EIÜVriDEtl-IIIEUWS Uit de Historie Sommelsdijk vanDrongelen De aktie Zuinig Stoken start deze week David Blok, al een poosje gasman af Koor- en orgelagenda 1990 Doe mee. Voor lagere stookkosten en een schoner milieu! Polen Depot Gebraad weer Kerstpakkettenaktie Opbrengst kollekte No. 5940 (III) Over de naam Sommelsdijk lii De meterstandkaart die u deze week heeft ontvangen geeft het begin aan van de aktie, die vanaf 7 oktober weer opnieuw van start zal gaan. U kunt vanaf aanstaande zondag elke week uw meterstanden op deze kaart noteren. Via deze aktie kunt u uw zicht op het gas- en elektriciteits verbruik aanmerkelijk verbeteren. Hoe doet u mee? Wat moet u doen? Wat te doen als u nog geen kaart ontvangen hebt? Bijzondere omstandigheden Kerk, toren en omgeving Herv. Gem, Sommelsdijk geeft penningen uit J. L. Struijk Uitslagen Damvereniging 'Denk en Zet' d.d. 1 oktober 1990 Vorig jaar heet Jan Gebraad uit Nieuwe Tonge werkelijk honderden Poolse patientjes gelukkig gemaakt met een Kerstpakket en die blijd schap zou hij ook dit jaar weer graag ervaren. MIDDELHARNIS - Z'n afscheid als gasfitter bij de Emgo is weliswaar al wat weekjes geleden en 't is toen uit de krant gebleven maar we zouden David Blok zo goed als oneer aandoen als we hem en z'n afscheid voorts zou den vergeten; daar is David een té geschikte kerel voor geweest en nóg is'ie dat! Precies zó zal burgemeester van Velzen van Goedereede het hebben bedoeld toen hij, in z'n kwaliteit van Pres. Commissaris van de Emgo, David uitzwaaide kort nadat'ie 65 was geworden: „...dhr. Blok is bijzonder klant vriendelijk bezig geweest...!", heeft dhr. van Velzen toen met overtuiging én waardering laten horen. Fietsenaktie 3e Blad VRIJDAG 5 OKTOBER 1990 In de literatuur verschenen diverse ver klaringen voor de betekenis van de naam Sommelsdijk: Zomerdijk, som tijds land en somtijds dijk en Sonnemai- redijk. Het lijkt mij veel waarschijnlijker dat de naam, waarvan de eerste twee let tergrepen in de originele bronnen steeds als Sommei of Zommel werden geschre ven, is ontleend aan de in de middeleeu wen in Vlaanderen algemeen voorko mende naam Sommei. Iemand met deze naam zal destijds een moerdijkje heb ben aangelegd. De zo ontstane polder zal naar de bedijker Sommels-dijk zijn genoemd. Op een restant van dit dijkje zal het latere dorp Sommelsdijk zijn ontstaan, althans de aan twee zijden bebouwde Oostdijk en Westdijk. GEMEENTEWAPEN Op 24 juli 1816 werd het wapen van de gemeente Sommelsdijk bevestigd door de Hoge Raad van Adel. De omschrij ving luidde toen: „gefasceerd van goud en lazuur van drie stukken. Bevestiging van dit wapen betekent dat het voordien reeds bestond en wel als dat van de ambachtsheerlijkheid, die het veelal overnam van de ambachtsheer. SOMMELSDIJK Het wapen van Bourgondië was rechts- geschuind in zessen van goud en blauw. Dit is het spiegelbeeld van het latere wapen van Sommelsdijk. Dit zal ont leend zijn aan dat van de bastaarden die het spiegelbeeld van het oorspronke lijke wapen zullen hebben gevoerd, ter onderscheiding van hun wettige naam genoten. In het nieuwe wapen van Middelharnis na de schaalvergroting, werd voor Som melsdijk het wapen Van Aerssen als onderdeel opgenomen, in plaats van het oude gemeentewapen van Sommelsdijk. (J. L. Braber) Komplete woninqinrichtinq OoHgensplaat V_^ Tj 01873-1437 Iedereen kan meedoen aan deze een voudige aktie. Door elke week uw meter- standen te noteren op de kaart die u ontvangen heeft, en deze te vergelijken met de streefverbruikcijfers die in deze krant vermeld staan, krijgt u een goed beeld van uw eigen energieverbruik. De aktie Zuinig Stoken helpt u bewust om te gaan met energie, door een relatie te leggen tussen uw energieverbruik en uw leefpatroon. Alles wat u nodig heeft is de meterstandkaart en uw gas- en electrici- teitsmeter. Meedoen aan de aktie kost u niets, maar kan u wel voordeel opleve ren. Bovendien draagt u een steentje bij aan een schoner milieu. En dat is een goede zaak. Uw meterstanden die u wekelijks op de kaart noteert, geven een weekverbruik dat u moet vergelijken met de voor uw omstandigheden geldende waarden. Deze waarde (het streefverbruik) is afhankelijk van uw jaargebruik aan gas, welke u op de afrekening van uw ener giebedrijf kunt vinden. Bij de streefver bruikcijfers in de krant wordt rekening gehouden met het weer. Dit betekent, dat dit ook in het jaarverbruik opgeno men moet worden. Bij veel gasverbrui- kers is dit ook het geval en spreekt men van het gekorrigeerd jaarverbruik. Dit staat altijd apart op de jaarafrekening. AJs echter alleen het gemeten jaarver bruik wordt gegeven, bestaat er een afwijking in de cijfers. Voor het afgelo penjaar kunt u het gewone verbruik met 10% verhogen, omdat het van de winter erg warm was. U heeft dan bij benade ring uw gekorrigeerd jaarverbruik. U kunt desnoods bij uw energiebedrijf navragen wat voor u het juiste jaarver bruik is. Voor elektriciteit zijn er geen streefcij fers, omdat het verbruik vrijwel elke week hetzelfde is. Het weer heeft name lijk nauwelijks invloed op het elektri citeitsverbruik. In dat geval kunt u een speciaal service team bellen via telefoonnummer (010) 4 23 03 88. U krijgt de kaart dan direkt toegestuurd. U kunt de kaart natuurlijk ook bij de organisatoren komen halen. Zowel bij uw energiebedrijf als bij Eilanden-Nieuws bent u van harte wel kom. Als u de kaart niet op tijd bij het begin van de aktie ontvangt, noteer dan uw meterstand even op een papiertje, zodat u deze later alsnog op de kaart kunt schrijven. Als uw woning is aangesloten op blok- verwarming geeft de gasmeter alleen het verbruik voor koken en de geiser. Voor deze lage gebruiken, die meestal onder de 500 kubieke meter blijven, wordt geen streefverbruik vermeld in de krant. Mee doen aan de aktie Zuinig Stoken blijft echter een goed idee, omdat u door regelmatig uw meterstanden te noteren, een beter beeld krijgt van uw energiever bruik. De rekening van uw energiebe drijf hoeft dan voor u geen verrassing te zijn! Als u in een woning woont die is aange sloten op stadsverwarming en u heeft geen speciale warmtemeter, dan kunt u helaas niet meedoen aan de aktie. Uw elektriciteitsverbruik kunt u echter wel bijhouden. Heeft u wel een warmteme ter, dan vertelt uw energiebedrijf u graag hoe u de aktie toch kunt volgen. Daarover vertelt ons het volgende stuk uit E.N. enige bijzonderheden: Toen Sommelsdijk bedijkt werd was een van de voorwaarden in de uitgiftebrief dat de bedijkers een kerk hadden te bou wen. En zo geschiedde het. In mei 1499 werd het kerkgebouw „toegelegd" (overdekt). Tot 1624 bleef het gebouw in stand. Toen brandde het af. Hoe kwam dat? Het ant woord vinden wij in de geschiedenis. De latere luitenant-admiraal van Holland en West-Friesland Piet Pietersz. Heyn (beter bekend als Piet Hein) veroverde in dat jaar San Salvador in Brazilië. Binnen de Repu bliek was de feestvreugde algemeen, niet in het minst binnen Sommelsdijk. Men vierde uitgebreid feest met als resultaat dat het dorp grotendeels afbrandde. Inclusief het kerkgebouw! Door een gezamenlijke krachtsinspanning van bevolking, kerkbestuur, dorps- en pol- derbestuur werd in 1632 met de herbouw begonnen: op 2 juni 1632 werd de eerste steen daartoe gelegd door de baljuw tevens dijkgraaf Van Dalen. De kerkmuren waren grotendeels in takt gebleven. Er werd een nieuwe, grotere toren gebouwd op de plaats waar ook de huidige toren staat. Op 3 juli 1635 werd het gebouw in herstelde staat opgeleverd. Voor de herbouw waren ook obligaties uitgegeven tegen „penning zes tien" (dus tegen een rente van 6V4 De laatste obligatie werd op 2 juli 1704 voldaan. Het gebouw hield stand tot 1799. Toen raakte de boel weer in de brand. Oversprin gende vonken deden een .schuur vlam vat ten. Uiteindelijk raakten kerk en toren in de brand. Nu bleef de toren grotendeels in takt. De toenmalige bestuurders bleven ook nu niet bij de pakken neerzitten. Maar de tij den waren slecht Toch kwam het geld voor de herbouw weer bij elkaar Koning Lode- wijk Napoleon gaf een gift. Op 7 juli 1807 kon de kerk weer in gebruik worden geno men. De toren werd op 28 september 1817 opgeleverd. In 1975 meenden kerkvoogden dat het gebouw aanzienlijke gebreken ging verto nen. Uit kerkvoogden en notabelen werd een commissie gevormd, aangevuld door enige gemeenteleden. Men rapporteerde dat het kerkgebouw dringend aan restauratie toe was. Hetzelfde jaar nog ging een eerste brief naar de rijksdienst voor de monumen tenzorg. Het dak bleek de grootste prioriteit te hebben. Lekkages traden steeds meer op. Ook op andere onderdelen bleek de toe stand van het gebouw niet al te best te zijn. Restauratie op korte termijn was het advies. De gemeente Middelharnis. waartoe het dorp Sommelsdijk behoort, had intussen de kerktoren aan een nauwkeurig onderzoek doen onderwerpen. Ook de toren bleek dringend aan restauratie toe te zijn. Een eresaluut aan de gemeente Middelharnis voor het aanvangen van de restauratie. Doordat de toren zou worden opgeknapt was het duidelijk dat de hervormde kerk voogdij niet achter kon blijven. Resultaat van dit alles was dat in 1980 de toren en het kerkedak totaal gerestau reerd waren. Aansluitend kon worden doorgegaan met de restauratie van de buitenkant van de kerk. Vervolgens werd het interieur van het gebouw onder handen genomen. Op 7 oktober a.s. hoopt de kerkvoogdij het totaal gerestaureerde kerkgebouw ter be schikking van de kerkeraad te kunnen stel len. Op 8 oktober houdt men open dag. Tenslotte hoopt de plaatselijke predikant ds. L. Kruijmer op zondag 9 oktober 's mor gens om tien uur de eerste dienst in de geres taureerde kerk te houden. Een en ander was voor de Restauratie- Commissie aanleiding om de Koninklijke Begeer te Voorschoten opdracht te geven een herdenkingspenning te slaan. De gepati- neerd bronzen penning met een diameter van 50 mm, vertoont aan de ene zijde een afbeelding van de kerk gezien vanaf de Enkele Ring met de randtekst RENOVATA ANNO DOMINI 1983 - Zach. 2:10b. De andere zijde vertoont het sinds kort in gebruik genomen nieuwe kerkzegel met de randtekst HERVORMDE GEMEENTE SOMMELSDIJK - Galaten 6:9. Het voor ontwerp is van de heer P. Geelhoed te Dirks- land. Het definitieve model is van de modelleur Henk van Bommel. De bronzen penning is te koop voor f 35,- per stuk. Wanneer men toezending per post wenst, is de prijs f 38.50. Bestellingen alleen via postrekening 152.59.81 ten name van H. L. van Kampenhout, Postbus 47 te Middel harnis (EN). Opmerkingen 1. De verovering van San Salvador door Piet Hein niet verwarren met de ver overing van de Zilvervloot in 1628. 2. Lodewijk Napoleon gaf 1808 een gift van 2000,- voor de toren (Ds. G. v. d. Zee). (wordt vervolgd) MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Afdeling I J. Dekker- C. SpeeO - 2 P. Leroy - H. Koese1 - 1 I. Mackloet - C. Polder1 - 1 J. van Hoorn - A. Verolme1 - 1 Afdeling II J. Lodder - C. v. d. BosO - 2 I. Koese - F. Noordijk2 - O W. Vroegindeweij - J. Verbiest1 - 1 H. Verolme - A. van Heumen2 - O A. Krijgsman - A. Knape2 - O J. A. van Hoorn - M. Klink1 - 1 Afdeling III J. V. d. Kooij - G. M. Koese1 - 1 H. Noordijk - J. KampO - 2 G. Zaaijer- H. Schellevis1 - 1 C. V. d. Groef - A. v. d. Sluijs1 - 1 L. van Erkel - J. Holleman1 - 1 Afdeling IV D. Peeman - R. Jacobs2 - O J. A Gebuis - J. K. de Rooij2 - O De Kerstpakketten zullen weer voor een drietal groepen zijn bestemd. Gevers van een pakket kunnen hun voorkeur voor een van de groepen kenbaar maken. Het gaat om 200 patiënten van een Ver pleeghuis die nooit eerder een Kerstpak ket ontvingen. Bij hen zijn o.a. toilet artikelen als toiletpapier, zeep, sham poo, handdoeken en snoep welkom. Snoep zou ook bijzonder onder in de smaak vallen bij de kinderen van de zondagsschool van de Evangelische Kerk. En dan zijn er de vele werksters en ver pleegsters aan wie dhr. Gebraad rond de Kerst graag wat extra's toe zou stoppen voor hun gezinnen. Kerstpakketten kunnen worden ge- David was half gas-man en half-molenaar Terecht stelde dhr. van Velzen vast dat aan medewerker David Blok een 'hele geschiedenis' vast zit, zowel m.b.t. zijn latere beroep als z'n levensverhaal daarvóór, waarvan hij enkele jaren als militair in Indië doorbracht. Voor z'n Indië-jaren was hij - met z'n schildersdiploma op zak - molenaarsknecht op de molen van Dam- bruin, waarin en waarop'ie al vanaf z'n twaalfde jaar te vinden was geweest. Een lange periode was hij vrije-tijdsmolenaar waarin hij zorgde voor het juiste onder houd van de gerestaureerde korenmolens van de gem. Middelahrnis en nóg verleent dhr. Blok uitstekende en zeer gewaardeerde diensten aan de Stichting tot behoud der molens op Goeree-Overflakkee. Op 8 januari 1951 trad hij in dienst van de Gascentrale Flakkee die later met de Emgo fuseerde. Hij werkte met propaan/luchtgas en vervolgens met het aardgas en hij was stoker, meteropnemer, geldophaler, hulpfitter en fitter. Dhr. van Velzen die dat allemaal verhaalde was dhr. Blok voorts op gezette tijden tegengekomen als trommelslager en dirigent, rHaar voor velen op Goeree-Overflakkee was hij het meest nadrukkelijk 'de man van 't gas' geweest, van wie dhr. van Velzen verzekerde dat z'n werk steeds op een bijzonder te waarderen wijze heeft gedaan, altijd in de weer om de service zo groot mogelijk te doen zijn en in z'n 39-jarige dienstverband is hij ieder bijzonder behulpzaam geweest. Dhr. Blok is op de gehouden afscheidsmiddag dan ook met bijzonder veel sympa thie omringd. Met de cadeaus die hij kreeg waren er ook de vele welgemeende wen sen op een goede gezondheid en nog vele gelukkige jaren, waarmee dhr. Blok al een goed begin heeft gemaakt. SOMMELSDIJK De in Sommelsdijk gehouden kollekte voor het Pr. Beatrixfonds heeft het bedrag van 3.172,10 opgebracht. Vrijdag 5 oktober: Ned. Herv. Kerk - Dirksland. Jubileumconcert. Chr. Gem. Koor 'Sursum Corda' o.l.v. Jaap de Geus en Mannenkoor 'Jeduthun' uit Amersfoort o.l.v. Kees 't Jonk. Paul Kieviet, orgel. Wil Kerpel, sopraan. Lauran Casteleijn, bariton. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 6 oktober: Ver.gebouw Eben Haëzer te Ouddorp, Benefietconcert t.b.v. diakonale werk groep Hulp Oost-Europa; Chr. Gem. Zangver. 'Hart en Stem' uit Ouddorp en Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' uit Ouddorp. Piano/orgel: Abram Bezuijen. Dirigent: Jan Bezuijen. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 13 oktober: Ned. Herv. Kerk - Oude Tonge. Martin Mans, orgel. Herman en Henk Jan Drost, trompetten. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 13 oktober: Zang- en Orgelavond in de St. Laurenskerk te Rotterdam Medewerkenden: het Chr. Gem. koor 'Song of Praise' o.l.v. Arie Pronk. De begeleiding van de koor zang is deze avond in handen van bracht bij het depot, Langeweg 56 te Nieuwe Tonge en wie tevoren meer informatie wil kan die tussen 8 en 9 uur 's avonds telefonisch betrekken via tel.nr. (01875)20 74. Al over enkele weken hoopt dhr. Ge braad weer naar Polen te vertrekken. Met de 14 ton goederen die hij al gereed heeft staan zou hij ook graag fietsen meenemen, bestemd voor verpleegsters die verder dan 2 km. van en naar huis moeten lopen. Ook naai- en schrijfmachines zijn bij zonder welkom en dat geldt ook voor dameskleding in grote maten en heren kleding in kleine maten. Bert Kruis. De begeleiding van de samenzang en het spelen van enige improvisaties op het hoofdorgel is in handen van Aad v. d. Hoeven. Ds. L. Romein uit Pijnacker heeft ook deze avond weer de leiding en zal een korte meditatie houden. De avond begint om 20.00 uur. De kerk is om 19.15 uur open. De toegang is vrij. Zaterdag 20 oktober: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. Ned. Herv. Kerk - Oude Tonge, Orgelconcours in samenwerking met de Vereniging van Orgelvrienden. Jury: Kees van Eersel, organist te Goes en Stephen Taylor, organist te Utrecht. Aanvang: 9 uur. 's Avonds concert door de juryleden en winnaars van het concours. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 26 oktober: Hervormde Kerk - Middelharnis, Uitvoering ten bate van Bartimeüs, Chr. Hardenbergs Mannenkoor, Hardenberg. 'Jeduthun', Middelhar nis o.l.v. M. v.d. Veer. Vrijdag, 2 november: Lutheravond Aula Chr. S.G. 'Prins Maurits' - Middelharnis. Jongerenkoor 'Psallite Deo' te Middel harnis o.l.v. Paul Kieviet. Organist: Bart-Jaap de Bakker. Pianist: Paul Kieviet. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 3 november: Ned. Herv. Kerk - Dirksland, 'Magnificat' uit Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage. Organisten: Abram Bezuyen en Wim Diepenhorst. Sopraan: Marijke Nieuwenweg. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 10 november: Ned. Herv. Kerk - Sommelsdijk, Jubileumconcert, Mannenkoor 'Ons Koor' o.l.v. Wil lem Meyboom m.m.v. het Oeral Kozakkenkoor (Den Haag) o.l.v. Marcel Verhoeff Pianist: Wim Soeters. Zaterdag 17 november: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Ned. Herv. Exoduskerk - Sommelsdijk, Amsterdam Loeki Stardust Quartet. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 15 december: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Ned. Herv. Kerk - Middelharnis, Kerstconcert, Chr. Oratorium Ver. 'Middelharnis' o.l.v. Rinus Verhage, Weihnachtsoratorium, J. S. Bach. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 22 december: Ned. Herv. Kerk - Dirksland, Kerstconcert. Chr. Gem. Koor 'Sursum Corda' o.l.v. Jaap de Geus en Jeugdkoor 'Cantate Domino' o.l.v. Peet Wessels. Paul Kieviet, orgel. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 december: M.F.G. Dorpstienden te Ouddorp Kerstzangavond Chr. Gem. Zangver. 'Hart en Stem'; Chr. Jeugdkoor 'Van Knop tot Bloem'; Chr. Kinderkoor 'Jong begonnen'. Clavecimbel/piano: Abram Bezuijen. Hobo: Annelies Breen. Viool: Elly Kopmels. Cello: Rita van Uythoven. Dirigent; Jan Bezuijen. Aanvang 19.30 uur. Maandag 24 december: Hervormde Kerk - Middelharnis. Hervormde Zangvereniging 'Jedu thun' en 'Prins Mauritskoor' o.l.v. Mar van der Veer. Orgel: L. Barendrecht. Aanvang: half acht. Maandag 24 december: Hervormde kerk - Oude Tonge. Kerstuitvoering. Chr. Gem. Zangver. 'Com nu met Sangh' te Oude Tonge o.l.v. Arie van 't Geloof Aanvang 20.00 uur. Deze rubriek beoogt een spreiding van de concertavonden op Goeree en Over flakkee te bewerkstelligen. Beoordeelt u zelf of aan de verwach tingen beantwoord wordt. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande gegevens richten. Dat lukt als iedereen zijn gegevens tij dig toestuurt en niet enkele weken voordat het concert plaats vindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrij dag van iedere maand te plaatsen. Inzendingen tot en met september 1991 worden opgenomen. Waar blijven de gegevens voor 1991? Aanmeldingsformuliere voor deze ru briek kunnen worden aangevraagd via (01870) 25 60.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9