Stichting Kinderopvang Goeree-Overflal(l(ee start campagne bedrijfsgerichte l(inderopvang LIGHT FRISDRANKEN: CALORIE-ARM SMAAKT ^:ii/ Eerste hulp handschoenen KINDERKLEDING HilK ÏLiDCa)® INTERMEZZO Jeugdwerk 'Elim' Ophalen oud papier Stichting Ontmoeting Een baan in de verzorging, ook voor u! Vereniging 'De Christenvrouw' Fietsveren op opmars Regionale zendingsavond GZB Goedkope fietsen worden moeilijker verkocht Zierikzeese havenmuur hersteld l bij: U SLAAGT ALLEMAAL BIJ ALEMAN. Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990 De Stichting Kinderopvang Goeree- Overflakkee start op 26 september a.s. een campagne met het doel kin deropvangplaatsen te verhuren aan bedrijven en instellingen. De Stichting Kinderopvang Goeree- Overflakkee is een samenwerkingsver band tussen het bestaande gastouder- projekt in Melissant en het kinderdag verblijf 'Harlekijntje' in Middelharnis. De beide instellingen hebben besloten gezamenlijk kinderopvang voor het eiland Goeree-Overflakkee te realise ren. Het is de bedoeling om met het verhuren van kindplaatsen het aantal kindplaat sen op het eiland Goeree-Overflakkee te maximaliseren. Op dit moment zijn er vergevorderde plannen om nog dit jaar een volledig kinderdagverblijf van 12 kindplaatsen in Middelharnis te starten en het gastouderprojekt tot 10 kind plaatsen uit te breiden. Met behulp van bedrijfsgerichte kinderopvang kan het aantal kindplaatsen tot maximaal 23 uitgebreid worden en kan bezien wor den of het in een later stadium mogelijk is tevens in Stellendam een kinderdag verblijf op te richten. De Stichting Kinderopvang Goeree- Overflakkee biedt bedrijven en instel lingen de mogelijkheid om kindplaat sen te huren bij kwalitatief hoogwaar dige kinderdagopvangvoorzieningen. Een kindplaats is de plaats die één kind in een kinderdagverblijf inneemt gedu rende vijf gehele dagen per week. In de praktijk blijkt dat gemiddeld drie a vier kinderen van twee kindplaatsen gebruik maken. Het is voor bedrijven aantrekkelijk om kinderopvang aan te bieden aan hun personeel.Veel bedrijven investeren grote bedragen in werving, opleiding en bijscholing. Daarom is het voor een bedrijf van belang om goed ingewerkt en opgeleid personeel voor de organisa tie te behouden. Het blijkt echter dat veel werknemers hun werkkring vroeg tijdig moeten verlaten vanwege hun ver antwoordelijkheid voor jonge kinderen. Dit betekent een aanzienlijke kosten post voor het bedrijf. Daarnaast leiden demografische en eco nomische ontwikkelingen tot een gro tere vraag naar arbeidskrachten. Veel bedrijven kampen reeds nu met een schaarste op de arbeidsmarkt. Het lan delijk emancipatiebeleid leidt daarente gen tot een groter aanbod aan vrouwe lijk (herintredend) personeel. Zij kun nen het tekort op de arbeidsmarkt opvangen, wanneer zij hiertoe in staat worden gesteld. Een groot probleem is echter het tekort aan kinderopvang. Bedrijfsgerichte kinderopvang kan hier voor een oplossing bieden. Het oprichten van een bedrijfscrèche is maar voor weinig bedrijven weggelegd. Een kinderdagverblijf is pas rendabel bij een capaciteit van minimaal 12 kind plaatsen. Dit betekent dat er ongeveer 20 kinderen opgevangen moeten worden. Alleen hele grote bedrijven kennen een dergelijke grote vraag naar kinderop vang. Daarnaast is het exploiteren van een bedrijfscrèche een bedrijfsvreemde aktiviteit. De kinderopvangvoorzienin gen op Goeree-Overflakkee bieden een eenvoudiger oplossing: het huren van het benodigde aantal kindplaatsen in een bestaand kinderdagverblijf. Jaar lijks kan het aantal kindplaatsen aan de behoefte worden aangepast en door middel van een standaardcontract wor den vastgelegd. De kostprijs van een kindplaats in het kinderdagverblijf op Goeree-Overflak kee is 13.000,-. Hierbij zijn inbegrepen de kosten van personeel, administratie, huisvesting, voeding en luiers. Voor de werkgever kunnen de kosten van een kindplaats lager zijn, aangezien de werkgever vrij is de ouders een bijdrage in de kosten van kinderopvang te vra gen. Het ministerie van WVC heefl hier voor een ouderbijdragetabel ontwik keld, afhankelijk van het netto gezinsin komen. De ouderbijdrage varieert van ƒ720,- tgot ƒ9.360,- op jaarbasis. Voor bedrijven, die vennootschapsbe lasting betalen, zijn de kosten van kin deropvang bovendien voor 100% aftrek baar van de vennootschapsbelasting, waarvan het percentage maximaal 40% bedraagt. Na aftrek van de ouderbij drage en de af te trekken vennoot schapsbelasting, resteert een netto be drag variërend van ƒ7.368,- (bij een minimale ouderbijdrage) tot ƒ2.184,- (bij een maximale ouderbijdrage) per kindplaats per jaar. Voor dit bedrag kunnen 1 a 2 waardevolle medewerkers voor de organisatie behouden blijven. In samenwerking met de gemeenten op Goeree-Overflakkee, het Gewestelijk Arbeidsbureau en de Stichting Kinder opvang Goeree-Overflakkee benadert het Zuidhollands Overleg Kindercentra (ZOK), een gesubsidieerde provinciale organisatie voor ontwikkeling en onder steuning van de kinderopvang, bedrij ven en instellingen in de omgeving van Goeree-Overflakkee. Veel bedrijven ont vangen binnenkort een informatiepak ket, waarin het aanbod nader wordt uitgewerkt. Dit informatiepakket bevat informatie over bedrijfsgerichte kinde ropvang en een uitwerking van de kos ten en baten van kinderopvang. Be drijven en instellingen die dit informa tiepakket niet hebben ontvangen, kun nen dit aanvragen bij het ZOK, tel. (010) 4 36 60 88 of aflialen bij de gemeente huizen van Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee, afdeling Welzijn. NIEUWE TONGE Op D.V. zaterdag 29 september hopen wij weer te starten met het Jeugdwerk. Omdat het de eerste keer is van het nieuwe seizoen, beginnen wij met een open avond. Zo kan een ieder eerst ken nis maken met elkaar en weer eens lek ker bijpraten. Een ieder die 15 jaar is (dus niet wordt) verwachten wij om 19.30 uur in 'Elim'. Ook je vriend(in) is deze avond hartelijk welkom. Allemaal de groetjes en tot ziens! Het J.W.C. Nederland kende in het verieden een groot aantal veren die het mogelijk maakten om waterwegen te kruisen. Na de Tweede Wereldoorlog zijn veel van deze veren verdwenen tot ergernis van veel fietsers die daardoor vaak hele ein den moeten omrijden om aan de over kant van het water te kunnen komen. Er is dan ook aktie gevoerd en dat heeft ertoe geleid dat veren met mogelijkheid van fietsvervoer weer in ere zijn her steld. Een paar jaar geleden kwam erop parti culier initiatief een fietsveer tussen Gorishoek en Yerseke. Met zoveel suc ces dat er nu plannen bestaan om komend jaar ook in andere delen van Zeeland fietsveren te laten varen. Zoetstoffen vervangen suiker Volkomen veilig Veel miniler calorieën Het kan ieder van ons iedere dag over komen; je raakt betrokken bij een groter of kleiner ongeval. Iemand raakt ge wond, al of niet ernstig, er vloeit bloed en er dient hulp geboden te worden. Veel mensen aarzelen vandaag de dag; hoe gevaarlijk kan het zijn in kontakt te komen met bloed van een onbekende? Is er kans op een (virus) besmetting? Om deze aarzelingen weg te nemen brengt LRC Nederland N.V. nu een speciale verpakking in de handel onder de naam Marigold Eerste Hulp Handschoenen. Het doosje bevat 6 medische rubber handschoenen, gefabriceerd uit zuiver latex. De handschoenen zijn in de medische wereld bekend als 'onderzoekshand- schoenen" en beschermen afdoende tegen geïnfecteerd raken. Ze zijn ver krijgbaar in de maten small/medium en large/extra large. Ze zullen worden ver kocht bij apotheek en drogist. Ze zijn bedoeld voor in de auto (in Duitsland een wettelijke verplichting), voor scho len, kantoren, sportaccommodaties, win kels, fabrieken: kortom overal waar mensen aktief zijn. De prijs per doosje van 6 stuks zal rond de ƒ4,25 liggen. MELISSANT Morgen (woensdag) wordt weer oud papier opgehaald. Graag tijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p. MIDDELHARNIS Voor de Stichting Ontmoeting hoopt op D.V. donderdagavond 27 september om half 8 de heer P. C. den Bok uit Slie- drecht te komen spreken over het werk van deze Stichting onder thuis- en dak lozen in Rotterdam. Door middel van dia's zal dit werk wor den toegelicht. De koUekte die gehouden wordt zal zijn ten bate van dit werk. Ieder is hartelijk welkom in de zaal ach ter de Chr. Geref. Kerk, Hoflaan, Mid delharnis. Alle zendingsvrienden van ons eiland worden hierbij hartelijk uitgenodigd op de zendingsavond, die D.V. op donder dag 27 september a.s. gehouden zal wor den in de Ned. Herv. Kerk te Som- melsdijk. Aanvang 19.45 uur. Medewerkenden: ds. A. Beens.te Lunte- ren, ds. A de Lange, Sommelsdijk en ds. K. Groenendijk, Sommelsdijk. Naast samenzang zal het koor van dhr. Zoon enkele liederen zingen en dhr. P. Kieviet op het orgel spelen. Uiteraard is er een kollekte voor het werk van de GZB en zal er zo mogelijk een boekentafel aanwezig zijn. Komt allen! 196S - 1990 In het weekend van 28 en 29 september a.s. viert volleybalvereniging Inter mezzo uit Middelharnis het 25-jarig bestaan. Vrijdag 28 september is gereserveerd voor de jeugdleden met als programma punten onder meer een voUeybaltour- nooi (17.00 tot 19.00 uur), een feest maaltijd en een filmvertoning. Op zaterdag 29 september tussen 13.00 en 17.00 uur zullen de huidige leden en de oud-leden hun kapaciteiten vertonen in een onderling tournooi. Tussen 17.30 en 18.30 uur is de officiële receptie gepland voor het bestuur en genodig den. Om 19.30 uur zal het grote jubi leumfeest beginnen. Het verleden en het heden van de ver eniging zal via een video-voorstelling in beeld worden gebracht en tevens is een uitgebreide tentoonstelling onder het motto „Een kwarteeuw Intermezzo" te bezichtigen. Ale aktiviteiten zullen plaatsvinden in de sporthal en de nieuwe zaal van het rekreatiekomplesx „De Staver'. Belangstellenden zijn op zaterdag 29 setpember tussen 13.00 en 17.00 uur van harte welkom. Juist voor mensen die vroeger weinig geleerd hebben, organiseert PBVE ZuidhoUandse Eilanden op verschil lende plaatsen opleidingen met ga ranties op werk. Binnenkort start de PBVE in Spijke- nisse met twee cursussen: de schakelciir- sus ziekenverzorging en een oriëntatie cursus in de verzorgende sektor. De eerste cursus is bedoeld voor volwas senen die in een verpleegtehuis willen gaan werken, gekoppeld aan een be roepsopleiding, maar niet voldoen aan de toelatingseisen! In de ziekenverzor ging kan men zowel part-time als full time de opleiding volgen. Arbeidsplaat sen daarvoor zijn op Goeree-Over flakkee. Hoeksche Waard, Voorne- Putten-Rozenburg en Rotterdam. De schakelcursus bestaat uit drie fases, duurt negen maanden, drie dagen per week: op maandag, donderdag en vrij dag van 09.00 tot 15.00 uur in Spijke- nisse. Wanneer men al werkzaam is geweest in de verpleging (b.v. als hulp), kan beke ken worden of er in de tweede of derde fase ingestroomd kan worden. De oriëntatiecursus is bedoeld voor vol wassenen, die belangstelling hebben voor de verzorgende sektor, maar niet weten of zij in een verpleeghuis, een ver zorgingstehuis of binnen een instelling voor gezinsverzorging willen gaan wer ken. Deze cursus in Spijkenisse duurt vier maanden, op maandag en dinsdag, van 10.00 tot 15.00 uur. Eén maand vindt oriëntatie plaats bin nen de gezinsverzorging, één maand binnen de bejaardenverzorging en één maand binnen de ziekenverzorging. De vierde maand vindt keuze-begeleiding plaats, dat wil zeggen: er wordt bekeken waar voorkeuren en kwaliteiten liggen, in relatie tot persoonlijke omstandig heden. Om zoveel mogelijk geïnteresseerde vol wassenen een kans te geven is de deelna meprijs van de PBVE laag {f 60,- cursus geld en 50.- voor gebruik van leermid delen) en is er een financiële regeling As de Nederlander een nieuwe fiets koopt, houdt hij terdege rekening met de kwaliteit en is ook bereid daarvoor te betalen. Fietsenhandelaren melden dat goed kope fietsen steeds moeilijker verkocht worden en dat terwijl voor bepaalde soorten kwaliteitsfietsen op het ogenblik al levertijden gelden. De fietsenfabrie- ken draaien al maanden op volle toeren, moeten laten overwerken en hebben extra mensen in dienst moeten nemen om aan de vraag te kunnen voldoen. De mooie zomer speelde daarbij een rol, maar zeker ook dat de fiets ons meest milieuvriendelijke vervoermiddel is. Ale fietsen zijn 'groen', daarover be staat geen verschil van mening. voor eventueel kinderopvang en reis kosten. Zowel de schakelcursus als de oriënta tiecursus start eind oktober/begin no vember en iedereen die belangstelling heeft kan geheel vrijblijvend de voor lichtingsbijeenkomst bijwonen op dins dagochtend 2 oktober a.s. in de Ichthus- school aan Krekelveen 338 in Spijke nisse (Waterland). De bijeenkomst begint om 09.30 uur. Voor telefonische informatie kunt u bel len naar het PBVE kantoor, tel. (01880) 2 20 77 (vragen naar mevrouw Oord). De restauratie van de havenmuur aan de Engelse kade in Zierikzee is voltooid. De kosten bedragen meer dan 1 mil joen. De oude havenmuur stond vorig jaar op instorten, er is zeven maanden aan de reparaüe gewerkt. Om te voorko men dat de muur uit twee delen zou gaan bestaan, werden 74 palen geheid die werden opgevuld met beton. Tussen de stalen palen werd eveneens beton gestort. Ook de muur aan de Vissersdijk moet worden opgeknapt, maar de Gemeente Zierikzee heft daarvoor nog geen geld. afd. Middelharnis/Sommelsdijk D.V. woensdag 26 september a.s. hopen wij weer te vergaderen. Deze avond zal er een film vertoond worden over het zendingswerk van de Ger. Gem. op Irian Jaya. Aanvang kwart voor acht in 'de Hoek steen', Ring 13 te Middelharnis. Gasten zijn hartelijk welkom. Het programma voor het komend seizoen is: 26 september: Film over het zendingswerk van de Ger. Gem. op Irian Jaya. 24 oktober: Gecombineerde vergadering met Dirks land. Drs. P. J. Verhage van de stichting 'de Poort'. Depressiviteit en de hulpver lening vanuit sfichting 'de Poort'. 21 november: Dhr. G. Slootweg: Bekende vrouwen uit de geschiedenis 'Anne Maria van Schuurman'. 19 december: Kerstavond. 23 januari: Dhr. de Ronde. Dia-lezing over Roeme nië, voor en na de ontwikkelingen van december vorig jaar. 20 februari: Jaarvergadering. 27 maart: Wordt zo spoedig mogelijk bekend gemaakt. 17 april: Paasavond. 15 mei; Ds. de Bode uit Maasdam: 'Israël in het midden der volken'. Nu ook volop keuze in vanaf maat 116 tot 188 Boompjes 15 3253AC Ouddorp Telefoon 01878-1277 Er verschenen de laatste jaren steeds meer light-produkten op de markt. Daarbij was het vaak moeilijk te begrijpen waarom een voedingsmiddel ineens het etiket 'light' ging dragen. Zo concludeerde bijvoorbeeld de Consumentenbond na een uitgebreid onderzoek, dat "veel light-produkten ongeschikt zijn voor mensen, die aan de lijn doen, omdat ze niet passen in een energiebeperkt dieet. Andere light-produkten zijn overbodig, omdat ze allang te koop zijn onder andere namen. Echter," zo vervolgt de bond, "het verwijt 'oude wijn in nieuwe zakken' geldt niet voor light-frisdranken. Daar heeft de consument meer keus dan voorheen." Goed nieuws dus. Het grote verschil in calorieën tussen 'gewo ne' frisdranken en 'light' is te danken aan het gebruik van suikervervangende zoetstoffen. Een van de modernste van deze zoetstoffen is aspartaam. Aspartaam wordt onder de merknaam NutraSweet op de markt gebracht en in zeer veel levensmiddelen verwerkt. Andere sui kervervangende zoetstoffen zijn bijvoorbeeld saccharine en cyclamaten. Deze laatste twee worden in light-frisdranken met vruchtesap zoals cassis, cerise en sinas verwerkt. De toepassing van suikervervangende zoet stoffen is streng geregeld in de Warenwet. Er mogen dus alleen maar suikervervangen de zoetstoffen worden gebruikt die absoluut veilig zijn. Vroeger dacht men verschillend over de suikervervangende zoetstoffen, maar ze zijn onschadelijk voor de gezondheid, zoals uitgebreide laboratoriumproeven en uitspraken herhaaldelijk hebben aangetoond. Deze onderzoeken werden uitgevoerd door dé autoriteit op dit gebied, de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA), die slechts de allerstrengste maatstaven han teert. Daarbij is gebleken dat zelfs als mensen enorme hoeveelheden van bijvoorbeeld si nas (30.000 blikjes per jaar 800 per dag) een mogelijk schadelijk effect van saccharine niet is vast te stellen. Ook aspartaam door stond de strenge beproevingen van de Ame rikaanse Food and Drug Administration met glans. In 1981 werd de zoetstof officieel vrijgege ven voor gebruik in levensmiddelen. Sinds dien wordt deze zoetstof, die maar liefst 200 keer zo zoet is als suiker, steeds meer toege past om calorie-rijk suiker te vervangen en voedingsmiddelen op smaak te brengen. Het Voorlichtingsburo voor Voeding zegt: Voor mensen die op hun gewicht letten of die minder suiker willen gebruiken zijn light- frisdranken een goed alternatief voor gewo ne frisdranken. Voorloper op de light-frisdranken was Rivella Blauw. Deze aparte frisdrank werd al in Nederland op de markt gebracht in de jaren zestig. Daarna werd het begrip en de naam 'light' pas goed gevestigd toen 7UP in Ne derland in 1977 het eerste levensmiddel was dat men in light-versie kon kopen. In de jaren tachtig kreeg dit succes een vervolg met een duidelijke 'light'-trend. Maar on danks deze trend en de enorme hoeveelheid publiciteit over light-produkten, weet bijna niemand nog precies hoe weinig dik-maken- de calorieën een light-frisdrank bevat. Of hoe groot het verschil in calorieën is tussen gewone frisdrank 'light'. Maar wanneer mag een produkt nu de term 'light' voeren? Volgens de Warenwet mag een levensmiddel pas 'light' heten als het ten minste 33% minder calorieën bevat dan het oorspronkelijke produkt of soortgelijke waren. Als we vervolgens de klassieke fris dranken naast hun light-varianten zetten, dan vinden we spectaculaire verschillen, die ver beneden de norm van de Warenwet liggen. Zo bevat een glas Seven-Up per glas 88 calorieën, tegen Seven-Up Light slechts twee. Een glas Pepsi-Cola bevat 92 calorieën, Pepsi-Cola Light geeft daarentegen slechts een waarde van 0,6 calorieën. Royal Club Light tenslotte is verkrijgbaar in vier sma ken: cassis, cerise, citroen en sinas. Alle vier hebben slechts acht calorieën per glas van 20 cl. Deze cijfers, hieronder nog eens duide lijk weergegeven in de tekening, bewijzen dat deze 'light'-frisdranken ruim voldoen aan de in de Warenwet gestelde eisen. Overzicht calorische waarden frisdranken en Ijghtversles REGULAR COLA 92 r.iloficcn (pcrgiaiuaii^OUmlJ COLA LIGHT Bovalpetqlas(?OOm 0.6r,,l 96r.,l,„ Ipi!' Qia^ van viijchienlimonade Beval pot glas [JOOmii -----------8cjl r REGULAR LEMON LiME BB^nlo...... Ofi glJï «dn .>00 ml) LEMON LIME ilGHT BGvdlppfqliisi^Üünil) _y-------2 cal Gewone frisdrank in verqelijkmg mei üghl frisdranken Duidelijk IS Ie zien hoeveel minder calorieën Ligtit (risdranken bevatten Liqni vfucnlenlimonaaes zoals Cassis en Sinas neooen iets meer calorieënaan dijv Colaomdat vructiiensap van nalutfi t^uikpt tieval VIM Vfuchlentim Norm iKjtil /oveeicaioiieen/ouder "1 LTUU

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2