EIÜVriDEfl-niEÜWS Zwemmers van 'de Gooye' op dreef Bollenmarkt geslaagd Sommelsdijks museum-Kerkstraatje in Madurodam Politieberichten De Wacht aan de lijn Stelle wint tweede ontmoeting Schaken De Zwarte Pion VERKOPING Geslaagd concert in nieuwe zaal Staver Goedereede Jan Knape Mzn. No. 5943 Het zwemseizoen is dan nu echt goed begonnen en dat is goed te mer ken aan de prestaties van de zwem mers en zwemsters van Z.C. 'de Gooye'. In de tweede konfrontatie van dit seizoen, een wedstrijd in de Verenigingszwemcompetitie, wer den maar liefst 35 records bij elkaar gezwommen, werd er 7 maal een zwemmer uit Dirksland gehuldigd vanwege een behaalde eerste plaats, en ging men verder naar huis met 6 zilveren en 7 bronzen medailles. En ondanks deze score verliep volgens trainer Nico Hulstaart nog lang niet alles perfekt, zodat de tijden nog scherper kunnen. De bloem- en oliebollenmarkt, die jaarlijks door de fam. Grinwis te Ouddorp wordt georganiseerd, is zaterdag uitstekend verlopen. Bracht de markt vorigjaar het mooie bedrag van 3000,- op, dit jaar kan zelfs 4000,- aan Woord Daad, ten bate van het Deborah Relief Memorial Ziekenhuis van Dr. Tanis, te Botswana, worden overgemaakt. Pionioer 1 - Zwarte Pion 1 voorlopig 3V2 - SVi Prachtige IVIC met opnamen van Psalmen Diefstallen en een vernieling Zeemanspot krijgt politiemobilofoon Rijden onder invloed Buitenlands handelaarskenteken VERVOLGVERHAAL - 22 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 16 OKTOBER 1990 Wie de grootste waardering moet krijgen na zo'n wedstrijd is altijd erg moeilijk en eigenlijk ook niet helemaal fair. Daar om beginnen we dit verhaal ook maar bij het begin, waar Reina Gijzen het eer ste record van deze mooie middag van 6 oktober 1990 vestigde, en wel op de 100 meter vlinderslag (1.37.2). Zoals gezegd was dit nog maar het begin. In het volgende programma, de 100 meter vrije slag, werden alk per soonlijke records verpulverd. Stephan Langbroek zwom haast 2 seconden sneller dan voorheen (1,03.4). Frank Franzen zwom dik onder de 1.04 (1.03.6), Iso van Keulen bleef na een iets te snelle start maar iets achtdr, (1.03.9). en de grootste verbetering op dit num mer kwam op naam van Erik Franzen, die maar liefst haast 5 seconden van zijn tijd afhaalde. (1.05.7). Dat de vrije slag toch goed verzorgd is bewezen even later Theo Jan Tanis, die zijn record scherper stelde en bracht op 0.54.6 (slechts 0.1 ver wijderd van het clubrecord) en Mare Nederlof, die voor het eerst de magische grens van 1 minuut passeerde (0.59.6). Ook Gerben Nelemans benaderde de minuut tot op 0.6 seconde (100.6). Met bovendien de nu niet aanwezige Leen van Es en Leon van Nimwegen op het vinketouw zal 'de Gooye' aan het einde van dit seizoen waarschijnlijk over een grote groep beschikken die de minuut- grens gepasseerd is. De prestatie van Theo Jan was bovendien goed voor goud, een prestatie die hij herhaalde op de 200 meter rugslag (2.20.5). Om nog even bij de vrije slag te blijven, op de 200 meter vrij vochten Antoinette Mijnders en Reina Gijzen een verbeten duel uit op. Na een 100 meter, leidde Antoinette nog (tijdens resp. 1.18.5 en 1.19.2), na 200 meter beschikte Reina net over een iets betere eindsprint, het geen haar zilver opleverde in 2.41.8, een p.r., terwijl Antoinette slechts 0.1 seconde achter bleef en haar inspanningen beloond zag men brons en eveneens een persoon lijk record. Op de 50 meter vrije slag voor meisjes onder de 10 won Jacqueline Nelisse na een erg goede start goud in 0.34.2 (p.r.), maar zeker zo goed was de prestatie van Jobke Koningswoud, die haar record 7 seconde scherp; stelde en zilver won in 0.37.8 seconde. Ook Flora Rozenbrand stelde haar record bij (0.41.0). Dat het goud bij de dames naar Wanda Jonge- jan ging op dit nummer was niet echt een verrassing (0.28.2), het zwemmen van Petra van Keulen was dat zeker wel (0.30.9). Muriel Verbeek zwom op dit nummer eveneens een p.r. (0.34.1). Daarvoor hadden Wanda en Petra al een goede prestatie verricht op het zware nummer 200 schoolslag. Wanda won dit nummer in een tijd die een fraktie boven de 3 minuten lag (3.00.6). Petra van Keu len echter verpulverde haar record door goed te blijven letten op haar slag en kreeg dan ook alle complimenten van de ploegleiding (3.15.3). Petra van Doorn zwom op dit nummer 3.14.2. Ook Marcel Jongejan verbeterde, net als drie weken geleden, zijn besttijden flink. Op de 200 meter wisselslag werd ruim 11 seconden sneller gezwommen dan voor heen (3.03.4) en ook de 100 meter rugslag werd nog nooit sneller afgelegd (1.22.4). Op het laatste onderdeel zwom ook Wim Keyzer een record (1.21.8), al had hijzelf misschien op meer gerekend. Overigens won Wim op de 200 meter wisselslag in 2.56.8 een bronzen me daille. Ook op de zware vlinderslagnummers werden medailles gewonnen. Bernadette Visbeen verdiende met haar 1.31.5 brons op dit nummer, maar de betere prestaties werden ook hier door de jonkies behaald. Jacqueline Nelisse verbeterde zich weer ten opzichte van de Speedo wedstrijden door nu 1.38.8 te zwemmen en dit nummer te winnen, maar vooral de prestatie van Jobke Koningswoud gaf de ploegleiding reden tot vreugde. Jobke verbeterde zich flink en haar record staat nu op 1.44.5. Dit was wederom goed voor zilver, een kleur die op dit nummer ook verdiend werd door Christiaan Velgersdijk (1.59.0). Ook Flora Rozenbrand zwom trouwens een p.r. (1.59.7). De zevende overwinning werd behaald door de jongste van de 'Franzen Brothe- res', Marco. Hij won in 0.34.9 de 50 meter vrije slag en dat was een evenaring van zijn record. Een tweede medaille, zilver, won Marco op de 100 meter schoolslag in 1.45.2, en hij nam daarmee revanche op zichzelf ten opzichte van de Speedo wedstrijden. Ook Johnny Jongejan (0.38.6) en Paul Brinkman (0.37.5) zwom men records op de 50 meter vrij, terwijl Paul ook zijn record op de schoolslag bijstelde (1.50.6), een nummer dat door Johnny werd afgelegd in 1.49.8. Op het nummer 100 meter wisselslag werden ook alle records verbroken. Carolien van Rumpt (1.34.8), Chantal Keuker (1.33.9) en Maroesja van Nim wegen (1.32.9) waren daarvoor verant woordelijk. Met de laatse.tijd verdiende Maroesja een bronzen medaille, een medaille die ook door haar vriendin Chantal werd gewonnen, maar dan op de 100 meter vrije slag (1.25.4). Overi gens vestigden zowel Carolien (1.33.2) als Maroesja (1.25.6) persoonlijke re cords. Tenslotte ging ook Iso van Keulen niet met lege handen naar huis. Ook hij ver diende brons met zijn tijd van 1.23.5 op de 100 meter schoolslag, een nummer waarop Stephan Langbroek zijn tweede p.r. van deze wedstrijd (1.28.8) en zijn derde record van het nog zo prille sei zoen zwom. Nu het seizoen echt begonnen is zal moeten blijken of deze lijn kan worden voortgezet. Als er elke wedstrijd met dezelfde inzet gezwommen wordt als op deze zaterdag zal een record regen als hierboven beschreven nog vele malen terugkeren. Overige uitslagen: 100 meter vlinderslag meisjes: Rianne Nelemans 1.41.3; Mirjam Nelisse 1.41.6 (p.r.); Muriel Verbeek 1.33.4. 200 meter vrije slag meisjes: Muriel Ver beek 2.47.1.' 100 meter rugslag meisjes: Bernadette Vis been 1.29.9; Katja Nederiof 1.27.5; Ri anne Nelemans 1.27.7. Diverse faktoren droegen ertoe bij, dat de aktie wel slagen moest. Allereerst was daar het prachtige najaarsweer, dat vele amateurtuinders naar Ouddorp trok om bollen te kopen, maar ook de oliebollen- kraam had een behoorlijke aftrek. Verder mag niet onvermeld blijven, dat de bakker voor gereduceerde prijs be slag leverde; een ander zorgde geheel belangeloos voor de kramen, weer een ander drukte voor niets de folders, die de markt in de publieke belangstelling bracht. En zo werkte eigenlijk iedereen mee, om de markt tot een succes te maken. Alle maal voor het goede doel! Fijn, want als er ergens geld nodig is, dan is het wel in het ziekenhuisje, dat in de vorige eeuw vanuit de zending is ont staan en dat genoemd is naar zendings medewerkster Deborah Retief dochter van de bekende voortrekker Piet Retief Zij heeft er 43 jaar lang onder de meest moeilijke omstandigheden gewerkt en dat werk gaat nog steeds door, mede dank zij uw hulp. Hartelijk dank! Afgelopen zaterdag toog de Stellebus naar Hoogvliet waar SCOM de tweede ontmoeting organiseerde tussen WVH (Hellevoetsluis), SCOM (Hoogvliet) en de Stelle (Stellendam). De Stelle had zich in de eerste ontmoeting al een riante voorsprong verschaft. Misschien was dat wel de reden dat er wat minder scherp werd gezwommen. Of waren het de gevolgen van een zenuwslopend kampioenschap de week ervoor? Dat er niet scherp werd gezwommen, wil echter niet zeggen dat het langzaam ging. Integendeel, 18 van de 24 program- manummers waren klinkende overwin ningen voor de zwemmers uit Stellen- dam. Van deze 17 was het alleen Saskia Jansen die op de 50 m rugcrawl meisjes onder 12 jaar haar exakt een week oude clubrecord opnieuw scherper stelde. Ze bracht het op 0.37.7! Uit deze gouden oogst mag duidelijk zijn dat de Stellendammers van het begin af aan opnieuw de leiding namen en ook met straatlengte voorsprong deze tweede zwemontmoeting wonnen. De uitslag van deze wedstrijd was: 1. de Stelle65 punten 2. SCOM42 punten 3. WVH37 punten Hierdoor is de Stelle na twee wedstrij den al niet meer in te halen door de beide andere verenigingen getuige onderstaande tussenstand na twee wedstrijden: 1. de Stelle132 punten 2. SCOM82 punten 3. WVH72 punten Komende weken wordt er weer volop gestreden in zwemcomplex 't Zuider- diep, want dan brandt het geweld om de conditiecup los. Zaterdag a.s. wordt begonnen met de 200 m schoolslag en 200 m rugcrawl. 100 meter schoolslag jongens: Erik Fran zen 1.31.2; Frank Franzen 1.26.3. 50 meter vrije slag jongens onder 10 jaar: Ingmar Brinkman 0.45.6; Christiaan Velgersdijk 41.6 (2e plaats en p.r.). 200 rugslag heren: Gerben Nelemans 2.41.4; Leon van Nimwegen 2.37.9. Aan de bebouwing van het miniatuurstadje Madurodam is enige tijd geleden een miniatuur van het Kerkstraatje te Sommelsdijk toegevoegd. Die geste staat in verband met de expositie waarmee een tiental Nederlandse museums zich in Madorodam presenteren. Van al die museums zijn nu de dikwijls historische gebouwen uitgebeeld, zo ook het Kerk straatje waarin het Streekmuseum Goeree-Overflakkee gehuisvest is. Aan de maquette kleeft slechts één onvolko menheid; het flakkeese huisje dat rechts is aangebracht staat in werkelijkheid links, maar dat zullen de modelmakers van Madorodam om ruimtelijke overwegingen hebben gedaan. Het Streekmuseum rekent deze week, de week van de herfstvakantie, weer op veel bezoek. Dat kan van dinsdag t/m zaterdag van 2 tot 5 en 's woensdags ook in de ochtenduren van 10 tot 12 uur. Ook is het bezoeken volgens afspraak mogelijk. De schaakclub uit Hellevoetsluis wist de Zwarte Pion uit Middelharnis voorlopig op gelijke hoogte te houden. Of de ene afgebroken partij winst wordt of remise is heel niet duidelijk! De persoonlijke uitslagen zijn als volgt: 1. de GlopperO, du Pree O, Mourik 1, Verolme 1/2, Pee- man 1, de Jager 1/2, Boeter afg. van Prooijen 1/2. Commentaar: Mourik won als eerste zeer snel, gevolgd door Peeman die aktieve paarden had. De Glopper verloor in tijdnood. De man had nog 2 min. voor 15 zetten. Hoewel van Prooijen beter stond via een offer op h3 werd het toch remise. De Jager had pion bij afbreken. Er werd tot re mise besloten. Du Pree ruilde ten onrechte af naar ver loren eindspel. Verolme kon dit keer via een Wolga gambiet geen winst behalen, dus ook rem.se. OUDE TONGE De bouwkommissie van de- Gerefor meerde Gemeente heeft een kassette uit gebracht met opnamen van Psalmen. De kassette is opgenomen in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. Het fraaie Frobenius-orgel wordt bespeeld door Peter Markwat. De netto-opbrengst komt ten goede van het nieuw te bouwen verenigingsgebouw van de kerk aan de Julianastraat. De MC is te bestellen bij; J. C. Blaasse. tel. (01874) 10 03 of bij de sekretaris van de bouwkommissie R. Schol, tel. (01874) 20 15. De prijs is 17,50 excl. porto. HERKINGEN De zendingskrans 'De hand aan de ploeg' te Herkingen houdt haar jaar lijkse verkoping op D.V. vrijdag 19 okto ber in het verenigingsgebouw achter de kerk van de Ger. Gem., Onderlangs 6. Er is weer van alles te koop. Ook is er een grote sortering in 2e hands boeken. De openingstijden zijn van 10.00 tot 20.00 uur. De opbrengst is voor de zending. Mogen wij op uw belangstelhng rekenen? De nieuwe zaal van Rekreatie-centrum 'de Staver', het 'Prieel', heeft jongstleden zaterdag zijn debuut als concertzaal beleefd. Op uitnodiging van de Stichting Olym- pia, gaven Muziekvereniging 'Apollo' uit Nieuwe Tonge en de Kon. Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middelharnis- Sommelsdijk gezamenlijk een concert. Het is een uitdaging om in een nieuwe zaal te musiceren, omdat niet bekend is hoe de akoestiek in die ruimte zal zijn, maar na afloop werden gelukkig tevre den geluiden gehoord. Er zijn ca. 250 zitplaatsen voor het publiek en zaterdagavond was de zaal nagenoeg geheel gevuld. Ook de burgemeester, mevr. Sleurink- Rabbinge en haar echtgenoot gaven, evenals enige raadsleden, weer blijk van hun belangstelling voor de muziekbeoe- fening in hun gemeente. De beide verenigingen, 'Apollo' o.l.v. Jaap Dekker en 'Sempre Crescendo' o.l.v. Ariek Stolk brachten een mooi pro gramma ten gehore. Beiden zullen zij op 27 oktober a.s. het KNF-concours te Beuningen bezoeken en dit concert was hiervoor een goede voorbereiding. 1. Op 8 oktober werd de linker buiten spiegel vernield van een personen auto op de Hofdijksweg. 2. Op 11 oktober werd uit een vakantie- bungalow in Stellendam een porte monnee met geld gestolen. 3. In de avonduren van 12 oktober werd ingebroken in een woning aan het Hoge Pad. Het is nog niet bekend of er wat gestolen is. 4. EengroeneMountainbike werdop 12 oktober gestolen op de Dorpstienden. De waarde van de fiets wordt geschat op ƒ250,-. Binnenkort kan de reddingsboot de Zeemanspot rechtstreeks verbinding onderhouden met de politie-auto's op de wal. De Rijkspolitie verstrekt aan de reddingsmaatschappij een mobilofoon in bruikleen. Op dit moment gaat de berichtgeving nog via de meldkamer van de rijkspolitie en de kustwacht. Een omslachtige weg die onnodig tijdverlies betekent. Die problematiek zal dus spoedig tot het verleden behoren. Een 40-jarige automobilist uit Herkin gen werd op 10 oktober gecontroleerd op het gebruik van alcohol. Hij bleek aar dig ingenomen te hebben. De uitslag was 775 ug/1. Het wettelijk maximum is 220 ug/1. Een Duitser reed op 9 oktober op de Brouwersdam rond met een Duits han delaarskenteken. Dat werd opgemerkt door de douane, die hem met auto en al op het politiebureau in Ouddorp bracht. Het kwam de man op een boete van ƒ200,- en navordering van ƒ1000,-. Toen dat betaald was, kreeg hij zijn auto weer terug. ^l^^.^^.^.l^l^^.^.l^l^^.^.^.^.>^>(.^.4.^■^■^■4■'^^■>t■^■^.^■l^lt.l^l^>^^■'^^■^■^■^■*^■^■^■^■*^■'^*^■***'^*^■*^■^■******'^>^^ Daar is allereerst het werkvolk zelf, dat blijkt te bestaan uit een troep landlo pers, orgeldraaiers en boeven. Ze komen zonder bonnen naar Oosthoek omdat ze menen, dat in een landbouwstreek van alles volop te krijgen is. Ten tweede heeft de Burgemeester de ambtenaar in één opzicht gebonden en dat wel met het consigne: een werkman behoort bij een werkman te worden ingekwartierd. Daarmee wil de Burge meester de mogelijkheid open houden om weer tot innige vriendschap te geraken met de mensen, die dik in de duiten zitten en van wie dus redelij kerwijs kan worden verwacht, dat ze - bij een eventuele omkeer van zaken - wat te zeggen zul len krijgen. Een verstandig mens houdt nu een maal met alle mogelijkheden rekening, ook al schbijnen ze voor het ogenblik absoluut onbe staanbaar. Maar het gevolg van de door de Burge meester voorgestelde gedragslijn is, dat het klach ten gaat regenen. Ze komen 's avonds bij de Bur gemeester aan de deur, ze willen er netjes over praten zonder hatelijkheden te zeggen. Dat is steeds het voornemen van iedere Oosthoeker, hij begint netjes en hij blijft netjes zolang de ander netjes blijft. De Burgemeester gedraagt zich in deze zaak minder verstandig, wat wel geweten moet worden aan de nieuwe tijd, waarvan hij zo plotseling een voorstander is geworden. Hij gromt en snauwt en trekt boze rimpels tussen zijn ogen. Zoiets prikkelt tot verzet. „Ik kan me toch niet overal mee bemoeien, ik heb die zaak in handen van m'n ambtenaar gegeven en daar blijf ik bij, als je bezwaren hebt dan moet je bij hém wezen". „En die m'nheer zei, dat ik maar naar u moest gaan met m'n klachten". Even staat de Burgemeester beduusd te kijken, het is onder ambtenaren niet de gewoonte om de moeilijkheden van zich af te schuiven, daar breng je de zaak niet verder mee. Dan zegt hij bot: „Ik heb je gezegd, datje bij hém moet zijn en daarmee uit!... Heb je nog meer te vragen?" De Burgemees ter zet zich in postuur om de deur te sluiten. Maar Gerrit van der Linde weet een woord op zijn pas te spreken. Nu eerst krijgt hij moed om te zeg gen wat hij op het hart heeft. En om te voorko men, dat hij halverwege daarin gestoord wordt zet hij simpelweg zijn klomp tegen de deur. Die zal de Burgemeester niet voor zijn neus dichtsmak- ken voordat hij uitgepraat is! „Waarom begint u niet in te kwartieren op de Voorstraat, m'nheer Burgemeester? De boeren hebben grote huizen, ze hebben bedden en ledikanten, ze hebben eten... Waarom moeten wij dat schooiersvolk in huis nemen?!... Je moet eens bij me komen kijken, m'nheer Burgemeester, hoe zo'n vent bij me aan tafel zit! Opgestroopte mouwen, z'n hemd hangt tot z'n navel toe open, z'n kop lijkt wel een rage bol... Ik ben een fatsoenlijke werkman. Burge meester... Zou u het lekker vinden als d'r een bij u aan tafel zat te eten, die zich voortdurend tegen de leuning van z'n stoel zit te schuren alsof-ie een boerenschuur vol vlooien aan z'n lijf heeft... Ik moet het niet, afgelopen"... Hij wint zich meer en meer op... „Ik ben een fatsoenlijke arbeider"... Hij pleit net zolang tot de Burgemeester hem belooft, dat hij de zaak onderzoeken zal. Daarmee is hij tevreden gesteld voor het ogenblik, maar omdat deze fatsoenelijke arbeider iemand is, die al zo een en ander van de wereld gezien heeft voegt hij er de bedreiging bij: „Ik zal hem tot morgenavond in huis houden. Burgemeester, en dan is het afge lopen, dan kun je 'm op de Voorstraat brengen!" De Burgemeester houdt zijn woord niet en Gerrit van der Linde doet dat wel. Zo wordt hij een nieuw slachtoffer van de gewijzigde orde van zken. De Marechaussee krijgt opdracht om zich met de zaak te bemoeien. Die weet geen andere oplossing dan aan de Ortskommandant te infor meren: „Wat moet er gedaan worden met een bur ger, die weigert om kwartier te verschaffen aan een arbeider, die bij de Weermacht tewerkgesteld is?" De Ortskommandant is dadelijk met zijn vonnis klaar en hij neemt het de Luitenant ter dege kwalijk, dat hij over zo'n aangelegenheid nog lastig gevallen wordt: ,Jnsperren, herr Luite nant!!"... Denken ze hier in Holland, dat het Duitse leger zich met zulke snertzaken kan inlaten! Zo wordt dan Gerrit van der Linde 's morgens vroeg van zijn bed gelicht en in de cel opgesloten. Hij wordt verhoord door een Wachtmeester van de Marechaussee en de dorpsdiender Gabel. Met hun beiden schreeuwen ze hun kelen hees tegen de arrestant, die een ietwat simpele indruk maakt. Alle Oosthoekse arbeiders zien er op het eerste gezicht wat sullig uit, maar de nadere kennisma king valt mee. De nadere kennismaking met Van der Linde valt de twee politiemannen geducht tegen. Hoe meer ze tegen hem razen en tekeer gaan over sabotage en over de Duitse Weermacht en de nieuwe orde hoe meer leven er komt in die dof-grijze ogen. Hij komt overeind van de harde bank waarop hij gezeten heeft. Gabel brult: „Zó, zul je eindelijk eens overeind komen, lui mirakel, en een gepaste houding aannemen als de politie tegen je spreekt!" De Wachtmeester lucht zijn gemoed: „D'ris in Holland jarenlang met de poli tie gemorst, dat kon onder de vorige Regering! Maar dat is nou over, begrepen! Ga in de houding staan, slungel!" Er komt een nauw merkbare glimlach om de mond van de arbeider, hij gaat tegen de muur leu nen en slaat zijn armen over elkaar. Deze uitda ging kunnen de dienders niet meer verdragen. Tegelijkertijd heffen ze hun handen op om te slaan. De vlakke hand van Gabel treft zijn slacht- offer midden in het gezicht zodat het bloed uit zijn neus en uit zijn mond sijpelt. Van der Linde wankelt op zijn benen, het volgende ogenblik klemt zijn hand zich om de strot van de Mare chaussee. Die geeft een schreeuw van schrik, en Van der Linde geeft een schreeuw van vecht- woede. Hij rochelt even en spuwt een bloederige fluim vlak in Gabel z'n gezicht. Wie zou zoveel oorlogsbeleid achter zo'n eenvoudige Oosthoekse arbeider zoeken! Gabel rilt van afschuw en grijpt naar zijn broekzak, maar voordat hij zijn neus- doek voor de dag heeft gehaald treft hem de vuist van Van der Linde vlak onder zijn neus. Ze bloe den nu allebei als varkens. De Marechaussee hijgt naar adem en zwaait met zijn armen in de lucht om los te komen... Twee tegen een geeft op den duur een ongelijke kans. Dat ondervindt Gerrit van der Linde die morgen. Hij bestaat het om zich een kwartier lang tegen de dragers van een nieuwe beschaving te verdedigen, (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5