Welkom bij gemaal en afvalwaterzuivering Het zuiveringsschap, ook actief op Goeree- Overflakkee Voorzitter zuiveringsschap: Spaar het milieu, help zelf mee Zuiveringsschap in 't kort Bladz. 2 Apart houden en inleveren! Wel in de vuilnisbak „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 "Het is kort dag voor het milieu". Het zuiveringsschap bestaat tien jaar. Al die jaren is veel werk verzet in de strijd voor een schoner oppervlaktewater. Zijn er inderdaad resultaten geboekt Hoe is het geld besteed, dat we met z'n allen in de vorm van de zuiveringsheffing voor dat schonere water op tafel hebben gelegd En wat staat ons de komende jaren te wachten Die vragen hebben we voorgelegd aan ir. H.H. Tonkes, vanaf de oprichting in 1980 voorzitter van het zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden. Wat heeft hel zuiveringsschap afgelopen tien jaar bereikt? de "Er is om te beginnen een groot aantal zuiveringsinstallaties gebouwd, gemiddeld zo'n twee per jaar. Op het binnenwater wordt nu vrijwel geen ongezuiverd afvalwater meer geloosd. Dat is te merken, want de kwaliteit van het water is in die tien jaar merkbaar vooruitgegaan. Nog U kunt zelf meehelpen het milieu te beschermen. Elke dag gaan grote hoeveelheden schadelijke stoffen het riool en de vuilnisbak in. Voorkom dat. Houd die stoffen apart en lever ze in bij het gemeentelijke depot voor klein chemisch afval of bij de chemokar. batterijen oude medicijnen foto-chemicaliën verfresten olie terpentine kwastenreiniger wasbenzine verfafbijtmiddelen schoonmaakmiddelen bestrijdingsmiddelen (en verpakking) schrijfmachine-linten type-out-vloeistof TL-buizen en energie-zuinige lampen accu's met accuzuur petroleum cosmetica (nagellak, remover) zuren spuitbussen (kapotte kwikthermometers) en verder alles waar u over twijfelt of het chemisch afval is. De volgende stoffen kunt u gerust in de vuilnisbak doen, maar persé niet in het riool: etensresten koffie- en theedrab sigarettenpeuken haren maandverband, inlegkruisjes, luiers en de plakstrips daarvan textiel, tampons en watten(produkten) pleisters, verbandmiddelen en condooms kattebakvuUing Ook met fosfaatvrije wasmiddelen dient u het milieu. niet voldoende, maar dat is een kwestie van tijd. Op de grote rivieren wordt ook minder ongezuiverd geloosd. Sommige soorten dieren zijn zelfs teruggekeerd. Toch moet er nog veel gebeuren. De belangen zijn daarvoor te groot. Neder land is direct afhankelijk van de rivieren en de zee, voor de drinkwatervoorziening, de visserij, de landbouw en de natuur en recreatie". ^uiveren, dat is toch eigenlijk symptoom bestrijding? "Niet helemaal, hoewel natuurlijk iedere voorkoming van lozen meegenomen is. Maar er blijft altijd een afvalwaterstroom. De vraag is in hoeverre het wenselijk is dat allerlei kleine bedrijven zelf hun afval water gaan zuiveren, dat zou maat schappelijk wel eens duurder kunnen zijn. Bij grotere bedrijven kan het wel interessant zijn. Het terugwinnen van bepaalde stoffen uit het bedrijfsafvalwater kan ook economisch gezien interessant zijn. Maar men zal vaak eerst gedwongen moeten worden om die stap te doen. In de afvalwaterstroom die er hoe dan ook overblijft, zit een aantal milieugevaarlijke stoffen, zware metalen als cadmium, koper en kwik bijvoorbeeld. De meeste daarvan komen nu vooral nog uit de particuliere huishoudens, niet meer uit de bedrijven! Dat maakt de bestrijding veel lastiger. Dat is echt een zaak van lange termijn. We kunnen als samenleving wel besluiten om allerlei zware metalen niet meer toe te passen, maar dan zullen we eerst de elfecten van de alternatieve stofl'en moeten 11 'e lezen de laatste tijd veel overjbsfaten. ^e zijn schadelijk voor het milieu en worden orn die reden onder meer uit wasmiddelen i^ehaald? Wat heeft het Zutvenng^uhitf' daarmee te maken? "\u er vrijwel ü\'eral gezuiverd wordt, komen de andere problemen met het binnenwater duidelijker aan het licht. Eén van de problemen is dat er teveel fosfaten en nitraten in het water terecht komen. Dat zijn op zich geen giftige stoffen, ze zitten bijvoorbeeld in menselijke uit werpselen. Ons moderne eetpatroon heeft daar trouwens ook mee te maken. Maar als er teveel zijn. kunnen de algen in het water beter groeier. Daardoor worden de zuurstofgehalten sterk beïnvloed en daar door oni-taa- m feite toch een negatieve invloed water De landen langs de Rijn hehri' .ndei lina afspraken gemaakt ovei d( virijiliiiii van het fosfaat- probleem De lozuii; van fosfaten moet worden teruggebracht. \'oor een belang rijk deel eiebeurt dit aan de bron. Maar ook de verwijdering van fosfaten en nitraten in zuiveringsinstallaties en een vermindering van het mestgebruik moeten daarin een rol spelen. Het zuiveringsschap moet de in.stallaties uitbreiden met een extra zuiveringstrap. Dat is vrij duur". Hoe wordt de landbouw op dit punt aangepakt? "Wat het zuiveringsschap betreft, zijn we met het rijk overeengekomen dat we de fosfaten voor driekwart terugdringen uit het oppervlaktewater. Wij kunnen alleen zuiveren. Het rijk heeft zich verplicht de andere fosfaatbronnen aan te pakken. Ir. H.H. Tonkes, voorzitter van het zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden. vooral de landbouw". .-Igrarièrs kunnen een belangrijke bij drage leveren aan een schoner water, door bijvoorbeeld minder mest te gebruiken oj door een voorzichtiger gebruik van bestrijdingsmiddelen. Toch gebeurt er op dat terrein nug met genoeg, h dal onmacht oj onwil? "Onwil is het zeker niet. We hebben goede ervaringen met de landbouworganisaties. Dat geldt trouwens voor het bedrijfsleven in het algemeen. Er is daar erg veel begrip voor milieuproblemen. Maar de maat regelen die nodig zijn hebben nogal wat gevolgen voor de bedrijfsvoering van de agrarische bedrijven. Minder mest be tekent minder opijrcngst, terwijl de inkomenssituatie toch al vaak moeilijk is. Ik zal daarom een individuele agrarische ondernemer nooit verwijten maken, want hij kan daar in de meeste gevallen in z'n centje nooit uitkomen. Er ligt hier een laak voor het rijk. Want we mogen algemene maatschappelijke problemen niet afwen telen op individuele burgers. De agrariërs veroorzaken wel het probleem, maar zijn niet de schuld ervan. De opvoering van de agrarische produktie is ook gebeurd in het kader van het opvoeren van de hele Nederlandse produktiviteit. Daar hebben we allemaal baat bij gehad. Die grote produktie is varï belang geweest voor onze economische groei". Gemeentebesturen spelen ook een belang rijke rol als het gaat om .schoon oppervlaktewater, ^e beheren de riool stelsels. Maar overal kunnen we lezen en horen, dat er een grote achterstand is in aanleg en onderhoud van de riolering. "Dat is inderdaad een grote zorg. We kunnen de waterkwaliteit niet verder verbeteren als de riolering achterblijft. Het afvalwater wordt verzameld in gemeente lijke rioleringen en vandaar gaat het naar onze zuiveringsinrichtingen voordat het in het oppervlaktewater komt. Dat ver zamelen in de gemeentelijke riolering is één van de zwakste schakels. De aanleg van riolering is in sommige gemeenten Alle 130 waterschappen in Nederland houden op zaterdag 6 oktober ter gelegenheid van de landelijke water- schapsdag open huis. Belangstel lenden kunnen die flag een bezoek brengen aan waterwerken als ge malen en installaties ilie het afval water van huishoudens en bedrijven zuiveren. Op Goeree-Overflakkee zijn van 10.00 tot 16.00 uur geopend: het gemaal "Smits" aan de Westhaven Dijk in Dirksland, van het waterschap Goeree-Overflakkee en de afvalwaterzuiveringsinrichting Middel- harnis aan de Westhaven Dijk 11 van het zuiveringsschap. Medewerk(st)ers verzor gen ter plaatse rondleidingen. Ook wordt er een videofilm vertoond en is er informatiemateriaal beschikbaar, waar onder een stripboekje voor de jeugd. Tijdens de opefi dag willen het zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden (wettelijk een "waterschap") en het Waterschap Goeree-Overflakkee laten zien wat er met het geld dat de burger jaarlijks betaalt gebeurt. Het is de bedoeling dat de burger zich meer betrokken gaat voelen bij alles wat met water te maken heeft en dat mensen milieubewuster met water omgaan. Ook het NOS-prograroma Van Gewest tot Gewest besteedt uitgebreid aandacht aan het werk van de waterschappen tijdens haar uitzendingen op 10, 17, 24 en 31 oktober en 7 november. achtergebleven, omdat het te kostbaar zou zijn. Verder is de kwaliteit van de riolering vaak slecht. Aanpak van de riolering vraagt politiek moedige besluiten, omdat er meestal een lastenverzwaring voor de burger aan vast zit. Maar de situatie zoals die nu is, belast het milieu en de maat.schappij ook. Op den duur zou dat de samenleving wel eens veel meer kunnen gaan kosten. Maar doen we niets aan de verbetering van het milieu, dan wentelen we het probleem af naar volgende generaties. Om die reden moeten we bij de gemeenten soms sterk aandringen om de riolering te verbeteren. Maar we hebben weinig andere middelen dan overleg en argumentatie om dat te bereiken". Vlet alleen het water, ook de bodem van het oppervlaktewater blijkt ernstig te zijn vervuild. "Als het ene probleem is opgelost, wordt het volgende duidelijker zichtbaar. Dat is ook het geval bij de waterbodems. In de bodem zit bijvoorbeeld fosfaat uit mest, vervuiling afkomstig van uitlaatgassen en het geïmporteerde vuil uit de grote rivieren dat hier in de binnenwateren terechtkomt op de bodem. Daarbij gaat het om schadelijke stoffen. We kunnen vervuilde bagger uit het water halen, maar waar laten we het? Bergingslokaties zijn nauwelijks voorhanden. Oplossingen kos ten in ieder geval gigantisch veel. Projekten als de Hollandsche IJssel en het Hollandsch Diep kosten meer dan een miljard gulden. Vervuilde waterbodems zijn niet alleen een gevaar voor het oppervlaktewater, maar ook voor het grondwater en daarmee voor de drink watervoorziening". Er werken nogal wat instanties aan de verbetering van hel water. Hoe verloopt de samenwerking tussen zuiveringsschap, waterschappen, gemeenten, rijkswater staat, provincie en het rijk? "We hebben taken en bevoegdheden die erg door elkaar heen lopen. Dat is typerend voor .N'ederland en te veranderen is dat niet zomaar. Soms wordt er dubbel werk gedaan terwijl andere zaken blijven liggen. Het optimale resultaat ontbreekt dus nog wel eens. Toch zijn er ook resultaten bereikt in de samenwerking tussen verschillende instanties. Heel be langrijk is, dat we samen naar één doel streven en dat is een zo goed mogelijk milieuresultaat tegen zo laag mogelijke kosten. Het gaat er om dat alle taken die met hel water te maken hebben, zo goed mogelijk op elkaar worden afgestemd. Wij doen dat in het zuidelijk deel van Zuid- Holland door nauwe samenwerking met de waterschappen, die de waterkwantiteit verzorgen. Die samenwerking is er op allerlei praktisch gebied, zoals bagger- werk, maai ook bij de planvorming. We zijn nu bezig met een integraal beheers plan voor alle taken op het gebied van het oppervlakte v\ater voor het hele gebied. Als we de beleiilslijnen gezamenlijk bepalen. wordt het ook makkelijker om de uitvoerende taken goed op elkaar af te stemmen. Integraal waterbeheer noemen we dat. Ook zaken als grondwater, rijkswater en riolering behoren daarbij". In de beginjaren van het zuiveringsschap kreeg u te maken met veel weerstanden uit de maatschappij. Er werden zelfs actiegroepen tegen het schap opgericht. Hoe staat het daar nu mee? "Die weerstand is eigenlijk helemaal verdwenen. Ik zeg er direct bij, dat ik me die weerstand van toen best kon voor stellen. We worden als burger toch maar opeens geconfronteerd met een nieuwe organisatie. We waren gedwongen om direct vrij hoge heffingen op te leggen, omdat er voor het waterkwaliteitsbeheer te weinig betaald werd. Er was een grote achterstand op dat punt. Dat zijn vervelende dingen voor de huishoud portemonnee. Men had ook geen flauw benul waar het zuiveringsschap mee bezig was. We hebben dan ook geprobeerd duidelijk te maken wat ons werk was, wat de zin ervan is. We gingen ook als eerste zuiveringsschap in Nederland een kwijt- scheldingsbeleid voeren, volgens de regels van de rijksbelastingen. Dat deden we in overleg met de actiegroepen. Daarmee hebben we een goede samenwerking gevonden. Vrijwel iedereen betaalt nu keurig hefllng en een heel klein deel komt voor kwijtschelding in aanmerking". Is het milieubesef bij de burger toegenomen? "Dat is moeilijk te meten, maar het is duidelijk dat de afgelopen jaren het besef voor het milieu bijzonder sterk is gegroeid. Dat ligt ook voor de hand, want de problemen worden steeds groter, men wordt er steeds meer zelf mee gecon fronteerd. Wat we niet kennen, daar hebben we ook geen begrip voor. Dat is nu gelukkig anders". Wat staat ons de komende tien jaar te wachten? "We hebben de fosfaten en de vervuilde waterbodems genoemd. Een derde pro bleem is de verwerking van het zuiverings slib. In het verleden werd daarvan veel in de landbouw gebruikt als mest, maar er zitten allerlei minder gewenste stoffen in. En de boeren hebben al zoveel mest. Dus we zullen daar iets anders mee moeten doen, zoals verbranden, omdat storten in Zuid-Holland niet mogelijk is. Al deze problemen zullen er toe leiden, dat het tarief de komende jaren met ongeveer vijf procent per jaar zal stijgen. In het jaar 2000 zal het tarief vrijwel verdubbeld zijn. Een huishouden moet uiteindelijk rekenen op zo'n 400 gulden per jaar. Eenzelfde bedrag zal nodig zijn voor de riolering. Dat is diep in de buidel tasten. Het gaat totaal om zo'n 70 tot 80 gulden per maand. Aan de andere kant, vergeleken met een gemiddeld Nederlands inkomen is dat niet hoog. Ik denk dan ook, dat dit bedrag Taak van het zuiveringsschap: bevorderen en handhaven van een goede kwaliteit van het oppervlakte- w/ater door: - vergunningverlening - opsporing en controle - baggeren en doorspoelen - heffingen - voorlichting - zuiveren van afvalwater Aantal gemeenten in gebied: 43 Aantal waterschappen in gebied: 7 Totaal oppervlakte land: 139.000 ha Totaal oppervlakte water: 8.750 ha Water gebruikt voor recreatie: 1.500 ha Bestuurssamenstelling: Verenigde Vergadering (inclusief voorzitter en dagelijks bestuur): 41 Dagelijks bestuur (incl. voorzitter):? zetelverdeling: - huishoudelijke vervuilers 17 (8 PvdA, 4 CDA, 3 VVD, 2 SGP) - waterschappen 6 - kamers van koophandel 5 - landbouwschap 4 - milieu-organisaties 2 Aantal inwoners: Aantal bedrijven: ruim 1 miljoen ruim 25.000 Aantal afvalwaterzuiverings inrichtingen: 50 Aantal rioolpersgemalen: 90 Totale jaaromzet: 100 miljoen gulden gemiddeld genomen heel wel op te brengen is, maar tevens dat de laagste inkomens via kwijtschelding moeten wor den ontzien". U vertrekt over enige tijd als voorzitter van het zuiveringsschap. Wat wenst u uw opvolger toe? "Het is niet mijn gewoonte om opvolgers een richting te geven. Hij zal in z'n functie zelf z'n lijnen moeten uitzetten. Ik hoop uiteraard, dat de pragmatische aanpak zoals we die de afgelopen tien jaar hebben ontwikkeld, kan worden doorgezet". Is het al niet te laat voor het milieu? "Gelukkig is het milieu nu een volstrekt serieus onderwerp. Er wordt ook heel veel aan gedaan, al is dat in mijn ogen nog te weinig. Ik heb alle hoop, dat dat meer gaat worden, zodat we de problematiek uiteindelijk echt kunnen oplossen. Of het te laat is, ja, dat weten we nooit. Maar het is wel kort dag!" De afvalwaterzuivering Den Bommel, de jongste zuiveringsinstallatie op Goeree-Overflakkee. Het zuiveringsschap Hollandse Ei landen en Waarden verricht zijn taak, zoals de naam al aangeeft, in een flink deel van Zuid-Holland. Daarin bevinden zich zowel dicht bevolkte stedeUjke gebieden als uit gestrekte polders. Met de variatie in bebouwing en het gebruik van de grond variëren de problemen waar voor het zuiveringsschap zich gesteld ziet bij de zorg voor de waterkwaliteit van sloten, plassen, singels en meren. Het grootste deel van de afvalstroom is afkomstig van de particuliere huishoudens: zo'n tweederde van het totaal. Daarnaast heeft het zuive ringsschap te maken met een aantal typische probleemgebieden. Op het Zuidhollandse eiland Goeree- Overflakkee bijvoorbeeld vraagt de agra rische bedrijvigheid veel aandacht van het zuiveringsschap. Nog te veel meststoffen die in de landbouw worden gebruikt, komen in het oppervlaktewater terecht. Een van de oorzaken is dat er te veel meest op het land wordt uitgereden. Maar dat gebeurt bijvoorbeeld ook als een mest- opslag zich zonder verdere voorzieningen dicht bij een sloot bevindt. Een al te weelderige groei van algen in het water is het gevolg. Al die waterplanten gebruiken bij elkaar veel zuurstof Het evenwicht in het watermilieu wordt daardoor ver stoord. Het gevolg kan zijn dat de vissen doodgaan. Ook door het schoonmaken van landbouwmachines, het wassen van agrarische produkten en het verspreiden van bestrijdingsmiddelen, onder meer met sproeivliegtuigen, komen veel ongewenste stoffen in het oppervlaktewater terecht, rechtstreeks of via het grondwater. Vollere sloten Een extra probleem op (ïoerce-Over- flakkee vormt de lage waterstand in sommige sloten. Die wordt veroorzaakt De zuiveringsinrichting Goedereede kan in de zomermaanden het afvalwater van de vele campings ook verwerken. door een sterke ontwatering van de landbouwgronden. Het gevolg is, dat de schadelijke stoffen onvoldoende worden verdund. Dit probleem is voor een belangrijk deel opgelost tijdens een van de recente landinrichtingsprojecten. De waterloop is daarbij zodanig vrrapnlitd, dat het oppervlaktewater naar luiIdi n en dus hoogste deel van hel rifm'l unuli geleid. Vandaarstrooml hel w.iic i n.iai de lagere gedeelten van (;oeree-( >viiilakkee. Het doel daarvan is: vollere sl<iien en een betere waterkwaliteit. Gelukkig beseffen de meeste agrariërs op het eiland, dat maatregelen nodig zijn om de vervuiling van het water tegen te gaan. Ook al kost dat soms veel. Een belangrijke maatregel is, dat mest niet zo maar op het land wordt bewaard. Er moeten deugde lijke opslagplaatsen worden gebouwd. Verder kan mei een voorzichtig gebruik van bestrijdingsmiddelen worden voor komen, dat de waterbodem wordt ver vuild. Samenwerking Ook de manier waarop de oevers zijn ingericht, beïnvloedt de waterkwaliteit. Door de overgang van land naar water minder steil te maken, krijg je natuur vriendelijke oevers. Allerlei waterplanten krijgen daardoor weer levenskansen. Milieuvriendelijk is het bovendien als voor de oeverbeschoeiing geen paaltjes en planken worden gebruikt die met het venijiiige creosoot zijn behandeld. Ook dat spaart het water. Deze aanpak houdt overigens in, dat het zuiveringsschap samenwerkt met andere instanties die zich met het water bezighouden, zoals water schappen, gemeenten en rijkswaterstaat. Die samenwerking tussen instanties en het op elkaar afstemmen van allerlei maat regelen noemen we integraal waterbeheer. Over samenwerking gesproken, een mooi voorbeeld daarvan is het project "Werk mee aan een schoon Goeree-Overilakkee". Rijkswaterstaat, de politie, de gemeenten, de provincie en het zuiveringsschap ondernamen gezamenlijk actie tegen allerlei bedreigingen van de waterkwaliteit op en rondom het eiland. Vervanging Het afvalwater op Goeree-Overflakkee wordt gezuiverd in een aantal afvalwater zuiveringsinrichtingen (awzi's). Die staan in Goedereede, Melissant, Dirksland, Middelharnis, Oude Tonge, Herkingen, Den Bommel en Ooltgensplaat. De awzi van Den Bommel is de nieuwste. De installaties Dirksland en Herkingen zijn aan het einde van de jaren negentig aan vervanging toe. Riolering Een goede riolering is van groot belang voor het werk van het zuiveringsschap. Lekkende buizen of rioleringen waarin het afvalwater niet goed doorstroomt, zijn allesbehalve milieuvriendelijk. Nog erger is het als de riolering helemaal ontbreekt. Wat dat betreft is er voor de gemeenten in Nederland nog veel werk aan de winkel, maar Goeree-Overflakkee vormt een goede uitzondering. De meeste huizen op het eiland hebben een aansluiting op de riolering. Datzelfde geldt voor de cam pings. Op de zuiveringsinrichting Goede reede zijn maatregelen genomen om in de zomermaanden de piek in de aanvoer van afvalwater vanaf de campings te kunnen opvangen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 14