EIUVIIDEft-rilEUWS Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Kortstondige raadsvergadering Oostflal(kee Politieberichten Zee-paddestoelen in Zeeland CÏ3 Aepel$ in taarf leze Oostflakkee Gevonden voorwerpen in de gem. Oostflakkee De raadsvergadering van de ge meente Oostflakkee, donderdag avond j.l. gehouden, was maar van korte duur. Binnen het uur stonden de aanwezigen weer buiten en kon den nog van de zomeravond gaan genieten. Er waren slechts 9 agenda punten te behandelen, waarvan al leen de twee laatste nog een beetje stof deden opwaaien. Verbetering 16 woningen te Oude Tonge Planninglijsten nieuwbouw en verbetering Inbraken Baby Broderie Boetiekjes augustus 1989 t/m juli 1990 Extra l(erl(dienst Ger. Gemeenten Dagelijks bewegen zich op de wereld miljoenen mensen van de ene naar de andere plaats. Het woon-werk- verkeer, de zakenreizen, vakantie reizen en wat al niet meer, zijn daar de oorzaak van. Het zijn echter niet alleen mensen die zich, om welke reden dan ook, verplaatsen. Laten wij in dit verband eens wat aandacht schenken aan onze vogels. Onder houden die een druk verkeer? Opgemerkt Aanwezigheid Ach hemellawerke Aktief leven Tijd van gaan Voor niets De laatste Verzamelen Onzekere toekomst een huis verkopen.. Makelaar Tamboer 3e Blad VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 No. 5926 Gelokkug ist noe niemijeer noadug, mar vroeger zag je dat erg veul doen, in netuurluk nie van weelde, 't Was gloafuk zo'n beetje un ongeschreve wet, dat iederijeen mocht leze op "t langd van ielken boer. Aepels had je aggauw un flienke zooi bie mekoar, mar taarf, dat viel beste tegen om daer aerdug wat van bie mekaor te lezen. Dur waere dur, die van die mooije bosjes konde maeke, dat zate alle aeren bie mekaor in de halmen die waoierden nae beneje uut, as un soortement parepluutje. Mooie bossies waere dat or! Noemun ut toch over eesten ha, ik kamme nog herinnere, dak un kijeer meegedaen ha an vlasplokke, mun kammeraod zun vaoder deej in yeld- vruchten zoas dat hiette. In dat vlasplokken wier hijeel goed betaeld, in daer zage mun wel wat in (toen kostte un rijeep sukeloa nog mar vuuf cen ten) in we wouwe ut wel us prebere. Un stikzak vol broad mee mit un paer gekookte eiers, in dan begon je al om 5 uur geloaf ik, zo tot un uur of acht, dat was dan de ijeerste schoft, in mar trekke tot acht uur. Wiele zate toentertied op de H.B.S., kajje begriepe wat voor juffershangtjes mun hadde. Om acht uur waere mun totaol uutgeteld, nie zozijeer vanwege de vermoeidheid, mar vanwege de hangden, hijeelemael kepot van die ste kels die tussen ut vlas zate. Alle broad ate mun netuurluk op, want ete kojje altied op die leeftied, in mun hadde voor dien tied nog aerdug wat ver diend, al haak mun kammeraod dur altied van verdocht dattun bie zun vaoder wat gesjoemeld had mit het antal schoven dammun geplokt hadde. Wat mun dur wel van overgehouwe ha, is un geweldug respekt voor die mannen, die van soggus tot saeves mar deur bleve plokke, in daer hun hangd niet voor omdraoiden. Die mannen in joengers die altied op 't langd waarkende, hadden hangden as beton, ijeen in al eelt, je zou dur zoasse wel us zeije haest un spieker op recht slaen. In onvermoeibaer, achtermekaor deur dun godgansen dag krom staen in mar waarke. Affein, na dien ijee- nen ochend nooit mijeer in 't land gewaarkt, want dat mot je wel speciaal oefene in kenne. Trouwens de maansen die dan wel achtermekaor deur an 't plokken konne bluve zeije zelf; „Vlasplokke, das slecht werk!" Mar 't betaelde meraekels goed, in dat trok netuurluk wel in dien tied, dattut overal aarmoeij troef was. Oak had je vroeger, in kweet niemijeer of dat noe nog bestaet, mar dat is wel an de weet te kommen... Juun om den dorden of derden zeije ze dan altied mijeen uk. Akkut goed ha, dan maekte dun boer het langd, waer de juun op gezaoid zou worre hijeelemael in order, van ploege, eije inzovoort, tot in mit de juun zaoije toe, in dan kwam dun errebeijer der an te pas, die mostur dan voor zurge, dat de lap die un om dun dorde had goed biegehouwe wier, schoffele, de vuulte dur uut, dunne in dat net zolang tot de juun goed riep was, in dan wassut plokke geblaeze, in kieke hoeveul dur ofgekomme was. In al dat waark, daer deej hur hijeele huushouwen anmee. Ast soms hoag waeter was in je wou as joengers in meiden gaen zwemme, dan kon 't beure datje un kammeraod had die zei, ik kannie mee, ik mot naer de juun. As de juun, die ook nog gestaert most worre, dan kant in klaer was, dan kreeg dun boer, twijeederde in dun errebeier ijeenderde. In wattister gespikkeleerd mit die juun vroeger eej, zo gek soms, dat wie 't oengderste uut de kan wou. ze laeter kon uutspreije over 't langd. Je had oak boeren in van die maansen, die juun om dun dorden hadde, die verkochte un knap dotje, dan hadden ze awast dur kosten binnen, in mit de rest wier dan gespikkeleerd. Mar sommugge, die alles mee hadde, konne soms zo kollesaol veul verdiene dazze zeije, dazze soms un segaor mit un tientje anstakke. Mar 'k kan nie zage dak dat ooit zaalf gezien ha. 'k Zout noe nog zoengde vinde, hattut dan mar an un erme sloeber gegeven, wangt ast waer is kan daer nooit zegen opruste. Dat wassut dan weer voor deze kijeer, ik schrief nogwellus. Groeten maansen. Un oud-Eilander De woningbouwvereniging 'Samenwer king' te Oude Tonge heeft een aanvraag bij het Rijk ingediend tot geldelijke steun voor de verbetering van 16 huur woningen van bouwjaar 1954, gebaseerd op de regeling Geldelijke Steun Voorzie ningen aan Huurwoningen 1987. Het College van B en W wil proberen om een zo maximaal mogelijke subsidie te verkrijgen en heeft de aanvraag van de woningbouwvereniging, die geba seerd is op de streefsubsidie van ƒ12.500,- per woning, gepaard doen gaan met een aanvraag die gebaseerd is op een maximale subsidie van 18.750,- per woning. Deze dubbele aanvraag is mogelijk in het kader van de flexibiliteit binnen de regeling waardoor een afwijking van 50% boven het streefbedrag is toege staan. Dan moet echter wel het totaal contingent op jaarbasis toereikend zijn. Na de sluitingsdatum van de aanvraag kan bezien worden of er provinciaal gedeelten van het contingent niet benut zijn en kunnen worden herverdeeld. Weth. de Vries huldigde het standpunt dat als je niks vraagt, je ook niks krijgt. „We moeten niet bij voorbaat zeggen: we krijgen het toch niet". Hij toonde zich, in tegenstelling tot de meeste raadsle den, optimistisch. Dhr. Poortvliet wilde weten of het ach terstallig onderhoud aan de woningen kan worden uitgevoerd als de gemeente de subsidie niet krijgt. Volgens weth. de Vries was dit wel het geval daar de finan ciën van de woningbouwvereniging hiervoor toereikend waren. De raad ging met het voorstel akkoord. In verband met de toekenning van de contingenten nieuwbouw en verbetering voor met name het jaar 1991, moeten de planningslijsten weer worden ingediend bij GS. De behoefte aan nieuwbouwwoningen, zoals die op dit moment bestaat, heeft het College mee laten wegen bij het invullen van de lijsten, die nog ter inzage liggen op het gemeentehuis. Dhr. de Wit (CLM) plaatste grote vraag tekens bij de woonverhouding in de vrije- en de sociale sektor zoals het col lege die voor ogen staat. Van de 200 te bouwen woningen staan er maar liefst 170 in de vrije sektor gepland. Hij vroeg zich in goede gemoeden af hoe het Col lege dacht deze te exploiteren. Weth. de Vries antwoordde dat steeds meer mensen, met name ouderen, van een koop- naar een huurhuis in de vrije sektor willen. „De bevolking vergrijsd meer". Dhr. Poortvliet was het niet met de wet houder eens. Hij vond diens conclusie onjuist als zou er meer vraag naar vrije sektorwoningen zijn. Hij pleitte voor procedures die open en reëel voor de burgers waren. Ook vond hij het niet juist om nu al bepaalde lokaties aan te wijzen. „Wel de aantallen-keuze maar niet de lokatie-keuze". Burg. de Vos zei dat er nu nog geen sprake was van definitieve lokatiekeuze. Het laatste woord hierover ligt straks bij de Raad. Konform concept werden de planningslijsten aldus vastgesteld. Door twee inwoners van Ooltgensplaat werd aangifte gedaan van diefstal uit de kantine van de plaatselijke tennisver eniging en een sta-caravan. Uit de kan tine werden hoofdzakelijk etenswaren en rookartikelen ter waarde van onge veer 1.500,- ontvreemd terwijl uit de caravan alleen een aanzienlijk geldbe drag werd ontvreemd. In dezelfde nacht werd er ingebroken in de voetbalkantine ten Den Bommel, alwaar enkele voetballen en snoepvoor- raad werden ontvreemd. De totale scha de bedroeg daar ongeveer 2.000,-. In een woning te Oude Tonge bleef het gelukkig bij een poging. Een onderzoek naar deze inbraken wordt ingesteld. In de nacht van dinsdag 7 op woensdag 8 augustus werd bij 4 bedrijven op het industrieterrein te Oude Tonge ingebro ken en een grote hoeveelheid goederen ontvreemd. Er werden o.a. kettingzagen, bosmaaiers, een groot aantal banden en een hoeveelheid geld ontvreemd. In het vervoer was van te voren kennelijk niet voorzien. Nadat een eerste poging mis lukte werd in de Eisenhowerlaan te Oude Tonge een bestelauto opengebro ken en meegenomen en gebruikt voor de vervoer van de gestolen goederen. De totale schade wordt op enkele tiendui zenden guldens geschat. Zaterdag j.l. werd de gestolen bestelbus uit Oude Tonge op een parkeerplaats langs de A58, in de provincie Noord- Brabant teruggevonden. Een onderzoek naar de vermoedelijke daders wordt ingesteld. voor kleding, kussens en kado 's Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 Komen en gaan 169 Helm zwart 175 Step 176 Horloge 182 Sleutel 189 Kinderbril 191 Witte kater 214 Fietspomp 217 Sleutel 220 Portemonnee 222 Sleutel 224 Horloge 236 Witte enveloppe 240 Poes zwart-wit 245 4 katten 248 Tasje met inhoud 254 2 wanten 258 4 sleutels 261 Homeopathisch middel 262 Armband 264 Sleutel 265 Sleutel 266 2 poesjes 271 Sleutel 272 5 sleutels 275 3 sleutels 276 Zwarte hond 277 Hond bruin 279 Sleutel 287 Horloge 288 Sleutel 291 Portemonnee 297 Briletui 299 Horloge 9 Skateboard 12 Sleutel 14 Horloge 15 Massakabel 21 Fietssleutels 27 2 autosleutels 28 Autosleutels 30 Springtouw 31 Kniebeschermers 32 Etui met inhoud 33 Sleutel 36 Shirt 39 Sleutelbos 43 Ketting 46 Steunen 53 Ring 55 Sporthelm 56 Landbouw- middelen 58 Armband 59 Huissleutel 60 Poezen- bandje 63 Ring 64 Armbanden 65 Sjaal 67 Parkiet 68 Bril in hoes 69 Fietstas 71 3 sleutels 72 Sleutel 75 Portemonnee 77 Sleutel 81 Spade 84 Sleutels 85 Broche 86 Fietssleutel 91 Fietspomp 92 Spijkerjack 94 Sleutel 95 Sleutels 98 Portemonnee 99 Geld 100 Bril 105 Hond 106 Sleutel 109 Fietssleutel 114 Rol papier 117 Sleutel 121 Zwarte hond 123 Armband 125 Wieldop 127 Sleutel 129 Skateboard 133 Kater 134 Paraplu 137 Sleutels 138 Portemonnee 139 Jas 140 Sleutel Inlichtingen over deze voorwerpen op het groepsbureau der Rijkspolitie, Voor straat 13 te Oude Tonge, tel, (01874) 12 44 onder vermelding van het nummer dat voor het voorwerp staat. OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. Grote aantallen blauwe kwallen zwem men met het mooie weer naar de Zeeuwse stranden en blijven daar achter als de eb intreedt en ze niet meer kunnen wegkomen. De badgasten lopen er met een boog omheen, of ze komen er mee in aanraking als ze in zee een bad nemen. Het betreft echter een niet gevaarlijke soort met een zwakke uitstraling met gi f- tige stoffen, de zeepaddestoel of Rhizos- tomapulmo waarvan de volwassen exem plaren wel een halve meter groot wor den. Ze lijken veel op de blauwe haar- kwal, die wel veel giftige stoffen afgeeft, waarbij mensen hevige jeuk krijgen. De reddingsbrigade in Westen Schouwen heeft er bijna dagwerk aan, om de men sen die met de blauwe haarkwal in aan raking zijn gekomen, te helpen en de pijn te verzachten. In het voorjaar klinkt vaak de blijde mare: „ik heb de Koekoek gehoord", of „ik heb de Zwaluwen gezien!" Dan zonge ik, o vogel, en schaterde ik blij, en niemand en zou het mij weten, terwijl ik, aan 't zingen en 't prehen, lijk gij, waar hooge op de wolken gezeten! Hei, hemellawerke, mij liefelijk dier, o, mag er een mensche u wat heeten, komt neder, komt neder, komt nader, komt hier, komt, wil toch een stondeke heeten! Verstondt-je mijn tale zoo 'k de uwe verstaan, gij kwaamt en gij liet mij... Wat baat het? Gij zingt, en mijn Machte ze en gaat u niet aan, gij zingt en al 't ander - gij laat het!... 31 maart 1859 "^xreK/ei: Successievelijk komen elk voorjaar de zomergasten van het vogelvolk onze streken weer bezoeken. Men zou den ken dat ze na zo'n lange en vermoeiende vlucht, vaak van het ene naar het andere werelddeel, bekaf zouden zijn, maar niets is minder waar. Zodra de vogels een geschikte plaats hebben gevonden om te kunnen neste len, gaan ze meteen al aan de slag. Betreft het de eigen nestgelegenheid van het vorige jaar dan zal hun werk slechts uit restauratie-werkzaamheden bestaan, maar als het vogeltje of de vogel als het een grotere soort betreft, op een geheel andere plaats een nieuw nest moet bou wen, dan valt er veel meer werk te ver richten! In het laatste geval moet al het nestmateriaal worden aangesleept. De komst van de zomergasten wordt in de praktijk door de mens eigenlijk veel meer waargenomen dan het vertrek. Dat geldt trouwens ook voor de winter- gasten. Wanneer b.v. de ganzen uit het hoge noorden hun broedgebieden heb ben verlaten om in onze streken, van wege het relatief mildere klimaat te kunnen overwinteren, wordt het over vliegen en het neerstrijken van grote groepen ganzen door velen opgemerkt. Maar als de zomergasten in de lente zijn verschenen dan geven zij, door hun aan wezigheid, aan de natuur nog meer vita liteit en sfeer! Als dan de Koekoek zijn onmiskenbare roep over de velden laat klinken, reali seert men zich dat de zomer nadert! Of als de tuinfluiter weer in tuinen of bosjes begint te zingen, inspireert dat menig mens tot een vrolijker humeur! Boeiend is het kijken naar de Witte Kwikstaart, snel lopend op het asfalt van een weg of stilstaand... nee, stil staan kan de Kwikstaart niet. Hun staart beweegt onophoudelijk op en neer. Hoog onder het overstek van woonhui zen kan men in het voorjaar veel plezier beleven aan de immer vlijtige Zwaluw tjes die hun nesten kunstig bouwen. Min of meer geheimzinnig doet het aan als men de Grote dan wel de Kleine Karekiet vanuit de steeds schaarser wor dende riet-begroeiïngen hoort zingen. Zij zingen niet hard maar hun zang klinkt bijzonder welluidend en als men de moeite neemt om een poosje naar dat gezang te luisteren dan ziet men in 9 van de 10 gevallen de Karekiet verschijnen. Meestal zittend op de nog resterende, dode rietstengels valt zij dan goed waar te nemen. Schuchter doet zij wel, maar meldt zich eveneens present! Deze zomer waren er veel Karekieten in de rietzomen van de oude Dirkslandse haven te horen en te zien. Ze hebben er ongetwijfeld gebroed. De beheersin stantie van deze haven zou deze nestge legenheid extra dienen te beschermen. Zo kunnen we nog wel even doorgaan, maar ik zal de keuze van al die lentebo- den verder beperken tot de komst van de Veldleeuwerik. Met de Veldleeuwerik had dit rijtje van de komende vogels in lentetijd feitelijk moeten beginnen. Het is namelijk de Veldleeuwerik die reeds vanaf half januari al terugkeert!! Uiter aard is dit afhankelijk van de weers gesteldheid. Guido Gezelle dichtte in 1859; Ach, hemellawerke, waar zit-je gij dan zoo luide en zoo lange te preken, waar dat ik met de oogen niet achter en kan, al hebbe ik zoo dikkens gekeken? o Mocht ik u volgen en, vleriken aan, lijk gij, in den hemel, den hoogen, te choore met de andere veugelen gaan, en vluchten de menschen hun' oogen! //.^o/. Aankomst en verblijf van de genoemde vogelsoorten en van de nog veel meer niet met name genoemde zomergasten is door vrijwel iedereen opgemerkt. Ook is het de mens niet ontgaan dat de ouderpaartjes van elke vogelsoort, na het bouwen van het nest en het uitbroe den van hun eitje, druk in de weer waren met het verzamelen van voedsel voor hun jong-geborenen. Vermagerd en afgemat komen de ouder paartjes pas op verhaal, wanneer de jonge vogels zelfstandig in hun levens- onderhoua 'kunnen voorzien. Dan wordt het in de natuur voor wat betreft het vogelleven heel wat stiller. De maand augustus wordt wel als de stilste maand van het vogelleven aangemerkt. In juli zijn reeds enkele zomergasten vertrokken naar zuidelijker gelegen gebieden. De Koekoek is er één van. Ongemerkt is gedurende de zomer de roep van de Koekoek verstomd. De Koe koek had dan volgens volksoverleverin gen een kersepit ingeslikt. Daarna kon de Koekoek niet meer roepen... De Tuinfluiter vertrekt zelfs al vanaf half juli! Goed beschouwd hebben deze kleine zanglustige bezoekers in slechts enkele maanden tijd kans gezien, om na zo'n lange en niet van gevaren ontblote reis, toch nog te zorgen voor het nage slacht van hun soort. Dat wekt grote verwondering. de gespannen telefoondraden of boven grondse leidingen van het electriciteits- net. Het kleine silhouet komt op de draad in de vrije ruimte goed in zicht. Men hoeft dan niet door b.v. dik gebla derte te turen. Dat verzamelen gebeurt niet op com mando. De onderlinge saamhorigheid wenst echter geen Uilen bij Bonte Kraaien. Soort zoekt soort! Het moment van vertrek daarentegen wordt doorgaans niet opgemerkt. Op eens zijn de Zwaluwen verdwenen, behalve een enkeling die de grote reis niet kon aanvaarden. Te laat geboren of een zwak gestel is meestal daarvan de oorzaak. Bij al die zomergasten zijn er helaas ook vele vogels die onverrichter zake terug keren. Het gebeurt maar al te vaak dat in het broedseizoen één van de partners door een voorbijsnellende auto wordt gegrepen, terwijl de andere dan niet vol doende in staat is om de nakomelingen te verzorgen... Dat gebeurt veel meer dan de mens misschien wel wil toegeven. Roofdieren zoals veldkatten en wezels roven menig nest leeg. Zelfs onder hun eigen diersoort hebben vogels te kam pen met rovers, denk maar eens aan kraaien en gaaien. Er zijn nog meer omstandigheden waar in het broedsel van de nietsvermoe dende vogels wordt verstoord of ver nietigd. Dat veroorzaakt honderden drama's in het leven van de zorgzame moedervo- gels. Kijk maar eens hoe een vogelpaar te keer gaat als hun nest door natuur lijke vijanden wordt belaagd! Hieruit blijkt dat lang niet alle vogels met hun kroost kunnen vertrekken. Het is dan ook ongerijmd dat toeristische routes gedeeltelijk door beschermde natuurgebieden gaan, maar gelukkig gaan Gedeputeerde Staten ten gunste van deze gebieden wijzigingen of beper kingen aanbrengen. Veldleeuweriken zijn maar korte tijd absent. Ze trekken pas half september tot in de winter weg. Daarom valt het des te moeilijker voor de vogelliefhebber om hun afscheidsvlucht te kunnen waar nemen. Bij de Kieviten ligt dit heel wat gemak kelijker. Hoewel de Kievit reeds vanaf mei tot in de winter wegtrekt ziet men bijna het gehele jaar door de iriserend, groenachtige vogels met een lange, pun tige kuif in de lucht of op de velden. Het zijn echter de Kieviten uit noordelijker gelegen gebieden die hier gedurende het late najaar aanwezig zijn. Gaat het echter vriezen dan trekken zij met de vorstgrens mee. U moet dan eens opletten. Tal van Kieviten die zich in groepen naar het zuiden bewegen, teke nen zich dan prachtig af tegen de hel derblauwe vrieslucht. Dat gaat de ganse dag door. c^s-Ay'e/7aé /eé-i^A/^r/Z Begin augustus gaan steeds meer zomer gasten onze streek verlaten. Karekieten gaan er vandoor zonder dat we het mer ken. Men kan dat natuurlijk wel consta teren als men bij de broed- en verblijfs plaatsen aandacht schenkt aan hun afnemende tegenwoordigheid. Met een beetje weemoed merkt tnen dan, dat zij de terugreis naar hun overwinteringsge bied hebben aanvaard. Ook de Kwikstaarten trekken weg en door vanaf begin augustus. Dat wil niet zeggen dat men in deze maand geen Kwikstaarten meer zal kunnen aantref fen. Iets later nog dan de reeds vertrok ken en ter plaatse gebroed hebbende vogels, kan men iir dezelfde contreien vogels van deze soort waarnemen. Die zijn afkomstig van noordelijker gelegen gebieden vanwaar ze eveneens wegtrok ken en zich hier nog een wijle ophou den. Ze verdringen elkaar niet, maar het vertrek gebeurt geleidelijk. Ze schuiven als het ware van gebied tot gebied op. Dat gebeurt instinctief en feilloos. Althans zo gebeurt dat met vogels die niet in kolonie-verband nestelen. Vogels die dit wel doen, gaan zich eerst verza melen. Op bepaalde plaatsen ziet men dan deze vogels in al maar groter wor dende troepen bijeenkomen. Dat valt duidelijk waar te nemen. Zwa luwen zijn daar een sprekend voorbeeld van. Wie kent niet de vele Zwaluwen op .je'<7/' i^aermo/^. Strandvogels (vogels die het hele jaar door te zien zijn) hebben geen last van 'de grote trek' en de arme kippen in de legbatterijen weten tiiet eens wat vlie gen is. Laten wij hopen dat de trekvogels hun overwinteringsgebieden zullen kunnen bereiken. Voor een groot percentage is dat helaas niet mogelijk, want er zijn nog zoveel andere gevaren onderweg. Nog altijd worden in de Zuid Europese landen allerlei zangvogeltjes voor con sumptie of commerciële doeleinden in massa gevangen. Weerzinwekkend gewoonweg. Maar zij die het volgend jaar onze gebie den en met het zelfde recht hun gebie den, opnieuw of voor de eerste keer weten te bereiken, zijn van harte wel kom! Met dank aan de heer P. Vroegindeweij voor zijn sfeervolle pentekeningen. D. Hoogzand met optimaal resultaat Tel. 01870-3477 NVM, MAKELAAR I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 9