'Extra controle bespuitingen' j eugd- hoekje -fr>JsiV'r Zendingsavond vanDron^elen ^'mtmh ê<bhmm^. 0--Z (Som 3^0 Predikbeurten De Meulmeester n.v. verzet de bakens Nieuwe dijkvak Breskens-Nieuwe Siuis ^-4 if.\ Oud papier Herv. Gemeente M'harnis Augustus extra-A Orgelconcert 8 augustus Grote Kerk Dordrecht Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1990 Dirksland, 30 juli 1990 (ingezonden) Bij navraag bleek in Eilanden-Nieuws van 27 juli 1990, het een aan de redaktie toegezonden stuk te zijn onder verant woording van de heer J. Kievit als coördinatie-man milieu 'werk mee aan een schoon Goeree-Overflakkee'. Ondergetekende heeft zich geërgerd aan uw onkunde en interpretatie ten aanzien van vliegtuigbespuitingen in de akker bouw enz. De piloot in de cockpit is niet met zijn werk bezig om huizen, auto's en men sen, laat staan volkstuinen, spuitvloei- stof mee te geven. In de praktijk moet men ingrijpen wan neer er insekten of schimmels enz. onze gewassen belagen, en dan heeft men met de natuur, het weer te maken. Het kan voorkomen dat men dagen ach teréén niet kan vliegen vanwege de wind of regen enz. U gelooft toch niet dat men dan nog eens op die 5 meter per seconde van u gaat wachten om de schade aan de gewassen via onze portemonnee verder uit te hollen? Er zal absoluut altijd spuitvloeistof bij vliegtuiggebruik en bij traktoren met veldspuiten buiten de randen van het te behandelen perceel komen. Er zullen anders ongetwijfeld b.v. in de eerste twee of meer ruggen in een aard appelveld schimmels ontstaan die de bekende phytophthora veroorzaken, een schimmel die zich binnen de kortst mogelijke tijd door de wind laat mee voeren en het gehele perceel besmet. Wij zijn nog niet bereid IVi m cultuur grond rondom elk perceel met de rug spuit te gaan behandelen bij elke be spuiting die voorkomt, of in 't geheel niet in cultuur brengen, vergeet het maar heer Kievit. Wij kunnen n.l. lang niet altijd met windstil weer bespuitingen uitvoeren, bovendien kan dan bij termiek een levensgevaarlijke spuitschade ontstaan. De regels die u noemde over tempera tuur en luchtvochtigheid, dat slaat ten aanzien van uw geschreven inhoud ner gens op. Laat dat nu in 't vervolg aan ons als des kundigen over om reden dit alleen van toepassing is op de werking van het mid del zelf en te maken heeft met de opname van het middel door het on kruid of insekt en gewas. Bovendien is de hoeveelheid water die men gebruikt in dit verband per HA van groot belang en kan van 100 tot 100 liter en meer van elkaar verschillen. van Oom Ko Beste jongens, meisjes- en ieder die dit leest Hopelijk vinden jullie 'jeugdhoekje'... want het is vandaag zo klein, dat je er haast overheen kijkt. Een echt vakantie hoekje. De temperatuur zal vandaag wel richting 30 °C gaan. ('t Is woensdagoch tend als we dit schrijven). Maak je niet te druk met dit warme weer. En... vroeg opstaan hé, dan is het buiten heerlijk! 's Middags een middagslaapje en 's avonds wat langer opblijven. Of niet soms? Bedankt voor de tip dat men 50 of 100 meter van natuurgebieden enz. moet blijven. Ik kan dat nog net op tijd meenemen naar de landinrichtingscommissie om in dit verband het noodzakelijke te doen opnemen ten aanzien van de vaststel ling en inrichting van het inrichtings plan 7 Reservaten 'Flakkee', opdat in- gelanden bij toedeling naast deze gebie den gevrijwaard worden belemmering te ondervinden bij de uitoefening van hun bedrijfsvoering. Aan opzettelijke lozingen enz. van res tanten spuitvloeistof mag u de grootst mogelijke boete toepassen die moge lijk is. Wees er van overtuigd, dat de akkerbou wers op Goeree-Overflakkee er voor 100% achter staan: a. dat wij gezamenlijk aan een schoner milieu werken. b. dat in de opslagplaatsen op hun bedrijven alleen maar bij wat toege stane middelen mogen worden aan getroffen. c. dat wij net als elke burger de laatste jaren met de neus op de feiten wor den gedrukt, en nie tzo als men uit uw beschrijving kunt lezen een groep ondernemers zijn, die alles aan hun laars lapt en waar dan volgens u eens noodzakelijk op gelet moet worden. Maak er geen hetse van! U weet toch ook: a. dat wij hebben geïnvesteerd in rei- nigings-apparatuur om alle soorten fust gereinigd aan te kunnen leveren bij een gemeentelijk depot. b. al vele machines zijn uitgerust met computergestuurde bespuiting. c. restant middel in tank daarvoor bijna niet meer voorkomt. d. het dan nog aanwezige restant met veel water alsnog dan zeer verdund over het zelfde perceel wordt weg gespoten. Uw laatste geschreven alinea's onder de kop 'extra toezicht' is meer dan onbe hoorlijk. U bent een Joost Kie vit om de bevolking nota bene op te roepen elkaar aan te geven, te verraden voor incidenten? bij de plaatselijke politie. In de oorlog van 1940/1945 was er een C.C.D. (Crisis Controle Dienst) en de NSB, de laatste groep waren allemaal verraders, bij de C.C.D. kenden wij ook een aantal viezeriken. In Oost-Europa is de K.G.B. en de Stasie verdwenen, wat daar weg is moet u beslist hier niet trachten van de grond te krijgen. Zo ja, dan is emigratie voor u de enige mogelijkheid en beperkt zich dan tot Albanië of Cuba. Uw scholing heeft verkeerd gewerkt, gelukkig ken ik andere 'heren' bij de gemeente politie met de naam Kievit die op een juiste manier in de samenleving hun werk verrichten. U wil in samenwerking met personeel DIRKSLAND Uitslag 'Gevleugelde Vrienden' Uitslag Bergerac 815 km, 121 duiven. Ie duif 9.46. L. S. V. d. Baan: 1,16; D. J. van Noord: 2, 5, 12, 22, 23; C. Vermeulen: 3, 26, 27; Comb. C. Nagtegaal: 4, 8, 9, 14, 24, 25; J. C. Roodzant: 6,13; KI. de Jong: 7; A. v. d. Hoek: 10, 17, 19; Comb, de Jong- Tieleman: 11; W. Nieuwland: 15, 20, 21; D. Hameete: 18. Uitslag Moeskroen, 128 km, 360 duiven. 13 duif 15.58. Ie 160 prijzen. er020Comb. de Jong-Tieleman: 1, 5, 15, 39, 57; J. C. Roodzant: 2, 7,14, 30, 34, 35, 38, 45; W. Nieuwland: 3, 37; Comb. C. Nagtegaal: 4,6,1 8,19,40; D. Hameete: 8, 9,11,26,27,31,52,54; L. S. v. d. Baan: 10, 12, 33, 47; J. Guldemeester: 13, 51; L. C. IJzelenberg: 165,22,36,44,49,53; C. Ver meulen: 17; J. Kleynenberg: 20,21,23,28, 29,32,42,46,48,59,60; Joh. Koppelman: 24, 25, 55, 56, 58; KI. de Jong: 41, 43, 50. Baby Broderie Boetiekjes voor kleding, kussens en kado 's Zuiveringsschap, A.I.D. en gemeente politie de zaak op uw manier nog eens grondig aanpakken. Nu, de ambtenaren van het Zuiverings schap kunnen beter eerst alle rioolover- storten van de gemeenten eens onder zoeken. Laat de AI.D. zijn dagelijks werk doen, en de gemeente politie zich inzetten tegen criminaliteit, opdat wij met z'n allen niet meer behoeven op te draaien voor de kosten van vernielingen bij voet balwedstrijden en kraakpanden enz. Politiek, ambtelijk en bestuurlijk is men in Nederland gek ten aanzien van milieu, natuurgebieden enz. etanol komt niet van de grond, diverse bestrij dingsmiddelen worden in Nederland gemaakt voor rechtstreekse export naar Frankrijk om daar over de tarwe te ver spuiten (hier al jaren verboden), het overgrote deel van die tarwe zit in uw bloem voor de bereiding van uw dage lijks brood. Waar bent u dan toch mee bezig, net als de rest, door hemelbestormende ideeën te ventileren voordat uw gedachten vol dragen zijn, in de akkerbouw noemen wij dat onbezonnen oprispingen. Mijnheer Kievit, de zomer is heet, als je dat wenst kan je die nog heter krijgen. Wij in de akkerbouw zijn er klaar voor, ik garandeer u, met de opstelling die u nu heeft aangekondigd, dat u geschon den uit de strijd zult komen. Ik wil u nog het volgende meegeven: 'Verdienste, succes en reputatie zijn heel ver schillende zaken Met dank voor plaatsing, C. Stehouwer Boezem weg 30 Dirksland Het Tweede Kamerlid voor de CDA H. Eversdijk zal op 7 september het j nieuwe dijkvak Breskens-Nieuwe Sluis, I officieel Delta-veilig verkalren en om dat men druk bezig is aan laatste werk zaamheden, in Zeeuws Vlaanderen en Walcheren zal voor het stormseizoen beginnend 1 november Zeeland Delta- veilig zijn. Theoretisch betekent dat, dat men er op rekent dat de huidige hoogte van de dij ken een stormvloed kan worden afge wacht, die maar eens (in Theorie) in de 4000 jaar voorkomt. Overigens is men nog steeds bezig op plaatsen waar de storm van 26 januari 1990 het ergst heeft huis gehouden zand- supleties aan te brengen. Oorspronkelijk was toen gezegd dat Zeeland achter verhoogde dijken reeds in 1978 Deltaveilig zou zijn. Financie ringsperikelen vertraagden de veiligstel ling. OOLTGENSLAAT Bibliotheek op Oeitgendag Evenals vorig jaar staat bibliotheek Ooltgensplaat weer met een kraam op de Oeltgendagbraderie. De boeken die in de bibliotheek overbo dig zijn worden verkocht en ieder die kennis wil maken met de bibliotheek kan dat doen middels een proefabonne ment. Tot 1991 kunnen volwassenen gra tis lezen en daarna eventueel een jaar abonnement nemen. Een jaarabonnement voor volwassenen kost ƒ20,-; voor 65-1—ers ƒ5,-. Een jeugdabonnement tot 18 jaar is gratis. De braderie vindt plaats op 11 augustus. De oud-papier-ophalers van de Herv. Gemeente in Middelharnis komen in augustus niet bij u langs om uw oud papier op te halen. Wel is er gelegenheid uw oud papier in te leveren op het verzamelpunt Boom gaardweg 2. Het terrein van Vroeginde- weij. Er zijn mensen aanwezig om uw papier in ontvangst te nemen. Ze hopen dat u van deze gelegenheid gebruikt zult maken, zodat het oud papier niet in de container zal ver dwijnen. Hebt u zelf geen tijd, uw buurman zal het graag voor u meenemen. Het Yerseke schaal- en schelpdierenbe- drijf De Meulmeester n.v. een firma die al plm. een eeuw bestaat heeft altijd wel de bakens op tijd weten te verzetten, want de vernietiging van het oesterbe stand van de Zeeuwse platte oester is niet de eerste ramp die de oesterteelt treft. Begonnen als oester kweek- en export bedrijf is men al in een vroeg stadium over gegaan tot opneming van de kreef ten in het exportpakket. Eerst de Zeeuw se kreeften die in groten getale langs de oevers van de Oosterschelde en van de Grevelingen in bepaalde delen (distric ten genoemd) voorkwamen. Ook de kreeften verdwenen uit de Zeeuwse wateren, althans in de grote aantallen waarin ze in het eerste kwart van de 20e eeuw voorkwamen. Men heeft toen de steven gewend naar Nova Scottia aan de Oostkust van Canada, vanwaar de kreeften worden geïmporteerd om in de bassins op Yer seke terecht te komen. Per jaar wel 350.000 kilo, die per vliegtuig worden overgevlogen. In het bedrijf heeft men nu (na al de vorige) een nieuwe investering gedaan, een kompleet nieuwe koelinstallatie, die het water in de bassins op zes graden celcius houdt, de temperatuur waarin de kreeft (een zeer voor temperatuur schom melingen gevoelig schelpdier) zich het best op zijn gemak voelt. Andere kreef tensoorten uit andere delen van de wereld zullen de terugloop in het bedrijf door de sterfte van de Zeeuwse platte oester moeten opvangen. Men denkt aan import uit Afrika. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster. HAAMSTEDE D.V. woensdag 8 augustus wordt in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente (Sluispad-Ankei-weg 10) een zendings avond gehouden, waarin hoopt voor te gaan ds. L. Huisman van Temeuzen. Ds. Huisman hoopt in deze dienst iets van zijn werk in Zuid-Afrika te ver tellen. Aanvang 19.30 uur. 't Is geen echt raadsel deze keer. De oplossing staat erbij. Makkelijk hé? Elma Buscop, die het maakte, krijgt er in ieder geval 15 extra punten bij... Oude !lt(D)% ®(S^'^. ophnlen Tot slot Nee, geen brieven deze keer. Er liggen nog wel brieven, maar die hopen we vol gende keer te beantwoorden. Bij leven-en-welzijn tot volgende keer. Zondag 5 augustus 1990 OUDDORP Herv. Gem. 9.00 uur ds. A Vos en 11.00,15.30 en 18.30 uur ds. G. Meuleman, Wekerom. Woensdag 8 augustus: 19.30 uur kand. M. van Kooten, Streefkerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. J. C. van Westen brugge en 18.30 uur ds. G. Tromp Doopsgezinde Tem. 9.30 uur dhr. T. van Lenten, Rotterdam en 18.30 uur dhr. W. Tanis (Dorpstienden). GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. F. Hoek en 17.00 en 18.45 uur ds. T. W. van Bennekom, Goes. Woensdag 8 augustus: 19.30 uur Zomerzangdienst. Med.: kand. W. Emaus, Tholen. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur kand. R. W. de Koeyer en 18.00 uur kand. J. Noordam, Zoetermeer; kollekte zitplaatsen Ger. Kerk 10.00 uur drs. G. Tromp en 18.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A Vlietstra sr.. Voor burg; extra kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 en 18.30 uur ds. S. Molenkamp, Buitenpost Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. A Kastelein en 18.00 uur kand. J. van Holten, Houten; extra kollekte diakonie Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Koster. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. E. van Spanje en 18.00 uur ds. C. van der Valk, Lopik; extra kollekte onderhoudsfonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. A. v. d. Berg, Groot Ammers en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje; Ie kollekte diakonie en 2e kollekte Bijbelvertaalprojekt Kenya Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen Rem. Ger. Gem. 10.00 uur dhr. H. J. Oosterloo Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. A. v. d. Klaauw, Schiedam. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Scheepmaker en 18.00 uur ds. K. ten Klooster; extra kollekte kerk Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur drs. T. M. Gilhuis en 17.00 uur ds. A. G. Baas Ger. Kerk (Vrijge maakt) 11.00 en 16.00 uur ds. J. Wesseling. Organist: A. J. Keijzer Door omstandigheden kan het orgel concert op woensdag 8 augustus in de Grote Kerk te Dordrecht door Roland Muhr niet doorgaan. In zijn plaats zal nu concerteren A J. Keijzer. Tijdens dit concert zal Arie Keijzer improviseren. Het programma zal door de bezoekers worden samengesteld aan de hand van ingediende wensen voor een improvisa tie, waartoe gelegenheid is voor aanvang van het concert bij de kaartverkoop. Door deze wijziging in de concert agenda hoopt de Werkgroep Muziek van de nood een deugd te hebben gemaakt. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt 5,00 of ƒ3,50 voor CJP of 65-1- NIEUWE TÖNGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. D. Heemskerk, Oud- dorp; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. v. d. Ketterij, Wezep Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte Kerk; maandelijkse kollekte Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. P. Rozeboom. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. Arkeraats, Giessen- dam Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. W. Venema. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. P. Vermaat, Maassluis en 18.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein; extra kollekte kerk Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. Noordhof, 's-Graven- polder en 18.00 uur ds. D. J. Lager- weij, Abbenbroek. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Goes. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. geen dienst. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 uur onbekend en 18.00 uur kand. R. W. de Koeijer, Stellendam Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Ds. D. Rietdijk, De zonde tegen de Heilige Geest. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. 75 pag. Prijs 12,90. Dominee Rietdijk, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Moerka- pelle, schreef een pastoraal boekje over een wel heel moeilijk en teer onderwerp: de zonde tegen de Heilige Geest. Wie van de ambtsdragers zal vragen hierover in zijn ambtelijke praktijk nooit eens zijn tegengekomen. Reden voor een goede, bijbelse leiding rond deze ge wetensvragen. De schrijver spreekt van een drieërlei doel van dit boekje. Het wil een ernstige waarschuwing zijn voor het bedrijven van deze allergrootste zonde. Maar ook een bemoediging voor hen die worden aangevochten met de gedachte dat zij deze zonde hebben bedreven. Tevens een helpende hand voor ambtelijke en andere hulpverleners. Het boekje biedt naast een bondige uit leg van de desbetreffende Schriftgege- vens ook een overzicht van de op vattingen die in de loop van de (kerk)geschiedenis over dit onderwerp heersten. De toespitsing in de laatste hoofdstukken is met name pastoraal van aard. Een belangrijk thema! Overigens, zo benadrukt de schrijver in de laatste ali nea van zijn boekje terecht, „al zouden we deze zonde niet hebben gedaan, dan blijft de vraag over of wij het ware geloof in de Heere Jezus Christus kennen. Het zal niet minder erg zijn om zonder geloof te sterven". De gaarde een woestijn? Paperback. 110 pag. Prijs 14,90. Drs. Hans Breunesse e.a.. Handleiding bij 'De gaarde een woestijn?' Brochure. 32 pag. Prijs 5,-. Uitgeverij Boekencentrum te 's-Gravenhage. Vrijwel elke dag lichten de media ons in over de onrustbarende achteruitgang van ons milieu. Niemand minder dan koningin Beatrix wijdde in 1988 haar Kersttoespraak aan dit thema. „Wat wij thans meemaken is niet de vernietiging van de aarde in één klap, maar in een stil drama. Langzaam sterft de aarde..." In november van het vorige jaar besprak de Generale Synode van de Neder landse Hervormde Kerk dit onderwerp. Een ontwerp-rapport werd unaniem aanvaard. Hetzelfde rapport, nog enigs zins uitgewerkt, verscheen inmiddels in boekvorm en werd als 'een verkenning ten behoeve van het gesprek in de gemeenten' uitgegeven. Met als onderti tel 'De milieucrisis en de verantwoorde lijkheid van de kerk'. Men hoeft het niet eens te zijn met de brede opzet van het zogenaamde conci liaire proces en alles wat daar omheen werd gezegd en gepubliceerd, om toch het belang van een geschrift als dit te onderkennen. Daartoe is het m.i. zelfs niet nodig om elk woord, of wellicht zelfs delen van de strekking van deze publikatie geheel voor zijn rekening te nemen. De apostel Paulus wist al van het zuchten der schepping vanwege het onderworpen zijn aan de ijdelheid. Wie iets verstaat van dat zuchten - èn van de oorzaak daarvan: de zonde van het menselijk geslacht - zal de gebroken heid van de schepping als schuld ken nen. Het nadenken en meedenken over ge volgen en verantwoordelijkheid behoeft dan geen ijdele bezigheid te zijn. In dat licht zou ook dit boekje iets kunnen betekenen. Wat mij betreft is daarvoor de bijgeleverde handleiding niet echt nodig. O Gods weg met mensen. Bijbels dagboek, onder redactie van ds. M. van Campen. Uitgeverij Boekencentrum te 's-Gravenhage. 386 pag. Gebonden uitvoering, prijs ƒ29,90. Paperback uitvoering, prijs 22,90. Dit dagboek is opgezet rond 52 perso nen uit de bijbel; 39 personen uit het Oude Testament en 13 personen uit het Nieuwe Testament. Rond deze bekende en minder bekende personen zijn op basis van een zorgvul dige exegese 7 bijdragen geschreven, voldoende voor een week. te beginnen met de zondag. Ook zijn te zingen psal men vermeld. Redactie en auteurs be pleiten namelijk een versterking van de huisgodsdienst. Dat is voorwaar een goed pleidooi! Aan dit dagboek werken mee (in volg orde van hun bijdrage): dr. W. Verboom, drs. M. van Campen, drs. G. v. d. End, ds. H. Harkema, drs. L. WüUschleger, ds. L. van Wingerden, ds. C. den Boer, ds. J. C. Schuurman, ds. H. W. Riphagen, ds. C. Snoei, drs. B. Oosterom, drs. Jac. Westland en ds. E. v. d. Ham. Allen zijn Hervormd predikant en lid van de Gere formeerde Bond. Het dagboek heet 'Gods weg met men sen' en is verkrijgbaar, zowel in paper back als gebonden uitgave. De uitgever gaf het geheel een uiterst verzorgde uitvoering. J. K. Oranjestraat 8, Sommelsdijk Tel. (01870) 52 71 Komplete woninginrichting OoKgensplaat <2j 01873-1437 Nieuwe boeken O

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2