INGESPRSkMET Redelijk begin van de Z.C. 'De Gooye' in Z.R.O.-A Opleiding tot 'LOTUS'-slachtoffer dhr. Koos Stroeve te Dirksland Gehandicaptenzorg van de Ger. Gem. 'Helpende Handen' Geslaagd voor slachtoffer Yoorlichtingsmiddag 'Geheugen en Vergeten' Teken/schildercursus bij I.A.C. ook overdag Expositie 'eenden', werk van Th. van Hoytema Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 5 OKTOBER 1990 Eén ding moet Koos Stroeve uit Dirksland worden nagegeren, n.l. durf. Samen met zijn \rouyv Jo heeft hij het ruim 20 jaar geleden aangedurfd zijn bedrijf te verkopen om voor taan zes maanden per jaar in Spanje of Maroliko te kunnen overwinteren. Van oktober tot mei leefden we als nomaden. We waren heerlijk vrij. Er was niemand die op je lette. Bovendien was het klimaat aangenaam We hebben geen kinderen verklaart hij, „en jaren lang hadden mijn vrouw en ik keihard gewerkt. Op een dag besloten we om van de tijd die ons nog restte, te gaan genieten. We houden van avontuur. Tien jaar lang huisden we de wintermaanden in een caravan en tien jaar in een camper. Heerlijk... We vonden dat, als je een avontuur wilde ondernemen, je dat moet doen als het nog kan. Nu zijn we beiden 76 en hoeven we niet meer zo nodig. Jo kreeg last van haar been en ook andere aspekten speelden een rol, o.a. de toegenomen criminaliteit. Je moet je spullen erg goed bewaken. Nog niet zo lang geleden zijn vrienden van ons in Spanje bestolen. Alles waren ze kwijt. Je moetje geld ook nooit op één plek verstoppen; het beste is om je betaalmiddelen over meerdere plaatsen verspreid te bewaren geeji hij goede raad. Dhr. Stroeve heeft zich al op jonge leeftijd tot het avon tuur aangetrokken gevoeld. Hij was jaar toen hij als derde slager aanmonsterde op een passagiersschip van de Rotterdamse Lloyd. Vele wereldzeeën heeft hij bevaren. Daarna runde hij tot aan de Tweede Wereld oorlog een slagerij op Spangen. In 1942 trouwde hij met Jo Labeure. Na de oorlog nam hij de boerderij van zijn schoonvader over. Als Rotterdamse stadsjon- gen viel het hem niet mee alle kneepjes van het land- bouwvak te leren. Maar hij boerde goed! Helaas moest hij na de watersnoodramp weer opnieuw begin nen. Hij begon een witloftrekkerij. Ook dit bedrijf maakte hij florerend. Niet onvermeld mag blijven dat zijn vrouw altijd hard heeft meegewerkt. Maar toen de zestiger jaren aanbraken vonden ze het welletjes. Voortaan zouden zegeen witlof meer trekken, nee, ze gingen kilometers trekken... „Om zes maanden achtereen rond te kunnen trekken, kost veel geld neem ik aan merk ik op. „Dat valt reuze mee. We konden in de begintijd een halfjaar lang van f 4.000,- rondkomen. Daar zat ook de overtocht naar Marokko bij. In Nederland kochten we bij de groothandel onze boodschappen in. Onderweg kochten web.v. krabben diewe zelf schoon maakten en kookten. Ook gingen we soms paling vangen die we zelf rookten. Weetje wat het is? Je leert er mee. Je weet op den duur waar je iets goedkoop kunt krijgen. Daarnaast is het belangrijk datje thuis alles goed georganiseerd hebt Je moet een lijst aanleg gen van alle dingen die je mee wilt nemen Als ze op hun leven terugkijken, vinden ze, dat ze jaren geleden een goede beslissing hebben genomen. Ze hebben rond kunnen kijken in een andere wereld, andere mensen leren kennen en veel nieuwe vriend schappen gesloten. Ze kwamen dichter tot de mens. Stroeve laat me enkele mooie stenen zien uit Marokko. Hij vertelt hoe hij die in zijn bezit kreeg. In gedachten zie ik ze rondlopen in het oude Agadir, in de Kasbah. Het echtpaar Stroeve wil graag iets mee naar huis nemen: tastbare herinneringen. Ze onder handelen over de prijs van een kostbare steen. „Te duur", zegt Koos. Hij probeert het nogmaals en biedt naast de prijs die hij bedingt nog een mooie broek aan. Die broek is voor hem te klein, jammer genoeg, want de stof is van een prima kwaliteit. De verkoper gaat akkoord en gelukkig stopt de koper het stuk amethist in zijn tas. Hij kan zo levendig vertellen dat het niet moeilijk is ook het volgende tafereeltje voor de geest te halen: Koos wordt er door vrouw Jo op uitgestuurd om vlees te kopen voor het avondeten. Als ex-slager heeft hij er voor gezorgd dat hij van thuis een goed slagersmes en een uitbeenmes heeft meegenomen zodat hij zelf het vlees kan afsnijden. Ze kennen hem al want hij doet dit al 20 jaar... Twee jaar geleden hebben ze de camper verkocht En als u nu dacht dat het avonturieren daarmee voorbij zou zijn, hebt u het mis. Ze maakten toch weer een reis. Maar dit keer per vliegtuig. Ze hadden tot dusver nooit gevlogen. Een reis naar Australië om daarvrien- den te gaan bezoeken, leek hun een schitterend, nieuw avontuur... leunie Knöps ^ftflrtftftvw^^^^wltfwvwftwwtf^flJVtfWw^^^fll^^yw^^wwvvw^rtftftVvvvvvvvv^ voorouderen vanaf 55jaar in Middelharnis Op dinsdagmiddag 9 oktober a.s. is ie dere belangstellende van harte welkom in het Dienstencentrum te Middelhar nis. Dit programma begint om 13.30 uur. Er wordt informatie gegeven over 5 onder werpen, n.l.: - vergeetachtigheid - de werking van het geheugen - ouderdomsziekten in relatie met vergeetachtigheid - voedinga en medicijngebruik in relatie met vergeetachtigheid - de cursus geheugentraining Hiervoor zijn deskundige personen on ze spreekgast, die elk een onderwerp be handelen, en u mag vragen stellen. Na dit voorlichtingsprogramma kan men zich aanmelden voor de cursus 'ge heugentraining voor ouderen', welke in dezelfde maand zullen worden be gonnen. Voor verdere informatie, zie ons eerder gepubliceerde artikel over geheugentrai ning, van vorige week. U kunt ook bellen naar de stichting Be- jaardenwerk Middelharnis, (01870) 33 66. De Dirkslandse zwemvereniging 'De Gooye' zal het dit jaar zeer moeilijk krijgen in de Z.R.O.-A kompetitie. Zeker nu deze lioogste afdeling is teruggebracht naar acht verenigin gen en er twee verenigingen aan het einde van dit seizoen zullen degrade ren. (Voorheen was dat slechts één vereniging). Er mag dan ook weinig fout gaan gedurende deze kompe titie. Helaas moest Daphne Verbeek zich met een vrij langdurende blessure afmelden. Petra van Keulen was direct stand-in en deed het erg goed. Twee dikke records op de 200 meter wisselslag (2.59.2) en vooral een uitstekende 100 vrije slag (1.11.1) vielen haar ten deel. Helaas stonden daar tegenover wat gevalletjes van dom me pech. Wanda Jongejan verloor op het eerste nummer, de 200 meter wissel slag haar zwembrilletje, en hetzelfde overkwam Johan Langbroek, de Master van 'De Gooye', op de 100 meter vrije slag. Overigens revancheerde Wanda zich op voortreffelijke wijze door de 100 meter vrij te winnen in 1.01.2 en dat is een goed uitgangspunt na vier weken zware training, waarin voor het eerst wat krachtelementen zijn toegevoegd. De 100 meter vlinderslag leverde brons op in 1.11.6, een tijd die overigens gelijk was aan de winnende tijd. De jongens en mannen deden het overi gens uitstekend tijdens deze wedstrijd. Wim Keyzeren Marcel Jongejan verpul verden hun records op de 200 meter vrije slag met goede tijden van 2.33.7 en 2.43.2, een verbetering met zo'n 7 en 9 seconden. Stefan Langbroek verbeterde zich al vroeg in het seizoen op de 100 meter rugslag (1.15.3), hetgeen ook Erik Franzen deed. (1.18.5). Voortreffelijk was ook het zwemmen van Gerben Nelemans op de 100 meter vlinderslag (p.r. in 1.13.0), terwijl ook het zwemmen van Leen van Es (1.14.9) en wederom Stefan Langbroek (1.18.5) goed was. Theo Jan Tanis zwom een meer dan uitstekende 200 meter wissel slag (eerste in een prima 2.16.2), slechts een seconde boven zijn p.r., en een even eens prima 100 meter vrije slag (tweede in 0.55.2). Tijdens deze wedstrijd sneuvelde ook nog een clubrecord en dat gebeurde nog wel door een debutant in de ploeg. Ing- mar Brinkman, een jongen van net acht jaar, werd op de 50 meter schoolslag gelijk negende bij jongens onder 10 jaar in een niet voorziene 0.50.5, en dat was meteen een clubrecord, want nog nooit in de jonge geschiedenis van 'De Gooye' was een jongen jonger dan 10 jaar snel ler. Zijn broer Paul debuteerde eveneens prima met zijn 50 meter vrije slag in 0.38.5. Er zit dus nog genoeg talent bij 'De Gooye'. En dat zorgt ervoor dat men niet al te bezorgd over de toekomst hoeft te zijn. Overige uitslagen: 200 meter wisselslag dames/heren: Rianne Nelemans 3.11.9; Wanda Jongejan 2.36.2; Johan Langbroek 2.30.9; Mare Nederlof 2.35.3. 50 meter schoolslag meisjes/jongens onder 10 jaar: Flora Roozenbrand 0.54.2; Jobice Koningswoud 0.56.8 (p.r.); Jac queline Nelisse 0.44.2; Christiaan Vel- gersdijk 0.54.8. 100 meter vlinderslag meisjes onder 18 jaar: Bernadette Visbeen 1.32.4. 50 meter rugslag jongens/meisjes onder 12 jaar: Marco Franzen 0.44.3 (p.r.); Chan- tal Keuker 0.40.2 (p.r.), Maroesja van Nimwegen 0.41.7 (p.r.); Carolien van Rumpt 0.42.6 (p.r.). 200 meter vrije slag meisjes onder de 14 jaar: Antoinette Mijnders 2.46.6; Muriel Verbeek 2.51.7; Mirjam Nelisse 2.53.6 (p.r.). Door de grote belangstelling voor de cursussen en het overweldigend aantal aanvragen start het Inter national Art Centre Maandagmid dag 29 oktober een nieuwe cursus Tekenen/Schilderen voor begin ners en gevorderden, tijd van 13.30-16.00 uur, 12 lessen van 2,5 uur, kosten 240,-. De beginselen van het tekenen en schilderen worden u grondig stap voor stap aangeleerd. Verhoudin gen, licht/donker, perspektief en kleurenleer, het komt allemaal aan de orde. Bent u een mens met 2 linkerhan den en wilt u toch eens proberen of tekenen en schilderen u ligt, stap dan gerust eens over de drempel, u bent bij ons van harte welkom. Ook als u al meer getekend heeft, maar nu toch grondig van voor af aan wilt starten of een echte gevor derde bent, u wordt individueel begeleidt zodat hiaten kunnen worden opgevuld en technieken uitgediept. Wij geven u graag de nodige informatie. Inschrijven of info tijdens de ope ningstijden van de galerij, di t/m za van 13.00-17.00 uur, tel. (01870) 71 55, Ring 40, Middelharnis. afd. Flakkee/Schouwen/Tholen Bovengenoemde afdeling hoopt D.V. vrijdag 12 oktober a.s. haar jaarvergade ring te houden in gebouw 'Salem', het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. aan de Molenstraat 16 te Nieuwerkerk. Aanvang kwart voor acht. Na afwerking van het huishoudelijk gedeelte en de pauze zal een dia-serie getoond worden over het bezoek aan Roemenië van een afvaardiging van het Deputaatschap tot Hulpverlening in Bijzondere Noden. Leden van de afdeling en belangstellen den zijn hartelijk welkom. Een hulpverleningsoefening zonder slachtoffers is als een fietser zonder fiets. De vereniging 'LOTUS' levert die slachtoffers, aan EHBO vereni gingen, Rode Kruis en Brandweer. Een grondige opleiding gaat vooraf aan een schijnbaar pijnlijk, maar o zo nuttig bestaan als gediplomeerd slachtoffer. Over zware letsels, af gerukte handen, honderden liters kunstbloed, open beenwonden, ze nuwschokken en meer ellende. Het idee voor de 'LOTUS' is overge waaid uit Engeland. Als overkoepelend orgaan voorde hulpverleningsorganisa ties, besloot het Oranje Kruis in 1963 tot oprichting van 'LOTUS' (Landelijke Organisatie Tot Uitbeelden van Slacht offers). Er bleek namelijk behoefte te bestaan aan realistisch spelende slachtoffers. En dan niet de gebruikelijke vrijwilligers, die hun vinger in de lucht hielden en zeiden: 'Daar zit een wond!' Er was dan natuurlijk geen sprake van een wond en daarbij reageerde een vrij williger ook niet echt als een slachtoffer. Vandaar dat men in die tijd bedacht, dat men mensen nodig heeft, die niet alleen kunnen grimeren, maar ook kunnen acteren. Kortom, mensen die een letsel medisch verantwoord kunnen uitbeel den. De opleiding van 'LOTUS' is gebaseerd op vier elementen: ontwerpen, enscene ren, akteren en grimeren. Net als in het echt vraagt een hulpverlener aan het slachtoffer: „Wat is er met u gebeurd?" Een vraag die elk 'LOTUS'-slachtoffer moet kunnen beantwoorden. Vooraf moet je dus bedenken, wat er gebeurd zou kunnen zijn. Dat is het maken van een ontwerp. Als je daarbij een fiets, auto of meerdere voorwerpen nodig hebt, spreken we van enceneren. In de EHBO-opleiding bleke dat men behoorlijk onder de indruk was van de verwondingen - ook al is het namaak - en de reaktie van de slachtoffers. Pakje er eentje beet zonder te weten welk letsel 100 meter vrije slag dames/heren: Berna dette Visbeen 1.16.3; Johan Langbroek 1.00.5; Mare Nederlof 1.00.5 700 meter rugslag meisjes/jongens onder 16 jaar: Antoinette Mijnders 1.24.0; Rianne Nelemans 1.26.7; Muriel Verbeek 1.32.7; Frank Franzen 1.17.6. 5 maal 50,meter vrije slag estafette meisjes/ jongens onder 12 jaar: 'De Gooye' 6e in 3.14.6; 'De Gooye' 7e in 3.22.7. hij heeft, dan zou die best eens kunnen gaan kermen. Door het inschakelen van LOTUS- slachtoffers leert men een situatie beter te beoordelen. Ook leert men vast stel len, wat het slachtoffer mankeert, alvo rens tot behandeling over te gaan. Een snijwond is niet zo moeilijk, maar een botbreuk is niet zo makkelijk te her kennen. Als iemand flauwvalt en een combinatie van letsels heeft, dan wordt het echt las tig. Bewusteloosheid spelen is niet echt gemakkelijk. Bij de 'LOTUS' leer je onder meer hoe je je geheel ontspannen en zo slap als een vaatdoek moet houden. Een andere reden om als LOTUS- slachtoffer voor hulpverleners op te tre den, is dat die bekend raken met on gevalssituaties. Daar komt vaak veel bloed aan te pas en dan blijkt het wel erg echt. Het acteerspel van een LOTUS- slachtoffer en de hele entourage kunnen de beginnende EHBO-ers toch heel zenuwachtig maken, maar na een paar oefeningen vindt men het meestal niet erg meer. Het is geen nieuw gezicht meer, het is iets herkenbaars. Neem bijvoorbeeld de shock. Wanneer iemand van de LOTUS dat echt goed acteerd, kompleet met een asgrauw gelaat, dan herken je dat later direct. De EHBO-er herinnert zich het LOTUS- slachtoffer die de shock toen perfekt heeft uitgebeeld. Zoiets vergeet je name lijk nooit meer! Een prettige bijeenkomst is: LOTUS verlevendigt de EHBO-les. Het is net theater. Als LOTUS-slachtoffer kun je bovendien achteraf vertellen aan de hulpverlener wat er mankeerde aan de behandeling. Misschien ben je wel op een onplezierige manier behandeld. De hulpverlener leert dus van de bevindin gen van het LOTUS-slachtoffer. De opleiding vindt in een studie-groep plaats, begeleid door gekwalificeerde instructeurs en artsen. Voorwaarde om aan de opleiding te beginnen, is dat de LOTUS-cursisten gediplomeerde EHBO- ers zijn. De opleiding begint met een aantal een voudige zaken. Na ongeveer 30 lessen volgt dan het exa men. Slaagt men, dan wordt men lid van een 'LOTUS'-studiekring. Tijdens de herhalingslessen krijgt men te maken met de moeilijkere gevallen: slagaderlijke bloedingen, nek- en hals wervelfracturen, het uitbeelden van epi leptic, een diabeet, noem maar op. Afgerukte handen kunnen worden ge grimeerd, het is een hele techniek, dat leert men dus na het examen. Bij wijze van examen-eisen heeft het Oranje Kruis een aantal letsels opgege ven. Deze moet men beheersen. Daar zitten wonden bij, botbreuken, de shock en bewusteloosheid. Het examen Nagebootste realiteit Wie kent niet de kalenders uit de oude doos, die momenteel fotomechanisch worden heruitgebracht, kalenders met vogels, uilen, konijntjes van Hoytema? Verzamelaars weten, dat het originele werk van deze kunstenaar (1863-1917) zich in de kollektie van het rijksmuseum bevindt, wie dichter bij huis zoekt zal prachtige litho's vinden in het museum in Dordrecht, dat zijn enkele exempla ren, in 1953 vond een grote expositie plaats van het werk in het Haagse Ge meente Museum, in 1977 in het Rijks- prentenkabinet in Amsterdam. Van zaterdag 6 oktober tot en met 3 no vember toont 'klein loogement', N.Z. Haven 29 in Goedereede een aantal ori ginele litho's uit de periode 1902-1912. Theo van Hoytema, die leefde in en rondom Den Haag, in Amsterdam en Londen (sommigen rekenen hem tot de Haagse school) was vooral bekend als aquarellist en tekenaar van dieren en planten. Hij was een tijd lang verbonden als tekenaar aan het Zoölogisch Mu seum in Leiden, wat wellicht verklaart, dat hij in staat is dieren op een zo karak teristieke manier weer te geven. In Goedereede worden vooral eenden getoond, snaterende eenden in de regen, een broedende eend, eenden in een keu rige rij, eenden in de zomer, eenden die zitten te dommelen... De goede kijker zal verbaast staan over de frisheid van kleur, de kracht en de fantastische technische beheersing in het werk. Voor mensen die van (lok)eenden hou den, voor de grafiek verzamelaar en voor de genieter van kunst, een bijzon dere expositie. Openingstijden 'klein loogement': Woensdag14.00-17.00 uur Zaterdag13.00-17.00 uur wordt afgenomen door een arts en een ervaren LOTUS-instrukteur. Als het totaalbeeld voldoende is, krijg je de LOTUS-aantekening. Dan ben je ge slaagd voor slachtoffer. En verplicht voor je eigen vereniging belangeloos op te treden als slachtoffer. Een LOTUS-lid moet een goede kondi- tie hebben. Bij lessen en oefeningen moet hij vaak als slachtoffer optreden en dat is erg vermoeiend. Een behoorlijk inlevingsvermogen is ook meegenomen. Er zijn LOTUS-leden. die als acteur geen gek figuur zouden slaan. De 'LOTUS-studiekring Flakkee' is op zoek naar nieuwe leden. Wij zijn van plan om bij voldoende belangstelling in oktober met een nieuwe cursus te beginnen. Mensen die in het bezit zijn van een gel dig EHBO-diploma en geïnteresseerd zijn in de opleiding voor LOTUS- slachtoffer, kunnen kontakt opnemen met de heer A. Hoek, tel. (01878) 18 85 of met mw. Karin Kamerling, tel. (01875) 15 93 (het liefst bellen tussen 18.00 en 19.00 uur). Er zal zo spoedig mogelijk een demon stratie-informatie-avond georganiseerd worden, waar iedereen een kijkje kan komen nemen en vragen kan stellen aan de LOTUS-leden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 10