EllAt1DEn-l1IEUW5 Feestelijk jubileumconcert vanHroiigelen De Wacht aan de lijn een receptie, kof f iemaaltijd of koud buffet in een eeuwenoud fort 'FORT PRINS FREDERIK'-' Cursus rondom het boek een huis verkopen.. Jan Knape Mzn. 2e Blad VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 No. 5934 Op D.V. zaterdag 22 september organiseert de Stichting Kerkcon- certen 'Goeree-Overflakkee' een jubileumconcert in de Grote Kerk te Middelharnis, waarin herdacht wordt dat zij 25 jaar geleden werd opgericht. Middels dit bericht wil zij iedereen zeer hartelijk uitnodigen voor dit GRATIS concert met aan sluitend een receptie in het gebouw 'De Hoeksteen', waar u de huidige- en oudstichtingsleden kunt felicite ren met dit heugelijke feit. Naast vertegenwoordigers van gemeente besturen, kerkbesturen, organisten verenigingen etc. is vooral het pu bliek deze avond de eregast en het zou bijzonder fijn zijn als u in grote getale aanwezig was, want zonder publiek is het in stand houden van een concertserie ten enen male onmogelijk; waarbij we gelijk willen aantekenen dat u 25 jaar lang zeer trouw, geïnteresseerd en ook posi tief kritisch bent geweest, hartelijk dank daarvoor. Wij schrijven 1965: Op heden de 28ste september verscheen voor mij. Jan Wil lem Hempenius, kandidaat-notaris plaatsvervanger voor meester J. M. Hempenius, notaris ter standplaats Middelharnis de heren Arie Johannes Keijzer, Jan Johannis Dambruin, Cor nells Kamerling, Peter Hendrikus Wes- sels en Gijsbert Jacob van der Laan. De komparanten verklaarden dat zij en hun lastgevers gezamenlijk een som van vijftig gulden hebben afgezonderd ten einde daarmee een Stichting in het leven te roepen, welke Stichting zal worden geregeerd door de navolgende Statuten. Artikel 1: De Stichting draagt de naam 'Stichting Kerkconcerten Goeree-Over flakkee' en is gevestigd te Middel harnis. Artikel 2: De Stichting heeft tot doel een daadwerkelijke bijdrage te leveren tot het doen herleven van - en voorts het uitdragen van de muzielcultuur in het algemeen, doch kerkmuziek in het bijzonder. Artikel 3: De Stichting tracht haar gestelde doel te bereiken door het geven van concerten in de Gemeenten op Goeree-Overflakkee. De Stichting tracht voorts haar gestelde doel te bereiken met alle wettige middelen die de stimulering van het muzikale leven op Goeree- Overflakkee kunnen bevorderen. A.D. 1990 tracht de Stichting nog steeds te beantwoorden aan hel gestelde doel in haar oprichtingsakte door het organi seren van veertien concerten, die getui gen van een grote variëteit. Buiten gewoon erkentelijk zijn wij één van de initiatiefnemers dhr. Arie J. Keijzer - die eveneens 25 jaar geleden benoemd werd tot hoofdleraar orgel en improvisatie aan het Rotterdams Conservatorium - die spontaan de uitnodiging heeft aan vaard om het feestelijk herdenkings concert te verzorgen. Op het programma staan werken van D. Buxtehude, D. Zipoli, F. Mendelssohn en van de concertgever zelf terwijl het concert besloten wordt met een im provisatie. Arie J. Keijzer werd in 1932 geboren te Nieuwe Tonge. Aan het Rotterdams Conservatorium studeerde hij improvi satie en interpretatie bij George Stam, waar hij in 1964 de Prix d'Excellence behaalde. In 1963 werd hij bovendien winnaar van het Nationaal Orgelcon cours te Bolsward en in 1964 van het Internationaal Orgelconcours te Haar lem. In 1965 werd hij benoemd als hoofdle raar orgel, ontving de Culturele Prijs van het eiland Goeree-Overflakkee en studeerde hij professor Reda in Duits land. In 1967 volgde zijn benoeming als organist van het Concertgebouw 'De Doelen', waar hij in de loop der jaren indrukwekkende concertseries ver zorgde. Vanaf 1976 is hij ook organist van de Grote Kerk te Dordrecht. Arie J. Keijzer die eveneens als adviseur bij (orgel)nieuwbouw en restauratie werkzaam is, krijgt ook als componist steeds grotere bekendheid wat |dit jaar culmineerde in een compositie op dracht vanwege de stad Rotterdam voor alle Rotterdamse koren, het Philharmo- nisch orkest en diverse solisten ter gele genheid van haar 650-jarig bestaan. Dit voorjaar ging dit grote oratorium zeer succesvol in première voor een uitver kochte Doelenzaal. Aanvang jubileumconcert 20.00 uur (kerk open: 19.30 uur). De toegang is gratis. Als u problemen heeft met le zen of, zoals men wel zegt, uw armen wat te kort worden, wordt fiet tijd eens bij Brilcen- trum Keuvelaar te komen kijken. Grote keuze in monturen, des kundig en vrijblijvend advies. Oogmeting op afspraak. "b Zandpad 56 Middelharnis Tel. 01870-3437 De Christelijke Plattelandsvrouwen bond, afdeling Goeree start 4 oktober a.s. een vier avonden durende cursus: Rondom het boek. Mevr. P. A. van der Spek, lerares Neder lands aan de Chr. Scholengemeenschap Blaise Pascal, is onze cursusleidster. Het vooraf gelezen boek wordt op de cursus avonden op deskundige wijze met el kaar besproken. Wie van u heeft er belangstelling voor deze cursus? Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Neemt u dan 's avonds kontakt op met de secretaresse, mevr. J. Soeteman-den Eerzamen, tel. (01878) 15 93. met optimaal resultaat Makelaar Tamboer Bedrijven en partikulieren komen meer en meer naar het dorpje Ooltgensplaat aan het Volkerak op Goeree Overflakkee om er een aantal onvergetelijke uurtjes door te brengen met heerlijke hapjes en drankjes. Wat denkt U bij voorbeeld van een koud buffet, uitgebreide koffiemaaltijd, speenvarken aan het spit, mosselmaaltijd of barbecuen? En dat aUes m een oergezellige herberg met een sfeer uit vervlogen tijden waar groepen tot 200 personen zich ongedwongen kunnen verpozen tegen zeer redelijke prijzen, Denk aan het oude fort met z'n prachtige gewelven als U iets te vieren hebt, want U bent er van harte welkom Ons adres is: Havendijk 16, Postbus 32, 3257 LH Ooltgensplaat, Telefoon 01873-1625 rekreatiecentrum De Rodesluisweg bij Ooltgensplaat. Aan het eind ervan, onder aan de dijk, een opgericht tegen des tijds. Een windmolen. Vandaag heeft de slanke turbine vrij baan en draait er dan ook lustig op los, aangespoord door vcindkracht zes. We klimmen de dijk over en begroeten zijn vier voetige bewoners. Een rustige scha penfamilie. Ze kijken wel even op als we langskomen maar knabbelen dan toch weer ongestoord verder aan het door zon en wind zo drooggestoofde dijkgras. Helemaal geen geblaat en heen-en-weer geren. Deze natuur lijke wolleveranciers accepteren het voor deze middag hun opgedrongen menselijk bezoek. Het is altijd aan genaam om in rust en vrede te kun nen verpozen met mede-aanwezigen. Kalme golfbeweging Kuieren langs een glooiing van grote storisteen die mede is aangebracht ter bescherming van een strook gors. Rechts, achter de dijk, tooit de Groote Adriana Theodorapolder zich weer al met de stugge, scherpe stoppels van geschoren graanvelden. De aardappel rooier heeft nog werk genoeg en die der bieten wordt uit het vet gehaald. Ook is er nog de strakke orde van turkse tarwe, mais, in liniaalrechte slagorde. Zwer men mussen kwetteren tussen de bloei- wijzen. Links, het Volkerak met volop vracht- en pleziervaart. Af en toe een snelwater- sprinter, die de kalme golfbeweging tegen de oever een zweepslag geeft. Een tijdje geleden heeft over het terrein, waarop we nu onze schreden plaatsen, een zaaier gelopen. Kijk zo: De zaad- bak, gevuld met graszaad, hangt aan een draagriem voor de buik. Bij iedere stap wordt er een handvol zaad gepakt. En steeds als de linkervoet de grond raakt, een brede gooizwaai met zich ontslui tende vingers. Daarom hebben we nu jong gras onder de voeten. De afrastering die ons pad kruist, is bekleed met schapegaas. Zetten eerst linkerschoen tussen het breedmazig vlechtwerk. Dan rechterbeen over het hek en proberen ook die schoenneus in zo'n vakje te wurmen. Dat lukt ten lange leste maar dan heeft de linkeronder daan een andere houding moeten aan nemen. Die zit nu klem. Nee, het zijn niet altijd welgebaande wegen, die, door ons geko zen paden onderweg. Na wat lichame lijke, draaiende oefeningen vermijen we een wijle languit op het harde, droge dijktalud. Dan wordt er in de polder een traktor gestart. Op het water klappert een zei! van een laverende plezierschipper. Er komen wat zwaluwen en meeuwen bij, en dat alles is de escorte naar Distelland. Kruipende wortels Schurende waterbewegingen hebben een kleine baai gecreëerd en daarin een schelpenstrook neergevleid. Op een uit springende kale zoute kluit gaan we een ogenblik zittend het beeld verruimen. De blik dwaalt over de velden ontelbare distels. Sommige bloeien nog, andere zijn behangen met slierten pluis van eigen en buurmans bloemhoofdjes. De duizenden vruchten zijn voorzien van bruinachtige haren. Vlinders zuigen met hun roltongen de nectar op en zor gen tegelijk voor de bestuiving. Nu zijn er nogal wat planten die een- slachtige bloemen voortbrengen. Voor een succesvolle bestuiving is het handig als de mannelijke en vrouwelijke verte genwoordigers daarvan dicht bij elkaar groeien. Hierstaan ze te pluizen als haar op een hond. En dan kunnen ze zich ook nog vegetatief vermeerderen met behulp van de kruipende wortelstokken. Zo rukken ze alsmaar verder op. Een werveling in de onderste luchtlagen veroorzaakt een trilling door de pluize- deken. En dat gedwarrel buitendijks komt van de harde wind tegen de pol- derzijde van het dijklichaam. Wolken rag, volgestouwd met distelzaad, gaan de lucht in. Boven de dijk gekomen wordne ze weer teruggeblazen. De pol derbewoners houden wellicht hun hart en schrepel vast bij het aanschouwen van deze onkruiddreiging. Maar van daag is de wind hun welgezind. Die speelt langs het buitentalud en op het gorsje met handenvol vezelflarden dat over en tussen de nieuwe generatie ste- kelplanten een voorlopige bestemming vindt. Boze plevier „Poe-iep". Een bezoeker? Nee hoor, het is een boos en bang vogeltje. Iets kleiner dan een merel, met een donkergrijs pakje aan. En een zwarte sjaal om. Dat is, zegt Het Beste Vogelboek, de Bont- bekplevier. Nu kan het ook de Kleine Plevier zijn. Het verschil tussen die twee is grofweg de witte vleugelstrepen, en daarop hebben we niet gelet. Het stem mig geklede vogeltje scharrelt gedurig om ons heen. Vliegt af en toe even op en doet dan zenuwachtig roepend een rondje. We zitten kennelijk in zijn of haar gebied. Deze zomer hebben ze hier ergens een kuiltje in het zand geformeerd en daarin vier eitjes gelegd. Eenvoudig nestje, zou je zeggen, maar toch is dat niet zo. Met allerlei steentjes en schelpen, hier zo rij kelijk aanwezig, hebben ze dat sobere broedholletje mooi versierd. Misschien is er nog wat van over. Toch gaan we niet op onderzoek uit. Laten we nu eens vol doen aan de wens van een ander. Gewoon opstappen met de beste wensen voor de achterblijvers. Nederig kruid En daar gan we dan in de richting van de bomenrij aan de polderkant langs de dijk naar Sluishaven. De peppels heb ben hun nu zwiepende kruinen ver boven de dijkkruin uitgestoken. In een lagere etage bekvechten zwermen spreeuwen. Ze vliegen steeds luidruchtig op om een honderd meter verderop weer massaal het lover in te duiken. Dat her haalt zich tot vlak voor Galathee. Zo gaan ze ons voor op weg terug. Maar eerst wat uitrusten op een fraaie buiten dijkse vlakte versierd met een wit-gele gloed van laag bij de grond levend krui- dengrut. Dat heeft het leven te danken aan een nederige houding. Door hun diep hurkende levenswijze zijn ze ont snapt aan het scherpe van de zeis. Wijders bespiedt het oog de verrichten van medemensen op de grote plas tus sen Flakkee en Brabant. Laag over het water wiekt een aalscholver. Zomaar een meter van de kant. De krop hangt zwaar van het opgelepelde vis. Dat heeft het dier, onderweg al duikend met sprongetjes, uit des mensen vaarwater gevist. Zo kom je eigenlijk elkaar nogal eens tegen. Ook aan de oever van het Volkerak langs dit stukje Plaatse Buiten dijk. VERVOLGVERHAAL - 13 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape Wat er met die radio-morgenwijding te doen geweest is zal na de oorlog wel wor den opgehelderd. Maar Jan Boezeroen moet in de loop van de dag zijn verzet opgeven, tegen de vreselijke feiten is zijn ongefundeerd optimisme niet bestand. Als de dag snel verstrijkt bij de snel wis selende gebeurtenissen moeten zelfs de meest koppige tegensprekers er het zwijgen toe doen. Het is een verloren zaak... De IJssellinie, de Hollandse waterlinie, de vesting Amsterdam, het is alles gebleken niks waard te zijn. We zitten onder de Duitse paardepoot. Voor hoelang? God weet het; maar we vrezen, dat het voorjaren zijn zal, als het niet is voor altijd... De tegensprekers van vanmorgen glimlachen om dat pessimisme, ze voorspellen: „voor een paar maanden!" Dat zijn de lui, die heel deze oorlog door zullen blij ven schreeuwen: „Het gaat goed, het gaat heel goed!" Ze zijn maar met weinigen en ze zullen voorlopig met weinigen blijven. Er heerst grote verslagen heid in het dorp. De oorlog is over ons land gegaan met zijn verwoestende grawelen; de rust, waarvan we zoveel jaren ongestoord genoten heb ben, is heen. We zijn door de vijand overweldigd! We zijn geen eigen baas meer! Wat dit alles pre cies zeggen wil begrijpt nog niemand. De eerste indruk is, dat men even op adem kan komen van de emoties van de laatste dagen. Men begint brie ven te schrijven in alle richtingen. Wie wat onder nemingsgeest bezit gaat op reis om verwanten en vrienden op te sporen. Soldaten komen naar huis in burgerkleren, ze zijn de krijgsgevangenschap ontkomen. De spanning neemt toe. Er worden namen genoemd van jongens, die al thuis zijn. Van andere jongens is bericht ontvangen, dat ze zonder ongelukken de oorlogsverschrikkingen hebben doorstaan. Alle andere zorgen en moei lijkheden wijken terug om die éne grote zorg: er zijn nog zoveel soldaten van wie men volstrekt niets gehoord heeft. De berichten sijpelen langzaam binnen. Het zijn tot nu toe steeds berichten van behoud en welzijn. Dat is een natuurlijke zaak, want de doden kun nen geen brieven meer schrijven. En van de gewonden kun je veronderstellen, dat ze ook niet in staat zijn om hun familie op de hoogte te bren gen. De mensen worden met het uur zenuwachti ger, ze staan met bezorgde gezichten in de deuren van hun huizen om naar de post uit te kijken... De radio komt helpen om de gemoederen gerust te stellen. De zoveelste compagnie vanm het zoveelste Regiment Infanterie is gezond en wel, één licht gewonde; de zoveelste compagnie van het zoveelste Regiment Veld-Artillerie meldt: geen gewonden, doden of vermisten; het duurt een paar dagen voordat het hele Nederlandse leger zijn behoud heeft laten weten aan vrienden en bekenden door middel van de radio... Een mooie uitvinding toch, die radio! Bas Goedeman, die volgens verklaring van zijn eigen vrouw aar dig op weg is om een NSB-er te worden, zegt er van: „Wat heeft dat leger toch uitgevoerd!! Zijn d"r nou nog doden of zijn ze d"r helemaal niet!" Zijn vrouw vraagt vinnig of-ie niet goed bij zijn ver stand is! „Je zou maar zegge, dat het je plezier zou doen als er ik-weet-niet-hoeveel gesneuvelden waren!" Hij schudt zijn hoofd omdat een vrouw zulke din gen niet vatten kan. „Ik gun iedere soldaat, dat-ie de oorlog overleeft, maar als je dat nou toch aan hoort, dan vraagje onwillekeurig: Is er gevochten of niet?!"... We laten dat gezegde voor Bas z'n rekening. Voor mij staat wel vast, dat het Nederlandse volk zich in die dagen allerellendigst heeft gedragen. Ik had mij een volk in oorlog zo geheel anders voorge steld! ...Waren er dan enkel maar die arme gesneuvelde jongens; en die arme gewonden en verminkten; en die vermisten, die van de aarde verdwenen waren zonder taal of teken voor hun nabestaanden achter te laten?! Was er dan geen enkele gedachte voor het verloren en verraden Vaderland, voor onze vrijheid, voor onze rech ten?!... Geen woord, geen woord... alleen die jon gens, die jongens... Ik kan het nóg niet vatten... Maar ik had ook geen zoon in de oorlog, daarom mag ik geen rechter zijn... Na een paar dagen luwt de algemene onrust, ieder gaat zich bemoeien met zijn eigen ellende, en die weegt over het algemeen zó zwaar, dat er geen plaats blijft voor het leed van anderen. Ook gaat het Nederiandse volk zich aanpassen aan de nieuwe toestand. Het luistert met belangstelling naar de officiële bekendmakingen, die door de radio worden afgekondigd en onmiddellijk in werking treden. De oproep van de Opperbevel hebber van het Duitse leger wordt uit den treuren herhaald. De mensen zeggen er van, dat het niet kwaad klinkt. Men had van een vijand, die zo moorddadig te keer ging, een kwaadaardiger hou ding verwacht. De oproep vestigt de indruk van alles vergeven en vergeten. En de Hollander is nu eenmaal gemoedelijk. Moetje horen: „Het door de Duitse troepen bezette Neder landse en Belgische gebied wordt onder het Duitse Militair Bestuur geplaatst. De Legerbevelhebbers zullen de maatregelen nodig voor de veiligheid der troepen en voor de bestendiging van rust en orde uitvaar digen. De troepen zijn gehouden, de bevolking, voor zoverre zij zich vreedzaam betoont (onder alle opzichten) te ontzien en haar eigendom te eerbiedigen. In geval van loyale samenwerking met de Duitse overheden zullen de Openbare Bestu ren op hun post gelaten worden. Van het gezond verstand en het inzicht der bevolking verwacht ik, dat zij alle onbezonnen handelingen, elke aard van sabotage, van lijd zame of daadwerkelijke weerstand aan de Duitse Wehrmacht zal nalaten. Alle verordeningen van het Duitse Militair Bestuur zijn stipt en onvoorwaardelijk te vol gen. Het zou de Duitse Wehrmacht spijten, moest zij zich, gedwongen door vijandelijke handelingen van onverantwoordelijke ele menten der burgerbevolking, tot scherpe maat regelen tegen de ganse burgerbevolking ge noodzaakt zien. Dat ieder aan zijn arbeid en op zijn post blijve, zo dient hij niet alleen zijn eigen belang maar de belangen van zijn volk en van zijn vader land". Ieder zal moeten toegeven, dat dit volstrekt niet vijandig klinkt. (wordt vervolgd) Tel. 01870-3477 :NVM: PLAATSE BUITENDIJK Komplete woninginrichting Ooltgensplaat VJ Tj 01873-1437 Komplete woninginrichting Ooltgensplaat

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5