Fa. B. van Eek Zn. Regionale zendingsavond GZB Bladz. 2 De teelt van verscheidene soorten zaad is op ons eiland altijd belang rijk geweest. Heden ten dage betreft het meer de teelt van bloemzaden zoals viooltjes, nemesia's, leeuw bekjes, ageratum, phlox, dahlia's enz. Zaadteelt is zeer arbeidsinten sief, zodat daarbij veel mensenhan den nodig zijn. De teelt van land- bouwzaden is echter op Flakkee enorm teruggelopen. Uienzaad Uien zetten Het groeiseizoen Uienzaadbollen snijden Naar de droogschuur Beliandeling Met de hekel TAMMC KASTANJES yEW SOPPEN MIDDSNUIFPIJN Kwaliteit Tegenwoordig EXPLOSIE VOORKOMEN YUCCA WASSEN POMPLOOS POMPEN SINT JAN yiTHAGEKEVEttS „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 14 SEPTEMBER 19% Koolzaadsoorten en blauw maanzaad ziet men nog sporadisch op de Flak- keese akkers en zelfs de teelt van uien- zaad is volledig op de achtergrond geraakt. Dat is moeilijk voor te stellen; als men bedenkt dat lange tijd van het Neder landse areaal aan uien, 1/3 deel op Goe- ree en Overflakkee werd verbouwd! Er waren in het seizoen voor de handel op Flakkee wel 80 commissionairs op weg, om bij de telers partijen uien aan te kopen voor hun respektievelijke expor teurs. Vooral in beide wereldoorlogen was de teelt van uienzaad bijzonder belangrijk te noemen, maar ooïc in vredestijd zag men hier in de polders flinke stukken land beteeld met uienzaad. Peenzaad wordt buiten beschouwing gelaten, hoewel dat gewas eveneens veel betekenis had. De telers van zaad kre gen op de duur bij de bevolking en bij de zaadhandelaren een steeds groter wor dende bekendheid. In Middelhamis waren het Gouds waard, Koert en v. d. Meide; in Nieuwe Tonge was dat van Zielst; in Ooltgens- plaat waren dat Hobbel, Okker en van Rossum; in Dirksland waren dat Polder en Vroegindeweij en in Sommelsdijk waren dat v. d. Doel, Groenendijk, Hoogzand, van Nimwegen en Vroegin deweij, om er een aantal te noemen. De grootste concentratie voor de teelt van uienzaad trof men aan bij Ooltgens- plaat en Sommelsdijk. Teun Vroeginde weij Dzn. uit Middelhamis weet er alles van, laat hij maar eens vertellen. Zijn grootvader Jan Vroegindeweij hield zich al bezig met de teelt van land- bouwzaden. In 1919 werd te Sommels dijk aan het Wegje (zoals het in de volksmond heette) op de plaats waar thans het landhuis van Zwanenburg staat, een z.g.n. droogschuur gebouwd. Daarin heeft de familie Vroegindeweij in de loop der jaren een niet te schatten hoeveelheid zaad gedroogd, gedorsen en schoon gemaakt. Het is jammer dat deze droogschuur, evenals zovele andere op ons eiland, is afgebroken. Door haun eigen 'tekening' gaven deze droogschuren een apart karakter aan de omgeving waarin zij stonden. Beeldbepalend heet dat tegen woordig. Maar er zijn nog enkele droog schuren overgebleven. Aan de oostkant van de Molenweg staat, verscholen tus sen het groen, een droogschuur van van Nimwegen en aan de westkant, meer in het zicht, van Hoogzand. Beide schuren dateren van 1917. Vroeg in het voorjaar, als de toestand van de grond het toeliet, werd reeds begonnen met het poten (zetten) van de uien. Deze uien waren speciaal uitge zocht uit de oogst van het jaar er voor. Een manier van selekteren, want men bewaarde uiteraard de beste en mooi glanzende uien voor de teelt van zaad. Er bestaat echter geen ras van de ui, wel een plant-type. Het Rijnsburger-type was verreweg het belangrijkste produkt, maar ook het Oranje-type van ir. J. B. Mijs, genoot een zekere bekendheid. De uien werden in zakken met een gewicht van 60 kg naar het land ver voerd, alwaar de uien uit de zakken, over de reeds getrokken geulen, op de akker werden uitgespreid. Met een kleine spade (suikerbietenspade) werd in de bodem van het geul een opening ge maakt, waarin de ui met een handige beweging werd gedrukt. Derhalve bevond zich de ui net onder het grondoppervlak. Het zetten in zijn geheel gaf een bedrijvig aanzicht. Soms zaten wel dertig mannen in een schuin aflopende lijn naast elkaar, uien te zet ten. Echter, wanneer de sneeuwvlokken of hagelkorrels nog uit de nawinterse buien vielen, dan was er aan het zetten weinig plezier te beleven. Maar geluk kig, het was ook vaak mooi weer en dan ging het jasje uit. Uien beginnen vroeg uit te lopen (schie ten). Dikwijls waren de jonge scheuten al ferm uit de bol gelopen, nog voordat ze in de grond werden gestopt. Elk gewas moet worden gewied, maar het ene of het andere gewas, maakt wel enig verschil. Erwten kon als landbouw gewas moeilijk worden schoon gehou den (onkruidvrij) maar bij de teelt van uienzaad was wieden nog moeilijker. In de eerste plaats heeft uienzaad een erg lang groeiseizoen nodig, zodat de pe riode om steeds maar weer te moeten wieden, navenant is. lp de tweede plaats geeft uienzaad als gewas een open aan- bhk waardoor er geen kiemplantjes van onkruiden door gebrek aan lichttoetre- ding kunnen verstikken en in de derde plaats moest men voorzichtig zijn met het wieden van uienzaad teneinde de 60- 80 cm hoog opgroeiende, broze, dikbui- kige, holle stengels niet te breken! Zaaduien snijden hij T. Vroegindeweij Dan. begonnen. Dat gaf een hele drukte. In de dorpen op ons eiland ging het dan van mond tot mond, dat men bij de zaadte lers bollen kon gaan snijden. Dan kon er een extra centje worden verdiend. Het viel zo'n beetje in de vakantietijd. Bovendien kon men op school in aan merking komen voor landbouwverlof en er waren erbij die gewoon thuis bleven... Vrouwen (er was nog geen sprake van emancipatie) en kinderen bevolkten de akkers. Men moest alleen een emmer en een mesje meenemen. In verband met de dauw kon men echter met het snijden niet zo vroeg op de dag beginnen. Bij Vroegindeweij begonnen ze om 9 uur in de morgen. Met alle Detailfoto, jonge vrouw aan hel werk. Kwajongens pakten wel eens steentjes van de weg en keilden de uienzaadsten- gels moedwillig om, maar dat gebeurde uiteraard wanneer niemand in de omge ving te zien was. Tijdens de bloei stonden er bij de zaad percelen op de wendakkers enige bijen- kasten. Dat was uiteraard voor de bloembestuiving. De honing die afkom stig was van de uienbloesem smaakte er wel naar, maar de imker liet dat soort honing enige tijd staan, waardoor de bij smaak grotendeels kon uitlogen. Voor en in de oorlog werden de percelen zaaduien met zinkpreparaten bespoten om schimmelaantasting door valse meel dauw of honingsdauw in het gewas te voorkomen. Wanneer het gewas voldoende gerijpt was, meestal begin september, kon met de oogst van de zaadbollen worden drukte die dit snijden van de zaadbollen verschafte, was het op het land een gezellige boel onder mekaar. Er waren toen nog geen transistors of portables, men had aan geluid niets anders dan de klank van emmers die telkens moesten worden verplaatst en vanzelfsprekend de algemeen voorkomende natuurgelui den waarop in feite het menselijk ge hoor is afgestemd. Al pratende en zelfs zingende, toog men aan het werk. De zaadbollen welke overeind waren blijven staan, sneed men het eerst af Daarna kwamen de zaadbollen aan de beurt die door de wind nog net niet tegen de grond waren geslagen. Tenslotte kwa men de laatste bollen aan de beurt die geheel en al op de grond waren terecht gekomen. In sterk vervuilde percelen moest men de stengel maar volgen om op het eind daarvan de bol te kunnen vinden. Droogschuur van Gehr Hoogzand aan de Molenweg, Sommelsdijk. Bukwerk, zoals u zult begrijpen, maar de rappe handen sneden spoedig de emmer vol, die dan geledigd diende te worden in een zak. Een man hield die zakken open en plaatste deze, wanneer die vol waren, op een vrij rechte lijn, wat het laden op de wagen later op de dag vergemakkelijkte. Vroegindeweij had altijd verband bij zich, want men sneed zich letterlijk wel eens in de vingers. Wanneer het een fikse snee betrof ging er niet alleen verband om, maar ook nog een beschermkampje waarvoor het Flakkeese woord SLUUVE werd gebruikt. Na werktijd gingen de vrouwen en kinderen naar huis. Men had, afhankelijk van de prestaties, 1,50 tot 2- per dag verdiend. Na het avondeten begon het werk voor de mannen opnieuw. Dan moesten op het land de met zaadbollen gevulde zak ken worden geladen en in de droog schuur worden leeggestort. De droog schuur van Vroegindeweij was 21 m. lang. De vloer was van beton waarop in het midden palen waren geplaatst, waar in op afstand openingen waren aange bracht. In die openingen pasten bakjes (z.g.n. ribben) waarover rietmatten kon den worden gespannen. Sommige telers deden dit met gaas, maar rietmatten was beter vanwege het vochtaantrekkend vermogen van het riet. Zo bouwde men van onder af 8 zolders boven elkaar waarop de zaadbollen te drogen werden gelegd. Een opbrengst van ±5 ha kon in deze droogschuur. Wanneer de zaadbol len welke die dag waren afgesneden, gestort waren, was er tijd voor een pilsje. Bezweet en vermoeid gingen daarna ook de mannen naar huis. Begrijpelijkerwijs stonken de kleren naar de sterke geur van uien, maar daar tilde men niet zo zwaar aan! Het gebeurde ook wel dat men zaadbol len te drogen legde op grote zeilen. Dat was erg bewerkelijk, 's Avonds moesten de zeilen worden gesloten en 's morgens uiteraard weer geopend. Met mist of regenachtig weer moesten de zeilen gesloten blijven. Kon men na de regen de zeilen weer openen, dan steeg een ware damp uit de zaadbollen naar boven en dat vocht zal de kwaliteit van het zaad geen goed hebben gedaan. De zaadbollen in de droogschuren moesten telkens met een roerstok worden losge- woeld om broei te voorkomen. De lui ken die aan de beide lange zijden van de droogschuur waren aangebracht, bleven nacht en dag open. Alleen met mist wer den ze neergelaten. Ten langen leste waren de zaadbollen geheel droog; de laatste plantesappen waren tengevolge van de sapstroom. het zaad toch nog ten goede gekomen. Er kon gedorst worden. Als het vriezend weer was, begon men met het dorsen, dan was immers het kli maat droog. De hekel werd voor de dag gehaald. Men zou de hekel als een soort dorsmachine kunnen beschouwen. Het door de hekel halen van de zaadbollen was een zwaar karwei. Drie man moesten, ieder aan een wiel, het mechanisme in werking brengen. Het zaad viel daardoor uit de kafjes. Het ongeschoonde zaad werd in zakken opgevangen. Daarna begon het zaad schudden. Met grote, ronde zeven werd het zaad ontdaan van de z.g.n. neuzen (neuzen zijn de ingedroogde restanten van de zaadbol). Het nu verkregen zaad werd verder met een windmolen behandeld. Door de luchtverplaatsing in de geheel van hout opgetrokken windmolen, werd het zaad gezuiverd van kaf en kafdeeltjes. Met een draaiende en tegelijkertijd schud dende beweging, werd het zaad vervol gens in een kleinere zeef geklust. Dat klussen moest zorgvuldig gebeuren want het eindprodukt, het schone zaad, naderde nu snel. Uienzaad is zwart van kleur, het lijkt heel veel op het zaad van Juffertjes-in-t- groen. Men ziet er alles in, denk maar aan zwarte kledij. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelhamis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Als wij tamme kastanjes uit eigen tuin geplukt hebben, is het moeilijk ze te bewa ren, tot wij ze bij de open haard kunnen pof fen. De kastanjes beschimmelen, of ze verdrogen en verschrompelen. Antwoord: U mag ze natuurlijk niet te vroeg plukken, of uit de boom slaan zoals kinderen doen als er paardekas- tanjes vallen, want de tamme zijn pas later rijp. Raap ze pas als ze er vanzelf uit vallen. Op de zachte tuingrond zul len de groene bolsters niet zo snel open barsten. Leg die komplete vruchten naast elkaar in een onverwarmde en goed geluchte kamer (dus niet stapelen) en haal de zaden pas in de loop van november of december uit hun stekelige jasje. Kastanjes zónder bolster kunt u langer goed houden in een schuur of dgl. waarin licht èn lucht vrije toegang heb ben. Huizen met centrale verwarming zijn daar veel te droog voor en in don kere, vochtige kelders beschimmelen ze. Het zijn ook geen bewaarvruchten. Wilt u ze lang goed houden, steek de zaden dan in een bak zand. Overigens kunt u hard geworden of gedroogde tamme kastanjes nog wel poffen indien u ze eerst in lauw water weekt, dan kort kookt en daarna in een pan olie poft. Nadat hij een nieuw balkonhek geschilderd had, zei de schilder dat wij het geregeld moesten afsoppen. Wat kan hij daarmee bedoelen? Antwoord: Maandelijks afsoppen van het verfwerk buiten voorkomt aantas ting van de verf en daarna van het hout, door de luchtvervuiling en de zure regen. Neem dus leidingwater in plaats van regenwater voor dat sopje. Na krampen in de borst, die ik voor een hartaanval hield, kreeg ik te horen dat het mijn middenrif was. Toch laten de dokters mij lopen met louter de boodschap: niet bukken, niet roken, niet drinken en het hoofdeinde van het bed Wem hoger dan het voeteneind. Helpt dat wel? Antwoord: Uw borstspieren werden ge ïrriteerd doordat een stukje van uw slok darm in 't nauw is gekomen in de opening van het middenrif dat de schei ding vormt tussen borst en buikholte en dat de ademhaling helpt regelen. Dat kan gebeuren bij mensen die te veel eten, maar ook bij zwangerschap, en bijv. door ouderdom. Bij voorover buk ken of plat liggen kan dan maagzuur teruggestuwd worden. Vaak wordt de voortgang van het voedsel belemmerd. Een betere doorstroming wordt bevor derd door het hoofdeinde van uw bed wat hoger te stellen en om de 2 a 3 uur een kleine portie voedsel te nemen i.p.v. enkele grote maaltijden. Roken vergroot de produktie van maagsap en alcohol verergert de symptomen, vandaar het verbod. Blijft u last houden van terugko mend maagzuur, drink dan tussentijds wat lauwe melk. Het zaad werd aan de zaadhandelaar afgegeven. Grotendeels was het zaad op contractbasis geteeld. Vroegindeweij heeft geteeld voor de Zeeuw in Baren- drecht, voor van Damen in Dordrecht en voor Sluijs en Groot in Enkhuizen. Natuurlijk ging het dan hoofdzakelijk om de kwaliteit van het zaad. De kiemkracht kon men zelf bepalen door een honderdtal zaadjes in een kiembakje te leggen. Als het zaad goed was, 80-90%! Eenmaal ontving Vroegin deweij 3% boven de contractprijs bij een hogere kiemkracht dan die bewuste 90%. Nu we praktisch geen verbouw van uienzaad op Flakkee meer aantreffen, rijst de vraag waar het benodigde zaad dan wel wordt geteeld? De teelt heeft zich verplaatst naar Zuid- Frankrijk en Noord-Italië. De famiHe Hoogzand te Oudenhoorn heeft de teelt van uienzaad echter voortgezet. Zij ver bouwen een eigen selektie, die uit het bolronde type van de Rijnsburger ui is voortgekomen. In Frankrijk en Italië wordt naast het Rijnsburger type ook nog Sturtgarter en Zietauer geteeld. Flakkee heeft dus wat dat betreft „zijn tijd gehad". Met veel dank aan de heerT. Vroeginde weij en aan de Stichting Ned. Uienfede- ratie (J. Koert) voor het beschikbaar stellen van archief-foto's. D. Hoogzand Omdat een kind van kennissen elders gewond werd, toen een fles frisdrank in een winkel explodeerde, wil ik wel eens weten hoe je zo'n ongeluk daar of onden^eg kunt voorkomen. Antwoord: Heel eenvoudig, door éérst de dop even los te draaien zodat er een beetje van het in de fles opgehoopte koolzuurgas ontsnapt, vóór u die fris drank van de plank of uit de krat haalt. Als u de dop dan gelijk weer dicht draait, blijft de inhoud toch voldoende bruisen. Maar de grootste spanning, die wel eens te hoog kan oplopen, is er af zodat het gevaar voor het springen van het glas is geweken. Waarmee kan ik de bladeren van een yucca van stof ontdoen? Antwoord: Met wat melk in water, of met het spoelwater waarmee u een pas gebruikte melkpan of -fles omspoelt, want die kringen op de bladeren zijn ontstaan doordat u hard leidingwater voor een wasbeurt gebruikte. Is het mogelijk een klein tuinwatervalletje te maken zonder pomp te gebruiken, dus zoals je water uit een aquarium kan laten stromen door even een slang aan te zuigen? En kan dan steeds weer het zelfde water worden gebruikt? Antwoord: Bij het overhevelen van wa ter uit een aquarium, of van benzine uit de ene tank in een andere met behulp van een slang, zal de vloeistof uit het 'vat' waaruit wordt getapt, altijd hoger moeten staan dan de vloeistofhoogte in bak of tank waar ze naar toe stroomt. Aan deze voorwaarde moet voldaan zijn, anders lukt de 'truc' niet. Met dat aanzuigen wordt alleen de aanwezige lucht uit de slang weggezogen en de stro ming op gang gebracht, maar u kunt het water niet op die manier uit de vijver naar een hoger gelegen waterval leiden. Daar is heus een pompje voor nodig. En een filter natuurlijk, om al het vuil tegen te houden. Op welke datum vah Sint Jan? Antwoord: Sint Jan valt op 24 juni en is de naamdag (niet de geboortedag) van Johannes de Doper. Op die dag viel het heidense zomerzonnewendefeest. Een oud boerengezegde verkondigde: „Met Sint Jan slaat de eerste maaier an", maar dat geldt niet meer, want na de komst van de kunstmest kon er veel eerder met maaien worden begonnen. Al enkele maanden zien wij in de vitrage van de studeerkamer bijgaande kleine kevertjes. We spuiten regelmatig, maar tel kens komen er andere. Na drie weken afwe zigheid werden we door zo'n 50 stuks verwelkomd. Wat zijn dit voor insekten en hoe komen wij er af? Antwoord: Deze kleine bruine beestjes zijn broodkevertjes die naar buiten wil len. Ze hebben een uitgebreide menu kaart, waar tal van droge levensmid delen op prijken, zoals bakmeel, be schuit, macaroni, puddingpoeder, rijst enz. Daarin leggen de vrouwtjes per keer zo'n 50 eitjes en de larven, die daaruit kruipen, smullen van het voedsel om zich heen. Na een halfjaar zijn ze vol wassen en vliegen de kevertjes uit om buiten te paren. Kijk al uw levensmidde len na en doe aangetaste pakken gelijk weg. Nieuwe voorraden kunt u 't beste in goed afsluitbare glazen potten of meta len bussen bewaren. Spuit niet met insecticiden in de buurt van etenswaren! Maak keuken en provisiekast schoon met een heet sopje van gele zeep en enkele druppels spiritus. Daarna goed drogen, want vocht trekt weer andere insekten aan. Dit af en toe herhalen, omdat in hoekjes en kieren wel eens eitjes achterblijven. Westdijk 33-56 Middelhamis i|\Tel. 01870-3035-2060 f/Fietsen, brommers. reparatie Alle zendingsvrienden van ons eiland worden hierbij hartelijk uitgenodigd op de zendingsavond, die D.V. op donder dag 27 september a.s. gehouden zal wor den in de Ned. Herv. Kerk te Som melsdijk. Aanvang 19.45 uur. Medewerkenden: ds. A. Beens te Lunte- ren, ds. A. de Lange. Sommelsdijk en ds. K. Groenendijk, Sommelsdijk. Naast samenzang zal het koor van dhr. Zoon enkele liederen zingen en dhr. P. Kieviet op het orgel spelen. Uiteraard is er een koUekte voor het werk van de GZB en zal er zo mogelijk een boekentafel aanwezig zijn. Komt allen!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6