EIÜVIIDEfl-niEUWS Open dag gemaal Dirksland en afvalwaterzuivering Middelharnis Bazar in De Samaritaan Zeer fraaie droogschuur De Wacht aan de lijn Rommel voor peuters een receptie, koffiemaaltijd of koud buffet in een eeuwenoud fort ^'FORT PRINS FREDERIK'-^ Uitnodiging verkoopdag Jan Knape Mzn. No. 5936 Alle 130 waterschappen in Neder land houden op zaterdag 6 oktober open huis. Het is dan de eerste keer dat een landelijke waterschapsdag wordt gehouden. Iedereen die be langstelling heeft kan die dag een bezoek brengen aan onder meer waterwerken als gemalen en instal laties die het afvalwater van huis houdens en bedrijven zuiveren. Op Goeree-Overflakkee zijn van 10.00 tot 16.00 uur geopend: het gemaal 'Smits' in Dirksland van het water schap Goeree-Overflakkee en de afvalwaterzuiveringsinrichting Mid delharnis van het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Medewerk(st)ers verzorgen ter plaat se rondleidingen. Ook wordt er een videofilm vertoond en is er informa tiemateriaal beschikbaar, waaron der een stripboekje voor de jeugd. -^^. VERGROSND VeHSLAPT J^.* De ideale oplossing voor ieder een die met een dubbel kijk- probleem te kampen tieeft. Brilleglazen met een komforta- bel breed leesdeel dat geleide lijk en zonder zictitbare overgang verloopt naar de sterkte die u nodig heeft om ook in de verte goed te kunnen zien. Maak eens een afspraak en wij vertellen u alles over goed zien op iedere afstand met één en dezelfde bril. ^CENT/?^ Zandpad 56 Middelharnis Tel, 01870-3437 Rietmatten Behandeling rekreatiecentrum VERVOLGVERHAAL - 15 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 Tot de landelijke waterschapsdag is besloten omdat de waterschappen meer bekendheid willen geven aan hetgeen zij doen en laten. Uit onderzoek is geble ken dat maar weinig Nederlanders het werk van de waterschappen kennen. Toch zijn de waterhuishouding, de waterkeringen en de waterkwaliteit in sloten, singels en plassen van groot belang. De waterschappen spelen ook een steeds belangrijker rol in de aanpak van de milieuproblemen. Tijdens de open dag willen het zuive ringsschap Hollandse Eilanden en Waar den (wettelijk een 'waterschap') en het waterschap Goeree-Overflakkee laten zien wat er met het geld dat de burger jaarlijks betaalt, gebeurt. Het is de bedoeling dat de burger zich meer betrokken gaat voelen bij alles wat met water te maken heeft en dat mensen milieubewuster met water omgaan. Ook het NOS-programma Van Gewest tot Gewest besteedt uitgebreid aandacht aan het werk van de waterschappen tij dens haar uitzendingen op 10, 17, 24 en 31 oktober en 7 november. Het te bezichtigen gemaal Smits ligt langs de Westhavendijk aan de west zijde van de Dirkslandse haven. Het gemaal heeft een belangrijke funktie in de zoetwatervoorziening van midden- Flakkee. Een belangrijk deel van het water dat bij gemaal 'Joh. Koert' bij Middelharnis wordt ingelaten, wordt bij gemaal Smits weer uitgelaten op de Dirkslandse haven die in open verbin ding staat met de Zuiderdiepboezem. Het water uit deze boezem wordt bij laag tij bij de buitenhaven van Stellendam door een sluis op de Noordzee ge loosd. De op de waterschapsdag geopende afvalwaterzuiveringsinrichting (awzi) aan de Westhavendijk te Middelharnis, zuivert het afvalwater van huishoudens en bedrijven in de kernen Middelharnis en Sommelsdijk. Het afvalwater wordt in de installatie voor meer dan 95 pro cent biologisch gezuiverd. In de natuur beschikt water over een zelfreinigend vermogen. Dit proces vindt in een awzi versterkt plaats. Biologische zuivering gebeurt dan ook met behulp van bacte riën en andere kleine organismen. Het gezuiverdeafvalwater wordt uiteindelijk geloosd in het Haringvliet. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Als ik aardappelen opsla, worden ze de ene keer groen en een andere keer slap, of heel zoet. Waar zou dat aan liggen? Antwoord: Aardappelen kunt u het bes te bewaren op een goede geventileerde en donkere plek, liever niet opgestapeld maar naast elkaar uitgestrooid. Modder, klei en vuil moet u er tevoren afvegen, dan kunnen ze beter ademen. Niet was sen, want ze moeten beslist droog zijn om rotten te voorkomen. Liggen ze in het licht, dan worden ze groen en dgl. groene plekken bevatten solanine, pre cies als die bij onrijpe piepers. Solanine is een giftige stof dus die groene delen moeten met de pitten voor het gebruik worden weggesneden. De ideale be- waartemperatuur ligt tussen de 4 en 6 °C. Bewaart u ze te koel, dan kunnen ze op de duur een zoete smaak krijgen. Liggen de aardappelen op een te warme plaats, dan worden ze zacht en rimpelig. Indien u niet over een goede bergplaats voor aardappelen beschikt, kunt u er beter niet te veel tegelijk kopen en de opslag aan de vakkundige boer of han delaren overlaten. Die beschikken over silo's waar ze lange tijd luchtig, bij de juiste temperatuur en vochtigheids graad bewaard kunnen blijven. Ook dat kiemremmende poeder tegen uitlopen is dan niet meer nodig. En u voorkomt schade doordat u er later zoveel moet wegdoen. SPITSHOSDSN Wat wil de uitdrukking 'spitsroeden lopen eigenlijk zeggen? Antwoord: lin vroeger tijden was dat een militaire lijfstraf Een gevangen genomen krijgsman werd met ontblote rug tussen een dubbele haag soldaten door gejaagd en die sloegen hem met roeden of stokken. Zo werd geprobeerd inlichtingen uit het vijandelijke kamp te weten te komen. Een gegrepen spion moest spitsroepen lopen tot hij alles had opgebiecht wat hij wist. SeHILD€ftSfAN Waar vind ik de fanclub voor Annie Schilder? Antwoord: Niet in Volendam, maar Ver lengde Vaart N.Z. 101, 7887 EJ Erica. Wel extra postzegels insluiten als u foto's en info-materiaal opvraagt. MIDDELHARNIS Pippeloentje houdt zaterdag 6 oktober rommelmarkt van 2 tot 4 uur in de peu terspeelzaal. Kastanjelaan 3 te Middel harnis. De opbrengst is voor nieuw speelgoed. Heeft u nog 'rommel' voor ons, b.v. boe ken, huisraad, speelgoed e.d.? U kunt uw spulletjes elke ochtend bren gen in de peuterspeelzaal. Eventueel halen we het ook bij u thuis, tel. 33 52. WAAROM OOIEVAAR? Hoe komt een vogel toch aan die vreemde naam ooievaar? Antwoord: Omstreeks de Middeleeu wen noemden onze voorouders dit dier 'odevare' en dat zal komen van 'ode- baar', hetgeen schatbrenger betekende. Ode stamt namelijk van het oudsaksi- sche ód bezit, sch at, en baar is afgeleid van baren en beren, dat allebei dragen betekende. SLAAPWANDELEND Loopt een slaapwandelaar met open of gesloten ogen? En hoe kan zo 'n slapende figuur de weg vinden zonder zich te stoten? Antwoord: Slaapwandelaars hebben de ogen meestal gesloten en ze kunnen heus niet blindelings de weg vinden. Zij lopen vaak ergens tegenaan en schrik ken dan wakker. Het verschijnsel komt het meest voor bij nerveuze kinderen en zeer zelden bij volwassenen. Het is een halfslaap, waarbij men wel op de been is, maar de waarneming gering blijft. In komische films stelt men het voor alsof slaapwandelaars zonder te vallen door dakgoten kunnen wandelen, maar in werkelijkheid komt dat niet voor, be halve bij lieden die komedie spelen. WENNEN AAN HALSBAND Hoe wen ik jonge hondjes aan een hals band? Ze gaan vreselijk te keer als ik ze met die dingen om wil meenemen! Antwoord: Het is verstandiger de hals banden om te doen als de pups staan te eten. Dan zijn ze afgeleid. Neem er de tijd voor ze er aan te wennen en eerst te leren aan de lijn te lopen, alvorens de straat op te gaan, want daar schrikken ze weer van de voorbijgangers en het verkeerslawaai. De jaarlijkse grote bazar in het verpleeg huis De Samaritaan wordt dit jaar gehouden op vrijdag 28 en zaterdag 29 november. Deze traditionele bazar trekt elk jaar vele bezoekers en de ver wachting is dat het ook dit jaar weer het geval zal zijn getuige de vele leuke attrakties. De rommelmarkt is elke jaar een grote trekpleister. Ook dit jaar is er weer veel binnengekomen. Meer dan vorige jaren zelfs zodat er voor een ieder wel wat bij is. De waardevolle spullen zijn reeds geselekteerd en worden op de 'veiling' per opbod verkocht. Deze 'veiling' is zaterdagmorgen 29 sep tember om 11.00 uur in de rekreatiezaal. De ,te veilen spullen staan tijdens de bazar in de vitrines zodat u vantevoren al een kijkje kan gaan nemen. De boekenkraam levert verschillende soorten boeken. Of het nu om boeken uit grootmoederstijd, ontspanningslektuur of wetenschappelijke boeken gaat. In de rekreatiezaal en in de hal staan diverse kramen met aktiviteiten opge steld. Zo is er een kraam die de Tour de France als onderwerp heeft en waar wedstrijden gereden worden op home trainers. De schiettent, de sjoelbakken, de ballenkraam, de bloemenkraam staan allemaal in de rekreatiezaal aan gevuld met stands waar mee de inwen dige mens kan versterken. Lekkere zelf gemaakte advokaat en oliebollen zullen zeker weer hun weg vinden. Ook de spullen die de bewoners van het verpleeghuis zelf gemaakt hebben wor den verkocht. Kinderaktiviteiten zijn er volop. Zo han gen de gangen vol met werkstukken welke de lagere scholen op het eiland gemaakt hebben. De grabbelton ontbreekt niet evenals de snoepstand. De paardenliefhebbers kun nen zaterdagmorgen een ritje maken per paard rond De Samaritaan. De lam pionoptocht is er dit jaar niet bij maar er is wel een verklede optocht op zaterdag middag vanaf twee uur. Deze optocht, begeleid door de muziek, gaat rond De Samaritaan, door Het Oudeland, rond De Goede Ree en via de Langeweg weer terug. Voor de best verklede kinderen is er bovendien nog een leuke prijs te winnen. De kinderen kunnen zich de gehele zaterdagmorgen laten schminken en kunnen zo goed uitgerust aan de tocht beginnen. Het grote advertentiespel zal ook dit jaar weer draaien dankzij de steun van het bedrijfsleven van Goeree Overflakkee dat vorig jaar ook voor een groot succes zorgde. Tenslotte is er zaterdags weer verse vis te koop die door de vissers uit Goedereede Naar aanleiding van een artikeltje over Uienzaadteelt in Eilanden Nieuws d.d. 14 september 1990 wenst de heer J. Wagner te Stad aan 't Haringvliet (ter aanvulling) een bijdrage te leveren. De familie Wagner heeft zich te Stad aan 't Haringvliet indertijd ook toegelegd op de teelt van uienzaad. Grootvader Abr. Wagner teelde reeds vanaf 1902 uienzaad en was toen ook in het bezit van een droogschuur. De eer ste droogschuur van Wagner is echter in 1938 afgebrand, maar in 1941 is een nieuwe geplaatst aan de Nw. Stadse Zeedijk te Stad aan 't Haringvliet. Deze droogschuur staat er nog, maar niet meer in zijn originele vorm, zoals op de foto duidelijk te Aanvankelijk werden de droogschuren aan de lange zijden met rietmatten afge schermd. Dat was bij T. Vroegindeweij in Sommelsdijk ook het geval geweest, maar daar was helaas geen foto van. J. Wagner heeft als kleinzoon de benodigde rietmatten leren breien c.q. vlechten. Twee lengtes van het gelig gekleurde, uitgegroeide riet werden daartoe in tegenover gestelde richting samengebracht, waardoor een lengte van wel 4 meter kon worden bereikt. Vervolgens werden op onderlinge afstand bundeltjes van zo'n 6 a 7 rietsten gels aan elkaar geregen en daarna aan een onderliggend touw bevestigd. Dat breien gebeurde op 8 plaatsen waardoor een echte 'mat' verkregen werd. Deze lange matten werden in de lengterichting van het riet aan latten van de droogschuur zodanig vast gemaakt, dat de matten kon den worden op- of uitgerold. De behandeling van de uienzaadbollen gebeurde op de manier zoals reeds in het vorige stukje is beschreven. Wagner wet nog wel te vertellen dat hij soms midden in de nacht met een onweersbui, zijn bed uit moest en zo snel mogelijk de rietmatten moest uitrollen om inregenen van het uienzaad te voorkomen. De familie Wagner heeft het gewonnen zaad altijd rechtstreeks doorverkocht aan de telers van uien. Ook de familie Maliepaard te Stad aan 't Haringvliet heeft zich met de teelt van uienzaad bezig gehouden. Dat was echter na de oorlog, maar zij brach ten zelf geteeld uienzaad onder de naam 'Maliebo' in de handel. Indien er onder de lezers van Eilanden-Nieuws mensen zijn die op 'Uienzaadteelt' willen reageren, liefst met foto's, dan zal dat zeer op prijs worden gesteld. Met dank aan de heer J. Wagner en aan de Redaktie. y. Honazand is binnengebracht. Vers, schoonge maakt, gebakken of niet gebakken, de kwaliteit van de Goereese vissersvloot staat garant voor goede vis. Openingstijden bazar Vrijdag 28 september10.00-21.00 uur Zaterdag 29 september10.00-16.00 uur Iedereen is van harte welkom! De toegang is vrij. Bedrijven en partikulieren komen meer en meer naar het dorpje Ooltgensplaat aan het Volkeralc op Goeree Overflakkee om er een aantal onvergetelijke uurtjes door te brengen met heerlijke hapjes en drankjes. Wat denkt U bij voorbeeld van een koud buffet, uitgebreide koffiemaaltijd, speenvarken aan het spif mosselmaaltijd of barbecuen? En dat aUes in een oergezellige herberg met een sfeer uit vervlogen tijden waar groepen tot 200 personen zich ongedwongen kunnen verpozen tegen zeer redelijke prijzen. Denk aan het oude fort met z'n prachtige gewelven als U iets te vieren hebt, want U bent er van harte welkom Ons adres is: Havendijk 16, Postbus 32, 3257 LH Ooltgensplaat, Telefoon 01873-1625 Op D.V. 29 september a.s. wordt er in Nieuwe Tonge een verkoping gehouden in Hervormd Centrum 'Elim' te Nieu we Tonge. De opbrengst van de verkoping is bestemd voor de stichting Adullam voor gehandicaptenzorg. Van alles is er te koop en ook nu is er weer veel te zien, de glasgraveerster is er weer en deze keer komt er een pottebak- ker, er zijn cleo stoffen, speelgoed, wol en handwerkartikelen, lingerie en boe ken. Ook voor de inwendige mens is het nodige te koop, artikelen van de warme bakker, maar ook eigen fabrikaat, zoals advokaat, krüükplaatjes, slaatjes, er is warme gebakken vis, fruit, boerenkaas, bloemen en planten, werkelijk te veel om op te noemen. Voor de jeugd hebben we button's om te versieren. Wij nodigen u graag van harte uit. De verkoping begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. U komt toch ook? „Gun uzelf het voordeel en Adullam de winst". Het is natuurlijk nog nooit vertoond, dat twee zozeer onderscheiden mensen in eenzelfde kerkhofhoek ter ruse worden gelegd, daarom zal het ook ditmaal wel niet gebeuren ondanks de bijzondere tijdsomstandigheden. Bovendien krijgt de Burgemeester lucht van het comité. Hij laat de voortvarende notabelen eens bij zich komen, want hij is van mening, dat het plan niet kan worden uitgevoerd zonder dat de Duitsers er aanstoot aan zullen nemen. Het is niet te verwachten, dat het door de Moffen zal worden verboden, maar toch... De Burgemeester praat lang en breed met zijn onderdanen. Het argu ment van de Moffen wordt door de Burgemeester maar terloops aangevoerd, want daar willen de koppige dorpers volstrekt niets van horen. „Die rotmoffen",... zegt Japiks. En Van Ooijen voegt er aan toe: „Die... ondieren". Wat de derde notabele van de overweldiger maakt is in de algemene ver ontwaardiging niet wel te verstaan. Daarom voert de Burgemeester dadelijk voegzamer redenen aan: „Kijk es, het ware verstandiger om te wach ten met de algehele uitvoering van het plan tot na de oorlog. Dan zou er natuurlijk veel meer animo zijn, de gelden zouden gemakkelijker loskomen, er ligt nu een druk op allen en alles... De onthul ling van het gedenkteken zou met grote plechtig heid kunnen geschieden. Wellicht zou Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin"... De Burgemeester behoeft al niets meer te zeggen. Het comité is dadelijk opgetogen over dat idee. „Hé ja",... valt Japiks enthousiast uit, „als dat es waar kon wezen. Burgemeester... de Koningin en de Prinses"... Van Ooijen vindt het nog niet mooi genoeg en vult aan: „En de Prins met de kleine Prinsesjes"... Het Comité tot oprichting van een gedenkteken ter ere van Oosthoeks' gevallenen gaat voor onbe paalde tijd ter ruste, en de Burgemeester legt aan zijn vrouw uit, dat het beter is om de Duitsers niet tegen je in het harnas te jagen: „Na de oorlog kun nen we weer verder kijken... Maar 't is nog zover niet, er zal eerst nog heel wat moeten gebeuren"... De Burgemeester knikt heel zorgelijk... De verhalen van het krijgsgebeuren komen los. Nu het leven weer in wat rustiger banen geraakt is krijgen we tijd om daarnaar te luisteren. De solda ten, die het geluk gehad hebben in een burger pakje of in een gescheurde en bijna onherkenbare uniform de krijgsgevangenschap te ontkomen, vertellen van hun belevenissen. De een heeft meer ondervonden dan de ander, want alle mensen zijn nu eenmaal niet gelijk begaafd met fantasie. Met instemming verneemt het publiek, dat de geruchten, die gedurende deze korte oorlog de ronde hebben gedaan, dan toch geen verzinsels waren. De Duitsers hebben inderdaad, vermomd in allerhande klederdrachten, Nederland over rompeld. Als dienstmeisjes, als pastoors, als boe rinnen, als tuinlieden, het kan zo zot niet worden bedacht of het is werkelijk gebeurd. Frans Verslier heeft zelf een als boerin verklede Mof gevangen genomen. Hij heeft hem aan handen en voeten gebonden op de manier zoals dat in Wild westromans gebeurd. Samen met een kameraad is hij op zoek gegaan naar andere vijanden. Die vonden ze niet. Bij hun terugkomst had de Duit ser zich van zijn voetboeien weten te bevrijden, hij stond juist op het punt om de vlucht te nemen toen de kogel uit Frans z'n geweer hem dat belette. „De vent viel morsdood voor m'n voeten neer. Ja, zoiets moet je meegemaakt hebben, 't Valt toch niet mee om een medemens zo maar pardoes het levenslicht uit te blazen. Maar daar is het oorlog voor!" En of de NSB-ers op de soldaten hebben gescho ten? Dat hebben ze! Bij tientallen zijn de soldaten te vinden, die bijna door zo'n landverrader zijn neergepaft! Vanuit een venster, van om de hoek van een straat. „Ik zag het aankomen, bukte me nog bijtijds, de kogel vloog rakelijks over m'n hoofd en sloeg tegen de muur, dat er de vonken afspatten!" Als dat nog het enige maar was, dat de NSB op haar geweten had! De NSB heeft ons land aan de Duitsers verkwanseld! Dat wisten we reeds maar de soldaten brengen de onomstotelijke bewijzen daarvoor mee naar huis. De vijand was met alles op de hoogte. De Moffen wisten in de Peel precies de landmijnen te liggen. De inunda tie van de zozeer beroemde Waterlinie liep droog. De vliegtuigen op Waalhaven waren onklaar, de bezetting had geen wapens en geen munitie... ver raad, verraad van hoog tot laag, maar het meest nog onder de officieren... In Rotterdam wisten de Duitsers van ieder, die er een auto op na hield, naam en adres,... de vorderingsbewijzen moeten al een tijd van te voren gereed zijn gemaakt.,. Nederland zwelgt in de eerstvolgende dagen in gruwelverhalen en heldendichten... Het kan niet lang duren, daarvoor is deze tijd te groots en te veelbewogen. De gebeurtenissen vol gen elkaar op als de beelden in een Russische film. Vandaag is het de Führer, die zich grootmoe dig toont en de Nederlandse krijgsgevangenen loslaat. Het bericht wordt door de bladen met grote koppen opgemaakt. De radio komt woorden tekort. Hoe zal men deze grote Germaan van de twintigste eeuw voor deze weldaad genoegzaam kunnen danken! „De vrijlating van de Hollandse krijgsgevangenen ligt trouwens geheel in de lijn van de Duitse oorlogsvoering", onderrichten de bladen. „Laten de Nederlanders toch goed be grijpen, dat de strijd niet tegen het Nederlandse volk ging, maar tegen de Nederlandse regering, die met Engeland heulde en samenspande! Het Nederlandse volk heeft echter nu reeds bewezen, dat het begrip heeft voor de toestand, waarin de gebeurtenissen het hebben geplaatst. De Führer, en met hem de gehele Duitse natie, reikt aan het natuurvolk de hand der vriendschap"... Al deze poespas wordt door het Nederlandse volk zonder tegenspreken geslikt. Er valt ook volstrekt niets tegen te spreken, want de Duitsers hebben in die paar weken, dat ze hier zijn, het gehele open bare leven stevig in de handen genomen, daarbij ijverig geholpen door de NSB-ers. De radio is helemaal Duits; de krant is helemaal Duits; de boeken worden van te voren gecensureerd, al komt het grote publiek daar niets van te weten. Maar wat er van dit alles ook zij, de mensen zijn verheugd om de krijgsgevangenen, die naar huis komen. Er wordt bij voorbaat een huiselijk feestje georganiseerd, de buren komen om een bakje, en er wordt een koekje bij gegeten. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5