»»♦♦♦•♦♦♦♦♦-»♦♦♦♦♦♦♦♦*»♦♦ ook bij aan- en verkoop van woningen, boerderijen, landerijen enz. J. A. Mijs N. A. van Kempen Tel. (01877) 13 09 Tel. (01877) 26 14 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Peugeot Talbot Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 30 94 Ook al een reden om in Sommelsdijk te blijven, kleindochtertje Sophie: links de 'nieuwe' dokter. Gert Jan Dogterom Ze zijn dinsdagavond, na een werkzame periode van zo'n 35 jaar afgezwaaid, dokter en mevr. Dogterom uit Sommelsdijk. Voor hem niet meer het dagelijkse patiëntenbezoek en voor mevr. Dogterom niet meer het werk in de apotheek. Die is trouwens verkocht aan apotheker Boon die op het Marktveld apotheek 'Som melsdijk' begon en zoon Gert Jan Dogterom heeft, na een aantal jaren met z'n vader te hebben samenge werkt, de huisartsenpraktijk voortgezet. Voortaan dus rust voor het nijver doktersechtpaar, ze genieten er nu al van, zeiden ze dinsdagavond op de afscheidsavond in 'het Prieel' waar ze heel wat handen hebben geschud en heel wat cadeautjes en goede wensen in ontvangst hebben genomen. Die rust is hen gegund, want reken maar dat ze 't samen al die jaren druk hebben gehad, met de patiënten, met de apo theek en met het gezin waarvan één zoon huisarts werd en de andere zoon en dochter beiden tandarts. „We hebben in onze praktijk met onze patiënten veel vreugde en veel leed gedeeld" verzekert dokter Dogterom, maar tegenover alle geleverde inspanning stond er „ontzettend veel hartelijk heid". Zóveel dat ze nooit meer weg willen uit Sommelsdijk waar zich zo'n wezenlijk deel van hun leven heeft afge speeld. Dokter Dogterom zelf is geboortig van Lekkerkerk en mevr. Dogterom-Penning is een geboren Dirkslandse, kleindochter van Simon Knöps, de befaamd geworden dok ter Knöps die in 1896 in Sommelsdijk z'n praktijk begon en later door zijn zoon Piet werd opgevolgd. De afscheidsavond van dinsdag, waaraan dokter en mevr. Dogterom de fijnste herinneringen bewaren, vooral ook omdat er zoveel waardering en genegenheid tot uitdrukking werd gebracht, is naar hun wens geheel informeel gebleven. Tien jaar geleden al, op hun zilveren bruiloft en het daarmee gelijk vallend 25-jarig bestaan van hun praktijk zijn ze al zo verwend dat ze 't nu echt eenvoudig wensten te houden; daarom ook geen afscheidscomité en niet een reeks van spre kers, 't Moest gewoon gezellig blijven en dat is 't dan ook geweest daar in 't Prieel. Dankbaar voor al het daar ervarene zijn dokter Dogterom en zijn 'hulpe', wier medewerking hij altijd als 'zeer ondersteunend' heeft ervaren, afgezwaaid. Eervol, dat mag gezegd; de Sommelsdijkers zullen hen graag in hun midden houden. AVWVVtf\ft/VW/WVV\AftflAflrfVSftJVW%VW^rtflAAnrtAftflrfVVV^^ In grote eenstemmigheid-c, maar laten we dat hoopvol kiempje niet gelijk gaan overdrijven en 't maar gewoon 'een aanzienlijke mate vari overeen komst' noemen, heeft Dirkslands gemeenteraad j.l. dinsdagavond aan de Commissaris der Koningin mr. Patijn een profielschets overlegd over de meest begeerde nieuwe burgemeester. Elk van de frakties bracht, naar zijn aard, in de gezamenlijke schets nog wat verfijningen aan en dat alles dient de Commissaris een indruk te leveren uit wie van de 40 sollicitanten hij een 'boeketje' zal samenstellen om dat naar de Dirkslandse vertrouwenscom missie te sturen. Vrijwel zeker wordt hij die door de vertrouwenscommissie het meest wordt aanbevolen de nieuwe burgemeester van Dirksland: „...in heel veel gevallen krijgt de vertrouwenscommissie z'n gelijk en dat zit héél dicht aan tegen het systeem van een gekozen burgemeester", liet de Com missaris weten. „...dat boeketje hoeft geen luxe boeket te zijn", liet dhr. L. van Prooijen (Gem. belang) horen, „geef maar gewoon een bosje 'kanta-sloota', dat zijn goede sterke bloemen die bestand zijn tegen alle mogelijke verderfelijke invloeden". Met een glimlach heeft dhr. Patijn daar kennis van genomen, zo'n opmerking parerend met de constatering dat langs de slootkant ook 'vreselijke distels' kun nen groeien. Bij hem nog geen idee welke namen in 't boeketje zullen prij ken, wél heeft de Commissaris de ver trouwenscommissie gevraagd zijn taak heel zorgvuldig, zelfs zonder last en rug gespraak, uit te voeren. De kandidaten moeten ook maar 't liefst buiten de Gemeente worden ontvangen en hij vroeg de Commissie 'een grote mate van terughoudendheid' om de sollicitanten die zich tegenover 5 commissieleden zien geplaatst, tot hun recht te laten komen, niet alleen maar de eerste, maar alle 6 a 7 die door de Commissaris zul len worden genoemd. Vertrouwelijkheid dient in alles voorop te staan, „want", zei de Commissaris: „voor een kandidaat geldt het als een normale sollicitatiepro cedure, zij het ook een naar een uitzon derlijke baan die zeer begeerd is". Toen hij op vertrouwelijkheid aandrong wist de Commissaris waar hij het over had; een halfjaar lang was in kranten gespe- kuleerd over zijn benoeming tot burg. van Rotterdam maar 't was tóch burge meester Peper geworden... De benoeming van een nieuwe burge meester van Dirksland is overigens niet eerder dan volgend jaar eind februari/ begin maart te verwachten. Van de 40 sollicitanten is er slechts één van de vrouwelijke kunne, 25 van de sollicitan ten behoren tot het CDA, 7 tot de SGP, een tot het GPV, 2 tot de WD, 3 tot de PvdA, een tot de Onafiiankelijken en één maakte zijn politieke gezindte niet bekend. Van de sollicitanten is er één burgemeester, 13 zijn er wethouder, 7 gemeentesecretaris, 19 van hen hebben een ander beroep en de leeftijd van de sollicitanten varieert van 32 tot 58 Een royale vijftiger lijkt niet op het ver langlijstje van de vertrouwenscommis sie voor te komen. Alhoewel daarin geen leeftijd wordt genoemd gaat de commis sie er wel van uit dat de nieuwe burge meester de gemeente Dirksland niet ziet als een snelle springplank voor een ver dere carrière, maar ook zeker niet als een eindstation. Het was dhr. P. Konings woud die, als voorzitter van de grootste fraktie, die van de SGP, de profielschets bekend maakte. De nieuwe burgemees ter zal in staat moeten zijn meningsver schillen neutraal te behandelen, in de raad zal hij een inspirerende en stimule rende rol dienen te spelen, openheid en harmonie voorstaan en respekt hebben voor minderheidsstandpunten. Van de nieuwe burgemeester wordt verwacht dat hij de gave heeft mensen tot elkaar te brengen. (vervolg op binnenzijde van dit blad) FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER 1=] 1=3 [=1 in cDmmmmm^^^éU^ t=J Cl) [=9 C=3 CJ C3 C3 CJ CJ OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster (bed. H.D.).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1