Anjers en Asters goede HULP M. Grinwis Zn. Luther - Voetius - Eswijler swijlerianen in Holland, Tel. (01870) 29 96 H.H. LANDBOUWERS slachtkuikenmest en of schuimaarde Renault 21 GTL Aardbeiplanten Winterbloemkool- en andijyieplanten F. A. van Lieburg S Chr. Gem. Koor 'Vaya Con Dios' Amac Dl wagenrooier TE KOOP Begrafenisonderneming VOOrZOr^ P. Vroegindeweij De jager's T. Vroegindeweij Zonen B.V. fam. J. Aluminium ladders Oriëntatiemiddag voor startende ondernemers De EMGO I en de laag-tarief uren JAN DE WAARD Adru '^P^ JAN DE WAARD Middelharnis: Jan de Waard JAN DE WAARD ongedierte bestrijding per ton of per uur Loonbedrijf L. van Prooijen Symphony Vanaf nu weer voorradig volop potchrysanten voor kamer of tuin Wij zoeken nog een Bloemenhandel Boekbespreking In deze aankondiging van nieuwe boeken bespreek ik er een drietal. De overeenkomst is dat alle drie aandacht geven aan een 'oude schrij ver' en zijn specifieke betekenis voor kerk en theologie. Drie verschil lende mensen dus, elk in een heel andere tijd, op tal van punten onver gelijkbaar - maar met deze overeen komst: ze waren ieder kenner van de Schriften, kenner ook van hun eigen hart en ze wisten wat het betekende genade te ontvangen. Met andere woorden: ze kenden de Heere Jezus Christus tot zaligheid en getuigden van Hem bij monde en geschrifte. Hun namen - en hoe is het mogelijk dit drietal zo samen te treffen - Maarten Luther, Gisbertus Voetius en Jan Willemsz. Eswijler. A>Ae. OPEL CORSA TR ..1984 OPEL ASCONA Diesel 2100 ..1981 ..1984 V.W. GOLF Diesel nieuw model 5 bak, alum, velgen V.W. GOLF L Dieselrood V.W. GOLF SCcosmos blauw 1981 1981 V.W. GOLF 1100 Benzine ..1979 V.W. JETTA 1300 4 deurs ..1982 TOYOTA COROLLA Hatchback 12 kleppen, autwit 1985 ZASTAVA 5 deurs, lichtm. velgen ..1982 Tel. (01875) 14 91 of 19 51 t Tanis Gebr. Verolme Grote sortering Scherpe prijzen J.W. Mastenbroek BV Oliehandel Gereedschappen SOMMELSDIJK Afd. dierenbescherming: Valkparkiet weggevlogen Hoe is nu de situatie in Nederland? VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 „EILANDEN NIEUWS' Bladz. 3 FAMILIEBERICHTEN „U is een beter lot bereid: uw heilzon is aan 't dagen (Ps. 68:6) Hedenavond nam de Heere tot onze diepe droef heid na een geduldig gedragen lijden uit ons mid den weg, mijn innig geliefde man, onze lieve zorgzame vader en opa echtgenoot van Maria Bastiaantje Hotting in de leeftijd van 72 jaar. Ooltgensplaat: M. B. de Waard-Hotting H. de Waard Middelharnis: J. de Waard K. de Waard-Timmerman Jan, Harm 16 augustus 1990 Kaai 4, 3257 AG Ooltgensplaat De begrafenis zal D.V. plaatsvinden maandag 20 augustus om 14.00 uur op de algemene begraaf plaats te Ooltgensplaat na een rouwdienst in 'Elthato' om 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren in 'Elthato' zaterdag middag van 16.00 tot 17.00 uur en na de be grafenis. Geen bloemen DANKBETUIGING Voor de vele felicitaties en attenties die wij moch ten ontvangen bij de geboorte van onze zoon zeggen wij u heel hartelijk dank. Kommer, Karin en Piet Tanis-v. d. Ree Breenstraat 12 3252 LC Goedereede Hedenavond nam de Heere tot Zich onze Harm de Waard 16 augustus 1990 Tot onze diepe droefheid nam de Heere van ons weg onze geliefde zwager en oom echtgenoot van M. B. Hotting op de leeftijd van 72 jaar. D. Vetter-Hotting J. L. Vetter E. Hotting 1" A. W. Hotting-van den Heuvel C. D. M. Mooijaart-Hotting J. J. Mooijaart neven en nichten Ooltgensplaat, 16 augustus 1990 2^ Met respekt voor ieders I levensovertuiging regelen en verzorgen wij op stijlvolle wijze de uitvaart geheel naar uw wens. Emmalaan 18-20,3241 GH Middelharnis I Dag en nacht bereikbaar Overal te ontbieden Eigen rouwvervoer en taxi Kontakt-adres voor Achthuizen en Oude Tonge: A. V. d. Klundert, (01873) 15 13 o.a. mieren, vliegen, muggen, spinnen, houtworm, boktor, wespen enz. Tonisseweg 6 Postbus 2 3255 ZG Oude Tonge Tel. (01874)25 55 (01870) 31 31 Voor het verspreiden van uw houden wij ons beleefd aanbevolen. West-Achterweg 1, Middelharnis Tel. (01870) 20 37 b.g.g. 48 94 TE KOOP div. kleuren Boomvliet 9, Dirksland TE KOOP 92.000 km, aug. '88 Prijs n.o.t.k. Tel. (01879) 30 93 of (06) 52 86 47 52 (vroeg-, middel-, laat en doordragers) Ook hebben wij weer speciale aanbiedingen van grote voor 2 dagen per week. Maak eerst een telefonische afspraak als je er iets voor voelt. Dijkstelweg 28, OUDDORP Tel. (01878) 15 78, Fax (01878) 28 73 O Ik begin bij de laatste. Geen groot theo loog was hij althans niet in de weten schappelijke zin. Hij was een eenvou dige Hoornse weeshuisvader uit de zeventiende eeuw. In 1685 verscheen van Eswijler bij een Amsterdamse uitge ver een boekje onder de titel; „Zielseen- zame meditatiën over de voomaemste waerheden des evangeliums, vertoonende hoedanigh een ziele op vrije genade, door den geloove op den Heere Jezus sal leven De toen nog anonieme schrijver noem de zich op de titelpagina 'een liefhebber der waerheyf. Ongeveer drie jaar geleden besteedde ik uitvoerig aandacht aan dat boekje dat toen in een recente herdruk weer was uitgekomen. Nog is het verkrijgbaar (uitgeverij Van den Berg te Zwijn- drecht). Ongeveer in diezelfde tijd schreef ik in Eilanden-nieuws enkele artikelen over - wat ik noemde - de Sommelsdijkse twisten in de achttiende eeuw. Misschien herinnert een enkeling zich nog dat die twisten alles met het eer dergenoemde boekje te maken hadden. Welnu - enkele maanden geleden ver scheen bij De Groot Goudriaan te Kam pen een in vele opzichten fraaie studie onder de titel 'Eswijlerianen in Holland. 1734-1743'. Bij het lezen van die titel begrijpt u misschien al dat zowel Eswij- lers boekje alsmede de Sommelsdijkse kerkstrijd rond dat geschrift (inderdaad: in 1740!) daar in voorkomen. Dat ver moeden is juist. De schrijver is de heer F. A. van Lieburg (geb. 1967), die al eer der van zich deed spreken na enkele kerkhistorische studies. Er is alle aanleiding deze jonge histori cus te complimenteren met deze publi catie. Uitstekend kweet hij zich van de ^Z opdracht die hij zich stelde een feitelijke beschrijving te geven van de geschiede nis van het boek De Zielseenzame meditatiën. Nauwkeurig bronnenon derzoek heeft heel wat (min of meer) nieuw feitenmateriaal opgeleverd dat licht geeft over het wel en wee door de jaren heen van dat boek. Habent sua fata libelli - boeken hebben hun eigen lotgevallen, is een bekende latijnse spreuk. Dat geldt van Eswijlers boek zeker. En daarvan geeft de heer Van Lieburg een levendig verslag. Niet de eerste druk in 1685, maar de tweede en volgende drukken in 1734 brachten veel beroering. De gretige belangstelling voor dit boekje bij het eenvoudige kerk volk gaf voor menig toonaangevend theoloog in die dagen aanleiding te waarschuwen voorde inhoud ervan: het boekje zou met valse mystiek en lijdelijk piëtisme doordrenkt zijn. Een aktie riep weer reaktie op: vlugschrift na vlug schrift verscheen - tot er een van kom- plete (leke) theologenstrijd sprake was. Zelfs de overheid en de brede kerkelijke vergaderingen moesten zich ermee gaan bemoeien. In Sommelsdijk kwam het tot een heuse dorpstwist... Inmiddels was de bekende Kralinger theoloog Theodoras van der Groe in het krijt getreden voor Eswijlers boekje. De titel van zijn vele honderden bladzijden tellende verdedi gingsgeschrift geeft aan hoe hij dat boekje waardeerde: 'De oude orthodoxe leer der ware gereformeerde Kerke'. Van Lieburgs boek is geen theologische maar een historische studie. Toch laat de schrijver blijken waar hij staat als de inhoud van 'De Zielseenzame Medita tiën' ter sprake komt. Zowel auteur als uitgever besteedden alle zorg aan dit boek. Het telt 215 pagina's, het heeft een dui delijk notenapparaat, een persoonsre gister, een twaalftal bijlagen en een groot aantal illustraties. De prijs is ƒ45,-. Het boek werd uitgegeven door De Groot Goudriaan te Kampen in samen werking met de Stichting Studie der Nadere Reformatie. Aanbevolen voor de liefhebbers van de kerkgeschiedenis. O Een stapje teruggaand in de geschiede nis kom ik bij Gisbertus Voetius, de man die vele jaren hoogleraar was aan de toen nog nieuwe Utrechtse universiteit. Aan hem werd in 1989 nog al wat aan dacht besteed. Op 3 maart van dat jaar was het namelijk 400 jaar geleden dat Gijsbert Voet, zoals hij toen nog eenvou dig heette, in Heusden werd geboren. Precies op die dag, 3 maart 1989, hield de Utrechtse Faculteit der Godgeleerdheid in het Academiegebouw aan het Dom pleineen symposium over 'Deonbekende Voetius'. Een keur van deskundigen refe reerde over Voetius, waarbij elk een bepaald aspekt voor zijn rekening nam. Van harte stem ik in met de woorden van ds. W. van Gorsel in het Gereformeerd Weekblad toen hij schreef: ,.Deze ruime aandacht voor Voetius is zeker niet overdre ven, want ongetwijfeld was hij, die een voor zijn tijd uitzonderlijk hoge leeftijd bereikte (87 jaar), de belangrijkste en invloedrijkste theoloog van de 17e eeuw. De spil van de Nadere Reformatie en de leermeester en geestelijke vader van vele predikanten die aandrongen op de praktijk der Godzalig heid". Nauwelijks is er binnen de gere formeerde theologie een vrome geleerde aan te wijzen die zozeer geworteld was in de diepe bronnen van het verleden èn zozeer thuis was in het denken van de eigen tijd. Hij droeg als het ware, om met dr. Op 't Hof te spreken, de Nadere Reformatie de universitaire wereld in. Godzaligheid te verbinden met de weten schap - dat was zijn adagium. Meer dan een adagium - zijn roeping waarvoor hij levenslang geijverd heeft. De voordrachten van 3 maart vorig jaar zijn inmiddels gebundeld en in boek vorm verschenen. In voorname uitvoe ring uitgegeven bij Kok te Kampen. Zonder verder commentaar - de aanbe veling is zonder voorbehoud! - noem ik enkele sprekers c.q. schrijvers met de titel van hun referaat. Voetius als gereformeerd theoloog (Graaf- land), Voetius en Coccejus over de recht vaardiging (Van Asselt), Voetius en Utrecht (Broeyer), Voetius en de gebroeders Teel- linck (Op 't HoO- Voetius en Augustinus (Van Oort), Voetius en Lodensteyn (Trimp) en Voetius practicus (Van 't Spijker). Het boek telt 266 pagina's, bevat een aantal registers en kost ƒ45,-. Dat is voor wat geboden wordt niet echt duur. O Tot slot het boek over Luther. Wie kent hem niet? Maarten Luther, de man wiens roeping het bleek de kerk te refor meren; u weet dat hij leefde van 1483- 1546. Bibliotheken vol zijn in de loop der eeuwen al over hem geschreven. Toch durf ik te zeggen dat het boek dat onlangs in Nederlandse vertaling over hem verscheen uniek is. Ik geef u eerst de gegevens door. De titel is Mens tussen God en duivel. Geschreven door profes sor Heiko A. Oberman. Verschenen bij uitgeverij Kok te Kampen. Het boek is k Langs deze weg willen wij iedereen bedanken t voor de felicitaties en bloemstukken die wij mochten ontvangen bij het 25-jarig jubileum van bakkerij Jan Tanis. MELISSANT De vakantie is weer voorbij en beginnen we, zoals gewoonlijk, weer met de repeti ties van het koor 'Vaya Con Dios'. Ook het kinderkoor gaat weer beginnen. De repetities van beide koren vangen aan op donderdag 23 augustus 1990. Groot koorvan 20.00-22.00 uur Kinderkoorvan 17.00-19.45 uur Nieuwe leden zijn op beide koren van harte welkom. De repetities worden gehouden in het Ontmoetingscentrum van de Ger. Kerk aan de Nieuweweg. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 14 augustus 1990 Doré blok 1 0,38 -ƒ0,39. Doré apart f 0,36. Gloria gewone ƒ0,15 - ƒ0,29. Gloria bonken ƒ0,35 - ƒ0,37. Gloria drielingen 0,26 -ƒ0,27. Gloria kriel 1,00 - 1,02. Ottena gewone 0,26 - ƒ0,27. Ottena bonken ƒ0,35. Bintjes gewone ƒ0,24 - ƒ0,30. Bintjes bonken ƒ0,36 -ƒ0,41. Bintjes drielingen 0,27. Eigenheimers gewone ƒ0,18 - ƒ0,30. Bildstar gewone 0,29 - ƒ0,33. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: 102 ton. rijk geïllustreerd, telt 355 pag. en kost 59,90. Het verscheen voor het eerst in 1981 in het Duits. De Nederlandse verta ling is van dr. C. J. den Heyer. Het boek behelst een biografie van de mens Luther, maar dan op een zeer spe ciale, ik zei het al: enige wijze. De auteur tracht Lutherse leven te vatten in de ter men van het onverzoenlijke spannings veld tussen de m.achten van God en de satan. Voorwaar - dat is geen gebruike lijke benadering. Oberman geeft dat toe. Maar hij koos deze belichting vanwege het feit dat hij Luther vooral ziet als een middeleeuwer, een gedreven midde leeuws profeet. Weliswaar staande op de grens van de nieuwe tijd. De man ook met wie de nieuwe tijd eerst goed aan het licht kwam. Maar dan toch: een man die telkens weer liet blijken dat hij een mid deleeuwer was. Een heel opvallende titel heeft dit boek - dat zult u me toegeven. Mens tussen God en dui vel. Oberman tekent Luther als iemand die midden in de strijd staat. De strijd tussen de Goddelijke en de diabolische machten. En dan gaat het er hem niet zozeer om Luthers strijd in het godsdienstige, kerkelijke of politieke strijdperk te tekenen. Nee, hij richt zich met name op de persoonlijke, existen tiële, zeg maar 'bevindelijke' mens Luther. De Luther die wist van de worsteling tegen de verleidingen van satan, van de aanvech tingen en bestrijdingen van de zijde van de vorst der duisternis. De Luther die heel sterk ervoer dat hij leefde in een kantelend tijds gewricht. Die ook wist van Godswege geroe pen te zijn tot zijn bovenmenselijke taak in zulk een tijd! Wie Luther wil begrijpen, zo lezen we op pagina 23 aan het slot van de Proloog, moet zijn geschiedenis anders lezen dan gewoonlijk. Het is een geschiedenis 'sub specie eaternitatis', in het licht van de eeuwigheid. Maar niet in het milde schijnsel van een onophoudelijke voor uitgang naar de hemel, maar in de scha duw van de chaotische eindtijd vooraf gaande aan een eeuwigheid die dichtbij gekomen is. Het zal u duidelijk zijn dat het lezen van dit boek - gesteld dat u minimaal enige interesse hebt in de stof die hier gepre senteerd wordt - een uitermate boeiende (op)gave is. Weliswaar treedt ons in dit boek niet de hele Luther tegemoet. Evenals ds. H. Visser denk ik dat de schrijver al te weinig oog had voor wat Luther toch boven alles typeerde, name lijk Gods genadewerk in dit uitverkoren vat, die hoewel ongewild en zeker niet vooropgezet, in Gods hand dan toch maar het instrument is geweest de kerk terug te roepen naar de leer der Schrift en de prediking van vrije genade. Desondanks - Obermans boek, dit knappe boek, biedt heel veel. Aanbevo len - zonder meer. TE KOOP met brede opvoerband; in nieuwe staat Dorpsweg 14 SOMMELSDIJK Tel. (01870) 33 17 De start van een eigen bedrijfis vaak een moeizaam proces waarin de startende ondernemer te maken krijgt met allerlei zaken waarop direct een beslissing moet worden genomen. Vaak worden de gevolgen van deze beslissingen vanwege onvoldoende kennis en voorbereiding niet overzien, hetgeen het einde bete kent van iets dat er aanvankelijk zoveel belovend uitzag. De overlevingskansen voor een startend bedrijf zijn derhalve beperkt en een recentelijk gehouden onderzoek heeft uitgewezen dat 60% de eerste vijf jareri niet overleeft. Met het doel de startende ondernemers voor een succesvolle start relevante informatie te geven over belas tingwetgeving, verzekeringen, rechts vormen, vergunningen, commerciële planning en financiële aspekten, orga niseert het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in samenwerking met de Kamer van Koophandel maandelijks een oriëntatiemiddag voor starters. Voor nadere informatie omtrent data en kosten is het I.M.K. dagelijks telefonisch te bereiken (078) 33 72 14. Het I.M.K. is gevestigd in het Onderne- mingshuis, Groenmarkt 17 te Dor drecht. De fam. de Jong, Westdijk 14 te Dirks land vraagt zich af of misschien iemand hun Valkparkiet, die maandag weg-: vloog, heeft opgevangen? De vogel heeft o.a. de kleuren geel en oranje aan z'n kop; de fam. de Jong zou hem graag terug hebben. Het in ons blad van vrijdag 10 augustus j.l. opgenomen persbericht van het Regionaal Energiebedrijf Dordrecht (R.E.D.) over besparing op de elektrici teitsrekening door het gebruik maken van dubbel-tarief heeft een aantal vra gen opgeroepen. Deze vragen hadden vooral betrekking op het in het artikel genoemde aantal laag-tarief uren voor de huishoude lijke gebruiker. De distributiebedrijven kopen de elek^ triciteit in van de produktiebedrijven. waarbij voor alle bedrijven, dus ook R.E.D. en E.M.G.O., als laag tarief perioden gelden: nacht-weekeinde en algemeen erkende nationale en christe lijke feestdagen. Nog niet alle bedrijven hanteren bij hun verkooptarieven deze tijden voor laag tarief. Sommige stellen voor het beschikbaaï stellen van een dubbel-tarief meter bovendien nog aanvullende voorwaar den, zoals b.v. het in gebruik hebben van een elektrische boiler. Er zijn op dit moment 22 bedrijven die alleen maar nachttarief geven. De E.M.G.O. is één van de 6 bedrijven in Nederland die aan de verkoopzijde dezelfde laag-tarief uren hanteert als aan de inkoopzijde. Laag-tarief gedu rende een aantal middaguren komt bij een elf-tal bedrijven voor, terwijl er nog maar 12 bedrijven zijn die ook op alge meen erkende nationale en christelijke feestdagen laag-tarief doorgeven. Er wordt naar gestreefd voor het hele land tot een uniform systeem te komen. Duidelijk is dat het voordeel kan geven zoveel mogelijk gebruik te maken van de laag-tarief uren. Informafie kunt u ten alle tijde inwin nen bij de afdeling voorlichting van de E.M.G.O.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 3