jeugd- hoekje Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen (Som 3ko Augustusraadsel 2 Hervatting repetities flakkee expresse bv Chrysanten-extract tegen hoofdluis Met PBVE een echte kans op de arbeidsmarkt! Werk mee aan een schoon Goeree-Overflakkee van Oom Ko Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. TS BROSSe NAGHS Ik ben jarenlang behandeld met ijzer, zink, calcium en dgl. omdat mijn brosse vinger nagels snel afbraken als ik ze stootte. Ik hoorde nu iets over vitamine H. Kan dat ze wel verstevigen? Antwoord: Wat vroeger vitamine H (van Huid) genoemd werd, heet nu B7, want de werkzame stof is biotine en hoort thuis bij het B-complex. Bij een gebrek aan biotine treden inderdaad verande ringen in de huid op. Onlangs is ont dekt, dat toediening van 2,5 milligram biotine per dag in tabletvorm brosse en breekbare vingernagels in ongeveer een half jaar wat steviger kan maken. Nor maal vormt het menselijk lichaam vol doende biotine, maar het gebeurt wel eens dat bepaalde stoffen (zoals de avi- dine in rauwe eieren) en medicijnen de aanmaal ervan tegenwerken. In dat geval kunnen de tabletten aanvulling geven. Overigens komt biotine ook voor in eigeel, lever en paddestoelen, maar daarvan mogen we weer niet te veel eten met het oog op het hoge cholesterolge halte! Overleg dus wel met uw arts, wat voor u het beste is. ONTTSeRSMSSR Doordat een binnenweg opnieuw geteerd was, is mijn auto er mee besmeurd. Hoe krijg ik die smurre eraf zonder de lak te beschadigen? Antwoord: Veel garages en tankstations hebben een ontvetter in voorraad. Neem een schoon flesje en haal daar wat van. Dit tast de lak niet aan. pitpyRiesKOSisN Wat kost een diepvrieskast per jaar aan stroomgebruik? Antwoord: Een diepvriezer verbruikt gemiddeld zo'n 520 kilowattuur per jaar en de elektriciteit kost in uw woonplaats circa 23 cent per kWh, dus u komt bij normaal gebruik op zo'n 120,- per jaar. WINKiL VAN SINKH Weet u soms een adres waar nog naaide te koop zijn om ladders in nylons en panties op te halen? Die vind ik nergens meer. Antwoord: Zo'n Winkel van Sinkel met allerlei ouderwetse artikelen is Gireca, Dorpsstraat 25,2825 BM Berkenwoude, tel. (01826)6 76. AFHSKBNCN MtT JAPAN Via de radio hoorde ik over een groepering die Japan wil aanspreken voor het onrecht dat dit land in de tweede wereldoorlog de Nederlanders in Oost-Indië heeft aange daan. Een adres werd er niet bij gegeven. Kunt u mij daaraan helpen? Antwoord: Het bedoelde initiatiefis van de Stichting Japanse Ereschulden en het adres daarvan is: Stadhouderslaan 94, 2517 JC Den Haag. Er kwamen daar ruim 40.000 schadeclaims binnen van overlevenden uit de Japanse kampen en landgenoten die op andere wijze schade leden door de Japanse bezetting. De regering in Tokio heeft deze vorderingen afgewezen, maar het bestuur van de stichting laat de zaak door een New- yorkse advocaat aanhangig maken bij de Verenigde Naties op grond van arti kel 131 van de Derde Geneefse Conven tie van 1949, waarin uitdrukkelijk is bepaald dat het recht op schadevergoe ding van slachtoffers van schendingen van de mensenrechten niet door afspra ken of maatregelen van een regering kan worden weggenomen. HOGtR Of lAGSR? Een zg. rentegroeirekening bij een bank doet S'A rente als men nu f 5.000,- stort voor vijf jaar vast. Een andere rekening geeft boven de f 10.000,- nu óVd rente, maar beneden dat bedrag slechts 3,5%! Ik wil dat geld van die laatste rekening wel op die rentegroeirekening storten, maar zou willen wachten tot de rente is gestegen tot goed 9%. Doch die rente staat al enige maanden stil op S'A Zal ze nu nog stij gen, of gaat ze dalen? Antwoord: Als de financiële experts met zekerheid konden vertellen of en wan neer de rente zal stijgen of dalen, dan waren zij in korte tijd miljonair. Helaas hebben zij zelf zoveel moeite met derge lijke voorspellingen, dat zij er ook niet rijk van zijn geworden. De rente is hier de laatste maanden gestegen door de voorbereidingen van de Duitse éénwor ding. Nu pas is bekend hoeveel geld daarvoor nodig is. De valutahandelaren hebben daarmee al maanden rekening gehouden. Naar verwachting zal de rente door die éénwording nauwelijks meer stijgen, maar een stijging kan mogelijk wel optreden door de spannin gen in het midden-oosten. Anderzijds wordt een rentedaling verwacht in Noord-Amerika. Dit land wordt dan minder interessant om in te beleggen en dat kan betekenen, dat er meei geld in Europa blijft. Dat is dan een rentedruk kende faktor. Het lijkt ons daarom niet zinnig om te wachten tot de rente op de zg. rentegroeirekening gestegen is tot ruim 9%, omdat niet zeker is of dit per centage in ons land ooit bereikt wordt. Gezien de door u genoemde cijfers lijkt het ons echter het meest voor de hand liggen om uw kapitaal te beleggen in die rentegroeirekening, nu u daar nog 8V2 rente kunt krijgen. Beste jongens, meisjes... en ieder die dit leest Voor velen is het nu zo ver, dat ze met weemoed aan het eind van een lange vakantie staan. Er zijn er ook, die nog één of meer weken vakantie voor de boeg hebben, bij gezondheid. Hebben jullie al moed en zin verzameld om (op school) te beginnen? Of stond je al te popelen? Wat 'jeugdboek' betreft hebben we niet zoveel vakantie gehad en we hopen weer gewoon verder te gaan... Patricia Struijk maakte een aantal Bij belse vragen. De eerste letters van de antwoorden vormen van boven naar be neden de naam van een Bijbelboek. Pa tricia krijgt er 10 extra punten voor. 1. Een Bijbelboek (één van de 'kleine' profeten)? 2. Metgezel van Silas? 3. Een profeet (na Elia)? 4. Welke Syriër werd melaats? 5. Welke koning van Israël had voort durend oorlog met Asa (1 Kon. 15)? 6. Johannes was één van de,..? 7. Vrouw van Izak? 8. Wie was blind toen hij zegende? 9. De schoonmoeder van Ruth? 10. Het eerste Bijbelboek? 11. Broer van Jakob? 12. Maria, de moeder van Jezus, woonde in...? „Een paar dingetjes moesten we veran deren, Patricia. B.v. schonmoeder in plaats van schoondochter. Dat geeft niet. 't Is toch een goed raadsel gewor den. Niet te moeilijk, zodat de jongste inzenders er ook uit kunnen komen!" Co Melissant. Dat was een uitgebreid ooggetuige-verslag van de T.T., een spannend, maar... verwacht niet dat je me er ook enthousiast voor krijgt. Heb je nog ander vakantiewerk gedaan na het bollenpellen? Corina Melissant. Terwijl we deze (ju- ni)brief beantwoorden is je juli-brief binnen. Toch doen we er maar één tege lijk. Je bent al voorberied op de rit naar de 'Prins Maurits'? Een prachtig cadeau dat buro! Maar zijn je fiets en tas ook in orde, gesmeerd en wel? Afijn, je hebt nog een weekje vakantie, bij gezondheid... Aagje de Boer. Van dat 'kaartje-sturen' was inderdaad nog niets gekomen. Maar... 't is onderweg. Je bent al bij de baby van je tante wezen kijken? Een leu ke foto stuurde je mee! Jaco de Boer. Dat was wel een originele schoolreis! Een leuk idee, om met z'n al len naar een kazerne te gaan. Kompleet met nasi! De boekenbon heb je toch ze ker al een poosje? GCHHMOS BABY Is het werkelijk waar, dat iemand die met de helm geboren werd, helderziend of althans paranormaal begaafd zou zijn? Antwoord: Dat is een heel oud bijgeloof, want er is nooit enig verband aange toond tussen die twee zaken. Bij de geboorte is nog onbekend wat een kind later worden zal en van de helderzien den weten de meesten niet, hoe ze pre- cioes ter wereld kwamen. Daar vertellen de ouders meestal niets over. Maar het komt allebei weinig voor, en dan koppe len de mensen wel eens van die zeld zame gebeurtenissen aan elkaar. Onze voorouders hebben al zoveel malle ver halen opgehangen over zout en zwarte katten, spiegels en spoken, vampiers en vrijdag de 13de, dat zo'n merkwaardige bevalling er ook een plaats bij moest vinden. Medisch bezien is er ook geen énkel verband te leggen tussen de twee vruchtvliezen, die het lichaam van een baby in de baarmoeder omsluiten, en de hersens (resp. het verstand) van de onge boren vrucht. Het binnenste vlies houdt het vocht vast waarin de baby drijft en het buitenste vlies vormt een eenheid met de baarmoederwand. Tussen beide vliezen bevindt zich nog een laagje vruchtwater. Bij een normale geboorte barsten ze wel allebei open tijdens de weeën, doch een enkele maal komt het voor dat een deel van het binnenste vlies, dat het hoofd van het kind be schermde, op zijn plaats blijft. Het hoofdje is dan nog grotendeels omgeven met een doorschijnend, slechts één mil limeter dik bleekblauw folie, doorader met dunne bloedvaatjes. Dat is rekbaar en sterk en niet eens zo gemakkelijk te verwijderen. Geen wonder, dat onze (bet)overgrootmoeders een heilig ont zag koesterden voor zo'n vreemde ge beurtenis in de kraamkamer. Vandaar, dat zij vroeger verband legden met bovennatuurlijke verschijnselen! NIEUWE TONG E De eerste repetitie van muziekvereni ging Apollo te Nieuwe Tonge na de zomervakantie zal zijn op 21 augustus a.s. Alle muzikanten worden om 19.30 uur verwacht in 'Ons Dorpshuis'. Voor veel Polen-gangers is hij geen onbekende, pastoor Janicki uit Sulegin (50 km. voorbij de grens bij Frankfurt a.d. Oder; ruim 100 km. voor Poznan). Door de gunstige ligging van deze plaats (nl. zo vóór in Polen'vlak bij de interna tionale doorgangsroute) en doordat de Katholieke Kerk hier over zo'n goede pastorie beschikt, is hier een goede mogelijkheid voor tussenstop en verdere distributie van de hulpgoederen. De pastorie van Suleqin is echter vooral een goede tussenhaven door de harte lijkheid en gastvrijheid van pastoor Jozef Janicki en de lieve gastvrouw Sta- cha (die niet op de foto is te vinden). Bij gevolg zijn er al meerdere Flakkeeëna- ren in de 'Probostwo Suleqina' geweest en mogen de pastoriebewoners rekenen op een plekje in het hart bij die 'Polen- gangers'. Dat aantal 'Polen-gangers' is een ge staag groeiende groep, zoals u op deze foto ziet. De Stichting Flakkeese Hulp goederen timmert immers hard aan de weg. In de anderhalf jaar tijd van bestaan zijn er al acht transporten op weg gegaan. Dat wil zeggen acht grote containerwagens. Daarnaast echter nog veel particulieren, die door de Stichting op weg geholpen werden, en wier vracht nog een beetje werd aangevuld...! Op dit moment verblijft pastoor Janicki in Nederland om de kontakten te verste vigen én ter begeleiding van een groep Poolse kinderen met enige moeders, die hier vakantie houden. Er verblijft een groep in Overijssel, maar er zijn ook twee kinderen met hun moeders in Melissant bij een gastgezin. Hoe ze daar nu terecht gekomen zijn? Nu, u weet nog wel van de 4500 kerstpakketten, die door de schoolkinderen van Flakkee bijeen- gespaard zijn en door bemiddeling van de Stichting op de goede plek zijn gearri veerd. De Poolse kinderen hebben op hun beurt een bedankbriefje geschreven aan hun Nederlandse vrienden. En dat resulteerde in nog eens een brief mét de Augustus extra-raadsel-B Dit raadsel komt van Jolanda v. d. Wen de. Ze krijgt er de volle extra punten voor. De beginletters van de antwoorden vormen van boven naar beneden... een goede afsluiting van de vakantie! We zullen het aantal letters van de antwoor den achter de vragen vermelden. 1. Dier5 letters 2. Vervoermiddel4 letters 3. Land9 letters 4. Bloem6 letters 5. Getal3 letters 6. Vrucht4 letters 1, Gewicht3 letters 8. Vreemde taal6 letters 9. Beroep3 letters 10. Boom7 letters 11. Vogel10 letters Sjoukje de Boer. Inderdaad leuk, dat Bernard op Prins Bernards verjaardag geboren werd! Zo, dus je hoopt naar HAVO-4 te gaan? Dan begint het eind in zicht te komen. Zijn jullie terug uit Oud- dorp? Dat weekje kamp tussendoor is ook goed bevallen hopelijk. Was het een meisjeskamp, of een 'gemengd' kamp? Tot slot Allen weer de hartelijke groeten en bij- leven-en-welzijn tot volgende keer. Precies een jaar geleden werd Crinopex, de eerste milieuveilige shampoo tegen hoofdluis, door schoolartsen, drogisten en apothekers geadviseerd als nieuwe oplossing voor een bekend maar naar probleem. Traditioneel worden kinde ren bij aanvang van de school namelijk geplaagd door bevolking van 'pietjes'. Vooral 1990, met zijn zachte winter en warme voorjaar en zomer, lijkt een echt luizenjaar te worden. Nu heeft zeer onlangs een commissie binnen de Ziekenfondsraad Crinopex vergeleken met andere preparaten en gezegd: 'Qua effektiviteit is het gelijk waardig aan alle malathionbevattende preparaten. Maar voordeel is dat het de onprettige geur van malathion bevat tende preparaten mist'. Terwijl de We- reldgezondheidsorganisafie heeft ge zegd, dat pyrethrinen zoals extract uit chrysanten, voorkeur hebben omdat ze veilig zijn voor mens en huisdier. Boven dien belasten ze het milieu niet. De aangename bloemetjesgeur maakt dat kinderen niet meer worden 'nagewe zen' als ze tegen hoofdluis zijn behan deld (in de VS is uitgerekend dat luisinfektie gemiddeld 2,9 dagen school verzuim oplevert). Boehringer Ingel- heim, de fabrikant, heeft er dit jaar voor gezorgd dat elke drogisterij en apotheek dit geregistreerde middel in voorraad heeft 11,45). uitnodiging om hier een vakantie te houden. Zó zijn die twee jongens met hun beider moeder in Melissant ver zeild. Of dat dat nodig is...? De beide vaders zijn arbeidsongeschikt en bijgevolg moeten deze gezinnen leven van het inkomen van de beide moeders. En als u nu weet, dat je in Polen eigenlijk beide een volledige baan moet hebben om een gezin te kunnen onderhouden... dan is 't mooi om eens even vrij te zijn van de dagelijkse zorgen. Nu de pastoor in Nederland is, is hij uiteraard enige dagen op Flakkee ge weest. Door de Stichting werd er een ontmoetingsavond belgd in 't Anker, de verenigingszaal van de Ger. Kerk te Stad aan 't Haringvliet. Een mooie avond was het, 9 augustus: de pastoor met de 'Polen-gangers' en de Poolse vakantie- gasten te Melissant (en één te Sommels- dijk); net één familie. De pastoor wilde nog wel kwijt, dat de steun uit Nederland materieel belang rijk was en is, maar meer nog de morele steun, die zo meekwam en -komt. Hij meende, dat de Nederlandse helpers 'vredestichters' zijn, refererend aan het Bijbelwoord 'Zalig de Vredestichters'. „U hebt ons geen wapens gebracht, maar brood. Daarmee hebt u ons ge steund in ons zoeken naar vrijheid". Nu is het zover: er is vrijheid. Voor Polen en voor andere Oostbloklanden. Er is ech ter nog een lange weg te gaan om Polen Vroeger te weinig geleerd? Nu te oud? Geen banen genoeg? In het gebied van de "Zuidhollandse Eilanden hebben tientallen volwasse nen het afgelopen cursusjaar de kans gegrepen om door beroepsgerichte scho ling weer aan het werk te komen. Zij hebben ervaren dat de arbeidsmarkt behoefte heeft aan gemotiveerde en geschoolde werkzoekenden. Ook het aanstaande cursusjaar bestaat de mogelijkheid om op verschillende plaatsen in het gebied deel te nemen aan de Beroepsopleidingen voor volwasse nen. Deze worden gegeven in Brielle, Helle voetsluis, Middelharnis, Oud-Beijerland en Spijkenisse en betreffen oriëntatie- en schakelcursussen, verzorgende be roepen, de administratieve sektor, me taal, bouw en elektro, verkoop, tuin bouw, magazijnmedewerker en horeca. Het zijn allemaal opleidingen met veel praktijk die opgedaan wordt bij de aan staande werkgevers. Het niveau van de opleidingen is afgestemd op volwasse nen die (vroeger) weinig geleerd hebben. Door subsidiëring van de Rijksoverheid zijn de deelnameprijzen laag om ieder een die dat wil echt een kans naar de arbeidsmarkt te bieden. Alle deelnemers betalen 60,- cursusgeld en 50,- voor gebruik leermiddelen. Er is een finan ciële regeling voor kinderopvang en reiskosten. De PBVE Zuidhollandse Eilanden is al aktief in hetgebied vanaf 1987. Door de nauwe samenwerking met de arbeidsbu reaus worden alleen opleidingen aange boden voor beroepen waar behoefte aan is op de arbeidsmarkt. Het afgelopen cursusjaar maakten ruim 300 volwassenen gebruik van de oplei- dingsmogelijkheden. Met het oog op het nieuwe cursusjaar worden in alle oplei dingsplaatsen voorlichtingsbijeenkom sten gehouden. Let hiervoor op de nog te verschijnen advertenties en persberich ten in alle regionale kranten. op te bouwen. Daarvoor is hulp nodig en vooral solidariteit: verbondenheiden meeleven. Daarom is een nieuwe invals hoek naast de hulptransporten deze: uit wisseling. De pastoor sprak de hoop en wens uit om te komen tot wederzijdse bezoeken aan elkaar. Voor de Poolse kinderen zou het fijn zijn om een onbe zorgde vakantie bij Nederlandse gastge zinnen te genieten; voor Nederlandse jongeren en volwassenen zou een ver blijf bij Poolse gastgezinnen blikverrai- mend kunnen zijn. En volgens de 'Polen-gangers' ongetwijfeld hartverwar mend. Want dat is deze avond ook tót de pas toor gezegd: eigenlijk komen wij van de hulptransporten rijker thuis dan wij van huis gegaan zijn. Dat komt door de gast vrijheid, de hartelijkheid, de warmte, de liefde, het hart onder de riem, dat je in Polen van de inwoners ontvangt! Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado's Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 GOEREE-OVERFLAKKEE - De poli tie van Goeree-Overflakkee gaat samen met het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden de komende tijd een aantal bedrijven bezoeken. Bij deze controles wordt gekeken waar en hoe de bedrijven hun afvalwater lozen. De kwaliteit van het oppervlaktewater staat centraal tijdens de controles, die onderdeel zijn van de aktie 'werk mee aan een schoon Goeree-Overflakkee'. Lozingen Rampen met olietankers en grote gifio- zingen spreken vaak tot de verbeelding. Toch zijn het de kleine sluipende dage lijkse vervuilingen die de meeste schade aan het milieu aanrichten. Een beetje olie in het riool, lozing in een sloot, een storting hier en een ongelukje daar. Het is van belang de zaken in onze eigen direkte omgeving aan te pakken. Vergunning Het lozen van afvalwater is aan een ver gunning gebonden waarin voorschrif ten worden opgenomen wat wel en niet mag worden geloosd. Bij het verlenen van een vergunning is het van belang of het water waarop wordt geloosd dit kan verdragen. Het is ook mogelijk dat bedrijven hun afvalwater op het riool lozen. Ook dan gelden er regels en is een vergunning onder voorwaarden mogelijk. Inventariseren De controles hebben in eerste instantie een inventariserend karakter. Bij het aantreffen van misstanden zal echter wel proces-verbaal worden opgemaakt. Voor vragen kunt u terecht bij het coör- dmatiepunt milieu, postbus 25,3225 ZG Oude Tonge, telefoon (01874) 12 44 (J. Kievit). Informatie kan ook opgevraagd worden bij PBVE Zuidhollandse Eilanden, Thorbeckelaan 80 te Spijkenisse, tel. (01880)2 20 77. Pastoor Jozef Janicki uit Sule^in, Polen Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Mi Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Ig Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beljerland Tel. 01860-13624 ~1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6