EmvriDEn-fiiEuws Open Monumentendag met inhoud Donorcodicils geregistreerd Raad Middelharnis geeft toe aan hoge prijs voor stukje Emgo-grond De Wacht aan de lijn NIEUW!!! Een ambachtelijke slager in Herkingen Om Tholen kun je niet heen Muziekschool, Streekmuseum en De Motte C.P.B. afd. Flakkee Kinderkledingbeurs Jan Knape Mzn. No. 5933 Brilcentrum Keuvelaar heeft een schitterende kollektie speelse, vlotte, leuke, gekke, oersterke, maffe, modieuze, flitsende, fleu rige, kleurige kinderbrillen. Kom kijken bij Keuvelaar. 9? ^WCENT/?^ Zandpad 56 Middelharnis Tel. 01870-3437 Lekker winkeltje Muziekschool Via de Facultatieve Er zijn j.l. donderdagavond in Middelharnis' raadsvergadering nogal wat besluiten met een stemmenverhouding van 9-6 genomen. De coalitiepart ners SGP/RPF, PvdA en CDA, uit welker frakties mevr. Vernooij wegens vakantie -, en dhr. Villerius wegens ziekte, afwezig waren, dikteerden met een comfortabele meerderheid ook die beslissingen waarover de oppositie partijen hun hoofden schudden „Een levend museum" is de eerste gedachte die opkomt als we op open monumentendag de Kerkstraat in Sommelsdijk inkomen. Vlaggen, fietsen, kinderen, de klank van muziek, een lekker kopje koffie: alles ademt de sfeer van ongedwon gen hartelijkheid en gastvrijheid voor groot en klein. Ensemble Speelgoed Nog een paar dagen en de deuren van slagerij Arie Struik aan de Molendijk worden geopend. De zaak is totaal verbouwd en gemoder niseerd. Wat meteen opvalt zijn de moderne 5 meter lange toonbank en de wandkoeling op de achterwand. Binnenkort liggen deze meubelen boordevol lekkernijen. We spraken met dhr. Struik, Arie heeft hij liever, over z'n nieuwe bedrijf. Delegatie aan het college VERVOLGVERHAAL Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 Het ensemble Speelgoed. Heerschap die aan de hand van het unieke houten fluitje uit de 15e eeuw - een bodemvondst van „De Motte" in Goedereede - als geen ander het ver band weet te leggen tussen vroeger eeu wen en het leven van vandaag. In het oude dorpswinkeltje in het Streek museum is het doorlopend druk. Gert Nieuwland en Martina Westdorp vin den het fijn het speciale assortiment aan te kunnen prijzen. De kersestokken en de grote wijnballen zijn het eerst uitver kocht, de duimdrop loopt ook heel goed. De roomboterkoekjes, de malse bolus sen, de volle krentebollen, ze gaan grif over de toonbank. „Stroopsoldaatjes? Ook uitverkocht. We hebben nog wel kabelspekken en polkabrokken", zegt Gert Nieuwland in zijn rol van winke lier en hij maakt het winkeltje tot een knus toneel van zoete bedrijvigheid. Bij de Muziekschool Goeree-Overflak- kee is het 's middags open dag in het monumentenpandje Kerkstraat 9. Daar kunnen we ook vrij binnenlopen en luis teren naar wat de muziekschool zo al te bieden heeft. We leven mee met pianoleerling Jeroen Dillingh die zichtbaar opgaat in zijn spel, met Corné de Geus die het liefst de hele dag fluit zou spelen. We bewonde ren ook het spel en de uitleg van de docenten, het lijkt of het bij hen alle maal vanzelf gaat. Roerend is het optre den van de 12-jarige vioolleerlinge Jessica de Geus als ze met grote ernst en toewijding samen met haar broer en begeleid door docent Paul Kieviet vro lijke cowboyliedjes speelt. Open dag in de muziekschool: mooi om te horen en een plaatje om te zien hoe de leerlingen spelen. Slechts een klein gedeelte van alle potentiële donors draagt een donorcodi cil bij zich. Als iemand komt te overlij den en er wordt geen codicil aange troffen, dan moet de familie om toestem ming tot orgaantransplantatie worden gevraagd. Een bijzonder ongeschikt tijdstip, waarbij tevens de naaste fami lieleden niet altijd op de hoogte zijn van de wensen van de overledene. In afwachting van de in behandeling zijnde nieuwe Wet op Orgaandonaties en in samenspraak met Eurotransplant is Facultateive Verzekeringen B.V., gezien het tekort aan donors, overge gaan tot registratie van het donorcodicil. Vele duizenden aangesloten verzeker den bij Facultatieve Verzekeringen B.V. (basis servicepakket 15,- per jaar) heb ben de „Wilsbepaling - Mijn laatste wens" ingevuld. Door middel van deze „Wilsbepaling" kunnen tot in detail wensen voor de uitvaart kenbaar wor den gemaakt, dus ook de wens om orga nen voor transplantatiedoeleinden be schikbaar te stellen, het donorcodicil. Facultatieve Verzekeringen B.V. heeft deze gegevens op microfilm opgeslagen en voert een registratiesysteem dat dag en nacht bereikbaar is. Verzekerden die een donorcodicil heb ben ingevuld, krijgen een donorkaart in de vorm van een creditkaart die verwijst naar het codicil bij Facultatieve Verze keringen B.V. Op de donorkaart staan naam, verzekeringsnummer, geboorte datum èn het telefoonnummer van Facultatieve voor belanghebbende in stanties. Inlichtingen over registratie van een donorcodicil door Facultatieve: tel. (070) .•^5188 88. MIDDELHARNIS D.V. woensdag 13 september hopen wij onze eerste vergadering van het nieuwe seizoen te houden in het Dienstencen trum. Aanvang half 8. Ds. N. P. J. Kleiberg te Veenendaal zal spreken over „Waarheid aan het ziek bed". Gasten hartelijk welkom. Het leuke van open monumentendag in de Kerkstraat is, dat het vooral ook de jeugd is die inhoud geeft aan de histori sche gebouwen. Want, hoe kan het bestaan, vonden de oppositiepartijen, dat een Nutsbedrijf als de Emgo, of wie anders het ook geweest zou mogen zijn, van de ge meente éénhonderd gulden per m^ zal ontvangen, terwijl elke andere verkoper het met een veel mindere prijs zal moe ten doen? De oppositie struikelde erover en accepteerde niet het verweer van wet houder mevrouw Van Eek: „....We staan met ons rug tegen de muur", h ad ze laten weten. Over de aan te kopen strook van 152 m^ aan de Molenweg te Middelhar nis (ten behoeve van de aanleg van kabels en leidingen voor het „Prinsen kwartier") was met de Emgo stevig onderhandeld en mevrouw Van Eek was al blij geweest dat ze de vraagprijs van 125,- tot 100,- terug had kunnen dringen. „Meer zit er absoluut niet in!", verzekerde ze, aanvankelijk had de Emgo niet eens willen verkopen. Als het dan tóch tot verkoop moest komen dan verlangt de Emgo ook een reëele prijs, gerelateerd aan de grote prijs die het bedrijf er ook zelf voor heeft betaald. De heer Van de Ketterij verklaarde de prijs een forse te vinden, maar hij meende in dit geval niet tegen te kunnen zijn, zoals ook dhr. Boogert (CDA) dat te kennen gaf: „Hoog, maar toch accep- In Kerkstraat 9 spelen docenten en leer lingen van de muziekschool voor een gemengd publiek. Vóór ons op de grond liggen twee kinderen van eenjaar of vijf op hun buik, aandachtig luisterend naar de fluiters en genietend van een knots van een zuurbal uit het snoep winkeltje in het Streekmuseum. De wind waait de klanken van de muziekschool door de Kerkstraat, het koffieterrasje verhuist vele malen en komt tenslotte in de werkplaats van sup poost Blokland van het museum terecht. Alles kan, geen moeite is teveel. Een direkt succes blijkt het optreden van de musici van het oude muzieken- semble Speelgoed. Het is een wederzijds genoegen. De musici brengen hun pro gramma van 16e en 17e eeuwse muziek en zang met duidelijk plezier. De bezoe kers krijgen niet alleen gelegenheid om te luisteren maar kunnen ook kennis maken met de instrumenten en zelf pro beren hoe het speelt. Uit de manier waarop Speelgoed door de heer Kruider van het Streekmuseum en door de heer Heerschap van de vereniging van ama teurarcheologen „De Motte" in de Kerk straat welkom wordt geheten, spreekt het gevoel voor de historie en de kuituur van Goeree-Overflakkee. Treffend zijn weer de woorden van Pau ,.^^.lf.l^;^4.^^^^;^^^l^l^)^l^4.lfl^.4.l^^.l^l^J^]^.4.4■*****¥■********************************************** Een echte slager geboren in Melissant. dus hij is helemaal thuis in onze omge ving. Jarenlang trok hij van de ene naar de andere plaats om het vak te leren. Bij tal van grote vaklui mocht hij kijken en werken. Nu is het zover dat hij de ver worven kennis wil investeren in een eigen slagerij. Enthousiast vertelt hij over zijn vak, zijn hobby. Speciaal voor de opening - donderdag morgen om 9 uur - slachtte Arie een rund met een unieke smaak en mals heid. Een meesterlijke kwaliteit die hij voortaan altijd gaat voeren. Ook het var kensvlees kenmerkt zich door een stevig en sappig produkt. Overheerlijke ham burgers, slavinken, cordon bleu's en nog veel meer lekkernijen worden straks dagvers vervaardigd. Vleeswaren zijn er te over. Tientallen soorten liggen in de wandkoeling. Sma kelijk en mager. Salades, sauzen en kant en klaar maaltijden als nasi en bami. Kortom te veel om op te noemen. Zelfs voor zaken als fondue, gourmet en barbecue is er meer dan voldoende vak kennis in huis. Om over de produkten nog maar niet te spreken. Volop keuze van de beste kwaliteit. Het zal straks moeilijk worden om een keus te bepalen. Arie is echter vakman genoeg om u van een goed advies te tabel, omdat in het overleg het uiterste is bereikt", vond hij. Ook dhr. Van Heemst (PvdA) besloot niet tegen te zijn, maar z'n instemming leek hij onder protest te geven: „De Emgo maakt misbruik van de situatie en dat vinden wij niet zo netjes'.", zo gaf hij te kennen. Het gevoeligste kommentaar kwam van dhr. L. Vroegindeweij (WD) en het meest nog van dhr. Van de Berg (VDV). Dhr. Van de Berg gramde dat de realise ring van de bestemmingsplannen „Prik- gat" en „Prinsenkwartier" gekenmerkt wordt door een aantal uitglijders van het college. Doelend op de „exhorbitant hoge prijs", vroeg hij zich af of dat nou gerekend moet worden onder het ver antwoord rentmeesterschap waar het CDA zo prat op gaat. „Als dat in de toe komst zo doorgaat kunnen we de begro ting 1991 al wel bij voorbaat aanpassen", overwoog hij. De heer Hoogzand had ook z'n bezwa ren, vooral als hij dacht aan de prece dentwerking die het gevolg zal kunnen zijn. Mevrouw Van Eek had overigens niets meer aan haar verweer toe te voegen. Ze erkende volstrekt dat de prijs een bij zonder hoge is, maar de gemeente kan er niet onderuit omdat verwerving van die grond „absoluut noodzakelijk" is. SINT ANNALAND De gemeente Tholen heeft een nieuwe leus: „In Tholen werkt het" is vervangen door „Tholen, daar kun je niet omheen". Langs drie invalswegen komen borden met deze tekst. De gemeente wil hiermee aangeven dat zij meer te beiden heeft dan vestigingsplaatsen voor bedrijven. „Het is er ook goed wonen en recreëren", aldus wethouder J. Versluijs uit de kern Scherpenisse. Hij zei dit één dezer dagen na de onthulling van het bord langs de Provinciale weg, net voorbij het stadje Tholen richting kern Sint Maar tensdijk. Er komt nog een schild op de Oesterdam te staan. Met het provinciaal bestuur is nog overleg over de juiste plaats. Voorts komt er een exemplaar richting kern Oud Vossemeer. Het idee een paneel op de Krabbekreekdam te plaatsen is door de provincie afgewezen. „Tholen, daar kun je niet omheen" ver wijst naar de goede verbinding van het voormalige eiland via de diverse dam men en bruggen. De wethouder zei dat veel bedrijven inmiddels een stek op het eiland hebben gevonden. „We zoeken naarstig naar een vervolg op het indus- strieterrein Slabbecoornpolder, bij het stadje Tholen om voor belangstellenden voldoende bedrijfsterrein voorhanden te hebben", aldus wethouder Versluijs. Het college wil 25 hectare tegenover het huidige bedrijfsterrein voor dit doel bestemmen. Momenteel zijn ergesprek- voorzien. Wanneer hij vertelt krijgen we gewoon zin in een smakelijk hapje. Wat buiten alle produkten vooral opvalt is de kraakheldere werkomgeving. Wan neer we daarover beginnen is het hek van de dam. Het wordt amper een lezing over hygiëne en het grote belang daar van. Helder, echt schoon en goede koe ling zijn volgens Arie de basis van een beter houdbaar produkt. Pure kwaliteit is niet mogelijk als alles er omheen niet voor elkaar zou zijn. Met eenzelfde stemmenverhouding, 9 voor en 6 tegen, besloot de raad gehoor te geven aan het voorstel aan het college de bevoegdheid te delegeren tot het ver vreemden en het bezwaren (verkopen en o.a. in erfpacht geven) van gemeente eigendommen, met name bouwgrond en percelen bedrijfsterrein. De verkoop prijs ligt in die gevallen altijd vast en ook zullen door de raad tevoren de algemene verkoopvoorwaarden zijn vastgesteld, waarom het het college aannemelijk lijkt dat haar, terwille van het slagvaar diger kunnen handelen, de delegatie wordt toevertrouwd; er kan, aldus het college, dan cliëntgerichter worden gewerkt. De 6 eerder genoemde leden van de oppositiepartijen voelden er letterlijk niks voor en daar maakten ze dan ook heel omstandig melding van. De heer Rijvers (VDB) deed dat zelfs met een minder vriendelijke verwijzing naar de secretarie-afdelingen Economische Za ken en Ruimtelijke Ordening, tussen welke een slechte kommunikatie zou bestaan. De raadsvoorzitter, burgemees ter mevr. Sleurink, ontkende dat overi gens ten stelligste en zelfs vond ze een opmerking als gedaan door dhr. Rijvers in principe ongepast. Haar pleit waarin ze aanvoerde dat de delegatie, door snel te kunnen handelen, zelfs de concurren tiepositie van de gemeente zou kunnen verstevigen, sloeg bij de zes opposanten niet aan. ken gaande met de huidige grondeige naren. Enkele andere verbeteringen van de infrastruktuur zijn op til. De wethou der sprak onder andere van de bochtaf snijding bij Scherpenisse, een extra ontsluiting voor het bedrijventerrein in de kern Sint Maartensdijk en verbre ding van de tertiaire weg Poortvliet- Sint Annaland. Bussen in West-Brabant gaan de ko mende tijd met een sticker rondrijden waarop de nieuwe Thoolse leus staat vermeld. VW-voorzitter A. Uyl ging ook op de nieuwe slogan in. Hij beklem toonde dat het afgelopen toeristisch sei zoen uitstekend is verlopen. „Toch blij ven er uit de aard der zaak natuurlijk wel enkele wensen. Zo zouden we graag de seizoensverlenging van de grond wil len zien komen en willen we een beter onderhoud van de Speelmansplaten. Door gras en wier si het er soms onmo gelijk te zwemmen ofte surfen". Hij ver telde om te overwegen op de Speel mansplaten een mobiele VVV-folderpost te stationeren. MELISSANT In de peuterspeelzaal, Binnenweg 59 te Melissant wordt op 27 september 1990 wederom een kinderkledingbeurs gehou den van 9.00 tot 12.00 uur. Het betreft herfst- en winterkleding, sportkleding, speelgoed, kaplaarzen, kindermeubeltjes, boeken etc. Kinderopvang is mogelijk tijdens de beurs in de peuterspeelzaal, tegen 2,50 per kind. Inleveren van schone en hele kleding in de peuterspeelzaal: vrijdag 21 septem ber van 9.00 tot 10.30 uur en maandag 24 september van 9.00 tot 10.30 uur. Van de opbrengst is 25% bestemd voor de peuterspeelzaal. Afhalen van geld en niet verkochte kle ding: dinsdag 2 oktober 1990 tussen 9.00 en 10.00 uur in de peuterspeelzaal. Niet afgehaalde spullen gaan naar een goed doel. Het bestuur is niet verantwoordelijk voor eventuele zoekgeraakte artikelen. - 12 - Jaap Minderman doet aan zijn buren het voorstel om een adres tot de Burge meester te richten, waarin hem dringend wordt verzocht de gevangen genomen NSB-ers onverwijld te doen doodschie ten door de nachtwaker, die immers onbezoldigd politieman is. Van alle kanten wordt adhaesie aan dit voorne men betuigd en Jaap gaat dadelijk naar huis om aan het opstel te beginnen. Hij stuurt zijn vrouw naar de keuken en de kinderen naar buiten, want het verzoekschrift moet op poten staan en om te schrijven heeft hij stilte nodig. Het verzoekschrift van Jaap Minderman komt niet op de plaats van zijn bestemming, omdat de nieuwberichten steeds ontstellender worden. De vesting Holland heeft zich overgegeven. De Rege ring en de Koningin zijn naar Engeland gevlucht. Het wordt hardnekkig tegengesproken. De om roeper gaat door het dorp met bekkenslag. De mensen vliegen naar buiten om geen enkel woord van hem te missen. „Aan de gemeente wordt bekend gemaakt, dat de Burgemeester vanavond om vijf uur een rede voor de radio zal houden". De radio, dat wil in dit geval zeggen; de radio distributie. De niensen vragen zich niet af hoe dit mogelijk zal zijn nu er geen stroom is. Ze wachten met ongeduld de avond af Wat zal de Burgemees ter te zeggen hebben? Heeft de vesting Holland zich overgegeven? Is de Koningin met Haar Rege ring naar Engeland gevlucht?... De klok van vijf uur zal alle onzekerheid wegnemen, want de Bur gemeester weet het natuurlijk! De Burgemeester neemt alle onzekerheid weg. Er is van overgave volstrekt geen sprake. De Rege ring en de Koningin bevinden zich veilig in Den Haag. Hij heeft zich daarvan telefonisch op de hoogte gesteld bij de Commandant van het dichtstbijzijnde garnizoen... Het is een korte rede van nauwelijks vijf minuten: De stem van de Burgemeester is bijna niet te ver staan, de mensen liggen met hun oor vlak tegen de luidspreker. Is het misschien daarom, dat de luis teraars zo weinig overtuigd worden. Het Wilhel mus zakt langzaam weg totdat zelfs de scherpste oren geen klank meer kunnen opvangen. De mensen zeggen van de Burgemeester: „De man begint oud te worden... er komt heel wat voor hem kijken in deze dagen"... En de andere morgen wordt er gezegd: „De oorlog heeft niet lang geduurd". Want het blijkt waar te wezen en de Burgemeester had ongelijk: De ves ting Holland heeft zich aan de Duitsers moeten overgeven!... De Koningin en de Ministers zijn weg... weg... Wie weet wie er nog meer weg zijn! We gevoelen ons hulpeloos achtergelaten... overgele verd aan een niets-ontziende geweldenaar... aan een moord- en roversbende... Nog zijn er, die tegen alles in vasthouden aan hun onwankelbaar geloof, dat het niet waar is... dat het niet waar kan zijn!... Maar de radio dan! ...En ze brengen de anderen weer aan het twijfelen. Was onze Regering daar niet op verdacht! Is er niet uit den treuren bekend gemaakt, dat geen andere berichten geloof zouden verdienen dan die, welke zouden worden medegedeeld door één van de vertrouwde stemmen van het ANP. Zeker, een van die vertrouwde stemmen heeft de onheilstij ding omgeroepen. Maar dat zegt volstrekt niets! De Regering heeft niet alles kunnen voorzien. We hebben met duivels te doen! Het is niet anders geweest dan een helse list, ze hebben de ver trouwde stem bedriegelijk nagebootst!... Jan Boe- zeroen weet op de Kaai zijn kornuitena haarfijn uit te leggen hoe ze dat gedaan hebbenDat doen ze met grammofoonplaten! Eerst hebben ze die vent van het ANP z'n stem opgenomen op grammofoonplaten, en toen hebben ze zó... op die manier... begrijpen jullie... zó hebben ze ons met die stem proberen beet te nemen". ...Het wordt algemeen aannemelijk geacht, dat het aldus kan geschied zijn... De mensen weten het: de Duitse techniek kent geen onmogelijkheden... Maar ondanks de uiteenzetting blijven de gezichten vol zorgelijke rimpels, en de wenkbrauwen zijn laag neergetrokken; er mag dan al hoop zijn, dat het deze keer nog bedrog is, morgen is het weUicht waarheid... Het onheil is niet te keren, ze voelen het aankomen: een klein land tegenover een land als Duitsland! Het heeft zich jarenlang op deze oorlog voorbereid: eerst kanonnen en dan boten! En wat hebben wij gedaan!? Geen man en geen cent! Tegen de "Vlootwet! De muiterij op de Zeven Provinciën goedgepraat! En de enige vent, die Nederlands-Indië in die dagen rijk was, die de moed had om een heuse bom naar de muiters te gooien, die hebben we wegens wangedrag of iets van dien aard uit "s lands dienst gejaagd! Van zulke dingen wil Jan Boezeroen niets horen, want hij heeft er om het hardst aan meegedaan. Nu schreeuwt hij tegen z'n hoorders: „Je vergeet Frankrijk, man,... en Engeland"... Och, laat ons niet lachen, de tijd zal het leren; ik meen wel eens gehoord te hebben, dat het daar nog erger was dan bij ons... In Frankrijk had men ongeveer elke veertien dagen een nieuw ministerie; een kostbare geschiedenis met al die pensioenen. Bij ons was het nog zó erg niet, maar het ging zienderogen de verkeerde kant uit. Als een politieke dominee er kans toe ziet om een ministerie te laten struikelen over een gezantschap bij de Heilige Stoel, dan vragen we ons in gemoede af: hoe lang zal dit nog stand kunnen houden zonder dat het vaderland te gronde gaat?... Jan Boezeroen heeft vanmorgen op de Kaai slechts een matig succes. Er is volstrekt geen animo voor een luidruchtige gedachtenwisseling, zoals dat een paar dagen geleden nog kon plaats hebben over de meest onbenullige onderwerpen. Jan Boezeroen probeert de fut te verlevendigen: „En dan die dominee met zijn toepasselijke mor genwijding! Was dat een dominee?! Kom nou, een kleine jongen kon horen, dat het de een of andere Duitse schobbejak was, die het Nederlands volk wat stond voor te liegen". ...En het is waar: nie mand zal ooit die radiotoespraak vergeten! - We zaten die morgen met wel vijf-en-twintig man rondom een toestel geschaard (een van de weinige toestellen, die nog geluid gaven nu er geen stroom was), en in de vestibule stonden ook al mensen, hun halzen gerekt naar de open deur... We keken elkaar verwonderd aan; we schudden zwijgend onze hoofden in sprakeloze verontwaardiging om zo'n duivels bedrog, waarbij de Naam Gods op gruwelijke wijze misbruikt werd. En toen de stem zweeg zeiden we tegen elkaar: „Het zelfde spel als in Noorwegen... verwarring, onrust... zenuwenooriog!"... - (wordt veiyolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5