Welverdiend eerbetoon aan dirigent Gerrit Zoon Coöp. Ver. 'Deltawind' heeft de wind bijzonder in de zeilen...! 52bb 6 'C ücmmemoiA Politieberichten Gewijzigde datum 10-jarig bestaan werkgroep V.B.O.K. lekker Loempia' Prachtig concert in 'de Grutterswei' Koninklijk Goud voor dlir. K. A. v. d. Hoek Voor beroep bedankt Sluitende begroting '91 gemeente Dirksland door belastingverhoging Middelharnis BEDRIJFSSLUITING op 5 oktober 1990 eerste windturbine wordt nog dit jaar door tweede gevolgd donderdag bijeenkomst in Middelharnis Inlevering vakantiebonnen voor de landbouw Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Opbrengst kollekte 63e Jaargang No. 5939 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Zeg maar dat dirigent Gerrit Zoon uit Sommelsdijk de laatste ander halve maand heel diep in de lappenmand heeft gezeten. In 't Dirks- landse Ziekenhuis heeft hij een voortreffelijke medische zorg ervaren, maar dhr. Zoon was ook psychisch aangedaan en daar hielp maar één remedie tegen: muziek. Temidden van veel van z'n vrienden onderging dhr. Zoon zaterdagavond die heilzame therapie waardoor z'n herstel met sprongen vooruit zal zijn gegaan. Van het concert in 'de Grutters wei', georganiseerd door tenor Henk Kreukniet, zal hij mateloos heb ben genoten, want daar hóórde hij het weer, de pracht van de stem van z'n oud-leerling, die van 'zijn' Streekmannenkoor... en de muziek die z'n geest zal hebben gestreeld. Terecht noemde dhr. Kreukniet het 'een bijzonder' concert waar hij en de me dewerkenden naar toe hadden geleefd. Een hommage bedoelde het te zijn van hem, als gewezen leerling aan de man die hem vanuit het koor in Hendrik Ido Ambacht de weg had gewezen, die hem jarenlang, vanaf'54, zangles heeft ge geven en hem vervolgens had doorgestuurd naar de zangpaedagoge Coby Riemersma. 't Was daarna tot een studie aan het Conservatorium te Maas tricht gekomen en inmiddels is Henk Kreukniet een welbekend tenor, welis waar ver uitgestegen boven-, maar nog steeds met graagte verbonden aan de hartstocht waarmee ten plattelande gezongen wordt; daar heeft de beroepste nor de meest grote waardering voor, zoals hij die ook kenbaar maakte voor de belangstelling en de begeleiding die hij van dhr. Zoon heeft ontvangen. Het was dhr. Kreukniet, zaterdagavond staand voor een volle zaal van 'de Grutterswei" waarin dhr. Zoon een onopvallende plaats had ingenomen tot 'onuitsprekelijke vreugde' dhr. Zoon weer aanwezig te weten. Hij is weer te ruggekeerd op z'n vertrouwde plek thuis, een fantastisch man en een gróót musicus, verzekerde dhr. Kreukniet, en die woorden moeten alle medewer kenden hebben geïnspireerd, want wat móói was het wat de zaal te horen kreeg...!!! Voor ons (red.) was 't een van de weinige keren dat we een concert - nu onder de titel 'van Lied tot Belcanto' - bijwoonden en nog braken we, door onrust ge dreven, de avond af, maar daar hebben we grote spijt van. We leken verzadigd van 't mooist zoals we dat vóór de pauze al hebben gehoord, het Streekman nenkoor van een sublieme kwaliteit, het salonorkest 'Art Nouveau' bij 't zien en horen waarvan je op slag dankbaar wordt dat niet alle jeugd z'n tijd in dis co's verprutst en de Maestro himsel, Henk Kreukniet, op de vleugel begeleid door Alice Hendriks op de plaats van dhr. Zoon; professioneel, schitterend...! Na de pauze zijn er nog prachtige onderdelen gevolgd en 't is dus écht een wel geslaagd concert geweest, 'n Balsum op de wonde, die dhr. Zoon eerder had opgelopen, 't Zal hem grote deugd hebben gedaan! OOSTFLAKKEE - Onderwijsdirecteur K. A. van den H oek van het Nederlands Talen Instituut te Roosendaal ontving op 1 oktober j.l. uit handen van burge meester drs. C. M. de Vos van de gemeente Oostflakkee de eremedaille in goud, verbonkden aan de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem uitgereikt tijdens de feestelijke bij eenkomst te Bosschenhoofd ter gelegen heid van zijn 40-jarig jubileum en voorgenomen terugtreden. Op 18-jarige leeftijd trad Kees van den Hoek, geboren in de gemeente Noord gouwe, in dienst van het NTI, toen nog gevestigd te Rotterdam. Sinds die tijd hebben maarliefst 1,5 mil joen Nederlanders en Belgen een cursus bij het NTI gevolgd. De feestelijke bijeenkomst werd bijge woond door het voltallige NTI-perso- neel (100 medewerkers). Aansluitend was er een receptie voor genodigden. Namens het NTI bood algemeen direc teur A. Th. Koetsheid de scheidende jubilaris een tuinkas aan. De taken van K. A. van den Hoek, fervent tuinliefheb- ber en woonachtig in de gemeente Oost flakkee, worden per 1 januari 1991 overgenomen door de heer J. H. Groes- beek. ITOIIi*!!*? HERKINGEN Ds. A. Bac van Bodegraven heeft voor het op hem door de Ger. Gemeente uit gebrachte beroep bedankt. In de raadsvergadering van 25 oktober a.s. waarin de raad zal worden gevraagd de gem. begroting 1991 vast te stellen zullen eerst een aantal belastingvoor stellen passeren. De meer-opbrengsten daarvan zijn no dig om de begroting sluitend te maken en een post Onvoorziene van 96.575,- te creëeren van 41.000,- bedoeld is als ruimte voor nieuwe beleid. "Voorgesteld zullen worden; een tariefs verhoging van de rioolrechten en de afvalstoffenheffing/reinigingsrechten van 7%, een tariefsverhoging van de begraafrechten van 10%, een trendma tige tariefsverhoging van de overige belastingen en rechten van 3%. Ook wordt een nog nader in te vullen bezui nigingsmaatregel van 20.000,- overwo gen op het schoolzwemmen en een verlaging van 10.000,- op het budget voor voorlichting en promotie. Diefstal bloembak Vanuit de hal op de derde verdieping van de bejaardenflat 'de Jacobshoeve' werd een witte kunststof bloembak gestolen. De bak was eigendom van de bewoners op deze verdieping en was nog maar kort geleden aangeschaft. In de bak stonden diverse planten. Vuurwapen gevonden Naar aanleiding van een aantal tips dat een inwoner van Sommelsdijk in het bezit zou zijn van een vuurwapen werd huiszoeking gedaan in de woning. De bewoner erkende in het bezit te zijn van een vuurwapen. Het bleek h ier te gaan om een aangewezen model van een echt vuurwapen. Doordat dit type uiteinde lijk niet van echt te onderscheiden is en voor bedreiging gebruikt kan worden is het bezit ervan verboden ingevolge de vuurwapenwetgeving. Diefstal fietsen Naar aanleiding van een aantal fietsen diefstallen kon deze week een bewoner van Breda worden aangehouden. Hij werd gedurende het onderzoek in verze kering gesteld. Ongeval door bevuild wegdek Zaterdagnacht vonden er op de Vroon weg twee ongelukken plaats. Plaatselijk was het wegdek van de Vroonweg zeer ernstig met modder besmeurd. Door de aanhoudende regenval was het wegdek glad geworden. Twee bestuurders van personenauto's, komende uit de richting van Stad raakten hierdoor de macht over het stuur kwijt en belandden in de naast de weg gelegen sloot. Gelukkig raakten zij niet gewond. Beide voertui gen moesten worden weggetakeld. De veroorzaker van de bevuiling kon wor den achterhaald. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. Vandaag, 1 oktober, ging een bromfiet seronderuit toen hij over de Kladstaart- weg reed. Een laag modder had het wegdek glad gemaakt. Ook hier kon de vervuilere worden achterhaald. Oproep voor getuige Woensdag 12 september 1990, omstreeks 19.00 uur vond er een doorrijden na aan rijding plaats op het parkeerterrein voor het Van Weel Bethesdaziekenhuis te Dirksland. De getuige die deze aanrij ding had gezien hielp de benadeelde en deed een briefje achter de ruitenwisser met de vermelding van het kenteken van de dader. De getuige vergat echter haar/ zijn naam te vermelden waardoor de getuigenverklaring die de polifie nodig heeft niet kon worden opgenomen. Zou deze getuige alsnog zich willen melden aan de politie te Middelharnis, tel. (01870)24 44. ..:::::::...ao N.V. ENERGIEMAATSCHAPPIJ *!<^.V:. GOEREE-OVERFLAKKEE mdoelharnVs****:::::::::. MIDDELHARNIS Op vrijdag 5 oktober 1990 zal het gehele bedrijf GESLOTEN zijn. Voor STORINGEN is het bedrijf bereikbaar onder nr. (01870) 2212 afdeling elektriciteit nr. (01870) 23 63 afdeling gas De directie N.V. E.M.G.O. OOLTGENSPLAAT - Er woei za- terdagmidag over Oostflakkee een windje dat nauwelijks de kracht van 'matig' had, maar 't was al ruim vol doende om de windturbine van de Coöp. Ver. Deltawind, geplaatst on der aan de buitendijk bij de Kram mer z'n opwekkend werk te laten doen. De 'milieuvriendelijke ener giebron' kreeg deze middag een voor de hand liggende naam, 'de Plaet', onthuld door een warm sympathi sant, Prof. dr. L. Reynders, dir. van de Stichting Natuur en Milieu. Dhr. Reynders hoefde z'n gehoor op het Fort in Ooltgensplaat, gekomen om de officiële ingebruikstelling bij te wonen, maar op de recente ontwikkelingen in het Golf-gebied en op de veelheid van milieuverstoringen te wijzen om nut en noodzaak van het ontwikkelen van al ternatieve energiebronnen heel aanne melijk te maken. „De windturbine draait ongeacht de vraag hoe hoog men heer Saddam Hoessein van de toren blaast. De windturbine wordt niet ge deerd door politieke instabiliteit of ein digheid van olie en gasvoorraden, zo wees dhr. Reynders aan, gelukkig als hij is met de 'zeer vele mogelijkheden' die Nederland heeft op het gebied van de energie efficiency; goed om tegen de ho ge olieprijzen te kunnen concurreren en goed voor het milieu. Duurzame energie als zonne- en windenergie bieden een opening naar een milieuvriendelijke omwenteling die zal kunnen leiden tot een aanzienlijke besparing - 30 a 40 pro cent - van het huidige gebruik van pri maire energiebrandstof „Geen uraan of kolen, maareen molen, om kort te gaan!" zo bracht dhr. Reyn ders zijn enthousiasme over. Ook mo lens zijn niet 100% milieuvriendelijk, maar wél acht dhr. Reynders ze een gro te stap vooruit. Vooral ook prees hij de manier waarop op Goeree-Overfiakkee is samengewerkt tussen de Coöp. ver, de gemeente Oostflakkee en het Energiebe drijfwaarvan - zo vindt Prof Reynders, de rest van Nederland nog veel zou kun nen leren! Ook door Emgo-directeur dhr. la Fleur werden behartenswaardige woorden ge sproken, met name over de milieupro blematiek die meer en meer ontstaat door verzuring, vermesting, versprei ding, verwijdering, verstoring en verspil ling. Toepassing van windenergie is een van de maatregelen die in het milieu- aktieplan zijn genoemd en dhr. la Fleur vond het een prima ontwikkeling ge bruik te maken van de goedkope, scho ne en duurzame energiebron, de wind. Beoordeeld op uitsluitend economische gronden is windenergie niet rendabel, en zal dat op grond van de energieprijs verwachtingen voorlopig ook niet wor- Het is alweer 9 jaar geleden dat de Tweede Kamer de nieuwe abortuswet heeft aangenomen, waardoor abortus provocatus legaal geworden is in ons land. Ondanks deze legalisatie zijn er nog veel zwangere vrouwen die in nood zijn. Een organisatie die zich bezig houdt met hulpverlening aan deze a.s. moe ders in nood met hun kind, is de Vereni ging ter Bescherming van het Onge boren Kind. Naast hulpverlening houdt de V.B.O.K. zich ook bezig met het geven van voorlichting op scholen en verenigingen. Ook op ons eiland is er een werkgroep die zich bezig houdt met hulpverlening en het geven van voorlichting. In oktober a.s. bestaat deze werkgroep 10 jaar. In verband hiermee wordt er op D.V. 4 oktober een openbare avond gehouden, die in het teken staat van het ongeboren leven. Mw. Drs. A. Hoek-van Kooten hoopt een lezing te houden over 'Mag alles wat kan' en door dhr. W. Kok zal een diase rie worden vertoond. Deze avond wordt gehouden in 'de den. maar een beter perspektief lijkt aanwezig te zijn nu t.a.v. de kostprijs van de turbines in relatie tot hun opbrengst goede resultaten zijn behaald. Echter..., zo benadrukte dhr, la Fleur zal het ge drag van het individu sterk bepalend zijn voor het uiteindelijk resultaat van alle inspanning, omdat het besef dat energieverbruik negatieve konsekwen- ties in zich draagt zeker nog niet alge meen aanwezig is; een gedragsverande ring zal derhalve noodzakelijk zijn. Deltawind dat al z'n aktiviteit heeft ont wikkeld werd door dhr. la Fleur dan ook hartelijk gekomplimenteerd met de in gebruikstelling van de eerste coöperatie ve windturbine op Goeree-Overflakkee, z.i. een initiatief dat een waardevolle bij drage levert aan het terugdringen van luchtverontreiniging en daardoor aan het behoud van het natuurlijke milieu. 'Deltawind' voorz. dhr. van Uythoven heeft de betrokkenen die aan de tot standkoming hun medewerking hebben OUDE TONGE Gelegenheid tot het inleveren van Va kantiebonnen voor de landbouw op 8 oktober a.s. bij D. Knops, Juliana- straat 8. OOSTERLAND In tegenstelling tot wat in 'Kerkelijk Nieuws' is opgenomen als zou er woens dag 10 oktober verkoping van gemaakte goederen enz. zijn, laten we weten dat daarvoor een verkeerde datum is ge noemd. De juiste datum is dinsdag 9 oktober a.s. in gebouw 'Oosterhof van 2-5 uur en van 7-9 uur in Oosteriand. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. C. A. van Dieren van Stolwijk. DIRKSLAND heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Koster (Bijbellezing). HERKINGEN donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster. Hoeksteen', Ring 13 te Middelharnis en begint om 19.45 uur. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. gegeven, ook oud-weth. G. W, J. Poort- vliet een attentie in de vorm van flakkee- se landbouwprodukten aangeboden. Goed nieuws vond hij bovendien het voornemen dat nog dit jaar de tweede windturbine van 'Deltawind' geplaatst zal worden, bij de waterzuivering van Oude Tonge. Met de bouw van de turbi nes nabij Battenoord is inmiddels een begin gemaakt; zo had Emgo-direkteur la Fleur laten weten. Onder aanvoering van de burg. W. M. v. d. Harst drumband en trompetterkorps vertrok het gezelschap vervolgens naar de Lagerwey-turbine waarvan Prof Reynders de naam onthulde; de Plaet, goed voor een opbrengst van minstens 100,000 k'Wh per jaar. De Emgo betaalt 'Deltawind' 20,3 et. per in het Emgo-net geleverde kilowattuur. De produktiekosten per kWh heeft 'Del tawind' op 16 cent berekend. Het adres van 'Deltawind'; Patrijsstraat 18, 3245 VL Sommelsdijk DEN BOMMEL De ten bate van het Pr. Beatrixfonds gehouden kollekte heeft opgebracht 1.353,75. Allen die meewerkten om tot dit resultaat te komen, hartelijk dank. De, om meer dan één reden be wonderenswaardige leden van de Vietnamese fam. Lam uit Dirks land, van wie we al eerder schre ven dat ze niet bij de pakken neer gingen zitten nadat ze als vluchte lingen in ons zo weinig exotisch landje neerstreken, hebben in Middelharnis een goed plekje gekregen om vanuit hun verkoop caravan Vietnamese specialiteiten te verkopen. Toen ze nog bij Visser 4=6 stonden verwierven ze al de nodige bekendheid, maar voor taan zijn ze elke donderdag te vinden op hun nieuwe stek, de parkeerstrook langs de Doetin- chemsestraat, waar op die dag ook een vis-verkoper staat. Een smake lijke combinatie die al veel aftrek gevonden heeft; 't is er trouwens makkelijk parkeren als even op die heerlijke loempia's moet wor den gewacht. Henk Kreukniet met dir. Zoon die hem al in '54 stimuleerde en een zangopleiding gaf. FOTO - FILM - HEPOHTAGE VIDEO - COMPUTER CJ CJ C3 m C3 - S<}mmeisai:k - Teleloor OJSmeSJ' De Plaet staat er officieel, tot kennelijke vreugde van de heren Prof. Reynders en dhr. Uythoven (r)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1