ElllVtlDEn-tllEUWS Wie schrijft er mee van en over Flakkee? De Wacht aan de lijn „Op de bres voor land en water" Fietsveer blijft Expositie in 'Geldershof' Fletspuzzeltochten voor het hele gezin een receptie, koffiemaaltijd of koud buffet in een eeuwenoud fort 'FORT PRINS FREDERIK'-^ Nieuwe aktiviteiten seizoen 1990/1991 HET KIJKVENSTER E.H.B.O.-kursus Aanvang repetities Helluuup Wullem verdrienkt Bejaardensoos Jan Knape Mzn. ANVVVJVVVV^JVVJVVVVvvvvvvJVJV^JVJVVV^^ Waarnemer De ideale oplossing voor ieder een die met een dubbel kijk- probleem te kampen heeft. Brilleglazen met een komforta- bel breed leesdeel dat geleide lijk en zonder zictitbare overgang verloopt naar de sterkte die u nodig heeft om ook in de verte goed te kunnen zien. Maak eens een afspraak en wij vertellen u alles over goed zien op iedere afstand met één en dezelfde bril. ^CENT/^^ Zandpad 56 Middelharnis Tel. 01870-3437 rekreatiecentrum Sportcomplex ,,De Gooye" Zwangerschapszwemmen Spelmiddag voor de jeugd VERVOLGVERHAAL - 7 Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 2e Blad VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1990 No. 5928 blik op kerk en samenleving - De eerste dag der week - Grote problemen - Groot loon Over de zondag hadden we het vorige keer. De Engelse Puriteinen spraken en spreken nóg over de „sabbat", kennelijk om de eenheid tussen Oude en Nieuwe Testament te handhaven. De „dag des Heeren", zo heet de eerste dag der week in het Nieuwe Testament. De dag die onlosmakelijk verbonden is met de opstanding van Christus uit de doden. En daarom een dag die op een bijzon dere manier aan de Heere en Zijn dienst is gewijd. Op een bijzondere manier, zei ik, want de andere zes dagen van de week zijn niet van óns.... En het is niet zo, dat er op zondag vrijwel niets mag, terwijl op de andere dagen van de week alles geoor loofd is. Tegen dat misverstand oppo neert de Heidelbergse Catechismus al door op te merken dat tot de heiliging van de rustdag óók behoort „dat ik al de dagen van mijn leven van mijn boze werken ruste..." Als het goed is zijn we geen zondagschristenen, maar sabbats kinderen. Intussen komt de zondag in onze gese- kulariseerde maatschappij steeds meer onder druk te staan. Vanouds waren er uitzonderingen op de regel van op de zondag niet te werken. Het gold immers niet, zoals de oude ethische voorschrif ten wisten, voor „de werken der noodza kelijkheid en de werken der barmhar tigheid". Onder de eerste verstond men dan datgene wat nodig is voor de instandhouding en verzorging van het leven, en natuurlijk ook - in de agrari sche maatschappij - het voeden en het verzorgen van het vee, en het melken van de koeien. Tot de tweede categorie werden gerekend: het redden van men sen of dieren uit noodsituaties, en de verpleging van zieken. Maar dan had men ook wel zo ongeveer alles gehad.... De industrialisatie heeft ons voor pro blemen geplaatst waarvan de voorge slachten niet konden dromen. Neem alleen de tuinbouw - de glaskultuur - waarin de apparatuur kwalijk stilgezet kan worden. Maar denk vooral aan de grote industrieën - de hoogovens - waarin het produktieproces niet onder broken kan worden. Een hand over hand toenemend ver schijnsel is ook het houden van beurzen op zondag. Wat te doen wanneer je als vertegenwoordiger bij een firma werkt die een stand heeft op zon beurs? En dan zijn er steeds meer winkels die ten behoeve van het toerisme op zondag hun deuren openen.... Wat te doen als je verkoper bent en min of meer gedwon gen wordt op zondag achter de toon bank te staan? Het zijn zomaar een paar voorbeelden die met vele zouden kunnen worden vermeerderd. Het is zaak, wanneer we werkzaam zijn in een branche waarin gevaren dreigen ten aanzien van de zondag, dat we als werknemener deugdelijke afspraken maken met onze werkgever. Opdat we niet onverwacht voor het blok, en bij weigering op straat komen te staan. Als de dag des Heeren ons lief is, zullen we zonder absolute noodzaak op zondag niet willen werken. Niet alleen onze eigen rust komt in het gedrang - daar staat tenslotte wel een andere vrije dag tegenover - maar de dienst van God lijdt onherstelbare schade. Het niet kunnen opgaan naar Gods huis, het niet-delen in de „gemeenschap der heiligen" moet ons een onoverkomelijk bezwaar zijn. Het ziet er naar uit dat het in de toe komst moeilijk zal worden voor allen die bij het Woord van God wensen te leven. Zeker als we dan ook nog mate riële schade moeten ondervinden. Daar staat tegenover dat de bijbel zegt: „In het houden van Gods geboden is groot loon". Wat we aan de ene kant aan inkomsten moeten derven, zouden we aan de andere kant weleens dubbel terug kunnen krijgen. Over dit thema organiseert de Neder landse Vereniging Kust- en Oeverwer- ken (K&O) op 5 november 1990 haar tweejaarlijkse symposium in het Con grescentrum „De Bonkelaar" te Slie- drecht. Een symposium met een feestelijk tintje, omdat K&O thans voor de vijfde achter eenvolgende keer uitdrukkelijk de aan dacht vraagt voor ontwikkelingen in haar sektor. De kust- en oeversektor mag zich gelukkig weer over een toene mende belangstelling verheugen. De stormen in het begin van dit jaar bena drukken nog eens het voortdurende belang van een goede kustverdediging. De vaarwegen zijn opnieuw ontdekt als een belangrijk middel om de mobili teitsproblemen van ons land te helpen oplossen. Vanaf 1982 heeft K&O elke twee jaar een specifiek onderdeel van haar werkter rein aan de orde gesteld, zoals de kust. de dijken, de toestand van de K&O- sektor na de voltooiing van de storm vloedkering in de Oosterschelde en de vaarwegen. Gezien de ontwikkelingen van de afge lopen tijd richt K&O haar schijnwerpers thans op de kust- en oeversektor in z'n Bij voldoende deelname start de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Sommelsdijk EPU dit najaar weer een kursus E.H.B.O. Inlichtingen en aanmelden bij mw. Kos ter, Steneweg 33, Middelharnis. Tele foon (01870) 70 66. algemeenheid. De balans wordt opge maakt en er wordt een visie gegeven op de toekomst. Milieu, kwaliteit en menta liteit, veiligheid, mobiliteit en ruimte lijke ordening zullen daarbij de sleutel woorden zijn. K&O prijst zich gelukkig dat de achter eenvolgende sprekers voor het voetlicht zullen treden: - F. A. M. de Vilder, voorzitter Alge meen Verbond Bouwbedrijf; - mevr. J. R. H. Maij-Weggen, Minister van Verkeer en Waterstaat; - ing. W. Drooger, voorzitter Neder landse Vereniging Kust- en Oever- werken; - mr A. P. van den Berge, dijkgraaf hoogheemraadschap van Delfland; - mevr. A. Jorritsma, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; - dr. J. J. H. Jacobs, algemeen direkteur Verbond van Nederlandse Onder nemingen. Aan het symposium zullen circa 500 genodigden deelnemen. In verzorgingtehuis „Geldershof' te Dirksland is sinds kort een wisselende expositie van aquarellen van vijf vrou wen, allen woonachtig op Flakkee. Truus Buth, Gerda Helmsing, Kok de Jager, Tuilt van Kampen en Wij na Westra. Een wandkleed in patchwork, gemaakt door de vijf schilderessen en Janny Maat, meer bekend om haar weefkle- den, was het begin van de samenwer king tussen de zes dames en de heer Verwijs, direkteur van verzorgingtehuis „Geldershof'. Hun gemeenschappelijke belangstelling voor het weven, in de laatste jaren het aquarellen deed de groep besluiten deze expositie samen te stellen en op deze wijze de gangen van verzorgingtehuis „Geldershof op te sie ren en anderen in de gelegenheid te stel len hun werk te bekijken. De onderwerpen die worden uitgebeeld zijn veelal bloemen, plekjes op Flakkee en enkele stillevens. Bovendien zijn een aantal wandkleden opgehangen. Iedereen die van een sportieve, gezellige puzzeltocht houdt, kan dezer dagen zijn hart ophalen. Maar liefst drie puzzel- tochten langs de mooiste plekjes op ons eiland staan de liefhebbers ter beschik king. De organisatie van de tochten ligt in handen van de afdelingen van de ver enigingen voor openbaar onderwijs (ouderorganisatie). In nauwe samen werking met de openbare basisscholen in de betrokken gemeenten worden inte ressante fletspuzzeltochten uitgezet. Ondergenoemde basisscholen fungeren als start-, finish- en pleisterplaats. De deelnemers rijden als het ware een rondje van 25 tot 30 km. Het blijft niet bij fietsen alleen. Om het geheel wat spannender te maken krijgt men een formulier met een aantal opdrachten. De oplossing van deze opdrachten moet gezocht worden tij dens de rit. Bij aankomst worden onder de goede oplossingen enkele prijzen verloot. Als men onderweg de benen wil strek ken of iets wil consumeren dan kan men terecht bij de deelnemende basisscho len. De scholen richten nl. terrasjes in. Ook voor een sanitaire stop kan men er aanleggen. De tochten zijn bedoeld voor het hele gezin. Niet alleen de kinderen, maar het gehele gezin, familie en vrienden wor den uitgenodigd aan deze fietstochten deel te nemen. De openbare scholen verzorgen de inschrijving. Deelnemers kunnen zich aldaar vooraf opgeven of op de dag van de tocht zelf Voor een ieders veiligheid worden ris kante oversteekplaatsen beveiligd met klaar-overs. Mocht men met de fiets onderweg problemen krijgen, dan kan men rekenen op de hulp van de pech/ EHBO-wagen. WAAR EN WANNEER Zaterdag 25 augustus: Sommelsdijk, Middelharnis, Nieuwe Tonge. Starten tussen 10.00 en 10.30 uur. Oude Tonge, Den Bommel, Ooltgens- plaat. Starten tussen 8.30 en 9.30 uur. Zaterdag 8 september: Ouddorp, Goedereede, Stellendam. Starten tussen 9.00 en 10.00 uur. STELLENDAM De eerste repetitie-avond van het Chr. Mannenkoor te Stellendam is op D.V. maandag 27 augustus om 20.00 uur in het Herv. verenigingsgebouw „De Rank", Bosschieterstraat 6. Heren vanaf 16 jaar hartelijk welkom. Bedrijven en partikulieren komen meer en meer naar het dorpje Ooltgensplaat aan het Volkerak op Goeree Overflakkee om er een aantal onvergetelijke uurtjes door te brengen met heerlijke hapjes en drankjes. Wat denkt U bij voorbeeld van een koud buffet, uitgebreide koffiemaaltijd, speenvarken aan het spit, mosselmaaltijd of barbecuen En dat alles m een oergezellige herberg met een sfeer uit vervlogen tijden waar groepen tot 200 personen zich ongedwongen kunnen verpozen tegen zeer redelijke prijzen. Denk aan het oude fort met z'n prachtige gewelven als U iets te vieren hebt, want U bent er van harte welkom Ons adres is: Havendijk 16, Postbus 32, 3257 LH Ooltgensplaat, Telefoon 01873-1625 Toen "k vleweke dat stikje las over die Krabbevangers, toen most ik dienke an dat tekenienekje dat er boven stieng. Tussen haekjes: Die dukelaer in de spuie, ik dienk dat dat Arjaon zelf geweest is as 'k zo uutrekene waereen heen gieng, dan kwam un bie z'n ouwerluk huus terecht. Mar het gaet noe om de spuie, zoas die op dat tekenienekje stieng ofge- beeld. Het spuihuusje mit de spriengplanke die er laeter is neer gezet in de spuisluus ter oender. Daer kon 't seumers 's aeves as 't heet was, bar gezellig weze... dan zag het er zwart van de zwemmers in de maansen die kwamme kieke. Die zwemmers die hienge allerlei grappen uut. Drieve op d'r rik... jae er was ter één die kon drieve op z'n buuk... vaarder doke ze van boven van het dekje van 't sluushokje zo naer beneje de spuipit in... in dan warre der die zwomme onder de sluus deur zo naer de kaoipit, deur de spuibak heen. Dan klomme ze deruut in klomme op een vloeipaele, in roets daer gienge ze weer naer beneje de kaoie in. Oak deje ze wie 't vaarste oender waeter deur kon zwemme. Dan stienga je der voor hoelang sommige onderbleve. Noe... en daer ging het om... kwammer der altied drie oude vrouwen kieke, haest ielken aevend... dat voende ze beslist aerdig al dat gedoe van die kae- rels. Op een waarmen aevund stienge ze weer bie de schuute van de Korte, die lag neffen de sluus van de Diekrieng, die liep onder de butendiek deur, zo naer de poldersloat achter den tuun van A. J, de Boer. Toen ze d'r nog mar net stienge kwam Hans Wullem, een bekende grapjas op z'n fiets (een oud haopje roest) in z'n ketelpak de kaoie op rieje, daer zag un die vrouw tjes staen, hie begon al te grinnekun van binnenpret. Eerstig ree 'n een roendje al sliengerend om der heen, net of een droenkig was... in... toen... toen ree un pardoes mit fiets in al de kaoie in, flak voor de sluus. Toen un oender ging blaesenden grote bellen aop 't waeter in... kwiet was un. Je kan 't wel begriepe wat er noe gebeurde. Die drie ouwe maansjes schrokke der eige een hoedje in begonnen te gillen: HELLUUUP WULLEM VER DRIENKT. Trek kwamme er een heel stel zwemmers uut de spuie an gerend in doke pardoes de kaoie in om Wullem te redden. Toen ze boven kwamme riep Wullem ZOEKJE IEMAND?? Wat had Wullem noe gedaen. Hie was onder waeter deur zo die sluus in gezwomme in daer kon een mak kelijk staen. Hie stoeng zen eige daer slap te lachen. Jae zo nam Wullem die ouwe zieltjes te pakken. Zo had je nog al us wat op kaoie oor, zo oak as de joengens van A. J. mit de paeren kwamme baeie as 't waeter op kwam in 't vloeidwaeter snap je. Dat deje ze voor de mokpoten van de paeren, dat hielp. Das al lang geleje oor, toen sprakke ze allemaele nog Herkens. Da's noe aores op Haarken. Toen was ter erg rustig, hoewel je dat nog wel op meer plekken tegen komt oor. Verleje weke stieng ik om zeven ure 's ochens op de Voorstraete in Dirks land, in daer was het nog zo stille dat je de vliegen horende géwe. Zo dat was weer wat ouwe koeke van zo'n vuuftig jaer geleje. Tr^u tm JCH, Dl. Voor het komende seizoen 1990/1991 zijn er weer een aantal nieuwe aktivitei ten in het zwembad en de sporthal gepland. Snorkellessen voor de jeugd Elke zaterdag van 10.00-11.00 uur zul len er snorkellessen worden gegeven voor het behalen van de snorkeldi ploma's A, B en C van de Nederlandse Onderwatersport Bond. Op de maandag van 10.00-10.45 uur worden er onder vakkundige leiding oefeningen gegeven speciaal voor de aanstaande moeders, als aanvulling op de zwangerschapsgymnastiek. Wij zor gen voor kinderopvang tijdens de les!!! Zwemvaardigheid voor volwassenen Op de maandagavond tussen 20.00- 21.00 uur kunnen volwassenen de di ploma's zwemvaardigheid 1, 2 en 3 halen. Dit houdt onder ander in: borst en rugcrawl, vlinderslag, zwemmend redden en snorkelen. Baby- en peuterzwemmen Vanaf woensdag 5 september starten wij met het baby- en peuterzwemmen. Op de woensdag 15.00-15.30 uur voor de leeftijdsgroep O tot 7 maanden, 15.30- 16.00 uur voorde groep tussen de 7 en 13 maanden en op de donderdag van 10.30-11.00 uur voor de leeftijdsgroepen van 1 tot 4 jaar. Nader overleg tussen de Groep Wemel- dinge van de Rijkspolitie te Water en de Scheepvaartinspektie heeft er toe geleid dat het fietsveer tussen Gorishoek en Yerseke over de Oosterschelde voorlo pig mag blijven varen. De Scheepvaartinspektie ziet geen rede nen, om de Harpoen, het bootje waar mee de veerdienst wordt uitgeoefend, een vaarverbod op te leggen. Wel moe ten tijdens het winterseizoen als het veer toch niet funktioneert, diverse verbete ringen worden aangebracht. De Water- politie had het veer stilgelegd. DIRKSLAND Maandag 3 september a.s. begint de bejaardensoos weer. Plaats: bejaarden centrum Margrietlaan; aanvang 13.30 uur. Ook kunt u op de woensdagmiddag gebruik maken van het ouder/kind zwemmen op eigen gelegenheid tussen 15,00-16.00 uur." Elke woensdagmiddag van 13.00-15.00 uur kan de jeugd in de sporthal terecht om onder leiding diverse sporten te beoefenen. Aerobics Vanaf woensdag 26 september zal er in de sporthal gestart worden met aerobics. Elke woensdag van 19.00-20.00 uur. Voor verder informatie kunt u bellen naar het sportcomplex „De Gooye", tel: (01877) 16 64. ^■*^■'^^■'^^■'i■'^'^'^^■'t■^■*>^'^'^^■^■'^'^'^^■^'^'^'^'^^■^■'^'^'^■**H■'^>^'^'^'^**'*■'^'^'i■>^'t■'^*^■'^'^'^'^'^^ Dat zijn nou lui, die een steuntrekker zijn steuncenten misgunnen en die proces-verbaal tegen je opmaken als je een gulden verdiensten verzwijgt"... Bas eindigt met een lelijke uitdrukking te bezigen: De wereld staat op zijn kop!"... Ik zou nog veel meer belangrijke zaken kunnen opsommen, die in Oosthoek en Omstreken wor den besproken. Maar ik vind, dat ik mijn lezers nu wel voldoende heb overtuigd van het min- belangrijke der oorlogsgeruchten, die in de verte de lucht ietwat donker maken. Oosthoek en Omstreken gaat zich voor die geruchten interes seren als er oude herinneringen wakker worden gemaakt. Men zegt dat er wel gauw soldaten zul len worden opgeroepen. En dat nieuws brengt de tijd van 1914-1918 weer in het geheugen. Vaders vertellen er van aan hun jongens, moeders aan hun dochters. Nee maar, dat was nog eens een leventje! Hoge lonen, volop werk, de boeren ston den met hun petje in d'r hand op je stoep te soe batten of je een daagje kwam wieden. En de jongens, die in dienst stonden! Zuurkool met worst, erwtensoep met ijsschotsen! Dikke kost winnersvergoedingen, een lui leventje. Distribu tie! Maak je niet ongerust. Je zit hier in een land waar van alles groeit en voor geld is immers elk artikel te krijgen! Is altijd zo geweest en zal altijd zo blijven. De oorlogsjaren van 1914-1918 waren gouden jaren voor Oosthoek en Omstreken... Hoe de mensen in de stad het maken in zo'n dis tributietijd? Ja, op de straten en pleinen groeit natuurlijk geen tarwe. Maar wie zal weten hoeveel koffers bruine bonen vader in de vorige mobilisa tie naar zijn zoon in Vlietstad heeft gezeuld?! En Oom Jaap en Tante Koba waren in de wolken van vreugde als neef Arie met een zakje tarwebloem arriveerde; ze waren dankbaar, dat hij zo geluk kig alle controleposten had weten te passeren zonder moeilijkheden te ondervinden. Je moet denken, dat iedere controleur zijn ogen wel een beetje wou dichtdoen als er het een of ander voor hem afviel. Zoiets is een gelukkig verschijnsel in dagen van distributie! Dat er ook nog mensen in Vlietstad wonen, die geen familie in Oosthoek en Omstreken hebben, schijnt volstrekt geen be zwaar. Sinds de dagen van Kaïn zorgen de men sen alleen voor zichzelf en voor hun aller naaste familieleden. Er worden inderdaad enkele soldaten opgeroe pen. De bevolking maakt zich in het geheel niet ongerust. Dat oproepen van soldaten is natuurlijk een wijze voorzorg van de Regering. De grensbe wakingstroepen moeten onder de wapenen ko men, omdat de Regering op alles voorbereid wil wezen. Het zal wel weer precies gaan als in de vorige oorlog: ze zullen zeker oppassen, dat ze niet aan Nederland raken; veel te gevaarlijk voor de oorlogvoerende mogendheden! Ons leger kan immers juist de weegschal naar de een of andere kant laten overslaan! De jongens gaan goedsmoeds naar hun garnizoe nen, uitgeleide gedaan door familie en vrienden. „Houe je goed. Toon!"... „Dat, Krelis!"... „En je laat het me wel weten van de vergoeding, nietwaar? En als het komende week niet voor elkaar is dan ga je dadelijk naar de Penningmees ter, dat die er achterheen zit. Begrepen?" Ja, vader heeft het begrepen. De Bondspenning meesters hebben heel wat te zeggen gekregen in de laatste jaren. Maar daarom heeft de Burgemeester van West plaat ook gezegd, dat er iets verkeerd ging. En heeft Bas Goedeman niet tegen zijn vrouw beweerd, dat de wereld op z'n kop was gaan staan? Zo heeft het dan aan ernstige waarschuwingen niet ontbroken!... De algehele mobilisatie brengt weinig verande ring in de toestand. De werklozen komen niet meer stempelen, ze lopen ook niet meer in een kruiwagen, ze staan nu in dienst. De steun- ambtenaar betaalt de kostwinnersvergoedingen uit. Hij is voor dat werk berekend, want het geeft veel geharrewar. Mensen, die vroeger het zout in de pap niet verdienden, proberen hem nu te over tuigen, dat ze door het vervullen van hun dienst plicht een groot loon derven. Ze maken van een enkele dag verlof gebruik om hem aan boord te klampen met ellenlange verhalen. Ook schrijven ze bij gebrek aan verlof uitvoerige brieven, verge zeld van verklaringen van hun voormalige werk gevers. De ambtenaar foetert: „Die stomme boeren verklaren maar raak!" En de dienstplich tige schrijft: „Als ik geen vergoeding krijg van vier gulden per dag dan gooi ik er de boel bij neer. Nu moet u het maar weten, het ligt voor uw reke ning, meneer". De positie van de steunambtenaar wordt onderde nieuwe omstandigheden wel zeer moeilijk. Een steun-ambtenaar is nu eenmaal opgegroeid bij de gedachte, dat hij een dubbeltje tweemaal moet omkeren vóórdat hij het aan werklozensteun uit geeft. Zo hebben Burgemeester en Wethouders het hem jarenlang voorgehouden, zo hebben de Ministeriële circulaires het hem altijd geleerd. Maar er begint een andere wind uit Den Haag te waaien. Hij vraagt zich af „Wat gaan ze nou doen?" Er komt een geheel nieuwe regeling voor de kostwinnersvergoedingen. Het lijkt wel of het geld in de goot gevonden is! De steun-ambtenaar deelt voortaan met volle handen. Men zou zou zeggen: dat zal tevreden mensen geven. Niets is minderwaar. Het regent klachten. De klachten worden te berde gebracht door een deskundige van de Bond. Die heeft er al bijzonder veel verstand van om werkgeversverklaringen te verzamelen waarmee de beweerde feiten worden gestaafd. Als hij niet dadelijk zijn zin krijgt dreigt hij met een beroep op de Minister. Daarvoor moet de ambtenaar wel subiet zwichten. Door ervaring wordt men spoedig wijs. Vroeger gaf een beroep op de Minister niet veel, de steun-ambtenaar kreeg meestal gelijk. Maar 't is nu mobilisatie en de steun heet kostwinnersvergoeding. Een beroep op de Minister geeft veel papieren soesah en de klager wordt dikwijls in het gelijk gesteld. Het is verstandig om te proberen een akkoord met een deskundige te treffen. De steun-ambtenaar zucht dikwijls: „Waar moet het heen? Als dit goed uit komt heb ik voortaan nergens meer een zwaar hoofd in, want dan komt alles goed uit!" De mensen in Oosthoek en Omstreken worden de een na de ander tevreden gesteld. Of eigenlijk is dat niet precies gezegd zoals het is. Ze zeggen zelf van de kostwinnersvergoedingen: „Allah, het kan er mee door". (wordt ven'olgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5