EIÜVriDEn-IIIEUWS Politieberichten Met uw bloed kunt u een mensenleven redden! TARBOT Overdenking De Wacht aan de lijn Koffieochtend 55+ Oude Tonge uit de Heilige Schrift VERGEVING Fietsen maakt fitter een receptie, koffiemaaitijd of koud buffet in een eeuwenoud fort 'FORT PRINS FREDERIK'^ ^x^^^^'^f^ü Oud papier Jan Knape Mzn. 2e Blad VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 No. 5930 GOEDEREEDE Aanhouding Op maandag 20 augustus werd op de Brouwersdam een 45-jarige inwoner van Bergen op Zoom aangehouden welke nog een gevangenisstraf van 6 jaar moest uitzitten terzake doodslag. De man was in 1989 al tot deze straf veroor deeld maar was nog steeds niet aange houden. Diefstal De afgelopen week werd een slot van een portioer van een personenauto geforceerd waarna uit de auto een camera ter waarde van 150- en een ver rekijker van 600- werden ontvreemd. In de Weststraat te Ouddorp werd een ruit van een personenauto ingeslagen waarna uit de auto een jas ter waarde van 200,- werd ontvreemd. In de Kwade Hoek te Goedereede wer den 2 wandelroutepalen van de Natuur monumenten weggenomen en enkele palen vernield. Te Ouddorp werden 2 jeugdige perso- nene betrapt bij het stelen van een rol afzetlint ter waarde van 250-. De per sonen werden aangehouden en kregen een proces-verbaal. Doorrijden na aanrijding Op 20 augustus werd op een parkeer plaats aan de Molenweg te Ouddorp een geparkeerd staande personenauto be schadigd. De veroorzaker vermoedelijk de bestuurder van een andere personen auto reed na dit ongeval echter door. Op 25 augustus werd op de Markt te Goedereede een geparkeerd staande personenauto beschadigd door een Op donderdagochtend 6 september a.s. om 10.00 uur organiseert de Stg. Wel zijnswerk voor Ouderen „Oostflakkee" wederom een informatieve koffieoch tend in het Dienstencentrum aan de Bemhardstraat te Oude Tonge. Deze ochtend komt de Stichting Volwassen Educatie Goeree-Overflakkee voorlich ting geven over cursussen die zij geven voor ouderen. Wij hopen dat er weer velen aanwezig zullen zijn. U bent van harte welkom. andere personenauto. Hiervan werd het kenteken genoteerd zodat de dader, een inwoner uit Eindhoven kan worden achterhaald. Alliohol in het verkeer Op 23 augustus werd van een bestuurder van een personenauto een blaastest afgenomen. Deze blaastest gaf aanlei ding om de man aan te houden, waarna op het politiebureau een ademanalyse werd afgenomen. De man een 51-jarige inwoner uit Hellevoetsluis, blies hierbij 365 ug/1 en ontving dus een proces verbaal. Op 26 augustus werd een 27-jarige inwo ner uit Dordrecht gekontroleerd. Bij de ademanalyse op het politiebureau blies de man 795 ug/1, hetgeen beloond werd met een rijverbod van 9 uur en een proces-verbaal. Illegale recreatie De afgelopen week werden er 6 perso nen bekeurd terzake illegale recreatie. Deze keer vraagt het Rode Kruis geen geld, maar donorsgewoon gezonde mensen die iets van hun bloed willen afstaan voor iemand anders die dat dringend nodig heeft. Als u zelf gezond en fit bent, is het voor u een klein offer, maar met dat offer helpt u zieken en wie zou dat niet willen? Kom daarom op een van de bloedafname-avonden die het Rode Kruis organiseert, of meldt u aan bij een van de onderstaande adressen, waarna u een oproep zult ont vangen. U wordt dan zo vlug mogelijk geholpen. Niet alleen het Rode Kruis, maar ook een patiënt zal u dankbaar zijn! De afname-avonden en aanmeldingsadressen zijn: Dag: Datum: Plaats: Gebouw: Woensdag 5 sept. Ooltgensplaat 't Centrum van Weelstraat 10 van 18.30 tot 21.00 uur Oude Tonge Grutterswei Willemstraat 4 van 18.30 tot 20.45 uur Vrijdag 7 sept. Ouddorp Dorpstienden Dorpstienden 2 van 18.20 tot 21.00 uur Maandag 10 sept. Middelharnis Techn. School Schoolstraat 11 van 18.00 tot 20.45 uur Woensdag 12 sept. Nieuwe Tonge Ons Dorpshuis Korteweegje 16 van 18.15 tot 20.45 uur Melissant Melishof Binnenweg 41 van 18.30 tot 20.00 uur Vrijdag 14 sept. Goedereede Gr. Kruisgebouw Charbonstraat 11 van 18.30 tot 20.30 uur Stellendam Haagse Huus Haagsestraat 2 van 18.30 tot 20.30 uur Mogen we ook op u rekenen!!?? Kontaktadres: mw. van Rossum Boomgaardspad 26 Tel. (01873) 15 12 mw. Schol Emmastraat 37 Tel. (01874) 10 15 hr. Koek Raadhuisstraat 17 Tel. (01878)2103/36 14 mw. Franzen Oudelandsedijk 6 Tel. (01875) 13 59 mw. Kievit Wentingstraat 19 Tel. (01875) 16 10 mw. van Putten Nieuwe weg 41 Tel. (01877) 19 60 mw. van Heest Molenstraat 1 Tel. (01879) 1148 hr. Grootenboer Haagsestraat 1 Tel. (01879) 19 48 Als u problemen heeft met le zen of, zoals men wel zegt, uw armen wat te kort worden, wordt tiet tijd eens bij Brilcen- trum Keuvelaar te komen kijken. Grote keuze in monturen, des kundig en vrijblijvend advies. Oogmeting op afspraak. 9? Zandpad 56 Middelharnis Tel, 01870-3437 Tot de vissoorten, waarnaar de vraag nog altijd groter is dan het aanbod, behoort nog altijd de Tarbot, en de Noordzeevisser die naast de geijkte soorten waarop hij vist ook nog wat Tarbot in zijn net vindt, heeft fïnan-- cieel bezien een goede reis. Vooral in de maand december is er grote vraag naar deze fijne vis en lopen de prijzen op. Geen wonder dat er in de aqua-cultuur dan ook de laatste 20 jaar dan ook gedacht wordt aan het op kunstmatige manier kweken van Tarbot. Na diverse experimenten en mislukkingen schijnt het kweken van deze vis mogelijk te wor den, niet in Nederland, maar vooral ook in Zuid-Europa met inbegrip van Ma rokko en Egypte. In Nederland komen voor zover ons bekend nog geen Tarbot-kwekerijen voor maar ook in de Scandinavische landen. Het eerste wat men nodig heeft zijn uiteraard de visseneieren die met zorg moeten worden uitgebroed en daaruit moeten de „broedjes" verder worden opgekweekt tot postzegel grote visjes. Als het droogvoer stadium voor de jonge visjes aanbreekt is men al enkele stations waar moeilijkheden tot grote sterfte kunnen leiden gepasseerd. Nog niet zo lang geleden kon men een kunstmatig gekweekte Tarbot direct her kennen wegens afwijkende of ontbre kende pigmentatie. Gerekend wordt dat in 1990 twee mil joen jonge Tarbotjes worden geprodu ceerd dan zullen deze zoals de stand van zaken nu is in 1992 zijn uitgegroeid tot meer dan 2200 ton marktwaardige Tar bot. Een juveniele Tarbot van 2 tot 5 gram kost 10 franse francs.(/ 3,30) De kosten van afmesten tot 2 kilo rekent men op 15 franc. (/4,95) De marktprijs van de Tarbot is afhankelijk van de sei zoenen 60 tot 80 franc, wanneer de sterf- tekosten worden ingecalculeerd, komt een kilo gekweekte Tarbot op 40 franc (13,-). Er blijft dus een goede marge over tus sen de kosten en opbrengst. Evenals op ander gebied betreffende de visserij en de visteelt, is het Spanje waar zowel de vangst als de kweek van Tarbot, in Europa een grote plaats inneemt. „Maar bij U is vergeving, opdat gij gevreesd wordt" Psalm 130 4 Toen Maarten Luther eens gevraagd werd, welke psalmen hem het meest aanspraken,antwoordde hij: de psal men 32,130 en 143, want daarin hoor ik de kern van het Evangelie, namelijk de rechtvaardiging van de goddeloze door het bloed van Jezus Christus. En inderdaad, als er van één psalm gezegd kan worden dat hij heenwijst naar de Heere Jezus, dan is het wel de psalm waar we in deze meditatie over na willen denken. Psalm 130, voluit een Messiaanse psalm. Psalm 130 behoort tot de pelgrimsliede ren, de liederen Hammaaloth, die het volk Israël placht te zingen als ze op weg was naar de tempel om daar één van de grote feesten te gaan vieren. Psalm 130, een feestlied. Toch zit er op het eerste gezicht weinig feestelijks in deze psalm. Ook het op schrift boven deze psalm wijst daar niet heen. In mijn bijbel staat er boven deze psalm ,boetpsalm". En toch, als we aandachtig luisteren naar wat de dichter zingt, blijkt de plaats van deze psalm geen vergissing te zijn. „Uit de diepten roep ik tot U, o HEERE! HEERE! hoor naar mijn stem; laten Uw oren opmerkende zijn op de stem van mijn smekingen". Wat we hier horen is geen gedicht over de nood, en het is ook geen beschouwing over wat nood nu is. Nee het is een harte- kreet uit de diepte het is een roep in de nood. Deze psalmist, wiens naam we niet kennen, verkeert in diepten van ellenden. Hij wordt omringd en over spoeld door moeilijkheden. Hij is vast gelopen en kan geen kant meer uit. Hij kan alleen nog maar roepen. En zij roep is als een kreet van een drenkeling en als een vuurpijl van een zinkend schip in een duistere nacht, dat dringend hulp nodig heeft. Hoewel.... gaat deze vergelijking wel op? Want een drenkeling en een vuurpijl roepen immers in de ruimte. Het zijn kreten, waarvan wordt gehoopt dat iemand ze hoort of ziet. En wie die iemand is, doet er niet toe. Zo niet de dichter van deze psalm. Hij roept tot Iemand en hij weet ook zeker dat Deze hem hoort. Hij roept namelijk tot God de HEERE, de trouwe God van Zijn volk. Zijn roepen heeft dus een adres. En op dat adres krijgt hij nooit te horen „niet thuis". Dit roepen ui de diepte tot God is zeker niet vanzelfsprekend of algemeen. Hoe- velen vloeken niet in de diepten of zitten radeloos of wanhopig terneer? De diepte brengt vele stemmen tot zwijgen: de vro lijke stemmen, de lachende stemmen, de spottende stemmen en vaak ook de godsdienstige stemmen. Maar de stem van de dichter klinkt krachtiger dan ooit, want zie, hij bidt! Is de omvang van zijn probleem toch kleiner dan hij aanvankelijk dacht? Nee, dat is niet het geval, maar achter ai zijn moeilijkheden ziet hij een veel die pere nood liggen, die de oorzaak van al zijn nood is, namelijk zijn zonde. En juist deze nood doet hem roepen: „Zo Gij, Heere! de ongerechtigheden gade slaat; Heere! wie zal bestaan?" Misschien bent u ook wel vastgelopen in uw zorgen, moeiten, problemen, zon den? En toch kan dat wel eens heilzaam zijn. Diepten, ze kunnen ons leven zo verdie pen. Want al bent u nog zo vastgelopen, één kant kunt u altijd uit. En dat is naar boven, dat is roepen tot Hem. U moet er eens op letten hoe vaak de psalmist deze weg op gaat. Viermaal horen we hem roepen in de eerste drie verzen: HEERE. En hoewel onze tekst spreekt van verge ving, ontkomen we er toch niet aan om even wat dieper in te gaan op woorden als 'zonde' en 'ongerechtigheden'. Zoals diamanten het mooist schitteren op een zwart kleed, zo komt de schoonheid van Gods vergeving het beste uit tegen de zwartheid van onze zonden. Zonde, zondaar, zondig... Wat is zonde? Zonde is ten diepste het doel missen. Niet beantwoorden aan het doel waar toe God ons geschapen heeft. En weet u waartoe God ons geschapen heeft? Slechts met één doel: om te leven tot eer van Zijn Naam. De psalmist wandelt niet lichtvaardig over zijn zonden heen. Hij zegt niet: Ik ben nu eenmaal zo, niemand is immers volmaakt. Als we onszelf zo beoordelen, zijn onze zonden alleen maar ver- schoonbare tekortkomingen. Dan is de zonde alleen maar een noodlot, waar aan niet te ontkomen valt. Een heidense, nee, een onbijbelse gedachte, die je nogal eens tegenkomt in de christe lijke gemeente. Zo niet de dichter, hij roept het uit: ik heb een huizenhoge schuld. Ik heb Uw liefde vertrapt. Uw Woord in de wind geslagen. Zonde is het feit dat we het leven buiten God om zien te vinden, dat we Hem bui ten ons leven zien te houden. We willen onafhankelijk, zelfstandig zijn. Sraan op eigen kennen en kunnen. Buiten God om een goed mens willen zijn, dat is vij- andschap, opstand, rebellie tegen God. En die vijandschap tegen God kan zich op de meest uiteenlopende manieren uiten. Bijvoorbeeld in het streven een zuiver mens te worden door onberispe lijk volgens de wet te leven: gebod op gebod, regel op regel. Maar dat verzet tegen God kan zich ook vertonen in een openlijke ongehoor zaamheid aan Gods geboden, alles kan en mag! Leven zonder God en Zijn gebod. Beide is even goddeloos, al zal het eerste meer in de kerk voorkomen dan het tweede. Beide is een afwijzen van Zijn genade. We moeten net als de dichter tot de schuldbelijdenis komen: Ik heb gezondigd tegen mijn God, ik heb gedaan wat kwaad was in Zijn ogen. Dat is de weg waarlangs ons onze zonden vergeven worden. Let wel: de weg, niet de grond van de vergeving. En dan gaat het echt niet zozeer om woorden. Liever een sprakeloze zon daar, die in de stilte, in de binnenkamer, op zijn knieën gaat, dan een vrome Fari zeeër, die meent het goed gedaan te heb ben, ook in de belijdenis van zijn zonden. Schuldbelijden is een zaak tussen twee personen. Schuldbelijden is een zaak tussen God en de mens. Je zonden zien en ze aan Hem vertellen. Dan zeggen we het David na: ik zal belijdenis doen van mijn overtreding voor de Heere. Belijde nis doen van onze schuld, dat is aan de kant van God gaan staan, dat is de Heere gelijk geven. Zo Gij Heere! de ongerechtigheden gadeslaat, Heere! wie zal.bestaan? We mogen ook vertalen: Zo Gij Heere! de ongerechtigheden in gedachten houdt, wie zal bestaan? Moet het ant woord niet onverkort luiden: Niemand! Niemand kan voor God bestaan, nie mand kan voor Hem blijven bestaan. En is de psalmist nu uitgezongen? Waren dit de slotakkoorden van zijn lied? Nee, Gode zij dank niet! Er komt een nieuw couplet. Hij zingt een nieuw couplet, hoger van toon en schoner gestemd. Maar bij U is vergeving, opdat Gij gevreesd wordt. Daar klinkt een gezegend ,maar', een wonderlijk ,maar', een genadig ,maar'. Maar bij U is vergeving. Na de schuld belijdenis volgt een geloofsbelijdenis. Na vers 3 volgt vers 4. We mogen niet halt houden bij de zonde, dat doet de psalmist ook niet. Als we alleen maar zeggen: O, ik ben zo zondig, ik ben zo slecht en meer niet, dan miskennen we Gods genade. Dan geloven we niet dat de Heere een gaarne vergevend God is. De Heere vergeeft graag! Vergeving en verlossing, ze vloeien voort uit Gods barmhartigheid en uit Zijn goedheid. In de volgende meditatie hopen we daar nader op in te gaan. F. Hoek Bedrijven en partikulieren komen meer en meer naar het dorpje Ooltgensplaat aan het Volkerak op Goeree Overilakkee om er een aantal onvergetelijke uurtjes door te brengen met heerlijke hapjes en drankjes. Wat denkt U bij voorbeeld van een koud buffet, uitgebreide koffiemaaltijd, speenvarken aan het spit, mosselmaaltijd of barbecuen? En dat alles in een oergezellige herberg met een sfeer uit vervlogen tijden waar groepen tot 200 personen zich ongedwongen kunnen verpozen tegen zeer redelijke prijzen, Denk aan het oude fort met z'n prachtige gewelven als U iets te vieren hebt, want U bent er van harte welkom Ons adres is: Havendijk 16, Postbus 32, 3257 LH Ooltgensplaat, Telefoon 01873-1625 rekreatiecentrum Het heeft zo langzamerhand iets van een open deur intrappen als je zegt dat fietsen gezond is en je fitter maakt. Toch wel goed om de voordelen nog op te sommen. Zowel geestelijk als lichame lijk gaat van fietsen een rustgevende werking uit. Het verlaagt de bloeddruk, bevordert de stofwisseling en is goed voor spieren, hart en longen. Ook ver mindert fietsen gewrichtsslijtage en be vordert het een gezonde huid. Een Duits onderzoek heeft uitgewezen dat iedere dag een half uurtje fietsen - en dan in stevig tempo - meer effekt heeft dan jog gen. Britse artsen hebben zelfs uitgere kend dat wie dagelijks fietst een goede kans heeft zijn levensduur met vijf tot zes jaar te verlengen. SOMMELSDIJK Zaterdag 1 september a.s. komen leden van Ons Koor" weer vanaf 9.00 uur bij U langs. Graag gebundeld op de stoep. Bij voorbaat onze dank. VERVOLGVERHAAL - 9 - Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M, A. Knape Ze vinden het goed, dat er zoveel voor hen gedaan wordt, ze genieten er ook van. Er worden wollen sokken gebreid, wollen dassen en wat dies meer zij. Nederland zorgt voor de soldaat! De oorlog wordt maar flauw gevoerd. De mensen zeggen, dat dit eigenlijk geen oorlog is. In de Siegfriedlinie en de Maginotlinie liggen sterke strijdkrachten werke loos. Ze kunnen elkaar niet aan! Enkele voorpos tengevechten en daar blijft het bij. Vliegtuigen van de oorlogvoerende partijen pas seren ons grondgebied. Het geeft aanvankelijk enige ongerustheid. Onze soldaten schieten, dat het veel kabaal geeft, maar ze dragen zorg geen ongelukken te maken, want van ongelukken komen soms nog meer ongelukken. De Regering protesteert naar weerskanten, men luistert aan dacht en geeft plechtige verzekeringen. De men sen keren tot hun vorige rust weder als ze bemerken, dat al dat geronk boven hun hoofden geen onheilen brengt. Zo alles bij elkaar genomen kan men er van zeg gen, dat het een rustige oorlog is. Er gebeuren helemaal geen zenuwschokkende dingen, er wor den volstrekt geen zenuwen gesloopt. De mensen zeggen tegen elkaar: „Als deze oorlog zó kan wor den uitgevochten dan weet ik niet meer wat ik van een oorlog denken moet". Er zijn ongeluksprofe ten, die voorspellen, dat deze rust niet lang meer kan duren. De vechtende partijen hebben nog geen kontakt met elkaar kunnen krijgen, maar als het eenmaal zover komt dan zullen de oorlogsver schrikkingen in volle kracht losbreken, dan zal de mensheid zichzelf verdelgen van de aardbodem. Maar zoals het gaat met alle profeten, die minder prettige voorspellingen doen, ze vinden geen geloof Wat de mensen dan wel geloven weten ze zelf niet, ze leven van de ene dag op de andere, trekken hun kostwinnersvergoedingen, luisteren naar de O- en O-avonden, lezen de krant en zeg gen: „Nog altijd geen verandering"... Dan komt er plotseling verandering! Er gaat een schok door heel het land. Denemarken wordt door de Moffen bezet. Noorwegen wordt overwel digd. Dit is het begin van de oorlog! Sommigen slaken een zucht van verlichting: het onweer drijft gelukkig niet deze kant uit. Dat had ook kunnen gebeuren! Men verdiept zich in de strategische plannen van de Mof en komt tot de konklusie, dat men er niets van begrijpt. Het enige resultaat, dat het voor Duitsland hebben kan, is, dat het zich nu in de rug gedekt heeft. Nederland loopt natuurlijk helemala geen gevaar. De jarenlang gevoerde neutraliteitspolitiek maakt ons land onschend baar. En België... nu ja, België heeft de laatste tijd ook een neutrale politiek gevoerd, het dient des wege in onze onschendbaarheid te delen. We verslinden de krantenberichten en de kran- tenverhalen. We grijpen naar de krant nog voor dat we gegeten hebben. De O- en O-avonden kunnen zich niet langer in onze ambitie verheu gen. Geef ons nieuws! We hangen aan de radio, draaien heel de ether rond. Met de Denen hebben we weinig medelijden. Die hebben niet eens de moeite genomen om een enkel schot voor hun vrijheid te lossen. Met de heldhaftige strijd van de Noren leeft ieder van harte mee. De Noorse land verraders wekken een diepe afkeer. De wreedheid en de geraffineerdheid, waarmee de Duitsers deze oorlog voeren, vervult ons met weerzin; er is iets demonisch in deze strijdmethoden, we vragen ons huiverend af: waar gaat het met de wereld naar toe als déze geest over het mensdom vaardig wordt! De duivel zelf schijnt in de Duitse horden gevaren. De Duitsers verkleden zich als Noorse soldaten, in al die stille maanden hebben ze dit satanisch bedrog rustig voorbereid. Ze springen met parachutes uit vliegtuigen, vermomd als boe- reri, als dienstmeisje, als geestelijken. Het valt hen gemakkelijk op die manier overal steunpunten te bemachtigen, die ze haastig in staat van verdedi ging brengen. Wapens en munitie worden uit vliegtuigen neergelaten. Ja, het is altijd wel voor speld, dat in de komende oorlog het vliegtuig een rol van betekenis zou spelen! En nu zien we het! Soldaten vallen uit de hemel neer! Het vliegtuig zal deze oorlog beslissen! Het geeft grote voldoening, dat Frankrijk en Engeland dadelijk hun voUe steun toezeggen aan het besprongen Noorwegen. We volgen met aan dacht de berichten van Londen en Parijs. Ze zijn al bezig troepen in te schepen om Noorwegen hulp te gaan bieden. Als ze nu maar haast maken, want het ziet er naar uit of de hulp wel te laat zou kunnen komen. En zo is het ook. De Noorse regering is eerst enige dagen kwijt, dan blijkt het, dat het aan de koning en zijn Ministers gelukt is naar Engeland te ont komen. Hier en daar wordt nog wat gevochten, maar de Duitsers beweren, dat het verzet gebro ken is en dat zal wel de waarheid zijn. We halen onze schouders op over de hulp door Engeland en Frankrijk beloofd. En we zijn de enigen niet die dat doen. Het hapert er nogal in de Engelse Kamer! Minister Chamberlain krijgt aardig voor zijn broek. Jammer voor zo'n oude man. Maar waarom heeft-ie ook niet voor meer vliegtuigen gezorgd! Intussen, Noorwegen is onder de voet gelopen. Men vertelt, dat de Moffen nu aan dat land een nieuwe regering gaan geven met een landverrader aan het hoofd. Het kan waar zijn. We halen daar ook onze schouders voor op. Dat kennen we, een nationale regering! De geschiedenis heeft daar meer voorbeelden van. Er zijn altijd van die lui, die een buitenlandse vijand als een vriend begroeten, ze laten zich door hem in het zadel helpen om over hun landgenoten te heersen, en de buitenlandse vriend gebruikt hen voor zijn eigen bedoelingen. We weten in Nederland ook wel iemand, die graag zo'n rol zou willen spelen, samen met z'n kornuiten. Maar die krijgen hier geen kans. Nederland blijft neutraal en het Nederlandse leger is paraat en staat gereed om die neutraliteit te doen eerbiedigen. Een onaangename indruk maakt het, dat ze in de Kamer zo lang zaniken over de vraag of ze land verraders al of niet zullen gaan doodschieten. En dat na de ervaring, die we pas opgedaan hebben met een paar hooggeplaatste Departementsamb tenaren. Het schijnt onder de ambtenaren soms niet pluis te wezen! Eerst de geschiedenis met die Burgemeesters! En vervolgens dit geval. Noem het geen kleinigheid als een ambtenaar, die jaren lang de werklozenzorg van geheel Nederland in handen gehad heeft, samen met een collega van een ander Departement, belangrijke bescheiden aan een buitenlandse mogendheid verkwanselt! (wordt vervolgd) Mn/VVWWVMA/^AAA/V^WWW^MVVM ,l^^^]f,^^,^if.if.,f.if.^^if.^jf.if.^if.,f.^if.if.if.^^^:f.if.i^lf,if.if.if.if.ifif.if.]f.,f.^^if.if.]f.if.^^:f.if.if,if.if.,f.^i^if.:^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5