jeugd' hoekje Schaken De Zwarte Pion /^li/^^^t^ medewerker voor de centrale sterilisatie (m/v) iSÜCKEii Oktober-raadsel 1 VRIJDAG 5 OKTOBER 1990 ,EILANDEN NIEUWS" Bladz. 3 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. ZWALUW, WAAKHeSN? Wij hebben geboeid naar piepkleine zwa luwtjes in een nest gekeken. Eén viel er uit maar met oneindig gejladder en getjielp lukte het nognèt om er weer in te klauteren. Hoe moet dat nu met de grote trek naar het zuiden?Die ukkies konden nog niet vliegen, laat staan voor zichzelf zorgen. Antwoord: Na drie a vier weken kunnen jonge zwaluwen vliegen. Ze voeden zich dan al vliegend en jonge vogels kunnen ook onderweg in de lucht door hun ouders gevoerd worden. Wat uw verdere brief betreft: de zwaluwen volgen vaste routes naar het zuiden, waarbij hoge gebergten en brede wateren vermeden worden. Zo wordt de oversteek naar Afrika door de meeste boerenzwaluwen uit onze lage landen via Gibrahar gemaakt, alhoewel er ook zwaluwen zijn die langs de kust van Joego-Slavië en Griekenland en dan over de Bosporus naar Azië trekken. Zelfs de jongen vliegen mee over de Sahara naar mid den- en deels zuid-Afrika enerzijds, of tot in India anderzijds. Een goed boek over de trekdrang van dieren, planten en mensen is 'De Grote Trek" door dr. R. Baker en M. Dekkers, uitgave Rostrum Haariem, ISBN 903280281 X. AUReTJES KEtK Zou u mij het recept kunnen geven van Arretjes keek? Antwoord: U bedoelt niet de 'keek op de week" van Arretje Nof, maar de cake die de kinderen zonder oven konden ma ken als zij gebruik maakten van een recept en de produkten van de Ned. Olie Fabrieken (N.O.F.) uit de jaren toen dat bedrijf nog geen Calvé hette en Arretje Nof nog een grote stripheld bij de jeugd was. Uit de archieven van de N.O.F, ont vingen wij dit recept. Neem 250 gram Delfia, 200 g suiker, 2 a 3 volle eetlepels (50 g) cacao, 1 a 2 eieren, 200 g biscuitjes (bijv. maria's of petit beurre). Klop de eieren met de suiker schuimig en voeg hieraan lepel voor lepel de cacao toe, evt. met een lepel koffie-extract. Smelt de Delfia op zacht vuur, maar neem ze er dan onmiddellijk af opdat ze niet te warm wordt. Voeg ze bij het mengsel en blijf roeren tot het een volkomen gelijkmatige massa is gewor den. Roer er dan de in kleine stukjes gebroken biscuitjes door. Doe deze massa in een cakeblik én laat haar opstijven. Maak de cake los door het blik even in warm water te houden, dus juist op de manier als een gelatinepud- ding uit de vorm wordt losgemaakt. Ook kan men de massa op een vel boterham papier uitstorten en er met behulp van één of twee messen een letter, taart, hart of ster van vormen. Desgewenst voegt u aan de cake een ons rozijnen en een ons geschaafde amandelen of noten toe. N.B. - Zonodig kunt u elk rauw ei (nu zéker met het oog op de soms in eieren aanwezige salmonella-bacterie - Red.) vervangen door drie eetlepels melk, maar dan moet u eerst de suiker met de cacao vermengen en daarna de melk er doorheen roeren. Glaceren met glazuur geeft de cake een feestelijk aanzien. De Delfia kan worden vervangen door Dia- mantvet of dgl. van Oom Ko Beste jongens, meisjes... en ieder die dit leest Jullie kunnen weer inzenden, want sep tember is voorbij. De eerste inzendingen zijn trouwens al weer binnen. We zullen om te beginnen de augustusoplossin- gen plaatsen. Je vindt de oplossingen geplaatst, zoals Sjoukje de Boer uit Twello ze inzond. Ze schreef bij de oplossing van raadsel 2: 'Openbaringen" moet zijn 'Openba ring' (van Johannes). En inderdaad, dat is zo. Oplossingen augustus-raadsels Raadsel 1 van links naar rechts 1. dorsten 4. groot 2. dagen 5. stem 3. bange 6. de van boven naar beneden 1. deugd 4. tegen 2. oog 5. toets 3. een Du raadsel is een vervolg op het raadsel van vorige keer. Alleen moet je héél goed je ogen ge bruiken! De open bloemen hebben ieder vijf blaadjes, gevuld met letters. Die vijf letters vor men steeds een bloemen- of plan tennaam uit het land van de Bij bel. Er zijn zes bloemen, dus zes namen! Nee, eigenlijk ze ven namen, want er zit nog een extra naam verbor gen in de 'dich te bloemen'. Zeven let ters zitten in 'die knoppen' verborgen. Die zeven extra letters vormen de zevende naam. Dus: 6 keer 5 letters (6 namen van 5 letters) en 7 losse letters (1 extra naam van 7 letters). v. Zoek ze maar op! Raadsel 2 1. Obadja 2. Paulus Elisa Naaman Baësa Apostelen 7. Rebekka 8. Izak 9. Naomi 10. Genesis 11. Ezau 12. Nazareth 8SMe€LDAUWDS DRUiVSN Ik heb al jaren heerlijke druiven kunnen eten, maar nu zitten nog kleine vruchten al vroeg onder de meeldauw, ondanks de bestrijdingsmiddelen die we in het voorjaar gebruikten in onze niet al te grote broeikas van 5 bij 3 meter Weet u de oplossing? Antwoord: Om te beginnen zult u alle aangetaste plantedelen grondig moeten verwijderen, zodat er geen spoortje meeldauw meer te zien is. Dit moet ver dere uitbreiding voorkomen. Kijk dan elke dag of er zich geen nieuwe sporen vertonen en haal die ook weg. Tegen meeldauw kan gespoten worden met 5 afgestreken eetlepels amorfe spuitzwa- vel op een liter water. Ook koperhou- dende middelen zijn prima. Het is echter mogelijk, dat een plant die elk jaar rijke ogosten opleverde, min of meer uitgeput is geraakt en daardoor gevoelig werd voor aantastingen als meeldauw e.d. Bewandel de veilige weg door maatregelen te nemen om de kans op een goede oogst in 't volgende seizoen te vergroten. Als in oktober de bladeren verkleuren mag niet langer gesproeid of gegoten worden. Zet de kas open en gun de druif winterrust. Na de bladval moet gesnoeid worden. Om de plant meer weerstand te geven, kunt u een derde tot de helft van de nieuwe lengtegroei van de hoofdtakken wegknippen tot op één knop aan bruin, goed afgerijpt hout. Snijd de zijtakken terug tot er twee of drie knoppen over zijn. In de winter moet u de bovenste twee cm van de grond vervangen door goed verteerde stalmest, compost of speciaal voor drui ven bestemde mest. In januari kunt u de hoofdtakken losmaken, op de grond leg gen of tijdelijk met een touw aan het dak ophangen. In februari kunt u ze op nieuw aan draden opbinden. In een ver warmde kas kan de struik al in februari tot groeien worden gebracht door de luchtramen te sluiten en een nachttem- peratuur van 10 a 13 °C aan te houden. Is de kas onverwarmd, dan sluit u de luchtramen zodra de druif groei ver toont. De bodem moet door gieten voch tig worden gehouden. Dagelijks moet er vóór de middag worden gesproeid. Zodra de buitentemperatuur boven de 16 °C komt, kunt u luchten. Lopen de knoppen aan de zijtakken uit, dan laat u de sterkste doorgroeien maar wrijft de andere weg. Begint de bloei, sproei dan niet meer, opdat de (zelf)bestuiving niet wordt verhinderd. De temperatuur moet nu tussen 20 en 24 °C zijn. De bestui ving kunt u vlotter laten verlopen door af en toe, liefst midden op de dag en in een droge atmosfeer, lichtjes tegen de takken te stoten. Zodra de bloemen uit- In RSB 4e klas speelde het 2e team Zwarte Pion tegen H"VO 4 thuis en won met 7-1! De Persoonlijke uitslagen zijn: 1. H ollander 1/2, 2. CJ Smit 1, 3. v. d. Waal 1, 4. de Bruin 1, 5. Markwat 1, 6. Ant. Visser 1, 7. van Doorn 1 en 8 Wol- ters ook een 1. Commentaar Wolters won als eerste gevolgd door van Doorn. v. d. Waal en de Bruin wilden niet achter blijven terwijl Hollander en Smit een lange zit opeisten. Markwat stond al gauw gewonnen. Als het 2e zo doorgaat speelt het uiteraard volgend seizoen weer in 3e RSB waar het thuis hoort. Afdeling 1: De Jager - Boeter1 - O de Glopper - Verolme1 - O du Pree - MourikO - 1 Peeman - van ProoijenO - 1 Afdeling 2: van Bracht - v. d. Does1/2 - 1/2 HK Smit - Maliepaard1 - O Kastelein - AlbrechtsO - 1 Commentaar; Du Pree: „Er was geen speld tussen te krijgen!" een hele eer voor de aanvaller Mourik. Peeman meestal in de aanval moest een furieuze van Prooijen de eer laten. De Jager won een pion -I- open lijn. De Glopper bracht in eigen tijd nood Verolme de genadeslag. Er werden vele koppen gesneld daar in de Parel van de Delta. ir^v gevallen zijn, luchten tot de vruchtzet ting zichtbaar wordt. Daarna uitslui tend luchten bij temperaturen hoger dan 21 Zijn in de voorzomer de blade ren goed ontwikkeld, dan kunt u de dra gende takken tot twee bladeren boven een tros afknijpen. Méér dan één tros per tak kan uw plant nog te veel uitput ten. Een volgend jaar kunt u dan na de tweede of derde tros afknijpen. Belang rijk is verder, dat de trossen tijdig gekrent worden. Knip met een schaar de kleinste of te dicht bij elkaar groeiende vruchtjes weg, zodat de andere mee rlucht en meer ruimte krijgen. De struik kan dan om de 10 a 14 dagen een beetje mest gebruiken, doch die mag geen stik stof bevatten want die doet de plant te snel groeien en daar verzwakt ze van. Uw druif wordt dan wel zó sterk, dat ze tegen diverse aantastingen bestand zal blijken te zijn. 1. Sodom 2. Judith 3. Ismaël 4. Noach Openbaringen! Raadsel 3 5. Izaak 6. Potifar 7. Jozef 8. Laban Discipel! Raadsel 4 1. Abimelech 2. Thola 3. Jaïr 4. Jeftha 5. Simson 6. Delila 7. Ruth Chiljon 9. Mara Raadsel D Paard Merel Spin Zebra Ezel Hamster Beer Slak Kip Olifant Mug Raaf Tijger Koe Meeuw Vis Slang Mus Ram Das Oktober-extra raadsel A y Elma Buscop uit Oude Tonge tekende weer een zeer uitgebreide rebus, waar allerlei sporten ingevuld moeten wor- f den. I r Als je alles ingevuld hebt, verschijnt er J onder de pijl een vraag. Welke? y y Elma krijgt uiteraard de volle 15 extra punten. Ze zal er wel een poosje mee bezig geweest zijn... Maranatha Jezus komt! Raadsel A Tips Kranten Kunstjes - fiets Fijne vakantie! Belletje Raadsel B 1. Recreatie 6. Amsterdam 2. Enkhuizen 7. Terneuzen 3. Calvinist 8. Indonesië 4. Rotterdam 9. Emmeloord 5. Erfgenaam Recreatie! De nieuwbouw van het VAN WEEL-BETHESDA ZIEKENHUIS nadert haar voltooiing. De ingebruik name van het nieuwe ziekenhuis begin 1991 zal tevens een uitbreiding van het beddenaantal beteke nen van 120 naar 140. Het ziekenhuis ver\ailt een streekfunktie voor Goeree-Overflakkee en de naaste omgeving. Het biedt een prettige werksfeer, terwijl de omgeving borg staat voor een uitstekend leef- en woonklimaat met veel rekreatiemogelijkheden. Binnen de Centrale Sterilisatie Afdeling (C.S.A.) van ons ziekenhuis is plaats voor een De C.S.A. is organisatorisch ondergebracht bij de operatie afdeling. De taken van de drie medewerk(st)ers van deze afdeling bestaan uit het steriliseren en het distribueren van de steriele artikelen naar die afdelingen van het ziekenhuis die deze gebruiken. Na de ingebruikname van het nieuwe bedden- huis zal een geheel nieuw distributiesysteem in gebruik genomen worden. Geïnteresseerd? Dan dient u te beschikken over het LOI-diploma Sterilisa tie-assistent. Verder heeft u interesse voor de binnen het zieken huis gehanteerde instrumenten. Gelet op de grondslag van ons ziekenhuis, is een protestants-christelijke levensovertuiging gewenst. Het salaris (FG 25) en de overige arbeidsvoorwaarden zijn konform de C.A.O. voor het Ziekenhuiswezen. Zr. J. van Schothorst, hoofd van de operatie-afdeling, is graag bereid telefonisch (01877-1555) inlichtingen te verstrekken. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u vóór 18 oktober a.s. richten aan de afd. Personeelszaken, Stationsweg 22, 3247 BW Dirksland. Van Weel-Bethesda Ziekenhuis Dirksland (Goeree-Overflakkee) HARD- EN SOFTWARE Computers Faxen Randapp. Software Printers Copieer app. Autotelefoons Navigatie app. Handelsonderneming TANIS PFAFF SPECIALIST NAAIMACHINES... SINDS 1928 ONS VAK BEL: (01640) 3 58 78 Nationale Kollekte Geestelijk Gehandicapten GIR011 22 22 2 BANK 70.70.70.333 UTRECHT :^L^C^V-^'.^^(.^^(-^t^^C^t^^ t^M.^^l.^ Ireneweg13 - Ouddorp - (01878) 34 53 Voor VERKOOP en REPARATIE:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 11