INeiSPRSi(M€T.... f jeugd' hoekje 007 Jèmi 3ko Wie schrijft er mee van en over Flakkee? HEDEN, VRIJDAG 28 SEPTEMBER is er 'n speciale Piedro meetdag Teuni Knöps te Oud Beyerland EO-jongerendag 1990 September-raadsel 3 September-raadsel 4 KRAOIJ NOE MIEN IJEERSTE SCHOOLREISJE! Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Gratis voetmeting Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 Waarschijnlijk verwacht u hier, zoals gebruikelijk, een verhaal van Teuni's hand. Wel, misschien stelt het u teleur, maar deze keer is dat eens niet het geval, en heeft iemand anders de pen opgevat. De reden is dat 1 oktober aanstaande de dag is waarop Teuni Sara zal zien, en daarom is ze, als een van de vele markante eilandbewoners, nu zelf in deze rubriek aan de beurt. Teuntje werd geboren in Nieuwe Tonge. Ze vertelde me ooit dat deze gebeurtenis eigenlijk een paar minuten voor twaalf, in de nacht van 30 september op 1 okto ber heeft plaatsgevonden. Maar, de volgende dag vond haar trotse vader het gemakkelijker om de Ie als geboortedatum aan te houden, en aldus geschiedde. Na de mulo is Teuni de verpleging in gegaan, en dat werk heeft ze altijd met veel plezier gedaan. Van haar drie kinderen is de oudste, Karin, als verpleegkundige in haar voetsporen getreden. Zoon Erik heeft een eigen bedrijf (iets met compu ters...), en de jongste dochter Nicoline verblijft momenteel au-pair in Israël. Sinds ongeveer zeven jaar woont Teuni in Oud Beyerland, en werkt ze twee dagen in de week bij het Eilanden-nieuws. Voor deze krant verzorgt ze het ophalen van advertenties bij de plaatselijke win keliers, en bovendien schrijft ze wekelijks een stukje voor deze rubriek. Door dit werk heeft ze op Flakkee een groot aantal interessante mensen leren kennen, en velen van hen zijn in haar rubriek al eens de revue gepasseerd. Ze hebben daarin verteld over hun leven, hun hobbies en interesses. Uiteraard heeft Teuni zelf ook een aantal hobbies. Het schrijven van gedichten is een van de belangrijkste. Zo heeft ze twee dichtbundels gemaakt, waarvan er één helemaal in het Flakkees is geschreven. Samen met mevrouw Soldaat-Poortvliet, die zelf ook al eens met Teuni 'in gesprekis geweest, heeft ze Flakkeese liedjes voor een LP geschreven. Daarnaast heeft ze met Mar van der Veer en Els van Splunder de 'Psalmodie' cassette gemaakt met Flakkeese impressies in woord en muziek. Verder houdt Teuni erg veel van wandelen, fietsen, tuinieren en lekker koken (én lekker eten!). Ook heeft ze een aantal beeldjes gemaakt, van mensen wier hou ding gestalte geeft aan Teuni's gevoelens van dat moment. Jammer genoeg heeft ze de laatste tijd geen beeldjes meer gemaakt, maar daar staat dan weer tegenover dat ze zich recentelijk is gaan toeleggen op fotograferen en schilderen. Zoals u ziet is ze van heel wat markten thuis.. Vaak sluit Teuni haar rubriek af met een gedicht. Daarom gebeurt dat nu dus ook, en wel met een bijzonder gedicht dat ze een paar jaar geleden speciaal voor mij heeft ge schreven: UUTZICHT strakjes kom ik je opzoeke; dan drienke m'n thee, die joe in zal schienke je praet over wat je bezig houdt ik dienke an diengen die moeders dienke je zeit: „dit wou 'k al lange een plekke waer ik op m'n eige bin in de verte de horizon kan zieje ik richte 't landschap zélf in" strakjes zal 't stille weze hier in huus op je kaemer gêên rommel mêêr je stoel an taefel niet verschove toch bin je d'r, kêêr op kêêr op kêêr Mooi hè... Ik hoop dat deze bijzondere 'in gesprek met...een geslaagde verrassing is voor Teuni, en ik wens mijn moeder aanstaande maandag dan ook een heel fijne vijftigste verjaardag toe.' En, denk er aan ma, voor ons ben je d'r ook, kêêr op kêêr op kêêr.. je dochter Karin a.s. schoonzoon Edwin ;JVVvvtfvsA«wvvlftftft«vwAWw^wwvv^AVvs/vwv^A^vu^Vi^v^/w^ Geloven moetje doen! Dat staat op de Jongerendag van 1990 centraal. We verwachten dit jaar weer zo'n 20.000 jonge mensen in de Jaar beurshallen in Utrecht die deze jaar lijkse jongerenhappening mee willen maken. Twee sprekers, Henk Bin nendijk, EO tv-presentator, en ds. Hans Eschbach uit Aalsmeer, zullen tijdens de Jongerendag een radikale en duidelijke boodschap brengen naar aanleiding van het thema 'Ge loven moet je doen!' Verder treden er dit jaar maar liefst vier buiten landse artiesten op: Kim Hill, Julie Miller, Ingemar Olsson samen met gospelkoor Discipel en Kenny Marks. Er zijn veel mensen die 'geloven' en 'doen' uit elkaar proberen te trekken, maar er ligt een duidelijke relatie tussen geloven in God en het leven datje leeft. De sprekers van de Jongerendag zullen daar nog veel dieper op ingaan. De Jongerendag-aktie, die dit jaar geleid wordt door Stichting Antwoord, heeft ook met 'geloven en doen" te maken. Er zal een grote truck met een container de hal binnenrijden, die helemaal vol moet komen met Roemeens-talige Bijbels. Alle bezoekers kunnen voor vijf gulden zo'n Bijbel kopen en die in de truck deponeren. Uit alle jongelui die een Bij bel hebben gekocht worden er vier geko zen die samen met Stichting Antwoord en een televisieploeg de Bijbels gaan wegbrengen. Vorig jaar moesten veel bezoekers ge noegen nemen met een grote videi-wall in de entreehal, omdat er niet genoeg plaats was in de Irenehal. Dit jaar is er echter weer genoeg ruimte om iedereen het programma live mee te laten maken. Een samenvatting van de dag is op don derdagavond 18 oktober op televisie te zien. Daarnaast is er een live-uitzending via Radio 5, van 09.30-14.00 uur. 13 okto ber 's avonds wordt er ook nog een samenvatting uitgezonkden via Radio 5, van 22.00-23.00 uur. Ook bij u in de buurt vertrekt zaterdag morgen 13 oktober een bus naar de Jaar beurshallen in Utrecht. U kunt zich aanmelden bij: J. de Keizer, Specht 2, 3245 TN Sommelsdijk, telefoon (01870) 36 20. Kosten 17,50 per persoon. Geef je zo spoedig op om teleurstelling te voorkomen. van Oom Ko Beste jongens, meisjes... en ieder die dit leest Als we dit schrijven (dinsdag) klettert de regen tegen de ruiten. Echt gezellig weer om binnen wat te doen. Puzzelen bij voorbeeld. Vorige keer plaatsen we twee 'gewone' raadsels. Nu is het de beurt voor twee Bijbelse raadsels. Je ziet in het plantje zes namen, die te maken hebben met planten uit het land van de Bijbel. Welke zes namen zie je? Het enige wat er aan mankeert is, dat de letters door elkaar staan... We hebben het wel meer gedaan: een psalmen-raadsel. Probeer bij de psalm regels de juiste nummers te vinden. Niet de nummers van verzen, maar de psalm- nummers! (Berijmde psalmen). 1. Merk op, mijn ziel, want antwoord God u geeft. 2. 'k Heb and'ren al de rechten van uw mond. 3. Wontkwamen haast des vogelvan- gers net. 4. Gij, volken, hoort; waar g'in de wereld woont. 5. Gaat niet de mens, als in een beeld, daarheen. 6. Gena, o God, gena, hoor mijn gebed. 7. 'k Bekend', o Heer', aan u oprecht mijn zonden. 8. Hij is, al treft u 't felst verdriet. 9. Gij zijt, o Heer', van d'aller- vroegste jaren. 10. Zijn grondslag, zijn onwrikb're vastigheden. Als je de 10 psalm-nummers bij elkaar optelt, komt er uit: 777! Wilma Hoek. Fijn, dat je het op school naar je zin hebt. Blijf je best doen. ook voor de vakken die je moeilijk vindt. Geschiedenis heeft wel degelijk zin! Als je iets weet van 't verleden (ook de Bij belse geschiedenis) begrijp je bijvoor beeld de huidige 'golf-crisis' enigszins. Denk maar aan de haat tegen Israël... Je (nieuwe) pentekening hoop ik gauw te zien. Edith Voogd. Vind je het goed, dat we je brief bijna in z'n geheel plaatsen? Voor zo'n leerzaam en niet al te uitgebreid vakantie-verslag zal vast nog wel ruimte zijn in de krant... Beste oom Ko, Ik ben op vakantie geweest in valken burg De camping heette europacamping Dat was een leuke camping We hadden het getroffen want we had den een rekreatie team Die deed allemaal spelletjes met je dat was heel leuk We zijn in het witte stadje thorn geweest dat vond ik ook leuk We zijn ook naar Aken geweest naar de kerk van karel de grote je kon daar zijn zwaard zijn mantel en nog veel meer dingen zien meester de winter uit de vorige klas heeft ons heel veel over karel de grote vertelt zelfs zijn handtekening hing aan de muur dat vond ik het het intresantst van heel de vakantie We zijn ook in een radio museum geweest daar was zelfs een radio bij die mijn moeders opa nog heeft gehad. Edith Voogd Elize Boeter. Bedankt voor je vakantie verslag. Heb je het naar je zin bij de juf? Fijn, dat je de prijs (boekenbon) goed besteed hebt. Hopelijk heb je gauw de andere deeltjes van de serie vertellingen van ds. Meeuse bij elkaar. Tot slot Binnen enkele weken hopen we weer een puzzel-punten-tussenstand te plaat sen. Misschien sta je dan verbaasd over jezelf, datje al weer zoveel punten hebt... En je weet het hè, 'iets extra's' wordt beloond met extra-punten! Maak het wel zelf, want als we dingen plaatsen uit bladen, tijdschriften e.d. zonder toestemming, krijgen we pro blemen. Bij leven-en-welzijn tot volgende keer. Ajje kraoij noe. leest, dan dienk je an un haen, mar as ik ut lees, dan d^en- ktik an un bepaelde man, diezzu bie oengs op ut durp, -K^^oij noe noe mende, in die geschiedenis zak noewus «P. P^P'^\"""^.Z e d^^r schrieftur mee van in over Flakkee". In dan zajje zage, hoe kommie daer noe zoinijeens op, in dat zak oak even vertelle. Ik zat un t.edje geleje bte de kaekchirurg, wangt, ik had ontstoke wortelpunten, in die haele ^e dur dan van de butekant uut, das gijeen lolletje, mar je ken teminste die kies, waer dat an zit prebere te houwen, in je kriegtur toch wel us ijeen ajje wat ouwer wordt, die dur uut mot, mar affein, ik most daer eve wachte, in toen las ik un berichie in un krant, in toen docht uk annijeens an die soortgelieke gebeur tenis bie ons op 't durp. Noe wasmr bie oengs op ut durp un man, in die had altied groate moeite om in slaep te kommen, zo gaet ut verhael althans. In of dien haen waer t zo opslaet noe van zun eige was, of van un buurman, dat week eigeluk niet percies, mar dat is voor 't verhael oak genijeens van belang. Noe, iedere ochend dan, wier die bepaelde man wakker gekraoijd deur die r....haen, in dae hattun netuuriuk un meraekelsen hekel an. In watjes m zun oaren of aordoppies. dat zallun wel niet geprebeerd ha. In je ken je voorstelle dattun zun eige iedere ochend weer ergerde an dien haen. Noe mottut gebeurd weze, dattun op un ochend hijeel vroeg, toen dien haen weer begon te krao- ijen zun bedstee is uutgestapt, nae dien haen toe, dien haen gevange. in toen heitun dien haen de nik omgedraoid. In hie was zo vroeg zun bed uut- gegaen, dattun docht dattun hijeelemael allijeen op was, mar noe wastur un buurman, die was oak dien dag zo vroeg uut de veren, in die heitun gezien, in oak gezien, dattun dien haen de nik omdraoide, in toen un dat deeij mottun gezeid ha: Kraoij noe! of datmn zage wou ziezo noe beurt dat niemijeer. Mar je voelt wel, dat wier deur de man die um gezien had, roengdverteld, want die ha daer lol an, in je weet hoe dat op un durp gaet. dat verhaeltje is zo verteld, in zo bie iederijeen bekend. In zodoende gieng de man die ik bedoel verder deur 't leven as: Kraoij noe! Mar oak dit ver hael is alweer zolang geleje, dat de betreffende mens, allang overieje is. In nogmaels, of 't noe zun eige haen was, of die van un buurman, dat haak nooit gewete. Mar zo ist verhael. In un rechtzaek is dur nooit van gekomme, zoas in dat krangtebericht. Meschien bin dur bie jule op ut durp oak wel van dat soort verhaelen, ajje effe kan, schrief ze us op in laet oengs ut oak us leze??!! ^„j gediende Nog eens een verhaal over een schoolreis en dan wel het eerste schoolreisje, wie zal daar geen prettige herinneringen aan hebben. Wel bedankt voor de inzending. 'k Weet niemijeer hoe oud ik was, mar we gienge mit de klas of un paer klas sen mit de boat over, in nae de dierentuun in Rotterdam, 't was toen nog an de Kruuskaede, in dat was netuuriuk voor oengs boerekindertjes un bele venis, un waereldreis van je welste. In mun zouwe aargus buten de deur ete, dat hammun nog nooijt beleefd. Wattur allemael voor mooijs in dien die rentuun was, dat week niemijeer, mar dat wel un geweldugge indruk op mien heit gemaekt, want ik wetut nog zo goed, dat was dat etentje. Nog nooijt hadduk angders gegete dan thuus, of bie un tante of un opoe... mar daer waer mun ate, had je un zael, voor mien gevoel toen zo groat, zo groag, nie om te zagen. Lange taefels, mooi gedekt in un hoap schaelen, in schael- tjes. sjukommen, vurkes in messen, je keek je oagen uut; toentertied mojje begriepe, as boerejoengen, die nog nooit aargus was geweest. Affein. in mun gedachten staet dat etentje gegrift as 't eten van mun leven (al haak laeter meschien wel hoengderden kjieeren buten de deur gegete). Die groate worsteballen ziek nog voor me, in 'k ha twint al wat van die bal len gezien. Ik kon allied goed ete in ik voengd hut toen oak lekker. Un paer van mun klasgenoten hadde nog al wat snoep meegekrege van heulie moe der thuus, in die waere toen mun moste ete misseluk. Zodoend waere dur un hoap van die groate worsteballen over, in mun kammeraod in ik mar roepe joengers, ete oor, neemt tur nog mar gerust ijeen. Nou dat was voor un hijeel stelletje niet tegen doavemans oaren gesproke. 'k Geloaf dakkur wel drie opgegete ha, toen in niks gijeen last tur van oor. In noe, noe je alles ken koape, waer je zin in heit, in wat je hartje begeert, vind je ut nog wel lekker, mar die indruk van toen, die was voor mun gevoel groater. Gek heeij, 'k gloaf dat iederijeen uut zun jeugd wel zuk soort dien gen heit in op ken haele. In ajje dan dienkt an toen, dan dienk je waer is vuuftug, zestug jaer gebleve, un schim zo vurbie. Mar in ieder geval schiet zo'n historie je of in toe in gedachten, in dan mojje dur om glimlache, wangt noe beleve je kleinkinders zuk soort diengen. Dat was dan mun ijeerste schoolreisje, 'k Hoop dat jule dur nie mee verveel om ut te lezen, wangt hut zeit mien netuuriijk veul mijeer, mar alleen dan, de groete van un ouwe Flakkejenaer Beste oud-Flakkejenaer, we vonden het niet vervelend, het „smaekt" nae mij eer, net astie „worstebal", dus we willen maar zeggen... Redactie E.N. De heer Bloemendaal, pasvorm specialist van de Piedro-jeugdschoenen fabriek, zal vrijdag 28 september a.s. van 10.00-17.00 uur gratis en vrijblijvend controleren of de schoenen van uw kind nog passen. Hij zal u graag adviezen verstrekken over eventueel t.z.t. aan te schaffen kinderschoenen, want passende schoenen kopen is nu eenmaal geen kinderspel. ------INDIEN NOODZAKELIJK WORDEN COrSeS AAN BESTAANDE SCHOENEN CORKtC '^=j^^g UITGEVOERD. PilSDftO Ytn lüN bCn06nGn - Mlddelhamis, Zandpad 6 PIEDRO, TOCH BETER VOOR HUN VOETEN.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 10