EHAIIDEfl-niEUWS Hoofdingelanden slikken lastenstijging van zoet water Christelijk gezinsleven aduLULam Actuele bloemboUentips Politieberichten De Wacht aan de lijn Zes clubrecords voor „De Stelle" Opnieuw verlies van Good-Luck ^OvEt^^ Geheugentraining in Middelharnis Uitnodiging verl(oopdag No. 5936 THOLEN - De eerste werkzaamhe den voor een zoetwatervoorziening ten behoeve van de land- en tuin bouw op Tholen en Sint Philipsland zullen binnenkort van start gaan. De algemene vergaderingvan het water schap Tholen zette dinsdagavond (18 september) in de kern Sint Annaland het licht op groen voor de eerste fase van het voorgenomen plan, namelijk de aankoop van een basisvoorziening op Sint Philipsland. Boekaankondiging Oud papier voor de zending Brilcentrum Keuvelaar heeft een schitterende kollektie speelse, vlotte, leuke, gekke, oersterke, maffe, modieuze, flitsende, fleu rige, kleurige kinderbrillen. Kom kijken bij Keuvelaar. \VCENr/?^ Zandpad 56 Middelharnis Tel. 01870-3437 'DE QEUT? m Tl?i"nLUïRlfii-"BOLLt:U J^ÖCTMOiLEN OPOrVLl/Cff/' GOEDEREEDE Snelheidscontroles Wegpiraten Gestolen auto weer terecht Fietsdiefstallen Klimop knippen VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. - 16 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990 Van de hoofdingelanden stemden er drie-en-twintig voor het voorstel. Tien leden van het algemeen bestuur waren tegen het voorstel. Het was de tweede keer op korte termijn dat de hoofdinge landen zich over deze kwestie bogen. Eind vorige maand weigerden zij nog in te stemmen met een zelfde voorstel. De oorspronkelijke begroting voor het kar wei op Sint Philipsland was flink over schreden. De algemene vergadering wilde dan ook daarom eerst duidelijk heid over de te maken kosten voor een dergelijke basisvoorziening op Tholen. Een motie van die strekking werd door een overgrote meerderheid dan ook aan genomen. Het dagelijks bestuur van het waterschap besloot, na rijp beraad, het cijferwerk nog eens dunnetjes over te doen. De kosten voor Tholen worden nu geraamd op ruim acht en een half mil joen. Dat is een dikke miljoen gulden meer dan eerder was voorzien. Hoeveel geld er is gemoeid met het basisplan voor de kern Sint-Philipsland is inmid dels definitief bekend. Volgens de laatste gegevens zal daarvoor bijna 1.8 miljoen gulden op tafel moeten worden gelegd. Voor de traditionele geschotplichtigen (zowel gebouwd als ongebouwd) bete kent dit dat zij niet 25, maar 35 gulden per hectare zullen moeten gaan betalen. De verhoging met een tientje per hectare vindt zijn oorzaak vooral in de rente- en Zojuist is een fraai boek met deze titel verschenen. In korte hoofdstukken geeft dit nieuwe handboek een beschrijving van allerlei facetten van het christelijk gezinsleven. Kinderen dienen voorbereid te worden op hun plaats in onze samenleving en daartoe is 'de hoeksteen van de maat schappij', het gezin, de geëigende plaats. Echter in deze tijd wordt het christelijk gezin in toenemende mate bedreigd. Problemen en vragen van allerlei aard dringen zich op. Daarover moet worden nagedacht en gesproken; de inhoud van dit belangrijke naslagwerk wil daarbij een handreiking zijn, waarbij vaak ver wezen wordt naar bijbelgedeelten. Vele onderwerpen worden behandeld in zes hoofdthema's: 1. Het gezin in de Bijbel 2. Het christelijk gezin 3. Leven in gezinsverband 4. Opvoeding en vorming binnen het gezin 5. Het gezin naar buiten 6. De voorlopigheid van het gezin Zo komen o.m. aan de orde: geloof, kerk, onderlinge verhoudingen, verdriet, sexua- in de prijsstijgingen. De meeste hoofd ingelanden hadden echter geen bezwaar tegen deze lastenverzwaring. Eén ding van de diverse indieners van deze motie, de heer A. A. van Nieuwen- huijzen las in dit verband een verklaring voor. „Wij gaan akkoord met het nieuwe cijfermateriaal. De uitgebreide informa tie op de informele bijeenkomst vorige week is dan ook voldoende geweest. Wij steunen het voorstel, zij het niet van harte". De heer Van Nieuwenhuijzen bleek niet te spreken namens een andere indiener, de heer P. C. A. Versluijs. Hij deelde mee tegen het voorstel te zijn. „Ik vrees dat het niet bij een verhoging van tien gul den zal blijven. Ik denk dat het allemaal nog veel duurder zal worden in de toe komst. Tholen gaat nu een miljoen gul den meer kosten. Maar dat is echter een ruwe begroting, gebaseerd op de prijzen van dit jaar. Deze prijzen zullen in de toekomst alleen nog maar gaan stijgen. De ingelanden zijn akkoord gegaan met een bedrag van 25 gulden. Wij hebben verantwoording af te leggen aan die mensen", aldus de heer Versluijs. Ook hoofdingeland L. J. Koopman uit de kern Sint-Maartensdijk had geen ver trouwen in deze nieuwe cijfers. „Het lijkt erop, dat het plan er nu doorgedrukt moet worden, wat het ook zal moeten gaan kosten. Zal het nut straks opwegen tegen de lasten?" vroeg de heer Koop man zich af Dijkgraaf I. C. Hage uit de kern Oud- Vossemeer stelde dat het afwegen van kosten en baten een gepasseerd station is. „We hebben vorig jaar in principe besloten de zoetwatervoorziening aan te leggen. Die discussie gaan we niet over doen. Persoonlijk vind ik dat u deze goede voorziening voor een tientje per hectare meer niet moet laten schieten. Als het voor 35 gulden per hectare niet rendabel is, dan is het dat ook niet voor 25 gulden", zei de dijkgraaf Hage. hteit. culturele vorming, beroepskeuze, werkloosheid, vrije tijd, ouder worden, sterven en rouwverwerking. Voor ieder die te maken heeft met het gezinsleven, zoals ouders, opvoeders, ambtsdragers, maatschappelijk werken den en vooral ook degenen, die zich voorbereiden op het huwelijk, heeft dit boek veel te bieden. Daarnaast is ook juist voor de op groeiende jeugd, in deze periode van ingrijpende veranderingen, dit boek een ondersteuning en geeft het een bijbels houvast. De redactie bestaande uit: Ds. J. van Amstel, Dr. J. Hoek, Dr. R. Seldenrijk en Prof Dr. W. H. Velema en auteurs hopen dat hun bijdragen velen tot zegen zijn. Dit boek is een fraai gebonden uitvoe ring uitgegeven door Boekencentrum B.V. te Den Haag. Omvang: 346 pagina's Prijs: Bij intekening 44,90 Daarna 54,90 OOLTGENSPLAAT Woensdag 26 september vanaf's avonds 5.30 uur komt de ploeg weer langs om uw oud papier op te halen ten bate van de zending van de Geref Gemeenten. Vriendelijk verzoek alles vroegtijdig en liefst in dozen of gebundeld gereed te zetten. Met dank voor de medewerking. Afgelopen zaterdag reisde een uitge breide afvaardiging van zwemclub „De Stelle" (60 leden!) naar Rozenburg voor de eerste zwemontmoeting van een serie van drie tussen WVH (Hellevoetsluis), SCOM (Hoogvliet) en „De Stelle" (Stel- lendam). WVH organiseerde deze wed strijd in zwembad „De Zeehond" te Rozenburg. Van deze tegenstanders was WVH een oude bekende, maar van SCOM was niets bekend. De Hoogvlietse club is vorig jaar ter ziele gegaan en trachten de oud-startvergunninghouders en een aan tal nieuw aangesloten recreanten de club weer van de grond te krijgen. En met succes! De Stellendammers begonnen uiterst sterk met twee eerste plaatsen: Linda van Duivenbode en Bjonr de Leeuw. Later zou Björn de Leeuw op de 25 meter rugcrawl ook eerste worden, maar deed dit zo overtuigend dat hij het club- record van Ronald van Soest voor jon gens onder de 8 jaar verbeterde! De derde gouden stek op rij ging naar Corine Tanis. Bovendien verbeterde ze hiermee het clubrecord van Bianca Breen op de 50 meter rugcrawl meisjes onder de 10 jaar. In de leeftijdsgroep daarna (onder 12 jaar) liet Saskia Jansen de concurrentie ver achter zich en verbeterde en passant haar eigen clubrecord op de 50 meter vrijeslag. Anton van Koppen had wat meer moeite met zijn naaste belagers, maar wist des ondanks toch in de snelste tijd aan te komen. Bij de meisjes onder de 14 jaar vestigde Carolien Jansen ondanks het missen van de eerste plaats een nieuw clubre cord op de 50 meter vlinderslag! Dat deed ook Johan 't Mannetje, maar dan wel met een eerste plaats erbij! De kritische lezer mist nog een clubre cord. Dat vestigde Eric v.d. Nieuwendijk bij de jongens onderde 16 jaar op de 100 meter rugcrawl. Hij verbeterde het oude record van Vincent de Leeuw met 1.4 seconde! Al met al werd er dius zeer snel gezwom men in deze eerste wedstrijd van het sei zoen. Dit kwam ook in de eindstand duidelijk naar voren: 1. „De Stelle"67 punten 2. SCOM40 punten 3. WVH35 punten „De Stelle" heeft zich hiermee een riante uitgangspositie verworven voor de twee de wedstrijd. Deze wordt op 13 oktober in Hoogvliet georganiseerd door SCOM in zwembad „De Papagaai". Zaterdag 22 september vertrok Good- Luck naar Yerseke om daar tegen Vol harding te gaan korfballen. Volharding stond met O punten on(;ieraan, Good- Luck had 2 punten en dus was op papier een overwinning mogelij'K. Vanaf het begin van de wedstrijd was het duidelijk dat het een zware strijd zou worden. Het veld was zwaar om te bespelen, glad en drassig. Good-Luck draaide moeizaam, er was veel tijd nodig om 0-1 voorsprong te nemen. Die ontstond door een mooie uitgespeelde doorloopbal. Even later trok Volharding de boel weer recht, 1-1. Good-Luck hjad, zeker in deze fase,, een veldoverwicht maar de combinaties in de aanval liepen niet, men had teveel tijd nodig. Met een kleine 1-2 voorsprong via een strafworp ging men rusten. Na rust schoot Volharding gelijk naar 2- 2 en werd er weer van vak gewisseld. Via een schitterende doorloopbal maakte het nieuwe vak er 2-3 van. Maar het draaide niet vanmiddag, de wil en de inzet waren wel aanwezig, maar het liep niet soepel. Er waren veel irrita ties doordat de tegenstander zo op ieders huid zat. Hierdoor kwamen veel ballen niet aan en Volharding profiteerde daar van door tot 6-3 uit te lopen. Ook de scheids werkte niet echt mee, hij keurde 2 dubieuze goals van Good-Luck af en de aanval kon weinig goed doen. Hij probeerde zijn fouten goed te maken door 2 strafworpen mee te geven. Helaas kwamen die te laat en bleef men op 7-6 steken. Vandaag werden er 7 strafwor pen gegeven waarvan 4 aan Good-Luck die alle werden gemaakt. Dit was een vreemde wedstrijd die eigenlijk zo snel mogelijk vergeten moet worden. Volgende week staat Korvo alweer voor de deur en wordt er weer opnieuw voor de eer en de punten gestreden om 16.00 uur aan de Heuvelweg. Scoreverloop: 0-1 L. v.d. Made; 1-2 J. v.d. Made; 2-3 A. Mol; 6-4 J. v.d. Made; 7-5 A. Mol; 7-6 L. v.d. Made. Overige uitslagen: Kieviten 1 - Good-Luck 24 - 5 Good-Luck 3 - D.S.O. 26 - 9 Korbatje B - Good-Luck B3-4 Good-Luck C - P.L.C. C21-9 Good-Luck P - Oranje Zwart P2 - 2 Vios (N) Q - Good-Luck QO - 6 'Op D.V. 29 september a.s. wordt er in Nieuwe Tonge een verkoping gehouden in Hervormd Centrum 'Elim' te Nieu we Tonge. De opbrengst van de verkoping is bestemd voor de stichting Adullam voor gehandicaptenzorg. Van alles is er te koop en ook nu is er weer veel te zien, de glasgraveerster is er weer en deze keer komt er een pottebak- ker. er zijn cleo stoffen, speelgoed, wol en handwerkartikelen, lingerie en boe ken. Ook voor de inwendige mens is het nodige te koop, artikelen van de warme bakker, maar ook eigen fabrikaat, zoals advokaat, krüükplaatjes, slaatjes, er is warme gebakken vis, fruit, boerenkaas, bloemen en planten, werkelijk te veel om op te noemen. Vóór de jeugd hebben we button's om te versieren. Wij nodigen u graag van harte uit. De verkoping begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. U komt toch ook? „Gun uzelf het voordeel en Adullam de winst". Keizerskroon. Fritillaria Imperialis, geniet behalve vanwege zijn ongekende schoonheid, enige reputatie als verdrijver van mollen. De grote geschubde bol len verspreiden inderdaad een onaangename geur. Deze geur zou ook de mol len in de omgeving hun biezen laten pakken. Het proberen waard: als het niet helpt is dat alleen maar jammer. De grote gele, oranje of oranjerode klokvor- mige bloemen en de parmantige kuif daarboven vergoeden alles. De bollen kunnen worden geplant in september/oktober. Narcissen planten we graag tijdig. Vooral als we het volgend voorjaar al volop van de bloei willen genieten, is planten in september aan' te bevelen. Kies eens voor een aantal buitenbeentjes zoals de gevuldbloemige 'Rio van Winkel', de laatstbloeiende miniatuur 'Lintie' en 'Hawera' die zo goed tegen slechte weers omstandigheden bestand is. Sneeuwklokjes planten we bij voorkeur in september. Kies naast de gewone soort ook eens voor een groepje gevuldbloemige. Galanthus Elwesii, het zoge naamde Turkse sneeuwklokje, is grootbloemig en heeft breed blad en is daar door meer aandacht waard. Een heel apart sneeuwklokje, is grootbloemig en heeft breed blad en is daardoor meer aandacht waard. Een heel apart sneeuwklokje is de variëteit waarvan alle bloemblaadjes aan de uiteinden groen zijn (Galanthus Nivalis Viridapicis). internationaal Bloembollencentrum De afdeling snelheidscontroles van de rijkspolitie uit Dordrecht heeft in de maand augustus op de Provincialeweg en de Mr. Snijderweg de snelheid geme ten van de voorbij razende auto's. In totaal werden 70 bekeuringen uitge deeld. Opvallend was het geringe aantal overtredingen op de Provincialeweg. Van de 2464 gepasseerde auto's reden er maar 36 te hard. De vraag rijst nu: gaat men het leren of kent men de controle auto? Op de Haringvlietsluizen reden op 21 september twee personenauto's achter elkaar in de richting Stellendam. De voorste trapte op de rem omdat hij vond dat de ander te dicht achter hem reed. De achterste werd boos, haalde in, sneed zijn rivaal en ging heel langzaam voor hem rijden. De ander probeerde hem daarop rechts in te halen maar kreeg daarvoor geen kans. Toen hij het aan de linkerkant wilde proberen, werd hem dat ook belet. Een aanrijding was echter het gevolg. De betrokkenen geven elkaar de schuld en helaas zijn er geen getuigen bekend. Vernielingen Op 17 september bleken twee fuiken kapot gesneden te zijn. De fuiken ston den in het Grevelingenmeer. De schade bedraagt meer dan duizend gulden. Aan het Mannenpad in Ouddorp zijn afgelopen zaterdag 15 ruiters met bloem- zaad en bonen omver gegooid. Een BMW, die op 6 augustus in Oud dorp was gestolen, is terug gevonden in Behalve in Oostflakkee zal in de ko mende tijd ook in Middelharnis een geheugentraining voor 55+-ers worden gegeven, georganiseerd door de Stich ting Bejaardenwerk „Middelharnis". De training is bedoeld voor hen bij wie zich bij het ouder worden een „nor male" vergeetachtigheid voordoet. In de cursus wordt hen geleerd het geheugen beter te gebruiken en daar weer meer op te kunnen vertrouwen. Ook de concen tratie en de manier van luisteren zal in de cursus kunnen worden verbeterd. Informatie wordt gegeven door de Stich ting Bejaardenwerk. tel. (01870) 33 66. Rotterdam. Er is echter niet vee Imeer over. Alleen het chassis en nog wat onderdelen. In Stellendam heeft men het gemunt op fietsen. Op 14 september verdween een bruine damesfiets, merk Romeijn uit de Brielsestraat. Op 20 september verdween een blauwe kinderfiets, merk Peugeot en een brons kleurige herenfiets, merk Batavus, uit de Voorstraat. De Batavus is inmiddels weer terug gevonden. Enkele mannen uit het zuiden van het land (achteraf goede bekenden van de politie) hadden op 20 september veel aandacht voor klimop. Bij sommige mensen vroegen ze om klimop te mogen knippen om daarmee te gaan stekken. Hun auto bleek al bijna vol te liggen. Omdat ze van enkele gemeenten ver gunning hadden op klimop te knippen, kon de herkomst van hun handel niet worden vastgesteld. ♦♦♦###4f»#.»»#*4l*»»*»**»»***»»Af Ze zeggen tegen elkaar: „Heel wat anders dan in de vorige oorlog, toen was alles even schaars en duur"... Ja, ja, men sen, praat maar, voordat het jaar veel ouder is zit je alweer volop in de bon nenmisère. Er wordt nog een koekje bewaard voor als Hans eenmaal thuis komt, en ook is er nog een beetje onder de kurk... Men feliciteert elkaar, „dat we het er zonder kleerscheuren afgebracht hebben". Daar mee bedoelt men: geen doden in de familie, ook geen invaliden, en geen bommen op het huis"... We boffen in alle opzichten, dat deze oorlog voor bij is gegaan zonder dat het ons iets heeft gekost! Want deze oorlog is immers voorbij?!... Het heeft slechts een paar dagen geduurd, toen is het naar België afgetrokken, en naar Frankrijk... Frankrijk heeft gecapituleerd, het Engelse leger is over het Kanaal gestoken, het heeft veel slachtoffers gekost. En nu gaat Hitler proberen om naar Enge land te zeilen. Daarvoor wordt onze hele binnen- vaartvloot verknoeid, honderden schippers wor den brodeloos gemaakt, maar wat geeft het... Hit ler zal daarmee zijn ondergang bewerken, ze gaan varen! Het gaat goed, het gaat heel goed... „Nou, Frans, daar gaat-ie, dat we ze nog lang mogen lusten, en datje Hans in gezondheid thuis mag krijgen, jongen... Het had ook anders kun nen wezen, nietwaar"... Buurmans stem vibreert van aandoening en de vader knikt ernstig... De thuiskomst van de krijgsgevangen soldaten valt in Oosthoek samen met de aankomst van Duitse bezetting. Daardoor wordt aan de Hol landse jongens minder aandacht besteed dan ze verdiend hebben. Ze worden door de naaste fami lieleden van de trein gehaald, maar alles wat geen familie is schenkt geen aandacht aan de gebeurte nis. Er is ook weinig aan te beleven om een troep uitgehongerde en ongeschoren jongens van het station te halen. Ze stellen alles in het werk om een sigaret te bemachtigen. In alle ernst beweren ze, dat het gebrek aan tabak veel erger is dan de honger. Maar zoiets moetje meegemaakt hebben om daarvan overtuigd te zijn! De Duitse bezetting bestaat in totaal uit tien man, maar er komen er nog veel meer. Ze worden aan de grens van de gemeente verwelkomt door juf frouw Gabel, de echtgenote van de dorpsdiender, en door juffrouw Vervloedt, haar buurvrouw van de rechterkant. De twee dames groeten met opge stoken hand zoals ze dat de Duitsers hebben zien doen op de prentjes in de krant en ze piepen: „Heil, Hitler... Hou zee!"... De mensen van Oost hoek, die nieuwsgierig zijn uitgelopen, spreken er schande van onder elkaar, fluisterend, ze zeggen: .„Er zijn toch meer van die smeerlappen dan we wel wisten!" Het is waar, de NSB-ers komen nu voor de dag. Gabel zelf draagt zijn speldje van de Beweging op zijn fiere borst. In de oorlogsdagen heeft hij zich met de vuist op diezelfde borst geslagen en gezegd: „Nou zullen we eens zien. Burgemeester, wie de ware verdedigers zijn van het Vaderland!" Hij heeft met de revolver in de vuist jacht gemaakt op de landverraders toen ze die zondagmorgen op hoog bevel in verzekerde bewaring moesten worden gesteld. Ook heeft hij in het holst van de nacht in z'n eentje een speurtocht gemaakt door de polder, toen door een zenuwachtig ingezetene lichtseinen waren gezien. De veldwachter rappor teerde, dat er inderdaad lichtseinen waren gege ven, maar ze kwamen helemaal van de overkant van de rivier... De Burgemeester heeft een leegstaand huis aan de Voorstraat laten inrichten om de Duitse bezet ting te huisvesten. Het is een oud patriciërshuis met geweldig grote kamers. De Burgemeester ont vangt het leger op de stoep van het huis en daar maakt hij kennis met den Herr Ortskomman- dant. Mede zijn aanwezig de heer en mevrouw Holtzappel'^als vertegenwoordigers van de NSB, de heer Holtzappel is leider van de groep Oost hoek en Omstreken en hij zal dienen als tolk, wanneer de Burgemeester soms mocht tekort schieten in kennis van de Duitse taal om zijn gevoelens van vriendschap en loyaliteit vol doende te vertolken. Terzijde van de stoep heeft de veldwachter een standplaats ingenomen. Met veel misbaar dringt hij de nieuwsgierige dorpsbe woners op de keistenen vanwege de spijkers onder z'n schoenen, hij probeert zwaar te com manderen zoals hij dat in dienst een oud gediende heeft horen doen, zijn bevelen gelijken op mislukte klaroenstoten. De Burgemeester steekt dadelijk van wal met een vlotte toespraak, die kennelijk van buiten geleerd is. De heer Holtzappel staat erbij te glunderen en mevrouw kijkt lief van de een naar de ander. De Herr Ortskommandant staat stram, met een effen gezicht, hij heeft doordringende ogen. De rimpels in zijn voorhoofd zijn het bewijs, dat hij aandach tig naar de rede van de Burgemeester luistert. Met een handgebaar biedt deze het huis aan, namens de gemeente Oosthoek, ten gebruike door de Duitse Weermacht. De Duitser monstert de voorgevel van het impo sante gebouw met een blik alsof hij al z'n levens dagen architect is geweest. De hakenkruisvlag wappert boven de deur en in enkele welgekozen woorden brengt de Mof zijn diepgevoelde dank voor deze attentie. Het geeft hem het bewijs, dat er hartelijke samenwerking zal zijn tussen het bur gerlijke bestuur van deze gemeente en de Duitse Weermacht wiens vertegenwoordiger hij zal zijn. Zijnerzijds zal er naar gestreefd worden om de druk van de bezetting voor de bevolking zo drage lijk mogelijk te maken. Er volgen nog heel wat fra- zen, die al dikwijls in de krant gestaan hebben: over de aan Duitsland opgedrongen oorlog, over onze schuldige Regering, over de grote Führer aller Germanen, over de zegevierende Duitse legers... De Burgemeester luistert eerbiedig. De heer Holtzappel dient van antwoord. Hij geeft de Herr Ortskommandant de verzekering, dat er in deze gemeente niets zal haperen aan de samen werking tussen burgerlijk bestuur en Weermacht. Daarvoor kent hij deze Burgemeester te goed! Alhoewel geen lid van de NSB is deze Nederlan der de nieuwe orde met hart en ziel toegedaan, hij is een warm vriend van het Duitse volk en een groot vereerder van de Führer... Dat is wel geble ken toen de Burgemeester op hoog bevel verschil lende personen, die niets misdaan hadden, vreedzame burgers, achter slot en grendel moest laten zetten. Waarom? Alleen omdat ze het niet eens waren met de Duitsvijandige Regering! Of omdat ze Duits bloed in hun aderen hadden! (wordt vei-volgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5