IN GESPREK MST Koor- en orgelagenda 1990 l^^elen?U vindt geld bijj Reuze Oeitgen Bingo weth. J. H. Koppelaar te Middelharnis Natuurwandeling-II in Ouddorp Concert Jan J. v. d. Berg Grote Kerk Maassluis Schurvelingenwandeling in Ouddorp HETl KIJKVENSTER Gevonden voorwerpen verkopen- Makelaar Tamboer Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 Als het om zaken gaat waarvoor hij verantwoordelijkheid draagt en daarvan ook verantwoording moet afleggen, heeft hij er niet de minste moeite mee dit 'en publique' te doen. Als het echter om zijn persoon gaat, treedt hij niet graag op de voorgrond. Ik heb het over dhr. J. H. Koppelaar, vader van 5 kinderen en grootvader van 15 kleinkinderen: wethouder (SGP) van gemeente-personeel en organisatie, milieu en openbare werken in de gemeente Middelharnis: direkteur van E.N.: president van de raad van bestuur van de R.D.-holding (Reform. Dagblad). Hij bekleedt nog veel meerfunktie's. Als ik die echter alle maal op ga noemen, heb ik nog een groter deel van deze krant nodig. Eigenlijk vond hij het niet passen om in zijn 'eigenkrant in de schijnwerpers te staan. Voor mijn argument: „dan zien ze u ook eens van een andere kant", zwichtte hij tenslotte. Vorige week vierde het echtpaar Koppelaar het heug 'lijke feit dat ze 40 jaar in de echt verbonden waren, een gebeurtenis om even bij stil te staan. „Eén dag hebben we dit met de kinderen en kleinkinderen gevierd en één dag voor iedereen die ons geluk wilde komen wensen. Beide dagen waren erg fijn maar toch totaal ver schillend. Het gebeurt zelden dat het hele gezin bijeen is. Onze drie dochters wonen aan de overkant: in Slikkerveer, in Zelhem en in Middelburg". Behalve direkteur van E.N. is dhr Koppelaar ook direkteur van de drukkerij gebr de Waal. Was hij zelf ook drukker? „In september 1942 ben ik naar de grafische school in Amsterdam gegaan om een patroonsopleiding te volgen. In Middelharnis had ik de 4-jarige U.L.O. doorlopen. Na deze opleiding heb ik lang nagedacht over wat ik wilde worden. Ik kon maar niet tot een keuze komen: totdat ik een grafisch tijdschrift in handen kreeg. Ineens wist ik wat ik wilde: naar de Grafische School Na de oorlog in 1945 deed ik examen „Hoe heeft u als jongen die oorlogsjaren in Amsterdam ervaren?" „Wat me het meest is bijgebleven, is de jodenvervolging. De hongerwinter was ik bij mijn ouders thuis omdat ik daar in de zomer van 1944 met vakantie was. In september is toen de Dolle Dinsdag uitgebroken „In Amsterdam heb ik ook mijn vrouw leren kennen ver volgt hij. „Maar ze is in Dordrecht geboren In januari 1946 kreeg hij een betrekking bij drukkerij gebr. de Waal, waar ook E.N. gehuisvest is. In die tijd werd er nog met de hand gezet, lettertje voor lettertje. „Die oude boek drukkunst was echt een hele kunst, hoewel de moderne drukkunst ook een kunstzinnige faktor heeft", vindt dhr Koppelaar. De volgende vraag, die ik hem stel, brandde al een hele tijd op mijn lippen: „Hoe vindt u het achteraf om in het College met vrouwen samen te werken?" „De samenwerking tussen de burgemeester, mevr. Sleurink en wethouder mevr. van Eek, is prima. Ieder heeft zijn of haar verantwoordelijkheid. En met elkaar zorgen we voor het welzijn van de gemeente". „Het lijkt me toch anders om met vrouwen samen te werken.„ •,-'/' „Hoe anders? Ik beoordeel iemand op zijn capaciteiten. Ik behandel een vrouwelijke collega niet aardiger omdat ze een vrouw is. Het gaat erom wat iemand kan. En dan maakt het op dat moment geen verschil of dat nu een man of een vrouw is". U beheert onder meer de portefeuille van milieu stap ik op een ander onderwerp over, „vindt u dat de burger erfman- cieel meer voor over moet hebben om het milieu te verbeteren?" „Er wordt meer aan het milieu gedaan dan tot voor kort het geval was. Ik denk dat de kostenfaktor niet het belangrijkste is. Wel belangrijk is, vind ik, dat de mensen m.b.t. het "milieu mentaal moeten veranderen. Het is een kwestie van mentali teit. We moeten bewuster met ons milieu omgaan Onvermijdelijk komen we op het onderwerp politiek terecht. Hoe is hij in de politiek terecht gekomen? „De belangstelling er voor was er al op jonge leeftijd. Het is me zogezegd met de paplepel ingegoten. In februari 1963 kwam ik in de raad. Ik heb dus ook de gemeentelijke herin deling meegemaakt. Maar ik heb de politiek niet begeerd. Geen enkele funktie heb ik nagejaagd. Ze zijn op mijn weg gekomen. Ik zag en zie daarin de leidingen Gods. Maar dat schept dan ook ver antwoordelijkheid dragen en te trachten het zo goed moge lijk te volbrengen. De consequenties daarvan mag je dan niet uit de weggaan „Het is me bekend dat u goed kunt samenwerken met men sen die er een andere mening op na houden". „Dat kan alleen als je eerlijk bent tegenover elkaar en dat van weerszijden. Maar je komt er niet met enkel tegen elkaar te zeggen: ik respekteer uw mening. Nee, je moet daarnaast ook rekening met die mening houden. Eerlijk zijn „Dat geldt niet alleen in de politiek voegt hij eraan toe, „dat geldt ook in de maatschappij". Ik denk dat deze mening dhr. Koppelaar ten volle typeert. Teunie Knöps Zaterdag, 1 september: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Rooms Katholieke Kerk - Oude Tonge, Jan Jongepier, organist te Leeuwar den. Aanvang: 20.15 uur. Zaterdag, 22 september: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Jubileumconcert, Ned. Herv. Kerk - Middelharnis. Arie J. Keijzer, organist te Dordrecht. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag, 5 oktober: Ned. Herv. Kerk - Dirksland, Jubileumconcert. Chr. Gem. Koor 'Sursum Corda' o.l.v. Jaap de Geus en Mannenkoor 'Jeduthun' uit Amersfoort o.l.v. Kees 't Jonk. Paul Kieviet, orgel. Wil Kerpel, sopraan. Lauran Casteleijn, bariton. Zaterdag, 20 oktober: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Ned. Herv. Kerk - Oude Tonge, Orgelconcours in samenwerking met de Vereniging van Orgelvrienden. Jury: Kees van Eersel, organist te Goes en Stephen Taylor, organist te Utrecht. Aanvang: 9 uur. 's Avonds concert door de juryleden en winnaars van het concours. Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag, 26 oktober: Hervormde Kerk - Middelharnis, Uitvoering ten bate van Bartimeüs, Chr. Hardenbergs Mannenkoor, Hardenberg. Jeduthun, Middelhar nis o.l.v. M. V. d. Veer. Zaterdag, 3 november: Ned. Herv. Kerk - Dirksland, 'Magnificat' uit Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage. Organisten: Abram Bezuyen en Wim Diepenhorst. Sopraan: Marijke Nieuwenweg. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag, 10 november: Ned. Herv. Kerk - Sommelsdijk, Jubileumconceri, Mannenkoor 'Ons Koor' o.l.v. Wil lem Meyboom m.m.v. het Oeral Kozakkenkoor (Den Haag) o.l.v. Marcel Verhoeff. Pianist: Wim Soeters. Zaterdag, 17 november: Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee, Ned. Herv. Exoduskerk - Sommelsdijk, Amsterdam Loeki Stardust Quartet. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag, 15 december: Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, Ned. Herv. Kerk - Middelharnis, Kerstconcert, Chr. Oratorium Ver. 'Middelharnis' o.l.v. Rinus Verhage, Weihnachtsoratorium, J. S. Bach. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag, 22 december: Ned. Herv. Kerk - Dirksland, Kerstconcert. Chr. Gem. Koor 'Sursum Corda' o.l.v. Jaap de Geus en Jeugdkoor 'Cantate Domino' o.l.v. Peet Wessels. Paul Kieviet, orgel. Maandag, 24 december: Hervormde Kerk - Middelharnis. Hervormde Zangvereniging 'Jedu thun' en 'Prins Mauritskoor' o.l.v. Mar van der Veer. Orgel: L. Barendrecht. Aanvang: half acht. Deze rubriek beoogt een spreiding van de concertavonden op Goeree en Over flakkee te bewerkstelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vast stellen van hun programma op boven staande gegevens richten. We hopen deze rubriek elke eerste vrij dag van iedere maand te plaatsen. Inzendingen tot en met juli 1991 wor den opgenomen. Mededelingen aangaande deze rubriek kunt u doen via (01870) 25 60. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 31 juli 1990 Doré blok 1 ƒ0,32 -ƒ0.33. Doré blok 2 ƒ0,28 - ƒ0,29. Doré drielingen 0,17. Gloria gewone 0,19 - 0,24. Glo ria bonken 0,25 -ƒ0,27. Gloria drielin gen ƒ0,24 - ƒ0,25. Gloria kriel 1,55. Bintjes gewone ƒ0,15 - ƒ0,25. Bintjes bonken 0,40. Bintjes drielingen 0,15 - ƒ0,18. Bintjes kriel 1,40 - 1,57. Eigen heimers gewone 0,18 - ƒtf,31. Bildstar gewone 0,24. Bildstar drielingen 0,08. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: 121 ton. OUDDORP De werkgroep Missionaire gemeente van de Gereformeerde Kerk Ouddorp organiseert op woensdag 8 augustus a.s. de tweede en laatste schurvelingentocht van dit zomerseizoen. Deskundige natuurgidsen begeleiden de deelnemers naar de mooiste plekjes van het fraaie Ouddorpse landschap. Er worden terreinen bezocht die anders nooit voor publiek toegankelijk zijn. De begeleiders geven tekst en uitleg over de aanwezige flora en fauna, desgewenst tot in de kleinste details. De wandeling begint om 19.00 uur vanaf de Gereformeerde Kerk, ingang Dorp- stienden en duurt ruim 2 uur. Geadvi seerd wordt om praktische kleding en schoeisel aan te trekken. Bij terugkomst staat de koffie of een glaasje frisdrank klaar waarbij er ook nog gelegenheid is om de expositie OUDdorp in Beeld te bezichtigen. Deelname en koffie is gratis. In de concertserie 1990 zal Jan J. v. d. Bergop zaterdag 11 augustus a.s. te 20.15 uur een orgelconcert verzorgen op het Garrelsorgel van de Grote Kerk te Maassluis. Het programma van Jan J. v. d. Berg luidt als volgt: 1. Twee Canonigsche bewerkingen over Psalm 123 Adr.C. Schuurman 2. Dorische Toccata en Fuga in d. Joh. Seb. Bach 3. Prière in cis kl. t. Cesar Franck 4. Symfonische Fantasie in fis kl. t. Flor Peeters (over een Gregoriaans Alleluja) 5. Andante Cantabile Ch. M.Widor (uit Symfonie IV) 6. Preludium over 'Komt allen deze dag? Jan J. v. d. Berg (pinksterlied) met 'Veni Creator Spiritus' 7. a. Trio over Adr. C. Schuurman 'Morgenglans der eeuwigheid' b. Drie bewerkingen over Psalm 84 A. Fugatische inleiding; B. Gefugu- reerde melodie, die we Pastorale kun nen noemen; C. Fuga met slotcanon. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 6,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS- 65 4,50. 8 augustus Op woensdagavond 8 augustus a.s. wordt er vanuit de Gereformeerde Kerk te Ouddorp de tweede en tevens laatste natuurwandeling van dit zomerseizoen gemaakt. De wande laars worden daarbij begeleid door ervaren natuurgidsen die het terrein op hun duimpje kennen en garant staan voor een uitstekende en leerzame excursie. Zij brengen de deelne^ mers op de fraaiste, alleen te voet bereikbare, plekjes van het unieke Ouddorpse schurve- lingenlandschap. Vertrek vanaf de Geref Kerk, ingang Dorpstienden, om 19.00 uur. De tocht duurt ca. 2 uur. Na afloop staat de koffie/frisdrank klaar. Deelname is gratis. Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado 's blik op kerk en samenlevi ingcj? - Komkommertijd? - Polarisatie - Alleen in de vakantie De weken waarin we leven worden van ouds in de journalistieke wereld aange duid als de 'komkommertijd'. Vele werk ligt stil, veel nieuws is er niet, en toch moet de krant vol. Dat geeft weleens pro blemen. Dat kan ook weleens aanlei ding zijn voor journalisten om het nieuws maar tevoorschijn te halen uit hun eigen dikke duim... Ook op kerkelijk terrein is er in de zomermaanden een minimum aan akti- viteiten waar te nemen. Gemeenten en ambtsdragers vieren vakantie, het enige dat voortgang vindt is de wekelijkse dienst des Woords. En in kerken die niet direkt in toeristencentra gesitueerd zijn, is het te merken dat het vakantie is. Veel anders trouwe kerkgangers zijn afwezig, en hun lege plaatsen worden niet door anderen bezet. Dat er echter geen nieuws is van het ker kelijk erf kunnen we niet bepaald zeg gen... De 'Open Brief uit de kring van de Hervormde Bond voor Inwendige Zen ding heeft in de sektor van de Ger. Bond in de Ned. Herv. Kerk het nodige stof doen opwaaien. Vanuit een diepe en oprechte bezorgdheid over de toene mende secularisatie - het zij met nadruk vooropgesteld - deed een aantal predi kanten in de week voor Pinksteren een schrijven uitgaan aan de kerkeraden, om deze te wijzen op de gevaren van ver starring. Over de remedie tegen deze kwaal kunnen we verschillend denken. En juist over dat laatste gingen de meningen ook sterk uiteen. Zodat ge vreesd moet worden dat de 'Open Brief, ondanks de goede bedoelingen, de pola risatie in eigen kring nog heeft op gevoerd. Nauwelijks is de rel over de 'Open Brief enigszins geluwd of binnen dezelfde Hervormd-Gereformeerde kring rom melt het opnieuw. In een sensationeel interview, opgenomen in enkele Veluw- se bladen meende een ouderling nega tieve opmerkingen te moeten maken over de jaarlijkse zendingsdag van de GZB in Driebergen. „Gods volk kan daar niet meer komen". En passant werd over een aantal Ve- luwse predikanten even opgemerkt dat zij 'het leven' niet kennen. De secretaris van de Ger. Bond, Ir. J. van der Graaf, haalde in De Waarheidsvriend van 26 juli op een ongewoon scherpe wijze uit 'tegen deze hovaardige lastertaal'. De start van de Oeltgendagen te Oolt- gensplaat ziet er veelbelovend uit. Op de avond van 8 augustus a.s. zal om 20.00 uur in de feesttent aan de Sport- laan een Reuze Oeitgen Bingo worden gehouden. Het prijzenpakket, ter waar de van vele duizenden guldens, is werke lijk uniek en bevat o.a. een dames- of herenrijwiel, magnetrons, tuinmeubel- set, halve varkens, kruiwagens vol le vensmiddelen, kledingcheque's, audio- en video-apparatuur. Midweek Center- pares incl. zakgeld en nog vele andere interessante prijzen. Tijdens de voorverkoop kunnen de Bin gokaarten voordelig worden aange schaft en maakt u al kans op diverse verrassingsprijzen. 10 Superrondekaarten zijn tot 8 augus tus a.s. voor 20,- verkrijgbaar bij Kan toorboekhandel Bep Vroegindeweij en Slagerij Buth te Ooltgensplaat. U wordt geadviseerd om tijdig uw Bin gokaarten te kopen, want dit Bingo festijn mag u niet missen. Rijkspolitie Middelharnis 410 Opel wiel deksel. 411 Duif. 412 Platenbonnen. 414 Gouden broche. 422 Autosleutel. 424 Ketting met plaatje. 430 Herenhorloge. 434 Fietspomp. 436 Bos sleutels. 439 Jasje. 454 Autosleutel. 460 Bankbiljet. 462 Bos met 8 sleutels. 265 Sleutel. 267 Kinderportemonnee. 273 Huissleutel in bruin mapje. 274 Bril. 275 Bankbiljet. 278 Bos sleutels. 279 2 sleutels. Gevonden dieren 457 Donker grijs konijntje. 458 Bruine Angorakat. 271 Ageponnes (papegaai, groen, rode snavel). Het is me altijd een raadsel dat kerk mensen zo dom kunnen zijn om hun onderiinge vetes uit te vechten in kran ten die in vrijwel alle huizen worden gelezen. Wat moeten andersdenkenden, ongelovigen, wel niet denken wanneer zij zien dat broeders van hetzelfde huis elkaar op deze wijze te lijf gaan? De Kerk is al een minderheid in de samen leving, de Hervormde Kerk vormt van alles wat kerkelijk is maar een deel, de Ger. Bond is weer een minderheid in die Kerk, en zelfs daar liggen ze nog met elkaar in de clinch. Verheffende indruk! En een uitstekende anti-reclame. Wie nu mocht denken dat het in andere kerken beter is dan in de vaderiandse kerk, die vergist zich. Het Reformato risch Dagblad van zaterdag 28 juli bevatte een interview met een ouderling van de Ger. Gem. in Ned. (buiten ver band), naar aanleiding van het tienjarig bestaan van deze groep, die ook een afsplitsing van een afsplitsing is. Want de Ger. Gem. in Ned. ontstond in 1953, rondom de persoon van Dr. Steenblok, die de 'gewone' Ger. Gem. verliet. Maar in 1980 traden weer drie predikanten en enkele gemeenten uit dat kerkverband. Om welke redenen? Dat is nog nooit aan iemand duidelijk geworden... Of er nog hoop was - zo vroeg de journa list - dat de breuk geheeld werd? Nee, was het antwoord, want hereniging moet gepaard gaan met schuldbelijdenis. Of er nog toenaderingspogingen werden ondernomen in de richting van andere kerken? Dat ook niet, want kerkordelijk lagen er teveel problemen... Hoe bescheiden het ook allemaal werd gezegd, de ondertoon was: „wij hebben gelijk en alle anderen ongelijk..." De rechterzijde van de Gereformeerde Gezindte laat ons een babylonische spraakverwarring zien. Alleen in de vakantie-centra in het buitenland, daar kan men ineens samen onder de predi king zitten. Daar laat men zich stichten door predikers, in wier kerken men in Holland geen voet zou zetten. Ik heb daar zo mijn vragen bij. U mis schien ook... Waarnemer Zomerzangdienst in Herv. Kerk te Goedereede Op D.V. woensdag 8 augustus 1990, aan vang 19.30 uur, is er weer een zomer zangdienst in de Ned. Herv. Kerk te Goedereede. Medewerkenden: Kandidaat W. P. Emaus, meditatie; mej. P. Tanis, orgel; Chr. Gem. Zangvereniging 'Jubilate' Ooltgensplaat o.l.v. M. de Vogel. Na afloop van deze dienst is er voor iedereen gelegenheid een kopje koffie te drinken in het verenigingsgebouw 'de Ark'. Daar is tevens een boekentafel aanwezig. met optimaal resultaat een huis CÏ3 Tel. 01870-3477 Stemmig abstrakten en wandkleden in Bezoekerscentrum De Grevelingen Vanaf woensdag 8 augustus t/m vrijdag 7 september exposeert Mini van Iterson uit Scharendijke haar abstrakte olieverf- en pastelschilderijen in het Bezoekers centrum De Grevelingen. Ook zijn van haar hand een aantal wandkleden te bezichtigen. Mini volgde haar schilderopleiding aan de Vrije Academie te Den Haag, waar zij ook lid was van de kunstkring Matuvu. Uit haar schilderijen spreekt een sterke voorkeur voor zachte pastelfinten die zij combineert met contrasterende en niet alledaagse kleuren. Haar inspirade doet zij op in de natuur om haar heen, waar veel van de door haar gebruikte kleuren terug te vinden zijn. Vaak krijgen haar schilderijen gestalte nadat zij een indruk heeft opge daan van een landschap of gebeurtenis om haar heen. Later op het schilders- doek maakt Mini een rekonstrukfie, waarbij zij haar indrukken vastlegd, gebruikmakend van de voor haar zo typerende kleurencomposities. Al eerder waren kunstwerken van Mini van Iterson te zien in het Congrescen trum te Den Haag en het Provinciehuis van Zuid-Holland, eveneens te Den Haag. Ook exposeerde zij in het Raad huis van Leidsendam. Het Bezoekerscentrum De Grevelingen, op de Punt van Goeree, nabij Ouddorp, is het gehele jaar geopend voor publiek. De tentoonstelling is iedere dag ge opend van 10.00-17.00 uur. Tevens be staat de mogelijkheid om de tentoon stelling over het heden en verieden van het Grevelingenmeer te bekijken. De toegang is gratis. y^^ii, Weststraat 34 Nieuwerkerk (Z| Tel 01114-1373 ledere middag geopend Zaterdags de gehele dag Vrijdagavond koopavond Maandag gesloten Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 NVM,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 6