Predikbeurten Waardering yyV'GESCHENKBON Ideaal voor lekker dagje uit Bezwaarschrift Landbouwschap tegen ontwerp-Streekplan Zuid-Holland-zuid M# Dmv. Orgelconcert Grote Kerk Dordrecht HULP voor in de droogbloemen Nu ook welkom bij 55 dagattracties Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 27 JULI 1990 Vanwege de ingrijpende betekenis voor de land- en tuinbouw van het voorge stelde beleid in het ontwerp-Streekplan Zuid-Holland-zuid, heeft het Land bouwschap van de gewestelijke raad voor Zuid-Holland een bezwaarschrift gezonden naar de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Het Landbouwschap meent, dat het ontwerp-Streekplan in een te vroeg sta dium ter visie is gelegd daar veel met het plan samenhangende nota's nog niet zijn verschenen. Met betrekking tot Goeree-Overflakkee worden onder meer de volgende bezwa ren aangevoerd: Natuurontwikkelingsgebieden De beleidsuitwerking van natuuront wikkelingsgebieden vormt een essen tiële beperking voor het agrarisch grond gebruik en is als zodanig strijdig met het hoofduitgangspunt van beleid. De be perkingen ten aanzien van de water huishouding en de bodemstruktuur dienen te vervallen. Wij vragen u tevens om in de plantekst de volgende zinsnede op te nemen: „Een goede financiële compensatie en gede gen overleg met de land- en tuinbouw in het kader van landinrichting vormen voorwaarden voor acceptatie vanuit deze sektor. De voortgang van landin richtingen, waarvoor de planvorming zich al in een vergevorderd stadium bevindt, zal niet door dit nieuwe beleid worden vertraagd". Uitdrukkelijk vragen wij uw aandacht voor de problemen die dit nieuwe beleid met zich meebrengen voor de landin- richtingsgebieden waarvoor de planvor ming zich al in een vergevorderd sta dium bevindt, zoals de landinrichting Flakkee. Voor de ruilverkaveling Hoekse Waard-Oost betekent dit dat aan het reeds vastgestelde plan wordt getornd; een dergelijke vertraging in de voortgang van deze landinrichting is bezwaarlijk. Op de problematiek voor de Landinrichitng Ouddorp-West wordt in een apart bezwaarpunt teruggeko men. Fourageergebieden voor ganzen Wij maken bezwaar tegen de aandui ding van binnendijkse gebieden als gan- zenfourageergebied zeker nu deze vrij wel uitslijtend akkerbouwgebieden betreffen. Wij stellen u voor deze aan duiding voor de binnendijkse gebieden te laten vervallen. Kop van Goeree De uitgangspunten van de landinrich ting Ouddorp-West dienen in zoverre ongewijzigd te blijven dat een op deze uitgangspunten toegesneden waterpeil in delen van het gebied mogelijk blijft. Een verhouding 11 tussen landbouw en natuur in de strandpolders wordt door ons afgewezen; voor een cijfermatige onderbouwing verwijzen wij naar de voorstellen uit de regio (Agrarische Begeleidingscommissie Landinrichting Ouddorp-West). Glastuinbouw Het concentratiebeleid voor glastuin bouw wordt door ons aanvaard. In aan vulling hierop vragen wij u om: - in het kader van de bestemmings planprocedure uw medewerking te verlenen aan de bijeenplaatsing van enkele glastuinbouwbedrijven bij Oude Tonge; - een kleine hervestigingslokatie op te nemen in het westelijk deel van de polder De Zuidpunt. Stiltegebieden Wij maken bezwaar teggen de omvang van het stiltegebied Hoekse Waard en stellen u voor het stiltegebied te beper ken tot het Oudeland van Strijen en omgeving. Wij maken bezwaar tegen het opnemen van de binnendijkse akkerbouwgebie den, die tevens ganzenfourageergebied zijn, binnen het stiltegebied Haringvliet ca. Wij stellen u voor het stiltegebied Haringvliet ca. te beperken tot het bui tendijkse gebied met oeverlanden. Windenergiecentrales Wij hebben ons verbaasd over de plotse linge grote hoeveelheid lokaqties. Wij gaan ervan uit dat lang niet alle lokaties daadwerkelijk gerealiseerd behoeven te worden en dat in de afweging van loka ties mede uitgegaan zal worden van ons standpunt: geen windkrachtcentrales in glastuinbouwgebieden of als parkop stelling in het open agrarisch gebied. Lijnopstellingen zijn in principe denk baar op bestaande doorsnijdingen. Zomerzangdienst in Ned. Herv. Kerk te Goedereede Op D.V. woensadg 1 augustus 1990, aan vang 19.30 uur is er weereen zomerzang dienst in de Ned. Herv. Kerk te Goede reede. Medewerkenden zijn ds. Wassinkmaat, meditatie en dhr. M. Mans, orgel. Na afloop van deze dienst is er voor iedereen gelegenheid een kopje koffie te drinken in het verenigingsgebouw 'de Ark'. Daar is tevens een boekentafel aanwezig. GOEDEREEDE - Ophalen oud papier - Zaterdag wordt weer oud papier opge haald t.b.v. Kon. Fanfare 'Apollo' in Goedereede, Havenhoofd en Oostdijk. woensdag 1 augustus 1990 aanvang 20.00 uur organist: Prof. Jurg Brunner Op woensdag 1 augustus zal er een orgelconcert gegeven worden op het orgel van de Grote Kerk te Dordrecht door de organist Prof. Jurg Brunner uit Oost-Duitsland. Door de Werkgroep Muziek van de Stichting Behoud Grote Kerk Dor drecht wordt ieder jaar een omvangrijke concertserie samengesteld waarin ook buitenlandse organisten een vaste plaats hebben. Ditmaal dus Jurg Brunner en tevens de laatste gelegenheid om een Oost Duitse organist te beluisteren die een boeiend en afwisselend programma heeft samen gesteld voor zijn optreden in Dordrecht. Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ5,00 of ƒ3,50 (65-h/CJP). GEVRAAGD: Tel. (01871) 23 07 of 21 10 Zondag 29 juli 1990 OUDDORP Herv. Gem. 9.00 en 15.30 uur ds. G. Meuleman, Wekerom en 11.00 en 18.30 uur ds. D. Heemskerk Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. A. J. Gunst, Tholen Ger. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. G. Tromp en 18.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge Doops gezinde Gem. 9.30 uur dhr. W. Tanis en 18.30 uur ds. D. Boers (Dorps- tienden). GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. B. J. van Vreeswijk, Ridderkerk-Slikkerveer en 17.00 en 18.45 uur ds. A. van Vuuren, Zoeter- meer. Woensdag 1 augustus: 19.30 uur Zomerzangdienst. Meditatie: ds. G. Wassinkmaat, Oene. STELLENDAM Herv. Gem. 10,00 uur kand. R. W. De Koeyer en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Goes; extra kollekte fonds chr. belangen Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Wes tenbrugge en 18.30 uur drs. G. Tromp, Ocrikcrïc MELISSANT Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur drs. K. Exalto, Benthuizen; extra maandelijkse kollekte kerk voogdij Ger. Gem. 10.00 uur lees- dienst en 15.30 uur ds. A. J. Gunst, Tholen Ger. Kerk 9.30 uur ds. G. J. Smink en 18.30 uur ds. P. Rozeboom Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur kand. Stougie, Waddinxveen, aan sluitend koffiedrinken in Onder de Wiek en 18.00 uur ds. A. Kastelein; extra kollekte kinderbescherming Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje; extra kollekte Woord Daad Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A de Lange, v.m. bediening Heilige Doop; extra kol lekte HGJB Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. Chr. van der Valk, Lopik Rem. Ger. Gem. 10.00 uur dhr. Bergwan, Rijssen Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur mevr. P. v. d. Burg, Leiden. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. W. Arkeraats, Hardinxveld-Gies- sendam; extra kollekte NBG/GBS Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. G. J. van Rookhuijzen Ger. Gem. De zomer is weer in het land. We zien nu weer aan alle kant, 'n Verscheidenheid van kleuren, En ruiken weer de geuren. Van de zo rijke bloementooi, En van 't pas gewonnen hooi; De vrucht van de landouwen. Die men weer mocht behouwen. De tuintjes van de kleine man, Die daar een jaar uit eten kan, Al zijn ze met zovelen. Zijn ware pronkjuwelen. Want daarin zien 'w een overvloed Van soorten groenten, fris en goed. 't Zijn liefelijke plekjes! En langs de dijk de vlekjes Van schapen van hun vacht ontdaan. Die ijv'rig daar te grazen gaan. Hoe ademt 't rust en vrede! Deelt ons de rust zelfs mede. Als wij dit alles gadeslaan. Dan moet een mens verwonderd staan; Moet men de Schepper prijzen. Voor zoveel gunstbewijzen. Was men van 't voorjaar niet beducht? Nu eet men reeds de nieuwe vrucht, Die God ons kwam te schenken. Mocht ieder mens bedenken. Dat, zittend aan een rijke dis, 't Geen vrucht onzer verdienste is. Die men nu weer mag proeven. Moest het ons niet bedroeven? Wij hebben niet in God geloofd. Wat hebben w' allen hoofd voor hoofd Toch weinig Godsvertrouwen. Nochtans alweer aanschouwen. En smaken 't goede uit Zijn hand. Want rijke vrucht gaf reeds het land. Mochten wij het waarderen. En tot Hem wederkeren! Arjaon van Herken 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. P. E. Ver heul, Huisen Ger. Kerk (Vrijge maakt) 10.00 en 16.30 uur leesdienst. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. Arkeraats, Hardinxveld- Giessendam en 18.00 uur kand. R. van Campen, Ridderkerk; Ie kollekte diakonie en 2e kollekte extra kerk voogdij Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. Schipper, Dordrecht en 18.00 uur ds. A. Gooijer, Putten Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. J. Beens, Scherpenisse. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kooien, IJssel- stein en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte Kerk en Restauratiefonds Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. G. L Smink en 18.00 uur ds. D. de Jong. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Goes en 18.00 uur ds. J. Kooien, IJsselstein Ger. Kerk 10.30 en 18.00 uur drs. W. Venema. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. P. van Bergen Bravenboer; extra kol lekte fonds chr. belangen Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.00 uur drs. W. Venema en 18.00 uur dhr. K. Baas. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Goch, Besoyen; extra kollekte verwarming. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur Hr. B. Oosterloo, Middel- hamis. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur dhr. H. Kraak Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. SINT ANNALAND Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Cappel- len uit Putten (Veluwe) Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45,14.15 en 18.15 uur leesdienst. AUFAERS ERF ------------------------ EDUCATIEF AMUSEMENT SPANNEND EN VERRASSEND NEDERLAND WATERUMD WETENSCHAP EN TECHNIEK NATUURUJKE SCHOONHEID VOLOP KEUS Nederland wordt vaak gezien als een "klein land". Wat afmetingen betreft, valt daar veel voor te zeggen. Daarentegen zijn we op andere gebieden juist een "groot land". Dat geldt met name voor het aantal dagattracties. Daarmee bewijst Nederland waarin een klein land groot kan zijn. En het "nadeel" van een klein land te zijn, wordt dan ineens een voordeel, want alle windstreken zijn in mum van tijd bereikbaar. Bovendien is een dagje "Lekker weg in eigen land" nu nog leuker sinds u de bekende VW-Geschenkbon ook bij 55 dagattracties kunt inwisselen. De Geschenkbon maakt er zo een extra voordelig uitstapje van. En als u iemand een gezellig dagje uit cadeau wilt doen, kunt u daarvoor bij 180 WV-kantoren de VW-Geschenkbon kopen. De bon is inwisselbaar bij dagattracties verspreid over heel Nederland. Er valt met de VW-Geschenkbon Musea: eucatief amusement. voortaan van alles te beleven in Ne derland. Dit blijkt bij het doorlezen van---------------------- het handige boekje dat het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) heeft sa mengesteld. Dit overzichtelijke boekje staat boordevol tips en ideeën om de bon te besteden. Gerangschikt naar provincie zijn alle dagattracties, die de bon accepteren, er met een korte be schrijving in opgenomen. Het aanbod is heel gevarieerd en biedt voor elk wat wils. In Frresland geeft de WV-bon toegang Stoomtrein Hoorn-Medemblik: een tot "Aldfaers ErfOnder deze Friese nostalgisch boemeltje naam is in de buurt van Makkum, Bolsward en Workum een route uitge stippeld, die een beeld geeft van het leven op het Friese platteland van rond de eeuwwisseling. In Exmorra is de antieke grutterswinkel annex dorps school in oude luister hersteld. In Al- lingawier kunnen bezoekers van de fraai gerestaureerde Drabbelkoeken- bakkerij "De Meermin" zien hoe hier, volgens eeuwenoud recept, Friese drabbelkoeken worden gebakken. In Ferwoude is de sinds 1845 onveran derd gebleven timmerwerkplaats van meestertimmerman Inne Rinkes Feen- stra de stille getuige van de tijd waarin vakmanschap inderdaad nog meester schap was. In het "Fügelhüs" in Piaam staat de regionale fauna centraal. Ook in de Makkumer Aardewerk en Tegelfabriek, waar al ruim drie eeu wen lang het keramische handwerk in ere wordt gehouden, kunt u met de Geschenkbon terecht, evenals in de stadhuizen van Hindelopen of in Sy- brandy's ontspanningspark, de groot ste speeltuin van het noorden, met een vogelpark en diverse gratis attrac ties. Groningen en Drenthe zijn in het NBT-gidsje vertegenwoordigd met het Landgoed Nienoord in Leek, dat be kendheid geniet door het Nationaal Rijtuig Museum, het Jeugdpark met speeltuin en andere attracties: het uit 1742 daterende vestingstadje Bourtan- ge en Nationaal Veenpark in Barger Compascuum, dat wonen en werken in het veen tot leven brengt. Voorts het historische esdorp Orvelte, dat met zijn fraai gerestaureerde gebou wen zijn naam van Monumentendorp alle eer aandoet. Het Noorder Dieren park in Emmen is "waterproof": ook bij slecht weer valt er veel boeiends te zien. In het ruime, groots opgezette Ver keerspark Assen staat educatief amu sement centraal. Op het verkeerscircuit en bij de andere attracties maken de (jeugdige) bezoekers spelenderwijs kennis met het verkeer en de verkeers regels. In Overijssel en Gelderland gebeurt ook veel spannends en verrassends. Avonturenpark Hellendoorn daagt jong en oud uit voor een fantastische bele venis. In de Wildwaterbaan, Doolhof of Tornado, bij de dierenshows, de Magi cal Monkey Show of bij de andere attracties kan het hele gezin zich een dag lang heerlijk vermaken. De andere pretparken in Overijssel, zoals Ponypark Slagharen en recreatie park De Waarbeek, laten zich niet on betuigd. Slagharen biedt keus uit ruim 40 attracties, waarvan u de hele dag gratis gebruik kunt maken; in De Waarbeek zorgen de Hully Gully, Oldti- merbaan. Mini Star, Rodelbaan en Au toscooters voor een enerverend dagje pretpark-plezier. Echt spannend gaat het eraan toe tijdens uw tocht door de bush-bush, langs moerassen, watervallen, bomen en lianen, kleurige bloemen en pal men in Burger's Bush in Arnhem. Dit is het grootste overdekte Tropische Oerwoud ter wereld. Nog meer exo tisch plezier Is te vinden in de Apen- heul bij Apeldoorn, waar van de ruim 300 apen en aapjes er veel vrij tussen de bezoekers rondlopen. Ook in Ouwehands Dierenpark en in het Recreatiepark Veluwestrand valt zoveel te beleven dat de tijd voorbij vliegt. In de speeltuin van De Wester- bouwing kunt u ook met de WV-bon terecht, net als in de populaire trek pleisters als het Dolfinarium In Harder wijk, de Flevohof, het Bijbels Open luchtmuseum bij Nijmegen, het recrea tiepark Gouden Handen, de Koningin Juliana toren. Kasteel Huis Bergh in 's-Heerenberg. In Nederland Waterland neemt de re creatie op en in het water natuurlijk een belangrijke plaats in. Subtropisch waterplezier biedt het Golfbad Scheve- ningen, terwijl u met de WV-Ge- schenkbon keus heeft uit diverse rond vaarten en boottochten, zoals een cir ca twee uur durende rondvaart door de smalle kreken van de Biesbosch, een boottocht door de grachten en haven van Amsterdam of over de Maas bij Maastricht. Rederij Triton te Katwijk organiseert vanuit de afvaart- plaatsen Katwijk en Kaagdorp verzorg de tochten over de Hollandse meren; Rederij Flevo doet hetzelfde vanuit Harderwijk naar de voormalige Zuiderzeehavens, terwijl Woltheus Cruises vanuit Alkmaar het waterland ten noorden van Amsterdam door kruist. In Noord-Brabant geven het recreatie park Bosbad Hoeven en de Recreatie- plas Hemelrijk volop de ruimte aan iedereen, die op of in het water zijn vertier zoekt. In deze provincie behoeft De Efteling geen nadere toelichting; dit pretpark is in binnen- en buitenland bekend vanwege zijn veelzijdige attrac ties. Veel verschillende (waterldieren zijn te zien in het Zeeaquarium van Bergen aan Zee, in het Harderwijkse Dolfina rium en in Dierenparken van Amers foort, in Ouwehands, Burger's Zoo en het Noorder Dierenpark in Emmen. Robben en andere dieren trekken altijd veel bekijks. Natuurlijk biedt de WV-Geschenkbon ook in de Randstad veel mogelijkhe den voor een gezellig dagje uit. In het Aviodome op Schiphol wordt de lucht vaartgeschiedenis in vogelvlucht be handeld. Ontspanningspark Drievliet is een attractiepark in een lommerrijke omgeving waar u met één toegangs bewijs onbeperkt gebruik kunt maken van alle grote attracties en speeltui nen. En in Miniatuurstad Madurodam davert de gele dubbeldekstrein door het landschap, vaart een rondvaart boot door de haven en is zojuist een KLM Airbus geland op Schiphol. In de vlak bij elkaar gelegen leerzame Haagse attracties het Museon en Om- niversum kunt u spannende avonturen in ruimte en tijd beleven. Het Museon toont ontstaan en ontwikkeling van onze planeet, het leven in al zijn ui tingsvormen, de culturele verscheiden heid op aarde en de voortgang van wetenschap en techniek. Het Omniver- sum is ruimtetheater en planetarium tegelijk. Vanuit een comfortabele stoel kunt u drie fascinerende programma's meebeleven. Aan de Tolstraat in Amsterdam kunt u in het Technologie-museum NINT ken nis maken met de moderne technolo gie in al haar facetten. In het Avonturenpark Duinrell in Was senaar vallen weer heel andere avon turen te beleven, zoals op de 'Cycle- Monorail', de spannende Kikker-Acht- baan en de Niagara Superroetsj. Het tropische zwemparadijs 'Tikibad' heeft 's werelds langste overdekte waterglij banen: 500 meter glijplezier. Nederland heeft een rijkdom aan na tuur. Ook daarvan valt met de WV-Geschenkbon volop te genieten. Onder meer in de Kasteeltuinen Arcen met Nederlands grootste bloemen- en plantenparadijs rondom het fraai ge restaureerde kasteel. Onder de rook van Utrecht biedt Kasteel "De Haar" mooie tuinen, hertenkampen en schit terende vijvers. Het kasteel is ingericht met een rijke verzameling kostbaarhe den. En wat te denken van de Bloe menveiling Aalsmeer waar in 's we relds grootste bloemenveiling dage lijks miljoenen snijbloemen en pot planten worden geveild. In de Broe- ker Veiling gaat het er wat lustiger aan toe dan in Aalsmeer. Hier zijn we in de oudste groenteveiling van Euro pa. U kunt er zelf groente, fruit of bloemen veilen, alles rustig bekijken Lezers van deze krant kunnen het NBT-gidsje met nadere in formatie over de 55 attracties, waar u de VW-Geschenkbon kunt inwisselen, GRATIS aan vragen bij het Nederlands Bu reau voor Toerisme. Even een briefkaart sturen met uw naam en adres naar: Actie VW-Geschenkbon, Postbus 406, 2260 KA Leidschendam, en u ontvangt het informatieve gidsje zo spoedig mogelijk thuis. en per boot een tocht maken door het Rijk der 1000 Eilanden. Ook> "goud van oud" is de Stoomtram Hoorn-Medemblik, een toeristische stoomtramdienst anno 1887. Voor nog meer "terug in de tijd" kunt u terecht In de steenkolenmijn Valken burg, waar oud-mijnwerkers voor jong en oud rondleidingen verzorgen met uitleg en demonstraties. Eveneens in Valkenburg geeft het Themapark Sprookjesbos levendige voorstellingen van 17 sprookjes. Miniatuurstad Madurodam: interes sant voor jong en oud Waarin een klein land groot kan zijn, toont onder meer de Linnaeushof in Bennebroek. Hier vindt u de grootste speeltuin van Europa met maar liefst 300 speeltoestellen. En waar kunt u tenslotte beter genieten van het vele schoons dat Holland heeft voortge bracht dan in de schilderachtige Zaan- se Schans, waar een karakteristieke Zaanse woonbuurt de glorietijd van de streek uitbeeldt. In alle hiervoor beschreven dagattrac ties kunt u de WV-Geschenkbon in wisselen. De keus is zo geschakeerd dat er voor ieders wens en smaak vast wel iets bijzit. En wedden dat u en uw (kleinlkinderen na afloop van zo'n leuk, gezellig, leerzaam of spannend dagje uit in eigen land eensgezind zeggen: "Dat moeten we vaker doen".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 2