Doopsgezinde Gemeente Ouddorp laat deze week maquette nieuwe kerk zien Grote Bingo Politieberichten OD5 verkocht 32te6-c Kennisgeving voor het verlceer flomi^iefnan Oprichtingsavond Chr. Mannenicoor Zorg voor het milieu Middelharnis Hervatting repetities Reumapijnstiller Chien Pu Wan is terug Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Middelharnis' toren te bezoeken Uitslag P.V. 'de Snelpost' Start cursussen van de Stichting Volwasseneneducatie 8 september: Eilandelijke brandweerwedstrijd in Stellendam Fietstocht 'Woord Daad' Gemengd koor 'Excelsior' 63e Jaargang No. 5925 Tel, POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 33 92 FAX (01870) 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 12,00 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 36 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Gevonden fietsen Afgelopen week zijn twee dames- en een herenfiets gevonden en op het bureau gebracht. Een postcode was in geen van die fietsen gegraveerd zodat het niet mogelijk was om achter de rechtmatige eigenaren te komen. Dronken bromfietser Van vrijdag op zaterdagnacht reed een wel zeer dronken, jeugdige bromfietser door een siertuin waardoor de nodige schade aan bloemen e.d. ontstond. Kort na dit voorval reed hij van de dijk, naar aanleiding daarvan is hij aangehouden en voor onderzoek meegenomen naar het bureau, alwaar hij de vereiste mede werking aan een ademanalyse weigerde. Voor alle gepleegde feiten is hem proces verbaal aangezegd. Jagen op verboden wild Afgelopen weekend is proces-verbaal opgemaakt tegen een jager die, tijdens de gesloten tijd voor de jacht op grauwe ganzen, in het veld werd aangetroffen met een drietal dode grauwe ganzen. De dode dieren zijn ter vernietiging in- beslaggenomen. Eten zonder te betalen Een van de horeca-ondernemers in de gemeente deed melding van het feit dat twee mannen, nadat ze een maaltijd bij hem hadden genuttigd, zich zonder te betalen uit de voeten hadden gemaakt. Geluidsoverlast Enkele meldingen kwamen er weer bin nen aangaande geluidsoverlast. In alle gevallen werd volstaan met een waar schuwing, nadat het geluid; muziek en/ of stemmen, was gereduceerd. Aanrijding onder invloed van alkohol Zondagavond j.l. reed de bestuurder van een personenauto op de Westdijk in de gemeente Dirksland tegen een boom. Tijdens de rit kregen vader en zoon, die beiden nogal wat beneveld waren door overmatig alkoholgebruik onenigheid met elkaar waardoor de aandacht voor de weg wat verslapte en de rit tegen een boom eindigde. De zoon kwam er verder zonder kleerscheuren vanaf vermoede lijk omdat hij de veiligheidsgordels droeg, zijn vader echter droeg de gordels niet en belandde voor korte tijd in het ziekenhuis te Dirksland. Na zijn behan deling aldaar is die persoon aangehou den en voor een ademanalyse over gebracht naar het bureau, alwaar hij medewerking verleende aan een adema nalyse die veel hoger was dan wettelijk is toegestaan. Die persoon is proces-ver baal aangezegd. OOLTGENSPLAAT op D.V. donderdag 16 augustus 1990 worden de repetities van de Chr. Gem. Zangvereniging 'Jubilate' te Ooltgens- plaat hervat. Alle leden worden gevraagd tegenwoor dig te zijn en zo mogelijk de repetities trouw te bezoeken. Nieuwe leden zijn ook van harte welkom op onze koren. Het kinderkoor begint een week later, nl. op 23 augustus. De repetitie-tijden zijn: groot koorvan 20.00-22.00 uur kinderkoorvan 18.30-19.30 uur Graag tot ziens op donderdag in 'Elthato'. Chien Pu Wan, de Chinese kruidenpil tegen reumapijnen ten gevolge van koude, wind en vocht, is onlangs op nieuw op de Nederlandse markt ver schenen. De twintig kruiden van dit natuurge neesmiddel hebben een ontstekingwe rende, ontzwellende en urinezuur-af drijvende werking. In China en Japan wordt Chien Pu Wan ('met de soepele tred van een tijger') al jaren op grote schaal tegen reumapijn gebruikt. Het is daar dan ook officieel als geneesmiddel erkend. Nederlandse belangenverenigingen en reumapatiënten zijn positief en vinden dat dit produkt een eerlijke kans moet krijgen. Uit gebruikersonderzoeken in België en Nederland is gebleken dat 75 tot 80% van de reumapafiënten baat heeft bij Chien Pu Wan. Na enkele weken is resultaat merkbaar. Importeur is Bae Shian Nederland (Ois- terwijk). Bij drogist, apotheek en re- formhuis. HERKINGEN heden (dins- dag)avond 7.30 uur ds. J. Koster. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. H. Paul van H. I. Ambacht. MIDDELHARNIS donderdagavond 7.30 uur ds. E. Venema van Elspeet. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster. De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid- Holland te Rotterdam brengt ter kennis van belanghebbenden dat i.v.m. asfalte- rings-, afwaterings- en verlichtingswerk- zaamheden op de linker hoofdrijbaan van rijksweg 29 aan weerszijde van de Heinenoordtunnel tussen km 16,8 en km 10,8 voor het verkeer van de Hoekse Waard in de richting Rotterdam er (in meer of mindere mate) verkeershinder op zal treden in de periode van 20 augus- his 1990 tot en met 5 oktober 1990 of zoveel langer dan nodig of zoveel korter als mogelijk is. Tijdens de ochtendspits en gedurende de nacht zullen er op de hoofdrijbaan twee rijstroken ter beschikking van het verkeer staan, terwijl het verkeer uit de Hoekse Waard 1 rijstrook ter beschik king heeft. Na de aansluiting Oud- Beijerland staan het verkeer 3 rijstroken ter beschikking. Gedurende de asfalte- ringswerkzaamheden vanaf 10.00 tot 18.00 uur is er op de hoofdrijbaan 1 rij strook minder beschikbaar. Het verkeer wordt d.m.v. verkeersmaat regelen in 3 fasen langs de werkzaamhe den geleid, die vanaf de middenberm beginnen. Bij nadering van de afzettin gen en in de omleidingen geldt een maximum sp_ :Iheid van 70 km/u en geldt er een inhaalverbod. Het is de bedoeling dat in Middelharnis iedere derde zaterdag van de maand er gelegenheid is om de toren te beklim men. Zaterdag 18 augustus is de eerste keer. De toren zal 's morgens van 11.00 tot 's middags 16.00 uur geopend zijn. Toegangsprijs volwassenen 1,50 en kinderen tot 12 jaar ƒ0,75. Kinderen zonder begeleiding geen toegang. Spelregels en geschiedenis van de toren staat op het toegangsbewijs. Verdere inlichtingen bij: VW Overfiakkee, Oostdijk 2, 3241 CNMiddelharnis,tel.(01870)48 70. OUDDORP De OD5, garnalenkotter van de firma Tanis en Looy vertrok deze week naar Zoutkamp. Het schip is verkocht aan H. Oortwijn en gaat varen en vissen als ZK8. Bij Prins in Volendam wordt voor Tanis en Looy een nieuwe garnalenkotter gebouwd. De oude OD5 werd door Maaskant in Stellendam visklaar ge maakt. DIRKSLAND Wedvlucht vanaf Roye, zaterdag 11 augustus 1990. B. van Es: 1, 2, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 16, 19, 20, 25, 33, 35, 41, 44, 45, 48, 59, 71, 74, 75, 76, 77, 78, 84, 89, 91, 93, 95, 106; Joh. van Rutten: 3, 10, 17, 23, 24, 38, 39, 51, 52, 54, 64, 65, 72, 81, 82, 83, 92, 97, 100, 107, 112, 113; L. Arensman: 8, 15, 104, 117, 120; Jac. Guldemeester: 9,18,30,49,50,79,99, 102; A. A. de Lange: 11, 26, 32, 37, 66, 80. 87, 90, 94; A. Zoon: 21, 42, 43, 60, 86, 96, 109; J. M. Feleus: 22,36,40,47,55; A. van Gulik: 27, 57; H. Klink: 28, 29, 63; G. Bakker: 31,85,88,105; Doorn en Zn.: 34, 46, 69, 73,98,119,121; A Rozendaal: 53; A. Bestman: 58, 61, 116, 118; P. A de Vogel: 62. 67, 70, 111, 114, 115; D. Kloot wijk: 68, 101, 108; A. M. van der Kroon: 103, 110. Zangers van Stellendam en omstreken opgelet! Zoals wij reeds eerder vermeldden, zijn wij druk bezig met de oprichting van een Christelijk Mannenkoor in Stellendam. U zult begrijpen dat wij dat niet alleen kunnen, daar hebben wij leden voor nodig en hierbij nodigen wij dan ook alle zangliefhebbers vanaf 16 jaar uit, om de oprichtingsavond bij te wonen op dinsdag 21 augustus 1990 om 20.00 uur. Deze avond zal worden gehouden in het Herv. Verenigingsgebouw 'de Rank' aan de Bosschieterstraat 6 te Stellendam. Het is de bedoeling, dat wij ons gaan bezighouden met het op eenvoudige wijze zingen van Psalmen, gezangen en andere geestelijke liederen. Er wordt dan ook geen speciale muziekkennis gevraagd om in dit op te richten koor mee te zingen. De liederen zullen in het Nederlands worden gezongen. Tevens wordt u op deze avond in de gele genheid gesteld, om kennis te maken met onze toekomstige dirigent, de heer J. van Broekhoven. Wij hopen op een goede opkomst, want u begrijpt, geen opkomst betekent geen koor. Wij verwachten dan ook jong en oud. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij: F. van Oostenbrugge, Pr. Beatrixstraat 3, Stellendam Tel. (01879) 18 61 J. van Broekhoven Haagsestraat 36, Stellendam Tel. (01879)33 02 Tot ziens! Ingezonden: Graag een reaktie op het artikel in uw blad over de door de Milieudienst aan gekondigde extra controle op bespui tingen: In de agrarische sektor is de bewustwor ding van de zorg om het milieu al een tijd aan de gang. We hebben geïnvesteerd in machines en spoelinrichtingen om de noodzakelijke bespuitingen veiliger voor mens en milieu te maken. In ons fruitbedrijf werken we zo weinig mogelijk met bestrijdingsmiddelen. We zijn al vijftien jaar met gerichte bestrij ding bezig. De filosofie is dat we met de natuur mee moeten werken en alleen ingrijpen als het moet. Deze zogenaamde geleide bestrijding is een gekompliceerd geheel en werkt met schadedrempels. Een deel kunnen we regelen via de natuur. Overal in de boomgaard hebben we bijvoorbeeld valkenkasten voor de muizenbestrijding. Zangvogels, lieve heersbeestjes, oorwurmen, spinnen e.d. ruimen veel insekten voor ons op. Alleen tegen schimmels hebben we nog geen natuurlijk verweer. Op dat gebied is het nodig om in te grijpen wil de oogst niet verloren gaan. Ook de consument wil goed fruit en een schoon produkt. Dat de agrarische wereld in 't algemeen ernst maakt met milieu en natuur zal iedere natuurliefhebber merken door de slootkanten en bermen van de polder wegen. Hoeveel rijker is de plantengroei dan een jaar of vijftien geleden. Ook de fauna is er zienderogen op vooruitge gaan: er zijn weer volop reigers, roofvo gels, zangvogels en krekels. Iedereen met gezond verstand en liefde voor zijn bedrijf volgt de wetenschappe lijke ontwikkelingen en wil meewerken aan een beter milieu. Daarom is het zo jammer dat door publikafies van de milieupolifie de agra riërs in de kriminele sfeer worden getrokken. Dat werkt averechts en demotiverend. Vervolging roept verzet en agressie op en moedigt niet aan tot de samenwerking die voor het milieuprobleem onmis baar is. Waarom nu een speciale milieu-zonde bok gezocht en de agrarische sektor in de tang genomen? Het milieu is immers ons aller zaak. Van de agrariër, maar ook van de burger en de overheid. Wij doen ons best. We zijn zeker op de goede weg want door betere technieken en toepassing wordt al zo'n 30% minder bestrijdingsmiddelen gebruikt. Laat de overheid ons daarin steunen door een betere wetenschappelijke aan pak van de maatregelen en door te kie zen voor het harmoniemodel inplaats van het konflikt te zoeken. Fruitkwekerij Oranjehof Dirksland De Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp d»e jarenlang een nauwelijks opvallend bestaan heeft geleid - diensten met 8 a 10 bezoekers zijn geen uit zondering geweest - maakt de laatste jaren 'tot verbazing der beschouwers', maar evenzeer tot hun grote dankbaarheid, goede-, zeg maar gezegende jaren door. Wat in die weinig bloeiende jaren niet voor mogelijk kon worden gehouden staat thans te gebeuren; de Doopsgezinde Kerk maakt zich op een nieuw kerkgebouw te stichten, in geloof en in vertrouwen...! Kerkeraad en bouwcommissie hebben onder het motto 'bouwen aan de toe komst' de gemeente in sterke mate bij de voorbereidingen tot de kerkbouw be trokken. Eerder dit jaar kreeg het (overi gens nog weinige) ledental, maar ook een veel groter aantal sympathisanten een bouwkrant in de bus waarin met bij zonderheden over de a.s. bouw ook een financiële aktie werd aangekondigd, een akfie die goed zou blijken te zijn voor nu al een opbrengst van meer dan een half miljoen. 'Geloven is een werkwoord', onderstreepte de kerkeraad: ...'geloven en handelen en geloven en aktie gaan samen', zo werd de gemeente voorgelegd en 't is niet maar alleen bij praten geble ven; er werd gehandeld en gewerkt. 3i Ook mensen van buiten de eigen Doops gezinde gemeente voelen een kennelijke betrokkenheid, waardoor het kon ge beuren dat sinds kort wordt beschikt over een werkelijk fantastische ma quette, gemaakt door Krijn Zandburg en Krijn de Ronde, die samen al eens eerder de krant hebben gehaald met hun scheepsmodel-bouw. Ze blijken ook een gebouw voortreffelijk op schaal te kun nen verbeelden. De maquette zal deze week elke avond van half 8 tot half 9 en zaterdag van II tot 12 en van 3 tot 5 te bezichtigen zijn in het huidige kerkje aan de Weststraat. Dat bestaande kerkje, een schuilkerk waarover in de geschiedenis van de Ouddorps Doopsgezinde gemeente al sinds 1770 wordt gesproken, bevat een gering aantal zitplaatsen, maar dat belet een steeds grotere schare mensen niet de diensten te bezoeken. In de zomerpe riode wordt uitgeweken naar het multi functionele gebouw Dorpstienden in de direkte omgeving waarvan ook de nieu we kerk zal worden gebouwd. De nieuwe kerk krijgt 270 zitplaatsen, maar een uit breiding tot 500 zal mogelijk zijn. Architect is mevr. den HoUander-La- gerwall. Zij ontwierp een kerkgebouw met nevenruimten als consistorie en ver gaderruimte, een ruime ontmoetings ruimte met daarboven een zolder t.b.v. het jeugdwerken... als de financieën het toe zouden laten een heuse nieuwe pas torie. Nu woont ds. Smink in de pastorie aan de Weststraat die samen met het daarachtergelegen kerkje tot monument is verklaard. Maandag 20 augustus starten alle basis educatiecursussen, uitgevoerd door de Stichting Volwasseneneducatie Goeree Overfiakkee. Deze basiseducatiecursussen zijn: Open School, Nederlands voor buiten landers, lees- en schrijfgroepen voor Nederlanders, W.S.W.-groep, De Open Schoolgroepen zijn over heel Goeree Overfiakkee: Ouddorp, Stellen dam, Herkingen, Middelharnis, Oude Tonge, Ooltgensplaat. De andere cur sussen zijn in Middelharnis. Is er op Goeree Overfiakkee een plaats waar nog géén Open School is, dan is het mogelijk daar, bij voldoende belangstelling, een cursus te beginnen. Een van de uit gangspunten van de basiseducafie is namelijk: daar cursussen opzetten waar de mensen wonen. Dit om de mogelijk heid tot deelname aan een basiseduca tiecursus optimaal te laten zijn. De cursussen die gegeven worden, zijn; Open school: algemene ontwikkeling, sociale en studievaardigheden, ex cursies, rekenen, Nederlands en En gels. Nederlands voor buitenlanders: luisteren, begrijpen, spreken, lezen en schrij ven van de Nederlandse taal. Lees- en schrijfgroepen: voor mensen met lees- en schrijfproblemen. De lessen zijn gericht op het vergroten van het zelfvertrouwen, veel prakti sche oefeningen in eigen tempo. Ook is er aandacht voor rekenproblemen. De cursuskosten bedragen ƒ60,- per jaar, incl. lesmateriaal. De cursussen bevatten een of twee dagdelen per week. De vakanties lopen zoveel mogelijk gelijk met de vakanties van de basis scholen. De Stichting Volwasseneneducatie biedt Zaterdag 8 september zal door de blus- eenheid Stellendam de jaarlijkse eilan delijke brandweerwedstrijd worden ge houden. De wedstrijd begint 's morgens om half 9 en duurt - met een middag pauze van twaalf uur tot half twee - voort tot 5 uur in de middag, waarna om ongeveer 6 uur in 't Haegse Huus de prijsuitreiking plaats zal vinden door burg. van Velzen van Goedereede. Aanvang repetitie 'Sol! Deo Gloria' een week verzet DIRKSLAND - Door omstandigheden wordt de aanvang van de repetitie van het koor 'Soli Deo Gloria' een week ver zet van 15 augustus naar D.V. woensdag 22 augustus a.s. ook talencursussen aan, zoals Frans, Duits en Engels. Deze cursussen wor den gegeven in Middelharnis. Bij vol doende deelname starten de cursussen in september: Frans: ma.av. voor gevorderden van 18.30-20.00 uur wo.av. voor beginners van 19.00-20.30 uur Engels: do.mi voor beginners van 13.00-14.30 uur do.mi voor gevorderden van 14.45-16.15 uur Duits: do.av. voor beginners van 18.45-20.15 uur do.av. voor gevorderden van 20.30-22.00 uur Alle talencursussen zijn blokken van 12 lessen. De kosten zijn 135,-, met uit zondering van het lesmateriaal. Voor meer informatie kunt u bellen naar de SVE, (01870) 39 27 tussen 8.30-12.30 uur. OUDDORP Ten bate van de Reform, hulpstichfing 'Woord Daad' die de opbrengst zal bestemmen voor het werk van dokter Tanis in Botswana, zal vanavond een fiets-puzzeltocht gehouden worden. Die begint om 7 uur bij de fam. Pikaart, Oos terweg 16 en duurt ongeveer 1.5 uur. Ieder die kan fietsen wordt tot deelname uitgenodigd; een pen meebrengen a.u.b. DIRKSLAND Nu de vakantie weer ten einde loopt, gaat het verenigingsleven weer begin nen. De repetifies van het gemengd koor 'Excelsior' uit Dirksland vangen aan op woensdag 22 augustus 1990 om 19.45 uur in het verenigingsgebouw 'de Schakel'. Zowel de oude leden als nieuwe leden zijn weer van harte welkom op ons koor. Voor het komende winterseizoen staan weer een aantal concerten op het pro gramma. DIRKSLAND Vrijdag 17 augustus in Dirksland, aan vang 20.00 uur, Ie ronde gratis. Vele mooie prijzen; volle kaart altijd uit zoeken. In de pauze zijn er diverse hapjes ver krijgbaar. Dit alles ten bate van de klein- dieren Grevelingenshow op 1, 2 en 3 november. Komt allen naar deze Bingo in de EHBO-zaal, bij de Victoriahal, Philips- hoofjesweg Dirksland. LET OP: elke 3e vrijdag van de maand Bingo. FOTO - FILM REPORT*GE - VIDEO - COMPUTER ^^^'''■'•l'*' C3 C3 crj cj tu ca Oudaorp - Taieloon 0'878-1612 en 2 ■■^agcioo-7< tri- TeietoonOWm-iAOQ De fraaie maquette waarvan we het dale van de kerliruimte even hebben weggenomen. Reclnsboven, met plat dak. de consistorie e.a. en geheel rechts de mogelijke nieuwe pastorie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 1