Grote waardering en warme sympathie voor vertrelcl(ende burg. Oversier Predikbeurten Orgeldag over na-oorlogse orgelbouw Schaken De Zwarte Pion Beroepen Gem. Goedereede heeft prima financiële positie Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 DIRKSLAND - Ach wat, nou bur gemeester C. Oversier gisteren af scheid nam en hij dus - tot veler spijt - écht weg is uit Dirksland, nou hoeft de Commissaris van de Konin gin niet zo nodig op de 16e oktober naar Dirksland te komen om te horen welk een burgemeester de raad graag zou hebben. Als de Com missaris tussen de middag even Ger- rit Robijn belt kan hij het antwoord gelijk noteren: precies zo'n vent als Cees Oversier is geweest! Een op merkelijke uitspraak gistermiddag van PvdA-leider Robijn, nadat hij eerder bekend had allerminst ge charmeerd te zijn geweest van de benoeming van dhr. Oversier, „maar", gaf dhr. Robijn graag toe, „'t is goed uutgepakt", met welke uitspraak hij het gevoelen van de hele raad vertolkte. „Dynamisch en ambitieus", werd dhr. Oversier in de afscheidsredes genoemd en ieder gunt 'm de promotie die hij maakt met zijn benoeming, na ruim zes Dirkslandse jaren, tot burgemeester van de gemeente Binnenmaas, „maar 't is wél even slikken geweest", zo herin nerde loco-burgemeester A. J. Schouten aan 's burgemeesters bekentenis te heb ben gesolliciteerd. Zonder zijn autoriteit als burgemeester te verliezen had dhr. Oversier naast en temidden van de bur gers gestaan en als geboren flakkeeër was 't hem niet moeilijk gevallen op Flakkee te aarden", zo had dhr. Schou ten tot z'n vreugd vastgesteld, want zó had dhr. Oversier een voortreffelijk bur gemeester kunnen zijn, vlot en zakelijk, steeds tot overleg bereid, een bestuurder met de kenmerken van de bestuurlijke vernieuwing, gedreven en voorzien van een enorme ijver en inzet, die het respekt van alle raadsfrakties heeft gewonnen, „We betreuren het dat u weggaat!" verze kerde dhr. Schouten en hij meende het. oog in oog met het „tweede stadhouder- loze tijdperk" na de gem. herindeling in 1966. De loco-burgemeester, die later ter vergadering de ambtsketen kreeg omge hangen hoopt dan ook dat de vacature niet lang zal duren. Bezet door al die gemengde gevoelens bood dhr. Schou ten de scheidende burgemeester het tin nen bord met Gemeentewapen aan en... de hartelijke wens dat het hem en zijn gezin in hun nieuwe woonplaats onder Gods zegen goed moge gaan. De raad aan het woord Ondenkbaar dat de raad zou zwijgen terwijl 's raads voorzitter - voor 6 jaar en 8 maanden, zo was precies berekend -zo spraakmakend was geweest. Het groot ste compliment dat een burgemeester gegeven kan worden kreeg dhr. Oversier van dhr. P. Koningswoud, namens de fraktie van de SGP. Dhr. Koningswoud kwam tot de spontane conclusie dat dhr. Oversier „geheel heeft voldaan" aan wat de SGP fraktie van hem verwachtte: o.m. het bezit van goede contactuele eigenschappen om bij Provincie en Overheid besluitvorming te bespoedi gen, zakelijk inzicht te hebben en een goed onderhandelaar te zijn, kennis te hebben van ruimtelijke ordening en grondverwerving, tot overleg bereid-, en steeds en voor ieder aanspreekbaar te zijn. Daarom, wat de SGP betreft goede herinneringen aan burg. Oversier, met dank voor de goede verstandhouding die er is geweest, al vond dhr. Konings woud het best spijtig dat de voorz. eerder de zakelijke-, dan de principiële stand punten van de SGP had beaamd. Graag en van harte wenste dhr. Koningswoud de vertrekkende burgemeester en zijn gezin in hun verdere levensloop alle goeds toe. „Gods zegen wensen wij u toe, waarvan u weet dat die onmisbaar is", zo besloot dhr. Koningswoud. CDA fraktievoorzitter dhr. Sandee was met minstens evenveel waardering voor dhr. Oversier bezet. Dhr. Sandee waar deerde dhr. Oversier met name omdat hij zich als manager en teamleider heeft doen kennen, wetend dat alleen samen wat kon worden bereikt. Hij wenste namens de fraktie dhr. Oversier alle suc ces in de nieuwe uitdaging die hem te wachten staat en die hij, ambitieus als hij is, heeft aangedurfd. De wens op het welslagen in de nieuwe uitdaging paste dhr. Sandee ook op de wethouders toe: „Saeme de schoeren d'r ongder, dan zal 't waarachtig wel gaen!" zo hield hij hen in z'n Zeeuwse taele voor: in lukt 't van- daege niet, dan lukt 't merrege!" „Er staan grote dingen te gebeuren!" ver zekerde hij. PvdA voorman Gerrit Robijn. Nee, hij stak het niet onder stoelen of banken dat hij, en een aanzienlijk deel van de raad waarin nogal wat boeren zitting hadden, niet zo te spreken waren geweest over de benoeming van die „Commissionairs- zeune" uut Oude Tonge en ze hadden de nieuwe burgemeester dan ook met nogal wat grimmigheid opgewacht. Ziendero gen had dhr. Oversier echter het vertrou wen van de PvdA fraktie gewonnen, hij slaagde voor de leiding van z'n eerste raadsvergadering en hij onderstreepte dat de democratie niet bestaat bij de gra- tie van 51%; bij de PvdA kon het toen niet meer kapot want dat wilde ze als - toen nog - oppositiepartij graag horen. „U was niet onze keus maar 't is goed uutgepakt!" concludeerde thans dhr. Robijn vervolgens de aanwezige verte genwoordiger van de Comm. van de Koningin de boodschap meegevend dat Mr. Patijn hem maar even moet bellen om te weten te komen welke burgemees ter Dirksland zich wenst: „...iemand die overeen komt met Cees Oversier". Kennelijk zou dat ook tot tevredenheid van Gemeentebelang zijn namens wel ke dhr. L. van Prooijen een afscheids woord sprak. Hij prees dhr. Oversier voor z'n steeds „daadkrachtig optreden" en de bijzonder prettige samenwerking die er steeds was geweest. Van een man van het formaat van dhr. Oversier had dhr. van Prooijen graag gewild dat het er financieel wat beter voor zou staan, ter wijl nu de kosten toe-, en de reserves af nemen, maar hij schoof dat niet echt als verwijt op 's burgemeesters bordje, zelfs had Gemeentebelang de burgemeester voorlopig nog niet kwijt gewild: „...als het een voorstel zou zijn geweest had het College op onze steun niet hoeven reke nen!", zo verzekerde hij. En dan die trots van dhr. van Nieuwen- huijzen, enig WD vertegenwoordiger in de raad: „...ik bin d'r trots op dat 'n flak- keeënaer tot burgemeester van zoa'n gróóte gemeente in de Hoekse Waerd is benoemd", liet hij weten. De lui uit de Hoekse Waard hebben 't niet zo begrepen op alles wat zuidelijk van hen ligt, ook al omdat je tenslotte in België terecht komt", verduidelijkte dhr. van Nieuwenhuijzen. „Zorg in uw nieu we standplaats goed voor m'n mede agrariërs", zo vroeg hij dhr. Oversier, „want ze worden overal naar de uithoe ken van de maatschappij geschopt". Spr. besloot met de hoop dat dhr. Over sier wat van Dirkslands raad heeft kun nen leren, „wij hebben wat van u geleerd!" De gevoelens van de zijde van het gem. personeel, vertolkt door gem. secretaris Blijenberg waren geen andere dan de raad had laten horen. Een zakelijke, nuchtere kijk werd de burgemeester toe gedacht, voor iedereen goed te benade ren en een goed werkgever voor z'n personeel, amicaal en zeer ongedwon gen in de omgang: „we zullen hem mis sen!" erkende dhr. Blijenberg. Voor dat hij zelf aan z'n dankwoord kon beginnen kreeg dhr. Oversier nog een pracht kado, een fraaie en degelijke Sparta sportfiets, op welk moment dhr. Robijn fijnzinnig opmerkte dat ze d'r weer aerdig droag uut warre gekomme, een uitdrukking die vroeger door de arbeiders werd gebruikt als op 't eind van de oogst de boer met een neutje uut- bleef Prompt kwam ter tafel waar de raadsnestor zo naar verlangde. SINT ANNALAND Aardappelveiling van donderdag 13 september 1990 Doré gewone 0,20 - ƒ0,23. Doré drielingen ƒ0,06. Gloria gewone ƒ0,13 - 0,15. Gloria bonken ƒ0,20. Bintjes gewone ƒ0,13 - ƒ0,16. Bintjes bonken ƒ0,24 - ƒ0,26. Bintjes drielingen ƒ0,09. Bintjes kriel ƒ0,63. Eigenheimers gewone ƒ0,15 - ƒ0,20. Bildstar gewone ƒ0,17 -ƒ0,21. Aardap pelprijs per honderd kilogram. Aan voer: 155 ton. Dankwoord „Overweldigend...!!" verklaarde een wat onthutste heer Oversier, over zoveel gehoorde waardering en vriendelijk heid, over zoveel goede wensen en zoveel gunning ook. Z'n Dirkslandse jaren betitelde hij als „gouden" jaren, waarom hij vond dat Dirksland hoge ogen gooit als het er om gaat dat de eer ste gemeente van een burgemeester ook z'n mooiste is. Graag gaf dhr. Oversier toe dat er ontzettend veel gebeurd is in Dirksland en passant de raad en het College erop voorbereidend dat er nog veel te gebeuren staat, o.a. de ontwikke ling van een nieuw bedrijventerrein en een nieuwe bouwlokatie. Deugd deed het dhr. Oversier te kunnen melden juist vandaag geslaagd te zijn in de aankoop van grond waarmee een belangrijke aanzet in de dorpsvernieuwing kan wor den gemaakt (het bedrijf van dhr. Bies heuvel, red.) Met spijt, maar in alle eerlijkheid ver klaarde dhr. Oversier te beseffen ook in een aantal zaken niet te zijn geslaagd, niet in het streven de reserve positie van de gemeente te verbeteren, mede omdat de raad bezet is door een investerings- drang. Overigens noemde hij de finan ciële positie van de gemeente in de kern gezond en er hoeft na zijn vertrek dan ook geen financieel gat te vallen. Wel zal het blijven voortleven op te grote voet tot financiële problemen aanleiding geven, zo liet hij waarschuwend horen. Dat „verrekte weggetje" over de Slikken van Flakkee waarvoor hij zo z'n best heeft gedaan is er evenmin gekomen, zomin als het vrijliggende fietspad naar Herkingen. Voor heel veel dingen toonde dhr. Over sier zich dankbaar, met name wanneer er sprake is geweest van onderlinge ver draagzaamheid, want juist dat heeft hij ieder steeds voor willen houden; het speet hem in hoge mate daarin niet erg succesvol te zijn geweest: „...ik heb erva ren dat er in onze gemeente tendenzen zijn die het tegendeel van verdraag zaamheid bewerkstelligen, een afne mende verdraagzaamheid die heeft ge leid tot het aanvragen van de stichting van een nieuwe school en dat is mij een teleurstelling geweest", erkende hij. „Het machtig Opperwezen kan met een krom me stok rechte slagen geven, maar wij bieden Hem wel een erg kromme stok", betreurde dhr. Oversier. Zijn groet ten afscheid was allerharte lijkst en zijn uitgesproken deernis met de overledenen en hun gezinnen welge meend. Met enerzijds dat gevoelen en anderzijds met trots op de gemeente en op de mensen verlaat hij Dirksland onder inroeping van Gods zegen op zijn komende werk: „mijn geloof is eenvou dig en soms klein, maar voor mij draait het geloof om God en om de naaste", verklaarde hij, met God hoopt hij zijn werk in Binnenmaas te beginnen. OOSTFLAKKEE G. W. J. Poortvliet legt fraktievoorzitterschap PvdA neer Oostfiakkees' gemeenteraad heeft in zijn vergadering van gisteravond kennis genomen van het besluit van dhr. G. W. J. Poortvliet het voorzitterschap van de PvdA raadsfraktie neer te leggen. De beslissing werd in goed onderling over leg genomen, nadat dhr. Poortvliet ken baar had gemaakt van de funktie ont heven te willen worden, omdat het hem ontbreekt aan de tijd die voor een serieuze behartiging van het voorzitter schap nodig is. Tot nieuwe fraktievoorzitter is dhr. J. v.d. Mast benoemd. DIERENBESCHERMING Sinds enige weken verblijft bij mevr. Klip, Vissersstraat 69, Middelhamis, tel. (01870) 30 28, een flinke, zwarte kater van plm. 7 jaar. Wil de eigenaar(es) s.v.p. kontakt opnemen? STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengt kollekte K.W.F. De gehouden kollekte voor het Konin gin Wilhelmina Fonds heeft in Stad aan 't Haringvliet opgebracht het mooie bedrag van ƒ2.123,50. Alle gevers en geefsters alsmede de kol- lektanten worden hiervoor hartelijk dank gezegd. Zondag 16 september 1990 OUDDORP Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal. Woensdag 19 september: 19.30 uur ds. R. Veldman van Driesum, beroepen predikant Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur dr. G. J. V. d. Linde en 18.30 uur ds. B. Scholten Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (Dorpstienden) ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. M. A. Kuyt, Hellouw en 18.30 uur ds. F. Hoek; bediening Hei lige Doop. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur kand. R. W. de Koeyer en 18.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel; extra kollekte kerkvoogdij Ger. Kerk 10.00 uur ds. B. Scholten er 18.30 uur drs. N. J. Dekker. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra kol lekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur drs. P. Rozeboom en 17.00 uur ds. H. Koetsveld Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein en 18.00 uur ds. J. het Lam; extra kollekte diakonié Ger. Gem. 10.00 en IS.OOuurds.J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging en nabetrachting Heilig Avondmaal, Heid. Catechis mus zondag 25b; extra kollekte Pas toriefonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. de Lange; extra kollekte kerkvoogdij Lukaskapel HDG 10.15 uurds. W. H. van Kooten Rem. Ger. Gem. zie Exodus Gem. Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. Sj. Bruining en mevr. J. K. Boeijinga- Alders, Rem.pred. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruygrok; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. v. d. Hoek Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. P. M. V. d. Horst. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Belder en 18.00 uur kand. A. J. van den Herik, Strijen; Ie kol lekte kerkvoogdij en 2e kollekte jeugdwerk eigen gemeente Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Groenendijk, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. H. Roseboom, nabetrachting Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. Koetsveld en 18.00 uur drs. P. Rozeboom. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. betrach ting Heilig Avondmaal Ger. Kerk 10.00 uur drs. J. Korf en 18.00 uur drs. W. Venema. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom; extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur drs. W. Venema en 18.00 uur ds. J. Vlaar- dingerhoek. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. Buitelaar, Rotterdam. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. D. Oskam, Gameren Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. P. Emaus uitTho- len en 18.00 uur ds. A. van Herk, voorbereiding Heilig Avondmaal Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Op zaterdag 6 oktober 1990 organi seert het district Zeeland van de Nederiandse Organisten Vereniging ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van deze vereniging een bij eenkomst over de Nederlandse orgel bouw van na de oorlog toegespitst op het in sommige kringen zo verguisde Neo-Barokorgel. Dit orgeltype, dat in de periode 1950-1975 in vele ker ken werd gebouwd, is vooral in Zee land sterk vertegenwoordigd, door dat de stormvloedramp van 1953 aan een zeer groot aantal kerken en vooral aan vele zich daarin bevin dende orgels onherstelbare schade heeft aangebracht. Nu, al weer enige tijd na die periode, heeft de Nederiandse orgelbouw zich steeds meer van dit toen ideaal geachte orgeltype afgekeerd. De groeiende be langstelling voor oude muziek en een zo authentiek mogelijke uitvoering daar van heeft de oriëntatie op de tradifies in de orgelbouw van de 17e en 18e eeuw sterk doen toenemen. Intensieve bestu dering van archieven en van de histori sche instrumenten zelf tijdens restaura ties ervan hebben de kennis over en de inzichten in deze tradities aanzienlijk verbeterd. Over het Neo-Barokorgel, zoals men het orgeltype van de jaren 50 en 60 gauw is gaan noemen, leven, ook nu nog, sterk verschillende meningen. Voor de één gaat er niets boven de karakteristieke klank met zijn ongekende helderheid en doorzichtigheid, waardoor een stijlzui vere uitvoering van Barok-werken (Bach, Buxtehude e.d.) weer mogelijk werd. Voor de ander zijn de koelheid en agressiviteit van de klank redenen om voorkeur te hebben voor warmer ge- intoneerde orgels uit vroegere of juist recentere tijd. Vast staat, dat de naam Neo-Barok ten onrechte een sterke asso ciatie suggereert met de eigenlijke Ba rok. Nu we in een latere tijd objectiever op dit orgeltype kunnen terugkijken moet geconcludeerd worden, dat de toenmalige oriëntatie op de historische orgelbouwpraktijk maar zeer opper vlakkig was. Sommigen beweren zelfs, dat het veeleer om een geheel nieuw, eigentijds orgeltype ging. De orgeldag, die zich voornamelijk in en om de G asthuiskerk te Zierikzee zal afspelen, begint om 10.30 uur met een ontvangst onder het genot van koffie. Het programma bestaat uit een tweetal MIDDELHARNIS Tijdens de gisteravond gehouden leden vergadering van de Geref Gemeente te Middelhamis werd uit het gestelde dub beltal ds. A. Bac van Bodegraven en ds. J. den Hoed van Rock Valley (U.S.A.) eerstgenoemde beroepen. OOLTGENSPLAAT ACHTHUIZEN-LANGSTRAAT Opbrengst kollekte kankerbestrijding gelijk Ook dit jaar was de kollekte voor de Nederlandse Kankerbestrijding weer een groot succes. Te Ooltgensplaat- Achthuizen en Langstraat was de op brengst 5.515.20, bijna gelijk aan vorig jaar toen 5.598,35 werd ingezameld. Het plaatselijk bestuur van de Neder landse Kankerbestrijding is de gevers veel dank verschuldigd. Want voor deze bijdrage wordt in het komend jaar ook weer nieuw kankeron derzoek en extra voorlichting over kan ker mogelijk gemaakt. Succes van de kollekte is te. danken aan de inzet van de kollektanten en wijk- hoofden in onze plaats. Organisatoren en alle overige betrokkenen zijn ver heugd over deze geweldige inzet van allen die aan de kollekte hebben mee gewerkt. Wie nog niet heeft kunnen geven kan uiteraard alsnog een bedrag overmaken aan de Nederlandse Kankerbestrijding. Het postgironummer is 26000. Het bank rekeningnummer is 70.70.70.007 t.n.v. Nederlandse Kankerbestrijding (Ko ningin Wilhelmina Fonds), Amsterdam. Uitslagen huish. competitie: Afdeling 1: de Glopper - Lesuisafg. +-h/— du Pree - C. J. Smit1 - O A. Mourik - J. Hollander1 - O M. Verolme - van Prooyen1/2 - 1/2 W. Peeman - E. Verbeek1 - O Afdeling 2: J. Bakelaar - van BrachtO - 1 Kastelein - LugtenburgO - 1 Maliepaard - MarkwatO - 1 Noordijk - van DoornO - 1 Taaie - HK Smit1 - O V. d. Waal - Ant. Visser1/2 - 1/2 V. d. Does - Woltersafg. Ladder: de Bruin - J. BoeterO - 1 voordrachten, die zullen worden gehou den in het kerkelijk centrum achter de Gasthuiskerk en wel door de heer Frans Brouwer, directeur van de Hogeschool voor de Kunsten te Utrecht en de heer Hans Kriek, orgeldeskundige te Didam. De heer Brouwer belicht tijdens de och tend vanaf 11.00 uur de ontwikkelingen, die - vooral in Duitsland onder de naam Orgelbewegung - hebben geleid tot de bedoelde ontwikkeling in de naoorlogse orgelbouw in Nederland. Daarna zal om 11.45 uur op het Marcussen-orgel in de Gasthuiskerk een concert worden gegeven door Bram Beekman, organist van de Jakobskerk te Vlissingen. In dit concert zal ook aandacht worden ge schonken aan de muziek die tijdens de bewuste periode is ontstaan. Tijdens de ruime lunchpauze zal men in drie andere kerken in Zierikzee terecht kunnen omd e daar uit de betreffende periode daterende orgels te beluisteren. Het zijn de Rooms-Katholieke Kerk. de Gereformeerde Kerk en de Christelijke Gereformeerde Kerk, alwaar resp. de organisten Wim Boer, Theo Faber en Jan Hage door middel van korte bespe lingen, die elk om 13.00, om 13.30 en om 14.00 uur beginnen, de karakteristieken van deze instrumenten ten gehore zul len brengen. Vervolgens wordt het programma om 14.30 uur in de zaal naast de Gasthuis kerk voortgezet, waarbij de heer Kriek een kritische evaluatie van de bewuste orgelbouwperiode zal geven tegen het licht van de huidige inzichten en erva ringen, maar tevens zal hij proberen aan te geven welke betekenis deze periode heeft gehad voor de hedendaagse orgel bouw en -restaurafiepraktijk. Tenslotte zal er ruime gelegenheid voor discussie met de beide inleiders worden gegeven, die daarvoor deel uitmaken van een panel en waarin ook twee orgelbouwers (de heren Bouwman van Van Vulpen en Fama van Fama en Raadgever) en een adviseur (de heer A. van Beek te Zwolle) zitfing hebben. De heren hebben daar voor ieder enkele stellingen geponeerd, die zij dienen te verdedigen. Aan deze discussie kan uiteraard het publiek ook deelnemen. Tijdens deze orgeldag is er een stand van Lindenberg Boekhandel met blad muziek en langspeelplaten resp. CD's aanwezig. De toegang tot deze orgeldag is vrij. Het is ook mogelijk om delen van het pro gramma bij te wonen. Voor koffie en een eenvoudige lunch wordt een bijdrage in de kosten gevraagd. Dam- en Schaakvereniging 'Dirksland' De dam- en schaakvereniging 'Dirks land' gaat op 17 september weer van start met het nieuwe seizoen. Nieuwe leden, zowel dammers als schakers zijn van harte welkom. Dus als u interesse hebt voor een van deze sportieve denk- sporten bent u welkom op 17 september in de middenhal van de Victoria aan de Philipshoofjesweg, aanvang 20.00 uur. Er wordt in kompetitieverband gespeeld alsook enkele wedstrijden tegen an dere verenigingen. De kontribufie bedraagt 1.- per avond. Secretaris M. van 't Geloof, tel. (01877) 23 19 Op de sluitende begroting voor 1991 heeft de gemeente Goedereede een post Onvoorziene van zelfs 351.341,- kunnen noteren; ruim een ton daar van is bestemd voor voorgenomen investeringen, maar ƒ247.041,- blijft nog voor onvoorziene uitgaven beschikbaar. Belastingvoorstellen zullen uitblijven temeer omdat de gemeente Goedereede enkele be langrijke voordelen ten deel zijn gevallen. De uitkering uit het gemeentefonds stijgt t.o.v. het lopende jaar met 350.000.- waarvan één ton op rekening komt van de toekenning van een ge deelte zeegebied aan de oppervlakte van de gemeente Goedereede. De opbrengst van de Onroerend goed belasting zal zo n 270.000,- hoger wor den, vnl. als gevolg van de totstandko ming van het recreatieprojekt Port Zé- lande; aan O.G. belasting zal dat de gemeente 180.000,- 's jaars opleveren. De totale opbrengst van de O.G. belas ting is geraamd op 860.000,-. Port Zélande levert de gemeente ook een forse portie toeristenbelasting. In 1991 zal het park het hele jaar geopend zijn waardoor de toeristenbelasfing t.a.v. de opbrengst '90 een extra opbrengst van ƒ215.000,-zal hebben. Overigens zal ook de gemeente Goede reede zich voor hogere kosten zien geplaatst o.a. ten gevolge van het milieu beleid. Er wordt in de meerjarenbegro- ting rekening gehouden met een uitgave van 100.000,- extra en van ƒ60.000,- aan personeelskosten aan een ambte naar met opsporingsbevoegdheid. Loco-burgemeester A Scbouh-n kijkl nogal gespannen wanneer dhr. Oversier hem de ambtsketen omhangt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2