EIIIVI1DEn-l1IEUW5 Overdenking Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen De Wacht aan de lijn uit de Heilige Schrift Fa. B. van Eek Zn. flakkee expresse bv Braderie Oeitgendagen Ooitgensplaat Open orgeldag in de Dorpskerk te Mijnsheerenland COMPOST VAN CONIFSRCH? niJSTESRIJSetiG 8KUIN€ ORUIF PEPSRMUNTSTORING STOOT DSINING OM HEINING Baby Broderie Boetiekjes STR00P8R0KKSN KÜUUSNOS HORTSNSIA Ik heb geen tijd INLEG-UITLSG Dinsdag 7 augustus Kerk open om 9 uur. Pastorije open om 9 uur. hypotheek Qj] op maat... nvm Makelaar Tamboer VERVOLGVERHAAL Jan Knape Mzn. Niet uitgegeven manuscript, beschikbaar gesteld door M. A. Knape 1 I DIE WACHT AM 'LIJN' 2e Blad VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 No. 5922 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zuilen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Kan ik compost maken van coniferen en cypressensnoeisel? Antwoord: Niet als u van plan bent het bij dit snoeisel te laten. Dat lukt niet. Grove plantedelen, takken en grote hoe veelheden naalden en boombladeren, ook die van hulst en klimop en straks de herfstbladeren, verteren slecht. Hebt u momenteel weinig anders voor een goede gemengde composthoop, maak de takken e.d. dan eerst klein en bewaar het snoeisel een jaar. Stamp de hoop af en toe flink aan en doe er voortaan steeds uw groente-afval, verlepte bloe men, resten van kamerplanten, eier schalen, theebladeren, koffiedik en dgl. resten bij. Geen oud brood (vanwege de schimmel), geen vette etensresten, botjes of visgraten, kaaskorsten, houtskool, vilt en vodden, watten, wol en kunststoffen, glas en metalen, korrels uit kattebak of vogelkooi, maar wel kunt u er de mest bijdoen van uw huisdieren en het strooi- sel van cavia's, kippen en konijnen. Als u alles goed klein maakt en later flink door elkaar mengt met niet te veel snoei sel, kan er een bruikbare compost ontstaan. Kan het schadelijk zijn als je te veel zilver- vliesrijst gebruikt? Ik at tien jaar lang elke morgen een bordje tegen de hoge bloed druk, maar het zat me de laatste tijd wat zwaar en pijnlijk. Nu ben ik daar flink mee gaan minderen en heb nu geen last meer. Antwoord: U behoeft zich o.i. geen zor gen te maken over uw gezondheid. U zult echter vooral afwisselend moeten gaan eten, want tien jaar lang elke dag zilvervliesrijst is erg éénzijdig. Het men selijk lichaam heeft tal van voedings stoffen nodig die u niet met die rijst naar binnen krijgt. Bovendien is zilvervlies rijst beslist geen bloeddrukverlagend middel! Dat tabletje om het zuur en dat zware, pijnlijke gevoel in maag en dar men na het eten weg te nemen, raden wij u ook af Veel gezonder is het, dagelijks tenminste 2 a 3 sneden bruin brood met kaas en een bordje yoghurt te nemen en voor de warme maaltijd naast vlees en aardappelen telkens andere groenten te eten, met liefst wat vitaminenrijk fruit toe. Zilvervliesrijst kunt u dan eens in de plaats van aardappelen op tafel zetten. Is uw bloeddruk niet geheel in orde, vraag dan uw huisarts advies en ga niet op eigen houtje met verkeerde mid delen dokteren! ,-i=S5:^^ Westdijk 33-56 N Middelharnis j^Tel. 01870-3035-2060 fJFietsen, brommers, y reparatie '<^r^ i.,°''w 'fr* Het blad van onze blauwe druif wordt overal bruin. Is daar nog iets tegen te onder nemen of is deze struik ziek? Antwoord: Uw drijf lijdt o.m. aan kalk- gebrek. Dit uit zich 's zomers door bruine vlekken op de bladeren en later door vergeling. Een druivestruik is namelijk zeer kieskeurig ten aanzien van voedsel en vocht. Zorg daarom bij het uitzetten van de jonge planten al vooreen plantgat van60x60cmen 50 cm diep. Vul dit op met een mengsel van oude (verteerde) koemest, compost, turf- molm en puin of landbouwkalk. In droge perioden flink water geven. Is de grond in uw tuin arm en blijft de groei achter, dan kan een handje samenge stelde kunstmest veel goed doen. Maar er komt veel méér bij kijken, dus lees eens een goed boek over druiventeelt. Mijn huisarts waarschuwde me, geen koffie en geen pepermuntjes te gebruiken, zolang ik homeopatische medicijnen slik. Wat kan dat dan voor verkeerde invloed hebben? Antwoord: Ook kauwgom en andere produkten met pepermuntsmaak kunt u beter (tijdelijk) niet gebruiken. De peper muntolie is namelijk door destillatie bereid uit de bloeiende, voorgedroogde planten van de Mentha piperita of de Mentha arvensis en een vervelende eigenschap daarvan is, dat ze neutralise rend werkt op vele homeopathische geneesmiddelen. Dat doet cafeïne ook, dus tijdens de periode dat u dgl. medicij nen inneemt, kunt u beter géén koffie, geen thee en geen pepermuntjes of andere produkten die met pepermunto lie bereid zijn, gebruiken. Mag een acquitstoot voor de carambole meer dan drie banden raken? Antwoord: Bij het driebandenspel moet de eerste bal volgens de officiële regels 'tenminste drie banden raken'. Een maximum wordt niet vermeld. Een bal mag dus bij die acquit wel tien keer een band van het biljard raken. (Als dat lukt, kunt u gelijk de uitgever van het Guin ness Book of Records inlichten!) Terwijl wij met vakantie van huis waren, heeft de buurman bij ons op 't erf een schut ting op de erfscheiding staan timmeren. We kijken nu tegen gifgroen geverfd vurenhout in plaats van het vrije uitzicht over de ach tertuinen. Mogen wij dat brandhout staket sel afbreken? Antwoord: Andermans eigendom mag u niet opzettelijk beschadigen en zeker niet vernietigen. Uw buurman was fout bij het plaatsen van deze schutting want volgens artikel 714 in Boek 3 van het Burgerlijk Wetboek is het verboden op het erf van de nabuur te treden. Hij was echter zo wijs, die heining geheel op eigen grond te zetten en volgens art. 691 in het genoemde wetboek is iedereen gerechtigd in de plaats van een (be staande) gemeenschappelijke scheiding (uw ijzerdraad) een houten schutting te plaatsen, of in de plaats van zo'n schut ting een stenen muur. De wetgever hechtte namelijk groter belang aan maatregelen tegen inkijk dan aan een fraaie tuin of onbelemmerd zicht op de omgeving. Maar u kunt natuurlijk uw uitzicht verbeteren door aan uw zijde van die planken snelgroeiende bruids sluiers en andere klimplanten of een fraaie groenblijvende haag te poten. voor kleding, kussens en kado's Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 Als kind werden wij wel eens getrakteerd op stroopbrokken, die vroeger op de jaarlijkse veemarkt in Sommelsdijk werden verkocht. Ik heb wel eens getracht ze zelf te bakken, maar ik weet de juiste verhouding niet. Mijn baksels klonterden later altijd aanéén. Weet u de juiste samenstelling? Antwoord: U schrijft over héél vroeger, toen stroopbrokken voor velen een echte traktatie waren. Dat recept vinden we niet in de kookboeken. Een ervaren ban ketbakker wist het nog. U dient suiker, stroop en water te laten inkoken in de verhouding 3 delen suiker, 3 delen stroop en één deel water. Tijdens dat inkoken moet u telkens met een lang mes of spatel een klein beetje uit de kokende massa halen en laten afkoelen. Wanneer zo'n stuikerstukje zich nog laat buigen, moet u de massa laten door koken, maar zodra een volgend klontje bij het buigen breekt (in de bakkerswe reld 'kraak' genoemd), is uw produkt geschikt voor de bereiding van stroop brokken. Giet de ingekookte massa op een plaat uit en geef tijdens het afkoelen met een plaatmes de gewenste vorm aan. Daarna kunt u met het plaatmes de insnijdingen maken, zodat de brokken de gewenste grootte krijgen, en na afkoe ling op de juiste plaats afbreken. Tegen het kleven kunt u ze bestrooien met wat bloem. Van een hortensia zijn de bladeren opge kruld en ook in de bloemknop gaat wel iets verkeerd. Is dat een ziekte, of wat kan dit wezen? Antwoord: Die sterk gekrulde randen en enkele gaatjes in het hortensiablad, dat u ons toezond, kunnen er op wijzen dat wantsen aan de weefsels hebben gezogen. Dat er geen insekten, doch alleen wat uitwerpselen op werden aan getroffen, hangt samen met het feit dat de wantsen alweer zijn vertrokken alvo rens de door hen veroorzaakte schade aan de plant zichtbaar wordt. Bestrij ding heeft daarom nauwelijks zin. Wel moeten alle aangetaste plantedelen gron dig worden verwijderd en vernietigd, ook om evt. andere ziekten en plagen welke verzwakte plantedelen kunnen treffen, te voorkomen. Om volgende jaren herhaling te voorkómen is een Handelingen 24:25 Paulus stond als gevangene voor de romeinse stadhouder Felix. Dit was een wrede regent die voor alles belust was op zijn voordeel, en die voor geld een onrechtvaardig vonnis wilde uitspreken. Toen Paulus voor Felix en Drusilla, de vrouw van Felix, verscheen, sprak hij tot hen over rechtvaardigheid, ingetogen heid en het toekomstig oordeel. Daar is heel wat moed voor nodig om tegenover mensen die het oordeel over je moeten uitspreken, die je ter dood kunnen ver oordelen of kunnen vrijlaten, te spreken over wat er in hun leven verkeerd is en hen te wijzen op het toekomstig oor deel. Felix was wel heel benieuwd geweest naar hetgeen Paulus leerde, maar onder deze preek van Paulus voelde hij zich niet erg rustig, vooral niet met zijn vrouw naast zich. Het is voor niemand prettig als ons op onze fouten wordt gewezen. Felix wordt dan wel geraakt door de woorden van Paulus, maar hij wil nu toch niet langer luisteren. Hij zegt dat hij geen tijd meer heeft, maar op een gelegen tijd zal hij Paulus weer laten roepen. Nu echter wilde Felix niet langer naar Paulus luisteren. Want al die din gen waar hij veel belangstelling voor had en waar zijn leven vol van was, zoals het verkrijgen van een goed leven tje, van genot, geld en vrouwengezel schap, al die dingen werden door Paulus veroordeeld, zodat zijn geweten nu begon te spreken. En om tot rust te komen stuurde hij Paulus weg en zei hij dat hij nu geen tijd had. Hoewel wij allen in heel andere omstan digheden leven, komt dit toch ook bij ons voor. Wij zeggen soms ook heel gemakkelijk: ik heb geen tijd. Vooral als er gesproken wordt over onze verant woordelijkheid tegenover God en de mensen. We hebben geen tijd om het evangelie te horen, geen tijd om met de kinderen over het evangelie te spreken, geen tijd voor onze naaste, geen tijd om anderen te helpen. Geen tijd voor God. Op zondag even naar de kerk, door de week even een klein stukje uit de Bijbel lezen, en meer tijd hebben we niet voor God. Even tijd voor God dat kan nog wel, maar het moet vooral niet teveel worden, want we worden zo in beslag genomen door allerlei andere, dat we voor God geen tijd meer hebben. Twee keer per zondag naar de kerk, wat meer in de Bijbel lezen, wat meer tijd voor andere men sen, dan zeggen we al heel snel; ik heb geen tijd. Dat komt later wel als ik meer tijd heb, maar nu zijn we te druk met al de dingen van onszelf Felix had geen tijd meer voor Paulus. We keuren de houding van Felix natuurlijk af Maar als God ons te na komt, wat doen wij dan? Zijn wij bereid om ons helemaal over te geven aan Christus, en te strijden tegen de zonde in ons eigen leven? Hebben wij tijd voor God, heb ben wij tijd als God ons roept om tot anderen te gaan, als God ons roept om een deel van onze tijd en een deel van ons geld te geven voor Zijn dienst? Is het niet vaak zo dat we alleen bereid zijn om iets te doen als het ons goed uit komt en het ons precies past? Vaak heb ben wij toch allerlei bezwaren als er een beroep op ons gedaan wordt en zeggen we gemakkelijk dat we geen tijd hebben omdat we te druk zijn met vele andere dingen. Geen tijd hebben betekent ook Gods roepstem niet gehoorzaam zijn en vele gelegenheden voorbij laten gaan om zelf tot Christus te komen en om anderen voor Christus te winnen. Als we later tekort schieten, als ons geloof niet toereikend blijkt in moeilijke omstan digheden, dan komt dat vaak omdat we niet op tijd gehoor hebben gegeven aan de roepstem van God. Vaak waarderen we de dingen van God te laag, vaak is God voor ons niet de Allerhoogste, is Hij maar bijkomstig. Nu roept God ons tot de overgave aan Jezus Christus, tot een leven in Zijn dienst. De Heere roept ons niet om ons later eens aan Christus over te geven als het ons zo uitkomt. De Heere roept ons nu, want we weten niet of er voor ons een later zal zijn. Hoor dan ook nu naar de roepstem van God en geef u over aan Jezus Christus. Sommelsdijk J. Willemsem goede tuinhygiëne van belang. Dus regelmatig alle onkruid verwijderen door uittrekken en schoffelen, en vooral geen afval te laten liggen waarin want sen en ander ongedierte onderdak kun nen vinden. Verder kan een evt. ver betering van de voedingstoestand van de hortensia's door regelmatig mesten en het voorkómen van uitdroging, bij voorbeeld door verbetering van de afwa tering, de kans op latere plagen ver kleinen. Als sportvisser vang ik ook wel eens haring. Ik probeerde die al eens zelf in 't zuur te zet ten, maar dat lukte niet best Hierbij de manier waaro pik het deed. Weet u soms een beter recept? Antwoord: Het belangrijkste is de hy giëne. U sneed de vis misschien op het aanrecht, maar in elke keuken krioelt dat van de bacteriën. Zorg daarom voor een brandschoon plankje en behoorlijk met sodawater uitgekookte potten, dek sels èn sluitringen. Was het benodigde keukengerei en uw handen, spoel alles voor de aanvang om met heet water en ga dan pas kop en ingewanden van de haringen verwijderen en de schubben afschrapen. Spoel de vis flink af en leg Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 M^ Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel, 01110-13163 lij Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 ze een nacht in sterke pekel. De vol gende ochtend kunt u het zoute water er afspoelen en ze in de schone potten leg gen. Tussen de haringen in horen wat laurierblad, uieringen, zwarte peperkor rels en een Spaanse peper. Er zijn ook zakjes te koop met kruiden voor dit doel. Vul de potten geheel op met kruiden- azijn, plak er een etiketje op met de datum en zet ze weg op een koele plek. Na circa 14 dagen is uw haring rijp en kunt u ze uit de pot eten. Langer bewa ren kan ook, maar de houdbaarheid hangt geheel af van de hygiëne bij het inleggen. In aansluiting op eerdere berichten over de grootste en meest gevarieerde Brade rie uit de wijde omgeving kunnen wij u ook nog melden, dat Radio Rijnmond op zaterdag 11 augustus a.s. tijdens de Braderie een live-uitzending zal verzor gen vanuit Ooitgensplaat. Van 10.30 tot 12.00 uur zullen tijdens het bekende programma 'Wandelen in de buurt van...' verschillende bekende en minder bekende Plaetenaars aan het woord komen en worden ook deelne mers en bezoekers van de Braderie geïnterviewd. Tijdens de middaguren zullen de fans van Radio Superstar en Radio Flakkee hun favoriete radiostation kunnen be luisteren tijdens rechtstreekse uitzen dingen vanuit Ooitgensplaat. Van di verse evenementen, zoals het Parachute springen om 15.00 uur, zal een recht streeks verslag worden uitgezonden. De verschillende oude ambachten, waar onder stoelenmatten, spinnen, bijen- korfvlechten, mandenmaken, kantklos sen, glasblazen, klompenmaken, pot tenbakken, houtdraaien enz. zijn nog verder uitgebreid met o.a. tingieten, waarbij uw beschadigde tinnen voor werpen ter plaatse gerepareerd kun nen worden. Tijdens de Braderie zal ook het aan de Voorstraat gelegen Smederij Museum 'Piet Kamp' geopend zijn. Er worden daar demonstraties gegeven en de smid zal u graag over zijn vak vertellen. 10.30 tot 11.00 uur korte orgelbespeling door Herman Lammers. Lichtvoetige muziek van Walther, Haydn en Bach. 12.45 tot 13.15 uur korte orgelbespeling door Herman Lammers. Lichtvoetige muziek van Stanley, Mozart en Walther. 20.00 tot 21.00 uur: Avondconcert van werken van J. S. Bach. Bespeling door Herman Lammers. In de pastorije is een kleine tentoonstel ling ingericht over het orgel historie. 10.30 Programma koffieconcert - Concerto van Sigr. Meck bewerkt voor orgel J. G. Walther. Allegro - Adagio - Allegro - Joseph Haydn (1772/1793): enkele 'Flötenuhr Stücke", nr. 14, 15, 18, 20. - J. S. Bach: Concerto in G. 12.45 Programma lunchpauzeconcert - Voluntary John Stanley andante - allegro - adagio - allegro - W. A. Mozart: enige delen uit de zgn. 'Wiener Sonatine'. - Taglietti: Concerto, voor orgel bewerkt door Walther adagio - allegro - adagio - allegro 20.00 Programma avondconcert Werken van J. S. Bach (1685-1750) 1. a. Praeludium en fuga in f b. Praeludium en fuga in F 2. a. Praeludium en fuga in g b. Fantasia in G 3. Orgelkoraal: 'Von Gott will ich nicht lassen'. Orgelkoraal: 'Vor deinen Thron tret ich hiermit'. 4. Passacaglia thema fugatum) kritisch selekteren Tel. 01870-3477 .l(.^.l^^.^.^.l^^.^.^.^lt^.^.l^^.^.l^^■^■^.>^i^i^^■'^'^^■^■^■^■'^'^l^.^.^■^■'f^■^■^■^■^■'^^■^.^■^■^■)^'^^■^■^■^■^.^■l^^■^■^■4. - 1 - Deze geschiedenis begint in 1938 op de Raadzaal in het gemeentehuis van Oost hoek. Daar vergadert het Bestuur van de Stichting 'De Drinkwaterleiding Oost hoek en Omstreken'. Oosthoek is een welvarende, ruim vijf tienduizend zielen tellende gemeente, ergens aan de westkust van ons vaderland. De 'Omstreken' is de gemeente Westplaat, ook zeer welvarend en bijna even groot. Voorts behoren er nog toe enkele onaanzienlijke dorpjes en gehuchten, die echter nauwelijks meetellen omdat ze niet eens een eigen Burgemeester hebben. Al dit welvaren ligt temidden van het Hollandse polderland, waar 's zomers het vee in de weide loeit en het goudgele koren ruist in de frisse zeewind, waar aardappe len, peen en uien in menigte groeien en waar de landarbeiders acht maanden van het jaar op straat hun pijp staan te roken omdat ze werkloos zijn. Ook worden er in het najaar veel suikerbie ten verscheept naar naburige suikerfabrieken. Die fabrieken tellen onder de boeren van Oost hoek en Westplaat veel aandeelhouders. De boe ren strijken jaar op jaar grote winsten op, zowel van hun land als van hun aandelen. In een bui tengewoon winstgevend jaar hebben de boeren van Oosthoek het royale besluit genomen om een nieuw gemeentehuis te stichten. Daarvoor was een gemeentelijke geldlening nodig, het was een mooi akkefietje om de gemaakte winst van dat jaar winstgevend te beleggen. Een ander voordeel was, dat er wat werk kwam voor de bouw^vakarbei- ders. Maar de landarbeiders waren er volstrekt niet mee gebaat, en die hadden toen juist zo'n grote behoefte aan werk, omdat het zo'n bijzon der droog jaar was en het onkruid niet groeien wilde, zodat er geen wieders nodig waren. De landarbeiders voelden het als een grote onbillijk heid, want de boeren hadden aan de langdurige droogte hun enorme winsten te danken. Het nieuwe Raadhuis werd een sieraad voor het ganse dorp. De Gemeenteraad was er zó over ver rukt, dat op voorstel van wethouder Olieman met eenparige stemmen besloten werd in de vestibule een toepasselijke spreuk te doen aanbrengen. Die zou in Gothische letters met vergulde randen aan iedereen verkondigen: 'Godes zegen doet het al gedijen. Soli Deo Gloria'. Het nieuwe gemeentehuis van Oosthoek is een doorn in het oog van de Westplaatse buren. Er gingen al spoedig stemmen op, dat hun gemeente ook een Raadhuis behoefde meer overeenkom stig de eis en de smaak van de tegenwoordige tijd. Het zou tevens getuigenis kunnen afleggen van de welvaart, waarin het dorp zich verheugen mocht. Het plan is niet doorgegaan. Waarom weet nie mand, want de raadsleden bewaren daarover een treffend stilzwijgen, zodat mag worden aangeno men, dat ieder van hen het zich als een persoon lijke schuld aanrekent. Intussen heeft het nieuwe Raadhuis van Oosthoek nog heel wat heibel gege ven toen De Drinkwaterleiding werd gesticht. Want de Oosthoekers weigerden pertinent 'te ver gaderen in een hondenhok wanneer zo'n prachtig paleis daarvoor disponibel is'. De stichting van De Drinkwaterleiding dreigde een keer niet door te gaan, waarop de Westplaters hun voorstel om de ene maand in Oosthoek en de andere maand in Westplaat te vergaderen hebben ingetrokken. Zo zitten dan de heren gezellig om de grote, eiken ronde tafel in de monumentale Raadzaal van het Oosthoekse dorpspaleis. Hun armen leunen gemakkelijk op het glanzend groene tafelkleed. De vergadering rookt, de rook hangt om de hoofden alsof er een zware, uitslaande brand in de zaal gaat uitbreken. De Voorzitter is bijna niet te zien in de grijze mist, want hij puft onophoude lijk tabakswolken de lucht in. Hij heeft tot nu toe nog maar weinig gesproken, zijn ogen richten zich telkens nu tot deze dan tot gene spreker, zijn handen houden de hamer gereed om een al te vlotte redenaar tijdig te onderbreken. Het Bestuur van de Stichting 'De Drinkwaterleiding Oosthoek en Omstreken' heeft verstandig gedaan met het Voorzitterschap op te dragen aan de veeljarige ondervinding van de Burgemeester, die ze wel zo bekwaam vinden als zijn Oosthoekse collega. Het behoeft eigenlijk geen verwonderint te baren, dat er zoveel oorlog in de wereld is en dat de lan den elkaar te vuur en te zwaard uitmoorden. Wan neer twee Hollandse dorpen niet eens in rust en vrede met elkaar kunnen verkeren! Wanneer ze ruzie gaan maken om een mooi gemeentehuis en om een Voorzitterszetel! Maar tevens kan men uit dit verhaal zien, dat geschillen zeer wel kunnen worden opgelost zonder kanonnen en vliegtui gen. Wie heeft er ooit gehoord van een veldslag tussen Oosthoek en Westplaat! Het geschil over de Voorzittersplaats is in der minne opgelost doordat de Burgemeester van Westplaat zich bescheidenlijk terugtrok, voorgevende, dat hij de oudere in jaren eren wilde. De Westplaters namen er brommend genoegen mee, ze eisten vervolgens het vice-voorzitterschap voor hun gemeente op, wat door de zegevierende Oosthoekers genadig- lijk werd toegestaan. En zo is het gebleven tot op de huidige dag. Het lijkt wel of H.M. de Koningin van het schilde rij achter 's Voorzitters rug welwillend op hem neerziet; Hare Majesteit houdt van Burgemees ters, die niet al te veel praten, maar die zaken weten te doen. De beraadslaging wordt steeds levendiger; de Voorzitter moet voortdurend gebruik maken van zijn hamer, want volgens goede plattelandstradi- tie kan hij niet toelaten, dat meer dan twee bestuursleden tegelijk het woord voeren. Hij heeft ook al een keer gezegd: „Ik sluit de discussie en ik breng de zaak in stemming". Maar de heren heb ben net gedaan of hij er niet is, ze gaan voort met hun mening te zeggen tegen elkaar en tegen de Voorzitter. „Ik wou dit nog even in het midden brengen. Burgemeester".... De Voorzitter verschuift ongeduldig in zijn brede armstoel, hij klopt de as van zijn sigaar, rommelt in de voor hem liggende papieren, schraapt zijn keel alsof hij iets wil gaan zeggen, geeft een klap op de tafel om een punt te zetten achter het lang zame betoog van de heer Bezuijen. De heer Bezuijen is geen eigenlijke heer, hij is een boer met honderd bunders bouwland en 's winters veertig stuks vee op stal. Hij is niet gewend om veel te spreken op de bestuursvergaderingen van de Stichting, maar het onderwerp van beraadsla ging is deze middag al bijzonder gemakkelijk. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5