De Golfoorlog MobilD Diakonale werkgroep D'land diep onder de indruk van omstandiglieden in Roemenië Bij EIMGO-fusie verdelen flakkeese gemeenten 26 miljoen! Koorconcert te Brouwershaven 3'jhk &-C SCHADEHERSTEL= WAARDEHERSTEL ^m KAREIS AUTOSCHADE Fietspuzzeltocht VOO Goedereede Rally Formula Garage Knöps B.V. KIEVIT WARMTE Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hessellnk Officiële opening MAVO Oude Tonge Groen van Prinstererschool in Middelharnis Hervatting zangavonden htabreditse Tamboer en Lyrakorps „Apollo" viert lustrum Reünie „Maarten Tromp" Omloop Goeree-Overflakkee 1990 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ADVIES van een erkende ELECTRONICA VAKZAAK Autobedrijf A. J. van Rumpt Voor alle TAXATIES, Agrarische bemiddeling Beleggingen Middelharnis Telefoon 01870-2222 Sanitair - Centr. verwarming 01870-2609 RENAULT-dealer voor Dirksland, 01877 - 1357 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Vanuit de diakonale werkgroep Dirksland is er voor de tweede keer dit jaar een huiptransport naar Roe menië georganiseerd. De goederen waarmee de vrachtwagen (inhoud 105 m^) was geladen waren voor het grootste deel nog afkomstig van de eilandelijke inzamelingsaktie van maart dit jaar. No. 5930 Tel POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Wie in ons land in de buurt van een leger kamp komt. met vakantie bij voorbeeld, vindt dat hij al heel wat gezien heeft als een stuk of wat tanks voorbij denderen. Voor velen is het niet alleen een kwestie van „heel wat gezien maar ook een zaak van een beetje angst. Misschien is het beter te omschrijven als: het is fijn dat ze er zijn, maar je moet er niet aan denken dat..". Voor de generatie die na de oorlog is opge groeid is het soms zelfs de vraag geworden of ze er wel moeten zijn. Er is al zo lang geen oorlog geweest Uiteindelijk gaat het om een goed in stand gehouden groep wapenfabri- kanten die de dienst uitmaken. Naarmate de verschrikkingen van de Tweede Wereld oorlog verder in het verleden komen te lig gen, zal de directe oorlogservaring en dreiging verflauwen. Natuurlijk, sindsdien zijn er bloedige oorlo gen gestreden. Maar wij kennen ze uit de tweede hand. Hoewel de combinatie woord en beeld de gruwelijkheden van de moderne oorlog erg dichtbij kunnen halen, echt tref fen kunnen ze ons niet. Dat komt omdat we geen direct betrokkenen zijn. Bij ons dreigt (nog) niet dat er een officiële mededeling komt.... uw zoon, uw dochter. Zo is het eigenlijk ook een beetje met wat we dan de Golfoorlog noemen. We hebben met zijn allen de adem even ingehouden. Wat gaat er gebeuren? Wie heeft echter niet tege lijkertijd even op de kaart gekeken? Hoever is het van ons weg? Uiteindelijk blijkt de grootste bedreiging die van onze portemonnee te zijn, tenminste, zolang de fregatten nog niet in dat gebied zijn. Maar verder? Een en ander zou kunnen leiden tot een onderschatting van de situatie. Dat zou gevaarlijk zijn. Er zijn namelijk wel een paar lessen te trekken. Allereerst dat, alle theorieën ten spijt het nog steeds mogelijk is dat deze man die hoe dan ook in het zadel blijft, in staat is de wereld naar zijn hand te zetten. Overigens valt op dat zijn methodiek direct werd herkend als die van Hitler. Er is ook gereageerd op de wijze van „nooit geen tweede Munchen weer", net zoals in de jaren dertig werd met een inval een nieuwe politieke geschiedenis ingezet. Vijanden van gisteren zijn de bond genoten van vandaag. Alleen al door deze snelle wisselingen binnen de Arabische wereld dienen we alert te blijven. Er is altijd wel een onderliggend gemeenschappelijk doel: de Islam, of de Arabische eenheid, de eigen identiteit. Ook Saddam Hoessein weet dat Het lijkt erop dat hij daarom de tijd voor zich laat werken, „verdeel en heers" blijft een waarheid. Wie denkt een leger gezien te hebben als hij wat tanks over de Veluwe zag rijden vergist zich. De volgende les uit deze crisis is dat Amerika nog steeds een geweldige macht is Het vermogen snel en effectief te improvise ren is eens te meer bewezen. Wie door ont wapeningsconferenties op het gebied van atoomwapens in slaap gesust zou zijn, weet nu weer beter. De belangen van het Westen zijn overigens recht evenredig met de (mili taire) reactie: niet alleen de olie, maar de totale finaciële wereld .schudde op haar grondvesten. De wereld is zo klein dat overal ..buitenlan ders" zitten. De twintigste eeuw is zo beschaafd dat naar goed oorlogsgebruik (wat een woord eigenlijk) niet gegijzeld wordt, ze worden alleen maar als schild tegen het eigen land gebruikt Zo gaat dat. Ook in dit geval is de parallel met de for muleringen uit de jaren dertig frappant Tenslotte is er ook te denken aan de uitein delijke doelen rond de Golf Als Saddam ergens succes kan boeken, dan is het met die bloot te leggen. Er is een aantal landen dat niet tevreden zal zijn voordat Irak niet meer de potentiële wereldmacht met chemische- en atoomwapens is. die het land nu wel is. Anderen zullen niet zover willen gaan. Daarmee is een toekomstige tweespalt in het verenigd wereldfront getekend. Daarom zullen er veel zijn die er op zullen aandrin gen dat de oplossing gezocht moet worden via de Verenigde Naties. Waarschijnlijk is dat het forum waar de eenheid het langst bewaard kan blijven. Intussen blijft het moeilijk en gevaarlijk enkele dagen voor verschijnen iets te schrij ven over deze brandhaard. Je vraagt je wel eens af waarom dat alles zo verloopt. Die vraag raakt de kern. Er is een land dat momenteel publicitair in de luwte ligt, maar dat wel de spil is waarom dit conflict uiteindelijk draait: Israël. We zouden eens wat meer - ook politiek - moeten analyse ren met de Bijbel onder handbereik. We zouden minder verrast en meer voorbereid zijn. Garantie-,^ bedrijf Z/ Langeweg 38 - NIEUWE TONGE - Tel. 01875 -1396 Op zaterdag 8 september organiseert de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Goedereede, weer een fietspuz zeltocht over de kop van Goeree-Over- flakkee. Deze tocht die ongeveer 25 kilometer lang is leidt u langs tal van mooie plaat sen. Tijdens de tocht moet u vragen beantwoorden en voor de beste oplos singen zijn prijzen beschikbaar. Start-, aanmeldings- en finishplaats zijn de drie openbare scholen in de gemeente Goedereede. Onderweg komt u langs de andere scholen, waar u kunt rusten en iets kunt nuttigen. Iedereen, jong en oud, die van fietsen en puzzelen houdt, nodi gen we uit om aan deze fietspuzzeltocht deel te nemen. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ3,- voor volwassenen en ƒ2,- voor kinderen inclusief twee consumptiebonnen. Starttijd tussen 9.00 en 10.00 uur. Ieder jaar wordt er in het zomerseizoen een serie concerten gegeven in de St. Nicolaaskerk te Brouwershaven. Als laatste in de serie van dit seizoen zullen de Chr. Oratorium Vereniging „Middel- harnis" en het koor „Magnificat" op D.V. 8 september een concert verzorgen in deze kathedrale kerk. Beide koren worden gedirigeerd door Rinus Verhage. De C.O.V „Middelharnis" zal werken ten gehore brengen van H. Schütz, J.C. Bach en K. Thomas. Ook uit het Weih- nachtsoratoirium van J.S. Bach staan het koor „Fallt mit Danken" en het mooie koraal„Jesus, richte mein Begin nen" op het programma. Het koor „Magnificat", eveneens uit De puzzeltocht die de leerlingen van groep 8 aan het eind van het schooljaar gemaakt hebben, is gewonnen door startgroep 4 onder leiding van Cor Bom. Van harte gefeliciteerd. De leden van deze groep kunnen op school een prijs afhalen. Ze moeten wel gelijktijdig komen. OUDDORP De gem. Chr. zangver. „De Lofstem" hervat haar zangavonden op donderdag 6 september a.s. in de gemeenschaps ruimte van de School met de Bijbel, Margrietweg 6 te Ouddorp. Nieuwe (jeugd)leden of luisteraars zijn heel hartelijk welkom. Aanvang 20.00 tot 22,00 uur. Middelharnis, zingt werken van Schein, Schütz, Hammerschmidt en Distier en eindigt met de kantate „Nichts soil uns scheiden" van D. Buxtehude. Hierbij zullen Cecilia McColl en Esther van Steenoven de dwarsfluitpartij verzor gen. De beide koren beëindigen het concert met het dubbelkorige motret „Nun Dan- ket alle Gott" van J. Pachelbel. Op het fraaie orgel, dat in 1557 door Nie- hof werd gebouwd, zal Abram Bezuijen nog twee orgelsoli ten gehore brengen n.l. het andante uit triosonate drie van J.C. Bach en de toccata in c-dur van J. Pachelbel. Adriaan zal de begeleiding van sommige koorwerken voor zijn rekening nemen. De uitvoerenden staan garant voor een mooi, afwisselend programma, dat door geen koorliefhebber mag worden ge mist. Het concert begint om 20.00 uur. De toe- gansgprijsis 7,50 voor volwassenen en 5,- voor kinderen. Unelo Consumenien Elekironica Service Let bij de aanschaf van een camcorder niet op het beeld dat direct op een monitor wordt weergegeven, al is dit nog zo mooi! Het belangrijk ste is, hoe een camcorder het beeld op het bandje zet. Daarom laten wij u zelf de opnamen maken met verschillende camcorders, waarna wij U het resultaat op een monitor laten zien. vooraOe x^terhetd VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER c= c. "-T.'I-1I.'«H«) stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 ook bij aan- en verkoop van woningen, boerderijen, landerijen em. J. A. Mijs N. A. van Kempen Tel (01877) 13 09 Tel. (01877) 26 14 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Peugeot/Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 30 94 Het betrof hier voornamelijk kleding, kinderwa- gens,bedden, linnengoed, schoenen en speelgoed. Via de ondersteunende hulporganisatie „Dorkas" werden in Andijk nog enkele andere goederen ingeladen zoals zie kenhuisbedden, -voedsel, dekens en schoenen. Vanuit diverse eilandelijke gemeenten zijn we op dinsdag 24 juli 1990 met een groep van totaal 9 personen vertrokken. Via Duitsland, Oostenrijken Hongarije zijn we vrijdag 27 juli de Roemeense grens gepasseerd. Het reisverloop was zeer voorspoedig. Dagelijks werd de dag gemeenschappe lijk begonnen en besloten met bijbellezing, overdenking en gebed. Juist dit was de basis voor een goed onderling kon- takt. De nachten werden doorgebracht op grote vrachtwa- genparkeerplaatsen, slapend in de vrachtwagencabine en caravan met voortent. zaterdag 28 juli hebben we eerst een gedeelte gelost bij het verzorgingstehuis voor geestelijk gehandicapten in Citcau. Enkele patiënten proberen zelfs enthousiast te helpen. De toestand hier is schrijnend. In vodden geklede en slecht verzorgde patiënten op diverse slaapzalen maken het ver schil wel heel duidelijk. De verpleegkundigen konden ook niet beter, gezien de maximale personeelsbezetting van 19 personen incl. direktie, wasvrouw, kookvrouw etc; in het weekend waren er maar 10 personeelsleden aanwezig. Dit op een totaal van 134 patiënten. De zaterdagavond en -nacht hebben we bij gemeenteleden doorgebacht, terwijl de vrachtwagen door gemeenteleden werd bewaakt, wat jammer genoeg nodig bleek. De manier waarop we werden opgevangen en verzorgd was hartverwarmend. Dit vond zijn hoogtepunt in de kerk dienst van zondagmorgen. Aan het einde van deze dienst heeft onze groep de slotpsalm die de gemeente zong nog maals (op dezelfde wijs) in het Nederlands gezongen. Daarna werd op verzoek door één van ons in het Engels de gemeente toegesproken om uitleg te geven over het doel van onze reis en hoe de kerkelijke situatie in Nederland is. Andras, onze tolk, vertaalde dit weer in het Hongaars. In Holland kennen we juist het probleem dat door onze wel vaart we denken God niet meer nodig te hebben terwijl in Roemenië waar de materiële nood groot is een toenemende belangstelling voor het Evangelie wordt gevoeld. Door deze contacten mogen we elkaar versterken in het geloof en van elkaar leren. Na deze kerkdienst werd op enthousiaste wijze door vele gemeenteleden de resterende lading gelost in het kerkge bouw. Dit was de enige beschikbare ruimte die groot genoeg was om alles op te slaan. De kerkelijke gemeente zal er zorg voor dragen dat van hieruit alles zal worden gedistribueerd naar omliggende gemeenten. Maandagmorgen 30 juli werd op ontroerende wijze afscheid genomen van onze medechristenen die in zo'n korte tijd tot vrienden zijn geworden. In dit alles danken wij God voor de wonderlijke wijze waarop Hij deze reis heeft geleid en waarin is gebleken dat Schrijnende beelden van de verpleegomstandigheden die werden aangetroffen. we niet alleen hebben mogen geven, maar dat we ook veel hebben mogen ontvangen. Namens de Roemenen zeggen we de Flakkeese bevolking hartlijk dank voor de spontane medewerking. Ook in de toekomst hopen we zo nodig een beroep op u te kunnen doen. NIEUWE TONGE In 1985 is de toenmalige drumband „Apollo" te Nieuwe Tonge uitgebreid met een Lyragroep en om dit feit niet geheel ongemerkt voorbij te laten gaan wordt erop zaterdag 8 september a.s. een gezellige middag georganiseerd met muziek en show. Hieraan wordt mede werking verleend door drumbands „Avec Esprit" uit Ouddorp, „Amicitia" uit Dirksland en „Sempre Crescendo" uit Middelharnis. Uiteraard zullen ook het majorettepeleton, het tamboer en lyrakorps van „ApoUo" hun steentje bijdragen. Dit alles vindt plaats van 15.00 uur aan de Kerkring te Nieuwe Tonge en bij min der gunstig weer in „Ons Dorpshuis". Hieraan voorafgaand zullen alle deel nemende verenigingen een rondgang door Nieuwe Tonge maken. Deze middag is tevens het begin van een reeks activiteiten in het kader van een ledenwerfaktie om het tamboer en lyra korps uit te gaan breiden met een kom- plete blazersgroep teneinde te komen tot het samenstellen van een „Marching Band". De vereniging van oud-leerlingen en leraren van de v.m. „Maarten Tromp- school" te Brielle houdt op zaterdag 13 oktober a.s. haar 5-jaarlijkse reünie in de „S.G. Brogilo" te Brielle. Alle oud-leerlingen en leraren van de v.m. „Maarten Trompschool" zijn met hun partners van harte welkom. Inl. H. A. den Bakker, Rietdijk 74, 3234 KR Tinte, tel. (01810) 148 61 of dhr. J. v.d. Jagt, tel. (01880) 1 38 15. De band zal zich dan gaan toeleggen op het geven van shows en het verzorgen van zowel binnen- als buitenoptredens. Verdere informatie over deze activitei ten volgt nog. Voorlopig tot ziens op 8 september in Nieuwe Tonge. De winnaaars van de rondvlucht over Goeree-Overflakkee, beschikbaar ge steld door LAS 89 te Berkel en Roden rijs, zijn: - Ad Duim te Ooltgensplaat - Anton Faasse te Rotterdam - Lien Kamp te Oude Tonge De prijswinnaars hebbben intussen bericht hierover ontvangen. Volgende week woensdag, 5 september zal het nieuwe gebouw van de openbare MAVO officieel geopend en in gebruik genomen worden. De school, die dit jaar 25 jaar bestaat heeft al die jaren in een tijdelijk gebouw gebivakkeerd waarvan de kwaliteit jaar na jaar meer te wen sen overliet. In 't voorjaar van dit jaar verleende het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen toekenning tot volledige nieuwbouw. De openingshandeling van het nieuwe schoolgebouw in het plan Capelleweg, zal worden verricht door dhr. J. Reyntjes als voorzitter van de afd. Oostflakkee van de Ver. voor Openbaar Onderwijs. In ons blad van vorige week vrijdag berichtten we over de vergaande plan nen om te komen tot fusie/verkoop van de EMGO (Energiebedrijf Goeree-Overflakkee) aan de N. V. Regionaal Energiebedrijf Dordrecht (RED). Zowel het RED als de Zeeuwse PZEM hebben, in het kader van de landelijke reorganisatie van energiebedrijven een bod op de EMGO uit gebracht, waaruit de 4 eilandelijke gemeentebesturen op korte termijn een beslissing zullen nemen. Het voorstel van de EMGO-direktie is fusie/ver koop aan de RED te Dordt. Beide genoemde bedrijven, zowel PZEM (waarmee ook de WMZ is gefuseerd) als de RED bieden bedragen die de gemeenten netto 26 miljoen op zullen leveren. Naar rato van het aantal aandelen krijgt de gemeente Middelharnis daaruit 9,5 miljoen, Dirksland 4,5 miljoen, Goedereede 6,6 miljoen en Oostflakkee 5,8 miljoen, in één klap derhalve een riante financiële positie voor elk van de gemeenten. Bij verkoop zal de EMGO een zelfstandig distributiebedrijf blijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1