EIUVflDEII-niEIJWS vanDroiigelen IN GESPREK MET... Power 2000 September extreem nat begonnen Schaken De Zwarte Pion Bowling Vereniging lUiddelharnis Waterschap doet cijferwerk nog eens dunnetjes over Kwaliteitserkenning voor slagers dhr. H. V. d. Linde te Ouddorp Konferentie Verzorgende Beroepen Uitslagen damvereniging 'Denk en Zet' Hoefsmeden vader en zoon Vrieze uit Renesse werden bekroond bij wedstrijd beste lioefbeslag No. 5936 Weerpraatje Uitslagen maandagavond competitie 3 september Uitslagen dinsdagavond competitie 4 september Puntenklassement de juiste [Q taxatie... nvm Makelaar Tamboer Projekt zoet water n iet gesch rapt Niet bestek-klaar d.d. 17 september 1990 3e Blad VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 Nieuwe boeken Evert Kuijt, Huisgenoten des geloofs. Uitgeverij De Banier. Paperback. 64 pag. Prijs 12,50. Evert Kuijt schreef een aantal verhalen waarin hij iets weergeeft uit het leven van Christenen in de Oostbloklanden. De bundel bevat vijf verhalen: vier voor volwassenen en één voor kinderen. Het boekje werd geïllustreerd door Jaap Kramer. O Dr. W. Aalders, Revolutie en Perestroika. Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 92 pag. Prijs 22,50. Vorig jaar is allerwegen aandacht gege ven aan het tweede eeuwfeest van de Franse Revolutie. Tal van publicaties verschenen. Zo ook één van de hand van dr. W. Aalders: 'Revolutie en Réveil 1789- 1989', waarin hij een pleidooi voerde voor het gaan in het voetspoor van Groen van Prinsterer. Aalders' tweede boekje over de Revolutie dat onlangs uitkwam, geeft nog enige kritische kant tekeningen bij de beginselen van de omwenteling in 1789. Met name aan de hand van nieuw historisch materiaal toont hij aan dat de revolutie in plaats van vrijheid en democratie terreur en willekeur brengt. Als twee eeuwen Revo lutie - aldus dr. Aalders - ons iets geleerd hebben, dan is het dat gerechtig heid en vrijheid religieus geworteld zijn. Wie die religieuze wortel ontkent en negeert, opent de deur voor de dictatuur en de slavernij van het onrecht. O Reformatie-studies. Congresbundel 1989. Onder redactie van dr. W. de Greef en drs. M. van Campen. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. 96 pag. Prijs 29,-. De uitgave van deze bundel vond plaats in samenwerking met de (sedert novem ber 1988 bestaande) Stichting ter bevor dering van de kennis van de Reformatie. Het bevat de referaten van het eerste congres van de stichting dat er op 30 augustus 1989 in Apeldoorn werd ge houden. Een deel van de lezingen geeft een beeld van de stand van zaken betref fende het onderzoek van de Reformatie uit de bronnen. Enkele namen en thema's: het Lutheronderzoek (J. P. Boendermaker), Zwingli in Nederland (G. W. Locher), Calvijn in gesprek (W. van 't Spijker), Bucer en Calvijn over de preadestinatie (M. de Kroon). Het laat zich verstaan dat congres en bundel met name gericht zijn op hen die meer dan enige elementaire kennis van de Refor matie bezitten. O Dr. W. H. Velema, De pastorie - huis van de gemeente? Uitgeverij Kok Voorhoeve te Kampen. Paperback. 72 pag. Prijs 14,50. Enige tijd geleden hield prof Velema, de Apeldoornse ethicus, op uitnodiging een referaat op een vergadering van Hervormd-gereformeerde predikants vrouwen. Dit boekje geeft de uitwerking van die lezing. Het gaat in op bestaande praktische vragen over de taak van de predikantsvrouw ten opzichte van de eigen man, het gezin en de gemeente. Het boekje is allereerst gericht op de pastoriebewoners, maar ook op leden van kerkeraden en van de gemeente zelf O D. Bosch, Psalmgesprek. Uitgeverij Kok te Kampen. Paperback. 92 pag. Prijs 18,90. De schrijver is rustend huisarts te Kam pen. Dit boekje bevat zijn (zoals de uit gever het verwoordt) persoonlijke ver werking van een veertigtal psalmen; ver tolkingen in de vorm van vrije bewer kingen. Literaire begaafdheid en de vaardigheid om subtiele gevoelens on der woorden te brengen, zijn deze emeritus-arts niet te ontzeggen. Het bundeltje bevat treffende passages. Toch is het geheel op tal van plaatsen veel te vlak. Een enkel voorbeeld. „Ik heb echt getobt om dit te begrijpen. Tot ik mij weer verdiepte in de zin van het leven" (vgl. Ps. 73:16-1-17). „Pas als je eerlijk met de Heer praat over al het verkeerde in je leven, bloeit het leven weer op. Hij laat zich vinden, als je maar eerlijk en oprecht wilt zijn voor Hem" (vgl. Ps. 32:5-h6). Het boekje mist de diepte van de Psal men zelf Ik kan het dan ook niet echt aanbevelen. O Dr. D. Martyn Lloyd-Jones, De Bergrede (I). Pastoraal uitgelegd. Uitgeverij J. J. Groen Zn., Leiden. Gebonden. 320 pag. Prijs 49,-. In paperback-uitvoering 39,-. Dr. D. Martyn Lloyd-Jones, Wordt niet dronken in wijn. Uitgeverij De Banier te Utrecht. Paperback. 356 pag. Prijs 28,50. Twee boeken in Nederlandse vertaling van de bekende prediker van de Lon- dense Westminster-Chapel. Lloyd- Jones leefde van 1899-1981. Het is een heel goede zaak dat inmiddels enkele van zijn tientallen boeken - meest ver klaringen van Bijbelgedeelten - nu ook in onze taal verkrijgbaar zijn. Deze beide boeken die onlangs uitkwamen, zijn vertaald door resp. drs. H. de Deugd en dr. R. Schoonhoven. Ik volsta op dit moment met een hartelijke aanbeveling. Wie een pastorale uitleg wenst van (in dit geval) Ma??/!. 5:1-48 en Efeze 5:18 - 6:9 schaffe zich deze geschriften aan. Goede en betrouwbare kost! Over een aantal weken hoop ik uitvoeriger op de inhoud van deze twee boeken in te gaan. O Tot slot de aankondiging van een tweetal leesboeken. Ontvangen werden: Cor Bruijn, Sil de strandjutter. Uitgeverij Callenbach te Nijkerk. Paperback. 272 pag. Geïllustreerd. Prijs/14,90. Het bekende boek over de jutter van Ter schelling met de zijnen. Annette Colen, Geert de klokkenmaker. Met tekeningen van Erik Uitenbogaard, Uitgeverij La Rivière Voorhoeve te Kampen. 50 pag. Prijs 14,75. Een leesboekje voor 12 jaar en ouder. Geert kan niet zo goed leren. Hij heeft problemen om geschikt werk te krijgen. Uiteindelijk komt Geert op een speciale werkplaats en twee dagen per week op een speciale school. J. K. Komolete wontnainrichtina OoHqensplaat -^ Tj 01873-1437 Komplete woninginrichting (door J. H. Pelleboer) De eerste decade (tien dagen) van september zijn koel en extreem nat verlopen. Dat laatste was met name in het Noordoosten van ons land het geval, waar plaatselijk in genoemde periode de 80 mm regen werd overschreden. Normaal geeft de hele september 68 a 70 mm regen. Wij hebben in deze eeuw tweemaal een zo extreem natte eerste periode van deze maand genoteerd. Dat was in 1974 in Zeeland met 80 mm en in 1912- het record - met 86 mm in Groningen en Denekamp gemeten, 93 mm in Wassenaar en 96 mm in Edam. Na zo'n koele en extreem natte entree weet september zich soms bijzonder goed te herstellen met hogedruk en zonnige nazomer-dagen. De term nazomer gebruiken wij wanneer het kwik, met zon, boven de twintig graden komt. Verle denjaar gebeurde dat in De Bilt op 17 dagen, tegen normaal 10 dagen. De topper van deze eeuw was september 1949 met 23 nazomerdagen. De afgelopen zomer heerft de meeste zon, rond 100 uren meer dan normaal, in Zeeland gegeven. In het Noordoosten was te weinig zon, vooral als gevolg van het tekort van 80 uren zon in juni. De maand augustus was deze zomer de beste, gevolgd door juli, al had die maand een te koel entree in de eerste helft. Van 1 juni t/m 8 september (100 dagen) noteerden wij 52 goede tot fraaie terras- en stranddagen. Gelijk aan normaal. Verleden jaar waren dat er 62. In 1989 in juni zes en in juli drie mooie zomerdagen meer dan dit jaar. Maar omdat vooral de periode half juli tot en met augustus het heel goed deed - waarin juist de top vakantieperiode viel - is de zomer bij velen van ons als zeer positief, als een prima zomer overgekomen. Noorder glashandel - L.V.Z. de Staver3 - 1 Offerhaus Watersport 2 - De Krijgers3 - 1 V.V.H. - Breeman Animals3 - 1 Offerhaus Watersport - Red Arrows4 - O De Bingoos - The Strikes2 - 2 Black Giants - De Schuivers1 - 3 Offerhaus Watersport7.0 pnt. 2680 Fins Noorder Glashandel5.0 pnt. 2651 Pins Offerhaus Watersport 25.0 pnt. 2502 Pins Bingoos5.0 pnt. 2221 Pins Black Giants4.0 pnt. 2603 Pins V.V.H4.0 pnt. 2396 Pins De Schuivers4.0 pnt. 2194 Pins L.V.Z. de Staver.... 3.0 pnt. 2499 Pins De Krijgers3.0 pnt. 2387 Pins Red Arrows3.0 pnt. 2376 Pins The Strikes3.0 pnt. 2277 Pins Breeman Animals2.0 pnt. 2368 Pins Heeft u interesse in competitie bowlen, kom dan eens langs op de maandag of dinsdagavond. De eerste vier weken zijn gratis. Bowlen is een sport die door iedereen beoefend kan worden, jong of oud. Misschien tot ziens. in het doolhof van prijskaartjes Tel. 01870-3477 Het zoetwaterprojekt ten behoeve van de land- en tuinbouw op Tholen en op Sint Philipsland kan waarschijnlijk gewoon doorgaan. Het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen heeft één dezer dagen besloten gehoor te geven aan de wens van de algemene vergade ring. Die v/eigerde namelijk in te stem men met de uitvoering van de eerste fase van voornoemd plan, de aanleg van een basisvoorziening op Sint Philipsland. Eerst diende er duidelijkheid te komen over de te maken kosten van een derge lijke voorziening op Tholen. Uit de woorden van de dijkgraaf! C. Hage uit de kern Oud-Vossemeer kon toen wor den opgemaakt, dat het voorgenomen projekt een flinke vertraging zou oplo pen. Mogelijk zou zelfs het gehele plan op losse schroeven komen te staan. Dat lijkt dus echter wel mee te vallen. Volgens Dijkgraaf Hage heeft het dage lijks bestuur niet overwogen het zoetwa terprojekt af te blazen. „We hebben afgesproken om de algemene vergade ring die informatie alsnog te verstrek ken, waarom ze gevraagd heeft. Ons is namelijk verzocht om de begroting zo snel mogelijk door te lichten en dat gaan we dan ook doen", aldus dijkgraaf Hage. Voor 18 september is er een nieuwe bij eenkomst van de algemene vergadering uitgeschreven. „In verband met de sub sidie dient er duidelijkheid te zijn op 21 september. We gaan onze uiterste best doen om voor de bijeenkomst van het algemeen bestuur aangepast cijfermate riaal te produceren, zodat een evenwich tige besluitvorming mogelijk zal kun nen zijn. Het nalopen en het toetsen van de diverse cijfers gaat een geweldige krachtsinspanning vergen. Hopelijk is het voldoende voor de hoofdingelan den". In de motie die werd aangenomen staat dat het dagelijks bestuur de oorspronke lijke begroting voor de basisvoorziening op Tholen tegen het licht moet houden en dient „te voorzien van reëele cijfers". Volgens de dijkgraaf Hage is het echter onmogelijk om met een bestekklare begroting voor de dag te komen. „Dat kan eenvoudig niet, want dat kost wel een jaar tijd. We kunnen evenwel alles op een rij zetten. De prijsstijgingen en de rente bijtellen. Kijken of er eventueel plukssen of minnen zijn. Bezien of we niet te licht hebben gedacht over het uit te voeren grondwerk. Als de vergadering meer cijfers op tafel wil hebben, het onderste uit de kan, dan lopen we dit jaar de toegezegde subsidie mis", zegt dijkgraaf Hage. Het waterschap bekijkt echter nog of het personeel het cijferwerk kan uitvoeren. Mogelijk wordt de hulp van de Heide mij ingeroepen. „Dat zien we wel. Het zou me niet verbazen. Er is in ieder geval wel in die richting gedachf', vertelt de dijkgraaf Hage. Hij voegt daar nog eens aan toe, dat uit eindelijk de algemene vergadering be slist. „Wij spannen ons in de ingeslagen weg te vervolgen. Men zei: kom met betere cijfers. Dat doen we dan ook. Het blijft echter natuurlijk afwachten of het voldoende is, of de hoofdingelanden tevreden zullen zijn". „ginds, ver achter Ouddorp, wordt een toren gebouwd daag'lijks wordt er veel hout aangesjouwd". Aldus begint een vers van de bijna 93-jarige heer Hein van der Linde, woonachting in 'de Vliedherg'. „Ik ben een rij mer", zegt hij en vervolgens draagt hij. uit het hoofd, een aan tal verzen van zijn hand voor. De meeste zijn beslist humoristisch. Bovenstaande regels slaan op de vroegere vuurtoren. Deze werd begin 1900 gebouwd en op het laatst van de oorlog door de Duitsers opgeblazen. Het duin waarop de vuurtoren stond droeg de naam 'Carletienzo vertelt hij. De huidige vuurto ren is op dezelfde plaats gebouwd. In het jaar 1897 werd Hendrik van der Linde, zoals hij officieel heet, vlakbij de vuurtoren, bij de Punt, geboren. „Ik weet nog dat, toen ik een opgroeiende jongen was, mijn vader het Westhoofd in kaart heeft gebracht. En ik weet nog, dat bij laag water de vele kielplaten voor de kust zichtbaar waren. Heel vroeger lag er in het Goereese Diep een dorpje. De naam ervan ben ik vergeten ('t Somerland?). Ook weet ik nog", springt hij van de hak op de tak, dat ik koeiewachter was in de 'Zoute Laagte'. Er groeide daar ontzettend veel melkwied. Daar liepen 360 koeien te grazen van de boeren uit de omgeving. Een storm heeft echter alles wegge vaagd". Voor hij zich in 1924 als kapper in Stellendam vestigde, had hij heel wat ambachten gehad. Hij werkte in de chichoreifa- briek en in de meekrap. In dienst zat hij bij de huzaren in Breda. Ook is hij nog stoker op een schip geweest. „Ik ging overal op af' en nog tintelen zijn ogen. „Ik was een lieve man voor iedereen: ik was erg gezien", klinkt het bijna aan doenlijk. Ik vraag hem wat over chichorei en meekrap: „Chichorei was een vrucht waarvan chocola en koffie werd gemaakt. Meekrap moest je met een delf spa delven. Desten gels gebruikten ze voor verfstoffen. Het was ook goed voor de grond vanwege de zuurstof'. Maar Hein wilde kapper worden. Hij was een doorzetter en kon goed leren. In Rotterdam behaalde hij alle nodige diploma 's om het kappersvak te kunnen uitoefenen. „Ik had de gezelligste zaak van het hele eiland. Toen de Haringvlietdam werd aangelegd lieten alle bazen zich bij mij scheren en knippen. Dan moest ik weleens zeggen: zou den jullie niet eens naar je werk gaan, want je kan niet de hêêie dag hier bluuve. Ik verkocht ook sigaren en dameslo tion en zo". „Scheren en knippen doe ik nog. De burgemeester zei een poosje geleden tegen me dat ik de oudste kapper van Neder land ben. Ik ben soms een hulp in de nood. Want als er hier in 'de Vliedberg' iemand ziek is. ga ik hem knippen of scheren. Je zou me bijna een broeder kunnen noemen want ik sleep hier wat af de hele dag. Ik breng oudjes naar de lift of naar hun kamer. Ik heb het gewoon druk met alles". ..Kunt u ook nog goed lezen?" „Prima. Ik lees soms een boek over wilde dieren of over het menselijk lichaam. Ik ben eens aan mijn maag geopereerd door dr. Stoel, met wie ik goed kon opschieten. Ik zei tegen hem, dat ik best medicijnen zou willen studeren. „Heb je een dikke portemonnee?" vroeg hij toen In Stellendam is hij behalve kapper, ook begrafenisbedie- naargeweest. „Dat kon ik wel hoor, ik kon goedspreken. Om mijn hoge hoed hing een lint. Dat was toen nog gebruike lijk". Dit werk heeft hij 7 jaar gedaan. In 'de Vliedberg' heeft dhr. v. d. Linde het prima naar de zin. Hij is trots op zijn mooie spulletjes. Ik moet alles van hem bekijken: het dressoir, zijn bed, de keuken kastjes enz. Voor ik wegga zegt hij nog gauw een paar verzen op. Eén eryan zal ik ook u laten horen: ik wou dat ik een koe was dan was ik o, zo blij 'k liep iedere dag te grazen in een of andere wei kreeg ik mond- en klauwzeer dan was ik niet gezond en liet ik me slachten roor 15 cent de pond Teun ie Knöps VUVVWVVtfVtfWSA/VVVW/VWVVWVVyVVWVVWVtfVVVUhlWJ^^^ De commissie verzorgende beroepen van de Jeugdbond van de Ger. Gem. en de Prot. Chr. vereniging van verpleeg kundigen en andere werkers in de gezondheidszorg Het Richtsnoer, beleg gen een konferentie op D.V. zaterdag 3 november 1990 in de aula van de Driestar te Gouda, Ronsseweg 557. Thema: Over patiënten die hun wil niet kunnen uiten. Sprekers: Dhr. G. van Brenk Mw. mr. M. Daverschot Ds. W. H. van Kooten Aanvang 10.00 uur (vanaf 9.30 uur koffie). Opgave: bondscentrum JBGG, postbus 79, 3440 AB Woerden. Er wordt een kollekte gehouden voor de onkosten. Een lunchpakket dient u zelf mee te nemen, voor soep en koffie wordt ge zorgd. Uitslagen afdeling 1: Boeter- Peemanafg. van Prooijen - de JagerO - 1 Hollander - VerolmeVi - Vi C. J. Smh - MourikVi - Vi Lesuis - du PreeO - 1 Robijn - de Glopperafg. =/-{- Afgebroken partij vorige ronde: de Glopper - Lesuis1 - O Afdeling 2: de Bruin - LugtenburgVi - Vi van Doorn - MarkwatVi - Vi van Bracht - Taaie1 - O Albrechts - Ant. Visserafg. -I+ Groenendijk - V. d. WaalO - 1 Wolters - van Schaardenburgh1 - O V. d. Does - Kastelein1 - O Maliepaard - NoordijkO - 1 HK Smit - J. Bakelaar1 - O Commentaar: Boeter staat wat aanvallender in hun afgebroken partij. De stelling is zeer scherp. De Jager had al snel een kwah- teit te pakken en won volgens plan. Hol lander won in eindspel een pion, maar het had eerder andersom kunnen zijn. Du Pree kreeg de winst door afruil oppo nent. Hij was er zeer tevreden mee. De Glopper staat een pion voor en heeft ook aanvalskansen met 2 vrijpionnen in eindspel. CJ Smit hield de agressieve Mourik van het lijf Zijn partij vorige week: Verloor kwaliteit ipv Dame. Excuses! jrfl Onder deze naam presenteert het 'Er is Hoop" team een Gospelprogramma spe ciaal gericht op de jeugd, te beluisteren vanaf 2 oktober elke dinsdagmiddag van 12.00 tot 13.00 uur via Radio Su perstar. Met deze, voornamelijk Engelstalige muziek wordt de boodschap van Jezus Christus op een zeer eigentijdse manier uitgedragen. Direkt na 'Power 2000' van 13.00 tot 14.00 uur start een informatief programma wat de zeer toepasselijke naam 'Come Together' gaat dragen. Het ligt in de namelijk in de bedoeling om tijdens dit programma diverse Evan gelische aktiviteiten door te geven, uiter aard omlijst door positieve muziek. Hierbij worden de kerken en Evangeli sche gemeenten uitgenodigd hun nieuws berichten kenbaar te maken zodat ook deze in dit programma kunnen wor den verwerkt. Het 'Er is Hoop' team is dankbaar voor de ruimte die Radio Superstar voor het uitzenden van deze programma's be schikbaar heeft gesteld. De medewerkers aan deze programma's streven naar een zo groot mogelijke kwaliteit op zowel muzikaal als tech nisch gebied. Voor de kerken die nu al willen reageren, kunnen hun berichten over diverse akti viteiten schriftelijk, liefst 14 dagen van te voren, afgeven bij Bijbelhuis 'de Korf, Westdijk te Middelharnis. Tel. (01870) 57 04. Radio Superstar is te beluisteren via de kabel 100.4 mHz en via de ether op 107.3 mHz. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Afdeling I P. Leroy - A. Verolme2 - O J. Dekker - A V. d. Veer1 - 1 J. van Hoorn - H. Koese1 - 1 I. Mackloet - C. Spee2 - O Afdeling II J. Lodder - J. Verbiest2 - O A Knape - A. van Heumen1 - 1 M. Klink - A. Krijgsman1 - 1 H. Verolme - I. Koese2 - O Afdeling III J. Kamp - G. M. Koese1 - 1 J. V. d. Kooij - H. SchellevisO - 2 H. Noordijk - A. v. d. SluijsO - 2 G. Zaaijer - J. HoUeman1 - 1 C. V. d. Groef - L. van Erkel1 - 1 Afdeling IV R. Jacobs - J. A, GebuisO - 2 P. van Groningen-J.K. de Rooij....2 - O Onderstaande slagersbedrijven uit onze regio hebben van het lAS, het Instituut voor Ambachtelijke Slagerijen voor de kwaliteit van hun produkten een erken ning in 'goud' ontvangen. Een erken ning geldt voor de duur van een jaar. M. van der Veer, Dubbele Ring 2, Som- melsdijk kreeg goud voor gekookte worst en gekookte ham (achterham); Slagerij van Weezel, Voorstraat 22, Stel lendam kreeg goud voor gekookte worst en leverworst; Slagerij van Floresteijn, Raadhuisstraat 13, Ouddorp ontving goud voor z'n gekookte worst; van Centrum Slagerij BV, Weststraat 2a, Ouddorp werd het gebraden gehakt met goud bekroond, en Slagerij Buth BV, Pieter Biggestraat 41 te Ooltgensplaat won goud met z'n ge kookte worst, z'n leverworst en met zijn gebraden gehakt. Tijdens de Nationale Tentoonstelling van de vereniging 'Het Koninklijke Nederlandsche Trekpaard' die eens in de twee jaar gehouden wordt te Den Bosch, waarbij ca. 300 Trekpaarden en ca. 300 Haflingers en Haflo-Arabes meedingen voor het Nederlands Kam pioenschap, heeft de Koninklijke Ver eniging tevens een wedstrijd uitgeschre ven voor het beste hoefbeslag. Alle hoefsmeden uit Nederland kunnen hieraan deelnemen. Een deskundige jury bestaande uit een dierenarts en een docent van de Hoefsmeden Academie beoordeelden het hoefbeslag. Er hebben ca. 50 hoefsmeden aan mee gedaan waardoor de jury ca. 90 paarden moest keuren op hoefbeslag. Als beste hoefsmid bij de Trekpaarden werd zoon Frans Vrieze beoordeelt met het paard Kitty van de Bosweg, eigenaar S. V. d. Velde te Zonnemaire. Vader Rinus Vrieze werd met de Haflo-Arabe Hengst Pablo, eigenaar B. Docter te Rockanje als beste beoordeeld. Het mag een groot succes genoemd wor den dat zowel vader als zoon bekroond werden met een eerste plaats. De heren Vrieze hebben hun praktijk en een paar- densportartikelenzaak in Renesse. Het beslaan van de paarden gebeurt ook in de praktijk, maar ze beslaan ook 'de paarden in de regio en soms ver daar buiten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9