Nader onderzoek naar mate van bodemverontreiniging Oostflakkees' lokale omroep voortaan zo Vrij als een Vogel! Geldgebrek belemmert hulp aan vluchtelingen in de Golf CRISIS IN DE GOLF HELP NU GIRO 777 Brandweer Dirksland pakte hele woning in landbouwplastic Eilanden-nleuws familieberichten Drinkpoelen voor amfibieën op Goeree Raad Middelharnis: Kontaktbijeenkomst verstandelijk gehandicapten Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 y Obstakels op Molendijk Nw. Tonge om snelheid terug te dringen Het zit de gemeente Middelharnis nog even niet mee in het gebiedje Donkereweg - West-Achterweg waar de woningbouwver. graag volgend jaar een complex bejaardenwonin gen zou bouwen. Op de plaats waar nu nog garage Van Splunter staat, welk bedrijf zich naar Sommelsdijk zal verplaatsen, blijkt van bodem- en grondwaterverontreiniging sprake te zijn. Eind deze maand of begin volgende maand hoopt de gemeente zekerheid te krijgen omtrent de mate van verontreiniging. De raad werd voor het te plegen onder zoek door „MH Nederland" een krediet van 18.960- gevraagd, waarbij het col lege meedeelde dat het onderzoek al heeft plaatsgehadterwille van de haast die geboden is om op tijd te kun nen bouwen en de Rijkssubsidie niet in gevaar te brengen. Wanneer het college eens vooruitloopt op raadsbesluiten steekt uit 's raads gele deren meestal een tirade op, maar in dit geval werd geen verwijt jegens het col lege gehoord, temeer omdat het college kon gewagen van de bereidheid van de garagehouder in de te maken kosten mee te betalen, waarop dhr. Quist (SGP/ RPF) graag geïnformeerd wilde worden tot hoever die bereidheid strekken zal. „Tot 50% met een maximum bedrag", kon wethouder Koppelaar daarop ant woorden en de vraagsteller liet het daar maar bij, overtuigd van de redelijkheid dat de vervuiler tenminste meebetaalt. Een nader onderzoek naar bodem- en grondwaterverontreiniging dient ook te worden ingesteld in het bestemmings plan „Prinsenkwartier" te Middelhar nis, zo heeft een zgn. indicatief onder zoek aangetoond. De raad stelde het gevraagde krediet a 14.220,- daar voor beschikbaar. Aktie 25% Naar aanleiding van informatie over de Aktie 25%, het terugdringen met dat per centage van verkeersslachtoffers, noem de dhr. Hoogzand dat een „vreemd soortige doelstelling", alsof met 25% minder de oplossing zou zijn bereikt. Het was dhr. Hoogzand al tal van keren opgevallen dat vooral de ouderen in de gemeente moeite hebben met de ver keersregels, mede omdat ze minder snel reageren dan jongeren. Dhr. Hoogzand vond trouwens ook dat de verkeersvei ligheid van de schoolkinderen te wen sen overlaat en hij vroeg zowel de ouderen als de jongeren in de aktie te betrekken. Ook vroeg hij aandacht voor het uitblijven van een stuk trottoir bij de Jacobshoeve, de flat voor ouderen in de Stoofhoek. Dat manco lijkt de langste tijd te hebben geduurd, kon weth. Kop pelaar verzekeren. In de vorige raads vergadering werd een krediet gevoteerd en het werk zal binnen korte tijd kunnen worden aangepakt, zodat de ongeluk ken die dhr. Hoogzand voorziet, gebro ken benen en verzwikte enkels, hopen- lijk uit zullen blijven. Overige manco's zoals door dhr. Hoogzand werden ge noemd, o.a. het dubbel parkeren, uit zichtbelemmerend groen en.... het ge vaar op de kruising Staverseweg - Dorpsweg, al is dat een Provinciale aangelegenheid, zullen nader worden besproken. Van de zijde van de VDB kwam, bij monde van dhr. Rijvers, de constatering dat trottoirs en wegen zeer slecht worden achtergelaten door nutsbedrijven die er in gegraven hebben. Het leek dhr. Rij vers aan te bevelen die bedrijven tevoren een waarborgsom te laten betalen, welke suggestie wethouder Koppelaar met de dienst Openbare Werken zal bespreken. Molendijk Nw. Tonge Een kredite van 29.500,- werd uitge trokken voor het treffen van verkeers maatregelen op de Molendijk te Nieuwe Tonge; het gedeelte vanaf de Provinciale weg tot aan de molen. Er wordt op dat gedeelte te hard gereden en op hinder lijke plaatsen geparkeerd. Onvolkomen heden aan het wegdek zijn er soms oorzaak van dat elkaar passerende vrachtwagens de goten van de huizen Het Ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij, consulent schap Natuur-, Milieu- en Fauna beheer in Zuid-Holland, de Stich ting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland en de Herpetologi- sche studiegroep Zuid-Holland gaan de komende tijd meer aandacht schenken aan de positie van amfi bieën op Goeree. Dat gebeurt ener zijds door het organiseren van een „beheersdag amfibieën" aanstaand voorjaar in Ouddorp. Op de kop van Goeree liggen al enkele tientallen drinkpoelen. Voor er uitwisse ling van amfibieën tussen de verschil lende poelen plaats kan vinden, is echter een afstand van ten hoogste 500 meter tussen de poelen noodzakelijk. Daarom is het belangrijk dat er nieuwe poelen bijkomen. In het verleden werden deze poelen gebruikt als veedrinkputten; tegenwoordig zijn ze vooral van belang als voortplantingsplaats voor amfibieën als kikkers, padden en salamanders. Het consulentschap Natuur-, Milieu- en Faunabeheer (NMF) stelt nu partiku- liere eigenaren in staat om tegen een kostendekkende vergoeding een drink- poel te laten graven. Ook voor het onder houd wordt jaarlijks een bijdrage gege ven, die varieert van vijftig tot honderd gulden, afhankelijk van de grootte van de poel. NMF is op zoek naar partikulie- ren die graslanden in de nabijheid van ruigte of ruige zandwal in hun bezit heb ben, en belangstelling hebben voor het raken. Voor het beschikbare krediet worden bloembakken aangeschaft, de parkeermogelijkheden betergeregelden het wegdek hersteld. De rijbreedte wordt beperkt tot 3 meter, waarom dhr. Hütink vroeg of dat wel voldoende is voor het bredere land- bouwgerij. Niet in alle gevallen zal het voldoende zijn; combines zullen de Molendijk niet meer kunnen passeren, maar andere, soms 3.60 meter brede landbouwwerktuigen zullen er mis schien minder moeite mee hebben omdat die hoger op de wielen -. en wil- licht over de bloembakken en de obsta kels heen zullen kunnen. Zeker zal worden bereikt dat alle verkeer de snel heid matigt. Groot plezier zaterdagmorgen op lokatie Schoolstraat 27 te Achthuizen, de woning van de fam. P. van Nimwegen-Vervloet, waarin Oostflakkees' lokale omroep „De Vrije Vogel" z'n honk heeft. Eigenlijk is dat al zeven jaar het geval, maar de zender heeft al die jaren in 't geniep moeten funktioneren omdat er klandestien moest worden uitgezonden, als gevolg waarvan de politie drie keer hun apparatuur in beslag nam, maar de lui van „De Vrije Vogel", ze konden het zenden niet laten, en voortaan mógen ze....! Hun omroep heeft, met Piet Heintjes in de voorste gelederen, bij de Mediaraad met succes een zogeheten „representati- viteitsverklaring" bevochten. In Hein tjes hadden ze een voortreffelijk pleit bezorger die de heren ervan wist te over tuigen dat een buitengemeentelijke omroep, die óók graag een zendvergun ning wilde, nooit de verlangens van de Oostflakkeeërs -, en nader nog de Acht- huizenaren, in zou kunnen schatten. „De Vrije Vogel" kan dat wél, zo moet dhr. Heintjes hebben verdedigd en hij wees op de bejaarden die dikwijls hun favoriete plaatje horen draaien, hen opgedragen door een van hun verwan ten. De omroepers van „De Vrije Vogel" voegen daar allicht een vriendelijk woord aan toe en zo heeft de omroep zich door de jaren heen een niet meer weg te denken plaats verworven. Ook van alle mogelijke Oostflakkeese aktivi- teiten houdt „De Vrije Vogel" z'n luiste raars op de hoogte. Dhr. Heintjes her innerde zich trouwens nog hoe vroeger, zo'n halve eeuw geleden, dhr. Versaevel 's avonds, via de radiodistributie, al plaatjes uitzond, waarom hij de mensen van de mediaraad voorlegde dat Acht huizen eigenlijk altijd al een eigen com municatiemiddel heeft gehad en dat moest zo blijven, vond 'ie. En zo blijft het ook, want zaterdagmor gen haalde dhr. Heintjes, in de studio een handeltje over en liet hij de luiste raars weten dat „De Vrije Vogel" een echt vrije omroep geworden was. Inval len hoeven niet meer te worden ge vreesd. Zoon Jos van Nimwegen en Ron Broeders, ze werden twee keer „gepakt" Een tevreden lach op de gezichten van de medewerkers, geheel rechts dhr. Heintjes. en toen vond vader Van Nimwegen het welletjes, om de twee jeugdigen af te schermen zond hij voortaan zelfde pro gramma's uit en toen de derde inval kwam was niet z'n zoon -, maar hij de pineut. Voortaan is „De Vrije Vogel" van 's mor gens 9 uur tot 's middags 4 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur in de ether, legaal, op de FM op 107.7 en op de kabel 102.8 meter, met z'n plaatjes en z'n praatjes. Piet Heintjes heeft in z'n ope ningspraatjes voor de microfoon „De Vrije Vogel" een behouden vlucht ge wenst. De medewerkers zijn er klaar voor: L. Brijs, Kees Nuijens, Jos van Nimwegen, Jaap v.d. Veer, Kees Kievit, Angela van Nimwegen en Jaco de Neef Sommigen hebben nog hun schuilnaam uit de klandestiene periode. Keessie Snelbinder is er daar een van. 't Was druk, zaterdagmorgen in de stu dio, o.a. weth. De Vries en een stel dolen thousiaste Duitse vakantiegangers toon den er hun belangstelling. laten graven van een poel. Bij ruigte wordt gedacht aan begroeiing van (braam)struiken of bomen. Het is niet de bedoeling, dat de poel als vijver in gebruik wordt genomen. Er mag dan ook geen vis in worden uitgezet (die eet de jonge larven van amfibieën namelijk op), evenmin mag er beplan ting worden aangebracht direkt rond de poel of mogen in de nabijheid van de poel kunstmest of bestrijdingsmiddelen worden gebruikt. De put moet minimaal zes jaar gehandhaafd blijven. In het programma van de „beheersdag amfibieën" wordt ingegaan op de moge lijkheden van beheer, gericht op amfi bieën. Daarbij wordt ook het poelen- plan, dat NMF samen met de gemeente Goedereede heeft opgesteld, besproken; aan welke voorwaarden moeten perce len waar een poel gegraven wordt, vol doen, wat zijn de financiële mogelijk heden etc. De beheersdag is bedoeld voor vrijwilligers, beleidsmensen en uit voerende mensen van gemeenten en waterschappen in Zuid-Holland, maar ook andere geïnteresseerden zijn wel kom. Het middagprogramma omvat een exkursie langs verschillende objekten op Voorne of een doe-gedeelte, waarbij de deelnemers zelf een poel opschonen en biotopen aantrekkelijk maken voor hagedissen. Dit gebeurt in de omgeving van het Bezoekerscentrum Tenellaplas. De kosten voor deelname aan de be heersdag bedragen 35,-, te voldoen bij opgave. Een folder met opgaveformulier is op aanvraag verkrijgbaar bij: Stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland, Postbus 558, 2800 AN GOUDA Tel. (01820)2 45 00 Wie informatie wil over het graven van drinkpoelen kan kontakt opnemen met Adrie Bakker, Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, consu lentschap Natuur-, Milieu- en Fauna beheer, tel. maandag (070) 3 62 46 11, toestel 2128: overige dagen (01864) 36 62. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van „Helpende Handen", gehandicap tenzorg van de Geref Gemeenten no digt alle verstandelijk gehandicapten en hun ouders en/of verzorgers uit voor de kontaktbijeenkomst, te houden op D.V. zaterdag 15 september 1990 in de zaal van het kerkgebouw der Geref Ge meente aan de Molenstraat te Nieuwer- kerk. Het programma voor deze middag is; opening om kwart over 2; bijbelse vertel ling; zingen; pauze; knutselen; sluiting om kwart over 4. Gehandicapten ook van buiten de Geref Gemeenten zijn hartelijk wel kom. De uitruk van de Dirkslandse brandweerwagen in de vroege vrijdagavond had gelukkig een heel wat plezieriger reden dan dat er een brand geblust zou moeten worden. Echt lól hebben de spuitgasten, onder aanvoering van Jan du Pree gehad aan hun bijzondere missie, het inpakken, in plastic folie, van een huis, een héél huis aan de Burg. C. Zaaijerlaan...! Terwijl André Wolfert en z'n bruid Minka Scheppink in 't Fort in Ooltgensplaat hun bruiloft vierden bestegen de brandweerlui het dak van hun woning om die onder een lap van tweehonderd vierkante meter zwart land bouwplastic te laten verdwijnen. „Er is iets niet pluis", had de ceremoniemeester nog in een cryptische rijmelarij laten weten, maar de jonggehuwden hadden géén ver moeden dat hun stulp zó aangepakt zou worden, ook niet toen hij dichtte dat het die uren alsmaar gekker zou worden en dat de buren en zelfs de brandweer erover zou den praten. De verrassing kwam rond middernacht toen het bruidspaar thuis arri veerde, vanuit het donker door heel wat ogen bespied, want velen wilden - op afstand - van hun verbazing getuige zijn. Onder het plastic hebben ze de deur gevonden en ze hebben vanaf de sponde de hele nacht het plastic in de wind horen ritselen. Voor het overige bleef het rustig rondom, want de brandweer had een heel nadrukkelijk Sttt... op de zwarte folie gekalkt. Zaterdagmorgen heeft vader Wolfert z'n zoon geholpen de woning weer tevoorschijn te halen en ook dat is een heel kar wei geweest. De folie hoefde overigens niet te worden weggegooid; bruidegom André is witlofteler en de folie zal in het bedrijf weer worden toegepast. Z'n Minka is ana liste in het ziekenhuis waar Jan du Pree chef-kok is, daar zat 'm de link. Het Internationale Rode Kruis heeft een oproep gericht aan alle Rode Kruis en Rode Halve Maan verenigingen om méér geld beschikbaar te stellen voor de hulp aan vluchtelingen uit Koeweit en Irak. Reeds 10 dagen geleden werd gevraagd om een bedrag van ruim 14 miljoen gul den. Het Nederlandse Rode Kruis heeft daarop direkt gereageerd met twee vluchten met hulpgoederen (dekens, tenten, medicijnen e.d.) ter waarde van 569.923 gulden. De laatste zending is op 30 augustus in Amman gearriveerd en overgedragen aan onze Jordaanse zus tervereniging. Daar de situatie sindsdien is verslech terd en de toestand in sommige kampen door de grote aantallen personen on houdbaar dreigt te worden, doet het Nederlandse Rode Kruis een voort gaand beroep op het Nederlandse volk om in deze noodsituatie daadwerkelijk bij te dragen. Door zijn internationale kontakten en relaties met Rode Halve Maan verenigingen in het Midden- Oosten is het Nederlandse Rode Kruis in staat de geldelijke steun snel en effek- tief om te zetten in hulpgoederen die ter plaatse aangekocht worden. Veel geld is nog nodig. Het Nederlandse Rode Kruis heeft hiertoe het speciale gironummer 777 opengesteld. Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft haar aktiviteiten geconcentreerd in Jordaans gebied, dicht bij de grens met Irak. Het is daar werkzaam in de volgende kampen: - Sha'lan (ca. 40.000 mensen); - Trabil (ca. 25.000 mensen); - Ruweishid (ca. 25.000 mensen); - Azraq, een nieuw kamp dat momen teel wordt ingericht en dat een capaci teit krijgt van 40.000 mensen. De Liga van Rode Kruis vereniging werkt voornamelijk in Midden- en Zuid-Jordanië, in de kampen Marj al Hamaan en Al Andalus (beide in de omgeving van Amman), Azraq en Aqaba. De Jordaanse overheid heeft een „spe cial taskforce" belast met het akute vluchtelingenprobleem. Formeel is de zorg vor de vluchtelingen overgedragen aan de 26 regionale afdelingen van de Jordaanse Rode Halve Maan. Het Rode Kruis distribueert in de kam pen voedsel, water, tenten en kooksets, waarop de mensen zelf hun eten kunnen bereiden. Ook verstrekken medische teams eerste hulp en medicamenten. Vandaag (4 september) vertrokken twee vrachtvliegtuigen met hulpgoederen (o.a. wateropslagtanks) van het ICRC vanuit Geneve naar Amman; morgen volgen meer vluchten. Daar het anatal vluchtelingen dat Jor danië binnenkomt veel groter is dan het aantal dat het land vervolgens verlaat, zijn de spanningen groot, afgezien van de steeds slechter wordende omstandig heden als gevolg van klimaat, sanitair, voedsel en water. De Egyptische Rode Halve Maan heeft in Egypte zelf opvangcentra voor „retur nees" opgezet in de plaatsen Nuweiba, Ras Muhammad, Suez, Cairo en Ale- xandrië. Hier worden voedselpakketten verstrekt, wordt eerste hulp verleend en wordt onderdak gegeven aan hen die niet direkt kunnen doorreizen naar hun geboortestad of -dorp. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Open Huis bij Dameskoor „Toonkunst" Op dinsdag 18 september a.s. van 14.30 - 16.30 uur houdt het Dameskoor „Toon kunst" een Open Huis in de „Noten kraker", Juliana van Stolberglaan te Middelharnis. Een ieder die in koorzang is geïnteres seerd, is van harte welkom. Wie zich bij ons aansluit, mag een maand lang gratis meezingen, o.l.v. dirigent Meyboom. Dat is toch het proberen waard of niet soms? is het blad voor uw Het Nederlandse Rode Kruis doet een dringend beroep op het publiek om voor al deze hulp geldelijke bijdragen te stor ten op het speciale gironummer 777 in Den Haag, onder vermelding van „Hulp vluchtelingen Golf'. TIENDUIZENDEN MENSEN ZONDER VOEDSEL, ONDERDAK EN WATER HUN AANTAL GROEIT DAGELIJKS. HELP DE VLUCHTELINGEN IN JORDANIË. HET NEDERLANDSE RODE KRUIS DEN HAAG

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6