Brandweer Sommelsdijk trof pannetje verkoold gehakt aan... ife Kosten van uitvoering landinrichting/ruilverkaveling dreigen uit de hand te lopen. Mobil 3266 6-c Een gevaarlijke passage Rally Formula Hondebezitters mét schep HvabreéMse Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Garage Knöps B.V. Citroen - Hesselinli Aanbeveling nieuwe Heemraad Ophalen oud papier Verbetering raadsverslag Oostfiakkee Bijeenkomst Psoriasis Ver. Rotterdam Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ADVIES een erkende ELEKTRONICA VAKZAAK 25 Jaar RENAULT-dealer Voor alle TAXATIES, Agrarische bemiddeling Beleggingen Verenigde Vergadering Waterschap Goeree-Overflakkee: Middelhamis Telefoon 01870-2222 Dirksland, 01877-1357 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Heemraad C. Stehouwer, vertegenwoordiger van het Waterschap Goeree- Overflakkee in de Landinrichtingscommissie past er - met verwijzing naar de perikelen rond Min. Braks - wel voor de Verenigde Vergadering informa tie te onthouden, ook al was, wat hij de Vergadering woensdagmiddag te zeg gen had, nóg zo bedenkelijk..! De teneur van dhr. Stehouwer's mededeling was een waarschijnlijke vertraging van de uitvoering van de landinrichting en mede ten gevolge daarvan een zó aanzienlijke overschrijding van de oor spronkelijke begroting dat de te berekenen jaarlijkse ruilverkavelingsrente sterk dreigt op te lopen, zelfs van de aanvankelijk genoemde 117,- per ha naar 204,- per ha; een verhoging die sommigen uit de vergadering „de schrik om 't hart" deed slaan! Ontslag Geen omslagverhoging Een onding Autobedrijf A. J. van Rumpt VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1990 No. 5936 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Deze week gaf het kabinet Lubbers-Kok haar visitekaartje af. De eerste echte, dat wil zeggen onder hun verantwoordelijkheid opgestelde, begroting. Erg meegevallen is het niet. Over de hele breedte van het front van maatschappelijke krachten weerklinkt de kritiek. Grauw, versluierd, tot catestro- faal, u mag kiezen. Dat de Partij van de Arbeid tevreden is laat zich raden. Minister Kok bood in ieder geval een sluitende begroting aan. Ook sluitend in die zin dat afspraken uit het regeerakkoord niet hoef den worden opengebroken. Maar onder huids zingt de vraag: voor hoe lang? Wie alleen maar aan economische vooruit gang denkt als hij het begrip welvaart hoort, kan inderdaad ongerust zijn. Maar er is natuurlijk meer. Welvaart wordt mede gedragen door een goed financieel-econo misch klimaat, maar het is er niet aan gelijk. Natuurlijk, het is een belangrijk ele ment en het is de taak van de overheid er voor te zorgen dat de burgers daarvan kun nen meeprofiteren. Alle burgers wel te ver staan. Wat dat aangaat is het goed dat dit kabinet een meer sociaal gezicht toont dan de vorige. Dat kan overigens alleen maar mede door de resultaten die in de vorige saneringskabinetten zijn behaald. Tot zover dus geen moeilijkheden. Alleen krijgen we het onbestemde gevoel, en dat lees je uit vele kritieken, dat we alweer op een soort keerpunt zijn beland. Het wordt of voorzichtig werken, de touwtjes strak in de handen nemen, of potverteren. De vrije ruimte tussen verantwoord beleid en het weer uit de band lopen van het beleid is ake lig smal De beleidsruimte van het kabinet, van welk kabinet dan ook, blijft dus ook minimaal. Daarbij spelen altijd niet voorziene fakto- ren een rol. En aan een post onvoorzien mankeert het nu net. Niet voor niets zette de troonrede in met een herinnering aan wat zich afspeelt in het Golfgebied. Opmerkelijk is ook de passage die gewijd werd aan de Europese eenwording. De rege ring denkt kennelijk steeds meer in Euro pese kaders. Enerzijds moet dat ook wel. Veel problemen - we hoeven het milieu en de handel maar te noemen - zijn niet bin nen onze grenzen te realiseren. Nu wordt echter de Europese politieke samenwerking als einddoel onomwonden genoemd. Het is maar dat we dat weten. De vraag blijft natuurlijk wat we dan als nationaliteit overhouden. In dat verband een uitstapje. Huub van den Boogaard, de directeur van Hightech Com puter Service, is een vooruitziend man. Hij heeft de macht van de sponsorreklame van sportclubs ontdekt en professioneel toege past. Momenteel sponsort hij het eerste elf tal van Feyenoord. Daar heeft hij goed over nagedacht En één van zijn argumenten is Europa '92. Hij zegt daarvan in een inter view: „In 1992 wordt Europa één. De enige manier om je dan nog te onderscheiden is dan op voetbalgebied. Regionaal chauvi nisme dat een uitlaatklep moet hebben. Waarbij ik zelfs denk dat een stad als Rot terdam niet onder hoeft te doen voor Milaan". Met andere woorden, je wilt nog wel eens een keer laten merken dat je Neder lander - Rotterdammer - bent. Dat kan dan door mee te leven met de voetbalhelden van je land. We hebben dat bij toernooien in europees en wereldverband recent ook meegemaakt. Ooit vreesden onze vijanden het gebed meer dan de kogels, nu hebben weAjax en Feye noord. Daarom kun je ook zo bang zijn voor een opgaan in Europa: We hebben of zijn hard op weg onze identiteit te verkwan selen. Het gaat niet om een logische schaal vergroting in Europees verband. Zij die wijze op vroegere grenzen, op tijden dat Europa schier door een of twee vorsten werd geregeerd, vergeten iets. Nederland heeft een geheel eigen ontstaanshistorie. Die is direkt gekoppeld aan Gods daden in dit land. Die zijn niet zomaar weg te poetsen, dat mogen we ook niet. Dat heeft niets te maken met ongezond nationalisme. Dat heeft niets te maken met behoudzucht. Wie weet hoe ons land ooit een christelijke staat werd - we hebben het er nu niet over hoe dat ook toen al met alle gebrek en zondigheid gepaard ging - kan nu niet zomaar Europeaan worden. Dat zullen we ook niet willen. Maar dan moet er wel een vraag gesteld worden. Hoe werken om j principes nog door in het volkslri.'en'' C- :::i ^.'oorgaan doet goed vol gen. Dat gebeurt in de trits gezin-kerk en maatschappij. Dus bij u. Zijn wij - met het oog op Europa '92 - goede Nederlanders? Dat was maareen gevaarlijke passage in de troonrede. Maar er is voor -mag het even zo geschreven worden? - de kerk heel wat uit te leren. Het is met schuld geschreven. Attente buren van de fam. van Galen aan de Halsjuk 57 te Sommelsdijk hebben woensdagmorgen, naar zou blijken zéér terecht, de brandweer gealarmeerd toen ze uit de genoemde woning, waarin ze op dat moment niemand aanwezig dachten, rook zagen komen. Er werd zelfs rekening mee gehouden dat de peuter van de fam. nog op bed zou liggen waarom de brandweer niet aarzelde een voor deurruit in te slaan en het woonhuis snel te doorzoeken. Moeder en kind bleken niet aanwezig. Op het gasfornuis stond echter een pannetje gehakt dat, zwart gebrand, een vette rook door de hele woning verspreidde. Persluchtdrager Henk Koppelaar (r) bracht het naar buiten en het nuttige wat de brandweer toen nog kon doen was wat ramen openzetten... Het vermogen van een geluidsin stallatie, geeft niet de geluidsterkte aan, maar de kwaliteit van het geluid. Dat wil zeggen, hoe groter het vermogen, hoe zachter u kunt spelen met behoud van de volle dige geluidskwaliteit. vooraOe teiterheidi VIMGERLING 3-MIDDELHARNIS-IEL 01870-?613 FOTO BLANKERS PORTRETFOTOGRAFIE PASFOTO'S - REPORTAGES Lijnbaanpromenade Middelhamis Telefoon 01870 - 2461 m Vijy/// voor 1662 Verkoop Service 01871 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 ook bij aan- en verkoop van woningen, boerderijen, landerijen enz. J. A. Mijs N. A. van Kempen Tel. (01877) 13 09 Tel. (01877) 26 14 Peugeot Talbot Peugeot/Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 30 94 Herziening c.q. matiging van de Rijks bijdrage voor de komende jaren is oor zaak van dat naderend onheil... Had de oorspronkelijke begroting nog een opzet van 139 miljoen, thans worden de totale kosten van uitvoering al op 204 miljoen geraamd, een negatief verschil derhalve van 65 miljoen; de waarschijnlijk lan gere duur van uitvoering, maar ook tech nische wijzigingen, planaanpassingen, waterlopen en betuiningen en de inde xering zijn daar debet aan. Overigens heeft de Landinrichtingscommissie bij de verantwoordelijke Minister geprotes teerd omdat vermindering van de Over heidsbijdrage door de Inspekteur C.L.C. (Centr. Landinrichtings Commissie) vertaald zal worden in een jaarlijks bud get van ruim 8 miljoen voor de ruilver kaveling Flakkee in de komende jaren, terwijl in de afgelopen jaren per jaar bijna het dubbele, zon vijftien miljoen, beschikbaar is geweest. Wanneer niet meer geld beschikbaar zal worden ge steld zal, aldus de mededeling van dhr. Stehouwer worden overwogen de wens- zittingen en het plan van toedeling naar achteren te verschuiven, maar de com missie schuwt het gevaar dat de trein stil zou vallen omdat die dan, zo illu streerde dhr. Stehouwer moeilijk meer op gang te krijgen is. Gelukkig bood de vergadering ook posi tiever nieuws, b.v. waar het ging om de principe-uitspraak of het Waterschap het beheer en onderhoud van wegen' buiten de bebouwde kommen (niet zijnde Rijks of provinciewegen) wél of niet wil continueren. Dijkgraaf en Heem raden konden de vergadering thans van een aanvaardbare uitkeringsregeling in kennis stellen, al konden nog geen exacte cijfers worden genoemd, maar, gevraagd door dhr. G. Robijn kon dijk graaf van Kampenhout wél verzekeren dat het „als een paal boven water staat" dat de regeling „gunstig" genoemd mag worden. De gemeenten zullen verplicht worden aan het Waterschap een bedrag te betalen, waarmee, zo ontkende de dijkgraaf desgevraagd géén pressie op het Waterschap zal kunnen worden uit geoefend. Het ligt in de bedoeling perio diek met de gemeenten te overleggen wat hun prioriteiten zijn, maar de gemeen ten zullen die niet dwingend voor kun nen schrijven. FOTO - FILM REP0R1 VIDEO COMPUTER C3 C3 tU CS CU CZ> C3 CZ3 HERKJNGEN Op woensdag 26 september wordt het oud papier weer opgehaald voor de Prins Johan Frisoschool. Er wordt be gonnen om half zes. Zet u het gebundeld aan de kant van de straat. De vorige keer is er 3370 kg. opgehaald, zodat het totale gewicht van afgleopen schooljaar op 42190 kg komt! Bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking. In het in het nummer van jl. dinsdag geplaatste verslag van de vergadering van Oostflakkees" gemeenteraad wordt onzerzijds beweerd als zou de gemeente Oostfiakkee het Godsdienstonderwijs op de scholen niet meer subsidiëren. Dat geldt echter niet voor de basisscho len die van de subsidieregeling gebruik kunnen blijven maken. De subsidie is evenwel geschrapt voor het voortgezet onderwijs waarvan de enige representant de Openbare Mavo is die van de subsidieregeling geen gebruik maakt. Voor hoofdingeland J. van Renswoude was een schrijven ontvangen waarin hij meedeelt zijn funktie te willen beëindi gen omdat hem gebleken is dat het Ver gaderschema niet met de verplichtingen van zijn hoofdberoep in overeenstem ming is te brengen. Zijn plaatsvervanger mevr. M. M. L. van Rossum-Gortzak uit Ooltgensplaat had deze middag de lege plaats van dhr. van Renswoude al ingenomen. Onderdeel van de gewijzigde en aange vulde rechtspositieregeling van het per soneel was o.m. de verlaging van de VUT-gerechtigde leeftijd tot 59,5 jaar. Het lijkt er op dat de Stellendamse pol derwerker dhr. Keijmel daar gebruik van zal willen maken en nu al verze kerde de Dijkgraaf dat deze medewerker node zal worden gemist. Hij heeft - aldus de dijkgraaf - bijzonder veel ini tiatief en weet elk probleem op te lossen. Over een evt. vervulling van de komende vacature konden nog geen mededelin gen worden gedaan omdat momenteel de organisatie, en daarmee de perso neelssterkte, van het Waterschap wordt onderzocht. Terzake district 1 (Ouddorp t/m Stellen- dam) kon wel worden meegedeeld, de dijkgraaf deed dat in zijn openings woord, dat binnen afzienbare tijd zal kunnen worden begonnen met de bouw van de nieuwe loods bij het gemaal de Witte Brug. Zodra de bouw gerealiseerd is zullen in West een viertal onroerende objekten worden afgestoten, n.l. het oude werfje bij de tennisbaan te Oud dorp, een opslagplaats aan de Kare- beekseweg, in Goedereede het v.m. hospitaaltje achter de Kerkstraat en de loods onder aan de Eendrachtsdijk te Stellendam, aldaar „het laatste pronkju- weeltje" van het Waterschap. In Dirks land zal de oude Polderschuur wor den verkocht. Positief nieuws was ook de mededeling van de dijkgraaf dat dit jaar plm. 70.000,- aan omslag gebouwd zal wor den ontvangen waarom, als de voorteke nen niet bedriegen, voor het begrotings jaar 1991 geen omslagverhoging zal worden voorgesteld. Overigens is dhr. van Kampenhout van mening, en wéér poneerde hij zijn stel ling, dat het een goede zaak zou zijn wanneer binnen het territoir van het Waterschap de grote waterschappers van verleden en heden middels straat- naamgeving geëerd zouden gaan wor den... MIDDELHARNIS De gemeente Middelhamis heeft inmid dels, of zal daar dezer dagen gevolg aan geven, aan alle bewoners een schrijven gericht m.b.t. de genomen maatregelen tegen de overlast van hondepoep. In het schrijven wordt er op gewezen dat de aan de Politieverordening toegevoegde wijziging nu metterdaad van kracht is geworden; de verordening schrijft voor dat iemand die binnen de bebouwde kom een hond uitlaat een schepje bij zich dient te hebben waarmee de uit werpselen kunnen worden verwijderd. Bij het niet nakomen van opgelegde ver plichting kan door de politie verbalise rend worden opgetreden. De politie lijkt echter nog te aarzelen omdat bij een gehouden proefproces de rechter heeft geoordeeld dat niemand tot het dragen van een schepje kan wor den verplicht; wél echter tot het oprui men van de vervuiling, Pas wanneer de Hoge Raad die uitspraak van de rechter heeft getoetst zal blijken in hoeverre de verordening rechtsgeldigheid heeft. Ter vervulling van de zich per 1 februari volgend jaar aandie nende vacature doordat dhr. A. de Reus per die datum zijn funktie als heemraad-gebouwd dient te beëin digen, diende een aanbevelings lijst van twee personen te worden opgemaakt. Uit de naar voren gekomen namen plaatste de Verga dering dhr. J. v. d. Vlugt uit Stellen- dam als eerste en dhr. S. Moeren hout te Achthuizen als tweede. Door district 1, verpersoonlijkt in dhr. J. A. Biemond was dhr. v. d. Vlugt als meest geschikte kandi daat voor het Heemraadschap aanbevolen. Niet alleen omdat in het College van Dijkgraaf en Heem raden dan weer een tweede Heem raad uit het gebied aanwezig zal zijn, maar vooral ook om de bestuurlijke ervaring en de kennis van de verscheidenheid van het gebied die dhr. v. d. Vlugt in zich verzamelt. Het was met „veel vrij moedigheid" dat dhr. Biemond dhr. V. d. Vlugt aanbeval. Met nauwelijks minder vrijmoe digheid pleitte Oostflakkees' bur gemeester drs. de Vos voor de plaatsing van dhr. Moerenhout op de Ie plaats op de aan Hare Majes teit te zenden aanbevelingslijst. Dhr. de Vos vond het allerminst relevant dat een kandidaat uit een specifiek district zou moeten ko men; de argumenten zoals door dhr. Biemond gebezigd vond hij dan ook overtrokken. Ook dhr. Moerenhout heeft een grote be stuurlijke ervaring en als inwoner van een woonkern zal hij zich als Heemraad-gebouwd in het Water- schapsbestuur uitstekend kunnen profileren, zo was de teneur van dhr. de Vos' pleidooi. Bij de gehouden eerste stemming bleek de Vergadering met 20-11 voor dhr. v. d. Vlugt te hebben gekozen. Op de 2e plaats werd dhr. Moerenhout - met als tegenkandi daat dhr. G. Robijn - met 26-6 gekozen. In de Rondvraag is o.a. de bochtafrem ming in de Langeweg te Ooltgensplaat ter sprake gekomen; het obstakel werd een onding genoemd dat door de meest handige automobilisten trouwens om zeild wordt door de verkeersgeleider via de linkerweghelft te passeren, bedoeld voor het uitgaande verkeer waarvoor niet zo'n snelheidsbeperkende hobbel is aangelegd. Waterschap, poHtie en pro vincie kennen het verschijnsel en de dijkgraaf kon verzekeren dat wijziging van de situatie aanstaande is. Stad aan 'f Haringvliet Tel. 01871 - 1553 De Psoriasisvereniging Rotterdam en omstreken organiseert een informatie bijeenkomst op woensdagavond 26 sep tember a.s. in Middelhamis. De avond wordt gehouden in een zaal van het hotel 'De Parel van de Delta', Vingerling 53-55. Als gastspreekster is gevraagd de derma- tologe, dokter v. d. Heuvel. Zij zal komen praten over de huidziekte pso riasis en de behandelingstherapieën die momenteel toegepast kunnen worden. Op de avond is schriftelijke informatie in ruime mate aanwezig. De bijeen komst start om 20.00 uur en de toegang is gratis. Mocht u nog meer informatie wensen, de telefoon van het sekretariaat is (010)4 85 0141.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1