EHAI1DEI1-f1IEm/5 Uit de Raadsvergadering van Oostfiaidcee: ^^oT^u^»^'^ Een brede lach ten afscheid De Wacht aan de lijn Verdeeldheid over beroepschriften Sloop oude gebouw Mavo Geen subsidie meer voor godsdienstonderwijs Verbeteringen ^Grutterswei^ Schippersbeurzen worden geautomatiseerd Roofvogel-asiel op Tholen in Sint-Annaland! VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. Op de donderdagj.l. gehouden raadsvergadering van de gemeente Oostfïak- kee, bestond tussen verschillende raadsleden verdeeldheid over het wel of niet gegrond verklaren van beroepschriften. Aan een weigering van het col lege tot afgifte van een bouwvergunning, ligt de uitgebrachte rapportage van de Welstandscommissie ten grondslag. Mevr. A. B. K. teAchthuizen had bij het college een beroepschrift ingediend aangaande de weigering tot afgifte van een bouwvergunning m.b.t. de verbouw van haar woning. Sloop oude gebouw Mavo Geen subsidie meer voor Godsdienstonderwijs Brilcentrum Keuvelaar biedt u een ongeëvenaarde kollektie in modieuze brilmonturen van we reldberoemde modehuizen als Yves Saint Laurent, Cartier, Valentino, Lanvin, Cazal en vele anderen. Opvallend, eksklusief en vaak verrassend redelijk in prijs. Kom passen bij Keuvelaar. ^WCENT/?^ Zandpad 56 Middelharnis Tel, 01870-3437 Verbeteringen Grutterswei De Rijksverkeersinspektie van het ministerie van Verkeer en Water staat gaat, na uitvoerige voorberei ding, nu beginnen met de daad werkelijke automatisering van de schippersbeurzen. Doel hiervan is het moderniseren van de beurzen zodat deze een aan de hedendaagse tijd aangepaste en op de toekomst gerichte rol kunnen blijven vervullen in het binnenlandse goederenver voer te water. - 14 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 No. 5935 Bij de welstandscommissie bestonden met name bezwaren tegen de hoofd vorm. Zowel het bouwplan zelf als i.v.m. de omgeving voldeed niet aan de rede lijke eisen van welstand. Echter, de meerderheid van de commissieleden van Ruimtelijke OrdeningA'olkshuis- vesting noemde in een pré-advies het bouwwerk niet onooglijk en adviseer den een contra-deskundige in de arm te nemen. Dhr. Bax vond niet dat hoe dan ook het advies van de welstandscommissie móet worden opgevolgd. Hij deed de suggestie om een advies te beperken tot kwetsbare gebieden. „En waarom geen contra advies gevraagd, zoals de commissie van R.O. had geadviseerd?" Dhr. Andries opperde de mogelijkheid om bepaalde gebieden waar advies van de welstandscommissie noodzakelijk is, in het bestemmingsplan op te nemen. Hij vond de hoge kosten, die een contra advies met zich mee zou brengen, te hoog. Dhr. Maliepaard wees de suggestie van dhr. Andries (opnemen bestemmings plan), van de hand. Hij vond de argu mentering van weth. de Vries: „de Welstandscommissie geeft advies dan is contra-advies niet nodig", erg mager. Hij stelde voor de besluitvorming te ver dagen om eerst het contra-advies van deskundigen te horen. Hij wilde als raadslid het gevoel hebben, dat al het mogelijke aan deze zaak gedaan was opdat eventuele twijfels hierover zou den zijn uitgesloten. Later trok hij zijn voorstel weer in om met een andere voor de dag te komen: het beroepschrift gegrond verklaren. Dhr. Heintjes had prijzende woorden voor iemand's lef voor dorpsvernieu wing. Vervolgens wees hij op de mening van meerdere commissieleden van R.O., die het bouwwerk niet onooglijk von den. Dhr. Bax stelde nogmaals dat een 'second opinion' geen kwaad kon. Burg. de Vos zei te vrezen dat bij het vra gen van een contra-advies het hek van de dam zou zijn. „We hebben een eigen advies-commissie. Het is echter moge lijk een advies naast ons neer te leggen. Het is een advies en meer niet. We moe ten zelf verantwoordelijkheid nemen". Na enig heen en weer gepraat werd er over het voorstel gestemd. Met 6 stem men voor en 7 tegen werd het bezwaar gegrond verklaard. Met 7 stemmen voor en 6 tegen, werd het beroepschrift van dhr. M. C. M. van B. te O. ongegrond verklaard. Echter met dien verstande dat de geplande voor deur aan een zijkant geen bezwaar is. Bij de welstandscommissie waren met na me bezwaren aangevoerd tegen de vorm en plaatsing van de raam- en deur openingen. In een vergadering van de commissie R.O.A^olkshuisvesting had. dhr. van B. naar voren gebracht dat het punt van de plaatsing van ramen en raamkozijnen bespreekbaar is, al was hij het oneens met de visie van de Welstandscommis sie. Hij wilde echter absoluut niet dat de voordeur aan de voorkant van het huis zou komen, maar aan de zijkant. Dhr. van Dam concludeerde dat het indienen van bezwaarschriften schering en inslag waren. De schuur bij de woning van dhr. B. was hem een doorn in het oog. „Uit de tijd van Julius Cae sar". Hij vond dat er snel een bouwver gunning moest worden afgegeven voor een woning die zou 'ogen'. Hij betreurde het ten zeerste dat soms een advies te ver gezocht was. „Durft u ook eens een alter natief te nemen". Ook dhr. Heintjes zag de oude schuur bij de woning liever verdwijnen. Het feit, dat dhr. B. bereid was over veranderin gen in het bouwplan te praten, was reden voor hem terdege aandacht aan dit geval te schenken. Dhr. Maliepaard stelde dat het college bij het behandelen van beroepschriften één lijn moest trekken. Een beetje gelijk en een beetje ongelijk vond hij maar een vreemde benadering. „Een beroeps chrift is gegrond of ongegrond". Het standpunt van de SGP fraktie dat van een advies kon worden afgeweken, kon hij niet rijmen met eerdere uitspraken. De voorzitter van de Raad, burg. de Vos, was het eens met de opmerking van dhr. van Dam om eigen verantwoordelijk heid te durven nemen. „De wijze waarop we met een zaak omgaan". Dhr. Poortvliet wees in tweede termijn op de procedurele kant van de zaak. „De voordeur gegrond verklaren en de ra men ongegrond, dat kan niet". „Dat kan wel", vond burg. de Vos. „Ik denk van niet", aldus dhr. Poortvliet. Dhr. Bax vond dat dit geval niet alleen uit esthetisch oogpunt moest worden bekeken maar ook uit die van rechtsge lijkheid of rechtsongelijkheid. Uiteindelijk kon tot stemming worden overgegaan. De discussie in de raad over sloop van het oude gebouw van de Mavo, had nogal wat voeten in de aarde. Vooral dhr. Maliepaard had bezwaar tegen de wijze waarop het voorstel in elkaar gestoken is: aankoop van het Rijk, sloop en vervolgens de lokatie voorbereiden tot woningbouw. Dit laat ste punt ging hem te ver. Hij vond dit een vooruiriopen op het bestemmingsplan. Dhr. Breeman meende dat de aankoop van het oude gebouw zo snel mogelijk moest plaatsvinden daar er anders mis schien een andere koper zou komen opdagen. Weth. van der Ree wees de Raad op het gevaar dat het oude gebouw met zich mee bracht. Hij vond het de taak van de gemeente het gebouw zo snel mogelijk weg te halen. Om een snelle procedure te bewerkstelligen werd het voorstel nu al voorgelegd. Genoemd gebouw met bijbehorende grond is deels betaald door het ministe rie van Onderwijs. Binnenkort wordt het bedrag voor de afkoop ervan door het ministerie vastgesteld. Het college gaat er vanuit, dat hierbij rekening wordt gehouden met de hoge sloopkosten (negatieve waarde) en de berekening van kosten en opbrengsten van de grond (positieve waarde). Voor de bestemming van de grond gaat het college er vanuit dat er woningen zullen worden gebouwd. Alleen dan is een kostendekkende exploitatie moge lijk. Om op het geheel de hand te kun nen leggen, moet snel tot sloop kunnen worden overgegaan. Dhr. Maliepaard was het met de wet houder eens, dat het gebouw snel ge sloopt moest worden. Maar hij had bezwaar tegen de planologische proce dure van het college. Zou jusit door het bouwrijp maken van de grond, het ministerie niet meer geld vragen? Hij stelde voor het voorstel te wijzigen: wel sloop maar eerst een planologische pro cedure volgen. Dhr. C. L. M. de Wit wees op het feit, dat de planningslijst alleen een inventarise- ring was. Na een schorsing voor collegeberaad, legde weth. van dêr Ree nogmaals hel der en duidelijk uit wat het voorstel pre cies omhelsde. De konstruktie ervan was, om vooral ook snelheid in de proce dure te krijgen. Alleen woningbouw op deze grond zou de kosten van de aan koop en de sloop kunnen dekken, onderstreepte hij nogmaals. Ondanks diens heldere uitleg, bleef dhr. Maliepaard bezwaar houden tegen het nu reeds vastleggen van de bestemming tot woningbouw. Dhr. Poortvliet viel hem heftig bij. „Het college legt op deze manier een claim op de Raad". Dhr. Maliepaard verzocht zijn voorstel: overgaan tot aankoop en sloop, maar invulling en dekking open laten, in stemming te brengen. Met 6 stemmen voor en 7 tegen werd zijn voorstel verworpen. Tenslotte werd het voorstel van het col lege met 10 stemmen voor en 3 tegen, aangenomen. Van de verordening voor subsidiëring van Godsdienstonderwijs, heeft geen enkele instelling de laatste 10 jaar gebruik gemaakt. Het college stelde daarom voor deze subsidiëring niet meer in de verordening op te nemen. Dhr. de M. D. de Wit betreurde dit ten zeerste. Met grote klem verzocht hij de Raad om de subsidie voor Godsdienst onderwijs niet uit de verordening te schrappen. „De gebruikmaking van deze subsidie kan veranderen". Dhr. Breeman vond dat het Kerkelijk Bestuur in dezen een eigen verantwoor delijkheid had. Weth. van der Ree legde uit dat als de nieuwe basisvorming doorgaat, de gods dienstige vorming bij de verplichte vak ken zou gaan behoren. Daarom had het college gemeend deze subsidiëring te kunnen schrappen. „We moeten de vak verbreding in het basisonderwijs af wachten". Een van de vragen, die dhr. Geluk aan het college stelde was de vraag hoe of het mogelijk was dat nu pas, na vier jaar funktioneren. gebreken aan het licht zijn getreden. De voorzieningen, welke wijziging behoeven zijn: geluids-, ver- warmings-, luchtverwarmings-, en warmwaterinstallatie. Het college stelde voor, met het oog op de noodzakelijk heid van het onderhoud het gevoteerde krediet van 10-11-1988 te verlagen met 11.300,- en een krediet beschikbaar te stellen van 51.300,- waarvan 40.000,- ten laste van onvoorzien en ƒ11.300,- uit het vrijkomende krediet. Dhr. Geluk zei verder zo zijn twijfels te hebben over de deskundigheid, die in onvoldoende mate aanwezig bleek te zijn geweest. Ook dhr. van der Mast vroeg zich af, of er in het begin wellicht fouten waren gemaakt. Hij vond dat de Grutterswei in perfekte staat diende te verkeren. „Een eigenaar kan het niet maken om zalen te verhuren met ge breken". Raadsels ook voor dhr. Bax. „Hoe komen die installaties plots kapot? Die moeten minstens 10 jaar mee kunnen. Heeft het nooit goed gefunktioneerd? Hoe komt dat?" Allemaal vragen die weth. van der Ree als volgt beant woordde: „Hier blijkt alweer dat goedkoop duur koop is. Door geen bestek te laten maken maar 3 bedrijven een aanbod te hebben laten doen, leverde dit een aan zienlijke besparing op. We moeten eer lijk zeggen dat van het begin af aan de nadelen van de werkmethode zijn geble ken. Er is een grens voor wat acceptabel is en wat niet. Het exploiteren van de Grutterswei is onverantwoordelijk ge worden; in sommige opzichten zelfs gevaarlijk. Er moeten maatregelen wor den genomen. Door deskundigen in de arm te nemen, hebben we NU gepro beerd alles zo goed mogelijk in te dekken". Dhr. Bax zei hierop dhr. van der Ree knarsetandend gelijk te moeten geven en dat hij met gepaste tegenzin met de investering akkoord ging. Met uitzondering van de SGP-fraktie, die om principiële reden tegen was, werd het voorstel aangenomen. DIRKSLAND - De foto, donderdagavond in 'de Schakel" te Dirksland gemaakt toen burg. Oversier afscheid nam van de Dirkslandse burgerij, laat zien dat we geen al te grote zorg in hem hoeven te hebben. Aangeboden door dhr. en mevr. Tuinstra kreeg hij van de Herkingse Verenigingen een fraai gedicht met een sur prise diner en een overnachting in 'de Hostellerie' te Schuddebeurs. De afscheidsavond heeft een enorme drukte gegeven zodat het tot na tien uur duurde eer de laatsten die hadden gewacht het burgemeestersechtpaar, dat naar Binnenmaas vertrekt, de hand konden drukken. Dhr. Oversier vertrekt daar heen met de beste voornemens, één daarvan is meer aandacht voor vrouw Marja (op de foto links van hem) te hebben want dat is ze tijdens de zes Dirks landse jaren van de zijde van haar echtgenoot nogal wat tekort gekomen, zo heeft dhr. Oversier op de middag-afscheidsraad erkend. Tal van nevenfunkties laat hij op Flakkee achter, maar per 1 november a.s. wordt hij alweer lid van de raad voor de Gemeentefmancieën. „Als je niet oppast vréét dit werkje helemaal op!" heeft hij in Dirksland ervaren. Op de schippersbeurzen vinden de bevrachtingen plaats volgens het sy steem van de evenredige vrachtverde ling. De automatisering omvat, naast het interne beursproces, vooral de kop peling met de bevrachters en de verla ders. Door beurzen via de computer aan elkaar te koppelen wordt het mogelijk vrachten op meerdere plaatsen tegelijk aan te bieden. Hierdoor krijgen de schippers een ruimere en flexibeler keu zemogelijkheid en ondervinden zij min der beperkingen door de ligplaats van hun schip. Op langere termijn wordt gekeken naarde mogelijkheid van geau tomatiseerde koppelingen van de schip pers met het systeem. De automatisering wordt in fasen uitge voerd. Begonnen wordt met de koppe ling van de beurzen in Rotterdam en Dordrecht. Dit projekt moet in april 1991 voor het grootste gedeelte operatio neel zijn. Wanneer het succes heeft, wordt het systeem ook ingevoerd bij de beurzen in Amsterdam en IJmuiden en vervolgens bij andere daarvoor in aan merking komende beurzen. Om te voorkomen dat „het wiel opnieuw wordt uitgevonden" worden tijdens de ontwerpfase automatiseringsoplossin gen in andere sektoren van de binnen vaart vanaf het begin bij het onderzoek meegenomen. De toekomstige gebrui kers van het geautomatiseerde beurssys- SINT ANNALAND Eén dezer dagen heeft de heer K. Albrechts van de Javadijk uit Sint- Annaland officieel van het Ministerie van Landbouw en Visserij te horen gekregen, dat hij een roofvogelasiel in de kern Sint-Annaland mag beginnen. Ondertussen heeft de heer Albrechts al verschillende roofvogels onder zijn hoede gehad. Zo heeft hij onder anderen met groot succes een aantal moederloze torenvalken groot gebracht en ook nog een tweetal uilen. Inmiddels hebben deze dieren hun vrijheid weer terugge kregen en ze maken het tot groot genoe gen van deze vogelliefhebber dan ook uitstekend. „De uilen zijn uitgezet in De Ramme- gors en de torenvalken in de beide Thoolse kernen Sint Maartensdijk en Sint Annaland. Dat is zeer uniek in de valkenwereld. Ik heb hem toen nog twee weken getraind op de ijsbaan achter mijn huis, waarna hij definitiefis uitge zet", vertelt de heer Albrechts. Dat niet iedereen zo maar een vergun ning krijgt om een roofvogelasiel te beginnen, heeft de heer Albrechts dan ook terdege aan den lijve ondervonden. Twee afgevaardigden van het Ministerie van Landbouw en Visserij zijn persoon lijk bij hem op bezoek geweest om te kij ken oi^hij aan de vereiste eisen voldeed. Ook iemand van de valkeniersvereni ging kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen, voordat groen licht werd gegeven voor het roofvogelasiel. „Het Roofvogelasiel Tholen" is het enige asiel in een straal van niet minder dan vijftig kilometer dat gewonde of zieke roofvogels en uilen mag opnemen, teneinde het te verzorgen en eventueel beter te maken, zodat ze weer in vrijheid gesteld kunnen worden. Een unicum in de Thoolse kern Sint Annaland! teem worden via de Bevrachtingscom missie betrokken bij inhoud en voort gang van het projekt. .if4.ifi0.4.4.]fifi^ifj^>fifJfifififif.4-4-****'^*¥********'f**¥**¥**4-'f'f**4-¥4-****¥*4-4-4-¥-¥*****¥***** Er zijn natuurlijk altijd mensen, die aan woorden geen geloof hechten. Jan Boe- zeroen verkondigt luide op de Kaai: „We zullen eens kijken als we eenjaar verder zijn!" Het is jammer, dat zijn broer Kees aan de ontboezeming een ontijdig einde maakt met te zeggen: „Ik dacht, dat je gisteren beweerd had, dat het niet langer dan een paar maanden zou duren!" Jan spuugt een grote flater tabakskwijl op de keien en mom pelt een lelijk woord. Zijn broer waarschuwt nog: „Jij mag in het vervolg je grote mond wel es een beetje houden anders zie ik het nog gebeuren, dat ze je de kogel geven!" Dat klinkt minder zoetsap pig dan de oproep van de Duitse bevelhebber. En Kees heeft gelijk, na de vriendelijke oproep aan het Nederlandse en Belgische volk zijn de bedrei gingen losgekomen. Maar de grote massa trekt zich daar weinig van aan omdat het er geen belang bij heeft. „Aflevering van vuurwapens, munifie en ander oorlogstuig bij de veldcomman- danten of bij de Burgemeesters. Wie in gebreke blijft wordt met de dood gestraft!" Het is een zaak waarmee slechts weinigen van doen hebben. Een paar oude boeren brengen haastig hun verroeste jachtgeweren bij de Burgemeester, ze vloeken er bij zonder dat het gehoord wordt door de diender, die hen de wapens afhandig maakt. Als ze naar huis gaan voelen ze zich toch opgelucht, hun hoofd staat weer veilig op hun romp! „Wie saboteert wordt ook al doodgeschoten", dreigt de radio met veel omhaal van woorden. Er is niemand, die zich om zoiets druk maakt. Het is vanzelfsprekend, dat zo'n vergrijp zwaar gestraft wordt. „We zijn nu eenmaal bezet gebied", zeggen de mensen tegen elkaar en daarmee is de verorde ning geaccepteerd. Wat valt er ook te saboteren! Het is veel beter, dat het niet gebeurt, want er val len gewoonlijk onschuldige slachtoffers mee. We kunnen aan het verloop van deze oorlog niets meer veranderen, hoe graag men dat ook zou wil len. Het leven kan rustig zijn gang gaan evenals vóór de oorlog, ondanks de bezetüng, als iedereen zijn verstand gebruikt en zijn handen thuis houdt. De mensen zijn daar zó van overtuigd, dat ze rustig aan hun werk gaan. De Duitse opperbe velhebber had er werkelijk niet toe behoeven aan te sporen. De Hollanders zijn niet voor moeite!.... De eigenaars van postduiven maken heel even luidkeels kabaal als er orders gegeven worden om de dieren af te slachten. Het raakt alweer de grote massa niet. In heel Oosthoek is er maar één serieuze postduivenhouder. Al de anderen zeggen van hun vliegers: „Dat is een onverwacht boutje vanmiddag!" Alleen Chiel Wildeman kan 's mid dags niet eten, en er is zeker niemand van de vor sten van Europa, die die middag een kostbaarder wildbraad op tafel heeft staan! Een duifje van vierhonderd gulden, 't is om tranen in je ogen te krijgen. En in de weckflessen zit vlees, dat op Spanje en Ierland gevlogen heeft, voor meer dan twee duizend gulden waarde! En het ergste van alles is, dat er weer tegenbericht gekomen is van de Duitsers! De dieren hadden niet behoeven te worden gedood! De Dierenbescherming heeft dat klaargemaakt! Die Burgemeester, je zou hem ver moorden... om dadelijk al die stomme dieren te laten afmaken! Chiel Wildeman doet zijn beklag tegen buurman Wouter van de ene en buurman Simon van de andere kant. Buurman Wouter geeft al heel weinig troost, want die zegt onom wonden: „Nou is het tenminste over met al die vuiligheid op m'n vrouw d'r wasgoed!" En buur man Simon zegt: „Je moet maar denken, buurt. 't is beter je duifjes dood, dan een zoon of een ander familielid"... en hij geeft een bloedig relaas van alle sombere gebeurtenissen van de laatste dagen... Buurman Simon is niet eerlijk, want als hij bij zijn vrouw komt in de keuken lacht hij daverend. En om te judassen zet hij die avond de radio keihard. Die geeft jazzmuziek en treurge- zang, afgewisseld met militaire marsen en solda- tenzangen: wij gaan naar Enland varen! Chiel Wildeman is niet zo erg onder de indruk van de duivenmoord of hij begrijpt de toeleg van zijn buurman. Hij zegt tegen zijn vrouw: „Als dat gezeur met die radio morgen niet over is dan zal ik hem aageven voor het luisteren naar een verbo den zender!... Hoor, daar heb je 't... nou hoor je het ding niet!... Knip de radio daar eens even aan, vrouw"... En terwijl zijn vrouw op Londen afstemt, zegt hij nog: „Ik zou wel eens willen weten of Wout van hiernaast zijn jachtgeweer bij de Burgemeester gebracht heeft!"... Zijn vrouw vraagt vinnig: „Wel?!"... Maar hij weert het af: „Sstt, daar heb je Londen"... De Engelse berichten zijn erg optimistisch. Chiel Wildeman schudt er zijn hoofd over, want het ANP gewaagde daarnet nog van enorme Duitse overwinningen. Hij informeert aan zijn vrouw: „Wat moet je daar van nou van geloven? Moet je horen: Een muur van staal houdt de Duitsers in Vlaanderen tegen! En daar is een tankslag aan de gang zoals er in de geschiedenis nog nooit is voor gekomen!"... Zijn vrouw zegt: „'t Is te wensen, dat het waar is!" Maar Chiel is nuchterder in zijn oor deel. Hij legt uit: „'t is beter, dat de Duitsers nog wat dieper België binnendringen, desnoods tot in Frankrijk toe, en dat ze daar de genadestoot krij gen"... Ze begrijpt dat niet en hij haalt zijn schou ders op over zoveel onverstand: „Mens, snap nou toch eens: anders komt het onweer opnieuw deze kant uit. En dan! Ze hebben nü Rotterdam ver woest, en Middelburg, en weet-ik-wat-meer. En dan gaat Oosthoek er misschien ook nog aan! Wie weet het!"... Ja, wie weet het! Maar wie had zo'n goocheme berekening ooit van een domme Hollandse rente nier kunnen verwachten! Oosthoek en omstreken gaat de rekening van deze oorlog opmaken. In Oosthoek moeten twee gesneuvelden worden betreurd. Westplaat heeft het er helemaal zonder kleerscheuren afgebracht, een paar licht gewonden niet meegeteld. Er gaan geruchten, dat verschillende Oosthoekse notabelen een comité hebben gevormd om gelden in te zamelen ten einde te komen tot oprichting van een gedenkteken voor het tweetal slachtoffers van deze korte strijd. Ook wil men trachten om de stoffelijke overblijfselen in een gemeenschappe lijk graf op het Oosthoekse kerkhof bij te zetten. Er wordt aan getwijfeld of die bijzetting wel ooit zal kunnen plaats hebben, want de éne gesneu velde is de zoon van een schatrijke boer, en de ander is een arbeider, twee-en-twinrig jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. (wordt veiyolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5