EIIIVt1DEI1-t1IEUW5 Sommelsdijk Weer een rijke perenoogst! Orgel- en Trompetconcert te Oude Tonge m Nieuwe start aktie Zuinig Stoken Jeugdwerk 'Elim' é'^)W- Fa. B. van Eek Zn. Kinderboekenweek 1990 Gratis boekje: Nuttige tips bij het zelf compost maken No. 5938 (II) Gorzengebied De Vóórstraat en naaste omgeving ^f'UChf samenwerking tussen bibliotheek boekhandel en basisscholen Op zaterdag 13 oktober D.V. zal er een mooi muzikaa] evenement plaatsvinden in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. Het bekende trompet-duo Herman en Henk- Jan Drost zal dan samen met de organist Martin Mans een concert geven. De karakteristieke trompetklank, ondersteund door het fraaie Frobenius-orgel, vormen een prachtig geheel. Hakselen Ook jij kunt slagen aan de AVONDMAVO Dam- en Schaakclub Dirksland Uitslagen 24 september 1990 een huis verkopen... Makelaar Tamboer Voor het zesde jaar start binnenkort in Zuid-Holland de inmiddels al weer landelijke aktie Zuinig Stoken. De aktie wordt in deze provincie georganiseerd door de gezamenlijke Energiebedrijven. Via dit blad kunt u de aktie door de regelmatige publi- katies volgen. Meedoen is heel een voudig! U krijgt daardoor een beter zicht op uw gas- en elektriciteitsver bruik. En dat helpt veelal bij het ver lagen van uw energieverbruik! Waarom deze aktie? Hoe gaat de aktie? Hoe doet u mee? Op UW Stookkosten besparen? Het milieu zal er wel bij varen! 3e Blad VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 De daarin geïnteresseerde lezers zullen zich ongetwijfeld de serie herinneren die door dhr. J. L. Struijk uit Heino over de geschiede nis van de flakkeese dorpen is ver schenen. Zijn serie werd een kleine twee jaar geleden wat plots afgebro ken omdat het ons toen aan plaats ruimte ging ontbreken, maar we vatten nu de draad weer op en ver volgen de serie 'Uit de Historie' waar dhr. Struijk toen gebleven was, met een blik op Sommelsdijk. Redactie E.N. Over dit gorzengebied nog het volgende: I. Om de gorzen voor verdere afbraak door het water te behoeden ging men de kreken afdammen. Hieraan herinneren nog de namen Langendam en Poppen- damseweg. Langendam was in het begin van de vorige eeuw een flinke buiten plaats en wordt thans bewoond door dhr. van der Baan. Zuidelijk van Langendam zijn nog de restanten te zien van een kreek, die blijk baar door de Langendam in de midde leeuwen werd afgedamd. Bij de gelijk namige weg moet de Poppendam heb ben gelegen. Poppo is een oude voor naam, ongetwijfeld van de man, die deze dam aanlegde (aldus J. L. Braber, een tijd geleden in EN). Mocht iemand constateren dat ik wat ik hier en in 't vervolg, citeer iets gewijzigd is, dan houd ik me aanbevolen voor een korrektie. IL Dhr. A. J. Kruider gaf in „Opbouw" het volgende overzicht onder het kop je: Sommelsdijk: De gorzen en slikken werden 31 maart 1418 ter bedijking uitgegeven door Vrouwe Jacoba van Beijeren aan hare moeder Margaretha van Bourgondië, het werd toen van een zomerkade voor zien. Deze verkocht in 1430 de heerlijk heid weer aan Floris van Borselen, waarbij de bewoners een privilegie van vrijheid van alle tollen ontvingen. Hier uit blijkt dus dat hoewel de eerste dijken van weinig belang zijn geweest, het toch bewoond werd. Door de uitgifte in 1418 herdenkt Sommelsdijk dit jaar zijn 530- jarig bestaan. Op 18 juni 1464 werd het opnieuw bedijkt gezamenlijk met het Oudeland van Middelharnis en Dui- venwaard van Nieuwe Tonge. Dit alles werd in één dijk besloten. De aanhef der uitgifte luidde: „In den Name der Heijligen Drievuldig- heijd. des Vaders, des Zoons, des Heijh- gen Geest, Amen. Soo hebbe ik Adriaan van Borselen uitgegeven omme te be- dijcken de gors en slicken van Sommels- dijck tot een Corenlande". Het eiland dat door deze bedijking ont stond was van Dirksland gescheiden door de Boomvliet ten Z. door de Welle- vliet Hekkinge en de Rube van Grij- soord en ten O. van Middelharnis was een watervlakte waar nu de polders van Stad en Den Bommel liggen. Op 27 sep tember 1477 brak de dijk door tezamei) met Middelhkarnis. De polder Oude Plaat werd in 1480 bedijkt en was uitge geven door Anna van Bourgondië als Amb. Vrouwe. Door deze bedijking slibde de N.-zijde aan en kon in 1489 St. Cristoffel inge dijkt worden. Het Zeeuwse Nieuwland met Oud Kraaier onder Melissant, een bedijking uitmakende werd in 1669 bedijkt en door Jhr. Comelis van Aers- sen verkocht aan Jhr. Zeger de Cocq van Nerijnen, baljuw en dijkgraaf van Som melsdijk en Ooltgensplaat. Bij de storm van 1682 vloeide de polder in. De Ever- dina en Kraaiensteinspolder, maken een bedijking uit. In 1808 werd de West plaat ingedijkt, met de Weipolder onder Sommelsdijk en de Galgeweitjes, één bedijking uitmakende. 1596. De dijk waarop de huizen staan is de Oostdijk en daarnaast de liaven. De toren is hier nog in zijn oorspronkeUjke staat en was gebouwd op hel kruis van de kerk. Ten N. van deze gorzen, tussen de havenhoofden van Middelharnis en Dirksland liggen buitengorzen waarvan enkele met zomerkaden voorzien zijn in 1823,1828 en 1895. De laatste is vernield, maar weer hersteld. De Voorstraat en naaste omgeving van Sommelsdijk is oorspronkelijk een ho ger liggende Kreekrug. een dichtge slibde kreek,k die hoger lag dan de omgeving, omdat het omringende land op een veenlaag ligt, die steeds verder inklinkt. In ieder dorp in dit deltagebied werd loodrecht op de buitendijk een Voor straat aangelegd. Op het eind daarvan bouwde men een kapel of een kerk. Reeds tijdens de bedijking bouwde men een kapel of een kerk, omdat men vreesde, dat anders geen zegen op het voor die tijd grootse inpolderingswerk zou rusten. De kerk stond altijd oost-west gericht, zodat de parochianen tijdens de mis met het gelaat naar het oosten zaten. (J. L. Braber in „Middelharnis - toen en nu", uitgegeven bij de opening van het nieuwe gemeentehuis, waarin ook ande ren een bijdrage gaven). Hier nemen we uit E.N. van eind decem ber 1963 over: p^^^ In E.N. 21-11-1973 schrijft J. L. Braber denkelijk over deze afbeelding: Deze ets van Sommelsdijk treffen we voor het eerst aan in de in 1696 gedrukte „Cronyk van Zeeland" door M. Smalle- gange. In deze uitgave staat op de plaat geen jaartal, zodat dit dus bij een her druk is toegevoegd. Zoals uit bovenstaande blijkt, wordt hier de situatie weergegeven na de her bouw van kerk en toren in 1635. De ets dateert dus tussen 1635 en 1696. Het STELLENDAM - De Rietpeer-boom die Hen Polie, gewezen melkslijter te Stel- lendam, in z'n weivoorziene achtertuin heeft staan schijnt een heel bijzondere te zijn, althans, dat vindt de ruim 82-jarige er zelf van. Vorig jaar vond'ie dat we die knoert van een peer van 7 ons moesten zien en dezer dagen was dhr. Polie er weer met wat'ie een opzienbarende mededeling vond, en daar hebben we opnieuw zoveel geloof aan gehecht dat dhr. Polie daar wéér mee in de krant staat. Nu met een rijke perenoogst van 90 stuks en dat is van die jonge lei-boom inderdaad een bijzondere score. „Gewoon bemest, gewoon gesnoeid en gewoon water gegeven", zo onthult dhr. Polie het kennelijke geheim van het rijke peren resultaat. Hij geniet van de goede resultaten die mede door zijn zorg tot stand komen. In het water dat hij in de droge zomer toediende heeft hij dan ook wat extra's gedaan..., met het pracht resultaat als gevolg! meest waarschijnlijke is dat we 1695 moeten lezen in plaats van 1596. Op de voorgrond gorzen, dus nog niet bedijkt gedeelte van de heerlijkheid. Rechts van het hekwerk de oostelijke spui. Achter de spuisluis vele schepen in de haven kom, die met een lange haven nabij het tegenwoordige Dirkslandse sas met het Haringvliet in verbinding stond. Opmerking: Han Boomsma schreef in het E.N. in: Terugblik in het grijs verleden: „De vier havens van Sommelsdijk". De ruimte laat niet toe om het grote stuk hier over te nemen. Ook J. L. Braber schreef uitvoerig over de haven van Sommelsdijk. (wordt vervolgd) J. L. Struijk Westdijk 33-56 Middelharnis ATel. 01870-3035-2060 /Fietsen, brommers, reparatie Van 10 tot en met 20 oktober is het weer kinderboekenweek; met dit jaar als thema 'Van boeken krijg je nooit ge noeg'. Boekhandel Vroegindeweij en de Ge meenschapsbibliotheek Middelharnis hebben samen een projekt ontwikkeld waar verschillende basisscholen uit Middelharnis en Sommelsdijk aan mee doen. Op dinsdag 2 oktober is er in de biblio theek een lezing van de jeugdboeken schrijfster Els de Groen. Deze schrijfster is o.a. bekend door haar boeken speciaal voor kinderen met lees- moeilijkheden en haar boeken die vaak een boodschap hebben. Zo gaat 'het jaar van het goede kind' over de vrede tussen Oost en West. Els de Groen zal vertellen hoe zij haar verhalen bedenkt, aan haar onderwer pen komt en hoe zij dit uiteindelijk uit werkt tot boek. Kinderen van de groep 7 en 8 van de basisscholen in Middelharnis en Som melsdijk zijn uitgenodigd om deze lezing bij te wonen. Later in de middag biedt boekhandel Vroegindeweij de gelegenheid om boe ken te kopen die door Els de Groen gesignaleerd worden. Van 15.15 tot 15.45 uur kunt u terecht. Ook is er een prijsvraag bedacht door de boekhandel en bibliotheek. De basisschoolleerlingen is gevraagd om naar eigen idee een boek te maken, dus een verhaal verzinnen, illustraties te maken, een voorkant te ontwerpen en het geheel in te binden. De werkstukken worden vanaf 2 oktober tentoongesteld in de bibliotheek. Boek handel Vroegindeweij heeft prijzen be schikbaar gesteld voor de meest ver zorgde boeken. Natuurlijk is er voor de jongere kinde ren ook weer een kleurwedstrijd (16 oktober laatste inleverdag). Op woensdag 10 oktober komt de jeugd boekenschrijfster Marja Visscher naar Middelharnis. Zij zal tussen 14.00 en 17.00 uur bezoeken brengen aan Boek handel Vroegindeweij en de biblio theek. In de bibliotheek kunnen 15 panelen Herman Drost (1947) kreeg op 9-jarige leeftijd zijn eerste trompetlessen van zijn vader. Studeerde vervolgens bij Jac. Broer en Dick Radstake aan de Reginale Muziekschool te Amersfoort. Herman werkte aan vele concerten in binnen- en buitenland mee. Ook werd medewerking verleend aan diverse radio-opnamen. Henk-Jan Drost (1971) ontving zijn eerste trompetlessen van vader Herman. De bekende trompettist Henk Brouwer zag kans zijn muzikale talenten verder uit te bouwen. In 1989 werd een aanvang gemaakt met zijn studie aan het Stedelijk Conservatorium te Utrecht o.l.v. de Internationaal bekende trompettist Wim van der Vliet. Sinds enkele jaren treden vader Herman en zoon Henk-Jan op als duo. In februari 1990 maakten zij een succesvolle concert-tournee door Canada. Martin Mans (1965) ving zijn muzikale loopbaan aan in 1972 als orgelleerling van Cees het Jonk. Studeerde vervol gens bij Piet Westhoeve en momenteel bij de bekende con certorganist Herman van Vliet. Martin is organist te Dirksland en dirigent van een viertal koren. Daarnaast is hij als vaste begeleider verbonden aan het Dirkslands Mannenkoor. In zijn funkties als organist en dirigent is hij regelmatig aktief tijdens zang- en orgelavonden en opnamen. Tijdens het concert zullen klassiek en geestelijk repertoire ten gehore gebracht worden. Op het programma staan o.a. werken van Purcell (Trumpet Duet); Handel (Watermusic, Queen of Sheba'); Bach (twee koralen); Mozart (Adagio) en Verdi (Marsch). Daarnaast staan er enkele orgelimprovisa ties op het programma met aansluitend samenzang. Het belooft een prachtige avond te worden waar we u dan ook van harte voor uitnodigen. Aanvang 20.00 uur. Kerk open 19.30 uur. Entree +16-jarigen 3,50; 16-jarigen en CJP-ers 2,50. Al-Ko International, specialist in me chanisch tuingereedschap, heeft een nuttige handleiding uitgegeven voor het zélf compostmaken. Wie een tuin heeft, moet nu eenmaal bemesten. Wie daar voor geen kunstmest wil gebruiken, kan zakken compost kopen, maar men is nooit helemaal zeker van de samenstel ling van deze handelscompost. Het gevaar is niet denkbeeldig dat daar b.v. zware metalen als cadmium, lood, koper e.d. in aanwezig zijn. Het zélf compost maken heeft het voordeel, dat men pre cies weet, wat er in gaat en de ingrediën ten (eigen tuin- en keukenafval) zijn nog gratis ook. Het karwei is bovendien milieuvriendelijk: niet alleen is het een oplossing voor het eigen afvalprobleem, maar het vermindert sterk de totale afvalberg. Compost ontstaat door de gisting van plantaardige en dierlijke stoffen. Com- postering is eigenlijk niets anders dan het versnellen van een natuurlijk proces, waarmee de vruchtbaarheid van de bodem in stand wordt gehouden: dier lijk of plantaardig afval wordt ontbon den door de werking van micro-orga nismen. Keuken- en tuinafval zijn uitstekende ingrediënten voor compost. Voor een optimaal mengsel voor een snel verrot tingsproces moet het compost-materiaal echter eerst kleingemaakt worden. Dat kan met een compostmolen of een zoge heten hakselaar. Al-Ko heeft ze in alle mogelijke maten en uitvoeringen. Er zijn zowel hakselaars met een benzine motor als elektrische. Voor een goede, snelle compostering is behoorlijke be- Middelharnis Tel. (01870) 25 90 Dammen: J. Stolk - C. van Welie2 - O H. de Munck - P. v. d. Groef.O - 2 A. van Rossum - A. de Munck2 - O B. Roetman - H. Grootenboer2 - O C. V. d. Kroon - J. KnopsO - 2 W. Nieuwland - J. Vijfhuizen1 - 1 H. Stolk - KI. de JongO - 2 Schaken: Aad Nobel - Wim KnöpsO - 1 P. Witvliet - Wim StolkO - 1 L C. de Jong - H. P. Loggen1 - O bekeken worden waarop duidelijk wordt gemaakt hoe haar boeken tot stand zijn gekomen. Op één paneel kun je bijvoorbeeld zien hoe een manuscript tot stand komt op een andere staan schetsen voor illustraties. Ook zij signeert haar werk. Gedurende de hele kinderboekenweek is er weer verkoop van afgeschreven boeken! Ook mensen die geen lid van de bibliotheek zijn kunnen komen kijken of er iets van hun gading bij is! N.B. Als gevolg van het bezoek van Els de Groen is de bibliotheek dins dagmiddag 2 oktober gesloten, 's Avonds zijn we wel open. luchting een voorwaarde. Vooral de toe voeging van houthaksel bevordert de ventilatiel, waardoor snellere biologi sche afbraak plaatsvindt. Wanneer men bovendien het houtafval direct tussen de planten gooit, krijgt men een uitstekende 'oppervlakte-com- postering' en als neveneffect onkruid- l3estrijding. De hakselmachine verwerkt in een ommezien zowel keuken- als tuinafval - maar ook hardere stronken en takken (tot zelfs een kleine 5 cm doorsnee!) - tot een ideale basis voor de compost. Voor het bio-proces zelf levert Al-Ko ook de compostsilo's. De gids 'Bio-raadgever voor het maken van compost', samengesteld in samen werking met de Universiteit van Inns bruck, is gratis verkrijgbaar bij de meeste tuincentra, ijzerwarenzaken, bouwmaterialencentra en grote waren huizen. Tevens aan te vragen bij de afde ling Klantenservice Tuinmachines van Al-Ko International, Postbus 538, 7550 AM Hengelo, tel. (074) 43 99 55. met optimaal resultaat Tel. 01870-3477 |NVM, NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 29 september hopen wij weer te starten met het Jeugdwerk. Omdat het de eerste keer is van het nieuwe seizoen, beginnen wij met een open avond. Zo kan een ieder eerst ken nis maken met elkaar en weer eens lek ker bijpraten. Een ieder die 15 jaar is (dus niet wordt) verwachten wij om 19.30 uur in 'Elim'. Ook je vriend(in) is deze avond hartelijk welkom. Allemaal de groetjes en tot ziens! Het J.W.C. Deze eenvoudige aktie draagt bij aan het bewust omgaan met energie. Zuinig omgaan met energie spaart namelijk niet alleen uw portemonnee maar ook het milieu. En dat wordt steeds be langrijker. De aktie Zuinig Stoken geeft u inzicht in uw eigen gas- en elektriciteitsverbruik. Er wordt een relatie gelegd tussen uw energieverbruik en uw leefpatroon. Op speciale meterstandkaarten kunt u weke lijks de standen van gas- en elektrici teit noteren. Elke week verschijnen dan in deze krant de streefverbruikcijfers die u met uw eigen gasverbruikcijfers kunt vergelij ken. Voor elektriciteit zijn er geen streef cijfers, omdat het verbruik elke week vrijwel hetzelfde is. Het weer heeft namelijk nauwelijks invloed op het elektriciteitsverbruik. Bij vorige akties werden vaak besparin gen van 5 tot 10% bereikt; doordat de deelnemers beter begrijpen waardoor een hoog verbruik wordt veroorzaakt! Misschien lukt u dat ook wel. Ruim 200.000 gasverbruikers in Zuid-Holland hebben aan de vorige aktie meegedaan. Daarom gaan ook dit jaar weer de Zuid- Hollandse energiebedrijven in samen werking met deze krant met de aktie van start. In de eerste week van oktober worden huis-aan-huis de meterstandkaarten gratis verspreid. Vanaf 7 oktober kunt u dan elke week (op zondag of op maan dagochtend) de standen van de gas- en elektriciteitsmeter noteren, de verbrui ken per week berekenen en deze verge lijken met de streefverbruikcijfers die wekelijks in de krant verschijnen. Als u het belangrijk vindt om een idee te krijgen over uw energieverbruik, te bezuinigen op uw stookkosten en bij te dragen aan een schoner milieu, dan moet u volgende week de Zuinig-Stoken- kaart in de gaten houden. Op de kaart staan naast verbruikstabel- len voor gas ook wekelijks verbruiksta- bellen voor elektriciteit. Als u wekelijks vrijwel dezelfde hoeveelheid elektriciteit verbruikt, zit u goed. Hang de kaart naast uw meter, dan kunt u dire kt zien of u zuinig bent geweest met energie! Op de deelnamekaart vindt u in het kort de belangrijkste informatie over de aktie samen met de telefoonnummers van de Zuid-Hollandse energiebedrijven waar u met vragen terecht kunt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9