EIIAtlDEn-niEUWS 500 jaar geleden verdedigden Goerees' vrouwen de stad Beiaard-concert Goedereede Na het LTS-diploma een internationale vakopleiding volgen Portret schilderen voor gevorderden P.V. de Luchtbode Verkoping Zendingswinkeltje Ger. Gemeente Aardappelveiling t zaterdag 21 juli a.s. Gevonden voorwerpen groep Goedereede Anjerkollekte Oostflakkee Twee apotheken vestigen zich in Sommelsdijk No. 5917 Dinsdagavond 4 september 1990 start de portretcursus voor gevorderden bij het lAC Stellig zijn er in het stadje Goedereede nóg dames die van wanten weten en hun mannetje kunnen staan, maar ze zullen zich nauwelijks kunnen spiegelen aan 't vrouwvolk op wie 500 jaar geleden de zorg voor have en goed rustte terwijl het manvolk „ter haringvangst" was. Brandende pekkransen kregen ze op hun kop, de lui die meenden de stad in te kunnen nemen. Ingezonden: Bevolking verbaast zich.... Zodra men de woorden 'internatio nale opleiding' hoort, lijkt men direkt te denken aan dure opleidin gen voor de kinderen van financieel welgestelde ouders. Een internatio nale opleiding voor leerlingen met een LTS-diploma klinkt voor velen helemaal ongeloofwaardig. Toch bestaat die al een paar jaren. Meesterdiploma Tour de France Ook buitenlandse jongeren zijn welkom Gewoon beginnen Nog slechts enkele vakken Verwachte problemen Nadere informatie 2e Blad DINSDAG 17 JULI 1990 INTERNATIONAL ART CENTRE i De cursus portret schildeeren voor gevorderden is bedoeld voor mensen die de cursus voor beginners met goed gevolg hebben afgesloten en voor mensen die zelf al jaren portret schilderen maar blijven hangen bij een redelijk gelijkend portret en wel eens wat meer willen. De toelating tot deze cursus is afhankelijk van het niveau en ter beoorde ling van de docent. Cursisten die de cursus voor beginners hebben gedaan, en/of een gelijkwaardige cursus, hebben voorrang. Het gaat in deze cursus om het schilderen van meer dan alleen de gelijke nis. Stofuitdrukking, karakter uitbeelding en een eigen stijl in portret schilderen (techniek, compositie, achtergrond, kleurenleer) zijn voor een goed portret onontbeerlijk. Deze cursus voor gevorderden start net als de andere cursussen met een serie van 12 avonden, dan bent u natuurlijk nog niet volleerd, dat zou een onmogelijke opgave zijn, maar wel al een aardig eind op weg. De plaats waar de lessen worden gegeven is in het schilder atelier van het lAC, Ring 40, 3241 CS Middelhamis. Vanaf dinsdag 4 september, iedere dinsdagavond van 19.45 tot 22.15 uur, behalve de schoolvakanties, 12 avonden van twee en een half uur. (groeps grootte: max. 10 pers.). De kosten van deze cursus: 12 avonden voor 280,- (incl. model). Daarnaast bestaat er de mogelijkheid voor cursisten om materiaal te kopen bij het lAC tegen sterk gereduceerd tarief (geen verplichting). OUDDORP Op D.V. woensdag 18 juli a.s. hoopt het zendingswinkeltje een verkoping te hou den in het zaaltje naast de kerk aan de Spaanseweg. Er zijn veel artikelen voor jong en oud zoals o.a. preekcassettes. muziek- en zangcassettes ^n voor de kinderen ver- telcassettes. Ook zijn er kleurboeken, viltstiften, diverse schoolartikelen, poë- ziealbums. prentenboeken, knuffelbees ten, speelgoedauto's, haarspeldjes, wens kaarten met en zonder tekst en nog veel meer. Wij nodigen u uit om een bezoek aan de verkoping te brengen. De openingstij den zijn: 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur;'s middags van 13.00 tot 16.30 uur en 's avonds na afloop van de kerkdienst. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 13 juli 1990. Doré blok 1: ƒ0,39 - 0,41. Doré blok 2: 0,37 -ƒ0,38. Doré apart: 0,30 -ƒ0,36. Doré bonken: 0,24. Doré drie- lingen: 0,24. Doré kriel: 1,51 - 1.61. Lekkerlanders gewone: 0,24. Première gewone: ƒ0,24 - ƒ0,27. Première bon ken, eerste soort: ƒ0,37 - ƒ0,42. Pre mière drielingen: 0,24. Première kriel: ƒ1,45. Gloria gewone: ƒ0,24 - ƒ0,26. Gloria, bonken, eerste soort: ƒ0,32 - ƒ0,34. Gloria drielingen: ƒ0,24. Gloria kriel: 1,40 - 1,43. Bintjes gewone: ƒ0,20 - ƒ0,31. Bintjes kriel: ƒ1,30. Eigenheimers gewone: ƒ0,25 - ƒ0,38. Eigenheimers drielingen: ƒ0,09. Eigen heimers kriel: ƒ0,25. Bildstar gewone: 0,22 - 0,36. Bildstar drielingen: 0,07. Bildstar kriel: ƒ0,35. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer 411 ton Raadslid Ruud van Dongen was zo vriendelijk ons een kopie te sturen van wat hij over die „vrouw"moedige verdediging aantrof in „De Nederlandsche Stad- en Dorpsbeschrijver" van Ollesen/Bakker, uitgegeven ca. 1490. We lezen mee: Ao. 1490 was den 22 July zeer gedenkwaardig, doordien op die dag, de Goede-reede door de kloekmoedigheid der Vrouwen voor 's Vyands zwaard op de volgende wyze wierd gered; Jonkheer Fra«6' van Brederode, en Heer Jan van Naaltwyk, kwaamen op deeze dag met 26 gewapende Schepen en een menigte Krygsvolk voor de Stad, om dezelve op te eischen; dit ge wygerd zynde maakte men zich gereed om dezelve stormende hand te bemagtigen. Het geen het gevaar vergroote was dat de meeste mannen ter Haringvangst en andere Vis- sery waaren in Zee gestooken, dan de kloekmoedigheid der Vrouwen keerde den storm af begroetende de beleegeraars zo dapper met het werpen van kookende pik, teer, en brandende pikkranzen, dat Jonkheer Frans naar een gevegt van 7 uuren en het verlies van veel volk. moest aftrekken; het verlies binnen de Stad bestond uit eene Vrouw welke door de Vyanden waar dood geschooten. In een lofdicht onder een historische prent van het stadje wordt aan de moed der vrouwen herinnerd: Dit Dorp genaamde de GOEDE REEDE, Weleer een Koopstad, die ook mede Een stemrecht had in Nederland - Leed veel door Watersnood en Brand: 't Zag door een Vrouwenstoet, zeer dapper in het strijden. Zich eens van 's Vijands mag en Euvelmoed bevrijden. Het derde zomercoricert op de beiaard van de Goereese toren zal gegeven wor den door de heer Freek Meijer uit Waarde (Zeeland). De heer Meijer is vaste beiaardier te Halsteren, maar is tevens bij regelmaat vervanger voor de Zeeuwse beiaardiers. Freek Meijer bezocht de Nederlandse Beiaardschool te Amersfoort. Hij be haalde daar in 1988 het praktijkdiploma beiaard en het diploma uitvoerend musicus voor beiaard. Het concert, dat gegeven zal worden in samenwerking met de Goereese Ge meenschap, zal plaatsvinden op zater dag 21 juli a.s. tussen 4 en 5 uur 's middags. Het betreft hier een zgn. open concert, dat wil zeggen: u kunt de beiaardier bezig zien op de speeltafel. De heer Meijer zal werken spelen van o.a. Leen 't Hart en Gerard Hengeveld. Hij speelt 19e eeuwse gitaarmuziek bewerkt voor beiaard van Anton Dia- belli en Franco Carulli en door hemzelf bewerkte Amerikaanse volksliedjes. Hij zal zijn concert beëindigen met een eigen improvisatie. U kunt dit concert bezoeken, het mu seum bezichtigen en tevens de toren beklimmen tegen betaling van een geringe toegangsprijs. Sleutels: 828, 829, 830, 291, 297, 304, 308. 333; (brom)fietssleutels: 292, 806; autosleutels: 818.819,835.280,323; sleutelbossen: 280,282, 320, 327; zwarte etui met sleutels: 845; foto toestel: 828; brandstofdruktank (11 liter): 825; sporttas: 836; horloges: 858, 286; dames tas met inhoud: 270, 290; bankbiljet: 324; paardrijzweepje; 298; stanleymes: 303; brom fietshelm, zwart: 328; 2 wieldoppen, beige: 321; lederen jas: 831; blauw regenpak: 849; wit jack, dames: 309; kaki/wit kinderjas: 318; gele katoenen damesrok: 325. Gevonden dieren: koppel eenden: 272. Evenals vorige jaren is er ook dit jaar weer in de gemeente Oostflakkee een Arjerkolkete gehouden. De totale op brengst bedraagt 3242,65. De opbrengst per woonkern is Oude Tonge 1494,'75; Ooltgensplaat ƒ766.05; Den Bommel 664,10 en Achthuizen/Langstraat ƒ317,75. Een derde deel van deze opbrengst wordt verdeeld over de verenigingen in de gemeente die aktief aan deze kollekte hebben deelgenomen. Deze kollekte- rende verenigingen, te weten voor Oolt gensplaat de v.d. Harst-drumband, voor Den Bommel Muziekvereniging E.M.M, en voor Oude Tonge en Achthuizen/ Langstraat Muziekvereniging Vooruit en de Marjorettes van Vivase, willen u dan ook danken voor uw giften. Tweederde deel koint ten goede aan het Anjerfonds zelf Dit fonds verleent, op verzoek, financiële steun aan verenigin gen, stichtingen en andere organisaries ter bevordering van allerlei kulturele aktiviteiten. Dit jaar heeft de muziekvereniging „Vooruit" te Oude Tonge van het Anjer fonds een bijdrage mogen ontvangen, waarmee een gedeelte van de kosten van nieuwe instrumenten is bekostigd. Ja. wie zou zich daarbij niet op het voor hoofd tikken?? Met verbazing, stomme verbazing mag ik wel zeggen, heb ik kennis genomen van uw bovengenoemd uitvoerig artikel in uw E.-N. van dinsdag j.l. Ik citeer ongaarne onze oosterburen, maar een „nicht argern nur wundern" zou hier niet misplaatst zijn. Nog geen jaar geleden lagen we in de clinch over het door B W voorgeschre ven ONTwinkelen van Sommelsdijk; geen detailhandel meer etc, etc. (Ik wacht nog steeds op het mij door B W toegezegde kommentaar. Weet men er geen punt aan te draaien? Wordt het een poging tot ..ïn de doofpot" ermee"?) En nu plots TWEE apotheken op een steen worp afstand van elkaar. Mag men dan gaan twijfelen aan het I.Q. van diegenen die daar hun fiat aan menen te moe ten geven? De heer Slager blijkt als eerste onder handelaar niet inet dr. Dogterom tot overeenstemming van het apotheek overnamebedrag te kunnen komen en haakt af Prima, normaalste gang van zaken. Enige tijd later verschijnt de heer Boon op het toneel en hij blijkt als onderhan delaar twee er wel brood in te zien - de kost gaat nu eenmaal voor de baat - en hij hakt de knoop door Bon, prima. Simpelweg een kwestie van „vraag en aanbod" - een schoolvoorbeeld van gezond „koopmanschap". In maart koopt de heer Boon het voor malige belastingpand met de gebruike lijke vestigingsvergunning voor een apotheek, omdat Sommelsdijk na de stopzetting van de huisapotheek van dr. Dogterom dringend aan een eigen apo theek toe is. Weinigen zullen weten dat het al jaren in Nederland niet meer mogelijk is om een Meesterdiploma te halen. De oplei dingen voor de direkte uitoefening van een praktisch beroep zoals bv. timmer man of meubelmaker, beperken zich tot het primair en voortgezet leerlingstelsel. Wie meer wil komt in opleiding voor het kader terecht. Maar niet iedereen wil een kaderfunktie warin men leiding moet geven aan anderen en men zelf nauwelijks meer aan het leuke vakwerk toekomt. Er zijn ook mensen die graag dingen willen maken waarvoor een bij zonder hoge vakbekwaamheid nodig is. Maar hoe bereik je die? Een aantal ondernemers in de omge ving van Haarlem, dat met het tekort van hooggeschoolde vaklieden te kam pen had en daar met elkaar over sprak, kwam in Frankrijk in kontakt met een organisatie die in honderd internaten enkele duizenden vaklieden voor di verse beroepen opleidt. Jonge mensen van 16 tot 25 jaar wonen in een internaat, werken vijf dagen bij een werkgever en krijgen 's avonds en 's zaterdags theorie en praktijklessen van hun oudere collega's, in aan het inter naat verbonden werkplaatsen en les lokalen. De organisatie zorgt voor een geschikte werkgever. Van het verdiende geld kan het verschuldigde bedrag voor kost en inwoning worden betaald. De jongeren kunnen dus geheel in hun eigen onder houd voorzien. Ieder jaar gaat men naar een ander internaat in een andere stad en naar een andere werkgever. In de tijd dat uitslui tend Fransen langs Franse huizen trok ken noemde men dit rondreizen: Tour de France'. Nu er ook enkele huizen in andere landen zijn spreekt men ook van een Tour d'Europe' of zelfs van een Tour du Monde'. Op die manier komt men met veel ver schillende werkmethoden in aanraking en leert men uiteenlopende bedrijfsor ganisaties kennen. Het is duidelijk dat naast het opdoen van veel vakkennis en ervaring, deze rondreis langs verschil lende bedrijven, internaten en steden een grote invloed heeft op de persoons vorming van deze jongeren. Deze ma nier van opleiding bevordert de zelf standigheid van de vakman aanzienlijk. Acht men zich na enkele jaren vol doende vakbekwaam om een meester werkstuk te maken, dan moet men daarvoor zelf een ontwerp maken en voorleggen aan de vakgroep. Die beoor deelt of het voorgestelde werkstuk van voldoende niveau is en beoordeelt later de uitvoering daarvan. Als alles naar wens verloopt mag men zich dan COM PAGNON noemen. De Franse organisatie, de Association des Compagnons du Devoir, is bereid bui tenlandse jongeren in haar organisatie op te nemen. Aanvankelijk is gepro beerd enkele jongeren met een diploma primair leerlingstelsel naar Frankrijk te laten gaan. Dat lukte niet erg. De start problemen die men ondervond op het werk en met de taal waren te groot. Met enkele MTS-ers ging het beter. Daarvan zijn er nu twee compagnon. Duidelijk is dat leerlingen die via een LTS met een beroepsopleiding begin nen, voor de voortzetting daarvan in Frankrijk, een goede voorbereiding en begeleiding moeten krijgen. Daarvoor heeft de Stichting Het Gilde- huis in Haarlem een klein internaat opgericht. Dan - wie schetst ieders verbazing - meent de heeer Slgaer plots het reeds een jaar leeg staande pand van slager Van Beek te moeten aankopen en nu wordt er dag en nacht gewerkt om er vooral voordat Apotheek Boon de beno digde restauratie aan het belastingpand kan laten uitvoeren ZIJN apotheek te openen. GENTLEMEN'S AGREEMENT? En waar blijft hier het beleid van B W? Kreeg de heer Slager een paar weken later ook het „go-ahead"?? TWEE apotheken in een dorp als Som melsdijk, tè gek voor woorden. Ik ben dan ook benieuwd - en met mij onge twijfeld vele anderen - (bevolking ver baast zich) hoe B Wt hun beleid menen te moeten motiveren. Beleid volgens dikke Van Dale: overleg - bedachtzaamheid - omzichtigheid.... Met veel belangstelling kijk ik uit naar uw eerstvolgende resume van de raads vergadering. Mevr. A. 't Hart Voorstraat 34 Sommelsdijk De leerlingen wonen in een internaat, werken vier dagen bij een werkgever en krijgen twee dagen, waaronder de zater dag, praktijklessen en 's avonds de bij behorende theorie. De praktijidessen worden gegeven door Franse Compagnons, die daarvoor een jaar naar Nederland komen, waarbij zij vier dagen in een Nederlands bedrijf werken. De leerlingen zijn ingeschreven in het leerlingstelsel en sluiten hun periode in Haarlem af met het daarbij behorende examen. Ook zijn lessen Frans in het programma opgenomen. In februari of maart gaan ze drie weken naar een Frans internaat om kennis te maken met de gang van zaken daar. Ze werken daar dan drie weken in de werkplaatsen van zo'n internaat onder leiding van een Franse leermeester. Een geweldige belevenis. De stichting Het Gildehuis, een initia tiefvan de Junior Kamer van Koophan del voor Haarlem e.o., is enkele jaren geleden opgericht in de tijd dat het beroepsonderwijs werd geteisterd door bezuinigingen. Alleen rapporten en verzoeken schrij ven aan de overheid en andere instan ties die zich bezig houden met vak opleiding, zal de start niet dichterbij brengen, was de gedachte van het be stuur. Toch wilde men zo snel mogelijk beginnen. De exploitatie van een inter naat met werkplaatsen en slechts 14 slaapplaatsen kost uiteraard meer dan de vergoedingen die de leerlingen voor kost en inwoning betalen. Het Europees Sociaal Fonds bleek bereid een startsubsidie voor enkele jaren te geven voor deze enige interna tionale vakopleiding in Nederland die aansluit op LTS-niveau. De Franse organisatie leidt op in 18 ver schillende vakrichtingen. In Haarlem is begonnen met drie daarvan, t.w.: - meubelmaker (meimisier); - timmerman (charpentier); - banketbakker (patissier). Om tot een van deze opleidingen te kun nen worden toegelaten moet men aan HERKINGEN Uitslag wedvlucht Oudenaarde 14 juli. 444 jonge duiven los om 6.50 uur bij n.o. wind; afstand 101 km. M. Huizer en zn. 1, 2,4. 10, 28. 33,45. 55. 57, 60. 74, 80; K. Kievh 3, 8. 13. 14, 15, 39. 47, 54, 59. 61,71, 81, 87; A. het Jonk 5, 22, 31,40. 63, 70, 77, 86; I. Kievit 6, 11.44,58, 78,79; A.J.A. Volaart 7,9,12,18,20.27,32, 36,37,41,43,46,62,65,73,88; J. den Boer 16, 17, 21. 23, 24. 29, 30. 35, 42, 48. 49, 50. 52, 68, 69, 76. 89; P. Hogerwerf 19, 26. 67, 72; H, Kameriing 25. 75; J. Molenaar 34, 53; Gebr Loamans 38. 64, 66; C. Log- mans 51, 82. "83; H. Kievit 56; A Mole naar en zn 84; B. v.d. Ochtend 85. Uitslag wedvlucht Epernay 14 juli. 142 oude duiven los om 6.15 uur bij n.o. wind. Afstand 296 km. J. Molenaar 1.3.5,10,13; J. den Boer 2,8, 1116. 20, 2122, 24. 25. 26. 28, 30. 31,34, 35; A. Molenaar en zn 4; Gebr. Logmans 6,12, 17,32,33; M. Huizer en zn 7.14,18, 23; C. Logmans 9; I. Kievit 15. 27. 29; K. Kievit 19; H. Kievit 36. een aantal eisen voldoen. Men moet zeer sterk gemotiveerd zijn voor deze opleiding die veel tijd en energie gaat vragen om een hoge graad van vakman schap te kunnen bereiken. Als regel geldt een maximum toelatings leeftijd van 18 jaar. De vooropleidingsvoorwaarden zijn: - of een LTS-diploma met goede cijfers; - of reeds werkzaam zijnde een pri maire opleiding volgend in het leer lingwezen; - of bezig zijn met een MBO-opleiding die men als te weinig praktijkgericht ervaart. Is men reeds in het bezit van een pri maire opleiding leerlingstelsel of een KMBO-opleiding, dan is de max. toela tingsleeftijd 19 jaar. Bij de voorlichting op LTS-en, streek- scholen en KMBO-opleidingen over deze opleidingsmogelijkheid komen altijd de volgende vragen naar voren. Is het niet erg moeilijk om Frans te leren en wat zal dat allemaal kosten? Een jaar lang iedere week enkele uren Frans, is natuurlijk niet voldoende om een taal vlot te leren spreken. Maar het blijkt wel voldoende te zijn voor een goede start in Frankrijk. De leerlingen die vorig jaar september naar Frankrijk gingen spraken vlot Frans toen ik ze in februari van dit jaar ontmoette. Volgens de Franse leraren waren ze na enkele maanden ruimschoots in staat de theo rielessen te volgen. Technische tekenin gen zijn op enkele aanduidingen na internationaal. Met een geringe toelich ting is de technische tekening een bij zonder goed communicatiemiddel. De kosten voor de leerling bestaan uit een bijdrage voor kost en inwoning en in Nederland de kosten voor het leerling wezen. Daarvoor betaalt hij hetzelfde als iedere andere leerling. Dat is in Frankrijk ook zo. In principe kan de leerling alle kosten zelf betalen uit zijn loon dat hij verdient. Voor de leerling dus een bijna gratis internationale vakopleiding. Voor de oefenwerkstukken en de mees terwerkstukken stelt de organisatie ma terialen en werkplaatsen ter beschik king. Als dank wordt van degenen die gebruik maken van deze mogelijkheid, gevraagd zich enkele jaren beschikbaar te stellen voor het doorgeven van hun kennis en ervaring aan de jongeren. Zo kan je op zaterdag in een werkplaats een compagnon meubelmaker of steenhou wer bezig zien met enkele leerlingen. Voor voorlichting op de scholen is een diapresentatie van 16 minuten beschik baar, die op verzoek kan worden ver toond. Dezelfde informatie is ook be schikbaar op een videoband, die gratis kan worden geleend. Voor het op 13 augustus 1990 begin nende cursusjaar zijn nog een paar plaatsen beschikbaar. U kunt zich daarvoor wenden tot: D. J. Grootendorst Rembrandtlaan 91 3141 HK Maassluis Tel. (01899) 1 37 10 of Het Gildehuis Postbus 73 2000 AB Haarlem Tel. (023) 15 91 22 15 91 48

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1990 | | pagina 5